(A% 4?s -J Vrijmarkt de grote publiekstrekker Sloop van gereformeerde kerken Soest stuit op forse weerstand Jubileum 40-jarige UW groots gevierd ACTUEEL I emeente Komende zaterdag weer stuivertjesmarkt Van Weedestraat ial C-drie Gemeente wil wel meewerken aan uitbreiding Oude Kerk ONTBIJT-SERVICE De mooiste boeketten Moeders-voor-moeders en moederdag PAGINA, A/OENSDAG 4 MEI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 5 Ir..: l! J_ 1 College vreest wel 'commentaar' Moederdag-tip: i SURPRISE, SURPRISE DE TROMSLAGER PARTY-SERVICE De salade- en koud buffet specialist Steenhoffstraat 58 Wie personeel zoekt leest de Soester Courant Ook veel mensen op kinderboerderij en bij vuurwerk Blauwe Hortensia Commissie ziet geen alternatieven A.A. VAN BREUKELEN B.V. de Soester Courant) straat 104: plaatsen van een nd Huycklaan 20-20a: neg 34: uitbreiden van een el 13: uitbreiden van een bij 22: bouwen van een serre. .orentzlaan 36: bouwen van enkampweg 61: vernieuwen erging; ninalaan 8: vergroten van een gen kunt u inzien bij ROB. pertlaan 92: plaatsen van een er 1: bouwen van een serre- eg 21: plaatsen van een ber- oimveg 22: verbouwen en uit- an een woonhuis; pad 4: plaatsen van een tuin- hvijkstraat 58: plaatsen van apel; luijklaan 60: plaatsen van een (enkampweg 61: vernieuwen Derging; nsweg 5: verbouwen en ver van een woonhuis; ingpad 7: wijzigen van een ge- romenade 21: inpandig veran- n een reisbureau. chriften AWB: binnen 6 weken bij :n liggen ter inzage bij ROB. zijn van plan om verkeers- ;elen in te stellen bij de uitrit van rin: ■rstein, Korte Brinkweg. De smaatregelen houden in; het en van een zgn. "oor" bij de uit te Korte Brinkweg en het instel- een parkeerverbod tegenover t van het flatgebouw. :en liggen tot maandag 6 juni ter in- het informatiecentrum. mondeling reageren op het voor woensdagmorgen 1 juni, tussen (i 12.00 uur, in het gemeentehuis, ndag 6 juni bestaat de mogelijkheid iftelijk te reageren. Kapvergunningen 'raagd: eringhstraat 8: 2 naaldbomen; Ho 80: 5 vliegdennen; erseweg 11:2 iariksen en 2 den- •n binnen 4 weken bij Groenbeheer. id: Goyenlaan 8: 2 fijnsparren; gbreestraat 76: 1 den en 1 iep; sweg 3: 1 larix; e Ossendamweg 40a: 1 ceder; veg 41; 2 berken, 1 lijsterbes en las; g. Grothestraat 9-9a: 5 es- Rupertlaan 90: 3 coniferen; nso 65: 1 beuk. m binnen 6 weken bij B. en W. bijstandsuitkering. Ook in ande- •tandigheden kan de bijstand verhoogd. beter te informeren als bij- lient organiseert Buro voor julp een speciale avond met de Ie onderwerpen: Dogte van de uitkeringen en de atie, ogelijkheid van bijverdienen, :nde arbeid en scholing, ogen, ndere bijstand, oonkostentoeslag, "rugvorderen van bijstand, enemende kontrole en uw rech- -bij. vond zal er ook gelegenheid zijn stellen van vragen, nd wordt gehouden op dinsdag op het Buro voor Rechtshulp te oort aan de Stadsring 57. De ?,ls 2? I? 00 uur Prec»es. Toe- i koffie zijn gratis. vsnarüex Dianon cl gT- fSSLZSH; eze doorsnede"is te zien hoe de zaal van C-drie er straks uit gaat nering van het verbouwingsplan erinancierd binnen het budget- oo^at VOor de jaren cc de gemeente heeft af- Dat houdt in dat de gemeente extra financiële middelen voor t te trekken. In het dekor van de Van Wee destraat staan aanstaande zater dag een honderdvijftig kinderen hun spulletjes te verkopen op de bekende stuivertjesmarkt. Op de traditie geworden kinderbra derie op de zaterdag voor moe derdag verkopen kinderen tot 14 jaar hun eigen gemaakte spullen en niet meer gebruikte speelgoed. Ook dit jaar heeft de organisatie voor marktkramen gezorgd om de aspirant-ondernemertjes een