HêaaaaT/ Mooie rapporten, maar nu de uitwerking nog Verkeer(d)! Toen: een crisiskind Nu: een oudere in tel? (2) Reacties van Lezers Nog niet genoeg? Foei, banken! VA/V60A/i Afatici zijn geen demente mensen WOENSDAG 13 APRIL 1994 SOESTER COURANT PAGINA 29 5e JAARGANG NR. 4 MBvO-gymnastiek in Credo en Braamhage Mooi meegenomen Armste ouderen klagen nauwelijks Kun je nog zingen zing dan mee Aktiviteiten KBO-Soest Aktiviteiten PCOB-Soest Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten ANB O - Soesterberg Senioren protesteren Wie bepaalt lokaal ouderenbeleid? Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 06-8344* Seniorenvoorlichting 27997 engl souplesse, veerkracht, sche Vereniging tot Behoud tuur. Dus niet alleen ?acht ens maar ook voor de na- t dankzij het gebruik van jkten vinden heel wat min- elijke afvalstoffen de weg uur. Ook zijn de verpakkin- kt van ongebleekt papier of ebare kunststoffen. tenlijn mogelijk prikkelingen bui ten is een lijn Mini Risk li- zorgingsprodukten ontwik- n lijn Mini Risk was- en af- len. Samengesteld uit mens- riendelijkegrondstoffen.Tot sverzorgingsartikelenbeho- larfumvrije deodorant/anti- t, actief wei kende shampoo, ;em, crèmespoeling, milde vochtregulerende bodylo- t schuimende douchecrème, i afwasmiddelenlijn bestaat dikkingsmiddelvrije afwas- x>r de synthetische en fijn vloeibaar voor- en fijnwas- >or machine- en handwas en extiel dat niet gebleekt mag ?en ailesreiniger en een su- centreerd wasmiddel. Een hone zaak, deze artikelen •en met allergische reacties a die niet houdt van parfums 3 witmakers! Verkrijgbaarbij lotheek en reformzaak. Voor 038-217747. erd. Een subtiel middel, dat ollige maagzuur aan zich 0 neutraliseert is Rigoletten. •middel behoort tot de nieu- ratie geneesmiddelen die net beleid te lijf gaan. Een Ri- ablet, dat bij maagzuur voor maal effect langzaam ge- oet worden, kan maar liefst z'n eigen gewicht aan over- gzuur binden. t'estandsdelen magnesium- -aluminiumhydroxide co- en magnesiumhydroxide in 1 zijn in een dusdanige uitge- rhouding aanwezig, dat ob- n laxatie (harde en zachte nauwelijks voorkomen. De ie voldoet dan ook aan de egistratievoorwaarden van istituut voor Geneesmidde- zoek. elling tot eerdere generaties idelen, die wel snefmaar kort bindt Rigoletten heel gelei- zoutzuur en de pepsine in de rdoor houdt de werking lang orden extra 'explosies' van voorkomen. Het gevoel van gduurt daardoor ooklanger. aar bij drogist en apotheek, r info: 038-217747. spijsvertering tn daarmee tot De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 18 mei 1994. Kopij graag vóór maandag 9 mei inleveren bij de redactie; adres; zie hiernaast. Nog niet zo heel lang geleden wer den dagelijkse betalingen contant verricht. Iedere oudere weet het nog wel: dagelijkse boodschappen, kleding, schoeisel, benzine tanken, kortom men liep dagelijks toch met vrij veel geld op zak. Ook voor de vakanties moest men voldoen de geld meenemen om alle kosten te kunnen betalen. Geld opnemen elders was er niet bij. Lonen wer den per week contant uitbetaald via loonzakje met loonstrookje. Van lieverlede kwam het giraal be talen op gang. Lonen werden niet meer contant uitbetaald, maar overgemaakt op bank- en giroreke ning. Een zorg minder voor de loonadministrateur, die niet meer wekelijks naar de bank hoefde om geld voor de lonen te halen en geen loonzakjes meer hoefde te vullen. En o wee als het dan niet klopte, dan kon men de hele handel natellen. Een tijdrovende klus. Toen kwamen de