Derde Wereldgroep start nieuw project Ook Soester consument langzamerhand njP voor Ecoplan-produkten Nieuwe tribune voor theaterzaal C-drie Komen stuivertjesm Informatieavond Stichting Velika Moeder PAGINM WOENSDAG 4 MEI SOESTER COURANT WOENSDAG 4 MEI 1994 Medische zorg en herbebossing in Thanarbaid (India) Meningen van lezers Restaurant o Donderdag 19 mei in C-drie Beter voor milieu en portemonnee DE TROM PARTY De salade- ei koud buffet specialist Uw rechten in 'de bijstand' Commissi Meer zicht en zitcomfort Wet Milieubeheer Verkeersmaa tregel Bouwzaken Kapvergunningen Aanlegvergunning Bouwvergunningen In het dekor van de V de,straal staan aanstaan dag een honderdvijftig hun spulletjes te verko| bekende stuivertjesm*. de traditie geworden ki derie op de zaterdag v derdag verkopen kim 14 jaar hun eigen spullen en niet meer speelgoed. Ook dit jaar heeft de voor marktkramen gezo aspirant-ondernemertjes onderkomen te geven 01 letjes aan de man te b stuivertjesmarkt begint en eindigt vier uur. Deeli kinderen tot 14 jaar. Eet plaats kunnen kinderer vanaf vanmiddag vier 1 centrum Nota, V. Wee< De vergunning kost vijf 'een stuiver'. Spelregel name zijn o.a. geen verk fessionele goederen, meubels. Vanuit de o De Derde Wereldgroep Soest is gestart met de steun aan een pro ject in Bangladesh, op de grens met de Indiase deelstaat Assam. Dit project, rond het dorpje Tha narbaid, is evenals het project in Uns een project van 'Wereldkin deren'. Het project geeft steun aan de 'Garo Tribals', een bevolkings groep die van ouds in het oerwoud leefde en daar alle bestaansmidde len vond. Enkele decennia geleden is door illega le houtkamp het woud verdwenen en daarmee de hele leefsituatie van deze mensen. Naast hun middelen van be staan dreigt ook hun eigen cultuur te verdwijnen. Een groep uit deze 25000 zielen grote stam heeft het initiatief ge nomen de situatie te verbeteren. Rond Thanarbaid hebben zij, christenen. Isla mieten, Hindi én aanhangers van oude 'bosgodsdiensten', in eendrachtige sa menwerking al enige tijd met wisselend succes een aantal voorzieningen opge zet. Een arts uit Nieuw Zeeland die er min of meer toevallig verzeild raakte is ge bleven en leidt nu, met een Amerikaan se verpleegster een 'hospitaaltje'. Dat bestaat uit twee kleine kamertjes in het toch al kleine huisje van deze arts, dr. Endric. Ziekten die er heersen zijn vooral malaria, tbc en suikerziekte. Door ontbreken van elektriciteit is het moeilijk of ondoenlijk bepaalde ge neesmiddelen voldoende gekoeld te bewaren. Een zonnepaneel bijvoor beeld zou hier een koelkast op gang kunnen houden en voor algemene ver lichting en verlichting bij operaties kun nen zorgen. Een andere steun behoevende aktiviteit is de herbebossing, waarmee al is be gonnen. Plant- en zaaigoed is echter duur voor deze mensen. Dat herbebos sing nodig is blijkt telkens bij zware re gens. De grond spoelt dan via de vele kleine riviertjes naar de Ganges en ver der naar zee. Door het wegvallen van de bestaans mogelijkheden dreigt migratie naar 'de stad'. Daar echter zijn de mogelijkhe den zo mogelijk nog geringer, terwijl de mensen uit hun stamverband zijn losge raakt. Dit op zich zou al een reden kun nen zijn een project te steunen. Criteria Het project in Thanarbaid kan in de loop van een aantal jaren de situatie voor deze groep mensen drastisch ver beteren. Aan de criteria die de DWG stelt aan nieuwe projecten wordt vol daan, zoals zelfwerkzaamheid van de te steunen groep. Ook het gevraagde be- Rectificatie Bij Milieubeheer ligt ter inzage de be schikking voor: een kerkgebouw, Verl. Talmalaan 44; een drukkerij. De Beaufortlaan 24. Beroep moet bij de Raad van State wor den ingesteld