Rob de Nijs en Michael Jackson op 8 juni op de kinderboerderij aruóhocK CULTUUR WELZUNÏ Zimbabwe in Groeneveld Nieuws van de bibliotheek Poppen in 'De Bereklauw' GROENEVELD WOENSDAG 4 MEI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 2 Vijf gulden voordeel in gestarte voorverkoop benefietconcert Tengenenge oud, Tengenenge nieuw stichting openbare bibliotheek Aanwinstenlijst volwassenen 'Gruppo Sportivo' 20 mei in Soest! Natuur Nabij IVN-wandeling in de Eempolders Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Psychologie SÖESTERlCÖWiWIF Mayindra Tarot-workshop Kinderboerderij De Vrije Teugel Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Vrijwilligers Vakature Bank Werkervarings certificaten NNereldI/I/inkel Wereldwinkel zet koffie-campagne voort Dauwtrappen bij kasteel Groeneveld Tiende "Poëzie a la Carte" in Groeneveld 'March comes in lik a lion' Five Up High SPULLENHULP Spullenhulp gaat a.s. zaterdag al open voor publiek In Soest en omgeving is deze week de voorverkoop gestart van kaar ten voor het benefietconcert dat Rob de Nijs op woensdag 8 juni op kinderboerderij De Vrije Teugel geeft en dat begin dit jaar al in deze krant werd aangekondigd. In het voorprogramma treedt de Neder landse Michael Jackson, eveneens belangenloos, op. In de voorverkoop moet vijftien gulden worden neergeteld voor een kaartje. Degenen die op 8 juni aan het hek van het terrein aan het Vedelaarpad een toegangsbewijs willen kopen, dienen twintig gulden te betalen. Kinderen tot en met twaalf jaar kunnen een speciaal blauw entreebewijs kopen. De prijs daarvan bedraagt 7,50 gulden. Bij aan schaf van 25 kaarten, worden twee gra tis tickets verstrekt. Dank zij de medewerking van Rob de Nijs en 'Michael Jackson' zou kinder boerderij De Vrije Teugel alleen de kosten voor de geluids- en lichtinstalla tie moeten vergoeden. De Rabobank sponsort dat bedrag echter, waardoor de recette van het concert volledig ten goede van de welzijnsinstelling komt. Het geld zal worden aangewend voor de aanschaf van een speciale draaimo len, waarin ook gehandicapte kinderen kunnen plaatsnemen. De draaimolen is één van de wensen van De Vrije Teugel die in 1994 het 25-jarig bestaan viert. De attractie kost 22.000 gulden. Als het benefietconcert ongeveer vijftienhon derd bezoekers trekt, kan de draaimo len worden besteld. Programma Het terrein van De Vrije Teugel gaat op 8 juni om 18.45 uur open. Om 19.45 bestijgt Manuel Silva het podium. De Nederlandse Michael Jackson treedt al tien jaar op als de imitator van de Ame rikaanse mega-ster en was reeds te zien in onder andere de televisieprogram ma's Berg, Linda en de 'talkshow' van Hans van Willigenburg. Tijdens het concert zal Michael Jackson ook de meest recente nummers van de artiest vertolken. Van 20.20 tot 20.45 uur wordt er ge pauzeerd, maar dan begint het vuur werk met Rob de Nijs. De zanger zit al 32 jaar in het vak en zal gedurende drie kwartier een greep doen uit zijn brede repertoire. Tijdens het benefietconcert worden op de kinderboerderij geen alcoholische dranken verkocht. Medewerkers van De Vrije Teugel verspreiden onder de buurtbewoners folders, waarin infor matie wordt verstrekt over het concert. Het gemeentebestuur heeft reeds een vergunning afgegeven voor de optre dens, maar directeur Leo van den Berg hecht grote waarde aan een goede ver standhouding met de directe omwo nenden. "Het duurt tot half tien en het is maar voor één avondje. Ik denk dat de mensen het niet erg zullen vinden als ze weten dat het ten bate van de kinder boerderij is", aldus Van den Berg. Kaarten voor het concert op 8 juni zijn vanaf heden te verkrijgen bij: Kinderboerderij, Vedelaarpad 53 (op werk dagen tussen 16.00 en 18.00 uur); VW, Steenhoffstraat 9a; De Gouden Snaar, Steenhoffstraat 15; Tabakorie J. Akker man, Steenhoffstraat 62; Tabakorie De Beer, Tamboerijn 7; Restosnack Overhees, Tamboerijn 15; Tabaksspeciaalzaak R.A.J. Bon, Laanstraat 46; Van Oosten Fotografie, Soesterbergsestraat 57; Slagerij