SERVICE RUIME KEUZE KWALITEIT Tuincentrum ®l Wildschut Optiek rs nten- ccordeon is een gezellig instrument, aar ook ongelooflijk veelzijdig Samenzang koren is schot in de roos open, heid? DRGERS Ruime parkeergelegenheid. Wieksloterweg 37 (W.Z.) - Soest Telefoon 02155-1 67 76 Boekenverkoop bibliotheek nu met honderden video's a f 10,- Komende week veel activiteit bij Soester Muziekgezelschap Martin Reints in kasteel Groeneveld GROENEVELD imato houdt volgende week woensdag open huis ïRDIENEN? vallers. aaasH QEHfflD SOESTER TUINCENTRUM WIEKSLOTERWEG SOESTER TUINCENTRUM l/\inUiN33Nini H31S30S OJAAHBIOISXBIM IAinHlN33NlfU H31S30S Vrouw met snijwond naar ziekenhuis Inbrekers stelen kopieermachine Inbrekers nemen autoradio's mee SmAT 'Potlooddesign' (kan rechtstreeks op de huid worden aangebracht) Woensdag 27 april, vanaf 14.00 uur: Concert en open repetitie-avond 'Poëzie a la carte' op 7 mei Kasteelconcert in Groeneveld De Soester Duinen 30 APRIL MOEDERDAG Nieuwe brochures in INFOcentrum Eén grote afdeling gynaecologie in ziekenhuis Eemland Gerard van Amstel heeft z'n handen vol aan concert PAGINA ENSDAG 20 APRIL 1994 SOESTER COURANT PAGINA 13 en huren. Een eigen tent Jan een huurlent, maar cifieke eisen en wensen ikken, maar is wel m,n oebehoren nemen vee) ba9°geruimte h|deli|ke bewoners te ciële plaatje? is huren leervakantie het gezin f 2224 n-klaar huurlent zelfde gezin drie weken zou Tiperen met een kant-en-klaar t in de drukste periode van het uli t/m 21 augustus), dan 2ou- osten circa f 3.000,= bedragen extra services zoals de kinder- ;ratis sportlessen. -nsen die niet gebonden zijn hoogseizoenperiode is huren ip in verhouding tot kopen, e gezin zou in de periode tot 11 ia 3 september slechts f 800,= .veken kwijt zijn voor een kan't- huurtent. nperen ter waarde van 400 gevonden zin af. thuisgestuurd. De prijs gaat ïn de leukste slagzin heeft jpondeerd. De winnaar zal 3P de woensdag een uurtje over? Soester Courant wij: lichtingen tel. 14152 an Weedestraat 227 HET TARIEF: e 'e''citotieboodschap mag maximaal 3 regels groot zijn ^gel is 30 leestekens incl. spat.es) en kost slechts f 17,50, met pasfoto 20,00 per felicitatie. FELICITATIEBOODSCHAP OPGEVEN: Voor het opgeven von uw 'elicitatieboodschop kunt u gebruik maken van de onderstaande bon. Natuurlijk kunt u ook even binnenlopen bij het kanfoor vnn de Soester Courant, v. Weedestraat 227, Soest. Voor uw felicitatie vult u onderstaande bon in. De rubriek gefeliciteerd! Iedere dog op de Kabelkrant! !en accordeon verveelt nooit. Er zoveel variatie mogelijk dat je n hele avond kunt spelen zonder it 't saai wordt. En je kunt hem ;bruiken bij zowat alle muziek- :ijlen, van jazz tot klassiek, maar ok bij hedendaagse en volksmu- lek. Een accordeon is niet alleen en gezellig, maar vooral ook een ngelootlijk veelzijdig instru- lent." o'n ode aan de accordeon kan natuur- k alleen maar uit de mond komen van vee geestdriftige accordeonspelers, en at klopt: het zijn Petra van Drieënhui- n en Marlous Phielix, resp. dirigente n secretaris van de Soester accordeon- ereniging Animato, die volgend jaar eertig jaar bestaat en in de komende ijd wat nadrukkelijker in Soest aan de jeg gaat timmeren. Jat gebeurt in de eerste plaats met een open huis"volgende week woensdag avond (27 april) in de basisschool de iVegwijzer aan de Willaertstraat 43: de huisbasis van Animato, want het or- :est repeteert er elke woensdagavond, ïigenlijk is er sprake van drie orkesten, vant Animato is onderverdeeld in een Vorkest (voor de gevorderden), een ï-orkest (voor de beginners) en een sgn. Tussen-orkest, waar zogezegd de gevorderde beginners de sterren van de hemel spelen. Al met al telt Animato zo'n 40 leden, in de leeftijdsgroep van 8 tot 60 jaar? Ui teraard spelen ze allemaal accordeon, maar