S En dit zijn de knallers van deze week: 0.98 0.98 7.98 0.98 C1000 Zoiets verzin je toch niet! Nieuw College Soest deelt Welzijn op over andere portefeuilles Gouden roos-in-de-vuist voor Kingma Een hulzen- hoog bod Soest moet vanaf 1997 5 miljoen inleveren 3 Actueel 5 Actueel 13 Sport Boerkoel verbood Mink het wethouderschap als 'bijbaan' Soest neemt morgen afscheid van Menne, Kingma en de anderen 02155-14152 WOENSDAG 6 APRIL 1994 72e JAARGANG NO. 32 Blommers: 'We zijn met elkaar de grootste drie 119 gulden per inwoner PETERS Makelaars m van BREUKELEN bvm 5 HET VLEESCENTRUM Herbestrating Schans Kom zaterdag 16 april naar onze Infodag "Wonen". Revolutionaire facelift 17 Prikbord Jonge tieners stelen spullen op begraafplaats Aanvragen Kermispot tot 15 mei Partij-onderscheiding voor scheidende wethouder Haust snack cups Hazelnootkoekjes Ribkarbonade Kippesoep Mora funmes Jonagold C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Berm-onderhoud P. v.d. Breemerweg 1 JANUAR11995 ...EEN BELLER IS NATUURLIJK NÓG SNELLER! Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13, Buiten Soest f 26 Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 10.500 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het nieuwe College van B. en W., dat de komende vier jaar het dage lijks bestuur van de gemeente vormt, heeft vorige week de nieu we portefeuilleverdeling bekend gemaakt. Doordat het aantal wet houders van vier naar drie is gere duceerd >vas een nieuwe indeling onvermijdelijk. Opmerkelijk is dat met name het weizijns-pakket uit elkaar gehaald is. Ntfks Blommers, voorzitter van het lijst rekkers-overleg en als zodanig de "for mateur" van het nieuwe College, maak te de portefeuilleverdeling vorige week bekend. Erg verrassend was die niet, na de rekensommetjes die in de vooraf gaande dagen al op ruime schaal ge maakt waren en de personele samen stelling van het College, waarover vori ge week maandag al spijkers met kop pen geslagen waren. Ook gemeentese cretaris De Kam heeft, als hoofd van de ambtelijke organisatie, een belangrijke rol gespeeld in de uiteindelijke verde- ling. De WD heeft verreweg de meeste in vloed in het nieuwe dagelijks bestuur van Soest. Neks Blommers (tevens lo co-burgemeester) zelf beheert de por tefeuille Financiën, Economische Za ken en Werkgelegenheid, aangevuld met stukjes "Welzijn" als minderhe den- en emancipatiebeleid (ook de vol wasseneducatie) en de cultuur. Naast haar beheert burgemeester De Widt (óók WD) behalve zijn "burgemees- terlijke" portefeuilles als o.a. openbare orde en veiligheid, personeelsbeleid en informatie automateriseringsbeleid nu ook de portefeuilles Voorlichting en Mediabeleid, Onderwijs en stukjes "Welzijn" als Gezondheidszorg en Maatschappelijke Dienstverlening, als mede Coördinatie Veiligheidszorg en Algemene Bestuurszaken, waaronder de jumelage). Ries van Logtenstein (CDA) krijgt Openbare Werken en Milieu (zowel "grijs" als "groen") in zijn pakket, evenals Bedrijven (o.a. CAI) en Volks huisvesting, Monumentenzorg en Stads- en Dorpsvernieuwing, maar ook Sociale Zaken en Sport en Recreatie, die eveneens als stukjes "Welzijn" be schouwd kunnen worden. Pieter ten Hove (PvdA) is begiftigd met Ruimtelijke Ordening (inclusief de ui terst gevoelige portefeuille Verkeer en Vervoer!), en neemt verder de rest van de oude Welzijns-portefeuille voor zijn rekening: Sociale Vernieuwing, Buurt beheer, Sociaal-Cultureel Werk, Socia le Werkvoorziening, Gehandicapten beleid, Ouderenbeleid, Kinderopvang en Coördinatie Welzijnsplan. Blommers presenteerde de nieuwe "de partementen" en hun bestuurders vori ge week tijdens een korte ontmoeting met de pers, waarin ze ook nog even te rugkeek op de College-onderhandelin gen. "De meerderheid was voor drie wethouders," stelde ze vast, "al werd er verschillend gedacht over de exacte in vulling van de taakverdeling." Ze refe reerde in dat verband ook nog eens aan de discussie over de mogelijkheid van twee deeltijd-wethouders en onder streepte dat ook in het "model" dat D66 en GroenLinks-Progressief Soest in laatste instantie nog naar voren had den gebracht (met Jan Visser als kandi daat-wethouder namens beide partij en) kennelijk was ingestemd met een College met drie "formatieplaatsen" voor fulltime