Wonen in de Boerenstreek: kwaliteit staat voorop •fil Kantoorpand met torentjesom niveauverschil weg te werken W 1|f| Wat overkapping is met open constructie is nu duidelijker omschreven Tot 15 mei aanvragen bijdragen Kermispot rechter zijaanzicht achteraanzicht De ideeënbus blijft bestaan, maar grotere inbreng van bevolking is zeer welkom i WOENSDAG 13 APRIL 1994 OP 'T HOOGT PAGINA 4 X -4 W» f** fSI f( Jr - b' f ïC'"-- J iBi[ '"Uil"1 IH -«• ""-**3 x ^*Ok&-&ï3£SiA TC - - - v - - tl—«--'fatfinir, -am-sma Start herinrichting parkeerterreinen aan de Varenstraat en de Smitsweg :Z' i': Wonen kan ook leuk zijn. Het binnenvallen van een zonnestraal, de mo gelijkheid om samen in huis toch ieder apart bezig te zijn, een armzwaai als groet aan de buren, op zolder ontdekken wat je vergeten was, een blokje om op een zwoele zomeravond, de eerste keer dat je vrienden je nieuwe stekje ontdekken, een gesprek in de keuken, de hond die langs de vaart rent. Het bouwen van een woning kost ruim een halfjaar. Het bebouwen van de Boerenstreek zal enige jaren duren, van 1996 tot na 2000. Het maken van de plannen duurt ook enige jaren. Voor het bestemmings plan is een ontwerp gemaakt. Voor de vaststelling van het bestem mingsplan is de procedure gestart. Die procedure zal over twee, drie jaar afgerond worden. Voor elk deelgebied, dat bestaat uit zo'n 40 tot 80 woningen, komt er een deel- plan; een verkavelingsplan met één of meer bouwplannen voor de wo ningen. Leuk wonen op zich kunje niet ma ken. Je kunt wel leuke woningen maken en een leuke omgeving. Dat gaat in de Boerenstreek gebeuren, de buurt die gebouwd zal worden tussen Overhees en de Dorrestein- weg. Er komen zo'n 600 woningen, bedoeld om te voorzien in de be hoefte van de totale Soester bevol king. Die behoefte wordt ieder jaar bepaald door de ontwikkelingen op de woningmarkt nauwkeurig te vol gen en daaruit conclusies te trekken voor Soest. De woningen zullen per deelgebied (jaarlijks) worden toegewezen aan mensen die staan ingeschreven bij de gemeente. Kwaliteit Het streven is gericht op een hoog kwaliteitsniveau. Wat betekent dat, kwaliteit? Dat betekent dat het oor spronkelijke landschap nog een beetje merkbaar is in de nieuwe woonbuurt; dat de woningen ge zond zijn voor de bewoners en, door verstandig gebruik van grondstof fen en energie, het milieu elders in de wereld zo min mogelijk aantas ten; dat de woningen handig inge deeld zijn èn aardig om te zien; dat er tuinen zijn en openbaar groen waar men kan spelen of wandelen; datje overal goed kunt komen maar op je eigen terrein privacy hebt; dat de omgeving sociaal veilig is. Kort om, woonkwaliteit kent vele doel stellingen die vanzelf spreken maar niet altijd bereikt worden bij de bouw van nieuwe woonbuurten. Milieu In het bestemmingsplan is aangege ven dat er milieu-eisen worden ge steld aan de nieuwe woonbuurt. Hierover is een artikel verschenen in de vorige (maart-)uitgave van Op 't Hoogt. Milieuhygiëne vormt ook een stukje kwaliteit. Stedebouw De stedebouwkundige verkaveling van de wijk zal kwalitatief ook van een hoog niveau moeten zijn. Ruimte voor de bus, goede routes voor de fiets, achtertuinen uit het zicht, veiligheid, speelgelegenheid, parkeerplaatsen enzovoorts. Het verkavelingsplan is nog niet klaar. Er moet nog overleg plaatsvinden met opdrachtgevers en architecten. Ook moet de mogelijkheid bestaan om in de loop van de komende jaren nieuwe ideeën in te brengen. Architectuur Om de kwaliteit te bevorderen zijn er in het bestemmingsplan ook aan wijzingen gegeven voor de architec tuur. De buurt is daartoe ingedeeld in 8 zones, die elk een eigen karak tertrek krijgen: 'landelijk', 'speels', 'aandacht voor details', 'afstande lijk, tuingericht', 'woonerfkarak ter', 'straatgericht', 