er is ook een aantal spelers van an dere instrumenten, zoals slagwerk, key board en bas-accordeon, die in de bege leiding een belangrijke rol spelen. "Met een accordeon kun je alle kanten op," zeggen Petra en Marlous. In ande re landen hebben ze dat nog wat beter in de gaten dan in Nederland, want hier wordt de accordeon nog wel eens in de bruiloften- en partijenhoek gezet, maar in China bijvoorbeeld is het een van de populairste instrumenten, evenals in Rusland; in Duitsland heb je veel grote orkesten en in landen als Frankrijk en Italië wordt ook heel veel accordeon ge speeld. De beste accordeons worden trouwens in Italië gemaakt en in ieder land ontstaat gaandeweg een eigen ac cordeoncultuur, want de ontwikkeling van het instrument is sinds het begin van deze eeuw nog volop aan de gang. Verrassend Met de Nederlandse accordeonmuziek gaat het langzamerhand ook de góede kant op, vinden Petra en Marlous. "Je ziet ook popgroepen die 'm ontdekt hebben, en kijk maar eens naar Flairck. De veelzijdigheid van het instrument begint echt door te dringen." Ongelet- terden in de muziek verwarren de ac cordeon nog wel eens met een trekhar- monica, maar dat is echt een heel ander instrument. "Accordeonmuziek kan heel verrassend zijn," zeggen Petra en Marlous, "maar soms moetje bepaalde vooroordelen overwinnen. Zo mochten we een paar jaar geleden ternauwer nood meedoen aan de Kamermuziek dag in Groeneveld, maar inmiddels zijn we daar meer dan welkom. Het swingt óók nog, zeiden ze..." Met Animato heeft Soest (en omstre ken) overigens een uitstekend accor deon-orkest in huis, want het A-orkest komt uit in de eerste divisie - dat zegt geen enkele vereniging in de regio hen na - en speelt dus op een behoorlijk hoog landelijk niveau. Ook wordt re gelmatig deelgenomen aan concoursen en ook daar slaat Animato nooit een slecht figuur. Dat is in niet geringe mate te danken aan de jonge dirigente Petra van Drieënhuizen, die sinds 1986 de muzi kale leiding heeft. Ze studeerde accor deon, piano en ensemble-leiding aan het Hilversums conservatorium en is ook docente aan de RMA-muziek- school. Petra houdt van de accordeon sinds ze op de lagere school via een vriendinnetje kennis maakte met het in strument. "M'n vader wilde liever dat ik orgel ging spelen, maar ik houd meer van samenspel. Bovendien kun je een accordeon altijd overal mee naar toene- Dat laatste is wel waar, maar een "vol wassen" instrument - voor kinderen zijn er kleinere uitvoeringen - is toch een heel gewicht, en bovendien: een béétje accordeon kost ook een paar centen - soms duizenden guldens. Ani mato heeft gelukkig een aantal instru menten in eigendom en dat komt goed uit, want er is nog best plaats voor nieu we leerlingen. Open huis Die zijn meer dan welkom tijdens het open huis van 27 april, als Animato in de Wegwijzer alle belangstellenden een kijkje in de "keuken" van het accor deonorkest gunt. Vanaf 19.15 uur wor den de gasten er met vrolijke klanken begroet. Voor de pauze door een paar jeugdige leden, na de pauze (met een hapje, een drankje en een praatje) door de meer ervaren Animato-ers. En tus- Het A-orkest van Animato speelt op een hoog niveau. sen de muzikale bedrijven door is er alle gelegenheid voor informatie over het instrument, de muziek, het spel, de les sen en de vereniging zelf. Vanaf 21.00 uur kan iedereen vragen stellen. Er valt die avond niet alleen veel te zien, maar ook te horen. Wie zelf een accor deon heeft moet 'm beslist meenemen, want Petra heeft diverse leuke "partij tjes" geschreven. Animato hoopt na tuurlijk dat er veel belangstelling zal zijn, vooral van jongelui die misschien nog een instrument moeten kiezen, maar wellicht ook van ouderen die vroeger wel gespeeld hebben en die wel weer zin hebben om het instrument - sa