eemeeh n/ll« Bergen, hotelkamers, cultuur en bier Apollo wacht op nieuwe bewoners Geen vierdaagse zonder Hagmeyer WHAT'S HAPPENING! 1SOESTERBERGI A'S stichting openbare bibliotheek 1FECT 'JDWATER 'DE SPITSHEUVEL' r". Nieuws van de bibliotheek Voordeurdelers in de natuur Voor alle comfort van een complete badkamer. JnK Barbecue-Restaurant 12 WOENSDAG 18 MEI 1994 jDns^Cen^On^J Klim in de pen voor column Snor gepakt Gestolen auto weer terecht Gevonden voorwerpen Meer berichten over Soesterberg op pagina 14 Pastor Ypma en Bunskoek vermaken zich op de fiets Veel bedrijvigheid in (voormalige) Amerikaanse woonwijk Tortelduiven en mezen delen huurkosten Nieuwe aanwinsten jeugdafdeling Soesterberger bij alle edities betrokken Avondvierdaagse van 30 mei tot en met 2 juni tel. 033-722238. n Taartjes Wildschut Optiek De ongekende klasse van BRILDRAGERS OPGELET! Uw voordelen: LOODGIETERSm Gecertificeerd Waarborg- installateur PAGINA 18 SOESTER COURANT PAGINA 19 Indirect worden opmerkingen gehoord dat men ook wel eens iets wil vermelden in de column 'Ons Kent Ons'. Omdat die mensen nog niet zijn gevraagd, klimmen ze ook niet in de pen. Hierbij worden belangstellenden uitge nodigd haar of zijn column (gaarne met pasfoto) in te leveren. De inhoud dient men zelf te bepalen en het is een misver stand indien men denkt dat het een op somming moet zijn van persoonlijke za ken. Uiteraard is dat niet verboden maar het mag elk willekeurig onder werp zijn waarover men iets positiefs of zinnigs wil zeggen. Inzendingen zijn van harte welkom op Van Maarenplein 1. In de nacht van 8 op 9 mei werden door een surveillerende eenheid van de ma rechaussee drie jongens op de Van Weerden Poelmanweg aangetroffen, elk rijdend op een snorfiets. Zij reden zonder verlichting en trokken daarom de nodige aandacht die ze dan ook kre gen. Twee sprongen daarop van hun fietsen en gingen er vandoor, terwijl de derde door snel weg te rijden, trachtte te ontsnappen. Nabij de Richelleweg kon hij staande worden gehouden en bleek het een goede bekende te zijn van zowel de politie als de marechaussee. Ook de twee anderen waren bekenden. Weggekraste serienummers en het ont breken van de verplichte verzekerings plaatjes wees uit dat het om gestolen snorfietsen ging. Het verdere onder zoek werd overgedragen aan de politie. Een VW Golf, die anderhalve week ge leden was gestolen in Soesterberg, is en kele dagen later aangetroffen op de Buys Ballotlaan. Het voertuig is terug gebracht naar de eigenaar. De dieven hadden de bedrading van de auto losge trokken. Na de stratenloop lag voor perceel Fok kerstraat 5 een kleine groene dames fiets merk Invicta. Men kan deze opha len bij mw. Joke de Klerk, Fokkerstraat 5, tel. 53055. Een blauw kindeijack voor iemand in de leeftijd van 5 a 6 jaar is te verkrijgen bij dhr. Wim Koevoets, Gen. Winkelmanstraat 92, tel. 52962. Dit jack werd 's avonds na koninginne dag gevonden op het Dorpsplein. Dorpsplein 17B 3769 DA Soesterberg lerig romantisch nodig hebt of antiek compleet te d een fles >hinx badkamer. Bosman Loodgieters b.v. - Oude Utrechtseweg 31 3768 CA Soest - Telefoon 02155 - 20644 che, een wandeling door het plaatsje en een maaltijd. Meestal besluiten we dan de avond in een Italiaanse ijsbar (een voorliefde van Jules) waarna we goed kunnen slapen. Op 10 mei verder: vanuit Landsberg het fietspad genomen. Zoals zo vaak ging dit, midden in de uitgestrekte bos sen, over in een karrespoor, maar in dit geval eindigde het in een modderpoel. Net toen we overwogen terug te keren, hoorden we een auto: dus een asfaltweg in de buurt! Die vonden we en we kon den weer verder, na in de eerste ander half uur slechts 12 km te hebben afge legd! We wilden naar Donauwörth. De wind werd echter steeds harder, evenals de regen. Om 17.00 