Forse stijging van criminaliteit f Onze Top 5 van deze week. En dit zijn de knallers van deze week: 2.29 0.99 1.98 0.98 0.98 C1000 Zoiets verzin Je toch niet! 13 J O I Thorbecke-penning blijk van waardering voor WD-'godfather' Joop Ebbers He* volle P°" vo°rü)f hu» Fusie basisscholen weer uitgelekt O 0 0 DERTIEN kiio 7.98 02155-14152 Gemiddeld 6,5 inbraken/diefstallen per dag in Soest Hoge partij-onderscheiding voor oud-raadslid HET VLEESCENTRUM 10?° Vast- van BREUKELEN bv Videorecorder uit woning gestolen De groene nr. 1 samen met oranje nr. 1 \dat moet wel een schitterende dag worden 't dwrderhoogt Terrasje pakken? De Nieuwe Lelie Stadhouderslaan 15 Telefoon 16913 PETERS Makelaars 3 Actueel 4 Varia 5 Actueel 15 Sport 20 Cultuur Herdenking gevallenen WO II Kelderboxen weer doelwit inbrekers Stilzwijgen over samengaan De Schakel en De Regentuuter 01 Frans Stokbrood, nn voorgebakken, 200 gram "y 01 Extra jam, aardbeien, abrikozen on of kersen, pot 450 gram I.Ö" Uit de bedieningsafdeling: Slagersachterham, - or. 100 gram J£99" l.yy 01 Conqueror sherry, medium dry, dry of c cream®®® fles 0.75 liter ^745" D.yt) 01 Tissue Toiletpapier, or. wit, pak 12 rollen j&89" 4.o9 Extraatje van deze week. 01 Karnemelk, pak 1 liter JkPcT 99 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. \Ji I Bananen Witlof Magere hamlappen Coburger rauwe ham Lux toiletzeep Kippesoep C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT KUNSTNAGELS Stance Andeweg - iküs 1 JANUAR11995 ...EEN BELLER IS NATUURLIJK NÓG SNELLER! In Soest worden dagelijks gemid deld 6,5 inbraken en diefstallen gepleegd. Dat blijkt uit het jaar overzicht van de politie. De voor naamste conclusie die uit het ver slag kan worden getrokken, is dat de criminaliteit in 1993 sterk is ge stegen. Het beeld in Soest spoort daarmee met de landelijke trend. Het aantal inbraken in woningen en be drijven nam vorig jaar toe tot 938, een stijging van 25 procent. Een nog grotere stijging vormt het aantal diefstallen van of uit auto's. In 1993 werd van 488 der gelijke gevallen proces-verbaal opge maakt, hetgeen, neerkomt op een stij ging van 37 procent ten opzichte van 1992. Het aantal diefstallen van motor voertuigen steeg van 67 naar 103 en vo rig jaar werden 81 winkeldiefstallen ge pleegd, tegen 74 een jaar eerder. In 1993 werden minder (brom-)fietsen gestolen (522) dan in 1992 (562). De overige kleine criminaliteit (vernielin gen en dergelijke) steeg met elf procent naar 707 gevallen. Ook de andere criminaliteitsvormen namen toe. Zoals de vermogensdelic ten (van 5 naar 21), geweld (van 299 naar 324) en fraude (van 47 naar 59). Het aantal zedendelicten nam af (van 58 naar 48). Acht keer kwam de politie in actie voor drugscriminaliteit en zeven keer had de politie te maken met wapencriminali- teit. De overige criminaliteit sprong van 543 naar 883 gevallen. Preventie Het voornemen van de politie om het aantal inbraken terug te dringen naar het niveau van 1990 (609) is bij lange na niet gehaald. Dit jaar is de politie al gestart met preventieve projecten tegen woninginbraak. Daarbij worden bewo ners, gemeenten, woningbouwvereni gingen, verzekeringsmaatschappijen en het bedrijfsleven betrokken. Op het ge bied van preventie heeft de politie ove rigens maar één medewerker beschik baar. Pogingen om een tweede mede werker te krijgen, hebben tot dusver geen resultaat gehad. De gehele perso nele invulling van de politie in district Eemland-Noord baart districtschef E.W. Schutzmann trouwens grote zor gen. "Hoewel automatisering, efficien cy en effectief optreden tot betere resul taten leiden, is het totaal van dit optre den onvoldoende om de stijgende cri minaliteit het hoofd te bieden. De per sonele invulling van de politie blijft ach ter bij de stijgende criminaliteit", aldus Schutzmann in zijn voorwoord in het jaarverslag. Dat de gemeenten in het district, waaronder Soest, acties inzet ten om politie-surveillanten te financie ren, als een welkome aanvulling op het politie-toezicht op straat. Hij wacht ge spannen af of, en zo ja hoe, de landelijke overheid de verdere versterking van de politie gestalte zal geven. Verkeer In 1993 vonden in Soest ook meer ern stige verkeersongevallen plaats: 303 ten opzichte van 252. Daarnaast ge beurden nog 616 ongelukken, 28 meer dan in 