wethouders. Draagvlak "Toch nebben wij gemeend het nieuwe College op déze manier te moeten sa menstellen," aldus Blommers. Volgens haar doet de samenstelling het meeste recht aan de kiezersuitspraak: "Ze wordt gesteund door zestig procent van de kiezers." Volgens Blommers is het ook een lógische samenstelling, want de grootste partij (WD) heeft gewonnen, de tweede (CDA) heeft weliswaar ver loren maar vertegenwoordigt toch nog steeds een groot aantal kiezers, en de derde (PvdA) heeft zich goed gehand haafd. "Ze is in elk geval groter dan de andere partijen met drie zetels. We zijn met elkaar dus de grootste drie, en dat betekent dat we kunnen rekenen op een behoorlijk draagvlak." Het belangrijkste vond ze dat de drie partijen - en hun wethouders dus - za- De gemeente Soest zal 4.955.000 gulden moeten inle veren. Zo luidt het advies van de Raad voor de Gemeentefinan- ciën bij de herverdeling van het Gemeentefonds. Voorgesteld is de nieuwe verdeelmethode in 1997 in te laten gaan. Op 26 januari meldde deze krant al dat Soest er op achteruit zou gaan. De toenmalige wethouder van finan ciën, Jan Menne (CDA) hield reke ning met een korting op de rijksuit kering van 3,5 tot vijf miljoen gul den. De maatregel wordt van hoger hand opgelegd. Gemeenten met streek- voorzieningen krijgen meer geld. Dat wordt vrijgemaakt door te kor ten op de bijdragen aan gemeenten zonder streekvoorzieningen. Soest zal dus ook de broekriem strakker moeten aantrekken. De gemeente heeft een jaarlijkse be groting van om en nabij 115 miljoen gulden. Ongeveer 65 tot zeventig procent daarvan is bij voorbaat al uitgegeven aan zaken als onderwijs en uitkeringen. De gemeente houdt dan nog onge veer 35 miljoen gulden over, waar van de 4,9 miljoen straks wordt afge trokken. Dat betekent dat er fors zal moeten worden bezuinigd. Tijdens de onderhandelingen van de raadsfracties over het beleid voor de komende vier jaar is al afgesproken, dat in de komende zomerperiode een zogenoemde werkconferentie wordt gehouden. Daarbij zullen de mogelijkheden van bezuinigen wor den besproken. Neks Blommers (WD) zal die besprekingen moeten leiden. Zij wordt op dinsdag 12 april gekozen tot en geïnstalleerd als wet houder van financiën. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 ^^^^pagina Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 BIEFSTUK Stroganoff gg Dikke RIBLAPPEN in50 per kilo1 U?u SCHOUDERROLLADE Q50 per kilo.y?u Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. Neks Blommers: behoorlijk draagvlak... kelijk volledig op één lijn zaten over het beleidsprogramma. "Dat is een uitste kend uitgangspunt, vooral omdat we geen makkelijke periode tegemoet gaan." Ze wees in dat verband op de rijksbezuinigingen die Soest over een paar jaar opzadelen met een korting van om en nabij de 5 miljoen per jaar. "Het is belangrijk dat we elkaar ver trouwen, zodat we onze beloften kun nen omzetten in daden en Soest goed besturen. Ik denk dat dat zeker zal luk ken." Blommers rekende tenslotte ook op goede samenwerking met de coali tie-fracties, waarvan de voorzitters Krijger, Krol en Boerkoel eveneens present waren. "Zonder de fracties zijn we nérgens," aldus de nieuwe wethou der met opmerkelijk veel égards in hun richting, "want zij moeten de ontwikke lingen ook 'vertalen' naar de gemeen schap en zijn dus een onmisbaar instru ment." Formaliteiten In de gemeenteraadsvergadering van dinsdag 12 april, waarin de nieuwe raadsleden worden beëdigd, wordt het nieuwe beleidsprogramma officieel vastgesteld. Daarna vindt de verkiezing van de nieuwe wethouders plaats, wat eveneens een zuivere formaliteit is, evenals de portefeuilleverdeling, waar voor het nieuwe College zich overigens volgens de regelen der kunst dan nog moet "beraden" (waarvoor de vergade ring even wordt geschorst). Vervolgens wordt mededeling gedaan van de uit komsten van dat beraad en gaat de nieuwe gemeenteraad direct over op de beraadslagingen over de samenstelling van de nieuwe (raads)commissies, of wel de "commissies van advies en bij stand", zoals ze volgens de letter van de wet genoemd moeten worden. Dinsdag 5 april is begonnen met het herbestraten van de Schans. De werk zaamheden zullen al naar gelang de weersomstandigheden ongeveer duren tot begin mei. Rabobank f3 Soest