l/v 198 1.59 2.98 0.59 ÏAiffa 5,- ACTUEEL! Nieuwe gemeenteraad van Soest komt wat moeizaam uit de startblokken WD vindt situatie op de Bosstraat niet acceptabel Gewapende overvaller met fysiek geweld afgetroefd Provincie wijzigt ontwerp-streekplan sclMMnnalHM' Felicitaties voor nieuw College Nieuwe samenwerking van ouderenbonden i Commissie Minderheden houdt vast aan gemengde samenstelling technische dienst SOESTER COURANT DPEN! TEN LEN 5,- ;traat i 9 TEL. 15389 '9 PAGINA 3 Oppositie machteloos tegen college-samenstelling Motie 'Klein maar fijn' Stembriefje weg Nieuw raadslid Diny Hartering krijgt 'makkie' MAAK MEER VAN UW WONING OF BEDRIJF! WD-discussie over toekomst vliegbasis NS onderzoeken stabiliteit van tunnel Filiaalhouder drankenzaak mans genoeg Politiek te weinig geïnteresseerd Naar aanleiding van bezwaren SCHOEMAKER wasautomaten koelkasten Landelijk gebied Procedure Stijging van busgebruik nu al 24 procent De Widt wuift oud-wethouders uit Buitenwegen krijgen nieuwe asfaltlaag Voorzitterschap COSBO overgedragen m Met verve en plezier Geen rumoer Direct contact DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist 02155 - 22871 Steenhoffstraat 58 'Groeiontbijt' van BAM voor CDA-er Jan Zwaanenburg t/m 18 mei 1994) gericht pakket 23 APRIL'94 SWAREN EN ADRIAAN Van een leien dakje ging hel niet, de start van het nieuwe gemeente bestuur van Soest. De installatie van de nieuwe raadsleden en de verkiezing van het nieuwe College van B. en W. ging vorige week ge paard met nogal wat vertraging, die vooral veroorzaakt werd door een motie van de oppositie. Daarin ventileerden de vijf partijen die buiten het College staan (BAM, Gemeentebelangen, D66, GL-PS en GPV/SGP/RPF) tevergeefs hun bezwaren tegen de nieuwe sa menstelling van het dagelijks be stuur. Burgemeester De Widt, die aanvanke lijk alleen met gemeentesecretaris De Kam achter de College-tafel had plaats genomen, sprak aan het begin nog van een feestelijke start en hoopte dat de politici sportief met elkaar zouden om gaan. Vervolgens nam hij alle raadsle den de eed of de belofte af, waarin ze uitspraken dat ze hun plichten als ge meentebestuurders naar eer en geweten zouden vervullen. De eerste discussieronde was gewijd aan het beleidsprogramma, wat voor fractievoorzitter Johan Baks (BAM) aanleiding was voor een terugblik op de verkiezingen en de daarop volgende formatie-onderhandelingen. "Dat we niet met open armen ontvangen zouden worden hadden we ingecalculeerd," al dus Baks, "net zoals we hadden ver wacht dat democratische partijen zich zouden neerleggen bij de verkiezings uitslag." Hoewel hij constateerde dat het beleidsprogramma geschreven was met het oog op een breed draagvlak en BAM het op onderdelen wel kan steu nen, wees hij het stuk als geheel af. "Als de verkiezingen leiden tot versteviging van partijposities die op grond van de uitslag twijfelachtig zijn, geeft dat bij ons twijfels over de concrete uitvoe ring." Volgens Baks was hij tijdens de onderhandelingen niet uit woede of wrok opgestapt, maar omdat de kiezers hem en zijn mede-raadsleden niet had den gekozen om een toneelspel op te voeren. Ook Harry Witte (Gemeentebelangen) wees het programma af, omdat daarin zijns inziens een aantal essentiële pun ten ontbraken: de recreatiepias, het mi nimaliseren van het verder bouwen en het referendum. De andere partijen hadden geen of weinig problemen met het programma, dat zij na de onderhan delingen immers al hadden onderte kend. Bert Krijger (WD) noemde het overi gens "geen spoorboekje voor vier jaar" en Wiebe Meilof (GPV) drong vooral aan op een serieuze uitvoering van de milieu-onderdelen. Krol (CDA) en