Laatste fanfare-orkest van Odeon 9 Geen vertrouwen meer in St. Joseph Laatste ISOESTERBERGT Landelijke postzegelbeurs voor jeugd in Aqua Indoor 'De bossen van de Utrechtse Heuvelrug' nu in boekvorm 1SPORTI 'We Informatie-avond voor familie van chronisch-psychiatrische patiënten Nationale Hartcollecte begonnen: financiële steun onontbeerlijk Lions Club houdt Balkanavond WOENSDAG 20 APRIL 1994 SOESTER COURANT PAGINA Op zaterdag 23 en zondag 24 april 'Help het hart wat langer meegaan Voor huisapotheek in Roemenië Bewonerscommissie Soesterberg hoopt op spoedige verbetering Meningen van lezers Blaauw en het Kontakt der Kontinenten Een rode kaart! De Zotteklappers zoeken opslagruimte ^)nsKen^^)n^|| Kontakt der Kontinenten Stratenvolleybal ontbreekt het niet aan spanning KYO geeft forse voorsprong weg Ambachtsver Luchtr In sport- en recreatiecentrum Aqua Indoor wordt op zaterdag 23 en zondag 24 april een landelijke postzegelbeurs gehouden. Uit heel Nederland komen die dag filatelis ten naar Soest. De organisatie is in handen van postzegelvereniging Eemland die haar 25-jarig bestaan viert. Op 23 april wordt de tiende dag van de jeugdfilatelie gehouden. Daaraan ver bonden is de nationale en regionale postzegeltentoonstelling op 23 en 24 april. De stichting voor filatelistisch jeugdwerk bestaat veertig jaar. Mede daarom hebben jeugdige postzegelver zamelaars in april vorig jaar een thema opgekregen: 'Het Rode Kruis nationaal en internationaal'. Behalve over dit on derwerp zijn er ook inzendingen te zien over onder meer bedreigde diersoor ten, het milieu, het drinkwater en sport. In de bovenzaal van Aqua Indoor is op beide dagen een ruilbeurs voor de jeugd. Het Rode Kruis heeft zijn medewerking toegezegd in de vorm een van promo tiestand die gericht is op de jeugd. Ook de PTT komt met een promotiestand en een interessante collectie. In één van de andere zalen wordt een propaganda-tentoonstelling ingericht voor senioren. Op 23 april wordt in res taurant Darthuizen de jaarvergadering van de Bond van Filatelisten Verenigin gen gehouden. Daarbij zijn ook verte genwoordigers uit het buitenland aan wezig. De officiële opening van de jeugdfilate lie wordt zaterdag om 10.30 uur ver richt door jonkheer drs. Beelaerts van Blokland, commissaris van de koningin in de provincie Utrecht. Op zaterdag is de postzegelbeurs geopend van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Wie er in het weekeinde op uit trekt om een wandeling te maken door het natuurschoon van de Utrechtse Heuvelrug, staat er waarschijnlijk niet bij stil dat de oorsprong van dit gebied heel wat minder lieflijk was. De heuvels zijn het overblijfsel van een gigantische gletsjer, die zo'n 130.000 jaar geleden een groot deel van ons land overdekte en die de grond met enorm geweld tot een heuvellandschap op stuwde. En evenmin zal iedereen zich beseffen dat de nu zo beboste Heuvel rug nog niet zo lang geleden vrijwel boomloos was. De oorzaak daarvan was een fikse 'milieuramp': de middel eeuwse bewoners van de Utrechtse Heuvelrug hadden het gebied zo gron dig kaalgekapt, dat aan het begin van de zeventiende eeuw alleen hier en daar nog wat kleine hakhoutbosjes waren overgebleven. De bossen die er nu staat, stammen voor het overgrote deel uit de negentiende en twintigste eeuw. Deze en talloze andere feiten over de Utrechtse Heuvelrug zijn terug te vin den in een nieuw boek over dit zo intri gerende natuur- en cultuurgebied; De bossen van de Utrechtse Heuvelrug, dat is geschreven door de Utrechtse publi cist Wilco Meijers. In dit boek geeft hij een rijk geïllustreerd overzicht van alle belangrijke natuurgebieden op de Utrechtse Heuvelrug, van de Vuursche tot en met de Grebbeberg. Zijn aandacht gaat eerst en voor alles uit naar de bijzondere dieren, planten, bomen en landschappen die op de Heu velrug te vinden zijn. Als 'Heuvelrug kenner' maakt hij de lezer attent op za ken waaraan anderen al snel voorbij zouden gaan: op de eeuwenoude den nen in het Zeisterbos en de zeldzame