NIGHT LIGHT Acht dagen gloeit het hij Pol Audio _P0L_ COPYSERVICE Zonnebril roept UV-stralen halt toe Lente bij Sophia van Amersfoort Mode! Albert Heijn-Smitshof maakt zich op voor verhuizing naar winkeltent Hans Pol organiseert in Baarn Buizen Beurs 94 uUa/tcef ^Li6hOCK I in Artishock VANAF FL.0,10 PER STUK PAGINA 22 SOESTER COURANT PAGINA 23 Paashaas deelt bonnen uit op weekmarkt Met Kwalitaria naar het Dolfinarium Polaroid bij Brilcentrum Nota 8 DAGEN "GLOEIT" HET BIJ AUDIO Herenkapsalon tiuis: 'Vacas' Drie dagen 'open huis' Schooljeugd smult van vroeg ontbijt Aanhangwagen op Nieuweweg gestolen Alema UK's Sltver Night monobiock ampliflen uw the famouï 3008 valve of the Tv»entte». 6r1c Bralthwatte trte» out thetp bettle; TWemVbn Oosten Wem Van Oosten De kooplieden van de weekmarkt in Soest hebben de Paashaas inge huurd. Iedereen die iets op de markt koopt, maakt kans een bon te ont vangen die ter plaatse kan worden ingewisseld voor een doos eieren. Ook voor de kinderen heeft de Paas haas een verrassing in petto. DOLFINARIUM harderwijk De zeehonden 'n visje voeren, spele varen met Flipper en een reuzerog over z'n rug aaien. Wie droomt daar als kind niet van? Binnenkort kan het werkelijkheid worden. Want Kwalita ria heeft een kleurwedstrijd waarin je als hoofdprijs een superdag in het Dol finarium Harderwijk kunt winnen. Kwalitaria heeft met het Dolfinarium een afspraak kunnen maken over deze superdag. Je profiteert als hoofdprijs winnaar samen met je vader en moeder en een broertje, zusje of vriendje van al le attracties. Bovendien neem je een uniek kijkje achter de schermen. Je mag met een oppasser de dieren voeren. En je bent er bijvoorbeeld bij als de dolfij nen worden getraind. Je maakt ook kans op andere prijzen. Want Kwalitaria looft naast de hoofd prijs ook nog eens tientallen toegangs kaarten, gezinsentreebewijzen en een heel leuk boek over de wereld van de zee uit. Bovendien krijgen alle kleur platen een mooi plekje in de zaak. Kwa litaria heeft met het Dolfinarium Har derwijk een goede keuze gemaakt. Want dit bijzondere zeedierenpark telt dit jaar weer een aantal spectaculaire nieuwe attracties. Naast wervelende shows waarin dolfijnen, walrussen en zeeleeuwen een hoofdrol spelen, is er het speciale zeehonden-wad. En je kunt je ook lekker uitleven in een gloednieu we speeltuin, op het parkstrand en bij een levensechte driedimensionale on derwaterfilm. Een duizelingwekkend diepzee-avontuur in een supersonische Ocean Shuttle. Duik dus snel bij je Kwalitaria binnen en haal je kleurplaat op. Want voor 5 april moet 'ie weer worden ingeleverd. In Soest is Kwalitaria te vinden aan het N ieuwerhoekplein. Bijna iedereen weet inmiddels dat de zon meer doet dan het zorgen voor een fraai gekleurde huid. De bijwerkingen zijn inmiddels zo be rucht dat in veel landen bijna dage lijks van overheidswege wordt ge waarschuwd tegen de gevaren van de koperen ploert. Zeker nu steeds meer bekend wordt ov,er het groeiende gat in de ozonlaag neemt de bezorgdheid toe en wordt mensen geadviseerd om de ogen door middel van een polari serende zonnebril van Polaroid te wapenen tegen het felle zonlicht. Die zonnebrillen zijn verkrijgbaar bij Brilcentrum Nota aan de Van Weedestraat. De optimisten die dachten dat het wel meeviel met het dunner worden van de ozonlaag, werden onlangs met de neus op de feiten gedrukt. In Genève maakte de Wereld Meteorologische Organisa tie (WMO) bekend dat het ozongehalte boven de Zuidpool nog maar dertig procent is van dat in de jaren tachtig. De geringe concentratie ozon houdt mo menteel meer maanden per jaar aan, terwijl bovendien de oppervlakte van het 'gat' steeds verder uitdijt. De conclusies zijn tot stand gekomen na metingen op zes plaatsen in de lucht bo ven Antarctica. De allerlaagste ozon- waarde is overigens niet boven de Zuid pool, maar boven Nieuw-Zeeland ge meten. Daar