GOUDEN SNAAR'S "BESTE KOOP Mieke de Bree doorbreekt 'het vreselijke zwijgen' over jeugd in NSB-gezin Brandweerblad 'Het Verademingsventiel' nieuw leven ingeblazen TROUWEN IS VAN MAAR HOUDEN IACTUEEL! emeente At naar ïrgadert Unieke bmidsboekettenshow! Grote belangstelling bij infodag 'Wonen' Rabobank Soest j/1 alles bij elkaar Loek van Walsem Bruidsfbtografie 02155-18071 Unieke bmidsboekettenshow bij Bloemenhuis Jasmijn ester Courant - informatiebron portsors Indringend relaas van een kind van een 'foute vader' Portemonnee kwijt tijdens winkelen Inbrekers halen 260 cd's uit woonkamer PAGINA 4 WOENSDAG 20 APRIL 1994 Tien meter lange Soester aangesneden Op zaterdag 23 april a.s. SOESTER COURANT Ex-wethouders mogen 3.200 gulden weggeven Caféterras mag aan Steenhoffstraat Gouden ketting en parfum gestolen Snelkraker gaat er met 9 flessen drank vandoor J) de gezelligste in midden nederland Diverse soorten ROZEN BLOEMENHUIS PAGINA 5 'Buitenlandse' stembus-opkomst was ruim 55,8% Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 02155 -1 21 32 SOESTOTOOURANT Zaterdag 23 april Blaupunkt CCR-808 Hifi - Sony Tr 323 ivel gelegen aan de Eigen- mmink. en aan de Groen van Prin- gstichting 'Soest' voor de i. beroepschriften tot het on- leroepschrift van de Stich- :egen de vaststelling van de ten behoeve van het dien- alsmede het dienstencen- ntelijk Informatiecentrum, at moet uiterlijk woensdag leester gemeld worden. de Soester Courant) schriftelijk voor donderdag 5 mei jn ter inzage bij afdeling ROB. uwvergunnmgen i: van Leeuwenhoeklaan 65: ran een bijkeuken; l 75-79: verbouwen van een kt en inrichten sport en spel- >teinweg 72b: uitbreiden en :n diverse bedrijfsgebouwen am; ipertlaan 94: uitbreiden van thuis; and Huycklaan: bouwen van ffshal, kantoor en werkplaats; inde 15: uitbreiden van een met een overkapping; eg 56: uitbreiden van een el 24; plaatsen van een dakka- rstraat 58b: plaatsen van een straat 138: verbouwen van •orgebouw; ad 11: plaatsen van een hob- .orentzlaan 90: bouwen van ig; enneplaan 8: verbouwen en i van een woonhuis; gde Talmalaan: bouwen van huis (wijziging); oterweg O.Z. 95: uitbreiden 'oonhuis. in ter inzage bij afdeling ROB. aulownalaan 34: uitbreiden 'oonhuis; inghstraat 11: uitbreiden en n van een autoschadebedrijf; straat 181-183: plaatsen van bbouvv; eek 191: uitbreiden van een ndenlaan 3: plaatsen van een mften binnen zes weken bij B. en a ter inzage bij afdeling ROB. ens het paasbezoek door Sa- er gesmeekt om haar te hel- naar man verloren aan de "aakte in paniek bij de ge- Z1J ook Sabine zal moeten svolle aktie voor een 82-ja- ett het bestuur besloten om trieste geval onder de aan- ngen van de Soester bevol- u toe hebben acht mensen die bereid zijn één tientje y te staan voor woonruimte •in van Sabine. Dat is te wei- umaal een bedrag nodig van per maand. Liever zelfs een meer, om ervoor te zorgen der ook beter voedsel voor in kopen. Ook Radio Soest de aktie, meerdere malen aandacht geschonken van Sabine. 1 helpen en per maand een missen van mini maal f 10,- Jimte ™or dit gezin, tot zij terugkunnen, wordt ver- ">n.taIct;°P te nemen met de Mei. 14963. Sponsors krij- rmatie over dit gezin toege- u het vyerk van Stichting en, dan is uw bijdrage wel- giro 2339176 van Stichting e leden van de Brandweer Soest unnen voortaan weer lucht geven an hun gemoed: het blad 'Het "Verademingsventier, kortweg Het Ventiel, is terug. Het eerste num- ler sinds er een hiaat kwam in de egelmaat van verschijnen werd ifficieel gepresenteerd tijdens de aarvergadering van de Vereniging Vrijwillige Brandweer van Soest in Ie brandweerkazerne. )at gebeurde door het aansnijden van en door banketbakker-brandweer- nan Jan Dogterom, samen met zijn as- istent Marco Boevé gebakken Lange Joester met een lengte van tien meter, waarvan het woord ventiel was ge- 'orrnd. Zo kregen de vrijwilligers alvast en min of meer letterlijk voorproefje van het