oest werpt frustratie van zich af s.o. Soest Supporters Bedankt! Hees ontbeert koelbloedige spits SEC sluit af met twee nederlagen Topscorer Arjen Buys wordt libero TRAAT 491, 5-10264 'Klaar voor de Stratenloop' SOESTER COURANT PAGINA 13 ïenheid binnen ploeg levert kampioenschap en plaats in tweede klasse op IP BIJ - - VOETBAL zondag Volleybalvereniging Stam/SoVoCo feliciteert met het behaalde kampioenschap Startschot op woensdag 25 mei Kampioenschap voetbal begint dinsdag 24 mei ♦'Strater HuiZ® .n/ofverk0f^ Falen in afwerking kost rood-witten promotie: 0-1 VOETBAL zaterdag Maarssen (1-2) en CDW (5-1) gunnen degradant niets VOETBAL zondag Verdeeld succes voor hockeyteams in laatste ronde HOCKEY 2155-17120 _J Na dertien jaar kon Soest eindelijk weer uit haar bol gaan. Direct na de 0-3-zege op kampioensfeest. "We zijn terecht kampioen geworden", stelde Dick Schinkel vast. Pancratius werd de selectie door een uitzinnige menigte getrakteerd op een waardig Niemand sprak de oefenmeester uit Diemen tegen. Zoals de internationals tussen 1978 en 1988 voortdurend werden gecon fronteerd met de successen van het zilveren Oranje, zo werd bij S.O. Soest telkenmale de roemruchte wedstrijd in en tegen Baarn opgediept. Oie werd gespeeld in mei 1981, toen de blauw-witten naar de derde klas se promoveerden. Natuurlijk blijft dat gedenkwaardige duel in de ge schiedenisboeken staan als een mijlpaal, maar de huidige generatie voet ballers van Soest heeft de club een nieuwe dimensie gegeven door voor bet eerst in de historie de tweede klasse van de KNVB te bereiken. De Jan van Renswouw, Arjan Schippe ren, Wim Gouw en Huub Koppel van [toen heten nu Dick Schinkel, Paul van der Grift, Martijn Stalenhoef en Peter jvan den Berg. De laatste was er destijds pverigens ook al bij. Nooit meer zal de (selectie-spelers de namen van hun illus- Itere voorgangers worden voorgehou- |den. Gerard, Luits, Wilfred, Jeroen, René en alle anderen hebben hun eigen, lonuitwisbare stempel vervaardigd, Iwaarvoor honderden clubgenoten en Jfans hun eeuwig dankbaar zullen zijn. Bij de rechtgeaarde Soester met het blauw-witte hart zal de naam Badhoe vedorp tot in lengte van jaren èen fon keling in de ogen teweegbrengen. Op oogafstand van de start- en lan dingsbanen van Schiphol werd donder dag onder toeziend oog van tenminste driehonderd supporters eindelijk afge rekend met een ontwikkeling die op een frustratie dreigde uit te lopen. De sim pele 0-3-zege op Pancratius, dank zij doelpunten van René van den Deijssel, Paul van der Grift en Michiel van der Hoeven, maakte aan alle onzekerheid en tot ongekende hoogte opgelopen spanning een einde. Soest kon uit z'n bol gaan en deed dat ook. De 1-2-ne- derlaag die zondag volgde tegen Schel- lingwoude, deed er niet meer toe. De uitzinnige menigte had het vuurwerk toen al letterlijk en figuurlijk afgesto ken. Soest was al zo vaak in het zicht van de haven gestrand en ook dit seizoen leek het na een ijzersterke opening (achttien uit elf) mis te lopen. Pancratius verraste Soest op de Bosstraat-Oost, later liep de kampioen zich ook stuk op ZPC en Roda 1923. Even was er de twijfel, maar ook de concurrenten DRC en Schellingwoude werden gedwars boomd in hun achtervolging op de for matie van Schinkel die voor het eerst in zijn carrière als trainer een titel won. "Ik ben zeven keer tweede geworden, dus je kan wel zeggen dat het kampioenschap voor Soest én voor mij op tijd komt", al dus de trainer die er dit seizoen in slaag de wat zijn voorgangers niet was gelukt. Weerbaarheid "De sfeer en het vertrouwen, daar draait het om. De kwaliteit is er al. Het is heel belangrijk om de mentale weer