geoorde fuut in de Leersumse plassen, maar ook op de soms merkwaardige aanplantingsgeschiedenis van de bos sen. het belang van het houtproduktie in dit gebied en heel veel meer. Het spreekt haast vanzelf dat ook de talrijke buitenplaatsen in dit boek uitvoerig aan bod komen. Wilco Meijers, De bossen van de Utrechtse Heuvelrug. Uitgeverij Matrijs, Utrecht, f 24,95. Op maandag 25 april organiseren Ypsilon en Riagg in Amersfoort een informatie-avond speciaal voor familieleden en direct be trokkenen van chronisch psychia trische patiënten. Prof. dr. Kahn spreekt over het schizofreniepro- gramma in het Academisch Zie kenhuis Utrecht. De avond is de eerste van een serie van maande lijkse informatie-avonden. In de behandeling van de schizofrenie, een ziekte waar ongeveer 100.000 Ne derlanders aan lijden, is de afgelopen dertig jaar nauwelijks iets gewijzigd. Het AZU probeert hierin verandering te brengen. Het nieuwe schizofrenie- programma heeft als doel de behande ling van schizofrene patiënten te verbe teren door middel van een combinatie van medicatie en begeleiding. In de be geleiding wordt aandacht besteed aan patiënt en gezin. Het onderzoek richt zich op risicofactoren, beloop en be handeling. Familieleden en direct betrokkenen van chronisch psychiatrische patiënten hebben vaak behoefte aan contact met mensen in een vergelijkbare situatie. Riagg en Ypsilon (vereniging van ou ders en andere familieleden van chro nisch psychotische en schizofrene men sen) willen een keer per maand een ont moetingsavond organiseren, waar fa milieleden en direct betrokkenen infor matie krijgen over allerlei zaken betref fende de chronisch psychiatrische pa tiënt. Op 25 april kan men, naast de informa tie van dhr. Kahn, meer inlichtingen krijgen over deze avonden. Zowel men sen van Ypsilon als Riagg zullen aanwe zig zijn. De avond begint om 19.00 uur, duurt tot 21.30 uur en wordt gehouden in het Sint Pieters- en Bloklandsgast huis, Achter Davidshof 1 te Amers foort. Net als in tal van andere plaatsen in ons land gaan tientallen vrijwil ligers dezer dagen ook in Soest op pad met de collectebus voor de Nederlandse Hartstichting. De Nationale Hartweek is zaterdag 17 april begonnen en duurt tot a.s. za terdag 24 april. De collecte wordt dit jaar gehouden on der het motto "Help het hart wat langer meegaan" en ook nu staat de strijd te gen volksvijand nummer één - hart- en vaatziekten - voorop. Jaarlijks worden in ons land zo'n 65.000 mensen getrof fen door een hartinfarct of een beroer te. In veel gevallen loopt het goed af, voor al dankzij het werk van de Nederlandse Hartstichting, die wordt gesteund door een grote groep "Vrienden van de Hartstichting". Door de resultaten van steeds verdergaand wetenschappelijk onderzoek, waarvoor de collecte-op brengst o.a. wordt gebruikt, zijn we op de goede weg, al zijn we er nog lang niet. Reden temeer om te doen wat we kun nen. De Hartstichting kan haar werk al leen doen met de steun van heel veel Nederlanders. Tijdens de Nationale Hartweek komt de collectant van de Nederlandse Hartstichting aan de deur. De Hartstichting is werkzaam op drie terreinen: naast wetenschappelijk on derzoek zijn dat patiëntenzorg en pre ventie. Met speciale campagnes stimu leert de Hartstichting ook een gezonde leefstijl, zodat mensen minder kans lo pen op hart- en vaatziekten. Weten schappelijk onderzoek en patiënten zorg worden steeds belangrijker door de toenemende vergrijzing en de "te rugtredende" overheid. De Hartstich ting betaalt op dit moment al de helft van al het onderzoek naar hart- en vaat ziekten. Informatie over de Vrienden van de Hartstichting in Soest is te verkrijgen bij dhr. J. Donkervoort, tel. 10587. De Lions Eemland houdt op zater dag 7 mei een Balkan muziek- en dansavond in de aula van het Griftland College aan de Noorder- weg. Hef programma duurt van 20.00 tot 23.30 uur. De toegangsprijs bedraagt twintig gul den. Kaarten voor de avond zijn vanaf donderdag 21 april verkrijgbaar bij de VW's in Soest