1 nacht of Body IVN-Eemland viert 55-jarig bestaan met uileballen en diploma's urn nieuws Startsein nieuwbouw A.P. van Doorn I IVARlAt Acht uur durende dansmarathon voor Stimulans Identificatieplicht staat in Nederland voor de deur WOENSDAG 30 MAART 1994 SOESTER COURANT George Knottnerus 10.000e natuur gids PAGINA 29 'Lastig' ANl Bronswerk Harmonie speelt bij Slingerland Laaneiken geplant op nieuwe locatie Koningsweg NIEUWE WET PER 1 JUNI 1994 Méér welen over de Identificatieplicht? Bestaande documenten zijn als ID-bewijs bruikbaar Veelgestelde vragen over de nieuwe wet Wanneer is welk ID-bewijs toegestaan als de nacht nog moet nog niet voorbij is. Voor mop tv of het vroege itmode is mode voor de lie het meeste van jezelf daar dan niet wat eisen cketje en bekommeren jks om pasvorm of kleur, r nog te weinig aan dat i zich lekker willen voe- /eede huid en er graag illen uitzien. Dat blijkt i zelf laat kiezen. ek naar comfort en kritisch zoekt de naar comfortabel mate- ie zomer is dat katoenen of met ribbels. Ook de 'xers zijn er tegenwoor- »el, plezierig aanvoelend ngaslip is één van de le heren, maar ook de selt hoog spel. Opa's k zo gek nog niet. De is zodanig aangepast ;e imago helemaal ver te mannen-body van nu •ere en functionele vorm vegingscomfort. En lastische garens zoals s vrijwel naadloos om ti-functioneel tendens is het dubbel- it onder het pak goed in bed ook lekkeren aalgebruik en dessins ige items zelfs aan het slecht figuur. De kleuren tnkelender, het materi- ler maar in vormgeving nacht- en badgoed heen. Eén ding is zeker: i voor mannen wordt irfd, multi-functioneel :t aanzien waard. jhr. Beelaerts van Blokland, com missaris van de koningin, heeft za terdagmiddag in het gemeentehuis van Soest de diploma's uitgereikt aan de 16 nieuwe natuurgidsen van het IVN-Eemland. Onder hen bevond zich de (landelijke) 10.000e deelnemer aan deze cur sus: George Knottnerus. De feestelijke diploma-uitreiking was een van de hoogtepunten van de jubi leumviering van het IVN, dat 55 jaar geleden het licht zag als "natuurwacht" in Soest. Onder de gasten bevonden zich naast Beelaerts ook burgemeester De Widt, milieuwethouder Mieke Swinkels en landelijk IVN-voorzitter mevr. Van Montfrans, in het dagelijks leven burgemeester van Katwijk. Ze werden evenals de ruim honderd an dere gasten in de raadzaal verwelkomd door IVN-bestuurslid Bert Huisman, die het "natuurlijk" vond dat de 10.000e natuurgids zijn diploma in het Soester gemeentehuis kreeg uitgereikt. Volgens Huisman sluit het IVN-werk nauwaan bij het natuur- en landschaps- beleid van de gemeente. Hij illustreerde dat met tal van voorbeelden van ge meentelijke projecten en plannen, waarin de vereniging voor natuurbe scherming en haar 12 werkgroepen een rol hebben gespeeld. Voorzitter Rob Maas schetste in het kort hoe actief het IVN met haar 300 le den in de loop der jaren is geweest en wees in dat verband op de talrijke acti viteiten: vogelbescherming, natuurbe heer, wandelingen, lezingen, cursussen en nog veel meer. "We zijn ook lastig," aldus Maas, die zojuist nog een be zwaarschrift tegen de uitbreiding van het industrieterrein in de gemeentelijke brievenbus had gedeponeerd. Lande lijk voorzitter mevrouw Van Montfrans kenschetste het IVN als een club van "doeners" die zich graag inzetten voor de kennis en de