men met anderen - ter hand te nemen. Dat "samen" is best belangrijk, want Animato is niet alleen een serieuze ac cordeonvereniging, maar ook een heel gezellige club, waar leeftijdsgrenzen er niets toe doen. Petra en Marlous hopen op zoveel interesse dat er na de vakantie begonnen kan worden met een C-or- kest voor de nieuwe starters. Het lid maatschap is f 12,50 per maand voor kinderen; volwassenen betalen f 15,-. Wie via Animato leerling wordt aan de RMA-muziekschool krijgt trouwens 50% korting op het lesgeld. Wie het "open huis" mist krijgt trou wens binnenkort nog een kans om Ani mato in actie te zien. Op de dag-van-de- muziek (zaterdag 28 mei) geeft de ver eniging haar jaarlijkse grote uitvoering in C-drie, en dan treden alle orkesten voor het voetlicht. Over dat bijzondere concert volgt tegen die tijd meer infor matie. Wie nu al inlichtingen wil over Animato kan daarvoor terecht bij Mar lous Phielix, Gemshoorn 11, tel. 12633. Dirigente Petra van Drieënhuizen (staande) en secretaresse Marlous Phie lix van Animato. ■»0"m0ai 90 (eejtefcenj incW Eurocheque of Girobetaalkaart, of Courant in Soest GO O I m Z73 m C"3 C/3 O m C/3 Een 32-jarige vrouw uit Soest is zater dagmiddag per ambulance naar MC Molendael in Baarn gebracht. Dat was nodig, omdat ze op het Nieuwerhoek- plein ten val was gekomen met haar fiets. De vrouw hield een snijwond bij haar rechter slaap over aan het ongeval en klaagde bovendien over een pijnlijke schouder. Haar dochtertje dat achterop de fiets zat, kwam er met een bultje op haar hoofd af. Op de Maatweg is vrijdagavond inge broken in het kantoor van de rioolwa terzuiveringsinstallatie. De inbrekers gooiden een ruit in en namen vervol gens een kopieerapparaat mee. Twee auto die op de Weegbreestraat stonden geparkeerd, zijn vorige week opengebroken. In beide gevallen werd de radiocassetterecorder meegenomen. Het betreft wagens yan een 27-jarige Soester en een man ilit Amersfoort. Kijken uit de kunst Wildschut heeft een bril voor alles en nog wat Zuidpromenade 14, Soest, Hartje Zuid Telefoon 02155 - 22212 De Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan 202 houdt op woensdag 27 april weer een grote boekenverkoop van 14.00 tot 17.00 uur. Er worden dui zenden boeken en platen ver kocht en ditmaal tevens honder den videofilms. Zoals alle voorgaande keren is er voor iedere boekenliefhebber weer heel wat te snuffelen. Romans zijn er in groten getale, maar ook boeken over allerlei onderwerpen, zoals hobbyhoeken, reisgidsen, boeken over geschiedenis en land- en vol kenkunde. Naast het aanbod voor volwassenen zijn er natuurlijk weer stapels kin derboeken: spannende verhalen, prentenboeken en informatieve boekjes. Verder zijn er tijdschriften te koop en platen. De prijzen zijn echte bodemprijzen: romans en studieboeken kosten f 1,50; jeugdboeken f 1,-, grammo foonplaten f 1,- en tijdschriften per jaar of halfjaar f 1,50. Video's In verband met het feit dat de biblio theek stopt met het uitlenen van vi deofilms zullen er ditmaal ook enige honderden speelfilms op video te koop worden aangeboden. De vi deo's worden verkocht voor f 10,- per stuk. De komende week is voor het Soester Muziekgezelschap (SMG) gevuld met veel activiteit: zater dagavond een concert en maan dagavond een openbare repetitie avond/instrumentenparade. Het lenteconcert vindt plaats op zater dagavond 23 april, 20.15 uur, in de aula van medisch centrum Molendael- Soest, Sóesterbergsestraat 125. Het Soester Muziekgezelschap onder lei ding van dirigent Dick Hesselink treedt dan samen op met de muziekvereniging Advendo uit het Friese Echtenerbrug. De toegang voor het lenteconcert is f 2,50. Informatie over het concert en het or kest: tel. 22532 of 15131. Open repetitie Twee dagen later, op maandag 25 april, houdt het