B&O. Ooit kiest u voor mooist bij Schoemaker. zone réi y P^^ZZ GRATIS ZONNEBRIL d'Oude Enghe 1 ACTUEEL Samenwonen met muziek Bang&Olufsen i Het beeld als beeld Een nieuwe vorm van geluid Bang&Olufsen Bang&Olufsen UW-Soest viert haar 40-jarig jubileum III» In d'Oude Enghe ^gina{ 'ri"ota35 WOENSDAG 13 APRIL 1994 SOESTER COURANT PAGINA 7 soest 7/106 47 nde rikrant. int! Voor alle zekerheid! EUROPESE ELECTRO SPECIALISTEN Receptie op 26 april in Honsbergen Zingen 'Moeder der Bejaarden' UW beschikbaar bij calamiteiten Kwartje Activiteiten UW bespaart de overheid elk jaar 60 a 100 miljoen Herinrichting van parkeerterreinen in het Smitsveen Verplaatsing van containers Smitshof Auto's opengebroken Restaurant Apollo boeken- en platenmarkt: 22 en 23 april VOORDEELCHEQUE WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT bij aankoop van een complete bril (montuur en glazen) tegen inlevering van deze cheque. van weedestraat 87 - 3761 cd soest - 02155 - 17120 stuiver. 'LK™ gioop. nhulp te 3e Prijzen vo* I u'sraaden e aanbiedin- we9 7, tel Huidige -tijden: dins. irdag van )uurentater. tot 14.00 uw istgden worue, n9 aa"geoM' le Pa9ina lo aai aangelegde lenboxen en ei- bos-en natuur lijkheden voor antrekkelijke, in a met volledige P ca. 1100 m8 ar, keuken, bij- et open haard, ipkamers, groot )op. 2e verdie- i fitness-ruimte, Jw ingericht, is >n douche, op loopafstand. et ondergebouw- eerlijk ruime ver- jkheden voor een n garage. 1e ver en voor- en ach- rdieping: 3 slaap- et en overloop. Beosystem 7000 Beolab Penta Als muziek voor u belangrijk is, is dit uw muzieksysteem. De sublieme techniek van Bang&Olufsen bereikt een hoogtepunt in elke komponent van het Beosystem 7000. En alle funkties beheerst u met een toetsdruk vanuit uw luisterpositie. Zelfs wanneer u in een andere kamer bent. Ook daarover vertellen wij u graag meer. Ooit Kiest u voor mooist. 3 jaar garantie. Beovision MX7000 Beocord VX7000 Hij staal in uw kamer ais een abstrakt beeld, zo'n Beovision MX7000 of MX6000. En wekt u 'm tot leven met uw Beolink 1000 afstandsbediening, dan ziet u dat een Bang&Olufsen televisie niet alteen uiterlijk mooier is, maar ook qua beeld, geluid en bedienrngscomfort Ooit kiest u voor mooist. Géén "toeters en bellen", niet alleen mooie vormgeving. Keer op keer bewijzen tests én vele tevreden gebruikers waarom steeds meer mensen kiezen voor kwaliteitén eenvoud, Een B&O bij Schoemaker dus. jaar garantie. Beosystem 2500, In niets lijkt het op de audiosystemen die u ge wend bent, Zelfs niet op die van Bang&Olufsen, Eén speelse vorm kombineert een krachtige AM/FM radio, een CD-speler en een su perieure cassetterecorder. Plus - en dat is het bijzondere - twee nieuw ontwikkelde aktieve luidsprekers, die zorgen voor een in drukwekkend ruimtelijk geluid. Het Beosystem 2500 is pure magie, Als u daar niet zomaar in gelooft, is er maar één oplossing. Bij ons komen kijken en luisteren naar deze nieuwe vorm van geluid. Alleen Schoemaker heeft in Soest eigen monteurs, voor snelle service aan alle geleverde apparaten. scliociiisikcr euronics VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 1.7253 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344' Volgende week is het precies veer tig jaar geleden dat de Stichting UVV in Soest werd opgericht. Aanvankelijk ging zij door het le ven als de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, maar