beleving van de natuur, de laatste jaren vooral met het accent op het milieu. De afdeling Eemland be woog zich volgens haar op kwalitatief hoog niveau. Het totale gezelschap beleefde vervol gens een "biologisch moment" met het uitpluizen van uileballen - braakballen van ransuilen - die inzicht moesten ge ven in het voedingspatroon van de vo gels: een IVN-bezigheid bij uitnemend heid, die door alle aanwezigen met geestdrift werd bedreven. Jachthuislaan Een van de 16 kersverse natuurgidsen, José Bijman, presenteerde daarna het werkstuk waarmee ze haar diploma had gehaald: een inventarisatie van de na tuurwaarden van het Jachthuislaan-ge bied, waar de gemeente inmiddels vol gens de Structuurvisie zo'n 450 huizen wil gaan bouwen. Als het aan José Bijman ligt, is dat een onverteerbare zaak, want het gebied Jachthuislaan heeft heel wat waarde volle "natuur" in huis en de gemeente lijke ideeën daarover vertonen ook nogal wat tegenstrijdigheden, ook met het provinciale Streekplan. Dat de pro vincie het aantal te bowuen huizen wil reduceren tot 175 ging haar overigens .ook lang niet ver genoeg. Het Jachthuislaangebied is ideaal voor vlinders en blijkt bij inventarisatie zo'n 150 verschillende planten te herbergen en maar liefst 52 vogelsoorten, waaron der de huiszwaluw een speciale plaats inneemt. José Bijman pleitte onder ap plaus voor het in stand houden van de "rommelige stadsrand", waar de vogels zich bij uitstek thuis kunnen voelen. Gideonsbende De "hoge gasten" hoorden deze kriti sche noten stoïcijns aan, al was het Bee laerts die èen verzuchting slaakte over woningbouw - "Waar dan wel?" - en de moeilijke afwegingen waarvoor een George Knottnerus (lkreeg het di ploma uitgereikt door jhr. Beelaerts van Blokland. Foto: Goos van der Wilt overheid soms komt te staan. "Je kunt nooit zomaar ja of nee zeggen." Vervol gens wijdde de commissaris van de ko ningin zich op geheel eigen wijze aan de uitreiking van de natuurgidsendiplo- ma's, met toespraakjes vol grappen, waarbij hij het IVN o.a. omschreef als een Gideonsbende van wakkere lieden, terwijl de rest van de mensheid zo'n beetje met gesloten ogen rondloopt. Gespannen wachte het gezelschap af wie van de 16 cursisten door het lot was aangewezen om het 10.000 diploma (sinds 1962) in ontvangst te nemen. Dat was overigens alleen een ere-kwes- tie, want degene die de "mijlpaal" be reikte kreeg als extraatje alleen een bloemetje aangeboden. Nadat Bee laerts en Van Montfrans het hele rijtje hadden afgewerkt bleek George Knott nerus uit Soest de 10.000e natuurgids aller tijden te zijn. Hij kreeg het diploma overhandigd onder luide toejuichingen en applaus. Knottnerus is voor zijn werkstuk o.a. actief betrokken geweest bij de bescherming van weidevogels in de Eempolder. Steenhoffstraat 9A, tel. 1 20 75 Attentie! Het concert van Nirvana op 27 maart is verplaatst naar 27 mei. De kaarten blij ven geldig. Alle concerten van de Euro pese toernee van de Bee Gees - dus ook het concert op 12 april in Ahoy Rotter dam - zijn afgelast i.v.m. ziekte van Bar- ry Gibb. Theaterinfo (te reserveren bij de VVV) musical "Cyrano", t/m 28 augustus, Carré Amsterdam; Matthaus Passion, 31 maart en 1 april, Pieterskerk Leiden; Paul Haenen, 1 en 2 april, Diligentia Den Haag; 6 en 7 mei, Luxor Rotter dam; Paasrock, 1-4 april, Azotod De Meern; Inonesische