betaalkaarten en cheques met bijbehorend pasje het betalingsverkeer beïnvloeden en acceptgirokaarten vergemakkelijk ten de betalingen. De automatise ring kwam op gang. Iedereen werd gestimuleerd van de ze nieuwe methode gebruik te ma ken. Het geldverkeer kon sneller verwerkt worden met minder per soneel. De ontwikkeling stond niet stil. Giro- en bankpasje werden uit gebreid met de pincode. Nog meer gemak. Geld uit de muur en betalen zonder een cent op zak. Ook de cre ditcard maakt thans deel uit van het systeem. Deze twee systemen, pin code en creditcard, waren volgens de voorlichting van giro en bank het summum van gemak en service verlening. Alle handelingen waren immers gratis. De systemen raakten goed ingeburgerd. Wie schetst echter de verbazing toen de benzinepomphouders voor het "pinnen" een kwartje kosten in rekening gingen brengen, want "ook wij krijgen de rekening gepre senteerd". Dit heeft toch kennelijk niet tot het gewenste resultaat ge leid, want over het kwartje wordt niet meer gesproken. Wie de kosten nu draagt is niet duidelijk. Nu overweegt men bij de banken het gebruik van creditcards te gaan belasten, want ook aan dat systeem schijnt een prijskaartje te hangen. Ook het gewone betalingsverkeer - overboekingen e.d. - is al een tijdje onderwerp van gesprek. De banken willen nu ook deze vorm van beta len gaan belasten. Eerst invoeren met gratis gebruik - promoten - en na inburgering er voor laten beta len. Men zou dit allemaal nog kunnen billijken als de banken echt moeite zouden hebben het financiële hoofd boven water te houden. Maar als men hoort dat een bank over het af gelopen jaar een winst heeft ge maakt van vele honderden miljoe nen guldens, dan kan men denken, is dat nog niet genoeg? Want laten we wel wezen, wie maakt de bank eigenlijk, de rekeninghouders toch? Wat zou de bank nog zijn zonder die rekeninghouders. Al vele jaren organiseert de Stich ting Welzijn Ouderen Soest in het kader van Meer Bewegen voor Ou deren gymnastiekcursussen voor senioren van 55 jaar en ouder. Om eens kennis te maken met deze vorm van met elkaar bezig zijn kan men gebruik maken van het aanbod een aantal lessen bij te wonen. Mis schien wordt u zo enthousiast dat u in het nieuwe cursusseizoen als cur sist begroet kunt worden. De kennismakingslessen zijn op woensdag 20, 27 april en 4 mei in Credo (10.30 tot 11.15 uur) of op vrijdag 15,22 en 29 april in Braam hage (16.00 tot 16.45 uur). Voor deze drie lessen betaalt men slechts f 5,- in totaal. Men hoeft zich vooraf niet aan te melden, maar kan zich vervoegen bij genoemde loca ties. Het is aan te raden gemakkelij ke kleding te dragen. Wie zich voor het nieuwe seizoen wil aanmelden kan via de docente een aanmel dingsformulier verkrijgen. SENIOREN PAGINA Afasie is het moeilijker begrijpen en spreken van de taal na een be roerte. Veel mensen denken dan direct aan dementie en daarom is het belangrijk om te weten dat mensen met een afasie géén de menten zijn. Ter vergelijking.' Men wordt, zon der waarschuwing, in China ge plaatst. Men begrijpt de Chinezen niet en men kan ook zijn bedoeling niet goed duidelijk maken. Het con tact met de Chinezen is dan dus moeilijk of zelfs onmogelijk, maar dat tast de volwassenheid en het denken op geen enkele wijze aan. Afatici wonen veelal in een ver pleeghuis en dat komt omdat er naast een afasie ook een halfzijdige verlamming is, die zelfstandig func tioneren thuis niet mogelijk maakt. Toch is er ook een grote groep die, na de ziekenhuis- en