SMG een openbare repetitie- avond en een instrumentenparade. Dat gebeurt in de Gildezaal aan de Steen- hoffstraat 46 (achter het museum Oud Soest). Van 18.30 tot 19.30 uur repe teert de leerlingengroep en van 19.30 tot 22.00 uur het grote orkest. Het SMG is op zoek naar jongeren en volwassenen, die een blaasinstrument of slagwerk willen leren bespelen. Ook gevorderde spelers zijn van harte wel kom. Het SMG beschikt over diverse instru menten, die tegen een geringe vergoe ding (f 5per maand) door de leden ge huurd kunnen worden. De leerlingen worden opgeleid door de regionale mu ziekschool RMA of er wordt bemid deld in een privé-Ieraar. Inlichtingen: Edith Goudzwaard, tel. 25114, of Annie de Bree, tel. 22532. Correspondentieadres: Braamweg 54, 3768 CJ Soest. De Amsterdamse dichter Martin Reints (44) leest op zaterdag 7 mei a.s. in Kasteel Groeneveld te Baarn voor uit eigen werk in de Hasselaerzaal. Reints is een dich ter met een spaarzame maar in dringende productiviteit. Zijn ge dichten geven een visie op de wer kelijkheid en de abstrahering daarvan, beschrijven de mens in zijn doen en laten en relativeren dan zonder onvriendelijkheid. In 1981 debuteerde hij met de bundel "Waar ze komt daar is ze' (Bezige Bij). Tien jaar later verscheen bij dezelfde uitgever "Lichaam en ziel", die in 1993 werd bekroond met de Herman Gor terprijs. Rob Schouten schreef in Vrij Neder land over hem: "Zijn gedichten verlo pen soepel, natuurlijk en ongeforceerd, verbinden ernst met plezier, geamu seerdheid met filosofie, spontaniteit met zorgvuldigheid. Ze zijn een plezier om te lezen, laten je gedachten niet on beroerd en brengen een bijzonder dich terschap in beeld." In Kasteel Groeneveld zal op 7 mei in zijn lezing het landschap een centrale rol spelen. De literaire bijeenkomst be gint 's middags om vier uur en is gekop peld aan het vermaarde, jaarlijks terug kerende "Poëzie a la carte", een diner dat speciaal door de chefkok voor deze gelegenheid is samengesteld. Tijdens dit diner worden mei-gedichten gele zen. Einde rond tien uur 's avonds. Tijdige reservering is noodzakelijk. In lichtingen: tel. 02154-20446. KASTEEL NATIONAAL CENTRUM VOOR BOS, NATUUR ÉN LANDSCHAP Tel. 02154-21143 BAARN De Baarnse Muziekkring organiseert op zaterdagavond 23 april weer een Kasteelconcert in de Hasselaerzaal van kasteel Groeneveld in Baarn. Als solist treedt op Sergey Pashkevich (piano). Hij speelt werken van Bach, Liszt, Pro- koviev, Tsjaikovski en Rachmaninov. Het concert begint om 20.15 uur. En tree: f 20,00 (pas-65 f 18,50). RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM verse aspergecocktail onbeperkt steengrillen of gourmetten met een uitgebreid koninginnedagbuffet flensjes met vanilleijs en sinaasappelsaus 32,50 per persoon met gratis glas oranjebitter of sirtaasappellimortade verwen moeder met een knapperig verse BRUNCH a 27,50 gezellig genieten met het hele gezin of 's avonds met een FEESTELIJK 4-GANGEN KEUZEMENU in ons sfeervolle a la carte restaurant a 37,00 per persoon voor kinderen speciale tarieven Sóesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 02155-12739, fax 02155-25961 "Voorzieningen om langer zelfstan dig te blijven". De brochure is een ver korte weergave van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten en vertelt alles over het nieuwe voorzieningenstelsel voor mensen met een handicap. "Identificatieplicht". Vanaf 1 juli wordt de identificatieplicht ingevoerd. De brochure geeft aan wanneer, waar en waarom men verplicht is zich te iden tificeren en wie naar het identiteitsbe wijs mag vragen. Zaterdag j.I. zijn de gynaecologische, patiënten van ziekenhuis Eemland ver huisd van locatie St. Elisabeth naar lo catie De Lichtenberg. Er komt daar één grote afdeling gynaecologie. De verhui zing