bevatte de lucht 88 Dob- son-eenheden. Dat is de eenheid waar mee het ozongehalte wordt aangeduid. Het vorige diepterecord stond op naam van Antarctica met 103 Dobson-een- heden. Normaliter moet de lucht 400 Dobson-eenheden bevatten. De voortgaande uitdunning van de ozonlaag teistert niet alleen het zuide lijk halfrond; ook boven het noordelijk halfrond (waar Nederland ligt) neemt de dikte van de ozonlaag af, hetgeen sa mengaat met een toename van de ultra violette straling. Het gevolg hiervan is dat het aantal mensen bij wie oogletsel wordt geconstateerd, jaarlijks toe neemt. De oorzaak - de bijna dagelijks intenser wordende straling - is bij velen inmiddels bekend. De voor de hand lig gende oplossing - om bij fel zonlicht al tijd een polariserende zonnebril te dra gen - wordt echter nog niet door ieder een in praktijk gebracht. Net als de huid, lijden ook de ogen als ze worden blootgesteld aan te veel zon. De UV-stralen, de 'kwaadaardige' stralen in het zonlicht, kunnen het hoornvlies, netvlies en de lens aantasten en in het ernstigste geval permanent beschadi gen. Logisch en tegelijkertijd onprettig gevolg daarvan is een achteruitgang van het gezichtsvermogen. Tijdens een internationaal congres, eer der dit jaar gehouden in Zürich, bogen talloze oogspecialisten zich over dit on derwerp. De dikwijls slechte omstan digheden voor de ogen van mensen, als gevolg van de overdadige UV-straling, blijft volgens de deskundigen tot ver in de volgende eeuw een 'hot issue'. Al zou nu gestopt worden met alle vervui lingen die invloed hebben op het gat in de ozonlaag, dan nog gaan er jaren overheen alvorens de straling tot een acceptabel niveau is teruggebracht. Tot die tijd doet iedereen die regelmatig wordt blootgesteld aan licht - en dat is iedereen die buiten komt - er goed aan, aldus de wetenschappers, om de ogen te beschermen via een polariserende zon nebril. De lenzen van Polaroid-zonnebrillen bevatten een speciaal filter dat de scha delijke stralen volledig elimineert. De lenzen bestaan uit zeven lagen die elk een eigen functie hebben. Voorbeelden van deze functies zijn het reduceren van hinderlijke schittering op de weg en het o zo belangrijke tegenhouden van de UV-stralen. Over pogingen om het gat in de ozon laag te dichten wordt tot dusver slechts gesproken. Daadwerkelijke oplossin gen zijn er nog niet en de kans is helaas nogal groot dat de briljante weten schapper die weet hoe het gat kan wor den 'gedicht' nog geboren moet wor den. Tot die tijd blijft het volgens 's we relds oogspecialisten raadzaam om u te weren tegen de gevolgen van het gat in de ozonlaag met een kwaliteitszonne bril. Voor meer informatie: Brilcentrum Nota, Van Weedestraat 87, tel. 17120. Van 8 tot en met 16 april is het in Baarn genieten voor echte geluidslief hebbers. Hans Pol, zelf geluidsen thousiast en eigenaar van de audio- speciaalzaak POL AUDIO in de Baarnse Laanstraat,organiseert een unieke Buizen B.eurs in zijn fraaie pand in het Baarnse centrum. Buizen voor het subtiel versterken van geluid, ze zijn al zo oud als er geluids dragers zijn. Edison is er mee begonnen. Voor Hifi- liefhebbers hebben ze geen geheimen. De leken denken waarschijnlijk vooral aan dat oude radiotoestel bij hun grootouders, dat ,als het een beetje oud begon te worden, het regel matig liet afweten en dan met een flinke dreun weer tot 'spreken' werd gebracht; voor die oude toestellen een effectieve methode. Met de ontwikkeling van de transistor (die een lange levensduur combineert VANAF 8 APRIL TAA 16 APRIL 1994 (Zondag 10 april gesloten, vrijdag koopavond) ledereen die geïnteresseerd is in Buizen Techniek en daar alles over wil weten en wil beluisteren is van harte welkom bij POL-Audio in BAARN. POL-Audio organiseert met onderstaande importeurs en leveranciers van Buizen High Fidelity een warm en gloedvol audio-evenement. Ook hier staat de