voor 8 juni 1994. (dus niet voor 8 mei) 2. Aanvragen en ontwerp-beschikkin- 8en B. en W. willen vergunning verlenen aan: 1. A.F. de Kuyer, voor het in werking hebben van een inrichting bestemd voor het verkopen van en uitvoeren van kleine reparaties aan caravans en voor de verkoop van onderdelen en aanver wante artikelen, Banningstraat 11c te Soesterberg. I. P.A. van den Dijssel, voor het op richten en in werking hebben van een installatiebedrijf, Laanstraat 34a te Soest. De stukken liggen ter inzage tot 1 juni in het gemeentehuis, en in de bibliotheek Albert Cuyplaan, voor nr. 1 ook in de dependance Soesterberg. II. B en W. willen vergunning verlenen aan: 1. F. de Zoete, voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting be stemd tot het fokken en trainen van paarden, Koningsweg 35-37 te Soest. 2. L. Houkes, voor het in werking heb ben van een agrarisch loonbedrijf, Birkstraat, naast 117, oostzijde, 3768 HE te Soest. De stukken liggen ter inzage tot 4 juni in het gemeentehuis, en in de bibliotheek Albert Cuyplaan. Schriftelijke bezwaren indienen bij het ge meentebestuur, of mondeling (afspraak vóór 25 mei). Informatie: Milieubeheer, tel. 93593. Granité Postbank of 37 99 29 813 van de Rabo bank in Soest, t.n.v. Penningmeester Derde Wereldgroep Soest, onder ver melding van 'Thanarbaid'. drag dat de DWG jaarlijks dient bij te dragen is haalbaar voor Soest. Het be drag van f 10.000 op jaarbasis voldoet hier zeker aan. De steun kan van jaar tot jaar worden verlengd. Ook wat dat be treft zijn er geen problemen voor de toekomst. Met name wil de DWG steun verlenen aan die onderdelen van het gehele pro ject die te maken hebben met medische zorg en herbebossing. De informatie die de laatste maanden werd ontvan gen, waaronder foto's, videoband e.d., heeft de DWG het vertrouwen gegeven dat dit project de moeite meer dan waard is. Wilt u een steentje bijdragen aan dit project? Dat kan uiteraard. Stort hier toe een bijdrage op nr. 5 63 43 27 van de B. en W. willen vergunning verlenen voor: het plaatsen van een carport en een schutting, Winterkoning 84. (art. 24 voorschriften bestemmingsplan Klein Engendaal); Het vergroten en veranderen van een woonhuis, Kerkpad ZZ 152. (art. 19 WRO) Schriftelijke bezwaren voor 23 mei bij B. en Wilt u als donateur jaarlijks uw steun geven aan de projecten van de Derde Wereldgroep? Graag! Dat kan reeds met een bedrag van f 25,- geregeld worden. Vermeld dan wel 'eerste donatie' op de overschrijving. Ook kunt u zich schriftelijk aanmelden bij de penningmeester, Hartmanlaan 20, Soest. Eerst meer informatie? Ook dan kan. Wij rekenen op u. De Garo Tribals rekenen op ons alle maal. De stukken liggen ter inzage bij ROB. SURPRISE, Sb Aangevraagd: Beckeringhstraat 8: 2 naaldbomen; ApoIIo 80: 5 vliegdennen; Dolderseweg 11:2 lariksen en 2 den nen. Bezwaren binnen 4 weken bij Groenbeheer. Verleend: Van Goyenlaan 8: 2 fijnsparren; Weegbreestraat 76: 1 den en 1 iep; Smitsweg 3: 1 larix; Korte Ossendamweg 40a: 1 ceder; Plasweg 41: 2 berken, 1 lijsterbes en 1 douglas; Burg. Grothestraat 9-9a: 5 es doorns; Dr. Rupertlaan 90: 3 coniferen; Colenso 65: 1 beuk. Bezwaren binnen 6 weken bij B. en W. B. en W. willen vergunning verlenen voor: het aanleggen van een aarden wal, Wieksloterweg OZ 109. Schriftelijke bezwaren voor 23 mei bij B. en Wilt u iemand 's m luxueus ontbijt ve Wij bezorgen in fi aan huis én teg tarief! nieuwe actie gestart. Wel wordt inten sief kontakt gehouden met Velika, voor het geval er echt dringende nood ont staat. Ivonne Wierink noemt als voor beeld het gebrek aan zeep, waardoor de hygiëne in gevaar komt, of aan penicilli ne. "Er gaan daar kinderen dood aan longontsteking," aldus