Zuid, Soes- terbergsestraat 55; Videotheek Silverstar, Dillenburglaan 12 en de Rabobank-kanto- Op donderdag 19 mei opent minis ter Bukman in aanwezigheid van een afvaardiging uit Zimbabwe de tentoonstelling Tengenenge oud, Tengenenge nieuw' in Kasteel Groeneveld. Deze tentoonstelling geeft voor het eerst een volledig overzicht van hoogte punten en ontwikkelingen in de beeld houwkunst van Tengenenge. Dit dorp in Zimbabwe is de afgelopen decennia uitgegroeid tot een belangrijk artistiek centrum. Ben Joosten, beeldend kunstenaar en betrokken bij o.a. Beelden op de berg, heeft deze ontwikkelingen vanaf het be gin gevolgd en hij is erin geslaagd de collectie van Roy Guthrie (direkteur van The Gallery Shona Sculpture Cha- pungu in Harare) naar Nederland te ha len. De bijzondere kwaliteit en het artis tiek hoge niveau van deze collectie heb ben internationaal de aandacht getrok ken van musea en galeries. De tentoon stelling omvat de grootste collectie beelden uit Zimbabwe die ooit in Euro pa is vertoond. Tijdens de tentoonstelling komen beeldhouwers uit Zimbabwe naar Ne derland om een aantal workshops te verzorgen. Deze zijn bestemd voor stu denten van kunstacademies en beeld houwers. Deze workshops zijn opgezet om onder andere een uitwisseling van artistieke uitgangspunten en ambachte lijke verworvenheden tot stand te bren gen. De workshops worden in Baarn en Berg en Dal gehouden. Bij de tentoon stelling 'Tengenenge oud, Tengenenge nieuw' verschijnt een uitgebreide cata logus. Harrie Leyten, conservator van het Tropenmuseum te Amsterdam schrijft op basis van een gedegen onder zoek de tekst van deze tweetalige uitga ve. Voor scholen wordt een educatief pro- ject ontwikkeld. Hierin staat de verge lijking tussen het dagelijks leven van kinderen in Zimbabwe en dat van kin deren in Nederland centraal. Speciaal voor deze gelegenheid is een tentoon stelling van, door kinderen uit Tenge nenge gemaakte tekeningen en beelden samengesteld. Tengenenge oud, Tengenenge nieuw. Van 19 mei t/m 25 september 1994. Kasteel Groeneveld, Baarn. Openingstij den: dinsdag t/m vrijdag: 10.00 tot 17.00 uur; zaterdag, zon- en feestdagen: 12.00 tot 17.00 uur; (maandag gesloten). Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Romans Chamberlain, Diane: Engel van het licht. Een vrouwelijke arts wordt verliefd op de echtgenoot van een door haar geopereerde maar overleden pa tiënt. Bijzonder verhaal over liefde en vriendschap. Gaeddert, Louann: Haar geheime verlangen. Een succesvolle advocate gaat na een bezoek aan het platteland twijfe len of haar carrière wel zo belangrijk is. Ontspannend liefdesverhaal. Goddard, Robert: In het niets. Nadat een jonge Engelse verdwijnt tijdens een bergwandeling op Rho- dos, gaat haar van moord verdachte metgezel haar gangen na aan de hand van een serie achtergebleven foto's. Een goed en spannend ver haal. Reeman, Douglas: Vuur aan de ho rizon. Een Britse kapitein wordt tijdens de Eerste Wereldoorlog ingezet bij de Dardanellenexpeditie (1915) en de loopgravenoorlog in Vlaanderen (1917). Schrijnend komen de diepe ellende en waanzin van de Eerste Wereldoorlog naar voren. Engelse romans Francis, Dick: Decider. Een architect wordt door zijn zes zo nen bijgestaan wanneer hij met ge vaar voor eigen leven de ondergang van een renbaan probeert te voorko men. Laker, Rosalind: The sugar pavil- lion. Als een jonge vrouw tijdens de Fran se revolutie naar Engeland vlucht, doet ze dit samen met een vierjarig zoontje van een van haar klanten. Een boeiend verteld verhaal met veel personen dat plezierige ont spanning kan bieden door de ro mantische manier van beschrijven. Seymour, Gerald: The fighting man. Een voormalig Britse geheim agent leidt een opstand tegen de militaire dictatuur in Guatemala. Een knap gecomponeerde actuele thriller. Thomson, Robert: Air fire. Wanneer eind vorige eeuw een Pa- rijse ingenieur een geprefabriceerde kerk bouwt in Noordwest-Mexico, worden een goudzoeker en een gar nizoenscommandant verliefd op zijn 15 jaar jongere vrouw. Studieboeken 627.35. Apparaten in huis repare ren. Een boek met veel tips over het eventueel zelf repareren van diverse apparaten in huis, van stekker tot vi deorecorder. Een praktisch boekje voor de handige doe-het-zelver. 