'kappen even wijdig aan de straat', en 'gestaffeld, statig'. Voor iedere zóne worden voor beelden gegeven van nieuwe wo ningen, met die specifieke karakter trek, die elders zijn gebouwd. In de laatstgenoemde vier zones moeten de woningen ook enigszins op el kaar lijken in vorm of materiaalge bruik. Deze aanwijzingen zijn be doeld ter inspiratie, voorafgaande aan het ontwerpen van de wonin gen. Het ontwerp kan het beste worden overgelaten aan een archi tect. Die kan maatwerk leveren: een bouwplan voor de bewoner met zijn/haar specifieke wensen op die specifieke situatie. Van de architect wordt gevraagd om in een vroeg sta dium contact op te nemen met de welstandscommissie. Het ideaal De achtergrond van al deze ideeën is, dat de kwaliteit van wonen niet alleen bepaald wordt door het aan tal kubieke meter per woning of de aanwezigheid van een garage, maar ook en vooral door milieuverant woord bouwen en de schoonheid van de buurt als geheel. Daar gaat in de Boerenstreek extra aandacht naar uit. Typisch de stijl van de jaren negentig In 2015 zal men wellicht zeggen: "Ach ja, die Boerenstreek, typisch de stijl van de jaren negentig". Jam mer dat we nu nog niet weten wat daarmee dan bedoeld wordt. Want je mag best aan een gebouw zien uit welke periode het komt, maar stijl vol èn tijdloos bouwen, dat is toch wel ideaal. In het vorige nummer van Op 't Hoogt besteedden we aandacht aan het ontwerp van de maand, een pre dikaat dat door de welstandscom missie wordt toegekend aan een te realiseren bouwplan dat er in haar ogen uitspringt. In maart viel de keus op het kantoorpand Kerkstraat 83, een ontwerp dat de architecte ing. Astrid Rasch maakt in opdracht en ten behoeve van het bouwbedrijf G. W. van de Grift in Soest. In onze maart-uitgave ontbrak de ruimte voor het plaatsen van een te kening van het bouwplan. Daarbij werd de toezegging gedaan dat dit gemis in april zou worden goedge maakt. Daarom in dit nummer een beeld van het nieuwbouwplan. De twee tekeningen, van het achteraan zicht en een zij-aanzicht, geven een goede indruk van de drie elementen waaruit het kantoorpand bestaat. Dit wekt de indruk dat er sprake is van torentjes. Deze verspringen steeds anderhalve meter. Hiermee wordt bereikt dat het niveauverschil tussen de voorkant (aan de Kerk straat) en de achterkant (aan deFer- dinand Huycklaan) word opgelost. Van de Grift hoopt het nieuwe be drijfspand in november in gebruik te kunnen nemen, wanneer het bedrijf 35 jaar bestaat. Omdat in de praktijk is gebleken dat het begrip 'overkapping met open constructie' veel vragen op riep bij het publiek, hebben burge meester en wethouder besloten de definitie hiervan te herzien. De nieuwe formulering is nu, dat on der een overkapping met open constructie wordt verstaan 'een bouwwerk met maximaal één wand. Tussen de overkapping en overige bebouwing dient minstens één meter onoverdekt en onbe bouwd te zijn'. De eerste vaststelling van het be grip 'overkapping met open con structie' was bedoeld om het de bur ger eenvoudiger te maken. In de praktijk bleek de regelgeving echter niet eenvoudig bruikbaar en even min sluitend te zijn. De afdeling ruimtelijke ordening en bouwzaken (ROB) heeft zich daarom nader be raden over deze kwestie en hierover navraag gedaan bij andere gemeen ten en de Vereniging van Neder landse Gemeenten (WIG). Naar aanleiding van de hierbij ver kregen informatie heeft de afdeling ROB zich mede uit stedebouwkun dig opzicht uitgesproken voor de volgende definitie van een open constructie: 'een bouwwerk met maximaal één wand. Tussen de overkapping en overige bebouwing dient minstens één meter onover dekt en onbebouwd te zijn'. Onder overige bebouwing wordt in ieder geval verstaan de gevel van de wo ning of een bijgebouw zoals een ga