en Baarn en bij de reis bureaus van Gerth in Soest, Baarn en Hilversum. De opbrengst van de avond is bestemd voor het inrichten van een huisapo theek in een zwakzinnigeninrichting in de Roemeense plaats Piatra Neamt. Daar wordt op dit moment door de Ne derlandse Stichting 'Bouwen voor Zwakzinnige Kinderen in Roemenië' een inrichting gebouwd. Het wordt een complex van gebouwtjes met 80 plaat sen. Niet alleen zwakzinnigen, maar ook gehandicapte kinderen uit de regio kunnen daar een plek krijgen. De in richting is eind dit jaar gereed. De avond is bestemd voor het muziek- en danshappening-minnend publiek van alle leeftijden en in het bijzonder voor hen die houden van de specifieke folk- en zigeunermuziek en dans uit Oost-Europa. Opgetreden wordt door het Roemeense Folksorkest 'Cununa de pe Somes'. Dit ensemble bestaat uit circa 10 musici, 10 dansers en 10 danse ressen. Ze komen uit Bistrita, een plaats in Transilvanië. Verder wordt opgetre den door het Nederlandse Zigeuneror kest 'Romanye Rye'. Het was zaterdagavond een grote muzikale opruiming binnen de muziekvereniging Odeon. In de nagenoeg volle zaal van het Offi ciers-Casino aan de Kampweg ga ven drumband, majoretten, leer lingen en het fanfare-orkest van Odeon een wervelende voorstel ling van hun kunnen. Na het openingsnummer Creole Bells, gaf voorzitter J.H. van Vliet een toe lichting op de verandering van fanfare naar harmonie en de daarbij komende (financiële) problemen. Met Rule Britannia voelde men zich in derdaad in Engelse sferen. Van dezelf de componist als van Jezus Christ Su perstar werd Pie Jesu gespeeld. Dit kla gend, soms smekend stuk werd goed vertolkt door vooral de twee jonge trompettisten. Daarna de uit vier delen bestaande El Paso Montanesa met zijn onderlinge enorme verschillen. De 5/8 maat in het derde deel gaf de juiste swing, maar het vierde deel lag het korps duidelijk beter. Een pluim voor de kleine trom die nooit overheerste, maar duidelijk het ritme aangaf. Air uit New Baroque Suite was een specialiteit voor de trompetsolist Jeroen Jongeling. Virtuoos rondde hij de snelle zesender tigers in dit niet gemakkelijk muziek stuk af. Als een intermezzo werd hij daarna door de voorzitter naar voren gehaald die hem de versierselen van 10-jaar lid opspelde. Vervolgens werd S. Delfsma in het zonnetje gezet. Hij was 65 jaar muzikant waarvan 30 jaar bij Odeon. Hij blies zaterdag voor het laatst op zijn kornet een prestatie die weinigen hem zullen nadoen. Voor de pauze werd Anthem van Ul- vaens en Andersson ten gehore ge bracht. Een muziekstuk waarin alle in strumenten gezamenlijk aan hun trek ken komen. Om dan de juiste toon aan te geven was aan de eerste partij wel toevertrouwd. Gerrit de Weerd, diri gent van Odeon, oogstte daarna een te recht applaus. Na de pauze werd be gonnen met het optreden van het leer lingenorkest bestaande uit circa twintig personen. Hierin hoorde men ook dui delijk de hand van de meester De Weerd. Voor leerlingen was het zuiver en professioneel. Zo gingen de solisten, als zij hun partijen speelden, staan en dat was bij de hele kleintjes bijna niet te zien. De drumband, bestaande uit acht man, liet duidelijk horen dat er nog iets meer is dan de loopmars nr. 1. Aan Wim Brouwer heeft Odeon een uitste kende drumband-instructeur, die zijn kennis op dit punt duidelijk toonde aan de hand van eigen gemaakte stukken. Dat Odeon ook een stuk show binnen haar gelederen heeft, werd zichtbaar tij dens A String of Pearls en Baby Ele- phants Walk. Hierin hadden de majo retten, onder leiding van Woutera Bouwmeester een groot aandeel. Voor al de acht heel kleine olifantjes brachten de handen op elkaar. Niet alleen van wege hun leeftijd, maar ook van het juist in de maat bewegen. Voor de oli fantmoeder derhalve een pluim. In Dis co Band gaf Odeon haar kunnen in mu ziek en show. De majorettes hadden hun pakjes geruild voor een leuke out fit. Met daarachter de jongens van de drumband als de tijdelijke Chippen- deals en een goed stuk muziek, maakte