[Schoolkinderen tegen discriminatie I ifi li Meer dan 17.000 mensen op ITAL-dag Straaljager rijdt naar Engeland APK KEURINGSSTATION F.A. Tammer Kosmos feestelijk geopend Irritatie door hondepoep Du Moulinkazerne toen en nu 7?5 17?5 20?5 Stil verdriet op vliegbasis PAGINA 16 Gewonden bij aanrijding Politieband speelt in Sterrenberg Automobielbedrijf Agenda Op terrein van Sterrenberg Leerlingen onder indruk van verhaal mevrouw Adriaansz Familie ergert zich aan uitlaatterrein Kazerne vlak voor W.O. II gebouwd Verloren ring lag op 'intieme' plaats Paarden op stap Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening Rob Brouwer 1745 Nog steeds vervoer gewonden uit Bosnië Wim Overgoor officieel PHILIPS dealer Bennie Jolink reikt prijzen uit in museum Opmerkelijk transport van F-15 Politiebevoegdheid voor marechaussee Dinsdag 10 mei werd de marechaussee gevraagd assistentie te verlenen bij een aanrijding op de kruising Mercury/Ri- chelleweg. Een links afslaande auto werd door een rechtdoor rijdende auto in de rechterflank gegrepen. In deze au to zat een kind als passagier die per am bulance naar het Eemlandziekenhuis werd overgebracht. Daar bleek dat het een hersenschudding had opgelopen en enkele kleine verwondingen. Politie Eemland heeft het onderzoek overge nomen. Op het terrein van Sterrenberg in Huis ter Heide werd vorige week woensdag het nieuwe activiteiten centrum De Kosmos officieel ge opend. Dit activiteitencentrum is reeds een maand in gebruik en kwam in de plaats van het meer dan 20 jaar oude gebouw De Wek ker. In het nieuwe gebouw is een groot ge deelte van de dagactiviteiten-groepen samengebracht. Ongeveer 220 mensen met een verstandelijke handicap nemen hieraan deel. Ter gelegenheid van de officiële opening werd een feestelijk programma samengesteld. Zo was er een optreden van de Volendamse zan geres Maribelle die gedurende twee keer een half uur een gedeelte van haar repertoire ten gehore bracht. De offi ciële openingshandeling werd verricht door A.H.B. ten Thij, adjunct-direc teur Zorg van Sterrenberg. Op woensdag 25 mei, wordt om 20.00 uur een relatieconcert in Sterrenberg gegeven door Promotion, een Politie Big Band uit Amersfoort. De gratis kaarten zijn op de receptie van Sterren berg te verkrijgen. Deze politieband geeft een muzikale non-stop show van ongeveer anderhalf uur. Daarin zal men de Glen Miller-muziek duidelijk her kennen. Vooraf wordt een gratis kopje koffie verstrekt. Maandag 16 mei verzorgde de Motortransportgroep Koninklijke Luchtmacht, in samenwerking met de Bergingsdienst van Woens- drecht en medewerkers van de Amerikaanse 32e Fighter Group, een transport over de weg van een F-15 Eagle, straaljager. Het toestel is afkomstig van de vliegba sis Soesterberg en werd naar de vliegba sis Lakenheath in Engeland vervoerd. Deze F-15 was op dat moment het op één na laatste toestel van dit type in Ne derland. In Lakenheath wordt het ge bruikt om het herstellen van oorlogs- De openingshandeling bestond uit het hijsen van een vlag. Deze vlag werd spe ciaal aangevlogen door een helicopter van het 298 squadron van de vliegbasis Soesterberg. Dit gebeurde in het kader van een 'burendienst'. Het 298 squa dron heeft onder andere veel humani taire acties voor Artsen zonder Gren zen en de Verenigde Naties uitgevoerd. Klaar terwijl u wacht Herkeuring gratis Bij 10.000 km beurt APK gratis 20 uitstekende occasions Reparatie en onderhoud alle merken auto's. Ook lichte bedrijfswagens. SCHADE-REPARATIES SPUITEN+LASWERK Postweg 58 (ind. terrein) Soesterberg, tel. 