RENT OP- ;en! „ZUID" Molendael rond met Sinaï-centrum over verkoop Zonnegloren-terrein 'Vogelmeester' Ad v.d. Herik massaal gehuldigd voor 25 jaar onderwijs IACTUEEL I IN JUNI '94! scliocmnkcr Bezwaren tegen zorgcentrum maken kan nog vóór 13 mei Amaretti's 075 MGT/WBY-Soest: 'Wij zijn helemaal geen fascisten of fundamentalisten' Wildschut Optiek PAGINA? MUGRO BRUIDS REPORTAGE PJES 5.98 •PEN IROOKVLEES 3.49 >LLADE 1.89 1.89 UJ „ZUID" WOENSDAG 6 APRIL 1994 SOESTER COURANT PAGINA 3 Verkoopprijs: f 6,75 miljoen verschuldigd. ïauknecht bauknecht DROGER MET: UKNECHTWAS- JTOMAATMET: Feestje op De Werveling Reserveren voor Byzantijns koor: tel. 16155 SCHOEMAKER technische dienst Inbraak in bedrijf GDogter6m de beste, de lekkerste! RESTAURANT Van Den Brink V erstrekkingenboek Gehandicapten Inbraak in auto's Turkse vereniging wil misverstanden wegnemen MAAK MEER VAN tLDW WONING OF BEDRIJF! I trbvjjtjc Stuurgroep Emancipatie zoekt 'meedenksters' over gezondheidszorg Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. V oorlichtingsavond allochtone starters Hoe bedoellü, vlekken voor de ogen mmmm Sloperij ir Inkoop loop-sloop- en schadewagens Tr Tevens alle onder delen los op voorraad. Industrieweg 16a Tel. 02155-1 12 76 F oto-Video Herman van Dam P- de Hooghlaan 2 3761 AR Soest Tel. 02155 - 1 75 52 voor 8.98 oesterbergsestraat 55 elefoon 02155 - 28484 Medisch centrum Molendael en het Sinaï-centrum in Amersfoort hebben onlangs volledige over eenstemming bereikt over de ver koop van het Zonnegloren-terrein in Soest. Sinaï betaalt Molendael een bedrag van 6,75 miljoen, de boekwaarde op het moment dat het terrein en de opstallen zullen worden overgedragen. Dat zal naar verwachting eind 1996 zijn. Met de verkoop van Zonnegloren is ook de realisering van de polikliniek in Soest (Dalweg) en de verbouwing van Molendael-Baarn (vh. Maarschalks- I bos) een stuk zekerder geworden. Voor 1 de financiering daarvan kan Molendael I de opbrengst van Zonnegloren niet I missen, want in de berekening speelde het "gat" in de begroting (om precies te zijn, de afschrijving op de boekwaarde) 9 een essentiële rol. Op dit moment is dat tekort nog zo'n 7,5 miljoen, maar eind 9 1996 zal het de 6,76 miljoen genaderd f zijn, welk bedrag exact overeenkomt /net de prijs die Sinaï bereid is voor W Zonnegloren neer te tellen. K Een zeer verheugde mr. J.M. Kruitwa gen, voorzitter van de Raad van Toe zicht van Molendael, deelde dat vorige week mee op een persconferentie in het oude Soester ziekenhuis, waar ook Si- naï-directeur De Jong en Molendael- directeur Beljaars present waren. "Voor ons is het een uiterst belangrijke transactie," aldus Kruitwagen. Molendael heeft zichtegenover Sinaï verplicht het terrein uiterlijk op 1 ja nuari 1997, of zoveel eerder als moge lijk is, vrij van huur, leeg en ontruimd op te leveren. Dat geldt in principe voor al le gebouwen, huizen en huisjes op het terrein, met inbegrip van de kerkzaal, de huisjes van "Berkenbosch" en ande re opstallen. Mogelijk zal een uitzondering worden gemaakt voor het zusterhuis, aldus Si- naï-directeur De Jong. Of ook van de andere gebouwen werkelijk geen steen op de andere zal blijven kon hij nog niet met zekerheid zeggen. Ook deed hij Radio Soest nog geen toezegging dat de zendmast van de lokale omroep op het terrein mag blijven staan. Traag Aan het contract zijn overigens enkele ontbindende voorwaarden gehecht. De verkoop gaat niet door als Sinaï of Mo lendael voor 1 januari a.s. geen onvoor waardelijke toestemming hebben ont vangen van WVC voor hun bouwplan nen. De verwachting is dat de verkla