Ivonne. Voor dit soort acties wil de stichting lie ver continu wat geld op de giro achter de hand hebben, zodat er direct gerea geerd kan worden, "desnoods met één auto in een lang weekend heen en te rug", aldus Ivonne. Ze hoopt dan ook dat mensen ook buiten de actie om re gelmatig wat geld willen overmaken, of op de momenten dat men iets kan mis sen. De administratie van de stichting wordt goed gecontroleerd. Niemand hoeft dan ook bang te zijn dat het geld niet ten goede zou komen aan de doelstelling "hulp aan slachtoffers van de oorlog in voormalig Joegoslavië, zowel in mate riële als immateriële zin". Wie belangstelling heeft voor het werk van de stichting Velika (ook de spon sors van de acties en de beide personen, maar zeker ook alle mensen die kleding hebben gebracht, geld gestort of an derszins geholpen hebben) zijn op don derdag 19 mei van harte welkom in C-drie. Stichting Velika, postgiro 2339176, Soest. Voor alle informatie: tel. 14963 ('s avonds of in het weekeinde). De stukken liggen ter inzage bij ROB. De Stichting Yelika nodigt alle be langstellenden uit voor een infor- matievond, die op donderdag 19 mei om 20.00 uur wordt gehouden in C-drie. Daar kunnen o.a. video beelden en foto's bekeken worden die gemaakt zijn tijdens de kerst en de paasreis naar Kroatië. Allereerst zijn die avond de kinderteke ningen te bezichtingen die door de vluchtelingenkinderen in Velika ge maakt zijn rondom het thema "De plaats waar ik vandaan kom". De teke ningen maken duidelijk dat de oorlog in Bosnië diepe indruk op de kinderen maakt. Verder is er een videofilm te zien (ruim een half uur) van de recente paasreis naar Velika. De film geeft een indruk van de acties vóór de reis en laat vervol gens de reis zelf en het verblijf iri Velika zien. Centraal in de film staan de twee mensen zien die de laatste tijd ook cen traal in de actie hebben gestaan: de 82-jarige meneer Dragotin in zijn nieu we verblijfplaats en de zieke Sabine, het 9-jarige vluchtelingetje in Slavonski Brod. Dé film laat indringende beelden zien van de verwoeste huizen en van het be zoek aan een revalidatiecentrum, maar ook van het normale leven in Velika. Wie op welke manier dan ook heeft meegedaan aan de actie mag de film ze ker niet missen. N afloop wordt aanvul lende informatie gegeven en is er gele genheid om vragen te stellen. Ook wordt antwoord gegeven op de vraag: "Waarom Velika en blijft dat het doel?" Actie voor Sabine Inmiddels hebben Martin en Ivonne Wierink een brief geschreven aan Dze- mila, de moeder van Sabine, waarin ze aankondigen dat de actie voor andere (drogere) woonruimte geslaagd is. Ze krijgt voortaan - tot ze terug kunnen naar Bosnië - elke maand DM 220 om een flat te huren en beter voedsel te ko pen. In verband met de komende zomer maanden wordt er vooralsnog geen Tevens het adres hapjes en salades voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 Steenhof Aangevraagd: Amersfoortsestraat 68: bouwen van een overkapping; Duinweg 21: plaatsen van een ber- ging; Ereprijsstraat 102: plaatsen van een blokhut; Wie op Koninginnedag de vrij markt op de Eng bezocht heeft ze - ondanks de drukte - misschien zien staan: Herman en Lenie Schoo uit Soest, met hun kraampje voor Ecoplan-produkten. Sinds januari j.1. treden zij op als distributeurs van deze kwalitatief hoogstaande was- en schoonmaakmiddelen, die niet alleen beter zijn voor het mi lieu, maar óók voor de portemon nee. In die paar maanden hebben Herman en Lenie kunnen constateren dat ook de Soester consument langzamerhand rijp is voor de inmiddels ca. 150 pro- dukten van Ecoplan, die via een even simpel als doeltreffend statiegeldsys teem thuis worden bezorgd. Ecoplan is een