uur overwogen we, tijdens het schuilen, om er mee te stop pen voor die dag, maar zijn toch maar verdergegaan. Om 19.45 uur bereikten we Donauwörth, en ach, onder een pils je vergeet je de regen wel weer. Op 11 mei richting Nördlingen: één van de schitterende ommuurde stadjes aan de Romantische Strasse. Het bijzonde re van Nördlingen is voorts, dat het in een enorme vlakte ligt, die 25 miljoen jaar geleden ontstond door de inslag van een grote meteoriet. Het 'Nördlin- ger Ries' dus. Vervolgens komen we aan in het ook zeer bijzondere stadje Dimkelsbühl, waar tijdens de koffie op een hotelterras (na een telefoontje naar KdK) een fax wordt aangereikt met het artikel over onze fietstocht uit de Soes- ter Courant die dag. Leuk! Vervolgens; verder naar Feuchtwan- gen, waar we een aardig pension von den. Aangezien we redelijk op tijd wa ren, hebben we daar de ansichtkaarten geschreven. Na een uitstekend ontbijt vertrokken we op 12 mei richting Ró- thenburg: het meest beroemde stadje aan de hele Romantische Strasse. Vanuit Rothenburg nemen we de prachtige fietsroute door het 'Liebli- ches Taubertal': één van de mooiste fietsroutes van Duitsland, langs het ri viertje de Tauber. Het weer is prachtig, en het is druk: Hemelvaartsdag en (in Duitsland) vaderdag. Zeer veel mensen fietsen, de kinderen allemaal met een veiligheidshelm op (meer mode dan een verplichting) en in vrijwel elk dorp is het feest: een grote tent met een blaaskapel en eindeloze rijen bierdrin kende mensen, en buiten kermis. Aangezien we onderweg zijn, doen we er maar niet aan mee. Na een lekke oand bereiken we uiteindelijk Tauber- bisschoffsheim, waar het, als gevolg van de drukte op de fietsroute (ook de Duit - sers hebben een lang weekeinde) niet mogelijk blijkt om kamers te vinden. Na acht telefoontjes vanaf een terras, met het onvermijdelijke pilsje, vinden we evenwel in een buitenwijk twee kamers bij een ouder echtpaar: 'Zimmer frei', zoals dat heet. In het hotel er tegenover eten we buiten, met een prachtig uit zicht over Tauberbisschoffsheim. Het regent, maar ook hier is het terras over dekt! Het weer is goed als we op 13 mei ver trekken voor een rit van 115 km naar Asschaffenburg. Na ruim 20 km regent het en maken we van de gelegenheid ge bruik om een 800 jaar oud klooster te bezichtigen: Het 'Bronbacher Gottes- haus', van de Cisterciencer orde. Er wa ren nogal wat groepen, ondermeer uit Frankrijk en Polen, en het Vujicsics En semble uit Pomaz/Hongarije gaf een concert in de prachtige kerk. Na de bui en het concert gingen we verder richting Wertheim: einde Taubertal, en begin van het Maintal. Tot ons beider verba zing raakten we elkaar in de loop van die dag twee keer volkomen kwijt, maar na enig heen en weer fietsen kwamen we elkaar weer tegen. Voor het eerst in tien jaar hebben we toen maar een paar afspraken gemaakt omtrent wat te doen als je elkaar niet terugvindt. In Asschaf fenburg hebben we vervolgens tot 23.00 uur buiten gezeten: heerlijk weer! Op 14 mei namen we de trein naar Rü- desheim. Vandaar kunnen we verder via Luxemburg en België naar Neder land. Een andere reden is dat we enige tijd moesten uittrekken voor het schrij ven van dit verslagje, en waar kun je dat beter doen dan op een terras aan de Rijn, waar het ene na het andere ple ziervaartuig aanlegt teneinde groepen vakantiegangers te laten in- of uitstap pen? Kortom, het gaat prima: morgen steken we door de wijnbergen heen van de Rijn naar de Moezel, en fietsen dan weer verder in Zuid-Westelijke richting naar Luxemburg! Ongetwijfeld zal het weer morgen weer prima zijn, de omgeving is prachtig, de fietsen zijn goed, en we hebben er zin in! Wat wil je nog meer? Dineren in ons a-ia-carte restaurant, overdekt barbecuen, daarvoor kunt u vanzelfsprekend bij ons terecht. Maar