erp Soest is met het busplan duidelijk op de goede weg Aan Tweede-Kamerverkiezing doen 26 partijen mee Schetsontwerp herinrichting Dorpsplein ligt ter inzage Bijna alle horeca-ondernemingen onder algemene regelgeving Geen ander materiaal in open haard dan droog hout, alstublieft! Dalweg PAGINA 2 WOENSDAG 13 APRIL 1994 OP 'T HOOGT PAGINA 3 REIZIGERS PER RIT LIJN 74 op 11-11-'93 naar en van Soest-Zuid NS EO naar Soest-Zuid NS van Soest-Zuid NS HALTE-GEBRUIK VERGELIJKING in- en uitstappende reizigers per dag at de wetgeving voor randerd is? De ant- ede deel van de bro- ontdekt wordt. Een :ndt op het moment en hoe u ze in huis itwerp te vertalen in uit het oog is verlo- uitdagend gebouw wteriaaltoepassing. 'n aan het adres van ekiezen uiteen der- aan de architectuur Wie betaalt wat aan het busplan kostenverdeling Juni tot en met maart n> corfflclla «tudanl.n- »n dUmtpncHUgeiy-OV-lMn.,.,, |n dulienden guldens per maand BUSGEBRUIK ZONDER EN MET BUSPLAN PER WOONWIJK IN SOEST 'tMUa4«kkaa4 plaa' nsad t 199.000'jut geaiiate ImiI 1 rIJMkIJdf pi' laa lal Aa| Sap Okl Nat Dtc lea Fek Uil 8oaildl|k/'l Hart Klaar water Ind.ler Ovarhaaa Da Engh Boaat-Zuld 0 200 400 800 800 WM 12-3-92 12-10-93 CN-anq '9a an '93 IncL NS S'barg "Tegen de verwachting van menig Soester in zijn we met het busplan op de goede weg". Dat zegt de heer Marcel Vossestein, gemeen telijk beleidsmedewerker verkeer en vervoer. Deze conclusie wordt gestaafd door de bevindingen van de vervoermaatschappij Centraal Nederland, neergelegd in een rap portage vol cijfermateriaal over de eerste proefperiode. Daaruit blijkt onder meer dat er in Soest sprake is van een gemiddelde groei van het busgebruik van vijf tien procent ten opzichte van de zelfde periode in het voorafgaande jaar, waarin het nieuwe bussysteem nog niet was ingevoerd. Dat is te meer opvallend, omdat het aantal buspassagiers elders in het land ge middeld vier tot vijf procent daalt. De reacties op de ontwikkelingen in Soest zijn dan ook 'stomverbaasd', aldus Vossestein. Een voorbeeld daarvan is de hoofddirectie van het Verenigd Streekvervoer Nederland (VSN), de holding van het ministe rie van verkeer en waterstaat. Cen traal Nederland is een dochter van VSN. De hoofddirectie was zeer geïnteresseerd in de aanpak van het bussysteem in Soest en heeft zich vorige maand daarover ter plaatse uitvoerig laten informeren. De gemeente Soest staat garant voor 25 procent extra exploitatie kosten. Dat komt neer op 31.667 gulden per maand. Tot en met okto ber vorig jaar moest de gemeente dit bedrag inderdaad bijpassen. Sinds november 1993 evenwel zit het openbaar vervoer flink in de lift ten opzichte van de maanden een jaar eerder. Voor november 1993 en januari 1994 moest de gemeente nog zo'n 20.000 gulden bijpassen. De posi tieve uitschieters zijn de maanden december 1993 (met bijna 14.000 gulden), februari 1994 (met bijna 12.000 gulden) en maart 1994 (met minder dan 10.000 gulden; in deze laatste maand steeg het openbaar vervoer met niet minder dan 24 procent). Deze bedragen zijn verminderd met het aantal reizigers met een stu denten- of dienstplichtigen-OV- jaarkaart. Zij tellen in het contract tussen de gemeente en Centraal Ne derland niet mee. Kortre routes "Vroeger", aldus Vossestein, "was er een redelijke halfuur-verbinding Hilversum en Amersfoort met twee zwakke