i\ En dit zijn de knallers van deze week: 0 99 1.98 12.98 9 99 9.99 9 '_1 van 9?®f huize Géén dure reconstructie van overweg Raad akkoord met nieuw bestemmingsplan voor 'landelijk gebied' Soest VAN ONS MAG DE LENTE BEGINNEN... Zomertijd Bewoners van Hoog-Soestdijk zullen evacuatie niet gauw vergeten Jarenlange Lindenhof-discussie eindigt met anticlimax Kieseen r 3 Actueel 4 Actueel 5 Actueel 15 Soesterberg 19 Sport 10 Cultuur 25 Prikbord KUNSTNAGELS Broccoli Fietsenstallingen langs Nieuweweg aan zijde van de Bosstraat Allerwegen lof voor Visser HERENMODE -o- jiRfeltP i BDC 1. Soester advocaat gepakt voor 'witwassen' van drugsgeld Veel consternatie, maar geen paniek AVANT-GARDE r-J Nicola aardappels Magere runder- lappen .08 Sucadelappen Bavaria Malt bier Chocomel C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Vast goed van BREUKELEN bv HETVLEESCENTRUM De spoorwegovergang tussen de Ossendamweg en de Nieuweweg zal niet volledig worden gerecon strueerd. Een raadsmeerderheid van CDA, WD, PvdA en Ge meentebelangen Groen Soest (GGS) heeft dat donderdagavond besloten. Ze dwongen via een amendement eenvoudigere maat regelen af. Het fietspad op de Nieuweweg (zijde Parklaan) mag nu nog in twee richtin gen worden bereden. Dat mag straks niet meer en dat betekent dat er bij de overgang geen dure spoorboom (350.000 gulden) hoeft te worden ge plaatst. Het fietspad aan de overzijde van de Nieuweweg mag daarentegen wel in twee richtingen worden benut. Alle fietsers die vanuit de wijken Smitsveen, Klaarwater en Overhees het treinsta tion naderen, moeten hun tweewieler dan aan de zijde van de Bosstraat ach terlaten en ter hoogte van de overweg oversteken. De huidige fietsenstalling aan de zijde van de Parklaan zal daarom worden verplaatst naar de overkant van de weg. Om de grote stroom fietsers (bijna driehonderd per dag) van dienst te zijn, zullen er extra stallingen worden neergezet. Wat GGS betreft moeten er tenminste 260 stallingen komen. Als daarvoor de ruimte ontbreekt, moet desnoods een deel van de parkeerplaats voor auto's worden opgeofferd, gaf fractievoorzitter Harry Witte aan. Die parkeervoorziening (35 plaatsen) moet overigens nog worden aangelegd. Goedkoper CDA, WD, PvdA en GGS menen hiermee een goedkoop en praktisch al ternatief te hebben gecreëerd voor de dure reconstructie die het college voor ogen had. Voor de reconstructie had de gemeente nog 354.000 gulden in een potje zitten, maar de uitvoering van het college-plan zou 625.000 gulden duur der uitvallen. De vier fracties weigerden dat geld beschikbaar te stellen, ook al zou het rijk waarschijnlijk een onbe paald deel van dat bedrag vergoeden in de vorm van subsidies. Dat het ministerie van verkeer nu geen bijdrage zal leveren, boeit de vier frac ties niet. Kees Boerkoel (PvdA): "Er is al 354.00Q gulden beschikbaar, maar dit zal veel goedkoper zijn." Het plan waarvoor de raadsmeerder heid heeft gekozen, waarborgt de ver keersveiligheid voldoende, menen CDA, VVD, PvdA en GGS. Dat stand punt wordt niet gedeeld door de drie overige partijen (D66, Progressief Soest en GPV/SGP/RPF). Volgens Wiebe Meilof van de laatste partij zul len fietsers het station blijven naderen via het fietspad aan de zijde van de Parklaan. "Dat gebeurde al voordat we daar een tweerichting fietspad van maakten. Nu gaan we ze uitlokken om aan de verkeerde kant te rijden." Namens het CDA reageerde Bart Krol met de opmerking dat het een slechte zaak is om 350.000 gulden uit te geven aan een spoorboom, die notabene al leen maar nodig is om de fietsers aan de verkeerde kant van de weg te kunnen laten rijden. "Met ons amendement be sparen we een heleboel geld", aldus Krol. Zijn fractie en die van WD, PvdA en GGS vinden het beter om te wachten met eventuele ingrijpende maatregelen tot het moment waarop het verkeersbeleid voor Soest is vastge steld. Krol: "Dan weten we wat we met Soest-Zuid van plan zijn." "Ik denk dat ik morgen moet trac- teren." Zo reageerde wethouder Jan Visser vorige week tijdens de gemeenteraadsvergadering op de unanieme goedkeuring van het (herziene) bestemmingsplan Lan delijk Gebied, ondanks de wijzi gingen die de raad - onder aanvoe ring van het CDA - alsnog in het