Pasar Malam, 1-4 en 8-10 april, IJshal Weena Rotterdam; De Dijk, 16 april, Zeelandhallen Goes; Benny Neyman, 7 april, Vredenburg Utrecht; Montezuma's Revenge, 15 en 16 april, Diligentia Den Haag; Phil Collins, 18 en 19 april in West- phalenhalle Dortmund, 10 september in sportpaleis Bercy Parijs. BZN, 24 april, Vredenburg Utrecht; The Nits, 26 april, muziekcentrum Philips Eindhoven; "Sweeney Todd", 26 april-1 mei, Congresgebouw Den Haag; Mathilde Santing, 3 en 4 mei, Luxor Rotterdam. Karin Bloemen, 2, 3, 5, 6 en 7 mei, Diligentia Den Haag; Tori Amos, 7-9 mei, Maastricht, Nij megen en Scheveningen; Billy Joël, 17 mei, Ahoy Rotterdam; Hans Dorrestijn, 18 mei, Diligentia Den Haag. WV/ANWB-winkel Het VW-kantoor is tevens ANWB- agentschap, al sinds een jaar. Dat bete kent in de praktijk dat u er terecht kunt voor een ANWB- of Wegenwachtlid maatschap, een kampeercarnet of -be wijs, het ANWB-handboek, "Op Stap", reisgidsen, kaarten etc. Ter opluistering van de dansmarathon voor de Stichting Stimulans zal de be kende Bronswerk Harmonie uit Amersfoort op zondag 24 april twéé optredens verzorgen bij danscentrum Slingerland aan de Weegbreestraat. De Bronswerk-muzikanten spelen, tussen 12.30 en 14.30 uur, tweemaal een kwartier. Foto: Goos van der Wilt. Het stond helemaal los van de Nationale Boomfeestdag, maar toch zijn vrijdagmiddag tientallen laaneiken geplant op een terrein aan de Koningsweg. Het betreft de locatie, waar houthandel/boom- en landschapsverzorging A.P. van Doorn zich gaat vestigen. Het bedrijf is nu nog gevestigd op de hoek van de Wieksloterweg en de Dorresteinw'eg, maar hoopt in september of oktober te kunnen verhuizen. Het planten van de bomen vormde het startsein voor de nieuw bouw. Eerder waren al enkele andere bomen gekapt en was de grond bouwrijp gemaakt. Voor het planten van de bomen had Van Doorn zijn vier kinderen Bart, Toon, Daan en Rianne in gehuurd. Zij hadden overigens woensdagmorgen al op de kin derboerderij geoefend tijdens de nationale Boomfeestdag en zullen vast nog wel eens vaker een boom planten. Op zondag 24 april beleeft Neder land (en voor zover bekend ook Europa) een opvallende première: een sponsor-dansmarathon waar aan óók lichamelijk en verstande lijk gehandicapte jongeren zullen deelnemen. Deze dansmarathon vindt plaats op twee locaties: in Amersfoort bij Boersma Sport en in Soest bij Danscentrum Slinger land, die hun accommodaties be langeloos ter beschikking stellen. "Het moet nu maar eens afgelopen zijn met de gedachte, dat verstandelijk en li chamelijk gehandicapte kinderen zieli ge mussen zijn," aldus Marga Dijk shoorn, die de stuwende kracht achter de organissatie van de dansmarathon is. "Als je ziet hoe ze bij Stimulans binnen een paar dagen als 'volleerde' ruiters op een paard rijden, dan kun je je voorstel len dat ze bij een dansmarathon ook hun mannetje staan. Natuurlijk maken we er geen uitputtingsslag van. De ma rathon duurt van 's ochtends 10.00 uur tot 's avonds 18.00 uur en reken maar dat het gezellig wordt!" De Opening zal geschieden door Theo Meyer, Europees judo-kampioen, en gedurende dit evenement zullen onder meer belangeloos optreden het Pop- theater uit Amersfoort, het Showballet van Studio Pitlo uit Zeist, het Majoret- tencorps van de Bronswerkfanfare uit Amersfoort, de zanger Tasso Mavrou- dis, de