/T\ aruóhocK 1 CULTUUR 7D Beelden en aquarellen in het Koetshuis van Kasteel Groeneveld NNereldH/inkel Rondje Sc Jazzclub met Perron 5B en Expositie Inge Bos RMA houdt blokfluitdag Nieuwe expositie bij Nijhof Baarn Hout en Bouwbond CNV huldigt F. Lenten Cursisten-expositie in C-drie Marie d'Ymont exposeert beelden in vitrines raadhuis Soest Werk van Nadjezjda van Ittersum op twee exposities te zien PAGINAlM/nFIMfiDAG 6 Expositie 12 t/m 24 april kringloopcentrum SPULLENHULP Noten in de Wereldwinkel TONG MET Aanstaande zaterdag in Artishock: Exposities Op zaterdag 9 april vanaf 13.00 uur Donderdag 7 april: 'Raining Stones' Centrum De Schoof Open huis Utrecl voor I Soesl snel li C-drie, 13 april: Kinderbios: 'Tarzan en de landverhuizers' Lezing over expo 'Mondriaan aan de Amstel' in C-drie 'Musica Montana' concerteert in St. Aegtenkapel Soest ruimt op! Donderdag 7 april Vrijdag 8 april Maandag 11 april Dinsdag 12 april Woensdag 13 april Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Werk van Miriam Meylink WOENSDAG 6 APRIL 1994 SOESTER COURANT Kinderboerderij De Vrije Teugel N.a.v. 'Talens Palet'-schilderprijs In Zutphen en Amersfoort Ituren In het Koetshuis van Kasteel Groeneveld te Baarn is van 12 t/m 24 april werk te zien van Koosje van der Plas (beelden) en Rolina van Vliet (aquarellen). Beide kun stenaars zijn afkomstig uit Hoeve laken. Koosje van der Plas is in 1982 begon nen bij de Amsterdamse beeldhouwer Karei Gomes, die een gedegen anato mische basis legde. Daarna enige tijd begeleid door Pieter Starreveld en de laatste jaren door Pim Knaup. Naast het boetseerwerk (klei en brons), is haar grootste liefde gegroeid naar albast en speksteen, welke steensoorten haar bij- Telefoon 18730 Openingstijden: Dinsdag 13.00-17.00 ajir; Woensdag 13.00-17.00 uur; Donderdag 13.00-17.00 uur; Zaterdag 10.00-14.00 uur. Spullen brengen: Maandag t/m donderdag 9.00-17.00 uur, vrijdag 9.00-13.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. zonder inspireren. De beelden die hier uit zijn ontstaan, komen in alle rust tot stand in haar huislijk atelier. Er zit vaart en beweging in het werk van Rolina van Vliet. Opvallend is de lage horizon, waardoor de imposante, sterk sfeerbepalende lucht extra benadrukt wordt. Het snel en trefzeker neerzetten van een typisch Hollandse sfeer, straalt dynamiek en kracht uit, speciaal daar, waar op levendige wijze boten het beeld vullen. Niet het herkenbare, maar het gevoelsmatig treffen van de sfeer is be palend voor haar werk, zowel wat be treft de figuratieve zachtgetinte aqua rellen, als het meer abstracte kleurrijke werk in acryl en gemengde techniek. De gecombineerde tentoonstelling mag zeer geslaagd genoemd worden, gezien de grote diversiteit qua onderwerp, stijl en techniek. Geopend; di. t/m vr. van 10.00 - 17.00 uur; zat. en zo. van 12.00 - 17.00 uur. X^Stichjing Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Noten zijn langzaam maar zeker een vast bestanddeel van onze voeding ge worden. Vooral in de vegetarische keu ken worden veel noten gebruikt. Waar komen de noten vandaan en welke zijn in de Wereldwinkel te koop. Paranoten uit Bolivia. Oorspronkelijk kwamen ze ongepeld naar Nederland. Het is echter van het grootste belang dat men in het land van herkomst zelf de verwerking ter hand neemt. Daarom wordt de installatie van pel- en verpakkingsmachines aldaar van harte gesteund. Zo ontstaat de bes te vorm van alternatieve handel: Ver bouw door kleine boeren, verwerking ter plaatse en het