W)f DE ZONNEBLOEM GROEIT... Giro 145 Muziekmarkt RMA: komende zaterdag ysteem >p maat JE BAAS Soest kan twee avonden genieten van cabaret met 'Collectezakken Collectief Kleurrijk concert van Julianakoor LENTE KRIEBELS KRIJG JE INDE W PLATENZAAK de zonnebloem ervriend Molendael-concert met liederen van Brahms, Strauss e.a. Boeiende avond Griftland College over ouders en jeugdcriminaliteit PAGINA]OWOENSDAG 20 APRIL 1994 SOESTER COURANT PAGINA 11 RECHT In Muziekschool en Petrus-Pauluskerk 4DE 28 =ST 9629 :iNGS KOOR I S I O I O VANGERS A N S rTERIJEN Kind (4) komt met de schrik vrij Opbrengst voor verbouwing Open Hof HANSALBLAS Zondagmiddag 24 april, 14.00 uur Diverse spullen uit auto's gestolen Duizend cd's weg bij diefstal Bussumer drie maal in de fout Schade bloemisterij door inbrekers Rijverbod van drie uur voor Soester Spelende jeugd vindt crossmotor Politieauto licht beschadigd door lastige Soester Klachten bezorging Buitenwegen Soest worden afgesloten i.v.m. onderhoud Rake klappen in café na klachten geluidsoverlast Vlaggestokken en glasplaat vernield 900.000 van Doorn B.V. te g hebben van een het composteren I te Soest, ren van groenafval viteiten. vergunning iing J voor het lozen rioolstelsel van de ig niet gewijzigd, 3 gewijzigd. van 20 april 1994 sweerd, kamer he afspraak an de provincie ilefonische is van Soest (Kamer jr en in de open dag waarop de Hen bij de Afdeling 2500 EA f 200,- voor een Dep kan worden eid advies uit te ngediend tegen de bij het nemen van ibracht; arweten geen Jit. 3 worden gevraagd, (spraak op het n gedaan bij de (zelfde griffierecht nning kan door een churfdeuriyitemen. 'el. 02155-13544 .aterdag 23 april vindt de RMA uziekmarkt plaats in Soest, van !2.00 tot 15.00 uur in het gebouw an de RMA op het Kerkplein en de ernaast gelegen Petrus en 'auluskerk. Alle informatie over issen en (korte) cursussen in het eizoen 1994/1995 is daar ver- rijgbaar. )e instrumenten waarop les gegeven vordt kunnen worden gedemonstreerd n uitgeprobeerd. Docenten zijn aan wezig voor deskundig advies. Nieuw in et aanbod van instrumentale lessen is et cymbaal. *lieuw is ook het aanbod korte cursus- en en workshops in de diverse afdelin- en van de RMA. Op de muziekmarkt een aparte folder hierover verkrijg bar. Wat betreft de wachtlijsten voor instru mentale lessen kan nog gemeld worden dat deze door interne maatregelen tot het minimum beperkt worden. Alleen voor gitaar is er waarschijnlijk niet di- rekt een plaatsingsmogelijkheid. Voor de klassikale lessen is op dit moment geen wachtlijst. Naast alle informatie en demonstraties zijn er korte optredens van orkesten, ensembles uit alle afdelingen van de RMA t.w, de afdeling oriëntatie, alge meen/klassiek, harmonie en fanfare, volksmuziek, pop en jazz en kamermu ziek. Muzikale prijsvraag Kinderen die in groep 3 en 4 van de ba sisschool zitten kunnen meedoen met een muzikale prijsvraag: "Maak je ei gen (fantasie) instrument". Het prijs vraagformulier is te verkrijgen bij de RMA-muziekschool in Soest. Hoofd prijs is 50% korting op de les voor het seizoen 1994/1995. Tweede prijs een kadobon, te besteden bij een muziek winkel. Derde t/m vijfde prijs een leuke CD. Kom naar de RMA muziekmarkt, en maak kennis met het zeer gevarieerde aanbod van de school! De toegang is vrij. Een kind van vier jaar is vrijdagmiddag met de schrik en enkele schaafwondjes vrijgekomen van een ongeval op de Dr. 