muziekbeleving weer centraal. Diverse primeurs zijn op deze beurs present en zullen met veel enthousiasme gedemonstreerd worden door vakkundige mensen GRAAG TOT ZIENS BIJ POL-AUDIO!! Laanstraat 101.3743 BD Baarn, Tel: 02154-13334 Audioscript De Jong Systems Dimex Penhold Audio Techniek VAS Audio Products Koch Prommence AEC Sound Callery Audiovorm Rik Stoet Audio Import Airtight Audio Innovations ladis - Lumley AMC Versterkers Cary Audio Buiaen LA Audio Dynaco Radlord Rotel buiien CD-speler Miracle High end bunen en tralo'ts Monster Cable met compactheid, eenvoud en goede kwaliteit, die er voor zorgde dat ge luidsapparatuur heel klein en 'shock- proof' kon woeden uitgevoerd) leek heel even de rol van de radiolamp, de buis, uitgespeeld. Dat was echter schijn. Velen bleven de buis trouw enbelangrijke firma's op het gebied van geluidstechniek zijn altijd bezig gebleven met de ontwikkeling van buizen. Muziekbeleving centraal De immer actieve, nieuwsgierige en in noverende Hans Pol, wiens zaak als motto heeft: de zaak waar de mens centraal staat, organiseert dit gloed volle audio-evenement met een groot aantal importeurs en leveranciers van Buizen-Hi-Fidelity. Als altijd bij Pol Audio staat de muziekbeleving cen traal. De allernieuwste staaltjes van buizentechnisch vernuft zijn tussen 8 en 16 april te bewonderen. Onder an dere de fraai vormgegeven buizen versterkers van JADIS, die begin maart nog op de prestigieuze HiFi- beurs FESTIVAL DU SON in Parijs te bewonderen waren. Het is een knap staaltje van Hans Pol dat het hem ge lukt is om alle belangrijke importeurs van deze zaken in unanieme saamho righeid en zeer enthousiast onder één Baarns dak bijeen te brengen. Dat ge beurt voor de buizen-Hi-Fidelity in Nederland voor het eerst. Er valt voor iedereen veel te genieten, zowel voor de ouderen die veel zullen herkennen, maar zeker ook voor de jongeren die deze subtiele geluidstechniek nu kun nen ontdekken. Want vele geluidsen thousiasten blijven van mening dat ge luidsweergave via buizentechniek ab soluut te verkiezen is boven de tran sistor. Met name voor weergave van zachte muziek is deze techniek ideaal en volgens de buizenadepten nog nooit overtroffen. Enfin, alle be langstellenden kunnen deze geluids wondertjes dus zelf gaan aanschou wen en beluisteren. Een genot voor oog en oor. Minimaal 14 leveranciers zullen aanwezig zijn met hun parade- paardjes. Ook bekende geluidsdes kundigen als Ir. Menno van der Veen en 'buizenguru' Ed de Jong zullen acte de présence geven. Iedereen is van harte uitgenodigd om de BUIZEN BEURS'94 van 8 tot en met 16 april te bezoeken. U kunt bij Pol Audio, aan de Laanstraat 101 terecht op normale openingstijden en op de vrijdagse koopavond. Voor meer informatie kan men altijd even bellen met 02154-13334. Een gloedvol paradepaardje van Deze NIGHTLIGHT is niet alleen fantastisch in het weergeven van mu ziek, maar ook een beauty om naar te kijken. 02155- 16450 Beetzlaan 89 (v.h. de Kaasspecialist) In Soesterberg bij: Restaurant de Tuin, tel. 03463-5 12 73. In Soest en omgeving Restaurant Van den Brink, tel. 1 27 06. Restaurant Soestdijk, tel. 1 25 25. BIJ BOVENSTAANDE EN VELE ANDERE SOESTER HORECA-BEDRIJVEN, VINDT U DE LENTE OP UW BORD. LET OP HET GELE SPANDOEK, DAN ZIT U GOED! HORECA SOEST SOESTERBERG. offstraat 46^tcl^9577^B rdag31 maart: .azingwekkende debuut is dui- t werk van een geboren film- schreef een criticus van de New aes naar aanleiding van Vacas. jke kritieken en festivalonder- ;en volgden. La ardilla roja, de film, beleefde dit jaar op het an Cannes zijn internationale Ditmaal was de kritiek min- liem. maar over één ding was opnieuw eens: Julio Medem is ïzinnig natuurtalent. Een ken- ig met een Spaanse nieuwko- rvan zijn eerste film nu in Artis- tien is. tand van drie generaties wordt (Koeien) het verhaal verteld vete tussen twee Baskische fa- en vete die, behalve op