zelf organiseren van een afzetkanaal. Pecannoten uit Peru. Deze doen erg aan onze walnoten den ken, de smaak is iets fijner. In Peru heeft men zelf een pel- en verpakkingsmachi ne aangeschaft. Cashewnoten uit Mozambique. De cashewnoot heeft een groot ver spreidingsgebied in de tropen maar ze waren moeilijk met de hand te pellen. Nu ook daar machines het werk doen is de cashewnoot een belangrijke bron voor de kleine boer. Macadamianoten uit Costa Rica. De laatste aanwinst in de rij. De bomen worden geplant in afwisseling met kof- fiestruiken; dat is goed voor de grond en het geeft de kleine boer een welkome aanvulling op zijn inkomen. De koffie prijs ligt op de wereldmarkt nog steeds schrikbarend laag. De macadamianoot is zacht en voedzaam. Alle noten in de Wereldwinkel zijn gepeld en vacuüm verpakt, dus lekker vers. door Arie Het Jorrit Dijkstra Trio is, onder meer vanwege de internationale samenstelling niet echt vaak te ho ren op de diverse jazzpodia in ons land, maar kreeg zaterdag j.1. een plaats in de concertserie van Artis hock. De groep heeft onder een kleine groep van jazzliefhebbers een reputatie die zeker werd waar gemaakt; speelse improvisaties, nogal introvert, bijna breekbaar, toch zeer indrukwekkend. Opvallend is hun eigenaardige reper toire. Naast composities van de groeps leden en van Michael Moore, kreeg het publiek nog een stukje Roemeense mu ziek voorgeschoteld, naast een aantal niet zo voor de hand liggende jazzstuk ken. Verder bleek 'Norwegian Wood' tot prachtige improvisaties uit te nodi gen: een ware verrassing, te meer daar Lennon - McCartney composities in handen van anderen zelden tot noe menswaardige resultaten leiden. Ook nu weer werden de mogelijkheden van de triobezetting ten volle benut. Naast Dijkstra op sax en clarinet, klon ken de melodieuze baslijnen van Mis- cha Kool en het eigenzinnige spel van slagwerker Steve Argüelles. Behalve met 'gewoon' drum werk was hij ook erg op dreef met allerlei subtiel geritsel en andere kleine geluidjes: drums als ritme-instrument, maar ook ter verdere kleuring van het groepsgeluid. Voor komende zaterdag staat een wat ongewone jazzclubavond op het pro gramma, met levende muziek van Per- Zaterdag 9 april wordt voor de blokfluitleerlingen van de RMA muziek- en dansschool een hele bijzondere dag. De RMA houdt dan een blokfluitdag, vóór, maar vooral ook dóór al haar blokfluit leerlingen. De blokfluit is een instrument dat door velen niet op de juiste waarde wordt ge schat, doordat men vaak met de moge lijkheden ervan niet bekend is. Doel van de blokfluitdag is niet alleen de leerlingen, maar ook ouders en an dere belangstellenden te laten kennis maken met de vele facetten en niveaus van het blokfluitspel, door samen mu ziek te maken en/of er naar te luisteren. De leerlingen zijn ruim van tevoren in gedeeld in diverse ensembles en stude ren voor 9 april enkele stukken in met behulp van de eigen docent. De ensem bles krijgen les van de blokfluitdocen ten, die versterking krijgen van het ge- icnommeerde en enthousiaste blokflui tensemble Ratatouille, bestaande uit Heieen Gerretsen, Yvonne Hogt en Pauline Kolsteeg. Uiteraard worden de lessen alleen gegeven aan leerlingen van de muziekschool, maar belangstel-' lenden kunnen ze wel als toehoorder bijwonen. Deze openbare lessen beginnen om 13.00 en 13.45 uur. Verder is blokfluit bouwer Frans Twaalfhoven uitgeno digd. Hij zal aan de hand van dia's ver tellen hoe een blokfluit wordt gebou\yd. De dag wordt afgesloten met een con cert door alle deelnemers en Ratatouil le. Daarbij wordt onder andere een stuk gespeeld door alle blokfluitleerlingen samen (meer dan 100!) op sopranen, alten, tenoren en bassen. Dit concert begint om 16.00 uur en is gratis toegan kelijk voor alle belangstellenden. Omdat er op de RMA te weinig ruimte is, vindt de hele blokfluitdag plaats in de Vrije School, Romeostraat 74 te Amersfoort. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Bekroond met de prijs van de inJ eülVT ternationale jury, in Cannes 1993 F AalLIN Pakkende dialogen prachtige plaatje „e kjnderen en de kle en adembenemende camerabewegin he( tocn oma's gen kunt u niet verwachten van de Üln werd gevierd, een ge •Raining Stones van Ken Loach. 11 werkt met semi- of met professionelj 0|na was die dag vani acteurs, draait op locatie en zijn film men(je een tehuis zijn, soms, pijnlijk realistisch. Loach i deftig en rustiel niet geïnteresseerd in glamour, maa n waar obers zich wil het 'echte leven laten zien. In Rai maar toch as ning Stones' is dat het leven van de ar vers|eten serveerkosi beidersklasse van Engeland. vgn hef restaurant v De film opent met een scene waarin di rekenjne aan de jarig hoofdpersoon Bob Williams (BruceJo teerti, over haar hooi nes) en zijn maatje Tommy (Rick) 0ma was he( er „iet r Tomlinson) eCn schaap stelen en hei maar ais 80-jarige i vlees daarvan proberen te verkopen it lepengas beperkt. N de plaatselijke pub. Tevergeefs, wan; ya„ de rekening wei niemand heeft een cent te makken. De drage van haar ver ellende is compleet als de bestelwages mji|paai daado erkel wordt gejat. Maar Bob laat zich niet ui; jn tegenstelling tot het veld slaan. Hij pakt elk klusje aan, bad de jarige het al! tot het reinigen van rioleringen aan toe, gev0nden. De drukt om maar aan geld te komen. vallen, maar haar er Zijn doel is, uiteindelijk, een veel te du- j buffet >vas er e re jurk voor zijn dochtertje te kopen die nqJft meer. "Hoef haar eerste communie doet. Ze moet ei Jfc te doen", had I op die dag even plechtig uitzien als haar jfochter beloofd. M leeftijdsgenoten uit de burgerklasse,fyan >vas terechtgek niet zoals een 'second hand Rose'. sejn "aanvallen" wi Voor Bob is de gloednieuwe jurk hei be|e orde zich op d« einddoel van een strijd voor sociak |en en kommetjes g rechtvaardigheid, die al jaren verloren beweging blijven," is. Om die jurk te kunnen betalen, leem zoon haar toegero hij geld van een gewetenloze financier kudde naar de vi Dit heeft nare gevolgen als blijkt dat niet was gevolgd. A Bob niet in staat is het geld terug te be- net was tenslotte d talen; het incassobureau begint een vva- dje een bord met i re terreur op het gezin uit te oefenen, kende dingen erop door Loach angstaanjagend realistisch en geserveerd, in beeld gebracht zonder ooit belerend "Smaakt het moed te worden. Je zou hem verplicht willen gevraagd. "Heerli stellen aan alle politici... Aanvang woord, teneinde n 20.30 uur. Entree f 7,50; leden enz. werp een smet of f5,-. brengen. Terwijl zi opklop-gesprekke spoelden, vroeg ze hoe het er over vijl en welzijn 85 zou i zou zien. "Dan et Van de Valk", kor aan. "Daar hebb tongen, hoef je ze komen ze bij je bi dan wel weer", 1 met volle mond w geloven", voegde 2e Paasdag I9S Arie, als zijnde j Oma, in De Bil' toegevoegd. Het geen geheim va beurtenissen een wend te zijn. mensje toch nie klaarde de schc eerder zijn twijfc gebracht. "Moeder is nod Ptoë", verklaard* 'liet consumeren nu draagt had z aan. Dat kan to je wat het is r