1992. Daarentegen bekeurde de politie minder automobilisten onder in vloed (van 87 naar 51). Het aantal ove rige verkeersovertredingen en -misdrij ven steeg van 123 naar 228. Vreemdelingen Het aantal vreemdelingen daalde in 1993 met 372. Per 31 december vorig jaar stonden bij de politie in Soest 2.842 buitenlanders ingeschreven. Die ont wikkelingen is vooral toe te schrijven aan het vertrek van de Amerikaanse militairen. Die staan of stonden, omwil le van NAVO-bepalingen, weliswaar niet ingeschreven, hun familieleden zijn/waren wel geregistreerd. Daarnaast verbleven vorig jaar in Soest 157 vreemdelingen, van wie de politie een zaak in behandeling had. In 1992 waren dat er nog 236. 'Sinds afgelopen zaterdag is Joop Ebbers, oud-raadslid voor de VVD, de trotse bezitter van de Thorbecke-penning. Het was de eerste keer dat deze zeldzame on derscheiding, als blijk van waarde ring voor leden die zich bijzonder hebben ingezet voor de WD inge steld door het partijbestuur, in Soest werd uitgereikt. Ebbers was zaterdag het middelpunt van een "liberale borrel" ten huize van wethouder Neks Blommers, waar de voltallige fractie, het bestuur en nog wat aanhang zich te zijner ere hadden ver zameld. De Soesterberger Ebbers is 28 jaar onafgebroken raadslid geweest, was een aantal jaren ook wethouder en is ook nu - ondanks zijn 74 jaar - nog onvermoeibaar actief als fractie-assis tent. Ebbers kreeg de onderscheiding uitge reikt door burgemeester Hans de Widt, die hem in een korte speech kenschetste als "een uniek mens", waarop de op merkingen in de liberale beginsel verklaring - o.a. over individuele ont plooiing en samenwerking ten behoeve van de samenleving - bij uitstek van toe passing waren. Volgens De Widt wordt Ebbers, die sinds '59 lid is van de partij, in 1966 lid werd van de gemeenteraadsfractie en inmiddels beschouwd wordt als "émi nence grise" van de Soester afdeling, door de plaatselijke VVD-ers op han den gedragen. Zij nemen dan ook met moeite afscheid van hem, al blijft hij zeer betrokken. "Je bent altijd een her kenbaar aanspreekpunt geweest en ge bleven, met name voor de ouderen als de Soesterbergers." De Widt noemde hem een "liberaal in hart en nieren, die het gewoon goed heeft gedaan". Ebbers toonde zich verrast en ontroerd over het huldebetoon. Fractievoorzitter Bert Krijger bood hem nog een fraaie foto uit de verkiezingscampagne aan, waarin het oud-raadslid te midden van zijn collega's troont. "Als de godfather van de VVD," aldus Krijger. Burgemeester De Widt (r.) reikte de Thorbecke-penning aan Joop Ebbers uit. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 VARKENSHAASJES per kilo FRICANDEAU per kilo SOESTER SMULPOT per kilo Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaaibaar. 19.50 1Q50 pagina Via een vermoedelijk openstaand tuin- raam is een insluiper vorige week een woning aan de Weegbreestraat binnen gedrongen. Hij nam donderdag de vi deorecorder met afstandbediening mee. Een 24-jarige Soester meldde dat later bij de politie. TUIN-ADVIESCENTRUM Dorresteinweg 72b Soest, 02155 - 12883 Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-1625] Politie Kernland belooft meer aandacht voor nazorg bij inbraken. Wetenschapswinkel start luisteronderzoek Radio Soest. Politiek akkoord met avondbus-op-proef tussen Soest en Soesterberg. Politiek gaat nog eens na denken over invulling van Bosstraat-Noord. Visser stelt kritische vra gen over Cécile Drees- mann-museum. VYZ'49 terechte kam pioen eerste klasse. Soester volksdansgroep Radost houdt uitwisseling met Roemeense collega's. Jubileumconcert Jongeren koor overweldigend succes. Bijzondere expositie in Molendael. Kunstmarkt Artishock. De herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog vindt plaats op woensdag 4 mei,om 20.00 uur bij het Monument bij Braamha- ge aan de Inspecteur Schreuderlaan. Medewerking aan deze plechtigheid wordt verleend door het Soester Mannenkoor Apollo. Na de twee minuten stilte en het optreden van het koor, geschiedt de bloemlegging, waarna het défilé langs het Monu ment volgt. Namens de gemeente zal burge meester J. de Widt de eerste bloe men leggen. Hij wordt gevolgd door de heer T. Schalkx namens het Voormalig Verzet, de heren W.G. Hilhorst en J. v.d. Heiden namens het Oranjecomité en een aantal scholieren van het