ontwerp had aangebracht. "Dat willen velen wel eens meemaken," repliceerde PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel adrem op Vissers tracta- tie-aanbod, met in het achterhoofd de gedachte dat de wethouder bepaald niet als vrijgevig bekend staat. Visser haastte zich dan ook om zijn gebaar - in gegeven door zijn vreugde over de aan vaarding van het plan dat hij de afgelo penjaren als zijn "troetelkindje" is gaan beschouwen - te beperken tot de amb tenaren van de afdeling Ruimtelijke Ordening en de medewerkers van bu reau Zandvoort, die maanden-, zelfs ja renlang aan de voorbereidingen van het nieuwe plan hebben gewerkt. Daarvoor had de raad zich nog redelijk snel door het raadsvoorstel en de voor gestelde wijzigingen geworsteld. Door de talrijke wijzigingen leek de besluit vorming buitengewoon ingewikkeld te worden, en van Collegewege was dan ook een schematisch overzicht samen gesteld, waarop de stemverhoudingen per onderdeel konden worden bijge houden. Dat lukte nauwelijks, maar in grote lijnen kwam het erop neer dat de veranderingen die de CDA-fractie bij monde van Arie van den Breemer naar voren bracht allemaal alsnog gehono reerd werden. Meer armslag De belangrijkste verandering in het ontwerp-bestemmingsplan is - nadat het College eerder al gezwicht was voor de CDA-aandrang om voor de teelt van maïs en andere voedergewassen in de polder geen specifieke aanlegvergun- ning meer te eisen - de veranderde be stemming van het gebied ten zuiden van de Birkstraat, dat aanvankelijk als "na tuurgebied" was aangewezen, maar nu weer "agrarisch gebied met landschap pelijke en natuurwetenschappelijke waarden" krijgt. Volgens ingewijden is het verschil niet groot en biedt het de boeren en de recreatieondernemers in de Birkt-zone net wat meer armslag om hun bedrijven rendabel te houden. De scherpe afstandsnorm voor de bescher ming van de bestaande houtwallen wordt eveneens verzacht, zodat de boe ren daardoor in hun bedrijfsvoering niet worden gehinderd. De bestaande regelingen bieden bij nader inzien ge noeg waarborgen voor de instandhou ding van de waardevolle landschaps-e- lementen, is de redenering. In het plan is overigens de mogelijkheid openge houden om de gronden later alsnog de bestemming "natuurgebied" te geven, als ze worden aangekocht door een na- tuurbeschermende instantie (zoals bijv. N atuurmonumenten). Een aantal ondernemers en andere in stellingen zal met de recente wijzigin gen zeker ingenomen zijn, omdat ze als nog kunnen overgaan tot realisering van hun uitbreidingsplanrien. Dat geldt ...WANT ONZE KOLLEKTIE IS KOMPLEET. In DE NIEUWE VOORJAARSKLEUREN EN ONS BEKENDE RUIME ASSORTIMENT (46-60, 49-59, 23-30). SOESTERBERGSESTRAAT 51, SOEST o.a. voor de manege Van Helden en het bungalowpark het Eekhoornnest. De stoeterij de Birkhoeve wordt ingepast in het plan, evenals het bedrijf van de fir ma Westemij er op de grens met Amers foort. Ook de naturistenvereniging De Birk profiteert, want zij mag een zwem bad aanleggen van max. 150 vierkante meter, en verder werd in een aantal in dividuele gevallen wat meer souplesse betracht dan in het oorspronkelijke College-voorstel was gedaan. Flexibiliteit Van den Breemer, die Visser en zijn medewerkers alle lof toezwaaide voor de flexibiliteit die zij aan de dag hadden gelegd, toonde zich verheugd over de afwegingen die het College op hét eind van de rit nog had gemaakt. De andere fracties sloten zich in grote lijnen bij de door het CDA voorgestelde wijzigin gen aan. Sommige fracties - zoals Gemeentebe langen en GroenLinks -hadden wel de nodige moeite met het aangepaste Col lege-voorstel om de boeren in de polder het "scheuren" van grasland (voor het telen van maïs) zonder meer toe te staan. Zij sloten zich liever aan bij het IVN, dat zich daartegen altijd te weer heeft gesteld en hoogstens bereid was de voederteelt op de droge stukken te accepteren. Volgens het College was dat geen haalbare kaart. Ook de inpas sing van de firma Westemijer stuitte hier en daar op bezwaren: Meilof (GPV) vond dat een ontactische zet en Witte (Gemeentebelangen) noemd het zelfs "onvoorstelbaar dom", maar dat baatte allemaal niet meer. Met de aanvaarding van het bestem mingsplan