het oor- en in de liefde, zijn beslag krijgt ipulaire, van oorsprong tradi- Baskische sport: aizkolari. Bij len van deze adembenemende >heidssport - waarvan in Vacas aaltjes te zien zijn - gaat het er- snel mogelijk een stel korte mmen door te hakken. De be- ;id vraagt dat de deelnemers - aizkolari geheten - dit staande lomstammen doen en de bijl in ld tempo tussen hun voeten in slaan. Het Baskische boerenle- olklore en de natuur spelen een jke rol in Vacas. Maar om hier- ppelleren aan het exotische bij houwer, zo heeft Medem hier- :ft opgemerkt, is nooit het uit- nt geweest. "Uit het Baskische id heb ik alleen die elementen i die mij fascineren en inspire- ïiedenis van de familievete be- n viertal periodes. Na een pro- 875, tijdens de tweede Carlisti- log, krijgt het verhaal een ver- 1905 en 1915 om tenslotte te i tijdens de Spaanse burgeroor- >r deze historische setting geldt letzelfde als voor het Baskische /at er vandaag de dag gaande is ETA heeft zich al eerder afge- ijdens de Carlistische oorlogen lurgeroorlog. De geschiedenis zich en dat laat Medem duide- edem (35) is afkomstig uit San n in Spaanse Baskenland. Op :tiende begon hij zijn filmloop- het maken van een aantal korte filmpjes. Een activiteit die hij ombineren met een studie me en chirurgie en zijn werk als cus voor een Baskisch dagblad .ntal Spaanse filmbladen. "Cri- i en schrijven meestal met het film werkt met het hart", zei hij ;cent interview. films zijn bizar, maar ze zijn 1 serieus en die combinatie is n. Als toeschouwer verkeer je films voortdurend in spanning je nogal eens op het verkeerde zet. g 20.30 uur. Entree f 7,50. r. Steve Argiielles, Jorrit Dijk- Mischa Kool. Foto: Fanny v.d. Linden. nzmnige bewerking, ren is Ornette Coleman één van ratiebronnen; een indruk die ïterkt wordt door de bezetting bas en drums), hoewel Dijkstra togener speelt en een wat min- /e toon heeft dan Coleman. Het orrit Dijkstra zich ook heeft be iden met Afrikaanse en Zuida- nse muziek zal de oplettende ar niet ontgaan, dient nog te worden vermeld :ha Kool een veelgevraagd bas- ie speelde met Misha Mengel- ichael Moore en vele anderen, rgüelles - bekend van zijn werk >se Tubes en zijn deelname aan van Chris McGregor en Dudu a - levert met zijn ongewone 'an drummen een opmerkelijke aan de sound van elke groep lij speelt. \rgüelles in Parijs woont, is het .envoudig om een tournee met ndse muzikanten te organise- ïdaar dat het trio Dijkstra, Ar- n Kool nog weinig live te horen st en in ons land ook in de toe- e podia niet zo vaak zal betre- enlijk wel jammer, maar een re geer om zaterdag 2 april naar :k te komen! g: Jorrit Dijkstra, altsaxofoon; Kool, bas; Steve Argiielles, Aanvang: 21.00 uur. Entree: "Nu eens géén modeshow", dach- ten Ine Berens en Gerda Kuyper van Sophia van Amersfoort, de be kende modezaak aan de Koningin- nelaan, "maar gewoon een gezellig °pen huis". Ze voegden de daad bij het woord en organiseerden drie dagen feest - zo mag een open buis bij Sophia best genoemd wor den - wat een rake zet was van de dames. Ine en Gerda verzinnen altijd weer iets anders om het hun klanten naar de zin te maken, en het open huis bleek een schot in de roos. Drie dagen was het feest'in de gezellige winkel, waar ook de heren - en andere "meekomers" - zich zeer op hun gemak voelden. Een "open huis" bij Sophia van Amersfoort is im mers altijd "anders". De vakken in de fraaie modezaak waren dan ook rijkelijk gevuld. De collectie bij Sophia is zeer breed opgezet, zodat er alle gelegenheid was om zelf "even te snuffelen", maar uiteraard stonden de gastvrouwen Ine en Gerda ook voort durend klaar voor een goed advies. Ze lieten zich daarbij assisteren door een aantal mannequins, die telkens weer andere creaties toonden. De klant kreeg daardoor een uitstekend beeld van de talrijke verschillende com binatiemogelijkheden die bij Sophia zo'n belangrijke rol