in later jaren werd - na de toetreding van man nen - de naam omgezet in Unie van Vrijwilligers. Het feest wordt op dinsdag 26 april gevierd met een receptie in Honsbergen (Wiardi Beckmanstraat), van 14.30 tot 16.00 uur. De geschiedenis van de UW-Soest is speciaal voor deze bijzondere gelegen heid voor deze krant beschreven door penningmeesteresse mevrouw M. van der Ree. Wij laten haar bijdrage hier onverkort volgen. "Op 27 april 1954 is de toen nog Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers opge richt. Er waren toen 21 dames die zich hadden opgegeven. Mej. M. Gerritsen, provinciaal voorzitster, was op de eer ste vergadering aanwezig en gaf als doelstelling van de UW de volgende punten: 1. Bij de Nederlandse vrouw het be wustzijn te versterken van haar verant woordelijkheid voor het welzijn van de gemeenschap; 2. Dit welzijn daadwerkelijk te bevor deren voor zo ver het kan geschieden door samenwerking van Nederlandse vrouwen met als leidend beginsel: naas tenliefde en hulpvaardigheid. Als eerste werkobject wordt gedacht aan het bejaardenwerk, daar hieraan in Soest, behalve een jaarlijkse autotocht, nog niets wordt gedaan. Zo werd de soos afdeling Soestdijk gestart, met als leidster mevrouw Kruik. Later kwam er ook een soos in Soest-zuid, met elkaar meer dan 100 leden. Als startkapitaal kregen ze van het lan delijk bureau f 50,-. Zo kon de kleine zaal van hotel Eemland worden ge huurd voor f5,- per middag. Om aan wat meer kapitaal te komen werden er zelfgebakken taarten verloot en me vrouw Kruik ging enkele winkeliers af om suiker, thee en koekjes te bedelen. Het bestuur stelt voor om mevrouw Bentinck, echtgenote van de burge meester, het erevoorzitterschap aan te bieden, dat door mevrouw Bentinck gaarne wordt aanvaard. Zij zegde ook toe bij de eerste ontspanningsmiddag aanwezig te zullen zijn. De eerste middag werd gevuld met licht-klassieke muziek met toelichting, afgewisseld door versjes uit de bundel "Kun je nog zingen, zing dan mee", door de bejaarden zelf gezongen. Er wordt gestart met vijf stel kaarten, één sjoelbak en één dominospel. Het lid maatschap bedraagt 10 cent p.p.; echt paren 15 cent. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan werd er voor de soosleden een bustocht georganiseerd, met als klap per een diner voor 108 personen a f 4,75 plus service in restaurant De Graanbeurs te Breda. Gewoonte is ie der jaar een kerstmaaltijd te verzorgen. Er wordt een uitgebreide broodmaal tijd aangeboden, waar de UVV-dames dagen druk mee waren. Er werd gezon gen en het kerst-evangelie werd voor gelezen. Tegenwoordig worden de kerstkleden al snel aan de kant gescho ven en gaan de soosgasten liever nog even een paar potjes kaarten. Na twaalf en een halfjaar gaf mevrouw Kruik de leiding van de soos over; ze had inmiddels de naam gekregen van "Moeder der Bejaarden". Nog steeds telt de sociëteit voor ouderen veel le den. Iedere donderdagmiddag komen de dames en heren tegenwoordig in Mariënburg, daarvoor in de zaal van de Emmakerk, bij elkaar voor een gezelli ge kaart- of andere spelletjes-middag. Aan de UW-medewerksters werden hoge eisen gesteld, zoals: kontakt kun nen maken; inventief zijn; vertrouwen wekken; goed kunnen luisteren; graag met mensen omgaan; aandacht voor anderen hebben; tact hebben; zorgend zijn, niet bedillend; passend u'terlijk (niet aandachttrekkend). Mevrouw