430.8 Beroepen van a tot z: Een gids met 1289 beroepsbeschrij vingen. Van de beroepen worden nauwkeurig het werk zelf, de hulp middelen en de belasting beschre ven, alsmede de lichamelijke en geestelijke eisen en de gewenste op leiding. 676.6 Jellinek, J. Stephan: Parfum: de droom in een flacon. De aard en het effect, de keuze en het gebruik van klassieke en moder ne geuren. Informatie over het ge bruik en andere bijzonderheden van parfums. 601.9 Steenhorst, Rene: Medisch mishandelen. Tien waargebeurde verhalen over patiënten die ernstig schade leden of stierven ten gevolge van fouten of nalatigheden van artsen, gevolgd door commentaar- van een medicus en twee advocaten. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Rob de Nijs ren aan het Kerkplein 9, Soesterbergsestraat 14, Koninginnelaan 28 en Smitsweg 4. Ook in Baarn, Amersfoort, Utrecht, Almere en Nijkerk zijn voorverkoopadressen. Ansichtkaarten Behalve de draaimolen heeft de kinder boerderij nog een wens: een natuur- eduactielokaal. Om dat te realiseren is al begonnen met de verbouwing van de zolder. Daarvoor is uiteraard veel geld nodig en De Vrije Teugel heeft dan ook al enkele acties gehouden. De meest re cente is de verkoop van ansichtkaarten en die is nu al een succes. Leerlingen van dertien basisscholen hebben in de afgelopen weken 2.500 setjes verkocht, hetgeen een bruto-op- brengst van 12.500 gulden oplevert. Medewerkers van De Vrije Teugel gaan nog in Soesterberg langs de deur. De zes ansichtkaarten in het setje zijn overigens gemaakt door basisscholie ren. Zij werden vorige maand op de kinderboerderij in het zonnetje gezet. Volgens Van den Berg hebben de leer lingen hun uiterste best gedaan. "We kregen van iemand een telefoontje, die zei dat ze al 23 kinderen aan de deur had gehad. Daar kunnen we helaas niets aan doen, maar ze vond het geluk kig niet erg." De directeur van de kinderboerderij had eigenlijk nergens op gerekend. "Maar het zijn natuurlijk wel leuke kaarten en het is een actie voor en door kinderen." De tien leerlingen die de meeste setjes hebben verkocht, krijgen een leuk ca deau van de kinderboerderij. Boven dien mogen alle kinderen het voor beeld-setje zelf houden. Momenteel worden de setjes bijgedrukt. In de week van 19 tot en met 26 mei worden de setjes bij de afnemers bezorgd. Dan hoeven de kopers pas af te rekenen. De populaire Nederlandse popgroep "Gruppo Sportivo" treedt op vrijdag avond 20 mei op in het cultureel cen trum C-drie in Soest. De verkoop van plaatskaarten is maandag j.1. gestart. "Gruppo Sportivo" maakte in de jaren '80 furore met hits als "Beep Beep Lo- ve" en "Blah Blah magazines". De laat ste jaren timmert de groep harder aan de weg dan ooit. Ter promotie van hun nieuwste live-cd "Sing-Sing" vinden er in heel Europa optredens plaats. Kaarten reserveren bij C-drie, tel. 22188, ma, t/m vr. 9.00-16.30 uur, of VW-Soest, tel. 12075, ma. t/m vr. 9.00-17.00 en zat. 9.00-12.00 uur. IVN - Eemland houdt op 8 mei een wan deling in de Eempolders, met als begin punt het parkeerterrein achter de "Ou de Kerk". Om 14.00 uur staan de na- tuurgidsen klaar. De route is geheel ge schikt voor rolstoel en kinderwagen. Het thema van deze wandeling is: "Speuren naar sporen". We komen daarbij eerst langs de herberg waarover Jacob van Lennep al schreef in zijn boek "Ferdinand Huyck"; hij rustte hier uit op zijn tocht naar Amsterdam. De Eempolder is in vele opzichten een uniek landschap. Ten gevolge van de historische ontwikkeling ontstonden er langgerekte landerijen achter de boer derijen aan de Lange Brinkweg, zoals te zien is aan de loop van de sloten die het gebied doorsnijden in de richting van de Eem. Hier en daar wordt het landschap getypeerd door