stijlvol onderkomen te geven om hun spul letjes aan de man te brengen. De stuivertjesmarkt begint om tien uur en eindigt vier uur. Deelname is voor kinderen tot 14 jaar. Een Een stand plaats kunnen kinderen reserveren vanaf vanmiddag vier uur bij Bril- centrum Nota, V. Weedestraat 87. De vergunning kost vijf cent oftewel 'een stuiver'. Spelregels voor deel name zijn o.a. geen verkoop van pro fessionele goederen, kleding en meubels. Vanuit de organisatie is toezicht op de spelregels en het schoon achterlaten van de stand plaats. Voor alle deelnemertjes is er weer een attentie. Ludiek presentje De winkels van de Winkelkring van Weedestraat staan naast de Stuiver tjesmarkt in het teken van Moeder dag. Een speciaal team loopt vrij dagavond en zaterdag in de vijftig Winkelkringwinkels een attentie uit te delen voor Moederdag. Dit jaar een uniek presentje, die ludiek ge noemd mag worden. Daarnaast presenteert elke winkel zijn eigen kado-idee en aanbieding: o.a. verse aardbeien in witte choco- clade bij Joh. Mets, de kleurwed- strijd bij foto Swager, de stand van Jac. Hermans en de zonnebril-aktie van Brilcentrum. Eigenlijk is er zoveel te doen in de Winkelkring dat U zaterdag gewoon even moet komen kijken en natuur lijk snuffelen langs de vele kinder kraampjes. De gemeente Soest staat niet on welwillend tegenover het voorstel om de Oude Kerk te voorzien van ^nevenruimten". Die moeten het :rkgebouw geschikt maken om traks als het éne kerkelijke cen- jum voor hervormd en gerefor- teerd Soest-zuid te dienen. Het lollege knijpt 'm overigens wél >or "commentaar" op die mede- [erking. 'at blijkt met zoveel woorden uit het Ivies van de "commissie gebouwen" |e namens de beide kerkbesturen de logelijkheden heeft onderzocht om >wel in "noord" als in "zuid" te komen tot één kerkgebouw, waarbij in principe gekozen is voor het behoud van de (her vormde) Emma- en Oude Kerk en voor het afstoten van de (gereformeerde) liana- en Wilhelminakerk. lén van de uitgangspunten in het ad- Wilt u iemand 's morgens met een luxueus ontbijt verrassen? Wij bezorgen in feestelijke outfit aan huis én tegen een redelijk tarief! Tevens het adres voor uw luxe hapjes en salades. voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 ♦•Jisv' vies is dat de gemeente medewerking zou moeten verlenen aan het plaatsen van bijgebouwen bij de Oude Kerk en herbestemming van de grond. Dat zou problematisch kunnen zijn, want het historische kerkgebouw is een rijksmo nument, en dan mag er eigenlijk niets aan vertimmerd worden. In Havelte staat overigens een soortgelijk kerkge bouw, waar met toestemming van de overheid en Monumentenzorg wél bij gebouwen aan vastgeplakt zijn. Met dat voorbeeld is de commissie met de gemeente Soest gaan praten. Er wer den "strikt vertrouwelijke en informe le" gesprekken gevoerd met de stede- bouwkundige en met twee wethouders (uit het vórige College, dus waarschijn lijk de heren Menne en Visser). Er zijn weliswaar geen toezeggingen gedaan, maar de commissie durft op basis van die gesprekken "in te schatten" dat de gemeente Soest wel medewerking wil verlenen. 