Landelijk Gebied, waarvan een eerdere herziening enkele jaren ge leden door de provincie naar de prul lenmand werd verwezen, legt de ge meente de diverse bestemmingen in het uitgestrekte buitengebied van Soest voorlopig vast. In het plan is.vooral ge zocht naar een compromis tussen de (soms tegenstrijdige) belangen van de natuur" en de economische belangen van de bewoners/ondernemers die in het gebied gevestigd zijn. College wijkt af van raadsbesluit. Nieuw SWS-eentrum heet De Schoof. Nieuw appartementencom plex op hoek Koningsweg- Eigendomweg. Lijsttrekkers hebben geen interesse in het 'plasje van Witte'. Gezondheidsproject op Wethouder de Haanschool. Explosie na klapband kraanwagen. fitAr "'Essa Diemers KSÈjw "^4 neemt na JS negentien djjÊÊr seizoenen jrüRjSSjr afscheid Kindermusical 'Eeb teken van leven'. Stainers 'The Crusifixion in NPB-kerk. Medische dienst. Kerkdiensten. In de nacht van zaterdag 26 op zon dag 27 maart gaat de zomertijd in. De klok moet dus een uur vooruit worden gezet. Dat betekent een uurtje minder slapen. Officieel moet de klok om 02.00 uur op 03.00 uur worden gezet. De Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD) heeft vorige week een advocaat uit Soest gearres teerd op verdenking van het "wit wassen" van drugsgelden. Volgens de beschuldiging zou hij een rol heb ben gespeeld bij het doorsluizen van enkele miljoenen, afkomstig van re keningen bij de vorig jaar failliet ver klaarde Femisbank, naar Zwitser land. De bank ging ten onder toen ze in opspraak kwam wegens het royaal afvloeien van "zwart" kapitaal. De advocaat wordt vermoedelijk vals heid in geschrifte ten laste gelegd. De FIOD heeft huiszoeking verricht in zijn woning en kantoor en daarbij een flink aantal dossiers in beslag ge nomen. Naast de Soester werden ook in Amsterdam, en eerder al in Utrecht en Zeist, arrestaties verricht die met dezelfde affaire verband zouden houden. Het zilveren jubileumjaar van Hoog-Soestdijk heeft vorige week wel een heel bijzondere dimensie gekregen door de evacuatie van al le bewoners, nadat als gevolg van brand de verlichting en verwar ming uitvielen. Terugkijkend op de aangrijpende gebeurtenissen waarmee de Soester serviceflat vo rige week prominent de pers haal de kan gelukkig worden vastge steld dat het allemaal behoorlijk goed is afgelopen. Toch zullen de bewoners deze "inbreuk" in hun leven niet gauw vergeten. De jarenlange discussie over het College was dat onzin, omdat de beslis- omstreden Lindenhof-plan beleef- s}n% "te? P"ncipale" al veel eerder door de vorige week in de gemeente- raad genomen was. W.tte vond het raad zijn (voorlopige?) afsluiting, maar eindigde ook met een anticli max. Met 16 tegen 11 stemmen besloot de raad de gevraagde arti kel 19-procedure aan te vragen. Daarvoor hadden de WD en Gemeen tebelangen nog een poging gewaagd de besluitvorming uit te stellen. Met een beroep op het (oude) College-pro gramma pleitte Harry Witte (GGS) - met steun van Günther Plomp (WD) - ervoor om de nieuwe gemeenteraad, die volgende maand aantreedt, over het voorstel te laten beslissen. Volgens het EXCLUSIEF ENGELSE GRENEN MEUBELEN INTERIEUR- EN KADO-ARTIKELEN Openingstijden: dinsdag.t/m donderdag 13.00-17.30 uur vrijdag 13.00-21.00 uur zaterdag 11.00-17.00 uur BEUKENLAAN 66-68 SOEST maar een vreemde zaak dat het bewuste artikel, nu het eindelijk van toepassing kon zijn, met zo'n dooddoener werd af gewezen. Leidje Tomassen (Groen- Links-Prog. Soest), die altijd een tegen stander van het Lindenhofplan is ge weest, steunde de suggestie van Witte nu niet, "omdat hij de verkeerde argu mentatie gebruikte". De discussie over het voorstel zelf bleef kort. Geen van de fracties had na alle uitvoerige debatten van de afgelopen jaren nog veel trek in een uitputtende behandeling en zelfs Witte beperkte zich tot de korte verklaring dat het plan "aan alle kanten rammelde". Wethou der Jan Visser verdedigde het voorstel door erop te wijzen dat er nu al acht jaar over het plan was gedebatteerd, en dat het tijd werd om knopen door te hak ken. "De procedure is zorgvuldig ge voerd, het plan rammelt niet, het is al leen een politieke zaak geworden. Het kan gewoon niet anders dan op deze manier..." Op