03463-53381 Geopend: 08.00-18.00 uur Vrijdagavond koopavond Zaterdag geopend van 09.00-16.00 uur. Foto: Goos van der Wilt. schade te beoefenen. De allerlaatste F-15 in Nederland krijgt binnenkort een plaatsje in Het Militaire Luchtvaart Museum. Het transport van het gedeel telijk gedemonteerde toestel, werd op twee trekker-oplegger combinaties ver voerd. Ze vertrokken afgelopen maan dag om 19.30 uur vanaf Hangar 33 van de vliegbasis Soesterberg. De combina ties waren 22 meter lang, 4,1 meter breed en 3,8 meter hoog. Het transport begon aan de Veldmaar schalk Montgomeryweg en vandaar ging het naar de haven van Rotterdam, alwaar het verder werd vervoerd per ferry naar Felixtowne in Engeland. Het transport eindigde gistermorgen om 10.00 uur in Lakenheath. Woensdag 18 mei Dag van de Zorg, Sterrenberg 13.30 Bridge, Drie Eiken 13.30 Comp. LTV, Sportpark 14.00 Ballet, Dorpshuis 18.00 Badminton, Banninghal 19.30 Sjoelen, De Drie Eiken Donderdag 19 mei 19.30 Tennis, Kerklaan 20.00 Ballet, Dorpshuis Vrijdag 20 mei 20.00 Bingo, De Drie Eiken Zaterdag 21 mei 08.30 Tennis, Kerklaan Zondag 22 mei 10.00 Pinkstertoernooi LTV, Kerklaan Maandag 23 mei 08.30 uur Tennis KNLTB, Kerklaan Dinsdag 24 mei 08.00 Aquarellen, De Tuin 10.00 Comp. dames LTV, Kerklaan 13.00 Piep noch Stok, Carolushuis 18.00 Majorettes Odeon 20.00 Bridge, Drie Eiken Woensdag 25 mei 14.00 Instuif, Dorpshuis 19.30 Drumband, Odeon 20.00 Funky Robics, Dorpshuis 20.00 Relatieconcert, Sterrenberg Opgaven voor de agenda: Van Maarenplein 1. f haar 11940 Als Jood weet ik wat discriminatie is. Als Marokkaan ben ik bang dat er weer oorlog komt. Kinderen van de Wethouder de Haanschool eageren op discriminatie, 'ier kinderen in de leeftijd van 12 jaar ertolken wat hun klas beleefde toen ze iet levensverhaal hoorden van me- touw M. Adriaansz-Groen uit Bus- Ze overleefde op het nippertje het .otterdamse bombardement, werd als vernederd, stond hoog op de 'uitse lijst vanwege haar verzetshande- werd gearresteerd en gefolterd, itond enkele keren in de gaskamers van toncentratiekampen, verloor nagenoeg :s wat ze had en overleefde dat alles, u, ruim tachtig jaren oud, vertelt zij verhaal, het verhaal van 1-1945. De ogen van Michal Va ler, Saïd Yatim, Sander Lensink en Je- oen Bosman schieten vuur als ze spre ken over rascisme, discriminatie, on derdrukking. Twee uren lang heeft zij al die gruwe lijke dingen met een lachend gezicht [verteld en ik heb daar als Jood veel in herkend. Vooral dat schelden en pes- [ten, daar begon het toen ook mee", rea geert Michal en haar kleine vuisten bal len zich. "Ze heeft ons geleerd om na te denken als je wat zegt en als Marokkaan weet ik wat discriminatie is. Het is net of de geschiedenis zich herhaalt"zegt Saï- da peinzend. De echo van Hitier hoor je nu in de stem van Janmaat, menen San- der en Jeroen. Het is zoveel wat ze hoorden dat ze het bijna niet onder woorden kunnen brengen. Ze zijn boos, ja woedend. Hoe is het mogelijk dat zoiets kon gebeuren. Hoe is mogelijk te denken datje beter bent dan die andere, dat is toch belachelijk! "Ik schaam mij ervoor wat er toen is ge beurd. Thuis heb ik er nog een poosje over nagedacht, ik zou willen dat alle rascisten en fascisten weg waren. Ik hoop dat dat nooit weer gebeurd. Ik heb een intens medelijden met al die men sen die daarom dood zijn gegaan. Ik voelde mij geschokt hoe mensen kun nen reageren." Het zijn reacties van kinderen op een tijd die achter ons ligt maar soms drei gend aan de horizon zich weer laat zien. Alle kinderen van groep 8 van de Wet houder de