'Commentaar' "Er bestaat begrip bij de gemeente voor het feit dat wij de Oude Kerk willen be houden," aldus de commissie. Wel con stateert ze enige gemeentelijke be duchtheid: "De gemeente heeft er de laatste jaren nogal wat aan gedaan om een onbelemmerd uitzicht op de Oude Kerk te verkrijgen - (de omstreden sloop van het huis van Nic. van Dam, red.) - en vreest voor commentaar als er nu aangebouwd zou gaan worden." Uitbreiding van de Emmakerk (mits in stijl) stuit niet op enig bezwaar bij de ge meente, constateert de commissie ver der. Wat de herbestemming van de grond betreft lijkt woningbouw op de vrijkomende grond van de Juliana- en Wilhelminakerk haalbaar, en bij de Wilhelminakerk kan zelfs gedacht wor den aan het bijtrekken van de grond van de voormalige De Savornin Lohman- school. De gedachte om van de Juliana- kerk een gemeentelijke "gehoorzaal" te maken is ook geopperd, maar daar heeft de gemeente geen geld voor. Op veel plaatsen in Soest is zater dag uitbundig koninginnedag ge vierd. Vooral op de Eng was nage noeg de gehele dag sprake van een krioelende mensenmassa. De kraampjes en zitplaatsen werd ge passeerd door duizenden bezoe kers, van wie er velen de porte monnee trokken. Natuurlijk was er van alles en voor ie ders portemonnee iets te vinden. Van sieraden voor een kwartje tot kleine, kunststoffen wasmachines van vijftien piek, van grote, bruine beren tot meu bels. Veel 'afdankertjes' wisselden van eigenaar op de Vrijmarkt die elk jaar wordt georganiseerd door Stichting Welzijnswerk Soest. Ook aan het Vedelaarpad was het druk. Kinderboerderij De Vrije Teugel trok 1.960 bezoekers, ongeveer driehon derd minder dan vorig jaar. Vermoede lijk liep dat aantal iets terug in verband met de entreeprijs van 7,50 gulden. Aan de andere kant van het hek waren in tegenstelling tot voorheen alle activi teiten gratis. Directeur Leo van den Berg zegt louter positieve reacties te hebben gehad op die wijziging. "Ou ders, met wie ik heb gesproken, zeiden dat ze voordeliger uit waren dan vorig jaar. Wij zien dan ook geen reden om dit té veranderen. De mensen hoeven nu geen bonnen meer te kopen en kunnen Voor moeder Moederdaqaanbiedinq: (Zolang de voorraad strekt.) BLOEMENHUIS Zuidpromenocfe 9 Tel. 02155 -1 68 77 - Soest il wat gereformeerden in Soest moeten heel erg wennen aan het idee dat uitgerekend hun kerk gebouwen bij de komende hereni ging met de hervormden moeten porden opgeofferd. Het advies om 9e Juliana- en de Wilhelminakerk af te stoten en de Emma- en de Ou de Kerk te handhaven stuit hier en daar dan ook op forse weerstand. )at blijkt uit een nadere toelich ting op het advies, die de "commis sie gebouwen" onlangs gaf aan de oeide kerkbesturen, de (hervorm de) Centrale Kerkeraad en de (ge- jf-eformeerde) Kerkeraad Algeme ne Zaken. De commissie reageert daarin met name op de kritiek uit gereformeerde kring. ►e commissie moet nogal van zich af- lijten, bijvoorbeeld op de kritiek dat de [nadruk in het advies vooral is gelegd op [de kosten, met weinig visie op "kerk". "Een discussie over het behoud of het afstoten van een kerkgebouw leidt on ontkoombaar tot het risico van emotio naliteit," zo verweert de commissie zich. "Hoewel elk individueel commis sielid zijn eigen emotionele gevoelens in deke materie heeft, hebben we als commissie vooraf unaniem vastgesteld dat alleen zakelijke en rationele argu menten kunnen worden gehanteerd." De commissie is immers niet gevraagd om een visie-op-kerk, maar om een vi- sie-op-een-kerkgebóuw. De commissie waarschuwt ook tegen een vermenging van de discussie over de kerkgebouwen met die over de pre dikantsplaatsen en andere "personeel saangelegenheden" en benadrukt nog eens dat er - hoewel er in samenwerking met de gemeente Soest uitvoerig geke ken is naar de mogelijkheden van nieuwbouw - geen alternatieven zijn. Ook de verkoop aan andere kerkge nootschappen is geen reële optie: "We hebben niet de indruk dat er in Soest andere kerkgenootschappen op zoek zijn naar een kerkgebouw." 