Boerkoel (PvdA) hoopten op een con structieve en vruchtbare samenwer king. Mieke Swinkels (D66) vond het programma eigenlijk toch wat te sum mier en te vaag, maar steunde het wel, en Jan Visser (GL-PS) beperkte zich tot de mededeling dat hij de uitvoering er van zeer kritisch zou volgen. De meeste tijd besteedde de raad ver volgens aan een motie, ingediend door Visser namens de vijf "oppositiepartij en", waarin werd bepleit het nieuwe College alsnog te laten bestaan uit vier wethouders. Volgens Visser en de an dere ondertekenaars hebben WD, CDA en PvdA te weinig rekening ge houden met de verkiezingsuitslag en vormt het drie-partijen-College een te klein draagvlak. Visser wees verder op het gebrek aan bestuurlijke ervaring, wat het College nog zal opbreken bij de zware discussies over de komende be zuinigingen, en meende dat drie wet houders te weinig is om alle taken, die alleen maar ingewikkelder worden, te behartigen. Hij voorspelde langere en moeizamer commissievergaderingen, waardoor de inhoudelijke discussie niet tot haar recht zal komen, en betreurde het dat taken als informatiebeleid, voorlich ting, mediabeleid, onderwijs, gezond heidszorg en nog zo het een en ander nu "politiek dakloos" zijn in de portefeuil le van burgemeester De Widt. De "ratjetoe" in de taakverdeling vond hij rampzalig'voor een daadkrachtig be stuur, voor de ambtenaren, voor de burgers en voor de raad zelf. "De be hartiging van de Soester belangen, die gezien de financiële situatie om een zo breed mogelijk gedragen College vraagt, wordt ondergeschikt gemaakt aan machtspolitiek en de beoogde mar ginale bezuiniging op een wethouder- spost staat niet in verhouding tot de te verwachten schade," aldus Visser. Hij kreeg tegenspraak van Krijger, die een kleiner College vond passen bij het streven naar soberheid en een doelma tig, efficiënt bestuur - hoewel Soest vol gens de wettelijke regels recht heeft op 3 a 5 wethouders - en in dit verband sprak van "klein maar fijn". Meilof vond vier wethouders (twee in deeltijd) net als Visser "zeer verant woord en logisch" en meende dat de "breedheid" van een College kon bij dragen aan een betere discussie, ook met de burgers. Krol wees erop dat er weinig veranderd is omdat het vorige College ook op een raadsmeerderheid van 16 zetels steunde. Hij voelde niets voor een discussie over het "pluche" - "We zitten hier niet om goedbetaalde baantjes te creëren" - en zag niet in dat een wethouder extra bij voorbaat het onbehagen van de burgers zou kunnen wegnemen. Boerkoel stelde ook vast dat het draag vlak van het College niet kleiner is dan de afgelopen vier jaar en gaf Visser en zijn fractiegenote Leidje Tomassen o.a. het advies om nog maar eens na te den ken over hun veelvuldige verdeeldheid in de voorgaande raadsperiode. Mieke Swinkels had haar twijfels over de be- stuurscontinuïteit van het nieuwe Col lege en over de politieke uitstraling, die volgens haar juist gediend was met meer stromingen. Na nog enig gerede kavel bracht burgemeester De Widt de motie in stemming, die nauwelijks ver rassend met 16 tegen 11 werd verwor pen. De daarop volgende wethoudersver kiezing bood evenmin verrassingen. De drie beoogde wethouders Neks Blom- mers, Ries van Logtenstein en Pieter ten Hove kregen - zonder tegenkandi daten - elk 17 stemmen. Opmerkelijk was dat de stemronde voor Van Log tenstein een keertje over moest, omdat er één stembriefje spoorloos was of ge woon niet was ingeleverd. Na de stem ming mocht het drietal plaatsnemen achter de collegetafel, waarna er pauze werd gehouden voor een uitgebreid rondje felicitaties. De nieuwe fractie van Gemeentebe langen Groen Soest