revalidatiepe- riode, weer naar huis gaat. En daar zitten ze dan, geheel of ge deeltelijk opgesloten in zichzelf, zich moeilijk duidelijk kunnen ma ken aan een ander: niet kunnen klok kijken en de tijdsduur inschat ten, geen initiatief kunnen nemen of interesse tonen, niet kunnen puzze len of tekenen, niet de weg vinden op straat of in huis, niet snel kunnen antwoorden of iets snel even doen, geen boodschappen kunnen doen en televisie kijken, niet kunnen re kenen. En dat zijn allemaal dingen die men dagelijks zonder nadenken doet. Afatici raken daardoor geïsoleerd. Afasiesoos Soest heeft een Afasiesoos die al bij - na twee jaar wordt gehouden in het dienstencentrum Honsbergen: één keer per veertien dagen op vrijdag ochtend. De soos begint om 10.00 uur en eindigt om 12.00 uur. Kosten vijf gulden. Aanmelden bij Lijke Engelman-Akkermans: tel. 033 551076. De soos wordt geheel door vrijwilli gers gerund, waaronder een logo pediste. De gang van zaken is als volgt: na een kopje koffie of thee en na het uitwisselen van nieuwtjes gaat iedere bezoeker iets doen waar hij of zij zin in heeft. Vaak zijn dat spellen als kaarten, scrabble. sjoe len enz. maar ook gezellig praten met elkaar. Alle afatici zijn welkom; vervoer kan in overleg geregeld worden. Minister Brinkman blijkt de af gelopen tijd door zijn standpunt inzake bevriezing van de AOW onbewust een goed ledenwerver te zijn voor de ouderenbonden. Landelijk wordt een grotere aan melding van ouderen als lid van een ouderenbond geconstateerd. Vele ouderen beseffen dat de drie ouderenbonden actief bezig» zijn de voorgenomen maatrege len van tafel te krijgen en hun steun nodig hebben. Uit een NIPO onderzoek, gehou den in opdracht van de ouderen bonden, blijkt dat de armste oude ren niet of nauwelijks klagen over de hoogte van de AOW. Als reden wordt vermeld dat deze ouderen, die rond moeten komen zonder een aanvullend pensioen (tje), er gewend aan zijn zuinig te (moeten) leven. Voor de alleroud- sten was indertijd de AOW al een meevaller, waar ze niet of nauwe lijks voor betaald hadden. Van die groep wordt, merkwaardig genoeg, soms begrip opgebracht voor de veel gesmade "bevriezing". Inmiddels gaan meer politieke par tijen, ook de onheilsbrenger het CDA, er nu vanuit dat de AOW een BASISpensioen is en dat lijkt een stap in de goede richting. De lijsttrekkers beginnen in te zien, en ondervinden dat bijna aan den lijve, dat de twee miljoen kiesge rechtigde ouderen boven de 65 jaar, een inbreng van betekenis hebben. Naast het CDA beginnen nu ook de WD, D'66 en de PvdA hun voor nemens, voor wat betreft de AOW in de komende vier jaren, duidelijk uit te leggen, zodat er daarover straks nauwelijks nog misverstan den zullen zijn. Overigens blijft wel boven de kies- markt hangen het voornemen van een AOW-premieheffing op het aanvullend pensioen. Deze mensen betaalden indertijd voor alle AOW-ers, die toen van deze uitke ring profiteerden, maar gaan dan nu ook wéér betalen voor de toekom stige AOW-ers. Een nauwelijks te accepteren plannetje. Graag willen wij een poging doen u enthousiast te maken voor ons Braamhage-zangkoor. Iedere maandagmorgen van 9.45 tot 11.15 uur beleven wij heel veel plezier met het instuderen van Hollandse, Franse, Duitse en Engelse liederen onder de bezielende leiding van de heer Gerard v.d. Schepop. Komt u toch eens luisteren en mee genieten van de gezellige en vrolijke sfeer. Wellicht kan het u aansporen met ons mee te doen. Alle stem soorten zijn van harte welkom. De repetities vinden