Rolstoeldansclub uit Amstel veen etc. etc. Sponsoring De deelnemers aan de dansmarathon laten zich individueel sponsoren door allerlei bedrijven, organisaties en parti culieren. De uit sponsoring verkregen opbrengsten zullen geheel ten goede komen aan de Stichting Stimulans, die sinds haar oprichting in 1984 jaarlijks in haar accommodatie in Soest aan hon derden kansarme jongeren en verstan delijk en lichamelijk gehandicapten de mogelijkheid biedt van paardrijden en paardrij-vakanties onder leiding van de Peter Bisschop. En dat alles zonder subsidies! Dank zij vele sponsors, donateurs en met de hulp van uitsluitend vrijwilligers worden deze activiteiten mogelijk ge maakt. "Zonder dit soort acties zou ons werk niet kunnen plaatsvinden," aldus Peter Bisschop. "Enkele jaren geleden hebben we onze slaapzalen kunnen ver nieuwen dank zij 'De Uitdaging', een AVRO-televisieactie van Angela Groothuizen. Met de opbrengsten van deze dansmarathon willen we de zadel kamer opknappen en toegankelijk ma ken voor rolstoelen, zodat de lichame lijk gehandicapten nog beter zelf hun steentje kunnen bijdragen aan de ver zorgingvan de paarden. Bovendien wil len we verwarming aanleggen in de vo rig jaar gerestaureerde schaapskooi, zo dat we die ruimte o.a. kunnen gebrui ken voor exposities van kunstwerken die door gehandicapten zijn gemaakt. Het idee van een dansmarathon - overi gens in oorsprong een initiatief van het drietal jongeren Patrick, Esther en Eve lien - spreekt mij zeer aan, niet alleen omdat we mooie dingen kunnen doen met de opbrengsten, maar vooral om dat daarmee op een heel unieke wijze weer eens bewezen wordt dat gehandi capten (bijna) alles kunnen als je er maar de gelegenheid voor schept!" Dansmarathon op 24 april 1994, van 10.00 tot 18.00 uur, op de locaties: Boersma Sport, Lageweg 14-16 te Amersfoort; Danscentrum Slingerland, Weeg breestraat 205-207 te Soest. 1 Knooptopje Beugel badpak Sander Buraaf vond onlangs een brief van de Spoorwegen in zijn brievenbus. In deze brief werd hem verzocht om een boete te betalen, omdat hij op 11 januari 1994 om 10.15 uur zonder kaartje in de trein van Utrecht naar Nijmegen zat. Zijn naam en adres klopten, al leen zat Sander op 11 januari 1994om 10.15 uur bij de tand arts. Iemand anders had zich blijkbaar bij de conducteur voorgedaan alsof hij Sander was.' Dergelijke voorvallen komen helaas te vaak voor. Het opgeven van een verkeerde naam of adres kon tot nu toe vrij gemakkelijk in Nederland. Inwoners van ons land die de Nederlandse nationaliteit heb ben, zijn namelijk niet verplicht hun identiteit met een officieel identiteits bewijs aan te tonen. Zo kan het bijvoor beeld gebeuren, dat mensen een reke ning openen bij de bank onder een andere naam. Het verhaal van Sander is hier ook een voorbeeld van. Zonder de verplichting om uw identiteit met een identiteitsbewijs (ID-bewijs) aan te tonen, is het voor de overheid en an dere instanties niet eenvoudig om mis bruik van voorzieningen te voorkomen te gaan. Vanaf juni dit jaar bent u in bepaalde gevallen verplicht om een identiteitsbewijs te tonen. Een voorbeeld van zo'n situatie is zwartrijden in de trein. FOTO: PERRY HOKKE VISUALS Identificatieplicht Op 1 juni 1994 treedt de Wet op de identificatieplicht in werking. Dat be tekent dat iedereen van 12 jaar en ouder in Nederland