kunnen niet m gen." Dat kon de 2e-Paasdag du haar beste dag waarvoor geen raad leverbaar de zoals ze in smuld. "Smaakt het k ten alvorens di van zijn rug brulde een kl van de tafel. ste opmerking tweede leverd ken en een v "Wat zei je Pi voeder volstr Us en koffi "Oma, wat w bij het afsche u 90 wordt eten?" Oma nog zo'n ein wel weer." De aanwezi} Marie en Ari thuis zoudei de route", si die zelf met eindstation huis van On het diner no wing onder toch niet hi gen" stelde tig vast. "IV ker". "Ja, h ze bevestigi werden niei deze Oma 1 sen de oren en hoe gez "Weet je vroeg ze oi ten het nie Een schilderij van Inge Bos. ron 5B in een enigszins gewijzigde be zetting. Verder zijn de plannen om voortaan, indien mogelijk, jazzactivi- teiten te laten samengaan met een ex positie nu definitief. Zaterdag kunnen de bezoekers van de Jazzclub enige' schilderijen van Inge Bos uit Baarn be wonderen. Deze kunstenares studeert aan de Hogeschool voor Kunsten in Utrecht en heeft nog weinig geëxpo seerd. Van haar is tamelijk recent werk te zien (uit '93 en '94) waarbij meestal gebruik is gemaakt van acryl op doek, al of niet met olieverf of krijt. Op het eer ste gezicht lijken het abstracte composi ties, maar bij nader inzien gaat het om vormen uit de werkelijkheid, zij het sterk gedeformeerd. Over de wijze van schilderen kan nog vermeld worden dat de eerste en de laatst geschilderde laag zichtbaar blijven. Volgens Inge Bos houdt dit verband met de neiging om de toeschouwer steeds opnieuw dezelfde richting in te doen kijken, zoals die van haar werk uitgaat. De opening van de expositie vindt plaats om 21.00 uur. Daarna zal Perron 5B garant staan voor goede jazz. Hope lijk is dit een volgende stap op weg naar meer gecombineerde activiteiten bin nen Artishock. Perron 5B: Semmy Prinsen en Jeroen Manders - tenorsa xofoon, Andy Valkenburg - bas, Barry i Althof - drums. De Schoof, De Engh, De Praatpaal, tel. 12527 tel. 21987 tel. 19546 Molenstraat 142. Info-inloop Voor vragen, opmerkingen, ideeën, zo maar een praatje onder vier ogen, ar beid, scholing, enz. kun je terecht bij de tiener- en/of jongerenwerkster in De Schoof; op woensdagen van 17.00 tot 18.00 uur voor tieners; op vrijdagen van 13.00 tot 14.00 uur voor jongeren. Tijdens het Open huis in De Schoof kan men gebruik maken van de ontmoe tingsruimte voor een gesprek, een spel letje tafelvoetbal, sjoelen, kaarten of een consumptie. Maandag: 14.00 - 17.00 en 19.30 - 22.30 uur; Dinsdag: 9.30 - 12.00 uur; Woensdag: 9.30 -12.00,14.00 -17.00 en 19.30 - 22.30 uur; Donderdag: 9.30 - 12.00 (met gratis kopje koffie) en 14.00 - 17.00 uur; Vnjdag: 9.30 - 12.00 uur. eigen omg toch niet r Nabij stati avond tw< Ze reden fiets en de kenden d een andei stelen. Da die de po Tijdens Amersfc Soesterb Hij reed meter pc is toeges Cultureel Creatief Centrun Willaertstraat 49, tel. 22188 Ron Ely speelt de rol van Tarzan in 'Tarzan en de landverhuizers', de bloedstollende spannende film. Hij is de sterke held in de jungle en zal ook in deze film weer strijden voor rechtvaar digheid. De teksten zijn ondertiteld en de film, geschikt voor kinderen vanaf 8 jaar, is te zien op woensdagmiddag 13 april, 14.00 uur, in C-drie in Soest. De toe gang is f 3,- (kinderen) en f 5,- (vol wassenen). Reserveren bij: C-drie, Willaertstraat 49, tel: 22188; ma. t/m vr. 9.00 -16.30 uur; of VW Soest, Steenhoffstraat 9a, tel 12075; ma. t/m vr. 9.00 - 17.00 uur en zat. 9.00 - 12.00 uur. Onbekend, veelal realistisch werk, van Piet Mondriaan komt aan