merknaam voor een heel scala van waspoeders, (vloeibare) vaatwasmid- delen, reinigingsmiddelen en huid- en haarverzorgingsprodukten, die alle maal gegarandeerd dierproefvrij en voor het overgrote deel 100% biolo gisch afbreekbaar zijn. Bovendien is een flink aantal produkten ook 100% biologisch samengesteld. Aan het as sortiment ontbreken feitelijk alleen tandpasta en cosmetica als lipsticks, make-up en mascara, omdat zalven zich niet zo gemakkelijk in een flesje la ten stoppen, maar er zijn wel diverse huid- en haarverzorgingsprodukten. Ecoplan bestaat nog maar goed een jaar. Herman en Lenie kwamen via kennissen in kontakt met deze jonge or ganisatie en sinds januari zijn ze de eni ge distributeurs voor Soest. Dat bete kent dat ze bestellingen noteren en uit voeren', die ze bovendien meestal bin nen een dag zelf aan huis bezorgen. Dat kan allemaal nog zolang het aantal af nemers enigszins beperkt is. Als de ver wachte groei doorzet zal er vermoede lijk een week overheen gaan voordat de bestellers hun spullen thuiskrijgen. op uw bijstandsuitkering. Ook in ande re omstandigheden kan de bijstand worden verhoogd. Om u beter te informeren als bij- standsklïent organiseert Buro voor Rechtshulp een speciale avond met de volgende onderwerpen: de hoogte van de uitkeringen en de leefsituatie, de mogelijkheid van bijverdienen, passende arbeid en scholing, vermogen, bijzondere bijstand, de woonkostentoeslag, het terugvorderen van bijstand, de toenemende kontrole en uw rech ten hierbij. Op de avond zal er ook gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. De avond wordt gehouden op dinsdag 17 mei op het Buro voor Rechtshulp te Amersfoort aan de Stadsring 57. De aanvang is om 19.00 uur precies. Toe gang en koffie zijn gratis. De bijstand staat de laatste tijd voortdu rend in de belangstelling. Zo worden de regels omtrent het bijverdienen per 1 juli aanstaande veranderd en zal de Bij standswet midden volgend jaar ingrij pend worden gewijzigd. Het beleid is er hierbij steeds meer op gericht dat men sen uit de bijstand raken. Fraude met uitkeringen staat in de publiciteit, ter wijl nauwelijks nog naar voren komt dat er van de bijstand steeds moeilijker is rond te komen. Het zou goed zijn als u niet alleen over uw plichten wordt geïnformeerd, maar ook meer te weten komt over de rech ten, die u als bijstandsklïent heeft. Zo kunt u uw uitkering verhogen door bij zondere bijstand voor extra kosten aan te vragen. Ook als u bijverdient heeft u vaak recht op extra vrijlatingen boven- Nogal wat g' Soest moeten h het idee dat uit} gebouwen bij d ging met de b worden opgeof de Juliana- en af te stoten en c de Kerk te han daar dan ook Dat blijkt uit ting op bet adv sie gebouwen' beide kerkbes de) Centrale I reformeerde) ne Zaken. Dl daarin met ns gereformeerd De commissie bijten, bijvoort nadruk in het a de kosten, mei "Een discussie afstoten van e< ontkoombaar naliteit," zo zich. "Hoewel sielid zijn eig< in deze mate commissie vo dat alleen zal menten kunr De commissi om een visie- sie-op-een-k De commiss een vermeng de kerkgebo dikantsplaat Herman en Lenie Schoo, Ecoplan- distributeurs in Soest, met een deel van het assortiment. produkten gaan dan ook niet in een "mooie" verpakking, maar worden aangeboden in simpele flesjes en em mertjes van ongekleurd en afbreekbaar kunststof, waarvoor de klanten eenma lig statiegeld betalen (f 1,50 voor een emmertje, f 1,-voor een literfles, f 0,75 voor een kleiner flesjes of potje) wat ze bij inlevering weer terugkrijgen. Ook wat dat betreft voldoet het Ecoplansys- teem dus aan de milieu-eisen, omdat er geen verpakking wordt weggegooid. Topkwaliteit, maar toch goedkoop De klantenkring bestaat