n CSi U) 'SI aruöhocK i CULTUUR WELZtMÏ Soester volksdansgroep 'Radost' houdt uitwisseling met Roemeense collega's O' Nieuws van de bibliotheek Bijzondere expositie in Molendael Jubileumconcert Jongerenkoor Soest overweldigend succes! lemu-koel Hulpvt WOENSDAG 27 APRIL 1994 SOESTER COURANT PAGINA 201 Uitvoering op 9 mei in Griftland College stichting openbare bibliotheek Kunstwerk van de maand \Nereld14/inkel Koninginnemarkt en de Wereldwinkel V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Indonesische keuken voor beginners Concert gekoppeld aan tentoonstelling SOES^R" COURANT Activiteiten in De Schoof Kinderboerderij De Vrije Teugel Vrijwilligers Vakature Bank Vrijwilligerswerk nooit voor niets Vlooienmarkt in Aqua Indoor Wie van Soest houdt leest de Soester Courant 'The baby of Macon' Kunstmarkt Artishock /OENSDAG 27 A )irect bij aankoo, Een week lang, van zaterdag 7 tot en met 14 mei, is de volksdans groep "Cununa de Pe Somes" uit Bistrita (Roemenië) te gast in Soest. De Roenleense volksdan sers en -danseressen zijn hier op uitnodiging van hun Soester colle ga's, de volksdansgroep "Radost". Gezamenlijk verzorgen de groe pen op maandagavond 9 mei een feestelijk optreden in het Griftland College. "Radost" - de (Bulgaarse) naam bete kent "vriendschap" - staat sinds de op richting zestien jaar geleden onder de artistieke leiding van Lea v.d. Eijnden. Zij traint groepen zowel in Soest als in Baarn en schrijft ook heel wat choreo grafieën voor de volksdansen, die niet alleen van Nederlandse maar ook van buitenlandse origine zijn. Geoefend wordt er op maandagmiddag en don derdagmorgen in de zaal bij de Emma- kerk. De komende uitwisseling is grotendeels het werk van mevrouw Meiners, die in middels naam heeft gemaakt als organi sator van de demonstratiegroep. "Een leuke, hechte groep mensen, waar alles kan." Zo schetsen de dames de dans groep, die inmiddels 26 leden telt. "Het gaat niet alleen om het bewegen, maar ook om het onderling kontakt." Volksdansen is een steeds populairder vorm van gezonde en gezellige vrije tijdsbesteding. Het heeft wel eens de naam dat het voornamelijk wordt beoe fend in de sandalen- en geitewollen sokken-sfeer, maar dat is onterecht. "Volksdansen is een pittige bezigheid," aldus de dames V.d. Eijden en Meiners. "Het is zelfs moeilijker dan stijldansen, want daar heb je steeds dezelfde patro nen. Je moet altijd je hoofd erbij hou den, dus aan praten kom je nauwelijks toe, maar we hebben altijd wel heel veel schik." De meeste volksdansgroepen hebben maar één probleem: een man- nentekort, maar Radost prijs zich ge lukkig met haar zeven heren die inder daad hun mannetje staan. In opgang Het volksdansen is weer in opgang en behalve de vele internationale dansen die "Radost" op het repertoire heeft staan - vooral uit de Balkan-landen - zijn er ook allerlei Nederlandse volks dansen die zeker de moeite waard zijn. "Het is lang niet alleen de Driekus man," aldus de beide dames. "Radost" maakt ook veel werk van de kleding, die inmiddels een bonte verzameling is van diverse Nederlandse klederdrachten, allemaal zelf gemaakt. "Radost" heeft intussen al aardig wat internationale ervaring. Vorig jaar mei ging de groep op bezoek in Kiev, nadat de Oekraïense collega's in oktober '92 al in Soest waren geweest. Ondanks de taalverschillen werd het een succesvolle uitwisseling, waaraan "Radost" nog heel plezierige herinneringen bewaart. Geen wonder dat er ook voor dit jaar gezocht werd naar een uitwisselings