verplicht is in bepaalde situaties zijn identiteit aan te tonen met een geldig ID-bewijs. In welke situaties moet u een ID-bewijs tonen? Op het werk De situatie waar veel mensen in Nederland mee te maken kun nen krijgen is 'de iden tificatieplicht op het werk'. Op het werk kunnen con- troles worden uitgevoerd, bijvoorbeeld door de be drijfsvereniging of de Belastingdienst. Aan hen moet u dan een geldig i ID-bewijs tonen. Ook als u aan een nieuwe baan begint, zal uw werkgever u vragen een ID-bewijs mee te nemen en daar een kopie van maken. Dit moet uw werkgever volgens de wet doen. Als u een uitkering wilt aanvragen, zult u ook een geldig ID-bewijs moeten laten zien. Dit is voor u misschien geen nieuwe situatie. Veel uitkerings instanties vragen al enige tijd naar een ID-bewijs, om verwisseling van gege vens en personen te voorkomen. Ook als u zich bij het arbeidsbureau in schrijft, moet u vanaf 1 juni 1994 eerst een geldig ID-bewijs laten zien. Zwartrijden Zo'n situatie waarin Sander terecht is gekomen, zal na 1 juni 1994 niet vaak meer voorkomen. Iemand die geen gel dig vervoerbewijs kan laten zien in de bus, tram, trein of metro, moet later toch het bedrag van het kaartje betalen, verhoogd met een boete. Het adres opge ven van een vervelende buurman of een ex-vriend (in) is dan niet meer mo- -v gelijk, want de gege- ■L vens die zo iemand op- J geeft worden gecontro- leerd aan de hand van een ID-bewijs. Een andere situatie is als er rellen dreigen te ont staan voor, tijdens of na een wedstrijd in het be taald voetbal. Dan mag een politie-agent u naar uw ID-bewijs vragen. Dat mag de poli tie ook doen tijdens het supporters- vervoer. Vreemdelingentoezicht De politie kan een duidelijke aanwij zing krijgen dat zich ergens één of meer dere personen bevinden die niet in Ne derland mogen zijn. Als de politie zo'n aanwijzing heeft en vervolgens een on derzoek instelt, bent u verplicht uw identiteit en nationaliteit aan te tonen. Deze verplichting geldt voor iedereen. Zowel voor Nederlanders, als voor mensen met een niet-Nederlandse na tionaliteit. Ook moet u een ID-bewijs laten zien bij bepaalde transacties bij financiële in stellingen, als u een akte laat opmaken bij de notaris en als u een SoFi-nummer aanvraagt bij de Belastingdienst. Geen ID-bewijs Wat gebeurt er als u geen ID-bewijs kunt of wilt tonen? Dan krijgt u niet wat u wilt hebben, bijvoorbeeld de akte bij de notaris of een rekening bij de bank. In een aantal gevallen bent u strafbaar, als u geen geldig ID-bewijs hebt. U kunt dan worden meegeno men naar het politiebureau, zodat de politie uw identiteit kan achterhalen. U riskeert bovendien ook nog een boete. Welke documenten kunt u nu gebrui ken als ID-bewijs? Voor Nederlanders zijn dat het pas poort, de (jeugd) toeristenkaart, de ge meentelijke identiteitskaart' en in een aantal gevallen het Nederlandse rijbe wijs. Niet-Nederlanders kunnen hun verblijfsdocument gebruiken als ID-be wijs. Veel mensen zullen al een pas poort hebben, omdat dat nodig is als ze op vakantie gaan naar het buitenland. Als u geen ID-bewijs hebt zult u er dus één moeten aanschaffen. De gemeente lijke identiteitskaart is dan een goed kope oplossing. Als u reist, is een pas poort of een toeristenkaart handig. Dan slaat u immers twee vliegen in één klap. U kunt ook wachten op de Euro