de orde tij dens de lezing in C-drie op woensdag avond 20 april. In het kader van het Mondriaanjaar opent het Gemeentear chief Amsterdam met de tentoonstel ling 'Mondriaan aan de Amstel 1892-1912'. Een uiterst leerzame en interessante expositie, omdat de Am sterdamse periode van de beroemde Piet Mondriaan wordt belicht. Tot nu toe waren deze twintig jaren in nevelen gehuld. Dankzij intensief on derzoek en localisering van honderden kunstwerken kan nieuw licht worden geworpen op de boeiende ontwikkeling van de jonge Mondriaan. Veel mensen weten niet dat hij als realistisch teke naar is begonnen. Het overzicht volgt Mondriaan op zijn speurtocht langs de rand van de stad Amsterdam, de oevers van de Amstel en het Gein. Boerderijen, molens, sche pen en fabrieken fungeren talloze ma len als onderwerp. Deze thema's keren telkens terug en steeds in een andere vorm. Licht, kleur, lijn en vlak voeren de boventoon in zijn schilderijen die nu eens realistisch, dan weer impressionis tisch zijn. In de lezing zal dieper worden ingegaan op deze boeiende aspecten van het vroege werk van Mondriaan. We vol gen zijn ontwikkeling van realisme naar de aanzet tot non-figuratie. Een onbe kende periode uit het oeuvre van Mon driaan staat centraal in de lezing. Wel licht brengt dit voor de toehoorders nieuwe verrassende elementen aan het licht omtrent de ontwikkeling van de schilder Mondriaan. Kosten voor de lezing, begeleid door dia's zijn f 15,-. De lezing begint om 20.00 uur en zal met een korte pauze ongeveer twee uur duren. Reservering is telefonisch mogelijk bijT3e admini stratie van C-drie, Willaertstraat 49. Openingstijden: 8.30 - 16.30 uur, tel. 22188. Kaartverkoop aan de kassa van af een half uur voor aanvang. Tijdens de jaarvergadering van de af deling Soest van de Hout en Bouwbond CNV is de heer Fol Lenten vorige week donderdag gehuldigd in verband zijn 6-jarig lidmaatschap. Dat gebeurde in Het kamerorkest "Musica Montana", waarin ook enkele Soester musici mee spelen, geeft op vrijdag 22 april een concert in de Sint Aegtenkapel aan 't Zand 37 in Amersfoort. Op het pro gramma staan werken van Warlock, Hovhanes, Gibbs en Bloch. Het orkest staat onder leiding van dirigent Herbert Sleegers. Solist is Robert Ouwerkerk (piano). Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten a f 15,- (65+ f 10,-; cjp f 7,50) zijn uitsluitend verkrijgbaar aan de zaal. Op naar 23 april... Hopelijk zal de gehele Soester bevol king na het lezen van dit stukje verwoed gaan speuren naar spullen die ze niet meer gebruiken. Deze spullen kunnen goed gebruikt worden op de grootste rommelmarkt van Soest. Heeft u wat, dan kunt u bellen naar tel. 20817, op werkdagen tussen 18.00 en 19.00 uur, zodat de ervaren ophaal dienst u op de resterende zaterdagen (9 en 16 april) tussen 9.00 en 12.00 uur daarvan kan verlossen. De Stichting Rommelmarkt Soest wenst iedereen op deze speurtocht veel succes en bedankt allen bij voorbaat voor de medewerking. "Credoachter de Julianakerk, waar Lenten werd onthaald op de gebruike lijke cadeaus. Namens het bondsbe- stuur overhandigde districtsbestuurder A. van Wijngaarden hem een geschenk onder couvert en hetzelfde deed H. Tols- ma namens de afdeling Soest. Voor me vrouw Lenten waren er bloemen, maar zij was helaas verhinderd. Lenten heeft de Bouw en Houtbond CNV in diverse bestuursfuncties gediend. Jarenlang was hij penningmeester en waarnemend voorzitter. In verband met zijn leeftijd heeft hij alle bestuurstaken inmiddels neergelegd, maar