ring-van-geen-bezwaar nu binnen en kele maanden binnenkomt, al werken de bestuurlijke en ambtelijke molens in Den Haag uiterst traag en zal de ko mende regeringswisseling de zaak zeker niet bespoedigen. "Onze aanvraag is in juli 1993 al verstuurd," aldus De Jong, "en ze zijn in Den Haag al een paar maanden over de termijn heen."Mo- lendael verwacht na de bouwvakantie van de komende zomer te kunnen be ginnen met de bouw van de polikliniek, zodat het terrein in de zomer van 1996 kan worden opgeleverd. Na ontvangst van het "groene licht" uit Den Haag zullen de bouwplannen van Sinaï ver der worden uitgewerkt. De Jong kon of wilde daarover nog geen mededelingen doen, behalve dat Sinaï voor ca. 45 mil joen nieuwbouw gaat plegen met een omvang van ca. 14.000 vierkante meter (het Zonnegloren-terrein is ca. 30.000 vierkante meter groot). Het gaat daarbij om 127 klinische psychiatrie-bedden, 20 plaatsen voor psychiatrische deel tijd-behandeling en 66 plaatsen voor verstandelijk gehandicapten. De Jong verwacht dat het nieuwe Sinaï- centrum minder "bedrijvigheid" ople vert dan het huidige ziekenhuis, omdat het kleinschaliger is. Voor de werkgele genheid in Soest voorziet hij nauwelijks effecten, omdat de meesten van de 350 personeelsleden toch al in de buurt wo nen. Bodemvervuiling Voordat de oplevering plaatsvindt zal Molendael nog moeten "afrekenen" met twee gevallen van bodemvervui ling, die geconstateerd zijn tijdens het bodemonderzoek door Omegam te Amsterdam. Het ziekenhuis ligt mid den in een waterwingebied, reden waarom Molendael vorig jaar al vier ondergrondse huisbrandolietanks heeft laten verwijderen. Het terrein is schoon, met uitzondering van twee lo caties. De eerste is geconstateerd achter het ketelhuis. Het gaat hier om een lich te olievervuiling in enkele kubieke me ters grond, die eind deze maand gesa neerd zullen zijn. Groter is de vervuiling die is aangetrof fen bij het gebouw Rhijnauwen, waar een oude olietank heeft gelekt; zowel de grond als het grondwater moeten hier gesaneerd worden. Milieutechniek Eemland gaat het saneringsproject uit voeren, waarbij de vervuilde grond wordt verwijderd en het verontreinigde grondwater wordt opgepompt en ge zuiverd. Daarvoor zullen volgens Bel jaars een pomp en een filter een halfjaar lang moeten draaien. De sanering be gint direct na ontvangst van de vergun ning van de provincie en zal naar ver wachting voor het eind van het jaar klaar zijn. en in onze winkel. Vorige week donderdag is Ad van den Herik, onderwijzer van groep 4 van de p.c. basisschool De Wer veling in Soest-zuid, massaal ge huldigd voor zijn 25-jarig jubileum in het onderwijs (waarvan 18 jaar bij de De Savornin Lohmanschool, nu De Werveling). Door een tikfout is in de krant van vorige week een verkeerd telefoon nummer gemeld van Theaterbureau Soest, waar men kaarten kan reser veren voor het concert van het Utrechts Byzantijns Koor. Het koor treedt komende zaterdagavond om 20.15 uur op in de theaterzaal van Molendael-Soest. Kaarten a f 15,- zijn te bestellen via telefoonnummer 16155 in Soest. 41. Apeldoorn: ulaan 29,02159-15386. ïrsum: Groest 86-4 102-48694. Soest: t: Amsterdamse- issage 25a, 08385-10044 16286. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Van den Herik is zeer geliefd bij de leer lingen en is bovendien bekend als groot natuurliefhebber. Hij is vooral een vo gel-kenner en staat altijd vroeg op om de Soester natuur te verkennen. Wel licht daarom werd hij 's morgens om 7 uur thuis aan de Draailier al door ca. 15 collega's verrast met een aubade en een feestelijk ontbijt. Om half negen kwam hij in een speciale vogel-uitmonstering, die hij "om de hoek" had moeten aantrekken, aan bij de school aan de Oude Utrechtseweg. Meester Ad betreedt in vogel-uitmon stering (even geleend van de EO) het schoolplein. Hij werd daar massaal toegezongen door de schooljeugd, met o.a. een be-; werking van het bekende "pizza-lied": "Meester Ad, wat dacht je wat, is voor kinderen je dat"... Zijn eigen klas, ook min of meer als vogels uitgedost, ont haalde hem op een meeslepende uit voering van de bekende Vogeltjesdans. Tot en met 13 mei kan schriftelijk bezwaar worden ingediend tegen het plan voor het zorgcentrum aan de Dalweg. Die moeten worden gericht aan het college van burge meester en wethouders van Soest. Het zorgcentrum komt te bestaan uit een polikliniek van Medisch Centrum Molendael, een verzorgingshuis met 120 plaatsen van Molenschot, 48 aan leunwoningen van de woningstichting Soest, een verpleeghuis met zestig plaatsen van De Opbouw en een urban villa met ongeveer achttien koopappar tementen. In het project wordt tevens plaats ingeruimd voor de Stichting Wel zijn Ouderen Soest (SWOS) en een dagverzorgingsproject. Achter het terrein wordt een nieuwe openbare weg aangelegd, die de St. Jo- sephstraat verbindt met de Dalweg. Om sluipverkeer tegen te gaan, wordt de weg nabij de St. Josephstraat gedeelte lijk ontoegankelijk voor gemotoriseerd verkeer. Aan die nieuwe weg wil wo ningbouwvereniging St. Joseph onge veer dertig woningen bouwen. Dat bouwplan is nog in ontwikkeling. De voorzieningen worden niet tegelij kertijd gerealiseerd. De plannen wor den daarom, afhankelijk van planvor ming en subsidie, op verschillende tijd stippen ter visie gelegd. Voor alle on derdelen is een artikel 19-procedure nodig, omdat ze niet in het geldende be stemmingsplan passen. In de toekomst zullen ze wel in het nieuwe bestem mingsplan worden vastgelegd. Schriftelijke bezwaren moeten vóór 13 mei op het gemeentehuis binnen zijn. Ze moeten worden gestuurd naar: Col lege van burgemeester en wethouders van Soest, Raadhuisplein 1, 3762 AV Soest. Sloffen sigaretten en een draagbare ra dio zijn vorige week uit een bedrijf aan de Wiardi Beckmanstraat gestolen. De dader kwam binnen door een boven licht van de zaak te forceren. Een heerlijke combinatie van Wellington en bitterkoekspijs nu per stuk BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53 Soest Telefoon 02155-12050 ons bent U uit en toch thuis. Soesterbergsestraat 122 - Soes Telefoon 02155 - 1 27 06 Op 8 april a.s. zijn wij de gehele dag gesloten. Dit i.v.m. het huwelijk van Claudia Frank. Krijgen we er eindelijk een schoonzoon bij. Tot 3 mei ligt in het gemeentehuis, in de dependance van Soesterberg en de openbare bibliotheken voor iedereen ter inzage het concept-Verstrekkingen- boek Voorzieningen Gehandicapten. Het Verstrekkingenboek is een nadere uitwerking van de door de gemeente raad vastgestelde Verordening Voor zieningen Gehandicapten, die per 1 april 1994 van kracht is. Tot uiterlijk 4 mei kan iedereen reage ren op dit concept-verstrekkingen- boek, bij het college van burgemeester en wethouders. Op 26 april is er een in spraakbijeenkomst, vanaf 19.30 uur, in het gemeentehuis van Soest. De commissie Welzijn zal het Verstrek kingenboek in haar vergadering van 18 mei behandelen. Het college zal daarna het Verstrekkingenboek vaststellen. Op de Amnestylaan is een radio/cd- speler uit een auto gestolen. De dader sloeg twee ruiten in. Dat is vorige week dinsdagnacht gebeurd. Ook op de Cimbaal werd een auto opengebroken. Dat moet woensdag morgen tussen half acht en tien over half acht zijn gebeurd. De