baarheid te versterken en vechtlust neer te zetten", zei de Diemenaar in augus tus. En aldus geschiedde. Soest, de voetbalploeg van groepjes werd onder zijn leiding een eenheid en die aanpak werd in het veld vertaald naar resultaat. "De overwinningen in het begin van de competitie op ZPC en Roda thuis wa ren zwaarbevochten, net als het gelijk spel uit bij DRC. Dat heeft de neuzen dezelfde kant opgezet. Op basis van in zet en karakter en met het hart spelen hebben we dit afgedwongen. Soest heeft altijd al over kwaliteit beschikt, maar het is ook belangrijk hoe de groep met elkaar omgaat. Daarom moet je openheid brengen en spelers erbij be trekken. Het gebeurt altijd wel eens dat iemand uitspat, maar als je respect voor elkaar hebt, kun je elkaar altijd recht in de ogen aankijken." Terecht "We zijn terecht kampioen geworden, duidelijk. Je wordt kampioen over het hele seizoen, niet in de tweede helft te gen Buitenveldert (toen Soest tegen ne gen man bijna een 4-1-voorsprong ver- speelde-red.). Wat een heleboel men sen vergeten, is dat we veel wedstrijden met ruimer verschil kunnen winnen. Dit is één van de minpunten. We waren niet altijd in staat om in een moeilijke fase over te schakelen." Dertig punten bleken deze voetbaljaar gang in de derde klasse C voldoende voor de titel, waar iedereen zo lang naar had uitgekeken. Dat zijn er zes minder dan in 1981 toen Soest in een felle strijd was verwikkeld met Baarn en verder onder andere SEC en HVC achter zich liet. Het jaar 1994 kan in het rijtje wor den bijgeschreven van 1941, 1950, 1960, 1965, 1974 en 1981, de jaren waarin Soest het kampioenschap vier de. Dat is voor een niet onbelangrijk deel te danken aan Martijn Stalenhoef die na een seizoen als amateur bij FC Utrecht terugkeerde naar de Bosstraat-Oost. Schinkel: "Martijn heeft laten zien hoe je duels moet winnen. Daardoor is bij voorbeeld René van den Deijssel beter gaan spelen. Voor de winterstop geldt dat ook voor Ferenc Kleinegris en Je roen van Veenendaal." Belangstelling De vraag is of de huidige selectie-spe lers blijven. Aanvoerder Stalenhoef staat in de belangstelling van enkele clubs. Aan de andere kant circuleert al maandenlang de naam van Ronald de Rooij als nieuwkomer en wordt gesug gereerd dat oud-leden als Patrick Dor- resteijn terugkeren. Zelfs Saban Aksit is al genoemd als nieuw lid, maar de Seccer ontkent dat verhaal zelf. Gerard Becker zal er in elk geval niet meer bij zijn. De rappe vleugelspits moest meestal genoegen nemen met een plaats op de bank en werd voornamelijk als 'pinch-hitter' gebruikt. Volgens de laatste berichten speelt hij volgend sei zoen bij WZ'49. Dat versterking op één of twee plaatsen voor Soest geen overbodige luxe zou zijn, dat is echter een eenvoudige con clusie die na dit seizoeii kan worden ge trokken. De maand mei, waarin de overschrijvingsformulieren kunnen worden ingevuld en ingeleverd, is ech ter nog niet voorbij. Op grond van de huidige selectie kan Schinkel nog geen verwachtingen uitspreken. "Je kunt pas na vijf wedstrijden je doelstelling bepa len. Pak je een goede start, dan doe je mee en moet je naar boven kijken. Als je onderin komt, zie je dat ploegen daar vaak blijven hangen. Wat de spelers groep betreft, is er nog niets concreets. We hebben afgesproken dat we eerst zouden proberen kampioen te worden. Misschien is het feit dat we nu tweede klasser zijn voor spelers aanleiding om in ieder geval te blijven." Geen groepjes vorming meer, maar één team. Dat is de grote winst die Dick Schin kel dit seizoen boekte bij de blauw-witten. De spelers waren bereid voor elkaar te knokken en door zwaar bevochten zeges stonden de neuzen