Haanschool hebben één wens voor mevrouw Adriaansz: "Ik vind dat u daarmee moet doorgaan en zoveel mogelijk aan alle kinderen moet vertellen, opdat zij ook weten wat oor log kan betekenen." En één voegt daar aan toe: "Misschien kunt u daarmee Wereldoorlog III voorkomen. Een Ma rokkaanse leerling schreef mevrouw Over dit onderwerp is al veel in geuren en kleuren geschreven. Meestal gaat het over uitwerpselen i van de viervoeters die men op trot toirs aantreft. I Het is niet niks als 160 miljoen poep jaarlijks in Nederland door de hond wordt geproduceerd en helaas soms op plaatsen ligt wat irritatie opwekt. De bestrijding daarvan heeft al heel wat pennen in beroering gebracht alsmede uitvinders. Zo kennen we het honde- poepschepje, de vinding van Dekker uit Heemstede van het bruine zakje met de twee kartonnen randen en de vrij dure doggynette. De voornaamste oplossing blijft nog al- j tijd de baas van de hond. Legale honde- I poep is bijvoorbeeld in de Generaal t Winkelmanstraat een ergernis en voor- I al bij de familie Smit. Vanuit hun huis kamer kijken ze uit op een strook uit- laatterrein. Dat betekent dat zij dage- llijks geconfronteerd worden met dit stuk natuurlijk proces, hetgeen hen met name tijdens het eten irriteert. Ook be- r zoekers spreken hun afkeer uit van het regelmatig weerkerend beeld. In de zo mer wordt het verhoogd met stank en overlast van vliegen. Of dit nog niet ge noeg is, wordt ook de strook naast hun woning als uitlaatterrein voor honden gebruikt, terwijl dat niet als zodanig is toegestaan. Zo zitten ze voor en achter met dit probleem en hebben zij zich ge wend tot Alice Halsema van de afdeling groenbeheer van de gemeente Soest. Zij beloofde de zaak te bekijken en hen daarop te informeren. Volgens de heer Smit kan het worden voorkomen door lage begroeiing tegen de kant van het trottoir aan te brengen of een hekje te plaatsen, waardoor wordt voorkomen dat honden hun behoeften daar depo neren. Het uitlaatterrein dat direct naast het trottoir ligt, is voor menig wandelaar een ergernis. Smit meent hierin een oplossing te zien door dit te voorzien van gras en het plaatsen van bossage, waardoor het zicht niet meer zo direct op dit terrein is. "Ik heb niets tegen honden, maar het is wel een er gernis als je elke dag met dit probleem wordt geconfronteerd", aldus Smit. Hij heeft alle hoop gevestigd op de afdeling groenbeheer van de gemeente. Met de redacteur van het Soester- bergs Nieuws, H J. van der Donk, duiken we in het nummer van juni 1949. De voorpagina geeft een ruim verslag van de Du Moulinka zerne, of zoals men het toen ook wel Geniekamp of Hoogte 50 noemde. In 1873 moesten Genietroepen het Kamp van Zeist aan het eind van de Kampweg ontruimen voor de Lucht doelartillerie en vestigden zich in de ba rakken op Hoogte 50. In de zomer wer den de barakken ontruimd voor een groot tentenkamp. Legendarisch zijn de enorme feesten die de Genisten daar konden houden. In 1937 werd met de bouw van de huidige Du Moulinkazer ne begonnen en een jaar later werd die als kazerne in gebruik genomen. Het le Regiment Genietroepen legerde zich in dit nieuwe gebouw tot de mobili satie in 1939, waarop de Duitsers bezit van deze kazerne namen. De kazerne is genoemd naar luitenant-generaal Carel Diederik Du Moulin, geboren te Na men op 30 september 1727 en overle den te Dordrecht op 21 maart 1793. Hij was onder andere Directeur-Generaal der Fortificatiën en Chef van het Ge niewezen in de Verenigde Nederlan den. Uit waardering voor zijn bijzondere kundigheden, bijvoorbeeld de