partner, die gevonden werd via een volksdansblad. "Cununa de Pe Somes" komt van 7 tot 14 mei naar Soest. De (professionele) groep telt 41 leden, vooral jongeren, en heeft ook een eigen orkest van 10 man bij zich. Voor zo'n gezelschap is het niet een voudig een onderdak te vinden waar met elkaar gegeten en geoefend kan worden. "Radost" verzekerde zich van de welwillende medewerking van de fa. Van Dorrestein Cultuurtechniek (Wieksloterweg), die de loods de hele week beschikbaar stelt. Aannemersbe drijf V.d. Grift stelt gratis een wc-wa- gen ter beschikking. De kookploeg van "Radost" bestaat uit zeven mensen, die elk een groep van ca. 12 personen van eten gaat voorzien. Uitvoering Het Soester publiek krijgt op maandag 9 mei in het Griftland College de gele genheid om beide groepen aan het werk te zien. "Radost" en "Cununa" zullen vanaf 's avonds 20.00 uur afwisselend optreden. De volksdansers rekenen (weer) op een volle zaal, zoals ook het geval was met de uitvoering die ze sa men met de groep uit Kiev gaven. "Radost" organiseert de uitwisseling zonder sponsors - behalve dan de fir ma's Van Dorrestein en Van de Grift - en betaalt dus alles zelf. Dat kost een paar centen en bovendien moet er ge spaard worden voor het tegenbezoek aan Roemenië (vólgend jaar mei). Van daar dat er een entreeprijs van f 7,50 wordt gevraagd. De Roemeense gasten worden volgen de week, zoals het hoort, natuurlijk eerst officieel ontvangen door burge meester De Widt. Behalve de uitvoe ring in het Griftland treden de groepen ook op voor de bewoners van Molen schot en in Naarden, waar deelgeno men wordt aan een actie voor Roeme nië. Verder staan er uitstapjes op het programma naar o.a. Spakenburg, Am sterdam en de bloembollen en op He- De volksdansgroep "Radost", hier ge huld in diverse Nederlandse kleder drachten. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Het kunstwerk van de maand is van Anton Martineau. Het is een krijtte kening "Zonder titel". Het formaat is 80 x 65 cm. Anton Martineau maakte in de jaren '60 naam als expressionist met een scherp oog voor het absurde van de banale werkelijkheid. Vooral met de voorbeelden van Goya in het hoofd schilderde hij fi guren en koppen die zowel van agressie als van humor getuigen. Martineau heeft zijn achtergrond als reclameschilder nooit verloochend, maar er juist dankbaar gebruik van gemaakt. melvaartsdag wordt natuurlijk rondge keken op de Oude Ambachtenmarkt in Soest. X^^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Op 30 april, Koninginnedag, is de We reldwinkel te vinden op de speelweide aan de Prins Bernhardlaan. De Wereld winkel is die dag weer met een uitge breid assortiment voorlichtingsmate riaal en artikelen aanwezig, in kraam 63 (bij de witte boerderij). De winkel aan de Steenhoffstraat is die dag gesloten, maar dat is de meeste Soesters wel be kend. Minder bekend is dat de mensen van de Wereldwinkel, als dat mogelijk is, graag bereid zijn met een voorlichtings- en verkoopkraam ook andere bijeenkom sten - als die zich daarvoor lenen - een extra dimensie te geven. Zo was de We reldwinkel recent te vinden op een gro te verkoophappening van de basis school De Wegwijzer in Overhees, die zich inzette voor een project in Ghana. Ook in dienstencentrum De Vijverhof en zeer recent in Mariënburg kreeg de Wereldwinkel de gelegenheid om via de verkoopkraam voorlichting te geven. Speciale tip: zoek op de Koninginne- dagmarkt alvast een cadeautje uit voor Moederdag. Voor cadeaus slaagt u het beste bij de Wereldwinkel. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Deze cursus is een goede start voor wie graag zelf wil proberen gado-gado, atjar tjampoer, sambal goreng boontjes of boemboe bali ikan te maken. De Indo nesische keuken kent een keur aan kruiden en specerijen om de gerechten op hun specifieke smaak te brengen. U leert de diverse kruiden en specerijen te onderscheiden en te gebruiken. De kruiden en specerijen worden meestal van tevoren fijn gemaakt in een vijzel om de smaak beter tot zijn recht te laten komen. Vervolgens wordt een wadjan (wok) gebruikt om de kruiden en groenten te "roerbakken". In de wad- jang kunnen gerechten ook worden ge bakken of gefrituurd. In verband met de beschikbare ruimte wordt er in twee groepen gewerkt: een "koude keuken" en een "warme keu ken". Iedere cursist komt in beide keu kens aan bod. Iedere les worden ver schillende gerechten klaargemaakt en krijgt u uitleg over de bereidingswijze. Na het koken worden alle gerechten ge proefd en kunt u wat mee naar huis ne men om de thuisblijvers te laten meege nieten. Natuurlijk krijgt u ook een re ceptuur mee naar huis. Eerste les meebrengen: theedoek, schort, groot mes, klein mesje, snij plank, bestek, eventueel vijzel en bak jes. Aanvang cursus: dinsdag 27 septem ber, 19.30-21.30 uur. Docente: mevr. A. Genuit-Schippers. Cursusadres: Bakkerij van Buuren, Nieuweweg 19. Aantal lessen: 6. Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195; maandag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donder dag 10.00-13.00 uur. Het kantoor is ge sloten vanaf donderdag 5 t/m 13 mei. Maandag 16 mei is het kantoor weer ge opend. Van 25 april t/m 6 juni is in de ex positieruimte van medisch cen trum Molendael Soest een bijzon dere schilderijen-tentoonstelling te zien van de kunstenaars Triniek Kessels, Bep van der Vinne, Niek van den Akker, Luc van der Kooij Hennie Kuiper. Zij werden geïnspireerd door de tekst en mu ziek van de Musikalische Exquiën van Heinrich Schütz (1585-1672). Op zondag 15 mei, aansluitend aan de kerkdienst, voert het Vocaal Ensemble Octoplus uit Soest, na de koffiepauze, de 'M.E.' uit als koffieconcert. Tijdens het concert is de tentoonstelling te zien in de kerkzaal van Molendael. Zang, tekst en beeld zijn zo op bijzondere wij ze met elkaar verenigd. Gedurende de expositie zijn in de vitri nes van de expositieruimte van het zie kenhuis droog- en zijdebloemboeket- ten te zien van Esther Haringsma uit Soest. De schilderijen en boeketten la ten in kleur en beeld een harmonisch geheel ontstaan. Het ligt in de bedoe ling dat in de tentoonstellingsruimte een muziekbox wordt geplaatst, zodat men tevens de muziek kan beluisteren. De schilderijen, waaronder een paar drieluiken, zijn vervaardigd met ver schillende technieken en materialen: aquarel, pastel, olieverf, acryl op pa pier, linnen en hout. Het thema is ont leend aan bijbelteksten, die gebeiteld staan in een sarcofaag van een Duitse vorst. De 'Musikalische Exequiën' opus 7 is in 1636 te Dresden uitgegeven. Dat Schütz het werk een opusnummer mee gaf, duidt erop dat hij het werk als be langrijk heeft gezien. Uit de niet alle daagse ontstaansgeschiedenis blijkt dan ook de bijzondere opgave waar Schütz voor gesteld werd. Posthumus Reuss, een in die tijd hooggeachte, wijze en muzikale Duitse graaf, verzamelde tek sten voor zijn eigen begrafenis, liet die in een speciaal voor hem vervaardigde sarcofaag beitelen en gaf Schütz de op dracht er een