allemaal dezelfde kant op. René van den Deijssel lijkt het nog niet te kunnen geloven, maar Peter van den Berg en Michel Everts nemen niet voor niets een teug van de flessen champagne. Soest is voor het eerst in haar bestaan doorgedrongen tot de tweede klasse van de KNVB. Over een week staat de wijk Klaarwater in het teken van de Stratenloop die elk jaar door AV Pijnenburg wordt georgani seerd en die wederom een om lijsting krijgt in de vorm van een braderie van Super van Doorn. Scholen kunnen zich nog vóór vrijdag inschrijven. De Stratenloop wordt dit jaar op woensdag 25 mei gehouden. Dat is vroeger dan in voorgaande jaren, maar dat heeft alles te maken met de wereldkampioenschappen voetbal, waarvoor op vrijdag 17 juni wordt afgetrapt. Het programma van de Stratenloop wijkt verder niet of nau welijks af van de vorige edities. Ook dit jaar is er een bedrijfsestafette- loop, al vindt die niet plaats onder de paraplu van de bedrijfssportcompe- titie. Voor de estafette kunnen bedrijven zich inschrijven met teams van vier personen. Gemengde teams worden bij de mannen ingedeeld. Zowel bij de mannen als de vrouwen zijn drie prijzen beschikbaar. Deelname per team kost 15 gulden. Inschrijven kan bij René van Zee, tel. 25500. Voor teams of individuele lopers moeten de basis- en middelbare scholen zich voor vrijdag 20 mei melden bij Nel- leke Boissevain, tel. 18641. Starten finish vinden traditioneel plaats bij de parkeerplaats op de Wiardi Beck- manstraat. Daar is ook de braderie van Super van Doorn, waar onder meer diverse oude ambachtslieden aan het werk te zien zijn. Het programma van de Stratenloop 1994 ziet er zo uit: 18.30 uur Basisscholen teams (1 mijl) 19.00 uur Recreatieloop basisscho lieren (1 mijl) 19.15 uur Middelbare scholen teams (1 mijl) 19.45 uur Recreatieloop voor ieder een (1 en 3 mijl) 20.10 uur Bedrijfsestafetteloop (4 keer 1 mijl) 20.45 uur Volksloop voor iedereen (5 mijl) Spelers Soest 1 Het kampioenschap voetbal van Soest begint op dinsdag 24 mei. Op het terrein van WZ'49 aan de Eem- weg worden de eerste vijf duels afge werkt. Alle vijf eerste elftallen ko men twee keer in actie. De wedstrijden reeks vangt om 18.30 uur aan met SEC/zondag- Soest en Hee^-SEC/zaterdag. Om 19.30 beginnen de duels VVZ'49- Hees en SEC/zaterdag-SEC/zon- dag, om 20.30 uur gevolgd door WZ'49-Soest. Op donderdag 26 mei wordt het kampioenschap afgesloten met vijf wedstrijden op het terrein van Soest op de Bosstraat-Oost. Makelaardij o.g Soesterbergsestraat-79. Soest. 02155-16151, 'Uithuilen en opnieuw beginnen', luidt het devies voor Hees. In de matige promotiewedstrijd tegen Kamerik kreeg de periodekam pioen talrijke kansen, maar zoals zo vaak in dit seizoen, wisten de Soesters zich geen raad in die si tuaties. Kamerik had aan één wel gemikt schot voldoende om ten onrechte de winst én promotie op te eisen. Teus Kommer zal ongetwijfeld een koelbloedige spits op zijn verlanglijstje hebben staan. Een voetballer die in het strafschopgebied van de tegenstander rendement oplevert, is wat de ploeg dit voetbaljaar meerdere malen ontbeerde. De eerste van een reeks kansen op het hobbelige veld van Bilthoven deed zich voor in de zevende minuut. Danny Brandenburg dook plotseling voor de doelman van Kamerik op, maar han delde te gehaast en mikte de bal over de lat. Na een half uur was hij in een soort gelijke situatie wederom onzorgvuldig. Daarvoor had Hees, dat beter voetbal de dan Kamerik, niet meer dan enkele hoekschoppen afgedwongen. Rommelig Rommelig spel, veel balverlies en wei nig combinaties bepaalden ook in de tweede helft het spelbeeld. Hees hield het voordeel van de twijfel, maar Ka