is na de verkie zingen gereduceerd van vier naar drie leden, maar voor het echte raadswerk zijn slechts twee leden be schikbaar: Harry Witte en Hans van Wuijckhuijse. De nieuwe nummer twee van GGS, Diny Hartering, neemt in elk geval niet deel aan het tijdrovende werk in de raadscom missies. Dat bleek vorige week bij de stem ming over de samenstelling van de commissies, waarop haar naam als enige kandidaat systematisch ont brak. Bij de andere partijen, waar al le raadsleden in een commissie on derdak zijn gebracht, vond men dat Gemeentebelangen wat merkwaar dige opvattingen huldigt over de taakvervulling van gekozen raadsle den, reden waarom Hartering - haars ondanks - nog opvallend hoog scoorde, echter niet genoeg om in derdaad gekozen te worden. Volgens Witte berust de afzijdigheid van Hartering op een afspraak die al voor de verkiezingen is gemaakt. Het nieuwe raadslid zal zich op de achtergrond bezighouden met het opzetten van acties en het uitbouwen van de Gemeentebelangen-organi satie. Een voorstel van Van Wuijckhuijse om het mogelijk te maken dat ook niet-raadsleden in de commissies meedraaien, haalde het niet, on danks de steun van GroenLinks- Progressief Soest. Alleen voor een mansfracties is er een speciale rege ling, en zo blijft het. deuren dakkapellen rolluiken ramen schuifpuien horren serres «inbraakwerend «luifels kozijnen hang-en sluitwerk «zonwering 't Driftje is officieel dealer van een TIMMERFABRIEK WERU, VEKA, VELUX en N0RHTG0. Wie méér van z'n huis af bedrijf wil Driftje 6,3768 ER SOEST maken kiest voor t Driftje. Beioek onze verrassende showroom! Telefoon: 02155 -17201 Ook op zaterdag geopend van 10.00-13.00 uur. (achter winkelcentrum Soest-Zuid) Het vertrek van de Amerikanen uit Soesterberg heeft uiteraard de nodige discussie veroorzaakt over de töekomst van de vliegbasis. Een discussie die uit stijgt boven het lokale niveau, maar die van direct belang is voor de inwoners van Soest en met name Soesterberg. De WD organiseert, aansluitend aan haar jaarlijkse ledenvergadering op woensdagavond 27 april aanstaande, een discussie-avond rond dit thema met als titel 'De toekomst van Soesterberg: vlieghaven of luchtbasis?' Gastspreker is Jan Dirk Blaauw, lid van de WD-fractie in de Tweede Kamer en lid van de Tweede Kamercommissie Defensiezaken. Belangstellende leden en niet-leden van de WD zijn van harte uitgenodigd om deze bijeenkomst in restaurant De Soester Duinen, Soesterbergsestraat 188 in Soest, bij te wonen. Aanvang: 20.30 uur. De Nederlandse Spoorwegen voe ren deze week een zogenaamd stabi liteitsonderzoek uit bij de spoorweg tunnel die de Lange en de Korte Brinkweg verbindt. Het betreft een voorbereiding voor de vervanging van het tunneldek. Volgens een woordvoerder van de gemeente moet die waarschijnlijk in 1996 wor den vernieuwd. Hij beklemtoont dat de tunnel niet zal worden verbreed. Die optie werd nog niet zo lang geleden besproken, maar na protesten vanuit de bevol king besloot de gemeenteraad dat de tunnel niet mag worden verbreed. Dat zal dan ook niet gebeuren. Bij de plaatsing van de nieuwe constructie zal ook de landhoogte gelijk blijven. Waar jeans super vrouwelijk is. natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 De WD is niet te spreken over de manier waarop de fietspaden op de Bosstraat zijn aangelegd. In navol ging van een aantal burgers is daarover geklaagd bij het college. In de commissie verkeer is gister avond nog eens de aandacht op de nieuwe situatie gevestigd. Volgens de WD is de inrit-constructie te smal gemaakt. Bovendien zou een aantal tegels van het fietspad verticaal staan. Het schijnt dat daardoor al een