het totaal compleet. Nog even mocht men luisteren naar het begrip fanfare in Brazil, begeleid door sheer-girls en daarmee sloot Odeon haar fanfarepe riode op grootse wijze af. Op de jaarlijkse bewonersavond van de bewonerscommissie Soes terberg sprak het bestuur woens dag haar teleurstelling uit over de wijze waarop het bestuur van de woningbouwvereniging St. Joseph met de bewonerscommissie om gaat. De oorzaak van deze harde uitspraak ligt volgens de commissie onder meer in een opeenstapeling van irritaties over het niet nakomen van afspraken van de zijde van St. Joseph en het structureel niet beantwoorden van brieven. Zo werd de bewonerscommissie niet uitge nodigd in de overlegvergadering in no vember 1993, waarin de verkiezing van een vertegenwoordiger voor de klach tencommissie aan de orde was, terwijl de bewonerscommissie schriftelijk een kandidaat had gesteld. Ook de corres pondentie over een zevental beleidsza ken waaronder de geplande vervanging van keukens, werd tot op heden door het bestuur van St. Joseph niet beant woord. In 1990 is de bewonerscommissie Soes terberg, op aandringen van St. Joseph, tot stand gekomen en werd een groot aantal zaken in zeer goede harmonie aangepakt. Vele malen werd de com missie door het bestuur geprezen voor haar inzet en volharding. Een veelvoud van zaken dat vanaf november fout ging bij het bestuur van St. Joseph deed de bewonerscommissie besluiten een ge sprek met St. Joseph aan te knopen. Tij dens dit overleg, dat begin maart plaats vond, gaf de woningbouwvereniging toe dat er inderdaad vervelende foutjes waren gemaakt en beloofde zij beter schap. Ook werd de commissie voorge houden, dat schriftelijk antwoord zou worden gegeven op vele vragen voordat de bewonersavond op 13 april zou wor den gehouden. De door St. Joseph aan gestelde functionaris voor bewonersza ken, mevrouw E.A.M. Heuver, kon echter niet ingaan op vragen van de commissie waarom er nog steeds geen antwoord van St. Joseph was gekomen. Ook de eveneens nieuwe technisch op zichter, J. Pranger, moest zich beperken tot planning voor de komende tijd. 'Vergeling' Tijdens de vergadering bleek dat huur ders van woningen van Bloemheuvel en Huis Ten Halve het zat zijn om steeds maar weer te horen dat de problemen met betrekking tot de vergeling van wanden en plafonds worden bestu deerd. Er wordt over Bloemheuvel al Met stijgende verbazing heb ik gedu rende vele weken onder deze rubriek de inzendingen gelezen van de heren Bunskoek, directeur van het Kontakt der Kontinenten, en Blaauw, lid van de WD-fractie in de gemeenteraad van Soest. Het begon met een ingezonden stuk van de heer Bunskoek, waarin hij zich namens het Kontakt der Kontinen ten distantieerde van enige opvattin gen, die bij de Vrienden van het Vlieg dorp leken te leven. De heer Blaauw voelde zich vervolgens geroepen daar op te reageren met een (in mijn ogen) sterk persoonlijk getinte aanval op de heer Bunskoek en het Kontakt der Kontinenten. Naar mijn mening heeft deze publicitair volstrekt overbodige reactie van de heer Blaauw door de ui terst negatieve en beledigende tendens daarvan geleid tot voormelde reeks van ingezonden stukken. Immers kon het Kontakt der Kontinen ten (behoudens door de heer Blaauw een alom gerespecteerde instelling) niet stilzwijgen bij beschadiging van haar goede naam. Temeer, daar de heer Blaauw feiten stelt, die hij op geen en kele wijze hard maakt en door het Kon takt der Kontinenten worden betwist. Ieder weldenkende lezer mocht ver wachten, dat de discussie tussen voor noemde heren zou zijn afgerond met de als afsluiting bedoelde reactie van de heer Bunskoek in de Soester Courant van 6 april j.I. Evenwel meende de heer Blaauw in de Soester Courant van 13 april j.1. het laatste woord te moeten hebben. De in houd daarvan bracht mij en mijn pen in beroering. De heer Blaauw schrijft in zijn laatste (en ik hoop oprecht laatste) bijdrage, dat hij harde feiten heeft ge steld, die niet of onvoldoende weerlegd zijn. Ik heb deze