houtwallen, houtkaden en boomsingels, t.b.v. erfafscheiding, windbescherming en geriefhout. De bloeitijd van elzen, wilgen en berken ligt al weer achter ons, maar de mei doorn kunnen we in al haar pracht be wonderen. De variatie van oever-, wa ter- en bermplanten is reeds zichtbaar, waarbij het opvalt dat de verscheiden heid aan soorten per sloot verschillend kan zijn, vooral afhankelijk van de wa terkwaliteit. Een hoge bolle lucht over dekt dit stukje natuur van horizon tot horizon. In de Eempolder zijn verschillende wei devogels te vinden. We gaan speuren (verrekijker mee!) naar vogels als de kievit, de grutto en de tureluur. Mis schien zien we ook wel een buizerd, to renvalk, aalscholver, graspieper en veldleeuwerik. Tijdens de route maken we een stop op een plaats waar leden van de IVN-groep weidevogelbescher ming het een en ander vertellen over be scherming en inventarisatie van deze vogels. Er valt veel te zien en te vertellen over deze streek en de gidsen zullen graag dat laatste voor hun rekening nemen. Vergeet ook niet in de Kerkebuurt rond te kijken; een van de mooiste dorpsge zichten van Soest. Informatie: tel. 03495-71270. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Waarom is de één succesvol en de ander niet? Heeft succes te maken met je lot of kun je zelf je lot bepalen? Praktische psychologie helpt u uw wensen te ver wezenlijken. Psychologie is uitgegroeid tot een wetenschap die met twee benen op de grond staat in het heden en duide lijk richtingbepalend en -gevend is ge worden voor de menselijke toekomst. De praktische psychologie verschaft ie dereen mogelijkheden om via eenvou dige technieken een hoeveelheid nieu we interpersoonlijke vaardigheden aan te leren die het leven van alledag aan zienlijk gemakkelijker zullen maken. De praktische psychologie leert u geestelijk weerbaar te worden, effectie ver te communiceren, angsten te over winnen, gedragingen van uzelf of uw naasten te onderkennen en te begrij pen, uw geheugen te verbeteren, etc. Samen met de docent, dr. J.M. Römer, psycholoog en natuurgeneeskundige, leert u uw eigen mogelijkheden te ont dekken. Aanvang cursus: woensdag 28 septem ber, 19.00-20.30 uur. Cursusadres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Aantal lessen: 6. Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195. Het kan toor is gesloten van 5 t/m 13 mei. Vanaf 16 mei is het kantoor weer geopend: maandag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00- 13.00 uur. Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di„ wo., do. van 30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. Kerkstraat 3-5 Soest - Tel. 25599 Op zaterdag 7 mei vindt bij Mayindra (Kerkstraat) de workshop "Tarot en jouw innerlijke kind" plaats, gegeven door Edith Katz uit Amsterdam. De workshop duurt van 10.30 tot 17.00 uur. Informatie: tel. 25599 in Soest. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 5 mei Vandaag komen Albert Jan, Sophia en Denise hun verjaardagsfeest vieren. Veel activiteiten en veel plezier op deze bevrijdingsdag. Ook zijn veel mede werkers van de kinderboerderij bezig met de voorbereidingen van de school reizen die de komende maanden op de kinderboerderij gehouden worden. Vrijdag 6 mei Sjoerd, Jacobine, Esther en Laura zijn de jarige feestvarkens. Na schooltijd komen zij met een boel vrienden de leukste dingen doen. Zaterdag 7 mei Ook vandaag weer jarige kinderen: Vi- vianne, Duko en Sander. Vanaf 13.30 uur zijn zij op de boerderij en gaan tot 16.00 uur door. Dinsdag 10 mei De Anne Frankschool uit Bunnik komt met zestig kleuters een schoolreis vie ren. De medewerkers van de kinder boerderij hebben dit jaar vier schoolrei zen samengesteld, waaruit de scholen kunnen kiezen. Deze school heeft ge kozen voor de vrije schoolreis. Dat be tekent dat de kinderen allerlei activitei ten gaan doen en zelf kiezen wat ze wil len. Woensdag 11 mei Om 9.30 uur begint de peuter/ouder activiteit. Een gezellige ochtend voor ouders met kleine kinderen die van