nieuwe 'Ventiel', let initiatief tot het opnieuw uitgeven van 'Het Ventiel' werd genomen door het buitengewoon lid Teus Spelt. Hij is ook de nieuwe hoofdredacteur van het blad, waarvan de nieuwe redactie (Wil lem Immerzeel, Eric van de Hoek, Ar no de Kruijf en Harry Rolboom) tot stand kwam in overleg met het bestuur. Hij herinnerde eraan dat het blad acht tienjaar geleden voor het eerst uitkwam als resultaat van een voorstel van Wil lem Immerzeel. Jarenlang werd 'Het Ventiel' regelma tig verspreid. Door gebrek aan kopij kwam er een eind aan. Het blad raakte in het vergeetboek totdat in het bestuur stemmen opgingen om te proberen 'Het Ventiel' nieuw leven in te blazen. Dankzij de (buitengewoon) leden Spelt en Immerzeel en met medewerking van de nieuwe redactieleden kon op de jaar vergadering het eerste exemplaar van de nieuwe serie worden aangeboden. Voorzitter Henk Diemers ontving het uit handen van Teus Spelt, die daarbij de wens uitsprak dat de leden voortaan Brandweer- voorzitter Henk Diemers tweede van rechts) krijgt het eerste stuk van de tien meter Lange Soester. Verder v.l.n.rWillem Immerzeel, Harry Tol boom, Arno de Kruijf, Teus Spelt, Eric van de Hoek en, geheel rechts, banket bakker Jan Dogterom, die met Marco Boevé de Lange Soester vervaardigde. op de inhoud van 'Het Ventiel' zullen inhaken. Voorzitter Diemers bedankte Spelt voor diens initiatief en het enthousiast maken van Willem Immerzeel en de overige redactieleden. "Laat het blad niet opnieuw een doodgeboren kindje zijn. Of deze opzet slaagt of niet ligt he lemaal aan onszelf," aldus de voorzit ter. Vervolgens werd de tien meter Lange Soester aangesneden. Tenslotte vond de inhoud van het eerste exemplaar van 'Het Verademingsventiel' eveneens gretig aftrek bij de leden. "Weet je wat het is altijd het ge- f voel te hebben dat iedereen je zal j minachten en afwijzen als ze dat [éne weten? Mijn bestaan is ge bouwd op een angstvallig verzwij- gen van die éne waarheid, een nie- t-uitgesproken waarheid, dat zou I je een leugen kunnen noemen..." iDeze aantekeningen zijn terug te vin- Iden in het onlangs verschenen boekje |"Het vreselijke zwijgen", geschreven I door Mieke de Bree uit Soest, die daar- I in op zoek gaat naar de motieven die I haar vader - en zoveel anderen - meer I dan vijftig jaar geleden hebben bewo- 1 gen om zich aan te sluiten bij de NSB en I in zijn geval later zelfs toe te treden tot Ide Waffen-SS, waarmee hij met de Duitsers aan het zgn. Oostfront vocht. "Het vreselijke zwijgen" is de neerslag van een verwerkingsproces, dat eigen- lijk tot de dag van vandaag voortduurt. Nederland telt volgens een ruwe schat- ting enige honderdduizenden kinderen van destijds "foute" Nederlanders en velen van deze tweede generatie kam- 6 pen nog altijd met de gevolgen daarvan: schuldgevoelens, schaamte, onbegrip I en woede. Er is nauwelijks een onder werp te bedenken waarop - ook tiental- len jaren later - nog zo'n zwaar taboe rust en de meesten kiezen dan ook be wust voor absolute zwijgzaamheid over j het verleden. Pas de laatste jaren lijkt het thema bespreekbaar te worden, maar dan nog heel voorzichtig. Mieke de Bree, in het dagelijks leven pedagoge en psychotherapeute, heeft ervoor gekozen dat stilzwijgen - "Het vreselijke zwijgen" -' te doorbreken. In het boek gaat ze haar herinneringen na, mede aan de hand van de authentieke dagboekfragmenten van haar ouders. Centraal staat een bezoek van enkele dagen dat ze kort na de val van de Muur aan het dorpje Herz in Oost-Duitsland bracht. Ze vluchtte daar in het laatste oorlogsjaar met haar moeder en zusje naartoe om zich bij haar vader te voe gen en vond er nu, bijna een halve eeuw later, antwoord op de meeste vragen die haar bezighielden. "In Herz kwamen veel herinneringen boven," aldus Mieke de Bree in een vraaggesprek naar aanleiding van de verschijning van haar boek. "Het bleek allemaal geen fantasie te zijn, maar