's Jacobstraat. Het kind fietste plotse ling de rijbaan op, toen net een 63-jari- ge automobiliste naderde. Zij reed niet hard, waardoor de gevolgen van de aanrijding uiterst beperkt bleven. Het "Collectezakken Collectief zal op vrijdag 29 en vrijdag 30 april (Koninginnedag) optreden in De Open Hof aan de Veenbesstraat. De optredens beginnen op vrijdag om 20.00 uur en op zaterdag om 19.30 uur (dat laatste met het oog op het vuurwerk op de Eng). De opbrengst is bestemd voor de ver bouw/uitbreiding van De Open Hof. Het "Collectezakken Collectief' is een cabaretgroep, die zo'n 20 jaar geleden is ontstaan uit het jeugdwerk van de ge reformeerde kerk te Soest. Aanvanke lijk werden ze gevraagd voor allerlei plaatselijke kerkelijke activiteiten. Vaak traden ze op met als doel geld te vergaren voor een actie. Vandaar de naam "Het Collectezakken Collectief'. Het "Collectezakken Collectief' be staat uit Rozemarijn Klifnian, Hans Timmers, Kees van Tricht en Pieter Verstoep; assistentie verlenen: Gerben van Santbrink (piano), Peter Ven (key board), Mint Faas-Wagenaar (licht), Rob van Es (geluid), Cees van Doore- maal (geluid). De regie is in handen van Ab Faas. Sinds een aantal jaren krijgt de groep steeds meer landelijke bekendheid en verzorgen zij in diverse plaatsen voor stellingen ter ondersteuning van kerke lijke activiteiten. Relativerend ln een passend decor met eigen licht- en geluidsinstallatie, brengt de groep een avondvullende voorstelling. In hoog tempo wisselen liedjes, sketches en an dere theatervormen elkaar af. 'Wie lief heeft, heeft gelijk' is de naam van het nieuwe programma, waarin relative rend tegen het kerkelijk bedrijf wordt aangekeken. Ambtsdragers, kerkgan gers, vrijwilligers, kosters, predikanten, kortom alles wat zich op het kerkelijk erf begeeft, wordt op vrolijk orthodoxe wijze de spiegel voorgehouden. Ook thema's waar de schaterlach plaats maakt voor de stilte gaat het Collecte zakken Collectief niet uit de weg. 'Wie liefheeft, heeft gelijk' is een prikkelend, maar nooit shockerend programma. De toegangsprijs voor deze avonden bedraagt f 12,50. Voor jongeren tot 15 jaar f 3,50. Wilt u zeker zijn van een plaats op uw V.l.n.r. Kees van Tricht, Rozemarijn Klifman, Hans Timmers en Pieter Ver stoep. voorkeursavond? Kaarten zijn in voor verkoop verkrijgbaar bij de zaken van bakkerij Faas aan de Birkstraat, de Van Weedestraat en de Koninginnelaan, en verder bij de VW (Steenhoffstraat) en de heren Brusse (Foekenlaan 9) en Ale- xander (Gerrit v.d. Veenstraat 73). Mindervaliden kunnen voor vervoer vóór 27 april kontakt opnemen met mevr. Los, Klarinet 30, tel. 17943. Zaterdagavond, verraste het christelijk gemengd koor Juliana de circa 200 bezoekers in de Julia- nakerk niet enkel op een populair en gevarieerd voorjaarsconcert, maar ook met in nieuwe kledij ge stoken koorleden, fris en vrolijk van kleur. Al even kleurrijk bleek het gekozen re pertoire te zijn, waarbij niet alleen het koor uitblonk, doch evenzeer de Zwol se sopraan Judith Sportel. Verder ver leende een ensemble onder leiding van Hilde van Kuyeren haar medewerking. De tien dames van het gezelschap ble ken met hun helder stemgeluid een waardevolle bijdrage aan het concert te hebben geleverd. Het Julianakoor stond zoals gebruike lijk onder leiding van dirigent Gerard van Dolder, die zijn sporen wat dat be treft ruimschoots heeft verdiend, terwijl het al even voortreffelijk op de