alles doen. Het kost vier gulden per kind/ ouderpaar. En dan weer.toneel om 14.00 uur. De mensen van de toneel groep hebben weer een prachtige voor stelling bedacht die ze gaan spelen voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. En tree is twee gulden per persoon. Na de voorstelling limonade en snoep en dan nog leuke activiteiten doen. Mededelingen Ouders kunnen hun kinderen opgeven voor een gezellige kampweek in de gro te vakantie. De eerste week is van 25 tot en met 30 juli en de tweede van 8 tot en met 13 augustus. We kijken nu al uit naar het benefietco- nert dat de Nederlandse Michael Jack son en Rob de Nijs zullen geven op woensdag 8 juni. De voorverkoop is be gonnen en iedere werkdag van de week kunt u op de kinderboerderij kaarten kopen in de voorverkoop. Er zijn nog meerdere adressen in Soest en overal kosten ze 15 gulden per stuk. Op woensdag 8 juni aan het terrein kosten de kaarten 20 gulden. Dus sla uw slag en help mee om een prachtige draaimolen voor kinderen en met name gehandi capte kinderen aan te schaffen. U krijgt er prachtig concert voor terug. Voorbijgangers op de Sfeenhoff- straat kunnen de komende dagen weer genieten van de handge maakte poppen in de etalage van De Bereklauw'" die door de cur sisten van de poppencursus zijn ge schapen. Het resultaat van de cur sus waar met zoveel hart en ziel werd gewerkt, is een schitterend overzicht van alle geboortes van de poppenkinderen. De etalage is in elk jaargetijde een plaatje van creativiteit, maar de aanblik van al deze poppen wekt vertedering en stimuleert vaak velen om ook iets crea tiefs te gaan doen. Wie de moeite neemt om even naar binnen te wippen raakt niet uitgekeken op de fraaie handge maakte voorwerpen van hout, kera miek, textiel etc. Het houten speelgoed is met veel zorg uitgezocht. Nieuw zijn de houten blok ken van Jos de Hessele waarmee kaste len, bruggen en huizen mee kunnen worden gebouwd. Eindeloos speelple- zier is er ook met het speelgoed van Margarethe Ostheimer. In de loop der jaren is een enorme collectie handge- sneden figuren ontstaan bestaande uit allerlei soorten dieren, boerderijfigu ren, Indianendorp, Berberfamilie, Lap- pengroep en kerstgroepfiguren. Het bijzondere van Margarethe Osthei mer is, dat zij bij het ontwerpen van haar figuren altijd probeert het specifieke karakter te treffen zonder er een karika tuur van te maken. Daardoor blijven bijvoorbeeld Indianen en Afrikanen in hun waarde en waardig. Kinderen wor den in speelgoedland constant 8ec°"~ fronteerd met 'Characters' (Barbie, My little Pony, Transformers, Turtles, Ui- no's maar ook Donald Duck en Mickey Mouse), die een afbeelding zijn van een -gelukkig- niet bestaande werkelijk heid. Het spelen met figuren die niet ka rikaturaal ontworpen zijn maar een af spiegeling zijn van een werkelijkheid helpen het kind een wereldbeeld te vor men dat klopt en niet extreem is. Nieuw bij "De Bereklauw" is ook de eco-kleding van Raffauf (linnen en ka toen) ideaal voor de zomer en de zijden kleding van Zijdar en Falkland. Op het gebied van kado-artikelen, boeken (ook voor kinderen) en kunstvoorwer pen is er van alles te zien. Voor creatieve mensen ligt het in de be doeling een paar zomerweken te orga niseren. Zo is er van 21 t/m 23 juni en van 9 t/m 11 augustus de mogelijkheid om met speksteen te werken onder lei ding van Elly Sleeswijk uit Leersum. Ook is er een plan voor een schilder- week in de zomer met als thema "De Graal". Inlichtingen: "De Bereklauw", Steen hoffstraat 63, tel. 19176. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Smitsweg 311, tel. 12630 Wordt in de Verenigde Staten bij solli citaties een vrijwilligersverleden zeer op prijs gesteld, in Nederland telt dat nauwelijks mee. De enige manier om erkenning te verkrijgen lijkt een zwart- op-wit verklaring, omkleed met kwali teitseisen: een certificaat. Als zoiets groots aangepakt wordt blijft het vaak steken in onwil, belangentegenstellin gen en bureaucratie. Kleinschalig en doelgericht werken werpt echter wel vruchten af. Het stelt alleen nogal wat eisen aan de organisatie waar de vrijwil liger werkt. In alle lagen van de maatschappij zijn vrijwilligers werkzaam. Vrijwilligers zijn vaak vakmensen, die hun kwalitei ten gebruiken in het onbetaalde werk; zij zorgen voor administratie en boek houding, ouderen, kinderen en gehan dicapten, publiciteit en organisatie, coördinatie en bestuurswerk, enz. Vrijwilligerswerk heeft de laatste jaren een sterke ontwikkeling doorgemaakt. Steeds meer taken worden door vrijwil ligers uitgevoerd en daardoor zijn vak bekwaamheid en kennis een steeds gro tere plaats gaan innemen in het vrijwilli gerswerk. De grens tussen betaald en onbetaald werk vervaagt. Het is daarom reëel te stellen dat vrijwilligerswerk werkerva ring is die kan concurreren met ervaring in betaald werk. Certificatie is een goe de manier om dit duidelijk te maken. Vrijwilligers hebben hiermee een mid del in handen om aan te tonen dat zij re levante en recente werkervaring heb ben en werkgevers hebben betrouw baar en vergelijkingsmateriaal bij solli citatieprocedures. Vakatures 2-108: Centrum voor verstandelijk gehandicapten Den Dolder zoekt vrij williger voor klusjes t.b.v. leef- en akti- viteitengroepen, één of twee dagdelen per week, in nader overleg. 5-iii: Gentrum vooriverstandelijk gehandicapten Den Dolder zoekt vrij- willig(st)ers voor het bezoeken van een koffieconcert met één of meer bewo ners. 4-115: Ontmoetingscliib voor film liefhebbers zoekt medewerk(st)ers voor de publiciteit en recensies m het maandelijkse filmblaadje. 5-121: Stichting voor sociaal cultu reel werk Soest zoekt 1 a 2 vrijwillig(st) ers om kinderen schaak- en damlessen te geven. 6-122: Koningin Wilhelmina Fonds vraagt iemand om samen met een ande re vrijwillig(st)er de jaarlijkse collecte Kankerbestrijding te organiseren. 7-130: Stichting voor sociaal-cultu reel werk en basiseducatie Baarn zoekt vrijwillig(st)ers voor kinderinstuif voor kinderen van 6-11 jaar, met o.a. sport, spel, handenarbeid, toneel en schmin ken. 8-133: Centrum voor geestelijk ge handicaptenzorg zoekt vrijwillig(st)ers voor zgn. "bezoek-ouder-relaties", d.w.z. dat een bewoner regelmatig wordt bezocht en dat er met hem/haar gezellige dingen worden ondernomen. 9-114: Patiëntenvereniging zoekt vrijwillige begeleiders voor groepsrei zen, hulp bij dagelijkse bezigheden, rol- stoelduwen tijdens uitstapjes, winkelen en gezellig bezig zijn. De gastvrouw of -heer van de reisgroep heeft de eind verantwoording. 14-109: Verzorgingshuis voor zelf standig wonende bejaarden Baarn zoekt vrijwillig(st)ers voor het begelei den van bewoners van en naar de con versatiezaal, 's morgens tijdens koffie tijd. 18-125: Internationaal Vrouwen centrum Soest vraagt voor het bestuur een secretaresse voor het maken van verslagen, het opstellen van brieven, het bijwonen van bestuursvergaderin gen, het opstellen van de agenda en het versturen van de uitnodigingen. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka ture Bank, Smitsweg 311; dinsdag-1/m donderdagochtend 9.00 tot 12.00 uur, tel. 12630. De Vakaturebank is van 5 t/m 12 mei gesloten. N^^Stichffng Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Een nieuw impuls voor de Max Have- laar koffie. Aangemoedigd door het goede omzet-resultaat in 1993 zet We reldwinkel Soest de koffieaktie "Max Havelaar in de Wereldwinkel - de beste keus" in 1994 voort. "De beste keus" staat eigenlijk voor de "ruimste" keus. Want weet u uit hoe veel soorten koffie u in de Wereldwin kel keus kunt maken? Daar is de milde Campesino- en Residentiekoffïe (Resi dentie ook in caffeïne-vrij); de pittige Indio; de biologisch geteelde Organico koffie (ook in caffeïne-vrij); de Tanza nia Solidariteits koffie en de Café Costa Rica Directo, de eerste koffie op de Ne derlandse markt, die in de Derde We reld is gebrand en verpakt. Het motto van de aktie blijft ongewij zigd in 1994. Evenals in 1993 zit er op ieder pak koffie een spaarzegel. Een