heel echt. Wat al die jaren vaag en mistig was geweest, werd plotseling heel reëel. Daardoor kon ik het niet meer verstop pen en toen ik terug was ben ik meteen gaan schrijven. Ik zat nog met de koffers om me heen; het knalde er gewoon uit." Kwetsbaar Ze beseft goed dat ze zich met de publi catie van het boek, nog wel onder haar eigen naam (de anderen dragen gefin geerde namen), kwetsbaar maakt. "Dat moet dan maar. Door het schrijven kan ik er zelf beter mee omgaan. Er is een duidelijke samenhang tussen het poli tieke verleden van mijn vader en mijn eigen lotgevallen." Een van de dingen die haar het zwaarst gevallen zijn is wat ze noemt het loyaliteitsconflict. "De maatschappij zegt dat ik niet van m'n vader mag houdenmaar het is toch m'n vader..." Haar leven tot nu toe is beheerst door de verborgen schaamte over haar va ders "foute" verleden. "Ik heb altijd het gevoel gehad dat de mensen me wel aardig vonden tót het moment dat ze het wisten. Je voelde je door iedereen afgewezen, je miste het basisvertrou wen en beschouwde iedereen als een potentiële vijand. M'n collega's in het onderwijs wisten het nooit, en achteraf denk ik: dat kan toch eigenlijk niet. Op die manier heb ik een heel stuk van m'n eigen persoonlijkheid jarenlang buiten de deur gehouden." Net als talloze lotgenoten van de "twee de generatie" kent Mieke een enorm plaatsvervangend schuldgevoel. "Kin deren nemen altijd de schuld van hun ouders op zich en dat wordt vaak nog versterkt door de omgeving. Bovendien zijn er ook allerlei andere problemen: je staat bijvoorbeeld geregistreerd bij de BVD. Ik ken mensen die niet bij de poli tie mochten omdat hun vader NSB-er was geweest! Er zijn zo veel rare din gen..." Politiek bewust Het politieke verleden van haar vader en de gevolgen daarvan voor haar eigen leven hebben grote invloed gehad op haar eigen opvattingen over de politie ke werkelijkheid, ook - of juist - die van vandaag. "Over het verleden werd in ons gezin niet gepraat, maar het was al tijd drukkend aanwezig. Het heeft mij politiek zeer bewust gemaakt. Ik moet absoluut niets hebben van autori taire of hiërarchische systemen. Als het maar een beetje naar 'rechts' ruikt sla ik al op tilt. Maar ik weet: het fascisme zit in ieder van ons, we zijn in principe alle maal in staat tot moord en doodslag. Aardige, goeie mensen kunnen beesten worden, ook jij en ik. De tweespalt zit in iedereen..." De "boodschap" in haar boek formu leert ze als volgt: "Laten we alsjeblieft leren van de fouten uit het verleden. Kijk naar de opkomst van de centrum democraten. Die slaan helemaal op hol. Ik hou m'n hart vast, want zo begon de Mieke de Bree. NSB ook. Om me heen hoor ik ook voortdurend opmerkingen die eigenlijk fascistisch zijn. Fascisme en nationalisme zijn een vorm van egoïsme; ik zou wil len dat mensen mondialer gingen den ken, want het is gewoon niet eerlijk dat wij het hier zo goed hebben en dat er zo veel mensen op de vlucht zijn voor ar moede en oorlog." "Het vreselijke zwijgen" van Mieke de Bree is uitgegeven bij Merweboek in Sliedrecht. Het boek kost f 14,90 en is o.a. verkrijgbaar in de boekhandel èn bij De Bereklauw aan de Steenhoff- straat. Tijdens het winkelen is een vrouw haar portemonnee kwijtgeraakt. De beurs, met daarin ongeveer 160 gulden, is ver moedelijk uit haar boodschappentas gestolen. Dat gebeurde in een super markt aan de Smitsweg, waar de 65-ja- rige vrouw zaterdagmorgen winkelde. Niet minder dan 260 cd's zijn uit een woning aan de Koekoekweg gestolen. De muziekschijven werden in de nacht van zaterdag op zondag weggehaald. Ook namen de inbrekers een video recorder, een afstandsbediening en en kele bankbiljetten mee. Op de Laanstraat verdwenen zondag overdag zestig cd's uit een huis. Ook daar werd de videorecorder gestolen, evenals diverse sieraden. Een videorecorder werd eveneens ont vreemd uit een woning aan de Vinken- weg. De dader kwam binnen via een bo venlicht. ►ril om 19.30 uur in hel ge. leentelijke gedragscode ter van discriminatie op de rorj aarsnota 1994. lota inzicht grondbedrijffi- rbereidingsbesluit- voor di- atiefvoorstel van het CDA aar stellen van een krediet terberg-Soest in de avond- ïtsplan Soest als beleidsdo- len van een gedragslijn met n fietsvoorzieningen. ijziging van de Legesveror- :t de inwerkingtreding van Soest 1994. i ter uitvoering van het pro- atie over het jaar 1993. 