vleugel werd begeleid door Hans Broekman. Na een wat aarzelend begin met Onder weg van Dvofék en een lichte dissonan tie tijdens Die Nacht van Schubert gaf het koor de verdere avond blijk van re latief hoge kwaliteit. He toill comfort me (Verdi/Parker) werd met veel over gave gezongen, evenals One hand, one heart uit de West Side Story van Leo- nard Bernstein. Judith Sportel zette daarna het programma voort met Le Violette van Scarlatti, gevolgd door het Hilde-Ensemble met drie liederen van Antonfn Dvorak: Die Taube, Fliege Vogelein en Die Sense. Aansluitend een mooie serenade (Standchen) van Franz Schubert, waarbij Liesbeth Sneep, behalve voorzitter van het Julia nakoor ook deel uitmakend van het en semble, de solopartij op verantwoorde wijze voor haar rekening nam. Vervol gens liet de vaste begeleider van het koor, Arie Bax, het publiek genieten van een koraal en twee partita's over Je- su, meine Freude van Johann Gottfried Walther. Nadat de orgelklanken waren weggestorven, gaf Judith Sportel op nieuw acte de présence met het mooie Sagt, holde Frauen uit de Nozze di Fi garo van Mozart. Aansluitend zong zij met het koor het bekende Laudate Do- minum van dezelfde componist. Met I don't know how to love him uit Jesus Christ Superstar van Andrew Lloyd Webber was het koor bijzonder goed op dreef, evenals met Standing by (Verdi/ Parker). De bezoekers werden na de pauze voor de tweede keer welkom geheten met Seid uns zum zweiten Mahl Willkom- men en Das klinget uit Mozarts Zauber- flöte, uitgevoerd door het Hilde-En semble, gevolgd door drie luchtige werkjes uit Mikado van het duo Arthur Sullivan en William Gilbert, waarbij Hilde van Kuyeren zelf ook over een warm stemgeluid bleek te beschikken: Chorus of girls, Braid of raven en Three little maids! Vervolgens nam het koor de bezoekers mee naar een kloostertuin (In a monastery garden van Albert W. Ketèlbey), waarbij de mannen het Ky rie Eleison goed lieten uitkomen, en naar een heuvel, waar al even lyrisch over een lindeboom (Lindentree van Schubert/Parker) werd gezongen. Dat voor het koor geen berg te hoog was, kwam goed tot uitdrukking in Climb ev'ry mountain uit de Sound of Music van Richard Rodgers. Een orgel zonder Bach is bijna ondenkbaar en daarom streelde Arie Bax op het orgel opnieuw het oor met Preludium en Fuga in e-moll van Johann Sebastian Bach, waarna Judith Sportel veel enthousias me oogstte met haar vertolking van There's a place for us, eveneens uit de West Side Story. De laatste bijdrage aan deze succesvolle avond gold wederom het koor met een weemoedig Sunrise, Sunset uit Fiddler on the Roof van Jerry Bock. Maar ware liefde vergaat nim mermeer en vindt altijd een uitweg: Lo ve will find a way (Schubert/Parker) met een poëtische cadans. De avond werd sfeervol afgesloten met Abide with me (Blijf mij nabij) van Frank L. Gratton, waarbij Judith Sportel en Tho mas Kloppenburg (bariton) de solopar tijen zongen. Al met al kan er op een zeer geslaagde avond worden teruggekeken, die in een dergelijke opzet zeker voor herhaling vatbaar is. In 1996 hoopt het Juliana koor D.V. zijn 65-jarig jubileum te vie ren, waarbij tevens te hopen valt dat het dan niet met pensioen zal gaan, want het koor zit dringend verlegen om nieu we aanwas. Het houdt zich van harte aanbevolen! c.K. oLETAAOAMS.GlO*>AtSUfAN :;;tHCU.C.TOTO.JUUC,OU^ MET GRATIS BOEK. Vol wetenswaardigheden over nieuwe ontwikkelingen