Griftland college. De commissie, belast met de uitvoe ring van de herdenking, dringt er bij de inwoners met klem op aan, tijdig aanwezig te zijn bij het Monument, zodat er om 20.00 uur precies abso lute stilte heerst bij de gedenkplaats. De inwoners worden verder in ver band met de herdenking verzocht 's avonds vanaf zes uur tot zonson dergang de vlaggen halfstok te han gen. Opnieuw zijn kelderboxen het doelwit geweest van inbrekers. Het aantal in braken in kelderboxen neemt de afgelo pen weken aanzienlijk toe. Vorige week werden twee bergingen aan de Smits- weg en één aan de Weegbreestraat opengebroken. In dat laatste geval nam de dader de bromfiets van een zestien jarige Soester mee. Op de Smitsweg werden uit de ene box een herenfiets en een gereedschapskist gestolen en uit andere verdwenen een koelkast, een stofzuiger, een reiskoffer en een heren fiets. Van die laatste inbraak werd aan gifte gedaan door een medewerker van de Stichting Vluchtelingenwerk. De da der is nog voortvluchtig. Op het gemeentehuis en beide scholen zwijgen ze in alle talen, maar opnieuw is uitgelekt, dat een fusie tussen de De Schakel en De Regentuuter op de rails staat. Bei de openbare basisscholen waren om dezelfde reden in augustus en september 1992 'al uitgebreid in het nieuws. Toen was per ongeluk een gemeentelij ke notitie naar buiten gekomen, waarin burgemeester en wethouders hun voor keur voor een fusie uitspraken. Beide scholen zitten onder de opheffings norm van 134 leerlingen, die het rijk stelt. In een adviesnota van de afdeling on derwijs aan het college wordt nu op nieuw een passage aan de fusie tussen Zie voor de openingstijden van 30 april de aankondiging in uw winkel. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 30 april a.s.. kilo 500 gram 100 gram stuk 100 gram 1 liter blik de scholen aan de Klaarwaterweg en de Weegbreestraat gewijd. De nota han delt over het huisvestingsprobleem van basisscholen in de gemeente Soest. Daarin is de volgende zin te lezen: "Vertrouwelijk is nog dat door de fusie van de obs De Schakel en de obs De Re gentuuter ruimten vrijkomen hoeveel ruimten is nog niet uit te rekenen. Volgens gemeentevoorlichter Ben van Os wil dat niet zeggen dat er een fusie komt. Hij belde maandag de redacties van de plaatselijke en regionale kranten met het verzoek de 'vertrouwelijke' passage uit de adviesnota te schrappen. "Die is er per ongeluk onder getikt, maar hoort er niet in thuis." Ambtenaar J. W. Veraar, die de advies nota heeft opgesteld, ontkent noch be vestigt dat de scholen samengaan. Wij doen over fusies van scholen geen me dedelingen, ik niet en de burgemeester niet. Dit is een adviesnota over een heel andere zaak. Dat heeft niets te maken met fusies." Op de betreffende scholen wordt even min ingegaan op het bericht van de fu sie. "Ik weet van niets. Als daar iets over te melden is, moet u bij de afdeling on derwijs van de gemeente zijn", reageert directeur mevrouw A.M. van der Weerdt-van Emmerik van De Regen tuuter. In 1992 werd de toenmalige wethouder van onderwijs, Mieke Swinkels, overla den met kritiek, toen het standpunt van Het gebouw van de openbare basis school De Schakel aan de Klaarwater weg. Foto: Goos van der Wilt. b en w naar de pers was uitgelekt, terwijl de betreffende schoolteams, medezeg genschapsraden, ouders en raadsleden nog van niets wisten. Overigens wist de Soester Courant toen in het bezit te ko men van vertrouwelijke stukken, waar uit viel op te maken, dat het college van mening was dat een (openbare) basis school minimaal 160 leerlingen zou moeten tellen. Daarmee ging het colle ge ruim boven de rijksnorm zitten. "Voor de instandhouding van een zelf standige, openbare basisschool moet het aantal leerlingen rond twintig pro cent boven de opheffingsnorm liggen", luidde toen één van de randvoorwaar den van het college. al vanaf f. 40,- per set. Afslank- en Nagelstudio Vosseveldlaan 47 - Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 amsterdaro 25 apr«»1968 president Voor slechts dertien gulden ontvangt u elke woensdag de Soester Courant tot U kunt mij noteren als abonnee van de i Naam Adres 1 Postcode i Handtekening 1 M 13 94 i Zenden in open envelop aan: Soester Courant, Antwoordnummer 136,3760 AB Soest (Postzegel is niet nodig)

Soester Courant | 1994 | | pagina 1