49 van de Wet op de Ruim- tggen aan de SAOZ. nabij de Den Blieklaan van t-de Jong. gen in de wijk Apollo met De ex-wethouders Jan Menne en Frans Kingma mogen 3.200 gulden weggeven. Dat bedrag werd bijeen gebracht als afscheidscadeaus voor Menne en Kingma. Beiden hadden van te voren al aan gegeven dat het geld zou worden ge schonken aan goede doelen. De helft van het bedrag gaat naar Artsen zon der Grenzen, de andere helft wordt overgemaakt op de rekening van de Nederlandse Stichting voor Lepra Bestrijding. Zowel Menne als Kingma spreekt van een 'fantastisch bedrag'. In het pand Steenhoffstraat 15a is sinds kort een eetcafé gevestigd. De onderne mers hebben bij de gemeente een aan vraag ingediend om vergunning voor het inrichten van een terras. Zo'n terras moet aan een aantal voorwaarden vol doen. In verband met geluidshinder mag het terras bijvoorbeeld niet later dan 23.00 uur opengesteld worden. Ook mogen voetgangers er niet door gehinderd worden. Omdat het terras op eigen terrein aangelegd wordt, heeft het College van B. en W. besloten de ver gunning te verlenen. Door de slotschoot van de deur te ver nielen, slaagde een inbreker erin een woning aan de Van Goyenlaan te betre den. Hij ontfermde zich zaterdagnacht over een gouden ketting en parfum. Een 37-jarige bewoner deed aangifte bij de politie. Bij een inbraak op de Eikenlaan werd een damesbril gestolen. Dat moet vrij dag tussen 8.00 en 16.00 uur zijn ge beurd. Negen flessen met sterke drank zijn za terdagmorgen buitgemaakt bij een snelkraak in een zaak aan de Smitsweg. De dader gooide een steen door de ruit. Behalve die ruit werden tien flessen drank, alsmede een houten stellage be schadigd. De snelkraak werd zaterdag morgen tussen half zes en zes uur ge pleegd. De gehele dag deze fraaie witte OLD-TIMER tot uw beschikking Complete bruidsreportage vanaf het begin t/m het einde van de receptie (minimaal 80 foto's) Foto album naar wens gemaakt Receptie album naar wens Luxe exclusieve beschermkoffer Tussen 10.00 en 15.00 uur demonstreren onze bloembindsters de volgende "bruidswerken": diverse soorten bruidsboeketten - de onbeperkte mogelijkheden van de corsage - de mooiste autoversieringen - kerk-, restaurant- en zaalversieringen Of je nu een trendy of romantisch bruidsboeket wilt, laat je zaterdag a.s. rustig informeren over alle mogelijkheden van bruidswerk voor de mooiste dag van je leven. De roos is de bloem der liefde, en zijn daarom op vrijdag en zaterdag in de aanbieding: 20 stuks voor Zuidpromenade 9, Tel.: 02155-16877, Soest Fax:02155-28649 Wie afgelopen zaterdag door Soest is gereden, zal het ongetwijfeld zijn opgevallen: Parasols en borden 'Te Koop' en 'Verkocht' vóór de Rabobank aan het Kerkplein? Daar was dan ook een goede reden voor. Die zaterdag stond Rabo bank Soest geheel in het teken van de infodag 'Wonen'. De bank had haar deuren letterlijk wijd open gezet en elke bezoeker ontving bij aankomst een toepasselijk presentje. In samenwerking met Hoveniersbedrijf Spijker uit Soest was de 'groene' loper uitgelegd en de bankhal ingericht tot een gezellig terras, waar men onder het genot van een hapje en een drankje de videoband 'Huren of Kopen' kon bekij ken. Voor de belangstellenden was er een bord in de bankhal geplaatst met daar op een overzicht van het huizenaanbod van de Soesterse makelaars. Naar de kinderen had men even geen omkijken, want die kregen een vorstelijk onthaal in de kasbox, die speciaal voor deze ge