'Rapen gaar' De commissie heeft zorgvuldig inge schat dat de verkoop van de Juliana- en de Wilhelminakerk toereikend moet zijn om de verbouwing van de Emma- en de Oude Kerk te financieren, maar het is op dit moment volstrekt onmoge lijk om aan te geven wat die opbrengst precies zal zijn. "Daartoe zal kontakt moeten worden gezocht met mogelijke kopers en/of projectontwikkelaars, die een prijs zullen moeten bieden. Waren we daar nü al mee gaan leuren, dan zou den de rapen al gaar zijn geweest voor dat we met een advies konden komen." De commissie wijst met nadruk het ver wijt van de hand dat er "gezocht" is naar argumenten om de Oude Kerk te be houden. Ze heeft de vier kerkgebou wen naar dezelfde maatstaven geme ten. "Anders zou ons werk zinloos zijn geweest; we zouden ons daarvoor niet geleend hebben." De commissie heeft haar hoop gevestigd op de instemming van gemeente en Monumentenzorg met het plan om naast de Oude Kerk toch nevenruimten te mogen aanbou wen, zoals ook in Havelte (in een verge lijkbare situatie) is gebeurd. Een spreiding - d.w.z. dat het kerkge bouw en de (algemeen noodzakelijk geachte) nevenruimten op afstand van elkaar zouden staan - vindt de commis sie kortweg ongewenst. Het handhaven van de Rank - als "nevenruimte" bij de Oude Kerk - wijst de commissie dus af, ook al omdat de opbrengst van de Wil helminakerk daardoor een stuk lager zou worden. Ondergronds Het verwijt dat hervormd en gerefor meerd straks "samengeperst" worden in de Emmakerk spreekt de commissie ook niet aan. De capaciteit zal voldoen de zijn voor een "samen-op-weg-ge- meente", temeer daar de kerkzaal en de nevenruimten vergroot kunnen wor den. Er is overigens wel een alternatief voor het plaatsen van bijgebouwen bij de Oude Kerk (wat de commissie heeft aanbevolen maar waartegen de ge meente Soest nogal wat bezwaar heeft), namelijk de bijgebouwen ondergronds bouwen. Zowel de Oude Kerk als de Emmakerk is een monument, dat dus niet gesloopt mag worden. De Oude Kerk (rijksmo nument) al helemaal niet, en het is in middels ai duidelijk dat de eventuele verkoop van het historische kerkge bouw nooit meer zal opbrengen dan een "symbolische gulden". De verkoop van de Wilhelminakerk is dan ook veel inte ressanter, want op dat terrein (samen met de Rank én de op termijn leegko mende voormalige De Savornin Loh- manschool) is straks volop ruimte voor bijvoorbeeld de bouw van seniorenwo ningen. Problemen De eventuele sloop van de Emmakerk (gemeentelijk monument) is geen alter natief, want dat zal zeker op grote pro blemen stuiten bij de gemeente Soest, stelt de commissie vast. De kerk kan in beginsel alleen aan een andere kerkge nootschap verkocht worden, en alleen als "na een ellenlange periode" zou blij ken dat er uit die hoek geen interesse is kan er een sloopvergunning worden af gegeven. De grond mag dan overigens maar spaarzaam bebouwd worden (hooguit 2 a 3 villa's, schat de commis sie) en het terrein van de Julianakerk - die er bouwkundig toch al veel slechter aan toe is - is wél geschikt voor stapel bouw (met een veel hogere opbrengst). Dat de Emmakerk een beetje excen trisch ligt is geen probleem, want dat lost zich in de toekomst vanzelf op als de gemeente in het gebied Jachthuis laan woningbouw gaat plegen. hun portemonnee in hun zak laten zit ten." Publiekstrekkers op De Vrije Teugel waren Peppi en Kokki en VOF de Kunst. Zij traden 's middags op. Tus sendoor konden kinderen aan de Kara- oke show meedoen en natuurlijk de uit eenlopende activiteiten uitproberen. Daarnaast waren er prijzen te winnen. De bezoekers konden onder meer ra den hoeveel snoepjes er in een pot zaten (864) en hoeveel het totale gewicht van een aantal dieren was (316 kilogram). "Financieel