valpartij is ontstaan, al weten de libera len dat niet zeker. Tegels aan de kant van het bos zakken op sommige plekken weg, omdat een zogenaamde kantopsluiting ontbreekt. Verder vindt de WD-fractie dat het einde van het fietspad (bij de Den Blieklaan) slecht is vormgegeven, waardoor een gevaarlijke situatie ont staat. Bovendien hebben automobilisten in met name grotere auto's de grootste moeite elkaar te passeren op de smalle rijbaan. Na de aanleg van de fietspaden kunnen de voertuigen niet meer uitwij ken. Het hoogteverschil tussen de weg en het fietspad bedraagt namelijk tien tot vijftien centimeter. Langs het fiets pad ligt los zand, hetgeen volgens de WD gevaarlijk is voor fietsers. De fietspaden zijn aangelegd om de verkeerssituatie voor fietsers te verbe teren. Maar of de verkeersveiligheid daarmee gediend is, betwijfelt de VVD. Immers, de ruiters maken tegenwoor dig gebruik van de rijbaan en voetgan gers worden geacht over het fietspad te lopen. Ook worden veel auto's op het wegdek geparkeerd. De WD is tot de conclusie gekomen, dat de politie daar niet tegen optreedt. De filiaalhouder van een dran kenzaak aan de Van Weede- straat heeft vrijdagavond met fysiek geweld een gewapende overvaller afgetroefd. Om ongeveer kwart voor negen 's avonds was een man de winkel bin nen gestapt. Met een vuurwapen be dreigde hij de filiaalhouder. De overvaller eiste het geld uit de kassa. De filiaalhouder, een 51-jarige Amersfoorter, liet zich evenwel niet afschrikken en ging de overvaller te lijf. Er ontstond een handgemeen, hetgeen de overvaller deed besluiten de benen te nemen. Niemand raakte gewond tijdens de mislukte overval. Niet bekend is met wat voor een soort vuurwapen de overvaller op de filiaalhouder richt te. De politie kon maandagmorgen nog geen signalement van de voort vluchtige dader geven. Als het aan de Commissie Minder heden ligt wordt er niet getornd aan de gemengde samenstelling van dit gemeentelijke adviesor gaan. De vertegenwoordigers van de (allochtone) organisaties hech ten er sterk aan dat de Nederland se leden - die diverse instellingen vertegenwoordigen - in de com missie zitting blijven houden. Dat blijkt uit de evaluatie die de com missie - op verzoek van B. en W. - over haar eigen functioneren (en bestaans recht) heeft gehouden. De commissie ziet zichzelf niet alleen als een adviesor gaan, maar ook als een platform waar kennis en ervaring worden uitgewis seld. Ze heeft een brugfunctie tussen de gemeente, de instellingen, de allochto ne en de autochtone bevolking. Wat de samenstelling betreft meent de commissie dat het laatste woord daar over toekomt aan de vertegenwoordi- Gedeputeerde Staten hebben een voorlopige reactie op de ingedien de bezwaarschriften op het ont werp-streekplan vastgesteld en leggen dit ter advisering voor aan de Statencommissie Ruimte en Groen. In hun reactie geven GS aan dat uit de ingediende bezwa ren duidelijk naar voren komt dat er begrip bestaat voor de nood zaak om de ruimtelijke mogelijk heden van de provincie als uit gangspunt te hanteren en niet de bestaande behoefte. Ook de gedachte om het wonen en wer ken te concentreren in de twee stadsge westen Utrecht en Amersfoort en een terughoudend verstedelij kingsbeleid buiten de gewesten wordt in principe in grote meerderheid onderschreven. De uitwerking die deze gedachte heeft voor de woonkernen in de provincie heeft wel veelvuldig geleid tot een verzoek om een uitzonderingspositie te mogen innemen. In het ontwerp-streekplan zijn drie re gionale opvangkemen aangegeven die moeten zorgen voor de opvang uit de kernen in de regio die niet kunnen uit breiden. Het gaat hier om