pese reiskaart, die vanaf 1 januari 1995 verkrijgbaar is. Op 15 maart is er een voor* lichtingscampagne over de iden tificatieplicht gestart. Misschien hebt u de Postbus 51 spot al op televisie gezien. Ook kunt u de brochure 'Alles over de iden- fificaïieplichf krijgen bij het post kantoor of de bibliotheek. U her kent de brochure aan het hieron der afgebeelde 'handje met ID- bewijs'. Dit zult u nog vaker te genkomen, u ziet dan direct dat u uw ID-bewijs bij de hand moet houden I De identificatieplicht heeft ook gevol gen voor werkgevers en werknemers. Dit kunt u nalezen in de brochure: 'Uw bedrijf en de identificatieplicht. Wat moet u weten?' Deze brochure kunt u aanvragen bij het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, Postbus 90801, 2509 IV Den Haag. De bro chure 'Identificatie bij financiële dienst verlening' kuntu aanvragen bij het mi nisterie van Financiën, Postbus 20201, 2500 EE Den Haag. Als u na het lezen van de brochures nog vragen hebt Over de Identificatieplicht, kunt u contact op nemen met het ministerie van Justitie, Postbus 20301, 2500 EH Den Haag. Vanaf 1 juni 1994 hebben we in Nederland te maken met de Wet op de identificatieplicht. Dat betekent dat iedereen in Nederland van 12 jaar en ouder in een aantal situaties een identiteitsbewijs (ID-bewijs) moet kunnen laten zien. Welke documenten kunt u gebruiken als ID-bewijs? Waar kunt u die verkrijgen? "Komt er nu één nieuwe identiteits kaart, die alleen te gebruiken is als identiteitsbewijs?" 'Nee, er komt geen nieuwe identiteits kaart De meeste mensen hebben ei genlijk al één of meer geldige identi teitsbewijzen: een paspoort, toeristen kaart of een verblijfsdocument.' Maar er is toch een identiteitskaart die je bij de gemeente kunt kopen?" 'Ja, dat is de 'gemeentelijke identiteits kaart'. Deze kaart is nog niet zo bekend omdat hij vrij nieuw is. Hij is echter ook geldig als identiteitsbewijs. Deze kaart kan niet gebruikt worden als iemand naar het buitenland gaat.' "En hoe zit het dan met een rijbe wijs?" 'Het Nederlandse rijbewijs wordt met deze nieuwe wet in een aantal situaties ook toegestaan als geldig identiteitsbe wijs.' "Waarom niet altijd, net als het pas poort en de gemeentelijke identiteits kaart?" 'Op het rijbewijs staat niet welke natio naliteit iemand heeft. Je kunt je voorstel len dat bijvoorbeeld je nieuwe werkge ver moet weten uit welk land je komt. Voor een aantal buitenlandse werkne mers moet de werkgever namelijk een tewerkstellingsvergunning aanvragen. "Voor wie geldt de identificatieplicht eigenlijk?" 'Voor iedereen in Nederland, vanaf 12 jaar. Voor kinderen vanaf 12 jaar bete kent dit dat er wel wat verandert: bijschrijving in het paspoort van één van de ouders is niet meer voldoende! "Kan ik op straat worden aangehou den om mijn identiteitsbewijs te laten zien?" 'Nee, dat zou betekenen dat er een alge mene identificatieplicht zou gelden. Dat is niet zo. In de wet is zoveel mogelijk rekening gehouden met de vraag in welke gevallen een identificatieplicht nuttig is. i "Sinds kort is er een televisie-spot bij Postbus 51 over de identificatieplicht, gaat er nog meer gebeuren?" 