zijn we eruit gesprongen, maar dat is ook dank zij de sponsoring, waar we dit jaar weer hard aan hebben getrokken", aldus Van den Berg. Na twaalf Oranjefeesten zal de kinderboer derij volgend jaar de activiteiten verleg gen naar 5 mei. Dan wordt herdacht en gevierd dat Nederland vijftig jaar gele den werd bevrijd van de Duitsers. Eén van de eerste activiteiten in het ka der van koninginnedag was de traditio nele, versierde fietsenoptocht. Daarbij werden opnieuw prijzen uitgedeeld. In de categorie 3 en 4 jaar won Femke Hoekstra voor Ellen Oosterhof. Bij de 5-6-jarigen won Christa Huisman en werd Nick Vrenger tweede. En bij de 7-10-jarigen ging de eerste prijs naar Peppi en Kokki waren, met VOF de Kunst, de publiekstrekkers op kinder boerderij De Vrije Teugel. Remco Hofstede en de tweede prijs naar Daan Starink. Aanzienlijk minder druk was het op de kunstmarkt van Artishock. Dat werd mede veroorzaakt door het feit dat wei nig kunstenaars hadden ingeschreven. Tijdens de stratenloop in Soest, georga niseerd door AV Pijnenburg, renden ongeveer 125 mensen over het asfalt en de klinkers. Zij konden kiezen of ze één, twee, drie of vier rondjes van ne genhonderd meter aflegden. Verder was er de lampionnenoptocht (op vrij dagavond), paardensport bij Eldorado, de natuurfietstocht van IVN Eemland en het Oranje Bal in Bos en Duin. Als klap op de vuurpijl traden 's avonds het Soester Mannenkoor Apollo en het Friendship Gospel Choir op het Raad huisplein op. Daarna werden de festivi teiten afgesloten met echt vuurwerk aan de Dalweg. De Vrijmarkt op de Eng washetdruk- stbezochte programma-onderdeel van de Oranjefestiviteiten. Met een zeer druk bezochte recep tie in Honsbergen heeft de Unie van Vrijwilligers (UW) in Soest vorige week dinsdag het 40-jarig jubileum gevierd. Na het wel komstwoord van voorzitter W. Smit kwamen velen het bestuur gelukwensen, onder wie veel oud- medewerk(st)ers, waardoor de bij eenkomst uitgroeide tot een koste lijke ontmoeting. Ook wethouder Neks Blommers en mevrouw De Widt, echtgenote van de burgemeester, kwamen felicitaties aan bieden. Het UW-bestuur kreeg uiteraard ca- Wethouder Neks Blommers kwam namens het gemeentebestuur felicite ren. deautjes aangeboucu ui ecu uaaivan mag wel in het bijzonder worden ver meld: een gift van Braamhage van 2000 gulden, uit erkentelijkheid voor het vele werk dat de UW al jaren in dit bejaar dencentrum verricht. De UW heeft nog geen speciale bestemming voor dit bedrag, "maar we komen altijd geld te kort, dus we kunnen het goed gebrui ken," aldus penningmeester mevrouw M. v.d. Ree. De UW blijft altijd op zoek naar nieu we donateurs en medewerkers. Wie be langstelling heeft kan bellen met me vrouw Van der Ree, tel. 15478 in Soest. r#»on8«ü™ENbY% HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, adviseurs in...3762 DG Soest f typossen vaslgMd asirantiin Tel. 02155 -17962 23789 T' plaats adres woning indeling Soest HANNIE SCHAFTHOF middenwoning met cv, tuin en berging hal, toilet, woonkamer met open haard, luxe keuken met inbouwapparatuur (o.a. afwasmachine, kookplaat, afzuigkap, koelkast, vrieskast en oven) verdieping 3 ruime slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet zolder met vaste trap en grote slaapkamer algemeen deze woning verkeert in perfekte staat van onderhoud en is o.a. voorzien van nieuwe cv-ketel, thermopane beglazing en rolluiken WOONERF Gevraagde koopsom f 247.000,- plaats Soest adres VAN GOYENLAAN ligging De Engh woning 3-kamerhoekappartement op de 2e etage met berging op de begane grond indeling woonkamer, hal, toilet, douchecel, 2 