zogenaamde feiten van de heer Blaauw gelezen en herlezen en evenzeer de ontkenning daarvan door het Kontakt der Kontinenten. De regel is: wie stelt moet bewijzen! Niet omge keerd. Welnu, de oplettende lezer zal hebben opgemerkt, dat de heer Blaauw geen enkel door hem genoemd feit be wezen heeft. In zijn laatste bijdrage schrijft hij dan volstrekt ten onrechte, dat het Kontakt der Kontinenten niet heeft aangetoond dat de door hem ge noemde feiten onjuist zouden zijn. Daargelaten, dat het Kontakt der Kon tinenten mijns inziens de stellingen van de heer Blaauw wel degelijk gemoti veerd weerlegd heeft, gaat het niet aan, dat de heer Blaauw de bewijslast om keert. Het toont zijn onmacht om zijn beweringen te onderbouwen en dat - vooral gelet op de toonzetting - acht ik verwerpelijk. Ik zou deze constatering voor mijzelf hebben gehouden, ware het niet, dat de heer Blaauw vervolgens schrijft, dat andere personen in andere bladen zijn mening evenzeer willen ver kondigen. Voor de lezers van die ande re bladen hoop-ik oprecht, dat zij daar voor gespaard blijven. Ik sluit af met de uitsmijter van de heer Blaauw (WD) dat 'ondernemers die zich bewust op het politieke vlak begeven en daarbij naar buiten treden, risico's lopen'. Zo lang de politiek mede wordt beheerst door mensen als de heer Blaauw, denk ik, dat ondernemers veel grotere risi co's lopen, indien zij zich niet op het po litieke vlak begeven. mr. M. Vetkamp De plaatselijke derby werd door vele belangstellenden gevolgd. Dan weer juichten de FC Bunskoek-fans, maar ook de fans van de FC Blaauw lieten zich niet onbetuigd. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op, maar al gauw vielen er rake klappen. Doelpunten werden afgekeurd, gele kaarten uitgedeeld. De strijd kreeg een grimmig karakter. Voor de fans ging de lol eraf; zij verlieten het stadion. Na de zoveelste overtreding werd het de FC Bunskoek te erg. Zij staakten de strijd en wilden het veld verlaten maar de FC Blaauw wilde doorgaan en in de hitte van de strijd werd er zelfs flink nagetrapt, het ergste wat op een sportveld kan gebeuren. Wat jammer toch, dat niet iedereen zich sportief kan gedragen Riet Lensink tién jaar gesproken, maar er gebeurt nog steeds niets, aldus de bewoners. En de vraag, waarom deze problemen eerst in Huis Ten Halve aangepakt worden en niet in Bloemheuvel, kon niet naar tevredenheid worden beantwoord. De technisch opzichter beloofde nog dit jaar met een structurele oplossing voor de problemen te komen en vroeg begrip dat hij pas enkele maanden in deze functie was belast. "Wat zich allemaal in het verleden heeft afgespeeld, kunt u mij niet verwijten. Ik beloof u mijn ui terste best te doen", was zijn commen taar. De nieuw gekozen voorzitter van de bewonerscommissie Soesterberg, Cor van Stein, gunde St. Joseph het voordeel van de twijfel en zei dat de be wonerscommissie er alles aan gelegen is om de klachten snel opgelost te krijgen. "Als je als bewonerscommissie moet constateren dat je aan het lijntje wordt gehouden, wordt het hoog tijd dat er bij St. Joseph eens wat mensen wakker worden geschud", aldus van Stein. De afgetreden voorzitter Jan Prins is nog steeds strijdbaar en zal lid blijven van de commissie. "We zijn nu al zover geko men, we laten ons niet aan de kant schuiven nu blijkt dat het geld kost om de problemen opgelost te krijgen. De vergeling in de woningen zal kost wat kost moeten worden verholpen", rea geerde Prins. FHOS Tijdens de vergadering waren vertegen woordigers van de Federatie Huurders Overleg Soest (FHOS) aanwezig. Piet Pieren en Verschoor gaven een uiteen zetting van de doelstelling van het FHOS en een reële visie op de toekomst waarin woningbouwverenigingen een sociale privatisering tegemoet gaan. De zeer belangrijke rol die de bewoners bij zaken als huur- en verhuurbeleid van de woningbouwverenigingen zullen moe ten gaan spelen, werden door het FHOS indringend en duidelijk gefor muleerd. De ruim zestig aanwezige huurders gaven eensgezind toestem ming aan