uurverbindingen. Toen was er sprake van honderd ritten per dag door het dorp heen. Nu is dat aangepast in een zogeheten fea- der-(= voedings)systeem met een sterke halfuurverbinding. De reis- snelheid is hoger omdat er nu door iedere wijk kortere routes zijn. Er zijn twee halfuurdiensten bijgeko men (de 71 en de 74) en twee uur diensten (de 72 en de 73). Met de twee uurdiensten die we hadden, heb je een aanbod van 200 busritten per dag. Het is dus logisch dat dan per bus de gemiddelde bezetting daalt; het bestaande aantal reizigers is over die bussen verdeeld. De 72 en 73 waren destijds ook al zwakke lijnen met zeer weinig reizi gers door het dorp". Voor de rest is het aantal vervoer- mogelijkheden in Soest nog lang niet op het peil waarop het zou kun nen zijn. Dat de mensen in een kwartier of half uur kris-kras het dorp door kunnen, is nog maar door een heel beperkte groep reizigers ontdekt. Daar zou volgens Vosse stein nu nog wat meer aandacht aan besteed moeten worden. Maar er zijn ook mensen, met name bejaar den, die het inderdaad dóór heb ben: je stapt in de bus, je gaat naar een overstappunt toe, en je kunt je alle kanten uit. Vooral de ouderen en andere regelmatige busgebrui kers zijn heel goed op de hoogte van alle mogelijkheden. Eemdal eruit De groei van het busvervoer als ge volg van het nieuwe systeem geeft weliswaar aan dat Soest wat dat be treft op de goede weg is, dat neemt niet weg dat er hier en daar nog steeds aanpassingen kunnen wor den gedaan. De route door het Eemdal gaat eruit. Dat de zwakste schakel in het hele plan gebleken. Per zondag 29 mei verdwijnt de Eemdal-bus dan ook uit het sche- Wat Soesterberg betreft willen bur gemeester en wethouders de uitda ging aan om de verbinding Soest- Soesterberg te verbeteren. Daartoe is nu een voorstel aan de gemeente raad voorgelegd. De kosten hiervan kunnen betaald worden dankzij het feit dat de bijdrage van de gemeente Soest aan Centraal Nederland in de exploitatiekosten van het busplan lager is dan oorspronkelijk veron dersteld. Het bedrag dat daardoor niet behoeft te worden uitgegeven, kan benut worden voor verbetering van de verbinding Soest-Soester- berg. Bij de behandeling van dit voorstel in de raadscommissie en de ge meenteraad zal ook de vraag beant woord moeten worden of de Soes- terbergers om 19.00 uur in Soest- Zuid arriveren en de Soesters om 19.15 uur in Soesterberg of dat dit een uur later wordt gewenst. 10.00 10.30 12.00 12.30 13.00 13.30 14.00 14.30 15.00 15.30 17.30 18.00 18.30 19.00 CN-rapportage - mrt '94 De deelnemende politieke groeperingen aan de Tweede-Kamerverkie zing op 3 mei 1994. Lijst Lijst Lijst Lijst Lijst Lijst Lijst Lijst Lijst Lijst 10 Lijst 11 Lijst 12 Lijst 13 Lijst 14 Lijst 15 Lijst 16 Lijst 17 Lijst 18 Lijst 19 Lijst 20 Lijst 21 Lijst 22 Lijst 23 Lijst 24 Lijst 25 Lijst 26 Christen Democratisch Appèl (CDA) Partij van de Arbeid (P.v.d.A.) V.V.D. Democraten 66 (D66) GroenLinks Staatkundig Gereformeerde Partij Gereformeerd Politiek Verbond (GPV) RPF Centrumdemocraten (CD) De Nieuwe Partij PSP'92 SP (Socialistische Partij) SAP - Rebel Natuurwetpartij (NWP) Partij voor Milieu en Recht (PMR) UNIE 55+ Solidariteit Boerenpartij (S.B.P.) Algemeen Ouderen Verbond Centrumpartij '86 (C.P.'86) Libertarische Partij De Groenen Vrije Indische Partij (VIP) Nieuwe Communistische