legenheid was ingericht als kinderop vang. Een tiental adviseurs van de Rabobank stond klaar om de 175 bezoekers in een persoonlijk adviesgesprek te informe ren over alle mogelijke vragen rond hy potheken. Zo was er veel vraag naar de hypotheekberekening. Via een speciaal computerprogramma wordt hierbij een geheel op de eigen situatie toegespitste berekening gemaakt van de maximale hypotheek(lasten) en de fiscale voorde len. "Namens de Soesterse notariskanto ren waren ook notarissen Elferink, Bokdam, De Visser en Schippers aan wezig voor het beantwoorden van de specifieke notariële vraagstukken rond hypotheken. Al met al kan Rabobank Soest terug zien op een zeer geslaagde informatie dag. Gezien het enthousiasme van de bezoekers zal hun conclusie ongetwij feld kort en bondig kunnen worden sa mengevat: Rabobank. Aangenaam. Wie op 16 april verhinderd was kan contact opnemen met de afdeling Rela tiebeheer Particulieren van Rabo Soest, tel. 96315. De adviseurs staan u in een persoonlijk adviesgesprek graag te" woord. Ook dit jaar konden mensen met een vreemde nationaliteit in Soest gaan stemmen, mits zij in bezit waren van een verblijfsvergunning en reeds vijfjaar in Nederland verbleven. In totaal waren er 973 niet-Nederlandse stemmers, waar van er 543 daadwerkelijk naar de stem bus gingen. Het opkomstpercentage onder mensen met een niet-Nederland se nationaliteit, die in Soest 3% van het totale kiezerspotentieel uitmaken, was ruim 55,8%. Zaterdag 23 april organiseert Bloemenhuis Jasmijn voor de vijf de maal zijn jaarlijkse bmidsboe kettenshow. A.s. bruidsparen kun nen op deze dag zich uitgebreid la ten informeren over alle 'ins en outs' van bruidswerk. Het bruidsboeket is een belangrijk on derdeel van de trouwdag. Niet alleen de kleur en vorm moeten uitstekend zijn, maar natuurlijk ook de kwaliteit, zodat het bruidsboeket de hele dag kan schit teren. Omdat het bruidspaar moet kun nen rekenen op een perfekt bruidsboe ket, tonen de bloembindsters van Bloe menhuis Jasmijn deze zaterdag hun 'vakvrouwschap'. Bij diverse kramen zullen zij alle moge lijke technieken demonstreren en alle vragen beantwoorden, uiteraard zijn er ook fotoboeken en foldermateriaal voorhanden. Of men nu kiest voor een romantisch bruidsboeket of juist voor een traditioneel boeket, alle modellen zullen te zien zijn. Doordat Bloemen huis Jasmijn dagelijks zelf op de klok koopt van diverse bloemenveilingen is het aanbod van de te verwerken bloe men en andere materialen zeer groot, en is dus bijna alles mogelijk. Naast de bruidsboeketten is er uiter aard veel meer te zien, o.a. corsages, versieringen voorde trouwauto, restau rant, feestzaal, kerk etc, alles dus om de trouwdag 'bloemrijk' tot een succes te maken. Tijdens de bruidsboeketten- show zal ook bruidsfotograaf Loek van Walsem aanwezig zijn met diverse foto boeken en een oldtimer trouwauto, zo dat men zich ook kan laten informeren over de diverse mogelijkheden van bruidsreportages. Voor aanstaande bruidsparen is een be zoek zaterdag dan ook zeker een must. De show begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur in Winkelcentrum Hartje Zuid, bij Bloemenhuis Jasmijn, Zuid promenade 9. HiFi-stereo geluidskwaliteit gecombineerd met een briljante opname. Dat zijn de kenmerken van deze veelzijdige videocamera met automatische functies en 10X zoom en macro-instelling. Met de groothoeklens kunt u prima in kleinere kamers filmen. Grote lichtgevoeligheid 2-lux. Wordt compleet geleverd met accu, acculader/netvoeding, schouderriem, videokabel en afstandsbediening Normale prijs I f1999,-, nu W W J voor televisie, video, camcorders, hifi-stereo, cd's voor persoonlijk advies en een stipte service voor betaalgemak bijv. Pincode binnen 8 dagen omruilgarantie voor installatie en instructie voor extra garantieverzekering tot 5 jaar Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten.

Soester Courant | 1994 | | pagina 6