hij is nog altijd lid van de bond. Foto: Aldo Allessie De volwassengroep komt van 9.30 tot 11.30 onder het genot van een kopje koffie mooie dingen maken. Van 9.30 uur tot 11.30 en van 13.00 uur tot 15.00 uur komen groep 1 en 2 van de Prins Willem Alexanderschool voor het na- tuurecudatie project over 'jonge die ren'. Om 15.45 uur komen Samantha, Jelle en Stefan hun verjaardag vieren en dat wordt weer dolle pret. Om 16.00 uur komen de kinderen van de boerde rijclub en leren zij weer veel over alles wat met de boerderij te maken heeft. Van 9.30 uur tot 11.30 uur komen er 35 kinderen van de Professor Waterink- school om aan een project over 'jonge dieren' mee te doe. Om 15.45 uur ko men Marjolein, Nicky en Oldrik en al hun vriendjes en vriendinnetjes hun verjaardag vieren. En om 19.00 uur ko men Stefan, Christa, Laura en Manuela op flitsende 'house-muziek' hun ver jaardag vieren en om 21.00 uur gaan ze al dansend weer naar huis. Zaterdag 9 april Van 13.30 uur tot 16.00 uur komen Floor, Sabrine en Yvonne hun feest vie ren en ze gaan een heleboel leuke din gen doen zoals pony rijden, koekjes bakken, knutselen, dieren kijken etc. Van 9.30 uur tot 11.30 uur en van 13.30 uur tot 15.30 uur komen er twee groepen van de Professor Waterink- school voor de natuurlessen van Titia. Zij zal de kinderen alles leren over jon ge dieren en hun geboorte. 's Ochtends wordt er weer druk geoe- fend door de stagiaires om woensdag middag weer een spannend toneelstuk te spelen. En dan is er eindelijk de uit voering van het toneelstuk waar Ivon- ne, Esmee en een heleboel kinderen wekenlang op hebben geoefend. De voorstelling begint om 16.00 uur. Van 9.30 tot 11.30 uur komen moeders met hun jongste kinderen weer bij el kaar om gezellig te knutselen en de die ren knuffelen. Om 14.00 uur is er een toneelvoorstelling met aansluitend leu ke activiteiten dit duurt tot 16.00 uur. Vedelaarpad 53, lel. 18136 Twee cursisten van de teken- en schildergroep uit Soesterberg, Thea van den Berg en Annelie Boumans, waren doorgedrongen tot de landelijke jurering van de Talens Palet-amateurschilders- prijs. Er zijn geen prijzen gevallen op de Soesterbergse cursisten. Het werk van Annelie Boumans is wel geselecteerd voor de Talens Palet-ex- positie die tot en met 24 april te zien is in Museum Flehite in Amersfoort. Anne lie Boumans heeft een schitterend schil derij gemaakt. Het is een 'mixed me dia', waarin verschillende materialen zijn gebruikt. Gedurende de maand maart hebben al le cursisten van de cursus tekenen en schilderen, die onder leiding staat van Jean-Marie van Staveren, hun werk geëxposeerd in het Dorpshuis van Soesterberg. Na dit geweldige succes, dat veel bezoekers heeft getrokken, is deze groepsexpositie nogmaals te zien maar nu in Soest; in de komende maand van 5 april t/m 2 mei in de expositie ruimte van Cultureel Centrum C-drie. Naast het teken- en schilderwerk zijn er ook nog maskers te bezichtigen van de cursisten kleien en tekenen (kindercurr sus) en van de groep boetseren en beeldhouwen. Een kleurrijk geheel, be slist de moeite waard om de komende maand een bezoek te brengen aan C-drie. C-drie is geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 23.