de bewonerscommissie om met het FHOS verder te praten over een verregaande samenwerking en in tegratie. "Je zult als huurder wel moeten. De re gionale samenwerkingsconvenanten tussen woningbouwverenigingen en de daarbij gepaard gaande omvorming naar woningstichtingen, maakt een blokvorming van huurders noodzake lijk om de huurdersbelangen te blijven behartigen. Dat betekent scholing en vorming van huurders, meepraten als volwaardig gesprekspartner en zorgen dat je op alle fronten vooraan staat. Aansluiting bij het FHOS geeft voor de toekomst de beste waarborgen om tot resultaat te komen", aldus de kersverse voorzitter Van Stein. Hij hoopt en verwacht dat binnen St. Joseph de 'ingeslapen' bestuurders ein delijk wakker worden. "Het zou jam mer zijn als deze situatie uit zou draaien op een vertrouwenscrisis tussen de be wonerscommissie Soesterberg en het bestuur van St. Joseph. We zijn dan te rug naar af en verplicht tegenover onze medebewoners om deze situatie tijdens de algemene ledenvergadering aan de orde te stellen." De plaatselijke carnavalsvereniging de Zotteklappers zoekt voor haar goede ren een opslagruimte. Gedacht wordt aan een grote schuur of soortgelijke ruimte. Informatie: Henk Hoekstra, Mercury 78, tel. 52790. Een wekelijkse column van een min of meer bekende Soesterberger. Deze week: dhr L.J. Bunskoek, De Brik 7. Graag ga ik in op de uitnodiging van de ze krant om in deze rubriek iets te ver tellen over het centrum waar ik in het dagelijks leven leiding aan mag geven: het Kontakt der Kontinenten (KdK). Ik ben sinds 1970 verbonden aan het cen trum; sinds eind 1986 als directeur. Vanaf september 1976 ben ik bewoner van Soesterberg, na eerst een aantal ja ren te hebben gependeld vanuit mijn vorige woonplaatsen Enschede en Vee- nendaal. Op het moment dat deze krant ver schijnt zijn twee medewerkers van KdK net terug uit Osijek, Kroatië, waar ze cursussen gaven aan leerkrachten in het voormalig Joegoslavië. Het gaat daarbij vooral om het opstarten van intercultu reel onderwijs in een door oorlog ver scheurde samenleving. Op hetzelfde ogenblik is een andere medewerker van KdK op doorreis uit Rwanda en Kenia (waar hij in opdracht van Artsen zonder Grenzen werkzaam was) naar Zuid- Afrika teneinde daar de komende we ken in opdracht van de Verenigde Na ties als verkiezingswaarnemer te funge ren. Internationale samenwerking: cursuswerk sinds 1961 Met deze twee voorbeelden is aangege ven wat KdK in feite doet: het geven van cursussen, trainingen en conferen ties, vooral in Soesterberg, maar ook daarbuiten, op het gebied van ontwik kelingssamenwerking, cultuurverschil len en (intercultureel) management. In 1924 begon de Missiecongregatie SVD op deze plek het Missiehuis St. Jan, waar tot 1961 in totaal 874 jongens op dit klein-seminarie een gymnasiumop leiding volgden. Door de Paters SVD werd in 1961 de Stichting Kontakt der Kontinenten opgericht, die nog steeds bijscholingscursussen geeft voor mis sionarissen in het veld, en terugkerende missionarissen voorbereidt op functies in de Nederlandse kerkprovincie. Daarnaast werkte KdK in de jaren '60 en '70 op grote schaal voor het Neder landse onderwijs; leerlingen kwamen naar KdK voor werkweken over ont wikkelingssamenwerking. Die periode, waarin we tussendoor nog geconfron teerd werden met een fikse brand (mei '68), is geheel afgesloten, en op dit mo ment houdt KdK zich, naast het werk voor missionarissen, bezig met voorbe reiding, bijscholing en terugkeerpro gramma's voor Nederlandse en voor een deel ook Engelse ontwikkelings werkers. Die worden uitgezonden door SNV (Organisatie voor ontwikkelings samenwerking van het Ministerie van Buitenlandse Zaken); DGIS (het Mi nisterie vóór Ontwikkelingssamenwer king); Memisa Medicus Mundi (art sen), Voluntary Services Oversea (de Britse pendant van SNV), Artsen zon der Grenzen (3 x per jaar twee-weekse managementcursussen voor de regio coördinatoren uit de hele wereld); en nog tientallen andere organisaties op het gebied van