eigenaar mist sindsdien zijn autoradio. Het heeft de Turkse vereniging MGT/WBV uit Soest jarenlang niet meegezeten, maar er gloort hoop aan de horizon. De club zit al sinds haar oprichting (1986) in het verdomhoekje, zowel bij het offi ciële Turkse comité als bij een aan tal Soester instanties, en dat heeft alles te maken met een verkeerde "beeldvorming". Eindelijk wordt er gepraat op basis van gelijkwaar digheid... Dat is althans de overtuiging van Ra- mazan Dagdeviren en Erol Ilbay, resp. voorzitter en secretaris van de vereni ging met de zes letters. MGT staat voor zoiets als "moslim jongerenvereniging" (inhetTurks: "Müslüman GencIerTes- kilati"), en WBV is de Nederlandse af korting van Welzijns-belangenvereni- ging, en dat geeft vrij nauwkeurig aan waarvoor de vereniging staat. MGT/WBV telt hoofdzakelijk Turkse leden, maar richt zich nadrukkelijk ook op Nederlanders. De vereniging kwam de laatste tijd (op nieuw) in het nieuws door haar hart stochtelijke pleidooien voor een ande re, bétere vertegenwoordiging van de Turkse gemeenschap in de commissie Minderheden. Vanuit het Turkse comi té- en in het verlengde daarvan ook vanuit de commissie Minderheden - is altijd met grote terughoudendheid ge reageerd op de activiteiten van MGT/WBV, die altijd met de nodige argwaan werden bekeken. Dat is ook weer niet zó vreemd, want de geschiedenis van MGT/WBV begon met een fikse rel. Een paar jaar geleden moest de politie eraan te pas komen om de jongeren weg te halen bij de moskee aan de Parallelweg, waar ze - als groep - niet welkom waren. Sindsdien is er een ietwat dubieus luchtje om de vereniging blijven hangen. Serieuze jongeren Geheel ten onrecnte, vinden Dagdevi ren en Ilbay. Zij beschrijven de vereni- suren «dakkapellen «rolluiken men schuifpuien horren rres «inbraakwerend «luifels izijnen hang- en sluitwerk zonwering deuren «dakkapellen ramen «schuifpuien serres inbraakweren kozijnen hang-en sluitv 't Driftje is officieel dealer van een TOT WERU, VEKA, VELUX en N0RHTG0. Wie méér van z'n huis of bedrijf wil maken kiesf voor 't Driftje. Bezoek onze verrassende showroom.' Ook op zaterdag geopend van 10.00-13.00 uur. TIMMERFABRIEK 't Driftje 6,3768 ER SOEST Telefoon: 02155- 17201 (achter winkelcentrum Soest-Zuid) De Stuurgroep Emancipatiebeleid van de gemeente Soest is in de af rondende fase van de deelnotitie 'Vrouw en Cultuur'. In mei wil de stuurgroep starten met een nieuw onderwerp: een deelnotitie 'Vrou wen en Gezondheidszorg'. Doelstelling van het Emancipatiebeleid is dat voor mannen en vrouwen dezelf de kansen en mogelijkheden worden gecreëerd, zodat iedereen in staat wordt gesteld zelf te bepalen hoe hij of zij zijn/haar leven wil inrichten. Daar toe is destijds besloten bepaalde onder werpen onder de loep te nemen. Er zijn al verschillende deelnota's verschenen over bijvoorbeeld het gemeentelijk per soneelsbeleid, Onderwijs, Vrouw en Politiek, Meisjesbeleid en Sport. Voor het samenstellen van de deelnoti tie 'Vrouwen en Gezondheidszorg' zoekt de stuurgroep geïnteresseerden die zitting willen nemen in een daarvoor Op maandagavond 18 april wordt in Amersfoort een voorlichtingsavond ge organiseerd voor allochtonen die een eigen bedrijf willen beginnen. Deze avond biedt hun gelegenheid zich voor te bereiden op het zelfstandig onderne merschap. Naast het kennisnemen van specifieke informatie is er die avond ruimte voor een persoonlijk gesprek met deskundigen van verschillende in stanties. De voorlichtingsavond geeft een over zicht van de belangrijkste spelregels waar startende ondernemers mee te maken krijgen. Zo wordt