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 23.00 uur. Zondags is C-drie gesloten. Tot vrijdag 27 mei is in de exposi tieruimte van Nijhof ('Kunsthof' genaamd) het werk te bezichtigen van Miriam Meylink, graficus. Miriam Meylink (31) wil de toeschou wer laten delen in het plezier dat zij als beeldend kunstenares beleeft. Dat is te zien aan haar kleurrijke werk, nu eens abstract, dan weer figuratief, maar altijd is de stijl van een graficus te herkennen: in haar linoleumsnedes, haar zeefdruk- Een van de kunstwerken van Miriam Meylink. ken en, recent, haar drogenaaldetsen en thinnerdrukken. Opvallend zijn de steeds weerkerende thema's zoals dieren, stoelen en herin neringen aan vroeger. Zij exposeerde eerder bij Salon des Refusés (Utrecht 1992), Vleugelgalerie Slot Zeist (1993) en, vóór deze expositie in de Kunsthof bij Fokker op Schiphol (1994). In het gemeentehuis heeft De Ha zelaar Sculptures uit Soest de vitri nes vanaf 5 april ingericht met re cent beeldhouwwerk van Marie d'Ymont uit Amersfoort. De sedert 12 jaar in Nederland wonen de Marie d'Ymont verdiende aanvan kelijk haar brood als concertpianiste en muziekdocente. Sinds enige jaren heeft zij een atelier aan huis en legt zij zich toe op schilderen van voornamelijk por tretten en sedert de laatste twee jaar het hakken van beelden in steen. Het beel dend vormgeven ligt voor haar in het verlengde van haar muzikale aspiraties; beelden zijn 'bevroren muziek', zoals zij dat zelf uitlegt. Uit haar werk blijkt een grote technische vaardigheid en een scherp observatievermogen. Haar in- vindt zij in oude culturen, beeldende schenken deze ou- haar ook veel symbolische die ze op subtiele wijze ver haar werk. Beelden als b.v. 'De Nar', maar ook serene olde' en 'Maangodin' bast, serpentijn, spek- of Franse kalk- uit een an- waarvan het 'Maangodin' van Marie d'Ymont, uit gevoerd in zeepsteen. zinloos is haar te willen ontkennen, om dat ze in een ieder van ons leeft. Haar beelden getuigen van een groot verlan gen naar harmonie en evenwicht en vin den hun wortels in een yer verleden. Zij zijn de dragers van de boodschap van Marie d'Ymont. De bekende Soester beeldend kunstenares Nadjezjda van Itter sum neemt deze maand deel aan twee exposities: in galerie het Blauwhuis in Zutphen en in galerie 't Juffersgat in Amersfoort. In de Zutphense galerie is Nadjezjda vertegenwoordigd met gemengde tech nieken op papier en assemblages. Met behulp van Rob Schilling heeft ze met verrassend resultaat een project uitge werkt waarin kunst en techniek samen komen. Haar "tooi op stelten" heeft daardoor letterlijk lichtpuntjes gekre gen. Het is dus zeker de moeite waard om in april een kijkje te nemen bij het Blauwhuis, dat gevestigd is in een 16e-eeuws pand aan de Groenmarkt 9 in het hart van Zutphen. De opening van de expositie, die tot 1 mei duurt, vindt plaats op zondag 10 april, om 15.00 uur, door Pier Pen- nings. Het Blauwhuis is geopend van donderdag t/m zondag, van 13.00 tot 17.00 uur. Gelijktijdig neemt Nadjezjda deel aan de vooijaarsexpositie in 't Juffersgat, de galerie aan de Korte Gracht 21 in Amersfoort. Ze is daar present met "objets d'art" en in de fraaie tuin bij de joodse synagoge naast de galerie zullen enkele van haar "windwappers" te zien zijn. Naast Nadjezjda nemen ook Hélè- ne Bueno de Mesquita (aquarellen), Akke Reeskamp (kleden) en Adriana Nichting (keramiek) aan deze expositie deel. Ook de tentoonstelling in Amersfoort duurt tot 1 mei en wordt geopend op 10 april, om 15.00 uur, met een ouverture van Mendelssohn, a quatre mains ge speeld door Henk Nichting en Renée Smeding, 't Juffersgat is op vrijdag, za terdag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. De assemblage "La Ballerine Chau ve" van Nadjezjda van Ittersum.

Soester Courant | 1994 | | pagina 10