Bickes-Kroon, inmiddels 93 jaar, vertelt dat ze graag met oudere mensen wilde werken en zo bij de soos Gezelligheid staat voorop tijdens de wekelijkse UVV-soos in Marien- burg kwam, onder leiding van mevrouw Kruik. De eerste 12y2 jaar mocht zij niest anders doen dan kopjes op de tafel zetten, thee schenken en de kopjes weer afruimen. Daarna mocht ze zieken gaan bezoeken, de UW in kerken en begra fenissen van soosleden vertegenwoor digen, maar nooit zonder de UW- speld. De UW-organisatie is graag be schikbaar om te helpen bij calamitei ten, zoals bijvoorbeeld onlangs de brand in Hoog-Soestdijk en de daar opvolgende evacuatie. "Wij staan daarvoor open," aldus bestuurslid mevrouw Van der Ree. "Daar zijn we juist voor." Ze geeft de gemeentelijke autoritei ten dan ook graag in overweging in voorkomende gevallen een beroep te doen op de UVV-vrijwilligers, die altijd van harte klaar staan om men sen op te vangen die zich onthand of ongelukkig voelen. Ook kreeg ze opdracht te collecteren voor het Anjerfonds. Op haar route was ook een café op de hoek van de Stad houderslaan. Daar durfde ze niet naar binnen, want een vrouw in een café was vroeger niet zo gepast. Maar er hielp geen moedertjelief aan. Mevrouw Kruik zei: "Je doet maar net of je een soort Heilsoldaat bent." Met kloppend hart ging ze naar binnen, het zat er vol met jenever drinkende mannen. Angstig stapte ze op de kroeg baas af en zowaar kreeg ze zomaar een kwartje. Met dat kwartje kwam haar moed een beetje terug en ze hield ook de cafébezoekers de bus onder de neus, en ook die stopten allemaal een kwartje in de bus. Met kerstmis werd er altijd een maaltijd aangeboden aan de soosleden. Er werd van alles ingekocht en klaargemaakt door de UW-medewerksters. Er werd niet op een cent gekeken; allés moest perfect zijn voor de mensen, maar als er een kerstbrood over was moesten de medewerksters, als ze een paar plakjes wilden hebben, ervoor betalen. Er werd precies uitgerekend wat één sneetje kostte. Een dennetakje van de versie ring mocht dan wel zo meegenomen worden. Tot zover het relaas van mevrouw Bic kes, die 30 jaar UW-ster is geweest en zich nog steeds UW-ster voelt. In 1966 wordt het ziekenhuiswerk van de UW gestart. Er wordt vijf dagen (plus zaterdag de krant) afwisselend door 38 vrijwilligsters gewerkt, met veel plezier: fruit en bloemen verzorgen, maar ook de begeleiding van KNO-pa- tiëntjes op de kinderafdeling. We moe ten er niet aan denken dat ons werk in ziekenhuis Molendael eind 1995 is af gelopen." Naast de ouderensoos en het zieken huiswerk kent de UW vandaag de dag nog een aantal "werkobjecten", zoals: het vriendschappelijk contact (be zoekjes aan bejaarden, koffie schenken en spelmiddag in Braamhage), de kinderpostzegels (een nationaal gebeuren waaraan de UVV 100% deel neemt); het "luister lezen" (het gesproken boek voor visueel of lichamelijk gehan dicapten); de winkel in Mariënburg, die twee maal per week "bemand" wordt; "Boek aan huis" (het bezorgen van boeken in samenwerking met de biblio theek). De UW tactmiddagen voor de medewerksters. Voor de feestelijke receptie die op 26 april in Honsbergen wordt gehouden worden alle oud-medewerk(st)ers en donateurs van harte uitgenodigd. De Stichting UW kan nog best wat aanvulling gebruiken, vooral in de werkgroepen voor het ziekenhuis en Een recent onderzoek van de lande lijke UW heeft