samenhangende compo sitie van te maken. Uit deze, op het eerste gezicht onmoge lijke opgave is een schitterend werk in drie delen ontstaan. Schütz heeft ge woekerd met de mogelijkheden, die koorzang biedt: een rijke kleurschake ring door het toepassen van één- tot ze venstemmigheid, door lage en hoge stemmen tegenover elkaar te plaatsen en te mengen, door solo- en koorge deelten af te wisselen. Bovendien is er de afwisseling tussen polyfone- en ko raalachtige zettingen, tussen de ver schillende tempi en maatsoorten. Tenslotte wordt er gebruik gemaakt van de kerkruimte door koren en of solisten op verschillende plaatsen op te stellen. Al met al, ondanks of dankzij het on derwerp, een telkens weer feestelijk stuk, waarin de teksten voor dramatiek aanleiding geven. De tentoonstelling en het concert zijn een gezamenlijk initiatief van het hoofd van de civiele dienst van Molendael, de dirigent van Octoplus, de geestelijk ver zorger en Art Services uit Roswinkel. De sterren van de hemel! Zó werd gezongen en gespeeld door het ju bilerende Jongerenkoor Soest in zijn vierde lustrumconcert. De ruim 200 bezoekers kregen zater dagavond in C-drie een uitvoering gepresenteerd die ze niet licht zul len vergeten. Het ongewoon lang durige, ovationele applaus aan het einde van de avond weerspiegelde op niet mis te verstane manier de mening van het publiek. Er was dan ook, is een aaneenrijging van hoogtepunten, een stuk vakwerk neergezet dat nauwelijks ruimte laat voor kritische notities. De dirigent, Frank Kooiman, leidde 'zijn' koor vak bekwaam en op een innemend inspire rende manier. Hij vooral heeft het koor gevormd tot een harmonische eenheid. "Harmonisch in meer dan één opzicht," merkte Jan Houben op, de voorzitter van de Raad van Kerken in Soest. De balans tussen mannen- en vrouwen stemmen was opmerkelijk in even wicht, ondanks het numerieke over wicht van de vrouwen: 27 tegen 6. Er werd, een bijzonderheid van een koor, heel duidelijk gearticuleerd. Verder werd er zuiver gezongen, gelijk ingezet en - last not least - gepresenteerd vanuit een duidelijke visie! Vóór de pauze werden tien liederen ge zongen uit het kerkelijke repertoire. Daarbij waren keuzen gemaakt waar voor menig dirigent zou terugdeinzen. 'Wie durft het delen aan' was wat dat betreft een van de toppers: lekker swin gend en met een originele en gedurfde experimentele instrumentale begelei ding. 'Heelheid, Gerechtigheid, Vrede' werd als sluitstuk vóór de pauze door alle aanwezigen enthousiast meegezon gen. Na de pauze volgde een Engelstalig (niet-kerkelijk) populair programma, dat de veelzijdigheid van alle medewer kers nog eens extra onderstreepte. En dan te bedenken dat de meeste arrange menten en fluit- en pianopartijen van eigen hand waren. Naast Frank Kooi man moet hier met ere vermeld worden Bas Weusten, de bescheiden 'alleskun- ner', zoals hij in een van de aankondi gingen genoemd werd. Hij had niet al leen veel gecomponeerd en gearran geerd, hij bespeelde ook, schijnbaar moeiteloos, op voortreffelijke manier piano, trompet en keyboard. Het combo had overigens meer topta lent in huis. Esther Schoots, nog geen twee jaar geleden begonnen met fluit spelen, gaf staaltjes van subliem dwars- fluitspel weg. Olga Hogewoning en An- ja Hilhorst staken elkaar voortdurend naar de kroon via hun vaak moeilijke pianopartijen. Richard van Bemmelen (basgitaar) en Hildo Flierman (drums) ondersteunden het combo professio neel. En dan natuurlijk de vele solo's van Lonneke Weusten... Die zéér goe de, gerenommeerde 'wijn' behoeft in Soest, en ver daarbuiten, geen krans meer! Al bij al een avond om niet te vergeten. Overweldigend! Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 5.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. De Schoof, De Engh, De Praatpaal, tel. 12527 tel. 21987 tel. 19546 Molenstraat 142. Open huis Tijdens het open huis in De Schoof kan men vrij binnenlopen om gebruik te maken van de ontmoetingsruimte voor een gesprek, een spelletje tafelvoetbal, sjoelen, kaarten of een consumptie te gebruiken. Maandag 14.00-17.00en 19.30-22.30; Dinsdag 09.30-12.00; Woensdag 09.30-12.00, 14.00-17.00 en 19.30-22.00; Donderdag 09.30-12.00 (met gratis koffie), 14.00-17.00; Vrijdag 09.30-12.00. Let op: donderdag (marktdag) een gra tis kopje koffie. •Kiussenochtend Op de maandagochtenden kunt u van 09.00-11.30 uur in het centrum De Schoof terecht voor kleine klusjes. U kunt daarbij denken aan het repareren van speelgoed, een verlengsnoer ma ken, een fiets repareren enz. De kosten zijn f 2,50 (excl. materiaal). Instuif voor kinderen Speciaal voor kinderen van de basis school in de leeftijd van 4 t/m 11 jaar. Het programma is heel gevarieerd, waarbij veel wordt gedaan op het ge bied van creativiteit en spel. Af en toe is er een bingo, filmmiddag of een wed strijd. Elke woensdag van 14.00-15.30 uur. De kosten zijn f 1,25 per keer. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 28 april Van 9.30-11.30 uur is het weef volwas- senentijd. Leuke dingen maken in een leuke sfeer. Van 15.45-17.45 uur: Es ther, Lisette en Johannes zijn jarige kin deren die vandaag hun feest bij ons vie ren. Vrijdag 29 april Vandaag staan alle werkzaamheden in het teken van koninginnedag. De me dewerkers zijn druk met het voorberei den van alle activiteiten en hapjes en dranken voor morgen, want dan moet het perfect in orde zijn. Zaterdag 30 april Vandaag is het zover: om 11.00 uur gaat het hek open en dan hopen we dui zenden bezoekers te mogen ontvangen bij onze activiteiten. Enkele hoogte punten uit het grote aanbod: 12.00 uur: Karaoke. Iedereen kan laten horen hoe mooi hij kan zingen. Dit kan ook van 14.00 tot 15.00 uur en van 16.00 tot 17.00 uur. - Om 13.00 uur treden Peppi en Kokki op - Om 14.50 uur laten we 1000 ballon nen op - Om 15.00 uur treedt V.O.F de Kunst op met liedjes van Annie M.G. Schmidt - Er is een aparte speelwei met leuke ac tiviteiten voor kinderen tot 6 jaar. - Voor de grote kinderen zijn er veel spring - en bewegingsattributen, een su- pérwip, tobbedansen en nog veel meer - De entree is f 7,50 per persoon. Op het terrein hoeft dan niets meer betaald te worden. Dus de toegangsprijs is inclu sief alle optredens, activiteiten en at- trakties. Uiteraard moeten nog wel drankjes en hapjes betaald worden. Maandag 2 mei Om 9.30 uur komt groep 1 van De Wegwijzer op bezoek voor het thema 'jonge dieren', 's Middags groep 4 van dezelfde school voor hetzelfde project. Dinsdag 3 mei Vandaag komt de Fontanusschool uit Harderwijk op schoolreis. Zij krijgen veel activiteiten aangeboden en we ma ken er een leuke dag van. Woensdag 4 mei Van 9.30-11.30 uur de peuter/ouder activiteit. Om 14.00 uur de nieuwste voorstelling van de theatergroep van de kinderboerderij voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Na de voorstelling nog veel leuke activiteiten. Het kost twee gulden per persoon. Smitsweg 311, tel. 12630 Drie miljoen mensen in Nederland doen op één of andere manier iets in het