Partij-NCPN Algemene Democratische Partij -ADP Solidair '93 Patriottisch Democratisch Appèl In de week van 11 tot en met 15 april zullen de oproepingskaarten voor de Tweede-Kamerverkiezing worden bezorgd. Heeft u geen op- roepingskaart ontvangen, neemt u dan contact op met de gemeentelij ke afdeling Burgerzaken, mevrouw C. Witkamp, 02155-93473. Stemmen bij volmacht Bent u op 3 mei a.s. niet in de gelegenheid om zelf uw stem uit te brengen, dan kunt u tot dinsdag 19 april a.s. een aanvraag indienen om iemand diein een ander stemdistrict stemt dan u zelf, te machtigen uw stem uit te brengen. De betreffende aanvraagformulieren kunt u tele fonisch opvragen bij de afdeling Burgerzaken. Wilt u iemand machtigen uw stem uit te brengen die wel in hetzelfde stemdistrict stemt, dan kunt u die persoon machtigen op de achter zijde van de oproepingskaart (dit kan dus nog op de dag van de verkiezingen zelf). Stemmen in een ander stemdistrict Komt het u beter van pas om uw stem uit te brengen in een ander stemdistrict in Nederland (bijvoor beeld vanwege het .werk), dan kunt u uw oproepingskaart laten omzet ten in een zogeheten "kiezerspas". Dit omzetten kan tot 29 april a.s. Hiervoor is het noodzakelijk om in persoon met oproepingskaart te verschijnen bij de afdeling Burger zaken. De afdeling is geopend ie dere werkdag van 8.30 uur tot 13.30 uur. Ook bij de dependance publiekszaken in Soesterberg (Dorpsplein 1kunt u terecht en wel iedere dinsdag- en donderdagmid dag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Het schetsontwerp voor de herin richting van het Dorpsplein in Soesterberg is klaar. Op woensdag 27 april houdt de gemeente in het kerkgebouw De Hoeksteen aan de Buys Ballotlaan 2 in Soesterberg hierover een informatiemarkt. De-, ze is geopend van 19.30 tot 21.30 uur. Medewerkers van de gemeen te zullen dan aan de hand van teke ningen de plannen nader toelich ten. De inwoners kunnen het ontwerp met ingang van morgen, donderdag 14 april, alvast bekijken. Het ligt dan tot en met donderdag 12 mei 1994 ter inzage bij de hulpsecretarie aan het Dorpsplein 17 in Soester berg (geopend op dinsdag en don derdag van 14.00 tot 16.00 uur), in het gemeentelijk informatiecen trum in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1 in Soest (geopend iedere werkdag van 8.30 tot 16.30 uur en vrijdagavond van 19.00 tot 20.00 uur), en bij de balie van de afdeling bouwzaken in het gemeentehuis (geopend iedere werkdag van 8.30 tot 13.30 uur). Vorig jaar juni heeft de gemeente over de herinrichting een eerste schetsontwerp gepresenteerd tij dens een informatiemarkt. De reac ties op dit ontwerp heeft de ge meente zoveel mogelijk verwerkt in het ontwerp dat nu ter inzage ligt. Tijdens of na de informatiemarkt kunnen belangstellenden door het invullen van een info-formulier rea geren op de schetsplannen. Dit for mulier moet vóór 13 mei 1994 in geleverd zijn bij de hulpsecretarie aan het Dorpsplein 17 in Soester berg of bij het gemeentelijk infor matiecentrum aan de balie in de hal van het gemeentehuis in Soest. De reacties worden daarna verwerkt in het definitieve voorstel. Het plan zal vervolgens in de raadscommissie ruimtelijke ordening van dinsdag 28 juni worden behandeld. Sinds enige tijd vallen bijna alle horeca-ondernemingen onder algemene regelgeving: het Besluit Horecabedrijven Wet