'Op dit moment is er ook een Postbus 51 radio-spot te horen. En natuurlijk is er een brochure die bij elk postkantoor en bibliotheek te vinden is. Bovendien wordt er specifieke aandacht besteed aan een aantal groepen allochtonen in Nederland, met name Turken en Ma rokkanen. Andere organisaties, zoals werkgevers of arbeidsbureaus, zullen ook zelf voorlichting geven.' "Is het verstandig om altijd een gel dig ID-bewijs bij je te dragen?" 'Dat is niet verplicht, maar wel handig, want zo zal je niet voor verrassingen komen te staan? In Nederland komt er geen aparte iden titeitskaart. In ons land mogen be staande documenten gebruikt worden als ID-bewijs, zoals: reisdocumenten: het paspoort en de (jeugd)toeristenkaart; - het Nederlandse rijbewijs; de gemeentelijke identiteitskaart. Vanaf 1 januari 1995 komt er in plaats van de toeristenkaart en de gemeente lijke identiteitskaart de Europese reis kaart. Met deze kaart kunt u reizen binnen Europa, naar de Nederlandse Antillen en ArubaBovendien is de kaart ook een ID-bewijs. Voor kinderen vanaf 12 jaar geldt dat bijschrijving op het paspoort van één van de ouders niet meer voldoende is. Kinderen vanaf 12 jaar hebben ook een eigen ID-bewijs nodig. Het Nederlandse rijbewijs is zowel voor Nederlanders als voor niet-Nederlan- ders niet altijd een geldig ID-bewijs. Dit komt omdat op het rijbewijs de natio naliteit niet staat vermeld, terwijl dat in sommige situaties wel nodig is voor de identificatie. ID-bewijzen vreemdelingen Inwoners van Nederland die niet de Nederlandse nationaliteit hebben, kun nen op de volgende manieren hun iden titeit aantonen: - verblijfsdocument van de vreemde lingendienst (A t/m E-document); het vluchtelingenpaspoort; het vreemdelingenpaspoort; - een niet-Nederlands paspoort waarin door de vreemdelingen dienst een 'vergunning tot verblijf' is aangetekend. het (elektronisch) W-document; het Nederlandse rijbewijs IVdar verkrijgbaar Het paspoort, het rijbewijs, de (jeugd) toeristenkaart, de gemeentelijke identi teitskaart en het vluchtelingen- en vreemdelingenpaspoort kunt u bij het gemeentehuis of stadsdeelkantoor ko pen. Het rijbewijs krijgt u uiteraard al leen maar als u tenminste 18 jaar bent en voor het rijexamen bent geslaagd. Hebt u niet de Nederlandse nationaliteit, dan moet u een verblijfsdocument hebben dat door de vreemdelingendienst van de politie wordt afgegeven. Als u geen van de bovenstaande ID-bewijzen hebt, dan zult u er één moeten aanschaffen. Welk ID-bewijs u het beste kunt aan schaffen is voor iedereen verschillend. De gemeentelijke identiteitskaart is een goedkope oplossing. Als u regelmatig reist, kunt u het beste een paspoort of een toeristenkaartaanschaffen of wach ten op de Europese reiskaart, die vanaf 1 januari 1995 verkrijgbaar is. In het bijgaande schema kunt u zien in welke situaties welk ID-bewijs gebruikt kan worden. Rijbewijs Overige ID-bewijzen Bij geldzaken Ja Ja Bij de notaris Ja Ja Bij een aanvraag van een SoFi-nummer Neen Ja Bij het zoeken naar werk Neen Ja Bij indiensttreding Neen Ja Op het werk Ja Ja Bij het aanvragen van een uitkering Neen Ja Bij binnenlands vreemdelingentoezicht Neen Ja Als u zwart rijdt in het openbaar vervoer Ja Ja Bij het bezoeken van een voetbalwedstrijd Ja Ja paspoort, toeristenkaart, gemeentelijke identiteitskaart, verblijfsdocument van de vreemdelingendienst, vluchtelingenpaspoort, vreemdelingenpaspoort, paspoort met aantekening 'vergunning tot verblijf', (elektronisch) W-document.

Soester Courant | 1994 | | pagina 29