onder andere informatie verstrekt over de vestigings wetgeving en benodigde diploma's, het nut van een goed ondernemingsplan, het lenen van geld en de diverse instan ties in Amersfoort. Op deze avond zijn de volgende instel lingen aanwezig: Kamer van Koophan del, Regio werk en het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (IMK). De voorlichtingsavond wordt gehouden in de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel, Stationsplein 28 te Amersfoort, om 20.00 uur. Om de kos ten te dekken wordt aan de deelnemers een bijdrage van f 20,- gevraagd. Aanmelding en informatie: IMK Mid den Nederland, dhr. J. de Bruin, tel 033-613542. in te stellen werkgroep, die uit ca. tien personen zal bestaan. Daartoe heeft de stuurgroep aan betfokken instellingen in Soest een brief geschreven, waarin wordt verzocht om deel te ilëmen in de werkgroep Vrouw en Gezondheids zorg. Langs deze weg wil de Stuurgroep echter ook particuliere personen op roepen om zitting te nenien in de werk groep. Wilt u samen met de stüurgroep Eman cipatie meewerken aan de deelnotitie Vrouwen en Gezondheidszorg, geef u dan op bij de gemeente - afdeling W.V.C. (toestel 93599). De tijd die hierin gaat zitten is ongeveer tweemaal in de maand een dagdeel. Voor het werk en de deelname aan de werkgroep ontvangen de deelnemers een vaste on kostenvergoeding. Zodra er voldoende deelnemers zijn wordt een informatie-avond gegeven waarin onder meer informatie wordt gegeven over het emancipatiebeleid en hoe de stuurgroep daar gestalte aan heeft gegeven. Informatie: mevrouw B. Krook (gemeente Soest, afdeling W.V.C., tel. 93599). ging als een club van serieuze jongeren (jongens en meisjes), die inmiddels is uitgegroeid tot ca. 100 leden van 16 jaar en ouder, die zich in het algemeen niet van andere jongeren onderscheiden, maar niet roken, niet gokken en niet naar het café gaan om bier te drinken. "We zijn uitgemaakt voor fascisten - Grijze Wolven zelfs - en voor funda mentalisten, aanhangers van Khomei- ni, maar slaat echt nergens op. En bo vendien: dat kun je echt niet allemaal tegelijk zijn..." Dagdeviren en Ilbay houden het op "misverstanden" en van een conflict binnen de Turkse bevol kingsgroep willen ze eigenlijk ook niet spreken. "Wat ons kwalijk wordt genomen is dat we kritiek hebben op het Turkse comi té. Maar we vinden dat dat gewoon te weinig doet, en vooral voor jongeren. Voor de eerste generatie Turken die hier kwam was het comité best goed, maar de tweede generatie wil dat er nu eindelijk echt iets voor jongeren wordt Daar merken we zo weinig MGT/WBV richt zich nadrukkelijk op integratie met de Nederlanders. Ilbay is bijvoorbeeld al dertien jaar hier: "Ik ben hier opgegroeid, ik weet meer van Nederland dan van Turkije..." Veel Ne derlanders hebben daarentegen abso luut geen idee van de manier waarop de Turkse gemeenschap "in elkaar zit", "en dat terwijl we naast elkaar wonen," aldus Dagdeviren en Ilbay. "Onze ou ders dachten misschien nog wel dat ze ooit terug zouden gaan naar Turkije, maar wij leven hier, we zijn hier groot geworden en we blijven hier." M voor moslim? De aanduiding MGT kan misverstan den wekken, want de "M" staat inder daad voor "moslim", maar volgens Dagdeviren en Ilbay moet men zich daar niet op verkijken. "In de naam van het CDA staat de C ook voor christe lijk, maar dat geldt toch ook niet voor de volle 100 procent. We zijn absoluut geen godsdienstige club en we willen beslist niemand iets opleggen. Je moet mensen vrij laten en hun overtuiging eerbiedigen. We zijn heel democra tisch." De weerstand in eigen kring is te verkla ren