jn de platenzaak. Plus een overzicht van meer dan 4400 interessant geprijsde video's en CD's, Des* aanbieding is. Vré 16 juni 1^94 DIT IS EEN COLLECTIEF INITIATIEF VAN DE PLATENBRANCHE, Natuurlijk verkrijgbaar bij: Van Weedestraat 253 - Soest (naast de Wibra) - Tel. 02155-22339 OOK HET ADRES VOOR UW KOOPFILMS Theaterbureau Soest organiseert op zondagmiddag 24 april weer een bijzonder concert in de thea terzaal van medisch centrum Mo- lendael-Soest. De sopraan Sonja van Lier zingt, begeleid door pia nist Thom Bollen, liederen van Brahms, Strauss en enkele Spaan se componisten. Het programma vermeldt naast de lie deren van Johannes Brahms en Richard Strauss, die voor de pauze worden uit gevoerd, o.a. werken van William Wal ton, Luys Milan, Joaquin Rodrigo, En- rique Granados, Carlos Guastavino en Joaquin Turina, componisten uit diver se perioden. Sonja van Lier behaalde na vier jaar muziekervaring in het buitenland, waar ze o.a. in West Side Story zong, haar so listendiploma aan het Utrechts conser vatorium. Ze werd opgeleid door Jos Burcken en werkte om zich verder te bekwamen o.a. met Elly Ameling, Hans Hotter, Robert HoII en pianist Thom Bollen. Momenteel volgt ze les sen bij Margreet Honig. Ze gaf al een recital in het Amsterdamse Concertge bouw, waar ze dit jaar weer een optre den verzorgt. Sonja van Lier heeft zich gespeciali seerd in het Spaanse repertoire, maakte diverse opnamen met o.a. het Radio Symfonie Orkest en nam met het Radio Kamer Orkest twee liederencycli op van L. Dallapicola. Ze werkte o.m. met de dirigenten Jean Fournet, Jan Stulen, Christopher Hogwood, Kenneth Montgomery en Segiu Commissiona. Bij Opera Forum debuteerde ze in de Sonja van Lier. Op diverse plaatsen in Soest zijn voor de verandering maar weer eens auto's opengebroken. Zo werd een 47-jarige Soester het slachtoffer van een inbreker die op de Kerkstraat een tankpas en een zonnebril ontvreemdde. Op de Bartolottilaan verdween een ra diocassetterecorder uit de auto van een 46-jarige man uit Soest. Uit een andere wagen op de Bartolottilaan werd ook zo'n apparaat gehaald. Een 34-jarige plaatsgenoot kwam op het Fazantpad tot de ontdekking dat een boormachine uit zijn bestelauto was gestolen. Uit een auto die op de Vosseveldlaan stond ge parkeerd, werd een radio/cd-speler weggehaald. rol van Ninetta in Mozarts "La Finta Semplice" en op uitnodiging van Ro bert Holl nam ze ook deel aan de Shu- bertiade in Rotterdam en Wenen. In fe bruari zong ze nog op een festival in Krakow, ter nagedachtenis aan de Zwitserse componist Frank Martin. In het najaar treedt ze op tijdens het Frank Martin Festival in Genève. Ze was on langs nog te horen in het Soester raad huis tijdens de presentatie van het boekje over het Landelijk Gebied. Thom Bollen werd geboren in Tilburg en studeerde aan het Amsterdams con servatorium. Hij won de Jacques Vonk- prijs en studeerde verder aan de Acade- midi Santa Cecilia in Rome, o.I.v. Carlo Zecchi. Zijn specialiteit is de begelei ding van solisten, waarvoor hij o.a. stu deerde bij Erick Werba, Felix de Nobel en Gerald Moore. Bollen wordt regel matig gevraagd op concoursen zoals in 's-Hertogenbosch, München en Salz- burg. Ook maakt hij toernees als bege leider van grote solisten als Hans Hot ter, Maureen Forrester, Robert Holl, Udo Reinemann en eerder met Cora Canne Meijer, Max van Egmond en Er na Spoorenberg. Bollen geeft workshops over de hele wereld, zoals