wilt u eens iets anders, maak dan op een zonnige dag kennis met onze nieuwste specialiteit: glasgrillen op het terras! Wij zijn geopend: Maandag t/m vrijdag 07.30 - 23.00 uur. Zondag vanaf 16.00 uur. Zaterdag vanaf 17.00 uur. Utrechtseweg 254 - Amersfoort (nabij Stichtse rotonde) Tel. 033-615631 Om de huurkosten te drukken besloot een tortelduif echtpaar gebruik te maken van het nesthokje van de familie koolmees. Meneer en mevrouw koolmees vliegen onder het wakend oog van de tortelduiven af en aan om de bekjes van hun kleintjes te vullen. En dat stukje onvervalste natuur is te zien op het adres Huis ten Halve 4. Het enige echte hondenboek (Alan Snow). Hoe herken je een hond? Hoe zit een hond in elkaar? Wat gebeurt er als een hond een kat tegenkomt? Hoe werkt de kwispelstaartcentrale? Een antwoord op deze en vele andere vragen is te vin den in dit grappige prentenboek vol hondenwetenswaardigheden. Informatief tot 8 jaar Nieuws uit de Melktandstraat (Anne Russelman) In de Melktandstraat wonen Harrie en Dikkie in een kies; in een gaatje dat ze zelf gemaakt hebben. Ze hebben het erg druk met hun verzameling van suiker, chocolade, cola en Engelse drop. Maar af en toe komt de TKP: De Tanden en Kiezen Politie. Bij het schoonmaken spoelen de twee door het riool en wor den meegevoerd naar Saint Tropez waar ze in de zon gaan luieren. Een grappig boek voor kinderen die niet we ten waarom ze dagelijks tanden moeten poetsen. A-boeken (6-8 jaar) De vreselijke prijs van Tais Teng (uit de serie Eiland) Stef krijgt tegen zijn zin een prijs: Een beeldje van een wolfshond met de kop van een mens. 'Ik zal je beschermen' be looft het aan Stef, 'ik neem wraak op al je vijanden'. Dat lijkt leuk denkt Stef, maar het loopt allemaal anders. B-boeken (8-12 jaar) De boomhut (Colin Thiele) De Australische Denny woont bij zijn tante op een boerderij. Hij moet zich vaak alleen vermaken, maar vanuit zijn boomhut is zijn uitzicht niet alleen mooi, het is soms ook bijzonder span nend. C-boeken (12 jaar en ouder) Jongens!: hoe pak je ze aan, een gids voor meisjes (en jongens?) (Morag Prunty) Jongens! In alle soorten en maten... Hoe krijg je ze zover dat ze je zien staan? Hoe weetje dat ze op je vallen? Wat moetje doen als je genoeg van hem hebt? Of als hij jouw aan de kant zet? Afstotelijk zijn ze soms, maar toch on weerstaanbaar. In deze handleiding over jongens doet Morag Prunty op soms ernstige, maar vooral humoristi sche wijze uit de doeken hoe meisjes ze moeten aan- en/of inpakken, jongens! Informatieve boeken. Woordjes leren, kunst ontdekken: kunst-kijkboek voor kinderen. Dit prachtige kijkwoordenboek is ver schillend van alle andere. Het boek be vat reprodukties van meer dan 100 be roemde schilderijen die de eerste woordjes van kinderen illustreren. Bij het bekijken van de beelden leert uw kind begrippen, kleuren, vormen, maar het komt ook in kontakt met de werken van beroemde schilders. Het begin van een levenslange ontdekkingsreis. Volwassen afdeling Paddy Clarke Ha Ha Ha (Roddy Doy- le) Rody Doyle (schrijver van o.a. The Commitmens en The Snapper) heeft de Booker Prize 1993 gewonnen met zijn roman waarin hij een kinderleven in het Ierland van 1968 beschrijft. Stootkracht (Dick Francis) Een spectaculair verhaal over een cri minele organisatie die bewust renpaar den injecteert met een gevaarlijke ziek te om ze voor kortere of langere tijd uit te schakelen. Riga Mortis (William Smethurst) In de winter van 1997 moet een Brits detachement een konvooi voedsel, me dicijnen en verplegend personeel naar een kinderziekenhuis op het schierei land Kola brengen, waarbij het nauw betrokken raakt bij een missie van drie geheime agenten. Pastor Jules Ypma en Wico Buns koek vertrokken anderhalve week geleden naar Oostenrijk om de te