spaarkaart ligt in de winkel voor u klaar. Is uw kaart vol dan kunt u tegen geredu ceerde prijs de bezitter worden van een originele koffiebus met de afbeelding van de koffieboeren uit Guatemala. Net een plaatje van de Novib kalender! Zo'n koffiebus verdient een plaats in ie dere keuken, waar zuivere koffie wordt gezet. En dat aantal keukens is nog groeiende in Nederland. In 1993 steeg de omzet met 100.000 kg naar ruim 2,85 miljoen kilo. Kent u de Max Havelaar koffie al? Vol gende week zaterdag kunt u weer gratis koffie proberen in de Wereldwinkel. KASim NATIONAAL CENTRUM VOOR BOS, NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 02154-21143 BAARN Op donderdag 12 mei (Hemelvaarts dag) organiseert Kasteel Groeneveld in samenwerking met de ANWB een dauwtrapwandeling. Een bijzondere activiteit die u in de gelegenheid stelt het ontwaken van de natuur van nabij mee te maken. Vanaf 05.30 uur kunt u aan de wandeling deelnemen en u kunt kiezen uit een korte of een lange wan deling. De kosten zijn f 15,00 voor volwasse nen en f 7,50 voor kinderen, inclusief een heerlijk ontbijt in de buitenlucht met versgebakken broodjes en geurige koffie en thee. Wilt u niet ontbijten dan bedragen de kosten voor de wandeling f 3,00 oer persoon. Inlichtingen: tel. 02154-20446. Tijdens de afgelopen Boekenweek mocht de Poëzie zich verheugen in een grote belangstelling. In Kasteel Groe neveld in Baarn wordt daar op 7 mei een vervolg aan gegeven. Voor de tien de keer wordt de literaire manifestatie 'Poëzie a la carte' georganiseerd. Deze feestelijke bijeenkomst begint zaterdag om 16.00 uur en zal rond 22.00 uur ein digen. De Amsterdamse dichter Martin Reints, winnaar van de Herman Gor terprijs 1993, is de hoofdgast. Hij zal in de Hasselaerzaal worden geïnterviewd door Jan Visser, dichter uit Soest, waar na Reints een Poëzie-programma ver zorgd. Het landschap staat daarin cen traal. Aansluitend wordt een bezoek ge bracht aan de nieuwe tentoonstelling 'Bast - in de poriën van mens en boom' waaraan de dichter Simon Vinkenoog zijn medewerking verleende. Na het aperitief begint het vermaarde dichtersdiner 'Poëzie a la Carte', een speciaal voor deze gelegenheid door de chefkok van het Kasteel samengesteld culinair gedicht. Tijdens het diner zul len mei-gedichten worden voorgelezen. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de receptie van Kasteel Groeneveld, tel. 02154-20446. Daar kan men ook tijdig reserveren omdat het aantal plaatsen beperkt is. De kosten bedra gen f 50,00 p.p., inclusief het diner. Donderdag 5 mei: "March comes in like a lion" begin met beelden van enkele familiefoto's ondersteund met het commentaar va, een onzichtbare verteller. Deze vertel dat een meisje al op jonge leeftijd be sloten heeft, de geliefde van haa broer te worden. Ze grijpt haar kans als haar broer, doo een motorongeluk zijn geheugen ver liest. Als fee, zoals het meisje zichzelr noemt, haar broer uit het ziekenhuis ophaalt, stelt ze zichzelf voor als zijn ge liefde. Haruo neemt dat meteen aan en wordt hevig verliefd op haar. Zo ont staat een liefde gebaseerd op een leu gen. Eenmaal uit het ziekenhuis betrek ken Haruo en Ice van oud slooppand, alwaar ze samen, proberen een bestaan op te bouwen. Zo richten de ruimte in met spullen die ze op straat vinden. Ha ruo krijgt werk bij een slopersploeg en lee vult het huishoudbudget aan door zo nu en dan de hoer te spelen. Langzamerhand krijgt Haruo meer en meer zijn geheugen terug en realiseert zich gaandeweg met wie hij zijn bed deelt. Elke keer dat Haruo zegt: "lk herinner me...", betekent dat voor Ice een stap verder naar de afgrond van niet meer met elkaar zijn. Hun dilemma is, dat Haruo snakt naar zijn verleden, ter wijl Ice juist geen verleden wil hebben. Een gif dat de eeuwige liefde garan deert lijkt de enige oplossing voor Ice, Hoewel? Aanvang: 20.30 uur. Entree, f 7,50; cjp/65+f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Zaterdag 7 mei: Meteen na de tournee van Zut