slaapkamers, moderne keuken met kookplaat en afzuigkap, bijkeuken algemeen servicekosten bedragen ca. f 325,- per maand, het appartement verkeert in perfekte staaf van onderhoud en wordt gestoffeerd opgeleverd. rri Mtirs 3-KAMER HOEKAPPARTEMENT Gevraagde koopsom f 126.500,- plaats Soest adres KONINGINNELAAN ligging Soestdijk woning vrijstaand gemoderniseerd woonhuis met c.v., berging en blokhut indeling ruime woonkamer voorzien van marmer vloer en vloerverwarming, luxe open keuken met inbouwapp. (o.a. keramische kookplaat, koelkast, vrieskast, afzuigkap, electrische oven), hal, toilet, luxe badkamer met ligbad en aparte douche en wasruimte verdieping 3 slaapkamers en toilet algemeen deze woning verkeert in zeer goede staat van onderhoud en heeft een karakteristieke uitstraling VRIJSTAAND GEMODERNISEERD WOONHUIS Gevraagde koopsom f 398.000,- RUSTIGE LIGGING Soest KORTE HARTWEG hoekwoning met cv, berging, garage en tuin indeling hal, toilet, kelder, moderne keuken, kamer en suite met schuifpui verdieping 3 slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet zolder met vaste trap en ruime 4e slaapkamer algemeen Opp. ca. 200 m2 de woning verkeert in perfekte staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 255.000,- indeling adres ligging woning 3-KAMER HOEKAPPARTEMENT algemeen Soest RUBENSLAAN De Engh 3-kamerhoekappartement op de 2e verdieping met berging op de begane grond hal, toilet, douchecel, woonkamer, keuken, bijkeuken en 2 slaapkamers servicekosten bedragen ca. f 340,- per maand Gevraagde koopsom f 118.000,- TEHUUR Winkelruimte van ca. 250 m2 te Soest. Centraal gelegen met parkeerruimte (eventueel ook in gedeeltes te huur). Indeling: geheel gerenoveerde winkelruimte met nieuw systeemplafond, konvektoren, keuken en 2 aparte toiletten. Aanvaarding: direct. TE HUUR plaats Soest adres KONINGINNELAAN woning ruime bovenwoning met 2 slaapkamers algemeen aanvaarding direct Gevraagde huursom f 1000,- excl. per maand Begin mei staat niet alleen in het teken van de lente, ook de moe ders krijgen meer aandacht dan anders. Het is een goede gewoonte moeders op de tweede zondag van mei extra te gedenken. Echter niet alle vrouwen zijn moeder en het is goed daar eens bij stil te staan. Een deel van de jonge vrouwen kiest er voor kinderloos te blijven, een ander deel heeft niets te kiezen en blijft onge wild kinderloos. Dat geeft veel stil ver driet voor de paren die het treft, de om geving heeft daar vaak geen weet van. Het is goed hier eens over na te denken. Gelukkig is er in veel gevallen iets te doen aan kinderloosheid. Vrouwen die zwanger zijn kunnen helpen en hun ge luk delen met anderen, simpelweg door hun urine een aantal weken af te staan. De organisatie "Moeders voor Moe ders" zamelt namelijk urine van zwan- geren in omdat er de eerste maanden een hormoonstof in zit wat eruit ge haald kan worden. Deze stof is de grondstof voor medicijnen die voor vrouwen en mannen gebruikt worden om de vruchtbaarheid te verhogen. Dit is puur natuur en wordt in de vorm van inspuitingen toegediend. Ook wordt dit preparaat vaak gegeven aan vrouwen die herhaald miskramen gehad hebben. Het middel is niet chemisch en daarom ongevaarlijk. Kom op zwangere vrouwen, doe mee met "Moeders voor Moeders" en spoel niet zo maar kostbare stoffen door het toilet! Je kunt aanmelden van 1 week (gratis test) tot 9 weken "overtijd". Deelname is tot de 16e week, daarna bevat de uri ne niet meer voldoende hormoon om te verzamelen. Voor informatie en aanmeldingen: mevr. G. van Benthem, Spoorstraat 9, Baarn, tel. 15802 (02154).

Soester Courant | 1994 | | pagina 5