Woerden, Veenendaal en Mijdrecht/Wilnis (de Ronde Venen). Veel gemeenten kennen woningbouw- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* plannen die al wel zijn goedgekeurd maar nog niet zijn uitgevoerd, de zoge naamde restcapaciteit. Deze woningen mogen ook onder het nieuwe streek plan worden gebouwd. In de bereke ningen voor het ontwerp-streekplan is bij de berekening van de restcapaciteit uitgegaan van de cijfers per I januari 1993. Voor een aantal gemeenten blijkt dat de restcapaciteit te hoog was inge schat. Het gaat hierbij niet om Soest. In het ontwerp-streekplan is het lande lijk gebied in een vijftal beleidszones in gedeeld. Deze zones variëren van ge bieden met sterke stedelijke invloeden (zone 1), via (intensief) agrarisch ge bruik (zones 2 en 3) naar overwegend natuurgebieden (zone 4 en 5). Hoe ho ger de zone hoe meer eisen aan de be drijfsvoering van agrarische bedrijven in verband met de natuur. Ten aanzien van de gebiedsindeling is vanuit de agrarische hoek veelvuldig de wens geuit voor een wijziging van de ge- biedsindelen. Voor bepaalde gebieden wil men graag de agrarische onderdelen in een andere categorie indelen. Dit zou een verlichting zijn voor de bedrijfsvoe ring. GS zijn van mening dat in gebie den waar het open landschapskarakter aanleiding was om mogelijke beperkin gen op te leggen, een andere gebiedsin deling moeten krijgen. Het gaat hierbij o.a. om gebieden in Eemland. Ook op andere punten zijn GS bereid het ontwerp-streekplan aan te passen. Zo zal op verzoek van de gemeente Zeist de mogelijkheid tot uitbreiding van het bedrijventerrein aan de Herten laan (Den Dolder) vervangen worden door uitbreiding van het Sigma-terrein in Zeist. In de gemeente Bunschoten krijgt de onderneming Polynorm mo gelijkheden om in zuidelijke richting uit te breiden. Op 2 en 9 mei aanstaande behandelt de uitgebreide Statencommissie Ruimte en Groen het aangepaste ontwerp- streekplan en de voorlopige reactie van GS op de ingediende bezwaren. Hierna stellen GS een definitief voorstel vast wat zij voorleggen aan Provinciale Sta ten. Op 15 juni van dit jaar zullen Pro vinciale Staten het streekplan en de beantwoording van de inspraakreacties vaststellen. Medio augustus zal het vastgestelde streekplan volgens de re gels van de Algemene Wet Bestuurs recht weer ter visie worden gelegd. Het busgebruik in Soest is verder ge stegen. In maart nam het aantal reizi gers ten opzichte van maart 1993 met 24 procent toe. In februari was nog sprake van een groei van 21 pro cent, in januari van negentien pro cent. In mei zal de balans van het eerste jaar van het nieuwe bus-systeem worden opgemaakt. De gemeente zal dan ongeveer 250.000 gulden moeten, overmaken op de rekenin gen van Centraal Nederland. Dat is vijftig mille meer dan waarmee reke ning was gehouden. In december vorig jaar werd al ge meld dat de bijdrage van de gemeen te over het eerste jaar zou tegenval len. Dat is toe te schrijven aan de da ling van het busgebruik in de eerste maanden na de invoering van het bus-systeem. Als de huidige groei zich voortzet, zullen de bijdragen voor het tweede en het derde jaar echter aanzienlijk lager uitvallen. Aan het slot van de lange raads vergadering nam burgemeester Hans de Widt vorige week nog min of meer persoonlijk afscheid van de oud-wethouders Visser en Swinkels. Daarvoor had hij hun opvolgers met gelukwensen be groet. "U hebt een lange weg moeten afleggen naar deze stoelen," hield hij Blommers, Van Logtenstein en Ten Hove voor. Volgens de burgemeester is de positie van de gemeenteraad in de nieuwe wet duidelijk versterkt en hij vond het een goede zaak dat het nieuwe beleidspro