verzoek van Plomp liet burgemees ter De Widt hoofdelijk stemmen, waar bij bleek dat het Coollegevoorstel met 16 tegen 11 stemmen (WD, GGS en Tomassen) werd aangenomen. De vreugde-uitingen in het College-kamp bleven beperkt: alleen kon men vanaf de tribune zien dat wethouder Visser zijn CDA-collega Menne zwijgend de hand drukte. Veel consternatie, maar geen paniek. Met die woorden kan de stemming wor den weergegeven die vorige week dins dagavond - de Soester Courant lag al op de pers - onder de bewoners werd aan getroffen. Omstreeks tien voor half ne gen spoedde de brandweer zich naar de flat aan de Prins Hendriklaan, waar een meterkast op de begane grond in brand was geraakt. Kortsluiting, luidde de verklaring. De brandweer rukte uit met twee autos puiten, een hulpverleningswagen, een ladderwagen en een commandowagen. In totaal waren 39 brandweerlieden bij de operatie betrokken. Voor de mees ten was het een onverwachte "invul ling" van de wekelijkse oefenavond. Ook de politie kon met veel personeel uitrukken, omdat juist die avond ook de reservepolitie op volle sterkte in het bu reau aanwezig was. De brand zelf viel nogal mee, maar zorgde wel voor veel rookontwikkeling. Ook bleken de elektriciteitsleidingen in de schacht in de hoge flat zodanig te zijn aangetast dat de elektrische stroom uit viel. Daardoor functioneerden algauw ook de verlichting en de verwarming niet meer en was de lift onbruikbaar. De brandweer plaatste wel rookafzuigers om de rookschade zoveel mogelijk te beperken. Evacuatie Burgemeester De Widt, die snel ter plaatse was, stelde een rampenteam in werking en besloot na enig overleg dat het beter was de bewoners te evacue ren. Dat besluit werd omstreeks kwart over tien genomen en vanaf dat mo ment werden eerst de bewoners van de toren, later ook die van de laagbouw geëvacueerd. De eerste opvang voor de meesten was in Molenschot, waar de T-r— 9^» V 9»»»* 9^»- ij—d-®» (T*» cï-*» f Nu ook heertijk bruin f worden of blijven bij: x Schoonheidsinstituut Jan de Rooystraat 3 6 3762 HM Soest teL 021 $5-26914 Op vertoon van deze advertentie de 41' keer GRATIS! X 3< X K 3% De bewoners werden in Molenschot opgevangen met een kop koffie, om even op verhaal te komen. Foto: Goos van der Wilt. bewoners in de recreatiezaal werden ondergebracht. Voor het vervoer wer den o.a. twee politiebusjes en de Oude- renbus ingeschakeld, maar ook van particuliere zijde werd autovervoer aangeboden. De meeste van de meer dan negentig bewoners (47) konden algauw worden ondergebracht bij familieleden of ken nissen. In Molenschot zelf bleven aan vankelijk 27 bewoners en 17 kregen on derdak in medisch centrum Molendael- Soest. Gelukkig was er niemand ge wond, maar een aantal bewoners werd per ambulance vervoerd, met het oog op hun mobiliteit. Later werd een aan tal bewoners ook ondergebracht in het zorgcentrum de Lichtenberg in Amers foort en in hotel het Witte Huis. In de verzekeringspolis is naar verluidt een clausule opgenomen die de bewoners in geval van een calamiteit vervangend onderdak in een hotel biedt. Extra bewaking Om in de verwarring van de eerste1 uren toch adequate informatie te kunnen ge ven stelde de gemeente een tijdelijk te lefoonnummer in, waar alle vragen van dat moment beantwoord konden wor-* den. Ook werd een lijst aangelegd met de persoonlijke gegevens van de bewo ners. Tijdens de afwezigheid van de be woners hield de politie een extra oogje in het zeil om over hun bezittingen te waken. De herstelwerkzaamheden zijn vorige week direct op gang gebracht, maar het zag er niet naar uit dat de bewoners al snel naar Hoog-Soestdijk zouden kun nen terugkeren. Dat wordt pas in de loop van deze week verwacht. al vanaf f. 35,- per set. Afslank- en Nagelstudio Stance Andeweg Vosseveldlaan 47 Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 500 gram \J m w 5 kilo kilo krat a 24 flesjes doos a 6 literpakken c-noo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 pagina Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 SUKADELAPJES HOcn per kilo1 ^?u VARKENSFILETROLLADE a 0^n per kiloI ^?u RUNDERGEHAKT -yen per kilo?u Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. V

Soester Courant | 1994 | | pagina 1