Milieubeheer. Behalve de traditionele horeca, zoals café's en restaurants, heeft de nieuwe regelge ving ook betrekking op buurthuizen, ontmoetingscentra, kantines en za- lenverhuurbedrijven. Voor nadere informatie hierover kunt u terecht bij de gemeentelijke afdeling milieubeheer, de heer M. Yrancken (telefoon 93667) of mevrouw S. Overduin (telefoon 93647). Enkele punten uit de nieuwe regel geving: Vrijstelling van geluid- en trilling normen Nieuw is de zogenaamde '12 da- gen-regeling'. Deze komt erop neer Colenso Koninginnelaan SOESTDIJK-NOORD ~f Vinkenweg. Schrikslaan Dorresteinweg Nijverheidsweg Jan de Rooijstraat Koningsweg Spinet Gemshoorn Winkelcentr Overhees Chroristenpad Isaacstraat Varenstraat Veenbesstraat Speenkruidstraat Weegbree/Beukenlaan Raadhuisplein A. Cuijplaan Molenschot St. Josephstr Smitsweg Eigendomweg SOEST-ZUID NS -| Zuidpromenade Van Lennepln De Birkt Zandlaan 100 200 300 400 I 12- 3-'92 I 12-10-'93 Vooral in het voorjaar en het najaar komen bij de gemeente klachten binnen over rook- en stankoverlast als gevolg van het stoken van open haarden. Met name zij die lijden aan astmati sche aandoeningen hebben hier last van. Naar aanleiding hiervan is de ge meente gevraagd of de bouw voorschriften tijdens de bouw van de woningen wel goed zijn toegepast, vooral wat de con structie van de schoorstenen be treft. Volgens de gemeente zijn er bouwtechnisch geen problemen. De bouwvoorschriften zijn goed gehanteerd. De schoorsteenpij pen op de daken van de huizen voldoen aan de vereiste hoogte. De hoofdoorzaak van de over last is het stoken van 'verkeerd' hout in de open haard. Men ge bruikt steeds vaker nat hout of hout van sparren en vliegdennen. Ook verbranden sommige bewo ners papier en ander afval in de open haard. Hierdoor ontstaat een grotere rookontwikkeling dan bij een juist gebruik van de open haard het geval zou zijn. Bovendien slaat bij een bepaalde windrichting de rook naar bene den. Het gemeentebestuur vraagt de bezitters van een open haard dan ook, in het vervolg geen nat hout (groen hout) meer te stoken en ook geen papier en dergelijke te verbranden. De open haard is ei genlijk alleen geschikt voor het stoken met droog hout, het liefst berke-, beuke- of eikehout. Als iedereen hieraan meewerkt, wordt het genot van de één niet de ellende van de ander, aldus het gemeentebestuur. dat voor een aantal speciale gele genheden (maximum 12 dagen of dagdelen per jaar) van de Geluid en trillingvoorschriften van het Be sluit Horecabedrijven mag worden afgeweken. Het gemeentebestuur van Soest heeft onlangs besloten, vooruitlo pend op een definitieve regeling in de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV), de Soester horeca in principe het maximum aantal dagen toe te staan. Om welke dagen gaat het? Het gaat bij deze regeling om 6 col lectieve dagen voor festiviteiten die niet specifiek aan één of een klein aantal horeca-inrichtingen zijn ge bonden, en om 6 incidentele dagen voor festiviteiten die wèl gebonden zijn aan één of een klein aantal ho reca-inrichtingen, zoals de viering van een jubileum, een straatfeest enzovoorts. Als collectieve dagen (geldend voor elke horeca-onderneming) zijn voorlopig aangewezen: twee Carnavalsdagen, Tweede Paasdag, Koninginnedag, Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag. Meldingsplicht incidentele