plaats in de conversatiezaal van het Bejaarden centrum Braamhage, Insp. Schreu- derlaan 2, zoals gezegd op maan dagmorgen. Meer informatie wordt u gaarne verstrekt door mevr. C. de Haan, te lefoon 25325. Kom meedoen! Zin gen is zó gezond! Woensdag 13 april: Soos in De Vijverhof. Aanvang 14.00 uur. Toegang vrij. Vrijdag 15 april: Dagtocht naar de Betuwe. Woensdag 20 april: Soos in De Vijverhof met een klaveijaswed- strijd. Aanvang 14.00 uur. Toegang vrij. Woensdag 27 april: Soos in De Vijverhof. Aanvang 14.00 uur. Toegang vrij. Maandag 2 mei: Dagtocht naar Breezand. Woensdag 4 mei: Mariaviering in de Mariakerk te Soestdijk. Aan vang 09.30 uur. Woensdag 11 mei: Soos in De Vijverhof. Aanvang 14.00 uur. Toegang vrij. Woensdag 18 mei: Soos in de Vij verhof. Aanvang 14.00 uur. Toe gang vrij. Info Soos: Mevr. R. Groen, tel. 17580. Info reizen: Mevr. R. Korte-Tie- land, tel. 13960. Info evenementen: Mevr. A. Ja cobs, tel. 15350. In de maandelijkse uitgave van "Europees Parlement" lezen we het volgende bericht: "Ouderen". 1993 was het Europees Jaar van de Ouderen en van de solidariteit tus sen de generaties. Het Europees Parlement organiseerde zelf in no vember 1993 een Seniorenparle- ment, dat zich boog over de situa tie van de ouderen. Met zijn con clusie houdt het EP rekening in het verslag Van de rapporteurs Fayot en Chanterie, dat eind vorige maand ter goedkeuring werd voor gelegd. Net zoals de gehandicapten onder het Helios-programma werden de senioren zeif dank zij het EP, nau- wer betrokken bij de organisatie van "hun" jaar, dank zij de oprich ting van een coördinatiecomité. Onder invloed van het EP werd na drukkelijk bepaald dat tijdens het Europees Jaar voor de Ouderen bij zonder veel nadruk gelegd moest worden op de verrijkende bijdrage die de senioren leveren aan onze sa menleving. Overigens kwam het oorspronkelijk idee om een derge lijk jaar te organiseren van het Eu ropees Parlement (EP)". Ons commentaar op dit bericht is, dat het een mooi verhaal is. Maar als we naar de Nederlandse situatie kij ken en de heisa over de AOW op dit moment daarbij betrekken, kunnen wij moeilijk enthousiast zijn over de gevolgen van het Jaar van de Oude ren. Bovendien heeft het er alle schijn van dat het Europees Parlement pas tegen het eind van het jaar zich rea liseerde dat er nog iets voor de ou deren moest gebeuren. Dus werd er Dinsdag 19 april, 14.30 uur: bij eenkomst in "Groot Engendaal", Boekweitland 103; dhr. W.J. Mog- gré komt spreken over "Ouderen beleid en woonvormen voor oude ren". Dinsdag 26 april, 10.00-12.00 uur: bowlen in C-drie, Willaert- straat 49. Dinsdag 10 mei, 10.00-12.00 uur: bowlen in C-drie. Woensdag 11 mei, 8.30: dag tocht, per bus naar Schoonhoven, vandaar per boot over de Lek en Nieuwe Maas naar Rotterdam tot aan de Parkhaven. De reis is volge boekt. Opstapplaatsen: 8.30 uur Vijverhof - 8.45 uur Ichthuskerk - 9.00 uur Mariënburg. Dinsdag 24 mei, 10.00-12.00 uur: bowlen in C-drie (laatste bow- lingochtend van het seizoen). Info: bijeenkomst en dagtocht: mevr. A. v.d. Wal, tel. 15846; bow len: dhr. J. Schippers, tel. 13683. Elke donderdagmiddag: Soos in Honsbergen vanaf 13.30 uur, voor alle Soester 55+-ers. Entree: één gulden, waarvoor twee consump ties worden verstrekt. Zondag 17 april: Praatmiddag in Honsbergen voor alle Soester 55+-ers. Aanvang 14.30 uur. Ie dere bezoeker ontvangt twee bon nen voor gratis consumpties. Vakantieweek: Voor de vakantie van 21 t/m 27 mei in Valkenburg zijn nog enkele kamers