onlangs in Japan. Hij is docent aan de conservatoria in Utrecht en Maastricht voor liedrepertoire en liedinterpretatie. Het concert begint a.s. zondagmiddag om 14.30 uur. Kaarten a f 12,50 zijn te reserveren via Theaterbureau Soest, tel. 16155. Onbekende daders hebben vorige week hun slag geslagen in een bedrijfspand aan de Laanstraat. Ze maakten daar 1000 cd's buit. Ze zijn het pand ver moedelijk door inklimming binnenge komen. Aangifte deed een 51-jarige Soester. Op de Burgemeester Grothestraat hield de politie vorige week een 46-jari- ge automobilist uit Bussum staande. Het rijgedrag van de man viel op omdat hij over de rijbaan slingerde. Hij werd tot stoppen gedwongen, maar weigerde de blaastest af te leggen. Bij verder on derzoek bleek dat de man geen rijbewijs had en bovendien was de auto onverze kerd. Dat leverde hem een driedubbel proces-verbaal op. In een bloemisterij aan de Eigendom weg is donderdag tussen vijf uur en half zes 's morgens ingebroken. Er werden veel vernielingen aangericht, maar de eigenaar mist geen spullen. Vermoede lijk zijn de inbrekers op de vlucht gesla gen, toen het alarm afging. Ze hadden toen al het hekwerk ver nield, alsmede een ruit en een deur. On danks dat ze in de loodsopslag en het kantoor zijn geweest, namen ze niets mee. Opvallend rijgedrag op de Amsterdam sestraat is een 24-jarige Soester zon dagnacht duur komen te staan. Hij werd even verder op de Steenhoffstraat aangehouden en na de blaastest werden de vermoedens van de politie beves tigd. De man had net te diep in het glaasje gekeken en kreeg een rijverbod van drie uur, alsmede een proces-ver baal. Op de Nieuwegracht is vorige week een crossmotor gevonden. Spelende jeugd trof het voertuig aan. De politie werd even later ingeseind. Niet bekend is aan wie de motor toebehoort. De politie heeft vrijdagmorgen vroeg een .Soester aangehouden, die ervan wordt verdacht in Amersfoort een aan rijding te hebben veroorzaakt. De man was doorgereden. De politie van district Eemland-Zuid schakelde de politie van Eemland-Noord (waaronder Soest valt) in, die de man even later kon aan houden. Volgens de politie gedroeg de man zich recalcitrant en raakte de poli tiewagen licht beschadigd bij de aan houding. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit hebt, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan nog dezelfde avond nabezorgd. Belt u woensdag na 18.30 uur, dan kunt u uw naam en adres op de band van het antwoord apparaat inspreken. De krant wordt dan echter pas donderdagmiddag nagebracht. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 02155-21841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabe- zorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. In verband met onderhoudswerkzaam heden is een aantal buitenwegen in de gemeente Soest de komende periode geheel of gedeeltelijk afgesloten. De wegen zijn gisteren (19 april) gefreesd en worden op de volgende data voor zien van een nieuwe asfaltlaag. 