ontwikkelingssamen werking en noodhulp. In al deze cursus sen gaat het vooral over cultuurver schillen (voorbereiding op het, vaak met partner en kinderen, wonen en werken in een andere cultuur) en mana gement (hoe geef je leiding aan een zie kenhuis in omstandigheden die bedui dend verschillen van de Nederlandse si tuatie). Gemeenten: Omdat van de ca. 640 Nederlandse gemeenten er inmiddels zo'n 400 actief zijn op internationaal Vorige week dinsdag stond de Ban- ninghal 's avonds weer bol van de enorme 'gevechten'. De aan kop gaan de teams zouden hun stand even uit breiden, en de met wraak vervulde verliezers hadden ook zulke gedach ten. Het werd een loon naar werken uitslag met de volgende standen. Poule A: 1. de Watermannen, 2. Secret Service, 3. Time Out, 4, Bamboecrac kers, 5. Kwiek, 6. Even wachten. Poule B: 1. Eggermonde, 2. Make it up 1,3. Bold Beautiful's, 4. Sport Or, 5. TNO Team, 6. Flintstones. Poule C: Make it up 2, 2. Die Anfan- gers, 3. the Floratjes, 4. the Flatstars, 5. Rumplers vreugde, 6. Populairtjes. Poule D: 1. de Parels, 2. Lensmeppers 1, 3. Rumplers plezier, 4. Er is nog hoop, 5. Bartimeuszes, 6. C.Z.M.D.B. Poule E: 1. Drièm Tiem, 2. de Sterren, 3. New Dutch, 4. Onderwereld, 5. Lensmeppers 2, 6. S.E.N.S.O. Poule F: i. Meerding metaal, 2. de Greffelbijters, 3. Dombo, 4. de Wazige Dwazen, 5. de Zotteklappers, 6. Kliko 1. Nu men halfweg is, worden nieuwe poule-indelingen gemaakt, waarin de eerste drie geëindigde teams tegen de laatste drie geëindigde uitkomen, zodat ieder team alsnog de kans heeft om in de finale van 23 april te komen. Deze fi nale begint om 19.00 uur in de Ban- ninghal. KVO moest zaterdag tegen DOS uit Westbroek spelen. Na een goede start van KVO (8-2) kon de Soesterbergse ploeg geen vuist maken. Aan het einde van de wedstrijd was de stand in even wicht: 10-10. Topscorer bij KVO was Folko de Raad met vijf doelpunten. Overige uitslagen: HKC 2-KVO 2 10-8; KVO 3-Odik 4 13-14; KVO 4-Huizen 4 5-4; KVO 5-RDZ 4 10-11; KVO Al-Doorn Al 5-9; Kestern A2-KVO A2 5-2; Spirit Bl-KVO BI 5-1; Dalto C3-KVOC1 2-6; Animo Dl-KVO Dl 2-7; Antilopen E2-KVO El 2-2. terrein worden er door KdK ondermeel in samenwerking met de VNG (Verenil ging van Nederlandse Gemeenten) ooi 1 veel cursussen gegeven voor Neder! landse ambtenaren en bestuurders,dii| zich met dit internationale beleid bezig I houden. Omgekeerd volgen stagiaire van gemeenten uit ontwikkelingslan den, voordat ze in de diverse gemeen ten in ons land stage gaan lopen, altijd' eerst een cursus in Soesterberg. Oost-Europa: Sinds 1990 is KdKac- J tief in Hongarije, Polen en het voorma lig Joegoslavië, veelal in samenwerking met Nederlandse gemeenten; in dit cur suswerk gaat het om samenlevingsop bouw (democratie, lokaal bestuur, be volkingsparticipatie en versterking van het maatschappelijk middenveld). Minderheden in Nederland: cursuswerk sinds 1982 Cultuurverschillen en intercultureel management vormen ook de onderwer pen in de cursussen voor ambtenaren van gemeentelijke diensten huisvesting, sociale diensten, vervoersbedrijven, reinigingsdiensten etc.; op deze wijze wordt getracht te werken aan verbete ring van de relaties en de communicatie tussen de verschillende culturen in ons land. Het KdK volgt daarbij het min derhedenbeleid van de Nederlandse re gering, en voert dan ook regelmatig op drachten uit voor het Ministerie van Binnenlandse Zaken. In samenwerking met de Nationale Woningraad en het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting worden deze cursus sen ook gegeven ten behoeve van me dewerkers van woningbouwcorporaties in het hele land, terwijl sinds ongeveer twee jaar dergelijke opdrachten worden uitgevoerd voor ondermeer perso neelsfunctionarissen, bureaus werving en selectie en de keuringsraden van het Ministerie van Defensie. Management: cursus- en advieswerk sinds 1979 In de cursussector management, beleid en organisatie worden al 15 jaar cursus sen management gegeven aan leiding gevenden binnen gemeenten; onder meer