spelen: van jonge, betaalbare merken tot merken met wat meer allure voor de vrouw die wat meer Sophia van Amersfoort, de bekende modezaak aan de Koninginnelaan. te besteden heeft, van sportieve en za- kenkleding tot gelegeheidskleding. Sophia heeft zich daarmee in de afgelo pen jaren een vooraanstaande plaats veroverd in de modewereld in Gooi en Eemland. De modezaak kan een groot publiek van dienst zijn en wordt dan ook terecht omschreven als "een fami liezaak met een beetje meer...!" De open dagen zijn inmiddels naar volle tevredenheid afgesloten en bij Sophia van Amersfoort staan de deuren wijd open voor iedereen die in de lente ge looft, tijdens de zomermaanden ook op de vrijdagse koopavond. Soesterbergsestraat 57 tel. 13109/van weedestraat 147 tel. 26942 Hamseweg 21 Hoogland 033 807151 Een feestje met een beetje wee moed. Dat was voor de medewerk(- st)ers van Albert Heijn-Smitshof de Week-van-de-winkel, die vori ge week met allerlei activiteiten werd gevierd, maar ook al in het teken stond van de komende ver huizing naar de tent aan de Smits- weg. De tent werd vorige week maandag - in één dag - geplaatst en sindsdien heerst er al een koortsachtige bedrijvigheid om de tijdelijke behuizing te voorzien van alles wat een volwassen AH-super- markt nodig heeft. De winkeltent opent zijn deuren op maandag 11 april; de deuren van de "oude zaak" gaan de za terdag daarvoor (9 april) om 16.00 pre cies dicht. Op dat tijdstip begint de gigantische verhuizingsoperatie, want alle voorra den moeten dan in één weekend wor den overgebracht naar de tent, die een paar honderd meter verderop aan de Smitsweg staat. Op 11 april moet de su permarkt-onder-zeil om 11.00 uur pre cies opengaan voor het publiek. Op woensdag 13 april, 's middags om 14.00 uur, krijgt de opening een feeste lijk tintje. Er wordt dan een grote voet- baldoel neergezet, en er wordt een be langrijke Soester uigenodigd om daar doorheen de winkel feestelijk open te schieten. Zijn voorbeeld mag gevolgd worden door de jongste voetballertjes van enkele Soester voetbalclubs, die daarmee bovendien kans maken op een leuke prijs. Óp 17 april moet de oude winkel aan de Smitshof helemaal leeg zijn, want dan begint de verbouwing van de super markt. De eerstkomende maanden moeten de klanten dus uitwijken naar de tent aan de Smitsweg. De officiële opening van de nieuwe supermarkt zal waarschijnlijk medio november plaats vinden. Week-van-de-winkel Intussen hebben de medewerk(st)ers van Albert Heijn vorige week nog even op grootse wijze de Week-van-de-win kel gevierd. Dat gebeurde met drie gro te activiteiten: op maandag werden 70 kinderen van de jongste groep van de Waterinkschool (de "buren") onthaald op een vorstelijk ontbijt in de zaak. De jongelui lieten zich de verse broodjes en het beleg uitstekend smaken en kregen bovendien allemaal een AH-petje en een klikkertje mee. Een dag later was het AH-personeel zelf aan de beurt voor een smakelijk ontbijt. Met 45 man/vrouw werd er ge noten van een echt Engels ontbijt, com pleet met spek, eieren, comflakes en thee - alles op z'n Engels, tot zelfs een levensechte "Bobby". Donderdag zorgde Smitshof-bakker Peter van Buuren voor een taart van maar liefst Kinderen van de Waterinkschool smullen tijdens het ontbijt in de super markt. vier x 1.20 meter, waarvan de klanten - zolang de voorraad strekte - een stukje bij de koffie kregen aangeboden. Vol gens AH-directeur Kerver moeten zo'n 1000 mensen van het slagroom-cake gebak genoten hebben. Op de Nieuweweg is zondagnacht een rode één-assige aanhangwagen gesto len. Een 33-jarige Soester heeft daar van aangifte gedaan. De aanhanger heeft als opschrift 'Auto Hilhorst Soest'. Matrassen en kussens werden buitge maakt bij een inbraak bij een transport bedrijf aan de Industrieweg. De daders moeten in het weekeinde aan de slag zijn geweest.

Soester Courant | 1994 | | pagina 23