gramma niet al te veel details kende. "Het gaat om besturen op hoofdlijnen, en dat is meer sturen dan roeien," aldus De Widt, die daaraan een ietwat wazige beschouwing vastknoopte over "rein- venting gpvernment". In elk geval meende hij dat de rol van de overheid in de komende jaren drastisch zal veranderen en dat ook het gemeen- De rest van deze week en volgende week moet het verkeer in Soest reke ning houden met gedeeltelijke of ge hele afsluitingen van een aantal bui tenwegen. Dit in verband met werk zaamheden aan het wegdek. Het Eerste Heeserlaantje wordt van daag van een nieuwe asfaltlaag voor zien. Op de Dolderseweg wordt morgen en overmorgen hetzelfde gedaan. De Monnikenbosweg is maandag en dinsdag aan de beurt en volgende week woensdag krijgt de Paltzerweg een nieuwe asfaltlaag. Tot slot is volgende week donderdag en vrijdag de Beaufortlaan aan de beurt. Tijdens de werkzaamheden is er op de genoemde wegen beperkt ver keer mogelijk. Het doorgaande ver keer is sowieso gestremd. Door het aanbrengen van de asfaltlaag wor den oneffenheden opgevuld en ont staat er een gesloten, onderhouds vrij wegdek. De drie ouderenbonden in Soest/ Soesterberg (ANBO, KBO, PCOB) verenigd in het COSBO, gaan aan hun samenwerking een duidelijker structuur geven. Per ouderenbond worden twee leden naar het COSBO afgevaardgid, die gezamenlijk het bestuur vor men. Aan dit bestuur van zes leden worden een secretaris en een pen ningmeester toegevoegd. Het nieuwe bestuur is als volgt samen gesteld: C. Groen, KBO (voorzitter); P. de Bos, ANBO Soest; G. Dusschoot- en, ANBO Soesterberg; M. Friele PCOB Soest; H. Henken, KBO; en J. Mulder, PCOB Soesterberg. De ex-bestuursleden H. Kinderdijk en J. van Poppelen hebben zich bereid ver klaard voorlopig nog als secretaris en penningmeester te willen aanblijven. De overige leden van het oude bestuur onder leiding van de heer B. Blom zijn afgetreden. Ook in zijn nieuwe samenstelling hoopt het COSBO ten gehoeve van de belan genbehartiging voor ouderen zijn krachten effectief te kunnen bundelen, met name in die gevallen waarin een ge zamenlijk optreden de voorkeur ver dient boven een individuele aanpak door de afzonderlijke bonden. Met een handdruk droeg B. Blom (r.) het CO SB O-voorzitterschap over aan C. Groen. Foto: Goos van der Wilt. tebestuur er goed aan doet om eens te kijken hoe het elders toegaat, in bedrij ven, organisaties, gezinnen ook, zonder daarbij de eigen verantwoordelijkhe den af te schuiven. De Widt beloofde plechtig dat de raads leden altijd welkom zouden zijn op zijn kamer en dat hij ook alle aandacht zal besteden aan de niet-College-partijen. De nieuwe wethouders verwelkomde hij met een persoonlijk woord. Tegen Blommers, die de stoel van Menne overneemt en de nieuwe loco-burge meester is geworden, zei hij dat haar langgekoesterde wens in vervulling was gegaan. Van Logtenstein wenste hij - met zijn ervaring - succes, evenals Ten Hove, die volgens hem een pijlsnelle carrière had gemaakt door op één avond als nieuw raadslid tot wethouder gekozen te worden. "Ik heb alle ver trouwen in dit College," aldus De Widt. De burgemeester vond ook ruimte voor een woord aan de niet-terugkerende wethouders Jan Visser en Swinkels, die weliswaar hadden laten weten geen be hoefte te hebben aan een afscheid, maar toch even in het zonnetje werden gezet. De Widt stelde vast dat Vissers langdu rige raadslidmaatschap was "be kroond" met het wethouderschap, een taak die hij met verve en plezier had vervuld. Hij schetste Vissers loopbaan als "van activist tot regent" en vond dat hij veel tot stand had gebracht op het gebied van de ruimtelijke ordening en de