is de eerste stap in een hele serie om medische specialismen te concentreren op één van beide locaties. De komende maanden zullen ook de afdelingen verloskunde (kraam) en neonatologie (zuigelingen) van locatie St. Elisabeth tijdelijk naar locatie De Lichtenberg verhuizen. De overige kin- derzorg blijft op beide locaties. Door deze verhuizingen naar locatie De Lichtenberg ontstaat op locatie St. Eli sabeth ruimte voor de bouw van een nieuwe kinderafdeling. Eind dit jaar zullen de afdelingen verloskunde, zui gelingen en kinderen gezamënlijk een nieuwe afdeling op locatie St. Elisabeth betrekken. Patiënten, huisartsen en verloskundi gen krijgen tijdig informatie over waar en wanneer een en ander plaatsvindt. Alle wijzigingen zullen alleen de klini sche zorg (opgenomen patiënten) be treffen. De spreekuren en de plaats waar ze worden gehouden, veranderen niet. Ziekenhuis Eemland heeft verschillen de redenen voor de verhuizingen en verbouwingen. Het is onder andere de bedoeling om de kwaliteit van zorg te verbeteren en kosten te besparen. Deze kostenbesparing is nodig door de bezui nigingen van de overheid. Zonnegloren Vol Koren, zo heette het programma dat zondagmiddag werd uitgevoerd door de vier ko ren van dirigent Gerard van Am- stel. Het concert vond plaats in de theaterzaal van Medisch Centrum Molendael. De zaal was gevuld met eigen aanhang van de koorleden, van te voren was er geen ruchtbaarheid aan gegeven; de middag was vooral bedoeld om de vier verschillende koren zich aan elkaar te laten presenteren. De spits werd afgebeten door het 'jong ste' koor van Gerard van Amstel, het vrouwen-kamerkoor 'VoQce' uit Mui den dat in juni 1993 werd opgericht. Opvallend bij dit koor, dat zondag de buteerde, was de rust waarmee gezon gen werd. Het koor dat werd begeleid door Gerbrand Komen op orgel, zong stukken van Fauré, Andriessen, Men- delssohn en het speciaal voor vrouwen koor geschreven Avé Maria van Gerard van Amstel zelf. Het kamerkoor 'Capricciata' van de Bussumse muziekschool is opgericht in januari 1992 en is ontstaan nadat een groep mensen aan de muziekschool een cursus koorvorming hadden gevolgd. Zij zijn samen onder leiding van Van Amstel, ditmaal voor vierstemmig ge mengd koor. Het Amstel-Consort uit Amersfoort dat in september van dit jaar zijn eerste lustrum zal vieren, zong uitsluitend a capella, het Abendlied van Joseph Rheinberger, de Missa Brevis Rhyth- mica en het Alma Redemptoris Mater van Gerard van Amstel. Van Amstel verraste het publiek volkomen niet de sterk ritmische mis, die door het Am stel-Consort uitstekend gezongen werd. Na het zingen van deze mis kreeg het koor en vooral de dirigent en com ponist Gerard van Amstel een staande ovatie. Tenslotte trad het Nederlands Motet en Madrigaalkoor uit Soest op. Geen onbekende meer voor Soest, het koor bestaat inmiddels 46 jaar. Het Stabat Foto: Aldo Allessie Mater van Joseph Rheinberger werd door het koor muzikaal gezongen, en prachtig begeleid op orgel door Ger brand Komen. Ook zongen zij een stuk van Gerard van Amstel: O Rex Gloriae een antifoon voor Hemelvaartsdag dat Gerard speciaal voor dit koor compo neerde ter gelegenheid van de koorreis naar Engeland in mei 1994. De laatste woorden van dit stuk: alle- luia, werden overgenomen in het vol gende werk van Cesar Franck; psalm 150. Het werd door de vier koren geza menlijk gezongen en zorgde voor een spetterende finale en toegift. Zowel de dirigent als de organist en ook de twee solistes Annet Koedam en Maijolein Cleij, beiden lid van het Amstel Con- sort, werden terecht in de bloemetjes gezet. Na de toegift kreeg Van Amstel een extra waardering van al zijn koorle den, ieder had een roos meegebracht. Samen werden ze gebundeld tot een im mens boeket.

Soester Courant | 1994 | | pagina 14