Alors! formeerde saxofonist Jasper Blom een nieuwe band, meer gericht op pure jazz, dus minder experimenteel. Aanvanke lijk was er nog sprake van het Jasper Blom - Joost Patocka Quintet, maar ook ditmaal vond de leider het de moei te waard om voor z'n groep een naam te verzinnen; dat werd "Five Up High". De muziek van deze formatie is tendele gebaseerd op de hard-bop, (Art Bla- key, Horace Silver, etc.) maar klinkt ook onmiskenbaar eigentijds. Voor een muzikant als Jasper Blom is het vrijwel ondoenlijk om al zijn kwali teiten binnen één groep aan bod te laten komen. Een oplossing zou zijn om tege lijkertijd in meerdere formaties te spe len, maar hij geeft er bljkbaar de voor keur aan om te werken met een groep die wat langere tijd bij elkaar blijft. Bij Five Up High is dat inderdaad het geval en dat is te horen ook! Onlangs ver scheen hun CD en werd begonnen aan een uitvoerige tournee door Nederland en België, waarbij op zaterdag 7 mei Artishock bezocht zal worden. De muziek van Five Up High is, zoals gezegd, geïnspireerd op de hard-bob, zoals bij meer nieuwe jazzgroepen het geval is. Toch heeft dit quintet een ge heel eigen geluid. Naast Blom op tenor horen we de veelbelovende Benjamin Herman op altsaxofoon. Een fraai con trast tussen de beide blazers is een van de eerste dingen die opvallen aan Five Up High, naast de stevige groeve die doorlopend aanwezig is. Verder wordt hun muziek gekenmerkt door een zeke re directheid, nergens wordt ingewik kelder gedaan dan nodig is. Five Up High is een groep die voldoen de overtuigt, om succes te oogsten bij een veel breder publiek dan alleen de doorgewinterde jazzliefhebbers. Ten minste, dat is duidelijk voor een ieder die hun CD gehoord heeft - beter is het om Five Up High live te horen, bijvoor beeld op zaterdag 7 mei in Artishcok. Five Up High: Benjamin Herman, alt saxofoon; Jasper Blom, tenorsaxofoon; Jurai Stanik, piano; Nic Thijs, bas; Joost Patocka, drums. Aanvang: 21.00 uur. Entree: f 6,-. kringloopcentrum Telefoon 18730 De Schans 20, 3764 AX Openingstijden: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-17.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-18.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. Vooruitlopend op de officiële opening (begin juni) zet kringloopcentrum Spullenhulp komende zaterdag - 7 mei de deuren van het nieuwe onderko men aan de Schans al open voor het pu bliek. Dat gebeurt om 9.00 uur 's mor gens op een ludieke en gezellige manier. De bezoekers krijgen koffie of thee met wat lekkers en de kinderen mogen één keer grabbelen in de grabbelton, of lie ver gezegd: het grote grabbelbad, waar allerlei aardige spulletjes in zitten. De bezoekers kunnen rondkijken in het splinternieuwe gebouw, dat op ecolo gisch verantwoorde wijze is gebouwd en bestaat uit o.a. hergebruikte stenen, beton en hout. Verder zijn er de milieu vriendelijkste materialen gebruikt die momenteel voorhanden zijn. Men kan zaterdag van 9.00 tot 12.00 te recht bij Spullenhulp. Dat zal voortaan ook de gebruikelijke openingstijd van de winkel zijn op het nieuwe adres: De Schans 20. Weekend-opva Maatschappelijke Hulp in dringendt dag, zondag en al gen, tel. (035) 24 Samenwerking lijn Praktijk voor di: begeleiding, opv chotherapie. Vol Stichting Hulj Hulp aanvragen 10.00 uur, tel. Nazorg borstl Informatie: Bc trum Utrecht (E t/m. vrij. 10.00 Werkgroep I Behartigt de be vóór, tijdens ei Informatie: me Vrouwenspr Iedere dondert ring 31A (Vro (033)16612./ dat. Meidentelef Voor specifiel dag 19.00-21 18.00 uur; doi (030) 322020 Vrouwen 'v Vrouwen die rein van de bi; bij de werkgi telefonisch 1 18.00 uur. Spreekuur: 10.00-11.30 Vrouwencei Buro Vri Bemiddelt i mensen bij op het gebi' bus 3074, 14650. VTO-sa Vroegtijdig stoornisser AE Amer: Slachtol van misdr 27719. Slacht 24 uur pe Soest, So en 23.0C 23.00 en Amersfo Al Ar Steun aa veel drir 15474 B Oude Landelij adres: E 3765 X Thuii De TH' menter ders va dicapte oppass 033-6:

Soester Courant | 1994 | | pagina 22