20 april: Eerste Heeserlaantje; 21/22 april: Dolderseweg; 25-26 april: Monnikenbosweg; 27 april: Paltzerweg; 28-19 april: De Beaufortlaan. Tijdens de asfalteringswerkzaamheden is er op de genoemde wegen beperkt verkeer mogelijk. Het doorgaand ver keer is gestremd. Door het aanbrengen van de nieuwe asfaltlaag worden onef fenheden opgevuld en ontstaat er een gesloten, onderhoudsvrij wegdek. In een café aan de Koninginnelaan zijn in ieder geval twee mannen slaags met elkaar geraakt. Het betreft de 26-jarige uitbater van de zaak en een buurtbewo ner van 37. De laatste zou het café, naar nu blijkt op 10 april, hebben bezocht om te klagen over geluidsoverlast. Dat escaleerde, waarna er volgens de politie over en weer rake klappen vielen. De buurtbe woner deed twee dagen later aangifte bij de politie. Het betreffende café is onlangs al in het nieuws geweest vanwege geluidsover last. De gemeente sommeerde de eige naar toen alle geluidsapparatuur uit de zaak te verwijderen. Inmiddels mag er weer muziek worden gedraaid in het ca fé. Bij een cafetaria aan de Birkstraat zijn drie vlaggestokken en een glasplaat van het terras vernield. Dat moet vorige week woensdagnacht zijn gebeurd. Van de daders is niets bekend. De aula van het Griftland College was vorige week bijzonder goed gevuld met ouders die kwamen luisteren naar politieman C. van Stam. Hij sprak zeer beeldend en boeiend over het door de Ouder raad aangedragen onderwerp 'Ou ders en jeugdcriminaliteit'. Als politieman bij het korps Soest houdt Van Stam zich bezig met de op sporende en opvoedende taak bij jeugdcriminaliteit. De politie probeert dat met het kind én de ouders te zetten. De absolute en relatieve toename van jeugdcriminaliteit in de leeftijd van 12 tot 17 jaar heeft een relatie met spijbe len en het niet zo nauw nemen met de normen. Vandaar dat de beïnvloeders van het gedrag, ouders en gezien de leeftijd van de groep in nog belangrijker mate de school, een juiste normstelling moeten uitdragen. Onderzoek wijst uit dat een lage mate van gezagsaanvaar- ding, agressief en risicovol gedrag, sen satiezucht en impulsiviteit tot jeugdcri minaliteit leidt. Meestal is er ook geen positief school- beeld en wordt het kind een gedemoti veerde lastige leerling. Voert daarbij thuis gemakzucht en onverschilligheid de boventoon, dan gaat het de verkeer de kant op. "Als ouders rondlopen met vrees voor een telefoontje van het poli tiebureau, is het dan al niet te laat?" zo stelt Van Stam. "De jeugd probeert zich goed te gedragen terwijl ze dat niemand zien doen, is een boud gezegde, maar in veel gevallen wel waar. Opvoeden kun je niet Ieren, dat gebeurt gewoon aan de keukentafel. Als de school iets signa leert, zorg dan als ouders actie te onder nemen. Hang niet voor de TV of wees niet alleen druk met je eigen zaken. Doe iets, handel, praat, schenk aandacht en toon vooral vertrouwen in het kind." Dat ouders volgens Van Stam een be slissende invloed hebben door hun ge drag, werd duidelijk aan de hand van een voorbeeld. Jongetje van 13l jaar steelt wat pennen in een winkel, wordt gesnapt, huilend op het politiebureau. Vader gebeld, die op het bureau heel begripsvol zegt: 'Waarom doe je dat nou? Die pennen kan ik toch ook van het kantoor waar ik werk meenemen.' ~r\C\ rfafiiesutt voof ÏonneW°eml 60.000 45.000 .700 daé*oo«octt-Pa* jakantieéaSte" l0ekenbV) isagters zieken ien De 30.000 vrijwilligers van de Zonnebloem doen meer dan bootvakanties op de Rijn. Zij organiseren voor langdurig zieken en gehandicapten ontspanningsbijeenkomsten, verzorgen een dagje uit en, heel belangrijk, komen regelmatig langs voor een gesprek. Er zijn ruim 1400 afdelingen, met veel praktische initiatieven. Dit jaar bestaat de Zonnebloem 45 jaar. Geef de Zonnebloem 25, Postbus 2100, 4800 CC Breda - Telefoon (076) 602060

Soester Courant | 1994 | | pagina 12