uit mensen die zowel prijs- als milieubewust zijn, aldus Herman en Lenie. "Het is top-kwaliteit, maar toch heel goedkoop. Tot nu toe komen de mensen vanzelf, via mond- op mondreclame. We geven ook proef monsters, zodat de mensen zichzelf kunnen overtuigen van de kwaliteit. Wie al tien jaar een bepaald wasmiddel van een of ander bekend merk gebruikt stapt daar natuurlijk niet zomaar van af..." De speciale Ecoplan-voordeelkaart geeft recht om telkens drie produkten gratis te proberen. In totaal gaat het daarbij om 12 produkten: totaalwas- poeder, vaatwasmachinepoeder, to taalwasmiddel, allesreiniger, wc-reini- ger, handafwasmiddel, vetoplosser, vloeibare soda, groene-aanslagreiniger, bad/douche-gel, elke-dag-shampoo en crèmespoeling, en dat is nog maar een greep uit het totale assortiment. De consument betaalt ter kennismaking al leen het statiegeld (50 cent voor een flesje en 75 cent voor een potje). Idealisme Herman en Lenie doen het Ecoplan- werk uit puur idealisme, al vinden ze dat wel een groot woord. Ze hebben na drukkelijk géén "winkeltje" aan huis* want ook dat valt buiten het Ecoplan- principe. Toch krijgen ze het er steeds drukker mee, en als dat zo doorgaat is er binnenkort wellicht al plaats voor meer distributeurs in Soest. Het is immers niet de bedoeling dat Ecoplan-distribu- teurs een grote klantenkring opbou wen, maar dat ze in hun eigen "omge ving" een overzichtelijk aantal afne mers verzamelen. Wie geïnteresseerd is moet maar eens kontakt opnemen met Herman en Le nie Schoo, Kerkpad NZ 33, tel. 17430, of een bezoekje brengen aan de Oude Ambachtenmarkt op Hemelvaartsdag, waar ze met hun Ecoplan-kraampje weer present zullen zijn. Voor Herman en Lenie is het Ecoplan- distributeurschap alleen maar een hob by. Herman is in het dagelijks leven technicus bij het NOB, Lenie is huis vrouw, en ze zien zichzelf absoluut niet als "milieufreaks". "Maar we vonden dit een heel goed idee en we staan er he lemaal achter. De consument levert op deze manier niet alleen een bijdrage aan de vermindering van de afvalberg, maar betaalt ook alleen voor de inhoud en niet voor de verpakking." Wat de Ecoplanprodukten onder scheidt van de "gewone" spullen in de winkel is niet alleen hun milieuvriende lijke samenstelling, maar ook de prijs. "Veel mensen denken dat zulke artike len automatisch duurder moeten zijn, maar het tegendeel is het geval. Met Ecoplan-produkten bespaart de consu ment zich gemiddeld zo'n dertig tot zes tig procent." Een van de prijsbesparende factoren is bijvoorbeeld dat Ecoplan het niet moet hebben van duurbetaalde reclame. De Op deze "doorsnede" is te zien hoe de theaterzaal van C-drie er straks uitgaat zien. De uitvoering van het verbouwingsplan wordt gefinancierd binnen het budget contract dat C-drie voor de jaren 1993/1994 met de gemeente heeft af gesloten. Dat houdt in dat de gemeente er geen extra financiële middelen voor hoeft uit te trekken. De theaterzaal van C-drie, het cul tureel centrum van Soest aan de Willaertstraat in Overhees, zal in het komende najaar een aanzien lijke verbetering ondergaan. De zaal krijgt een in hoogte variëren de, beweegbare tribune, waardoor het aantal zitplaatsen toeneemt van 170 naar 200. Deze aanpassing betekent een aanzien lijke verbetering van het zicht en het zit comfort van het publiek. Bovendien komt een en ander ten goede aan de akoestiek. Het bestaande podium - met een speelvlak van 45 vierkante meter - komt te vervallen en maakt plaats voor een vlakke speelvloer met een afmeting van 80 vierkante meter, die geheel vol doet aan de huidige theater-eisen. eens dat er - met de gem< ken is naa nieuwbouw Ook de ve nootschapp

Soester Courant | 1994 | | pagina 4