vrijwilligerswerk. Hun motieven zijn uiteenlopend. Je krijgt meer contacten, mensen waarderen wat je doetje komt met nieuwe dingen in aanraking, het leert je de betrekkelijkheid van je eigen zaken en zorgen zien, je blijft flexibel Je doet iets terug voor de samenleving en bovendien krijg je werkervaring. Vrijwilligerswerk kun je in allerlei vor men doen. Je kunt veel vergaderen bij bijvoorbeeld: het bestuurswerk. Of soms juist veel met je handen werken in bijvoorbeeld: buurthuizen. Je kunt zelf standig of met een baas werken. Je kunt kiezen of je er 3 uur of 20 uur per week in wilt steken. Vrijwilligerswerk doe je gratis. Dat be tekent in principe dat je geen loon ver dient voor gedane arbeid. Wel kan er onkostenvergoeding tegenover staan. Als je bijvoorbeeld reiskosten en telefoonkosten maakt of als je postze gels nodig hebt etc. Een groot aantal vrijwilligers heeft een sociale uitkering. Vrijwilligerswerk doen met een uitkering kan heel goed, als er maar bepaalde regels in acht wor den genomen. Voor het overige gelden de volgende regels: - het werk mag niet worden verricht in een bedrijf, ook niet in het bedrijf van een familielid; - het mag niet om werk gaan dat door gaans door een betaalde kracht wordt verricht; het mag geen werk zijn waarvoor de organiserende instelling subsidie voor de loonkosten kan krijgen. Vrijwilligerswerk is niet vrijblijvend. Organisaties en cliënten moeten op je kunnen rekenen. Het is dus noodzake lijk dat duidelijke afspraken gemaakt worden over de rechten en plichten als vrijwilliger. Deze week vraagt de Vrijwilligers Va kature Bank Soest/Baam e.o. aandacht voor de volgende vakatures: 5-121: Stichting voor sociaal cultu reel werk te Soest zoekt 1 a 2 vrijwillig (st)ers om kinderen schaak- en damles- sen te geven. 6-101: Telefonische Hulpdienst zoekt vrijwillig(st)ers om diensten te draaien als telefonische hulpverlener, voor gemiddeld 6 uur per week. (De opleiding start 1 mei a.s.). Leeftijd mi nimaal 21 jaar. 6-122 Het Koningin Wilhelmina Fonds vraagt iemand om samen met een andere vrijwillig(st)er de jaarlijkse collectie Kankerbestrijding te organise ren. 7-130 Stichting voor sociaal kultureel werk en basisedukaiie te Baarn zoekt meerdere vrijwillig(st)ers voor het op zetten, voorbereiden en uitvoeren van een kinderinstuif voor kinderen van 6-11 jaar. De geplande aktiviteiten be treffen onder meer sport- en spel, han denarbeid, toneel en schminken. 8-133 Centrum voor geestelijk ge handicaptenzorg zoekt een aantal vrij willigsters voor het opbouwen en on derhouden van zgn. "bezoek-ouder-re- laties", d.w.z. dat een bewoner regel matig wordt bezocht en dat er met hem/ haar gezellige dingen worden onderno men. •9-114 Een patiëntenvereniging zoekt vrijwillige begeleiders voor hun groeps reizen. Het verlenen van hulp bij dage lijkse bezigheden, rolstoelduwen tij dens uitstapjes, winkelen en gezellige bezig zijn. De gastvrouw- of heer van de eisgroep heeft de eindverantwoording. 14-108 Belangenvereniging voor doof-blinden vraagt mensen die deze gehandicapten hun ogen en oren willen "uitlenen", om deelname aan het leven van alledag af en toe enigszins mogelijk te maken. 14-109 Verzorgingshuis voor zelf standig wonende bejaarden te Baarn zoekt vrijwillig(st)ers voor het begelei den van bewoners van en naar de con versatiezaal, 's morgens tijdens koffie tijd. 17-113 Dezelfde instelling zoekt een vrijwïllig(st)er voor het invullen van de menulijsten voor bewoners die dat zelf niet kunnen. 