festivi teiten De ondernemer moet incidentele festiviteiten moet uiterlijk 3 weken van tevoren aan de burgemeester melden door het inleveren van een kennisgevingsformulier. Tenzij een festiviteit wordt verbo den, maakt de burgemeester de voorgenomen activiteit openbaar in een huis-aan-huisblad. (Collectieve dagen zullen jaarlijks voorafgaand aan een nieuw kalen derjaar eveneens worden gepubli ceerd). Voorkomen hinder Op grond van het Besluit Horeca bedrijven moet degene die de in richting drijft alles doen of nalaten wat noodzakelijk is om overmatige hinder te voorkomen. Burgemees ter en wethouders zijn bevoegd na dere eisen op te leggen met betrek king tot voorzieningen die in de in richting moeten worden aange bracht, gedragsregels die in acht moeten worden genomen, en tijden van openstelling. Proefperiode Het lopende jaar geldt als een proefperiode. Aan het eind van dit jaar zal op grond van de ervaringen een definitief standpunt worden in genomen over het aantal collectieve en incidentele dagen per kalender jaar. Vertegenwoordigers van hore- ca-ondernemers zullen bij de eva luatie worden betrokken. De voor dit jaar resterende collec tieve festiviteiten zijn: Koninginne dag (30 april), Hemelvaartsdag (12 mei) en Tweede Pinksterdag (23 mei). Een horeca-ondernemer mag daarnaast 5 incidentele festiviteiten houden. Zoals gezegd: uiterlijk drie weken voor aanvang van een festi viteit moet daarvan kennis worden gegeven aan de burgemeester van Soest. Kennisgevingsformulieren zijn ver krijgbaar bij de infobalie in de hal van het gemeentehuis en op de af deling Milieubeheer van de ge meente Soest. Voor nadere informatie kunt u te recht bij de afdeling Milieubeheer Soest, de heer M. Vrancken (tel. 93667) of mevrouw S. Overduin (tel. 93674). Is dat nou nieuws. Kabelkrant? Aan de Waldeck Pyrmontlaan werd een auto teruggevonden die eerder was gestolen in Hilversum. Volgens ons zou dit berichtje pas echt het vermelden waard zijn ge weest als de auto was teruggevon den voordat hij was gestolen. Vernielingen in toilet van station Soest-Zuid: Moest dat nou zo nodig? De Soester Courant laat weten: Islamitisch Centrum aan de Mo lenstraat zet de deur graag open. Daar kan het beter nog een maandje of zo mee wachten, ge zien de temperatuur. Verkeersproblemen op de Van Weedestraat binnen vier jaar op gelost. Met autodrop zeker!? Opnieuw groei busgebruik. Dat krijg je met al die verkiezin gen. Waarschijnlijk toch dure con structie van overgang. Om opvliegers van te krijgen. CDA en WD willen actievere rol van college bij Turks conflict. Wil de PKK dat dan ook? Ziekenhuis Eemland opent mor gen nieuwe afdeling geriatrie. Dat is pas oud nieuws. Kop in de Soester Courant: Inbraak overdag aan de Regen- tesselaan. Zeker gebruik gemaakt van de loper van de week. Vrouwen zijn het eens: ook man nen moeten de handen uit de mou wen steken. Ja, maar als ze dat doen gaan som mige vrouwen naar de politie. Gelezen in de Soester Courant: "Op dat moment werd zij bena derd door een man die haar op een eerbare plaats wilde betasten". Dat plekje kenden we nog niet... De Paltz: Taptoorn. Sociale controle: maak van de HAD-flats geen JAT-flats. Niet bij alle coliegebesprekingen is het pluis. Of pluche? Politie: Hadden we in Soest maar zo'n 42.000 zich-aan-de-wethou- ders.

Soester Courant | 1994 | | pagina 35