rugreis per fiets te aanvaarden. Het tweetal keerde vandaag terug. Buskoek klom niet alleen op het zadel, maar ook in de pen. Een reisverslag van de eerste week. Na zes dagen en ruim 600 kilometer te hebben gefietst, zijn we vandaag, zater dag 14 mei, op tijd aangekomen in Bop- pard, een prachtig plaatsje aan het mooiste deel van de Rijn: tussen Ko- blenz en Rüdesheim. Het giet, maar we zitten buiten, zij het op een overdekt terras, aan de koffie. Tijd voor het toe gezegde tussentijdse reisverslag, schrij vend met uitzicht op de drukbevaren Rijn. Op zondag 8 mei reden we om 10.15 uur na enige problemen om de fietsen op het autorek te krijgen, weg uit Soes terberg. Ron v.d. Vegt en Albert v.d. Pol brachten ons naar Oostenrijk: Om 19.00 uur waren we na een voorspoedi ge reis in Reutte, en vonden snel kamers in Hotel 'Der Schwane Adler', waar een krasse dame van rond de 80 de scepter zwaaide. Het eten, vervolgens,^ in een Pizzeria, duurde wat langer (22.30 uur pas!) maar de twee (Spaansezangers/ gitaristen maakten veel goed: het was er zeer gezellig. De volgende ochtend vertrokken onze begeleiders reeds om 8.00 uur terug naar Soesterberg; iets later vertrokken wij. Het geeft wel een 'kick' om tussen de besneeuwde Alpen te «fietsen! Het weer was goed; zonnig, fris en een forse wind, die we een aantal dagen pal tegen zouden hebben. Reeds na een half uur kwamen we midden tussen de bloeien de Alpenweiden een paar kennissen van Jules tegen; met hen hebben we een kwartiertje staan praten. Vervolgens verder naar Schwamgau, waar de beroemde Königsschlösser trots boven het dorp uittoornen. Na het passeren, inmiddels, van de Oosten rijks-Duitse grens, zijn we aan het begin van de Romantische Strasse, die we zo'n vijf dagen zullen volgen. Een be zienswaardigheid is de Wieskirche uit 1759: Rococo-stijl. Na 110 km over nachting in Landsberg, waar we ons de plaatselijke specialiteiten goed lieten smaken. Na het afstappen eerst een goed glas bier is traditie; dan een dou- Plaatse lijke verenigingen werden benaderd en aangezien dit evenement toen nog vrij vreemd was, werden ook aanmeldingen uit de regio ontvangen. In 1954 werd gestart met 51 deelnemers en dat was in de begrippen van toen vrij veel. Door de jaren heen werd dit langzaam, maar ze ker meer. Zo was Sterrenberg één van de eerste deelnemers en niet te vergeten de militairen van de vliegbasis en de Du Moulinkazerne. Het kreeg een officiële naam die het ook nu nog draagt: de Plaatselijke Re- gelings Commissie Avondvierdaagse en staat onder auspiciën van de Neder landse Wandelsport Bond. In de afge lopen veertig jaren kreeg deze commis sie steeds nieuwe leden die de jaarlijkse avondvierdaagse organiseerden. Eén van hen, F.J. Hagmeyer, bleef door dik en dun lid van deze commissie. Dit jaar zal mede onder zijn nog steeds bezielende leiding de Soesterbergse Avondvierdaagse voor de veertigste keer worden gehouden. Hagmeyer wuift de complimenten lachend weg, het is niet een man die graag in de schijnwerpers wil staan. "Ik heb dat niet alleen gedaan", is zijn laconieke ant woord. Het zijn echter maar weinigen die hem dit kunnen nadoen, onafgebro ken veertig jaren lang elk jaar maar weer de schouders zetten ook onder ook dit stuk vrijwilligerswerk. "Gelukkig is het al die veertig jaren goed gegaan. Eén keer liep een jongen een gebroken been op. Ook was eens een meisje zoek; ze had zich niet afge meld met het gevolg dat een grote zoekaktie in de bossen werd gehouden. Kort daarop bleek dat ze thuis rustig een kopje koffie zat te drinken." Aangezien Zeist en Soesterberg beiden een Professor Lorentzlaan hebben, is het voorgekomen dat wandelaars uit Zeist door Soesterberg liepen en omge keerd Soesterberg door de laan in Zeist. De wandeldagen lopen wel eens gelijk met die