18-125 Internationaal Vrouwencen trum te Soest vraagt voor het bestuur een secretaresse voor het maken van verslagen, het opstellen van brieven, het bijwonen van bestuursvergaderin gen, het opstellen van de agenda en het versturen van de uitnodigingen. Inlichtingen over de genoemde vakatu res en over vrijwilligerswerk in het alge meen, kunt u te allen tijde bij de Vrijwil ligers Vakature Bank verkrijgen aan de Smitsweg 311 te Soest. Kantoortijden: dinsdag tot en met donderdagochtend van 9.00 tot 12.00 uur, tel. 12630. De Vakaturebank is van donderdag 5 mei tot en met donderdag 12 mei geslo ten, i.v.m. de tulpenvakantie. De burgemeester heeft besloten de ver gunning te verlenen voor de vlooien markt die op zaterdag 26 juni in de sporthal van Aqua Indoor wordt ge houden. De markt moet wel gehouden worden binnen de normale winkeltij den. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 28 april: Spreekt iemand Peter Greenaway wel eens tegen? Vraagt iemand wel eens wat hij nou eigenlijk precies bedoeld? Praat er überhaupt wel eens iemand met hem? Als Greenaway in beeld ver schijnt is hij nooit in gesprek; hij spreekt een monoloog uit. Greenaway commu niceert niet, hij doceert. Na vijftien jaar filmmaken leidt zoiets tot "The Baby of Macon." Twee foto's van Olivier Toscani vorm den een belangrijke inspiratiebron voor "The Baby of Macon. De beroemde Benettonfoto van de pasgeboren, nog met bloed overdekte baby opende Greenaway's expositie "The physical selfin Museum Boymans van Beunin- gen. De andere foto stond voorop "El- le" en toonde een meisje met kind, res pectievelijk met haute couture en felle blauwe ogen. Het model was afgebeeld als Heilige Maagd, de onbevlekt ont vangen onschuld koesterend aan haar borst. In een begeleidende verklaring trekt Greenaway een lijn van deze kinderex ploitatie naar zijn film. De huidige ver schrikkingen rond incest en ander kin dermisbruik worden door de film ge dramatiseerd en in een historische con text geplaatst, aldus de verklaring. Meer dan een modieuze en overbodige rechtvaardiging is het niet. Net als altijd leeft Greenaway gewoon zijn obsessies uit. Dit keer koos hij voor Frankrijk in de 17e eeuw, een periode vol sektes, re ligieuze hysterie, hekserij en wonderen, waar theater religie is en religie theater. Hier krijgt de jonge aristocraat Cosimo, gemodelleerd naar de authentieke Co simo de Medici, als stichtelijk vermaak een toneelstuk voorgeschoteld. Alle vrouwen van Macon, een stadje boven Lyon, zijn onvruchtbaar. De geboorte van een prachtig kind uit een monster lijke moeder wordt opgevat als een te ken Gods: met hem zal de voorspoed terugkeren. Het ventje wordt geanne xeerd door zijn zus, die zichzelf als Maagd en het kind als Wonder presen teert. Aanvankelijk gelooft het gepeu pel haar, maar de kerk zint op wraak. De valse Maria overleeft het niet, de kleine blonde God evenmin. Gretig wordt zijn lijkje versneden tot talloze relikwieën. Zomaar een verhaal vertellen is niet ge noeg voor Greenaway. Dus wordt de grens tussen theater en werkelijkheid regelmatig overschreden. Wat gespeeld wordt en werkelijk gebeurt, Iaat zich nauwelijks van elkaar onderscheiden, te meer daar hele horden toeschouwers enthousiast in de handeling participe ren. Ze worden daartoe aangespoord door een regisseur-souffleur, die in een hokje over het podium wordt geduwd. Dat zal God wel zijn, of de schrijver van het stuk. Hij is het die aan het eind ver klaart dat het allemaal fictie was. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50, leden enz. f 5,00. Zaterdag 30 april: Op koninginnedag organiseert Artis hock weer de traditionele kunstmarkt rond het verenigingsgebouw. Zoals elk jaar is er een groot en gevarieerd aan bod van schilderijen, kleinplastiek, et sen en tekeningen, keramiek en siera den. Vanaf 13.00 uur wordt de markt opge luisterd door een optreden van Peter Bruys en Artishocks Groot Gemengd Kamerkoor. Peter is al enige jaren met een zekere regelmaat te bewonderen in Artishock, meestal met collega Frans, als de Garderobos. Ook solo heeft hij een repertoire dat gezien en vooral ge hoord mag worden. In de expositiezaal van de vereniging is een tentoonstelling te zien van de te kenclub. De werken zijn gemaakt door de leden van de tekenclub van de ver eniging. Thema is "Marieke", die het afgelopen jaar acht maal model stond. De tekenclub werkt niet onder leiding of volgens een cursusprogramma. Hier door laat de tentoonstelling een groot aantal aspecten van het model zien, uit gevoerd in vele formaten en technie ken. De tentoonstelling is ook geopend tijdens alle verenigingsactiviteiten van 25 april tot 9 mei. In de gezellige sociëteit kan men terecht voor de verzorging van de inwendige mens. Ligstoelen, parasols en zonne brandmiddelen dienen zelf medegeno men te worden. Open van 10.00 uur tot 17.00 uur. Toe gang gratis. lanlenvanRemu die e lilieuvriendelijke en e L koelkast of diepv eS„, ontvangen direct bi en korting van f 50,-. eis dat een oudekoelk; riezer bij de detaillist v erd. Hiermee sluit Rc e landelijke actie. De ingsregeling Milieuv n Energiezuinige huis koelkasten en diepvru 1EK of koelkastenacti in mei en duurt tol 996. let primaire doel van de k ie is het bevorderen van e i„g in huishoudens door nergiezuinige koel- en uur. Oude afgedankte k liepvriezers bevatten alle Vis deze CFK's uit dei veglekken, tasten ze de i ;n bevorderen ze het br. Dit kan worden voorkomt ,pparaten op een verant' vorden verwerkt. Daaron ieukorting alleen onder h /oor nieuw'. Vanuit haar Plan (MAP) geeft Remu ,p de aanschaf van nieuw jen speciaal actie-logo n erop attent bij welke winl torting is te verkrijgen. Koel- en vriesapparatui "Marieke", gezien door Meindert Rasker: een van de kunstwerken van de tekenclub. j Weekend-opvangdi I Maatschappelijke Die Hulp in dringende mo dag, zondag en algem gen, tel. (035) 24555. Samenwerking Psy I lij" Praktijk voor diagnc begeleiding, opvoedi I chotherapie. Volgens Stichting Hulpdiei Hulp aanvragen dag 10.00 uur, tel. (0346 Nazorg borstkank Informatie: Borstk trum Utrecht (BIC), t/m. vrij. 10.00 - 13 Werkgroep Kind Behartigt de belang vóór, tijdens en na Informatie: mevr. i Vrouwenspreeki Iedere donderdag ring 31A (Vrouwe (033)16612. Als je dat. Meidentelefoon Voor specifieke m dag 19.00-21.00 18.00 uur; donder (030) 322020. i Vrouwen in de Vrouwen die prob rein van de bijstan bij de werkgroep telefonisch dage! 18.00 uur. Soes Spreekuur: elke 10.00-11.30 uu Vrouwencentrun Buro Vrije Ti; Bemiddelt in vri mensen bij elkaai op het gebied va bus 3074, 3760 14650. VTO-samenv Vroegtijdige On stoornissen bij k AE Amersfoori Slachtofferhi Praatpaal en v van misdrijven 27719. Slachtofferl 24 uur per dag Soest, Soestdij en 23.00 uur 23.00 en 7.001 Amersfoortse Al Anon-gi Steun aan fam veel drinkt of 15474 Baarn. Ouders vai Landelijke zi adres: Evelini 3765 XR Soe Thuishulpi De THC biei menterender ders van vers dicapte kindi oppassen do 033-631334

Soester Courant | 1994 | | pagina 20