zie pagina 10 Afslank- en Nagelstudio Stance Andeweg Vosseveldlaan 47 - Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 Molendael rond met Sinaï-centrum over verkoop Zonnegloren- terrein. MGT/WB V-Soest: "Wij zijn helemaal geen fascisten of fundamentalisten. Bezwaren tegen zorg centrum vóór 13 mei. 1 Hongerkuur levert bijna drie mille op. LTC Soestdijk: jong en vol ambities. TV Soest-Zuid is veel rijper geworden. Tennisderby tussen LTC Soestdijk en TV Soest-Zuid op zondag 29 mei. Overzicht tenniscompetitie. Kerkdiensten. Medische diensten. Maatschappelijk werk. Burgerlijke stand. Informatierubriek voor ouderen. Hulpverleningsadressen. De politie heeft drie jongens aange houden, die op de algemene be graafplaats aan de Veldweg diverse spullen hadden gestolen. Het gaat om jongens uit Soest van elf, dertien en veertien jaar. Ze hadden vorige week dinsdag on der meer lampenolie, waxinelichtjes en stormlampen van graven gesto len. De politie kwam hen op het spoor en hield ze woensdag aan. Het drietal heeft bekend en is aangemeld bij Halte, een project voor jongeren die in aanraking met de politie zijn geweest. De gestolen spullen zijn te ruggebracht naar de plaats van her komst. Dit jaar wordt van woensdag 11 tot en met zondag 15 mei op het evenemen tenterrein op de Engh de jaarlijkse ker mis gehouden. Zoals gebruikelijk zal de Stichting Coördinatie Kermissen zo spoedig mo gelijk na afloop van de kermis bepaalde bedragen uitkeren aan verenigingen en instellingen die op sociaal-cultureel of charitatief gebied in Soest of Soester- berg werkzaam zijn. Deze bedragen zijn afkomstig van de pachtsommen. Verenigingen of instellingen die den ken daarvoor in aanmerking te komen, moeten vóór 15 mei een schriftelijke aanvraag indienen bij de Stichting Coördinatie Kennissen Soest, p/a ge meentehuis, Raadhuisplein 1, 3762 AV Soest. In de brief moet tevens het doel van de aanvraag omschreven wor den en indien mogelijk moet een begro ting bijgevoegd worden. Eveneens moet men het bank of giro nummer van de vereniging/instelling vermelden. Frans Kingma, jarenlang wethou der voor de PvdA, is vorige week door zijn partij onderscheiden met de gouden "roos-in-de-vuist'". Het insigne - voor partijleden met bij zondere verdiensten - werd hem opgespeld door afdelingsvoorzit ter Kees Waagmeester. Kingma is veertien jaar gemeenteraads lid geweest en daarvan twaalf jaar wet houder. Waagmeester noemde hem een bescheiden en misschien juist daar om wel succesvol bestuurder, dje van grote betekenis is geweest voor de so ciaal-democratische inbreng in het Soester gemeentebestuur. Hij hoopte dat Kingma - die om gezondheidsrede nen afscheid van de politiek heeft moe ten nemen - nog een rol zal kunnen spe len in de vele besturen waarin hij de af gelopen jaren een zeer gewaardeerde bijdrage heeft geleverd. De verraste wethouder liet weten dat hij blij was met zijn beoogde opvolger, Pie ter ten Hove. "Pieter kennende zal hij zeker in mijn geest verder werken," al dus Kingma. Hij liet verder weten dat hij de PvdA-afdeling, de fractie en de wethouder in het oog zou houden. "Ik zal jullie kritisch blijven volgen, maar ook van mijn waardering blijk blijven geven." Kwestie-Mink De uitreiking vormde het slot van de af delingsvergadering, waarin fractie voorzitter Kees Boerkoel uitleg gaf over de rol die de fractie tijdens de Col lege-onderhandelingen had gespeeld. Hij kreeg daarvoor overigens de steun van de ledenvergadering. Ook de merkwaardige gang van zaken rondom de (ingetrokken) kandidatuur van Han Mink - derde op de lijst en voor de ver kiezingen nog gedoodverfd als wethou der - kwam ter sprake, waarbij Mink zelf uitleg gaf over zijn optreden. Vervolgens stelde "nieuwkomer" Pie ter ten Hove zich voor aan de partijge noten, waarbij hij o.a. duidelijk maakte welke aanpak hem voor ogén staat bij Machtsspel Waagmeesters mededeling werpt een merkwaardig licht op het machtsspel tijdens de College-on derhandelingen en op de discussie over het fenomeen van het deeltijd wethouderschap, waarover nog even min of meer serieus geredeka veld is en dat inmiddels in enkele ge meenten is geïntroduceerd. Gezien de opstelling van Mink zou zo'n op lossing binnen handbereik gelegen hebben, waarbij Jan Visser eventu eel de andere