beschikbaar. Morgen, donderdagmiddag 14 april, houdt de ANBO-Soesterberg haar voorjaarsvergadering in de Drie Eiken. Aanvang 14.00 uur. Op deze vergadering zal het bestuur verantwoording afleggen over het beleid van het afgelopen jaar. Tevens zal een voorstel worden ge daan tot uitbreiding van het bestuur van zeven naar negen personen. Het bestuur zoekt daarom naar drie kandidaten voor een bestuursfunc tie, geen dagelijks bestuur! Daar naast zoekt het bestuur twee kandi daten voor de kascontrole-commis sie. Na de pauze zal dhr. P.C. Pieren zich presenteren als "Senioren- voorlichter". Vragen voor dhr. Pie ren kunnen tot schriftelijk worden ingeleverd bij het secretariaat, Dorpsplein 50, zodat hij e.e.a. kan voorbereiden. in november 1993 nog snel een Se- niorenparlement gevormd. Over het verslag van de rapporteurs Fayot en Chanterie hebben we trouwens nog niets gehoord of ge merkt, laat staan over een eventuele uitwerking daarvan door het Euro pees Parlement. Praten, vergaderen, rapporteren, daarin is men wel sterk. Nu willen wij wel eens iets merken van waar dering voor de "verrijkende bijdra gen van de ouderen". In het Algemeen Dagblad werden onlangs de huishoudboekjes ge toond van verschillende A.OW-ers, al dan niet met een klein pensioen. In vrijwel alle gevallen bleek dat de grens van de armoede was bereikt. Zelfs het simpele dagelijkse leven kon nauwelijks worden bekostigd. Met angst en vreze werden extra kosten als het vervangen van was machine of koelkast, om enige voorbeelden te noemen, tegemoet gezien. En het moge bekend zijn: De huidige AOW-ers gaan niet ge makkelijk naar de bijstand om de hand op te houden. Het is dus geen wonder dat de oude ren nationaal de touwtjes zelf in handen nemen en de politiek duide lijk maken dat zij wel senioren zijn, maar beslist nog niet uitgeblust. In mei zal dat opnieuw blijken, als de stemmen worden geteld... Vandaag vindt een landelijke protest-manifestatie plaats in het PSV-stadion te Eindhoven. AOW-ers uit het gehele land zijn door de gezamenlijke ouderen bonden opgeroepen om aan deze manifestatie deel te nemen. Met deze manifestatie willen de ouderen de regering wederom duidelijk maken dat zij de AOW dient te respecteren. De senioren staan op hun rechten, waarvoor zij vele jaren ruime premie heb ben betaald. De ANBO-Soesterberg maakte het haar leden gemakkelijker om naar Eindhoven te gaan. Op de kosten van f 20,- voor deelname verleende de ANBO een korting van vijf gulden. Op het moment dat dit werd ge schreven was nog niet bekend hoeveel bejaarden uit Soester- berg de rit naar Eindhoven maakten. "Gemeenten missen greep op lo kaal ouderenbeleid", kopt een ar tikel in ANBO-Vizier, het maand blad van de Algemene Nederland se Bond voor Ouderen. Het heft ligt volgens het artikel in handen van de verzekeraars, woning bouwverenigingen en zorgaanbie ders, zoals thuishulp en verzor gingshuizen. Gemeenten hebben niet echt de mogelijkheid regelend op te treden in lokaal ouderenbeleid. Initiatie ven voor experimenten of projecten worden dikwijls genomen door de zorgaanbieders of woningbouwver enigingen. Volgens het artikel wordt een sa menhangend ouderenbeleid vooral belemmerd door versnippering van bevoegdheden en van regelingen voor het geld. Bij huisvesting bij voorbeeld is er een groot tekort aan geschikte woningen voor ouderen. Ondanks dat de gemeenten de laat ste jaren meer bevoegdheden kre gen om zelf te zorgen voor een sa menhangend ouderenbeleid, ont stonden er problemen toen zij ver plicht werden geld te gaan vragen voor diensten die eerder gesubsi dieerd werden. Gemeenten moeten meer volgens de regels van de markt werken, luidde de opdracht. Er zou eigenlijk een keuze gemaakt moeten worden: óf de gemeenten houden hun bevoegdheid en krijgen daar het geld voor; óf het beleid wordt bepaald door de woning bouwverenigingen en de zorgaan bieders. "Om de consument te beschermen moet dan wel het recht op een be paald zorgpakket wettelijk worden vastgelegd", aldus het artikel in ANBO-Vizier. ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 16 3766 CR Soest, tel. 18018. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13,3768 AV Soest, tel. 10845. ANBO-Soesterberg: D. de Jager, Dorpsplein 50, tel. 03463-52428. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Over het verkeer is de laatste jaren al heel wat geschreven en gespro ken. Vooral het autogebruik krijgt veel aandacht. Eigenlijk zoveel, dat men soms het gevoel krijgt, dat autorijden een a-sociale manier van verplaatsen is. We moeten die auto veel meer laten staan;de au to kan ook wel een dagje zonder u" is de slogan, maar wij kunnen moeilijk zonder de auto. De overheid neemt allerlei maat regelen om het autoverkeer terug te dringen door APK-keuring, verho ging van de accijns op benzine, ve- keersafremmende of-belemmeren de maatregelen, autoluw of autovrij maken van winkelcentra, etc. Ook in Soest kennen wij dergelijke maat regelen. Als tegenprestatie is er in Soest een uitgebreid busschema op gezet om de automobilist te bewe gen voor boodschapjes of bezoekjes in Soest de bus te nemen, maar dit blijkt vooralsnog niet tot het gewen ste resultaat te leiden, gezien de be zetting van de bussen. De tot nu toe genomen maatregelen leveren echter weinig of geen voor delen op voor de voetgangers, want de bus stopt niet voor elke winkel. Op de Van Weedestraat is het over steken van de straat een hachelijke onderneming, vooral voor ouderen en degenen die niet zo goed ter been zijn. En de met verkeerslichten be veiligde oversteekplaatsen liggen veel te ver uit elkaar om "even om te lopen". De Soesterbergse (winkel)straat blijkt echter op dit punt een verge ten gebied. Het doorgaand verkeer wordt daar, op aanwijzing van de verkeersborden, nog steeds over de Soesterbergsestraat geleid om via de vrij drukke kruising zonder ve- keerslichten op de Birkstraat uit te komen. Bij de kruising Ossendamweg - Vondellaan - Soesterbergsestraat geven de verkeersborden nog steeds de route Amsterdam - Hil versum en Baarn aan via de winkel straat, terwijl er een goeae moge lijkheid is het doorgaande verkeer via de Vondellaan en de Konings weg met verkeerslichten naar de Biltseweg te leiden. Er zijn al heel wat maatregelen in Soest genomen als drempels, ver smallingen, afsluitingen e.d., maar de Soester verkeersdeskundigen hebben de Soesterbergsestraat ze ker nog niet ontdekt als doorgaande verkeersader door een winkel straat. In november 1931 wordt door Prin ses Juliana het Nationale Crisis Co mité geïnstalleerd. Aanvullende steun voor kleding, klompen en schoeisel in natura wordt verstrekt. Ook via de gaarkeuken wordt aan schoolkinderen en eventueel vol wassenen eten verstrekt door het Nationale Crisis Comité. Vooral in de grotere steden worden er afde lingen van dit Comité opgericht. Het geld voor deze comité's moet komen van particuliere gaven. De goed-gesitueerden worden door feestelijke collecties tot goedgeefs heid aangespoord. Als de crisis blijft aanduren, treedt er al gauw een col