rage of schuur, en een erfafschei- ding hoger dan één meter. Dit houdt in dat er in ieder geval een aanvraag moet worden inge diend als een bouwwerk van de nieuwe formulering afwijkt. Dit is bijvoorbeeld het geval als er toch een begrenzing door meer dan één wand wordt gewenst, bijvoorbeeld door de gevel van de woning en die van de garage. Hierdoor is het bouwwerk niet meer vergunning- vrij/meldingsvrij en moet er een aanvraag voor worden ingediend. Deze zal behandeld worden in het kader van de normale regeling voor bijgebouwen (10 procent van de oppervlakte van het perceel met een maximum van 40/64 vierkante me ter. De gemeentelijke ideeënbus die sinds september 1992 voor de bur gerij bestaat, blijft gehandhaafd hoewel het aantal van zestien ideeën dat sindsdien door de inwo ners is ingestuurd enigszins tegen valt. Dat geldt ook voor de ideeën zelf. In feite waren het geen ideeën in de zin van de ideeënbus. Geen van de twaalf kwam dan ook voor uitvoering of beloning in aanmer king. Het voornaamste doel van de ideeënbus is het om de bevolking te stimuleren mee te denken over ge meentelijke aangelegenheden. In zenders van bruikbare ideeën ko men in aanmerking voor een belo ning die van 250 gulden kan oplo pen tot 5.000 gulden. Dit bedrag is afhankelijk van de omvang van de (doelmatigheids) besparing die uit voering van het idee oplevert. Het is van belang van de suggesties en aanbevelingen daadwerkelijk leiden tot een verbetering van het woon- en leefklimaat in Soest. De ideeën moeten wel betrekking heb ben op taken die tot de gemeentelij ke huishouding behoren. De ideeënbus staat op de balie van het informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis, en in de depan- dance burgerzaken in het Dorps huis in Soesterberg. Daar kan de in zender het standaardformulier kwijt dat bij de gemeente verkrijg baar is. Op het formulier moet het idee zo volledig mogelijk worden omschreven. Eventueel kunnen schetsen, tekeningen enzovoorts worden bijgevoegd. De ideeënbuscommissie, die uit vijf leden bestaat, toetst de inzendingen op kwaliteit, uitvoerbaarheid, origi naliteit en doelmatigheid. Ze advi seert vervolgens het college van burgemeester en wethouders over het eventueel toekennen van een beloning. De jaarlijkse kermis wordt dit jaar gehouden van woensdag 11 tot en met zondag 15 mei op het Evene mententerrein op de Engh. Zoals gebruikelijk zal de Stichting Coördinatie Kermissen zo spoedig mogelijk na afloop van de kermis bepaalde bedragen uitkeren aan verenigingen en instellingen die op sociaal-cultureel of charitatief ge bied in Soest of Soesterberg werk zaam zijn. Deze bedragen zijn af komstig van de pachtsommen. Verenigingen of instellingen die denken daarvoor in aanmerking te komen, moeten vóór 15 mei een schriftelijke aanvraag om een bij drage uit de kermispot indienen bij de Stichting Coördinatie Kermissen Soest, p/a. gemeentehuis, Raadhuisplein 1, 3762 AV Soest. In de brief moet tevens het doel van de aanvraag omschreven wor den. Indien mogelijk moet een be groting worden bijgevoegd. Daar naast moet de aanvragende ver eniging/instelling haar bank- of gi ronummer vermelden. Er is een begin gemaakt met de her inrichting van een drietal parkeer terreinen in de wijk Smitsveen. Het gaat om twee terreinen aan de Va renstraat en één aan de Smitsweg. De herinrichting bestaat onder meer uit het aanpassen van de speelvoorzieningen, het vernieu wen van de groenvoorzieningen, het verharden van de speelplaatsen en het 'vriendelijker' maken van het parkeren. Eén en ander is het gevolg van een onlangs gevoerde inspraakronde met de bewoners van de wijk. De werkzaamheden zullen, afhan kelijk van de weersomstandighe den, tot ongeveer begin augustus duren.

Soester Courant | 1994 | | pagina 36