deeltijd-wethouders functie had kunnen bekleden. Visser was daartoe in elk geval bereid, zoals hij meer dan eens heeft laten weten. Hij opteerde in het laatste stadium van de onderhandelingen, mede na mens D66 (samen 4 zetels), welis waar voor een héle zetel in het Colle ge, in plaats van de PvdA (3 zetels), maar alles wijst erop dat hij eventu eel ook als parttimer naast Mink had willen fungeren. De conclusie lijkt duidelijk: Boer koel streefde, ondanks de evidente politieke krachtsverschillen (WD 7 zetels, CDA 6 zetels), naar een zo groot mogelijke PvdA-rol in het nieuwe College en wilde onder geen beding dat Visser nog op een of an dere manier - zelfs niet in deeltijd - zou meedoen. Boerkoel was, coüte que coüte, kennelijk zelfs bereid daarvoor Mink te "offeren". Wat dan ook gebeurd is. De andere functie die PvdA-kandi- daat Han Mink kort na de verkiezin gen bij Hoogovens kreeg aangebo den was wel degelijk een verrassing, niet het minst voor hemzelf. Mink had er vast op gerekend dat hij bij de door hemzelf geleide reorganisa tie van Nebam - de transportdochter van Hoogovens - op straat zou ko men te staan. De directie van Hoog ovens dacht daar anders over en bood hem een nieuwe, aantrekkelij ke functie aan. Volgens PvdA-voorzitter Kees Waagmeester dacht Mink zelf aan vankelijk dat hij die nieuwe functie wel met het wethouderschap zou kunnen combineren. "Voor die nieuwe baan had hij twee dagen per week nodig," aldus Waagmeester. "Hij meende dat hij niet alle dagen in het gemeentehuis hoefde te zijn en dat hij het wethouderschap - ook fulltime - in de resterende drie dagen wel aan zou kunnen. Daar zat vol gens hem toch ook veel avondwerk bij..." Volgens Waagmeester is het PvdA- lijsttrekker Kees Boerkoel geweest die persoonlijk een stokje heeft ge stoken voor deze "creatieve" oplos sing. "Boerkoel vond dat dat abso luut niet kon en dat Mink maar moest kiezen. Die koos tenslotte ook, maar dus wél voor de baan bij Hoogovens en niet voor het wethou derschap..." aldus de PvdA-voorzit ter. per pak per pak literblik per pak de invulling van zijn nieuwe functie. In dat verband wees hij op zijn ervaring, opgedaan bij de nieuwbouw van het tennispark in Soestdijk, die hij had ge coördineerd en begeleid. Kingma ten- Kees Waagmeester (r.) speldt Frans Kingma het insigne op. slotte hield een inleiding over ecolo gisch bouwen. Morgenavond (donderdag 7 april), na afloop van de buitengewone gemeen teraadsvergadering waarin de "oude raad" wordt uitgezwaaid, zal in het ge meentehuis een receptie worden ge houden ter gelegenheid van het af scheid van de wethouders Jan Menne en Frans Kingma en een aantal andere politici die niet meer terugkeren in de raad. De receptie begint om ca. 20.00 uur. Bezoekers kunnen meedoen aan het af scheidscadeau voor de beide scheiden de wethouders door een financiële bij drage te deponeren in een bus bij de in gang. Menne wil zijn deel van de op brengst besteden aan de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding; King ma het zijne aan Artsen Zonder Gren zen. De buitengewone raadsvergadering be gint om 19.00 uur. In de hal van het ge meentehuis staat een groot tv-scherm, waarop deze bijeenkomst ook buiten de raadzaal te volgen is. Achtereenvolgens zullen het woord voeren burgemeester Hans de Widt, de nieuwe "nestor" van de raad: de WD-er Willem Blaauw, de wethouders Menne en Kingma en de oude "nestor", de CDA-er Kees Ver- heus, die mede namens de andere ver trekkende raadsleden zal spreken. De afdeling Groenbeheer van de ge meente Soest zal binnenkort onder houdswerkzaamheden uitvoeren aan de P. v.d. Breemerweg: Een deel van de beplanting en de ondergroei zal worden verwijderd. Hierdoor wordt het moge lijk het slootvuil dat gedurende vele ja ren is verzameld op de slootkant, te ver wijderen. Het in de berm opgestapelde slootvuil belemmert op den duur de wa terafvoer van de weg, wat de stabiliteit van de weg negatief beïnvloedt. amslerftan! 25 april ">968 secretaris president Voor slechts dertien gulden ontvangt u elke woensdag de Soester Courant tot U kunt mij noteren als abonnee van de Naam Adres Postcode Handtekening Zenden in open envelop aan: Soester Courant, Antwoordnummer 136,3760 AB Soest (Postzegel is niet nodig). f,

Soester Courant | 1994 | | pagina 1