lecte-moeheid op en het Nationale Crisis Comité gaat dan ook in 1936 roemloos ten onder. Op grond van de bepalingen van de Armenwet 1912 zijn "kerkelijk aangeslotenen" in eerste instantie aangewezen op de liefdadigheid van de Kerken. De Kerken worden dan ook over spoeld met aanvragen. Hulp wordt in het algemeen geboden in natura, want de verzorging en het op krach ten houden van de gesteunden mag men niet laten afhangen van het in zicht en het beleid van de "huismoe der of huisvader". Parochiale arm besturen, diaconieën en liefdadig heidsverenigingen zorgden voor aanvullende steun voor de armsten van de armen, doch ook hun midde len waren beperkt. Betutteling en vernedering is ook hier weer troef. Men moet de aangeboden hulp met "gebogen hoofd en in nederigheid" aanvaarden. Het verrichten van kleinere huishoudelijke werkzaam heden, zoals kousen stoppen, de was doen voor leden van de hulp verleners kon niet worden gewei gerd. Men liep anders het risico dat de aangeboden hulp werd stopge zet. De ouderen van boven de 60 jaar - natuurlijk niet de beter-gesi- tueerden - waren in hoofdzaak aan gewezen op de hulp van de kerken, liefdadigheidsinstellingen en fami lieleden. De Armenwet kende ook het ver haalsrecht. Er werd nagegaan of een kind, ja zelfs kleinkinderen -niet zijnde werkloos- in staat waren financieel bij te dragen in de kosten van levensonderhoud van de oude re persoon. Ook deze maatregel veroorzaakte de nodige spanningen in de gezinnen. Konden de ouders niet meer op zich zelf wonen, dan werden zij in het algemeen bij één van de kinderen in huis opgeno men. In zeer moeiljke gevallen hoofdza kelijk van geestelijke en/of licha melijke aard werden de ouderen ge plaatst in een "oude lieden tehuis". Schrik niet, met 12 tot 18 personen, met alle mogelijke handicaps op één zaal, naast het bed zittende, want een ontspanningsruimte was niet aanwezig. Persoonlijk heb ik in Rot terdam in de jaren 1945 tot 1960 meestal particulier opgezette oude lieden tehuizen bezocht. 80 Oude ren moesten gebruik maken van één toilet en één gebrekkige douche. Mensonterende omstandigheden. De Tweede wereld oorlog breekt uit op 10 mei 1940. Negen miljoen Ne derlanders hebben de oorlog en be zetting meegemaakt en dat bete kent dat ook negen miljoen Neder landers hun eigen persoonlijke her inneringen en belevenissen aan de ze oorlog hebben. Tijdens deze oor log worden vele politici en hoog waardigheidsbekleders in gijzelin gen-kampen ondergebracht. Tijdens hun verblijf in deze gijze lingskampen werd uitvoerig met el kaar besproken dat een economi sche crisis, zoals in de dertiger jaren en de bestrijding daarvan op een an dere wijze moest worden aange pakt. Dat mocht ons land niet meer overkomen. Na de bevrijding van ons land werd door de na-oorlogse regeringen er naar gestreefd dat er een betere so ciale zekerheid moest komen. Ook in de jaren 1945-1960 was de wel vaart niet al te best. Ons land moest worden herbouwd. Vele zaken wa ren nog op distributiebonnen. Met een geleide loonpolitiek brachten de arbeiders toen de nodige offers. Voor de ouderen was het een moei lijke tijd. De Armenwet van 1912 was nog steeds van kracht en men was als ouderen nog afhankelijk van de maatschappelijke sociale dien sten en Kerkbesturen. wordt vervolgd Dit is de tweede aflevering van een artikel in vier delen, geschre ven door dhr. P.C. Pieren uit Soesterberg. De volgende afleve ringen worden geplaatst op de komende Seniorenpagina 's.

Soester Courant | 1994 | | pagina 29