rivier- verdediging van Holland en zijn moedi- ge verdediging van Willemstad in 1793 werd zijn naam verbonden aan deze ka zerne, gelegen aan de Amersfoortse- straat. Na de oorlog werd een School- Bataljon van het korps Pioniers in deze kazerne gelegerd en momenteel is het de thuisbasis van de cavalarie-eenheid 101 Tank Bataljon. Adriaansz een brief: "Eigenlijk ben ik bang dat er oorlog komt. Dat wij als bui tenlanders worden vergast en mishan deld. Straks gaat heel Nederland op de CD stemmen. Ik ben bang dat er oorlog kómt net zoals toen. Straks wordt Jan maat net als Hitier, maar dan tegen de buitenlanders. Maar we moeten daar iets tegen doen", meent Sander. "Pro testeren, actie's voeren, we pikken dat niet." De anderen sluiten zich bij hem aan. En pratende rijpt heel langzaam een plan. "Volgend jaar is het 50 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd en dan wordt voor de vijftigste keer een Stille Tocht en een Herdenkingsbijeenkomst ge houden. Als groep 8 van onze school willen we mevrouw Adriaansz vragen of zij in die Herdenkingsbijeenkomst weer haar verhaal wil vertellen. Waar om? Opdat wij het nooit zullen verge ten....!" Eén van kinderen eindigt zijn brief aan mevrouw Adraansz met het volgende gedicht: 'Oorlog is verkeerd Het is vrede wal mij interesseert Ik vind het zo erg dat er in de oorlog mensen worden neergeschoten, geslagen en opgesloten Ik hoop dat ze dat nooit meer doen, en van mijmw. Adriaansz, krijgt u een dikke zoen. Op Bevrijdingsdag werd bij de mare chaussee een telefoontje ontvangen van een in Turkije verblijvende Ameri kaanse militair met een ietwat vreemd verzoek. Hij was tijdens een bezoek in Nederland een vrij dure ring verloren. Hij wist echter precies waar de ring lag en het verzoek was of de marechaussee de ring voor hem kon ophalen. Op de vraag waar hij die ring verloren was, antwoordde hij dat deze op een boot in Utrecht lag. Na navraag, werd het ver moeden van de marechaussee door hem bevestigd. De man werd daarna uitgelegd dat de Koninklijke Mare chaussee niet de instantie was om zulk soort klussen uit te voeren. Op de vroege morgen van 9 mei reed een surveillance auto van de mare chaussee op de Vlasakkers. Ineens draafden vijf paarden voor hun auto, echter zonder ruiters. Nadat de paar den tot staan waren gebracht, bleek dat zij behoorden tot de cavalerie op de Bernhardkazerne. Na enig zoekwerk werden ze weer op stal gezet en het ma- negepersoneel verzocht de staldeuren afdoende te sluiten. Zondag 22 mei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Maandag 10.30 stille viering Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. J. van Marion, SOW/ZWO- dienst GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelnianstraat 99-101 10.00 zie De Hoeksteen STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00- maandag 08.00 uur: P. Creutsberg Dorpsplein 10, tel. 51700 Maandag 08.00 - dinsdag 08.00 uur: R.M.P. van de Wijgerd Paltzerweg 227, Den Dolder, tel. 030-280626 Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts HJ.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467 (na afspraak). Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 óf 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Centrum voor Maatschap pelijke Dienstverlening Soest-Baarn- Eemnes Generaal Winkelmanstraat 103 (ge- ref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkda gen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00-21.00 uur; overige tijden: tel. 02155-19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. WIJNHANDEL SLIJTERIJ GRAVES SUP. per fles BOUCHES DU RHÓNE C75 per fles 6 flessen voor30 OTTER JENEVER per liter VIEUX HOPPE RUM GORTER GEN. WINKELMANSTRAAT 37 SOESTERBERG TELEFOON 03463 - 53439 Was het eerst voorpagina nieuws en dromden journalisten zich rond elk vliegtuig dat met gewqnden uit het voormalig Joegoslavië kwam, nu is het stil geworden. Geen zoe mende camera's, maar de stilte van de vliegbasis Soesterberg. Regelmatig komen nog de vele patiën ten met vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht binnen met mensen uit het oorlogsgebied, die hier geopereerd moeten worden of op verder herstel wachten. Het zijn nog de naweeën van de strijd in Sarajewo, de plaats waar de- Nog regelmatig worden in de burger oorlog gewond geraakte slachtoffers naar Nederland gevlogen. ze mensen vandaan komen. Sommigen alleen, anderen hebben geluk dat hun familie mee mocht, maar allemaal met die spanning in hun gezicht. Ver van huis en haard verdreven, omdat de on vrede het ging winnen van de vrede, agressie van verdraagzaamheid. Ze ko men nu nog uit Joegoslavië, maar straks uit Jemen of uit Angola? Het is toch goed dat we de 4de mei blijven geden ken, al is het maar één dag per jaar. (ook diverse sraiere merken) Verkoop en reparatie van audio, video en huishoudelijke apparaten. Geopend vsmf 10.00 uw. Maandag dn 88" hele d&sen woffltsdagrniddag gesloten. Rademakerstraat 28 G, Soesterberg Telefoon 03463 - 51850 Corresponden tie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, lel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 De toegangswegen naar het Mili taire Luchtvaart Museum in Soes terberg stonden zondagmiddag vol met geparkeerde auto's. De reden was de ITAL-dag, de motorendag bij uitstek. Het museum had in samenwerking met alle Italiaanse motorclubs, voor de vier de maal dit Italiaans motorspektakel georganiseerd. De mooiste modellen van de vele motormerken stonden mo del voor het talrijke publiek. De eregast Bennie Jolink, bekend van de popgroep Normaal, gaf de eerste prijs aan de mo tor Benelli 750 SEI, met het bouwjaar 1977, terecht een kunststuk op twee wielen. Om half vier passeerde de 17.000ste bezoeker de poorten, dat wa ren er 2000 meer dan vorig jaar. Over ste Botma keek glimlachend naar de ve le bezoekers. "Dat had ik vanmorgen niet kunnen dromen. Ik dacht dat we voor de vierde keer een regenachtige dag zouden meemaken, dan hadden we dat ook eens beleefd. Maar dit is toch mooier," aldus Botma. In het centrum van de enorme drukte zat de 72-jarige heer Pieters uit Lobith op zijn meegebrachte klapstoel en ge noot van al dat motorgeweld. "Dit be leef ik nu voor de vierde keer en ik krijg er een kick van. Kijk nou eens naar die Harfey, een beestje uit 1950, een pracht van een machientje. Vanmorgen zat ik in de kerk en het stortregende. Ik heb toen tegen Onze Lieve Heer gezegd, dat Hij mij die motordag niet moest verpes ten. En kijk eens, Hij heeft naar deze oude motormuis willen luisteren," en lachend klapt hij zich op de knieën. ITAL-dag was weer een nationale mo tordag van grote klasse, Had de marechaussee een zekere mate van politiebevoegdheid jegens burgers, met ingang van 1 april is dit officieel. Dat wil zeggen dat zij ook tegen burgers kunnen en mogen optreden tijdens de rechtmatige uitoefening van haar werk zaamheden. Dat wil niet zeggen dat er sprake zal zijn van een soort razzia door de marechaussee, maar bijvoorbeeld een (grove) (verkeers-)overtreding ge pleegd vlak voor hun ogen kan gevolgd worden door een bekeuring.

Soester Courant | 1994 | | pagina 17