uit een cultuur-verschil, vinden ze. "De meeste Turken in Soest zijn afkom stig van het platteland; ze hebben wei nig opleiding gehad en houden vast aan bepaalde tradities. Wij willen dat juist doorbreken." Als voorbeeld wijst Ra- mazan Dagdeviren erop dat zijn vrouw niet een meter achter hem loopt als ze naar buiten gaan, maar hand in hand met hem. MGT/WBV heeft niets tegen het Turks Comité, haasten Dagdeviren en Ilbay zich te verklaren, zolang het tenminste niet de pretentie heeft alle Turken in Soest te vertegenwoordigen en niet per sé uitgaat van één bepaalde politieke vi sie. "Het comité bereikt lang niet de he le gemeenschap en ze doen ook te wei nig, vinden wij. Ze zeggen wel altijd: kom maar bij ons, maar dat willen we Erol Ilbay (l.en Ramazan Dagdevi ren van de MGT/WB V-Soest. niet. We hebben juist een eigen vereni ging, en daar zijn we trots op." Successen In dat verband wijzen ze o.a. op de suc cesvolle activiteiten die de MGT/WBV - ondanks het gemis aan een eigen on derkomen - inmiddels op touw heeft gezet: een eigen blad, een eigen zaal voetbalclub (het succesrijke Firtina), een uitstekend geslaagd zaalvoetbal toernooi in Beukendal - eind vorig jaar - waarvan de opbrengst bestemd was voor Bosnië, en nog zo het een en an der. "En we betalen alles zelf, want sub sidie krijgen we niet, tot nu toe." Dat laatste heeft volgens hen alles te maken met het feit dat de commissie Minder heden (die de gemeente o.a. adviseert over de subsidies) tot nu vooral gericht is geweest op het Turks comité. Op het verlanglijstje van MGT/WBV staan verder taalcursussen en andere educa tieve activiteiten, informatie over ge zondheid, werkloosheid, etc. "Daar ko men we nu niet aan toe omdat we geen geld hebben." MGT/WBV wil zich inzetten voor de belangenbehartiging van de Turkse ge meenschap, net als het comité. Maar dat heeft de laatste jaren te weinig laten zien dat het opkomt voor alle betrokke nen, vinden Dagdeviren en Ilbay. Een voorbeeld? "Als de gemeente tien Tur ken in dienst wil nemen, wordt dat bin nen de Turkse gemeenschap niet be kend gemaakt, maar even onderling 'geregeld'. Het gevolg is dat die plaat sen alleen gevuld worden met mensen uit het clubje rondom het comité; ande ren komen daar niet aan te pas. Juist om dat soort dingen komen de mensen naar ons toe." Samenwerking MGT/WBV heeft in het verleden wel iswaar geen voet aan de grond gekregen bij het Turks comité, maar dat gaat mis schien veranderen. Vorige week zon dag vond - achter gesloten deuren - dan eindelijk het lang verwachte gesprek plaats tussen de vertegenwoordigers van alle Turkse groepen in Soest, waar bij de ca. 100 aanwezigen zich vrijwel eensgezind hebben uitgesproken voor meer onderlinge samenwerking. De monopolie-positie van het Turks comi té wordt daarmee doorbroken. Een ge zamenlijke werkgroep gaat zich buigen over de manier waarop binnenkort ver kiezingen gehouden moeten worden (de politiek heeft ze daarvoor nog twee maanden respijt gegeven), die o.a. zul len moeten leiden tot een "representa tiever" samenstelling van de Turkse de legatie in de commissie Minderheden. MGT/WBV hoopt daarvan o.a. dat het zal leiden tot ondersteuning van haar eigen activiteiten. Dagdeviren en Ilbay hebben er in elk geval alle vertrouwen in. "We hopen dat we in elk geval snel een vaste plek kunnen krijgen, want nu doen we alles bij de leden thuis, en dat kan natuurlijk niet met honderd man en Kijken uit de kunst m m Wildschut heeft een bril voor alles en nog wat Zuidpromenade 14. Soest, Hartje Zuid Telefoon 02155 - 22212 MBiaMÉÉiiÉai

Soester Courant | 1994 | | pagina 3