inspraak. Van Swinkels stelde hij vast dat ze het niet gemakkelijk had gehad en dat ze destijds kennelijk moest wennen aan het politieke milieu, maar dat ze daarin allengs was gegroeid en dat ze met o.a. het verkeer en de openbaar vervoer be paald geen gemakkelijke portefeuilles had gehad. "U kreeg veel kritiek, maar u bent recht overeind gebleven," aldus De Widt, die de beide oud-wethouders een boek aanbood. Ook de nieuwe nestor van de raad, de WD-er Willem Blaauw, feliciteerde de nieuwe wethouders met hun benoe ming. Hij constateerde dat hij in zijn 24-jarige loopbaan nog niet eerder zo'n verversing van de raad en het College had meegemaakt, "maar 't zal best goed komen". Verheugd stelde hij vast dat de installatie zonder rumoer was verlopen, gezien de rellen in andere plaatsen. Ex treme partijen, maar ook ouderenpar tijen, waren Soest volgens hem gelukkig bespaard gebleven. "Met acht fracties hebben we voorlopig ook wel genoeg," vond hij. gers van de (allochtone) zelforganisa ties. "Aan hén is de keus of en tot wan neer ze de vertegenwoordiging van de instellingen wenselijk vinden," schrijft voorzitter Dik Stroband aan het Colle ge. Welnu, zij vinden die inbreng van belang om tot een goed afgewogen eindoordeel te komen en bovendien be tekent het ook een groter draagvlak voor de adviezen. Mocht het gemeentebestuur beducht zijn voor teveel invloed van de Neder landers, dan wijst Stroband erop dat be sluiten alleen genomen worden als de meerderheid van de aanwezige leden uit allochtonen bestaat. De deelname van de instellingen is bovendien tot het minimum beperkt (5 van de 17 leden) en besluiten zijn nagenoeg altijd una niem tot stand gekomen. "De gemengde samenstelling brengt de minderhedenorganisaties in direct con tact met de Nederlandse instellingen, en omgekeerd geldt hetzelfde," aldus Stroband. "Men wordt met elkaar ge confronteerd; ontwikkelingen worden gesignaleerd, knelpunten woren be sproken en indien nodig opgelost, con tacten worden gelegd." De commissie mag wat Stroband betreft uitgebreid worden met het beleidsterrein vluchte lingen/asielgerechtigden, zodat er een eenduidige aanpak komt op terreinen waar dat van belang is: onderwijs, scho ling, werk, bestrijding vooroordelen. Stroband wijst er verder op dat de com missie een roerige tijd achter de rug heeft en dat de teleurstellende afloop van de discussies over de werkwijze nog vers in het geheugen ligt. De politiek krijgt nog een veegje uit de pan: "Slechts bij hoge uitzondering is be langstelling gebleken voor het werk en de adviezen van de commissie." voor particulieren en bedrijven! T»ns Het CDA-raadslid Jan Zwaanen burg kreeg vorige week tijdens de eerste vergadering van de nieuwe raad een pak Bambix-groeiontbijt aangeboden van Johan Baks (BAM). Baks kwam daarmee terug op een opmerking die Zwaanen burg, tekstschrijver van de laatste "Thomasvaer en Pieternel" tijdens de nieuwjaarsreceptie over Baks had gemaakt. en wordt 't niks, dan is er voor de kleine Johan altijd nog BAMbix," dichtte Zwaanenburg in de komische voordracht. Baks vond dat hij, gezien de onver wachte groei van BAM, eerder in aanmerking kwam voor afslankings- pillen en bood Zwaanenburg - van het afgeslankte CDA - nu zelf een portie Bambix aan, in de hoop dat de pap zou bijdragen tot groeiend be grip voor elkaar en dat de pijn van het "slikken" wat verzacht zou wor den. Zwaanenburg, die wel aardig met de BAM-aanvoerder kan opschieten (de meeste andere CDA-ers kunnen Baks' bloed wel drinken), bedankte hem grootmoedig voor het gebaar en veronderstelde dat Baks nog wel eens "een hele grote" zou kunnen worden...

Soester Courant | 1994 | | pagina 4