gemeentesecretarissen en direc ties gemeentewerken, terwijl daarnaast voor gehele gemeentelijke organisaties cursussen functioneringsgesprekken en andere sociale vaardigheden worden gegeven. De laatste jaren is er ook veel aandacht voor begelèiding van mana gementteams; niet alleen in gemeenten, maar in toenemende mate ook voor het bedrijfsleven. Binnen de gezondheids zorg wordt met name veel gewerkt met vrouwelijke artsen, kinderartsen, gy naecologen en verloskundigen op het gebied van management en organisatie ontwikkeling, in samenwerking met de eigen beroepsorganisaties. Voorts wordt cursuswerk (kadervor ming) verricht voor allerlei vrijwilli gersorganisaties (Ned. Ver. van Huis vrouwen, Ned. Chr. Vrouwen Bond, organisaties van vrouwelijke religieu zen en andere vrouwenorganisaties; verder Amnesty International, Vluch telingenwerk Nederland, etc.) Conferentieoord en accommodatie In totaal worden er door de KdK-staf zo'n 300 cursussen per jaar gegeven; overwegend in Soesterberg, maar ook daarbuiten. Daarnaast ontvangt het centrum jaarlijks nog eens 300 groepen met eigen cursussen en conferenties: vrijwel altijd meerdaags. Zo worden hier al twee jaar alle conducteurs en perronwachters van de NS getraind in het omgaan met agressie. Ambtenaren uit alle gemeenten van ons land werden hier in 1993 opgeleid tot GBA-specia- list (nieuwe gemeentelijke bevolkings administratie). Al meer dan 15jaarisde LSOB (Landelijke Stichting Opleidin gen Bejaardenzorg) een vaste klant in ons centrum, waar zij veel van hun op leidingen verzorgen. En zo zijn er nog tientallen andere (landelijke) organisa ties die gebruik maken van het confe rentiecentrum KdK. KdK beschikt daartoe over een accom modatie met. ongeveer 16 cursus- en vergaderzalen, 70 slaapkamers met in totaal ruim100 bedden, een volledig geoutilleerd restaurant, ruimten voor ontspanning, en niet te vergeten 20 Ha. bos- en wandelgebied. De Stichting, met een bestuur van 13 mensen, heeft ruim 70 mensen in dienst: cursusstaf, administratie en secretariaat, keuken, huishouding, bewaking en technische dienst. Het is een centrum waar ieder een met veel plezier en grote inzet werkt, en juist vanwege de veelheid en verscheidenheid aan groepen en orga nisaties die er komen is het interessant, en altijd weer nieuw. Het enthousiasme van de medewerkers heeft positieve ef fecten: de dienstverlening is van dien aard dat vrijwel al onze gasten zeer te vreden terugkijken op hun verblijf in Soesterberg, en graag terugkomen. In die gevallen waar dat niet zo is, heeft dat oorzaken die wij niet of nauwelijks kun nen beïnvloeden. Onbekend in Soesterberg Gezien de vooral landelijke en interna tionale functie die het centrum heeft, zo realiseren wij ons, laat de bekendheid binnen het dorp zelf te wensen over. Ik hoop met dit artikeltje daar enige ver andering in aan te hebben gebracht; mocht U meer willen weten, dan bent U van harte welkom. Wico Bunskoek, directeur KdK Maandag 11 api bachtsverzamelg Sterren bergw eg i fideel in gebrui verheugde Ge bouwer en eigen gebouw, mocht mers en gemeeni begroeten, waar ter De Widt. Dat gebeurde in d ruimte van het Cc mits. In zijn oper hij wethouder Me bergen, bedrijfsec de gemeente Soes king. Hij loofde a voor een simpel neel gebouw, me van en ten behc mers. "Ik ben er dit mooie gebou mann. Daarna kwam d laatst drs. J.L. f Ongeveer 12uui nitief voor her vond hij het een gen openen. Hij voorde econom berg. "Het is eei vaart die we ni< gen en wat is er wethouder moe laatste dag een glanzende start aldus Menne. dit gebouw hee hier achter te i gebouw is bew: uitgeroepen tc ciële gebouw mocht hij met ning verrichte voetballen w: tweede schot Tot slot sprak kele dankwoo bouw een d' Soest en Soesl kleinere bedi Ook de werk rustig begin, loofde hij de bouwbedrijf terbergse be voor de zov van een dos ook de nek u I 1 "Manm met de; reken want d verplicl goede Met dei comma Squadr macht Zeist o om zes dewerl zoek v beschi taken

Soester Courant | 1994 | | pagina 9