aangetoond dat de activiteiten van de vrijwilligers te "vertalen" zijn in een economische waarde van 60 a 100 miljoen gulden per jaar. Dt zou de overheid moeten uitgeven als de 20.000 vrijwilligers betaald zouden worden. Gezamenlijk leveren zij elk jaar drie miljoen arbeidsuren, wat neerkomt op 1755 arbeidsjaren. Het bedrag van 60 miljoen is geba seerd op het minimumloon, uitgaan de van het feit dat voor het werk geen opleiding vereist is. Maar door de bezuinigingen in de gezondheids zorg krijgen de vrijwilligers steeds meer te maken met complexe hulp vragen waarvoor een opleiding wél noodzakelijk is, zodat een modaal loon gerechtvaardigd zou zijn: 100 miljoen. UVV-vrijwilligers zijn vooral actief voor zieken, ouderen en gehandi capten. De activiteiten zijn een aan vulling op de mantelzorg, geen ver vanging van professioneel werk. UW-ers springen in waar hulpver leners of de omgeving niet of onvol doende aanwezig kunnen zijn. De UW kiest principieel tegen elke vorm van betaling aan vrijwilligers. Onkosten worden uiteraard wel ver goed het vriendschappelijk kontakt. Wie be langstelling heeft kan zich aanmelden bij mevrouw M. van der Ree, Veenbes- straat 60, tel. 25478. Donateurs zijn welkom voor minimaal f 10 per jaar, te storten op giro 276237. Uit het grijs verleden van de UW- Soest: op de voorgrond het soosbe- stuur, vlnr de dames Kloet, Lensink, Pol, Van Ginkel en Kruik. De gemeente is begonnen met de herin richting van een drietal parkeerterrei nen in de wijk Smitsveen. Het gaat hier om twee parkeerterreinen aan de Va renstraat en één parkeerterrein aan de Smitsweg. De herinrichting bestaat onder meer uit het aanpassen van de speelvoorzienin- gen, het vernieuwen van de groenvoor zieningen, het verharden van de speel plaatsen en het 'vriendelijker' maken van het parkeren. Eén en ander is het gevolg van een eerder gevoerde in spraakronde met de bewoners van de wijk. De werkzaamheden zullen naar gelang de weersomstandigheden tot ongeveer begin augustus duren. In verband met de herinrichting van het winkelcentrum Smitshof verplaatst de afdeling Reiniging maandag 11 april de daar aanwezige glas- en papier-contai ners. De (tijdelijke) nieuwe locatie voor de groene en blauwe bollen is bij de in gang van de noodwinkel van A.H. aan de Smitsweg (naast basisschool Profes sor J. Waterink). Op de Braamweg en de Plasweg is in het weekeinde een inbreker actief geweest. Hij haalde op de Plasweg een radio uit de auto van een 42-jarige Soester. Op de Braamweg sloeg hij een ruitje in, maar om onverklaarbare redenen liet hij onder meer de radio en een telefoon voor wat het was. BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest telefoon 02155 - 13331 houdt ook regelmatig con- medewerkstei Het Soester mannenkoor Apollo houdt ook dit jaar weer een grote verkoop van gebruikte boeken en platen. De voor raad bestaat uit ca. 6000 boeken en ca. 3000 platen. Het is een uitstekende ge legenheid om de boekenkast aan te vul len tegen schappelijke prijzen en te zor gen voor voldoende leesvoer in de a.s. vakantie. De verkoop vindt plaats op vrijdag 22 en zaterdag 23 april, van 's morgens 9.30 tot 's middags 16.30 uur, in het ou de winkelpand van de fa. Van den Deijssel aan de Soesterbergsestraat 45 in Soest-zuid. Geldig tot 30 april 1994. Uit onze speciale collectie met enkelv. glazen.

Soester Courant | 1994 | | pagina 7