merik kwam, in de vijftigste minuut ver rassend op voorsprong. De pas zeven tien-jarige scheidsrechter De Groot, wellicht de beste (jonge-)man van het veld, kende de tegenstanders van Hees een vrije trap toe. Middenvelder Grif fioen schoot de bal van buiten het straf schopgebied hard langs de verbouwe reerde Hans Uitdenbogaard die voor rust één keer echt in actie had moeten komen. Hees probeerde uiteraard de bakens te verzetten. Kommer haalde linksachter Johan van den Brink naar de kant en bracht aanvaller Van den Hengel in het veld. Even later faalde Hees weer in de afwerking, toen René ten Haaf op aan- geven van Erwin de Gier de bal naast helft vast te zetten. De Kamerik-doel- man bleef heer en meester in zijn gebied en had daarnaast het geluk dat invaller Van den Hengel de bal enkele centime ters teveel hoogte gaf en de lat raakte. Tien minuten voor tijd probeerde Kommer met het inbrengen van Rein Westra alsnog het tij te keren. De be hendige spits die in 1990 zijn club uit kopte. Doordat Hees onnauwkeurig bleef voetballen, slaagde de ploeg er niet in om Kamerik volledig op eigen degradatienood redde, was verant woordelijk voor onrust in de achterste linie van Kamerik. Uit een hoekschop kopte Wout Blankestein naast en na een schot van Ten Haaf verdween de bal via een been van een verdediger ook langs de verkeerde kant van de paal. Daarom moest Hees toezien hoe Ka merik de promotie zeker stelde door het doel schoon te houden. De rood-witten slaagden er niet in om binnen één jaar terug te keren naar de tweede klasse, zodat er volgend seizoen wederom twee derby's tegen SEC-zaterdag op het pro gramma staan. Foto: Goos van der Wilt. Te rommelig was het spel van Hees in de belangrijke wedstrijd tegen Kamerik. Met twee nederlagen heeft SEC af scheid genomen van de derde klas se. Maarssen snoepte donderdag avond vlak voor tijd op enigszins fortuinlijke wijze beide punten af (1-2) en zondag was CDW te sterk, al was de 5-1-zege enigszins geflatteerd. CDW moet deze week een beslissings wedstrijd spelen tegen Quick om het kampioenschap. Maarssen stelde zich dank zij de overwinning op de Soesters veilig. SEC-Maarssen was een spannende wedstrijd, waarin beide elftallen in het eerste half uur twee kansen kregen. Remco Dorrestein schoot over en Sa- ban Aksit raakte de paal. In de 55ste minuut was het wel raak. Gerard Lod der pikte de bal uit de lucht op en schoot vanaf dertig meter de bal ineens in het doel. Ramon Heynen (die op zondag in ver band met zijn werk niet kan spelen, maar op Hemelvaartsdag wel kon mee doen) antwoordde met een kopstoot. De bal verdween naast het doel. Even later had Heynen wel succes na een combinatie tussen Eric Looijsen en Ak sit: 1-1. Op dat moment was Özcan Satikboga al in de ploeg gekomen voor jeugdspeler Remco van Veenendaal. Die wissel zou SEC noodlottig worden, want Satikbo ga maakte vlak voor tijd onnodig hands in het strafschopgebied. Aad Kok vol trok het vonnis en behoedde daarmee, naar later bleek, zijn ploeg voor een af gang naar de vierde klasse. Eigen doelpunt De 5-1-nederlaag van zondag viel te groot uit. Met name in de eerste helft kon SEC de koploper nog redelijk te gengas geven. In de rust leidde de kam pioenskandidaat uit Wijk bij Duurstede met 1-0 door een eigen doelpunt van Mark Timmer in de veertiende minuut. Daaraan vooraf ging een terugspeelbal van Marco Martens die doelman Edwin van de Luitgaarden in moeilijkheden bracht. Aksit had weer net geen succes met één van zijn befaamde vrije trappen. De middenvelder mikte de bal na een uur op de kruising van paal en lat. Tien mi nuten later viel de beslissing, toen Peter Straver scoorde (2-0). De wedstrijd zou in de laatste tien minuten worden ge kenmerkt door een doelpuntenregen. Negen minuten voor tijd werd het 3-0, Dave Leijenhorst verkleinde de achter stand in de 43ste minuut tot 3-1, maar Straver en Ger Wieger voerde het doel saldo van hun team in de laatste minu ten op: 5-1. SEC speelt volgend seizoen weer in de vierde klasse. Hetzelfde geldt voor Houten en Rivierwijkers. Door blessures van Hilko Krook en Peter Kessel moest de achter hoede van MHC Soest worden aangepast. De positie van Steven Blommers als laatste man werd door Atjen Buys ingenomen, een plaats die hem door coach Henk Hugen voor het volgende seizoen is toebedacht. Laurens Ros ver ruilde zijn spitspositie voor een plaats op het middenveld. De wedstrijden tussen Lelystad en Soest werden in het verleden altijd ge kenmerkt door hoge scores. Ook deze middag zou het weer een doelpunten- festijn worden. In de eerste helft schie pen de Soesters zich veel kansen. Ed win Ros, met een zware wedstrijd in het tweede hqrenteam achter de rug, werd in kansrijke positie onreglementair ge stuit. De toegekende strafbal werd door Aijen Buys benut (1-0). Vijf minuten later werd een voorzet van Jeroen Goedhart door Edwin Ros ingetikt (2-0), een stand waarmee de rust aan brak. Direct na de hervatting bleek dat de gasten uit Lelystad zich nog niet bij de dreigende nederlaag hadden neerge legd. Soest werd onder druk gezet en het initiatief kwam duidelijk bij de be- zoekers te liggen. Het eerte tegendoel punt ontstond uit een strafcorner (2-1). Kort daarna werd de achterhoede van Soest enkele malen volledig zoek ge speeld, zodat de roodhemden zich plot seling in de weelde van een voorsprong konden baden (2-3). Met een fraaie ac tie van Arjen Buys konden de Soesters nog gelijkmaken maar met een goed uitgevoerde tegenstoot wist Lelystad in de slotfase toch nog de volle winst op te eisen (3-4). In de laatste uitwedstrijd van het sei zoen moesten de Soester dames tegen Voordaan aantreden. Bij winst zou Soest definitief de tweede plaats in de competitie kunnen innemen. De eerste tien minuten gaf een gelijkopgaande strijd te zien. Daarna nam de thuisclub het heft in handen en kwamen de groenwitten er nauwelijks meer aan te pas. In korte tijd werd tweemaal achter elkaar gescoord zodat de Soester dames bij de rust tegen een 2-0-achterstand aankeken. Ook in de tweede helft was er weinig van het in sommige wedstrijden domi nerende Soester veldspel terug te vin den. In het laatste kwartier in de tweede helft kwam dan toch nog de kentering. Ilonka Slis werd gewisseld, achterin werd één-op-één gespeeld en Yvette Stavenuiter werd in de ploeg gehaald. Zij was het die voor de aansluiting zorg de (2-1) waarna Marieke Schuiling er voor zorgde dat de gelijkmaker op het bord kwam (2-2). Het was dit seizoen al enkele malen voorgekomen dat Soest kort voor het einde een voorsprong in de laatste minuut verspeelde. Ook nu slaagde men er niet in de gelijke stand vast te houden. Een minuut voor het einde wist de beter spelende ploeg van Voordaan het winnende doelpunt te scoren (3-2). Binnen een week tweemaal dezelfde te genstander in de competitie ontmoeten dat is redelijk uniek. Vorige week zon dag leverde het thuisduel tegen Alk maar de volle winst op 3-1) voor de da mes van MHC Soest. Op Hemelvaarts dag werd het restant van de destijds in Alkmaar gestaakte wedstrijd gespeeld. Soest leidde toen na 35 minuten met 0-1. Die stand bleef ongewijzigd, onder meer doordat Merion van Asch een strafbal miste. Soest miste overigens vier basiskrachten. Hun plaatsen wer den ingenomen door speelsters uit de Al.

Soester Courant | 1994 | | pagina 13