van Zeist, maar een goed on derling overleg zorgt dat men nooit in eikaars routes loopt. Vier a vijf keer per jaar komen de leden van de commissie bij elkaar om de zaken te regelen. "Als je dit al 40 jaren hebt gedaan moet het wel bekend voor je zijn", zegt Hag- meijer. Dit jaar krijgen de groepen een herinneringsvaantje en alle deelnemers een fraaie sticker. In dit alles weet Hag- meijer zich gesteund door zijn echtge note die 38 jaren lang hierin haar mede werking verleende. Ondanks het klim men der jaren zijn beiden nog actief in onder andere de sportvereniging Laeti- tia. Verder kennen we Hagmeijer als voorzitter van de toenmalige commissie 150 jaar Soesterberg en was hij één van de initiatiefnemers van de oprichting van het herdenkingsmonument aan de Kampweg. De avondvierdaagse wordt dit jaar ge houden van 30 mei tot en met 2 juni. In schrijven en ophalen van startbewijzen is mogelijk van 24 tot en met 28 mei op de Koppenlaan 22. Ook dit jaar zijn de routes ongeveer de zelfde als voorheen. Frits Hagmeijer heeft getracht nieuwe route's te vinden via onder meer de vliegbasis Soester berg. Hierover heeft hij twee keer een brief geschreven naar de Commandant van de vliegbasis Soesterberg, maar hij kreeg tot op heden geen antwoord. Hagmeijer is daarover ontstemd en had op zijn minst een reactie verwacht. Op donderdag 2 juni worden de wande laars traditioneel met muziek en bloe men ingehaald. Naast de muziekvereni ging Odeon zal ook de show- en drum band Jonathan uit Zeist haar medewer king verlenen. Burgemeester Hans de Widt uit Soest is uitgenodigd om de laatste dag van de veertigste avondvier daagse bij te wonen. Hij zal op het Dorpsplein de parade van de wande laars kunnen gadeslaan. landseV ^«5 ;iNGVAN**£UKtf* g) het bekendste 's morgens of rt deze cursus in <\NKETBAKKER ianbieding: omboter-cake taartje ardbeien en slagroom aor 12,50 p. st. tici hebben wij een ïigen fabrikaat artikelen! Bausch Lomb zonnebrillen op sterkte Zuidpromanade 14, Soest, Hartje Zuid Telefoon 02155 22212 Men hoeft alleen maar een hand tekening te plaatsen en de rest wordt geregeld in perceel Apollo 92. Sander ter Beek is met zes col lega's als medewerkers van Schoe- man en Hol Molenbeek Make laars, werkzaam in een woning van Apollo. Alle kamers zijn bezet met kantoor meubels en overal klinkt het bekende gezoem van computers. In de keuken staat een grote tafel, voorzien van dui delijke tekeningen. In de huiskamer wordt koffie geserveerd met gebak. "Gelukkige kopers verrassen ons met taart, gebak, bloemen en ruikertjes voor de dames. Het is net als beschuit met muisjes bij een geboorte", zegt een vrouwelijke medewerkster. "Daarom zie je hier ook steeds blije gezichten, on danks dat we er elke dag er vrij stevig aan moeten trekken om de stroom aan vragen te kunnen verwerken", tracht Sander het gesprek in andere banen te leiden. Eind 1993 werd gestart met 193 wonin gen, waarvan de eigenaar Nationale Nederlanden Vastgoed, er vijftig heeft uitgehaald om leegstand te voorkomen. Het is de bedoeling dat deze vijftig wo ningen eind juni, begin juli verkocht of verhuurd gaan worden. De overige 143 woningen zijn verkocht of staan op het punt om verkocht te worden. Hiervan staan vier woningen klaar om door de nieuwe eigenaars bewoond te worden. Van de 192 woningen staan 37 wonin gen leeg en dagelijks ziet men verhuis wagens waardoor dit aantal snel stijgt. Door Sander en zijn collega's wordt hard gewerkt om alle hypotheken, koopacte's, verzfekeringen en verder al le andere administratieve zaken voor de vele nieuwe bewoners klaar te maken. Hij heeft echter wel even tijd voor een Vlotte uitvoering met vooraf afgesproken opleveringsdatum. Voor aanvang ontvangt u een computertekening van uw uitgekozen badkamer. vereniging Ook sauna of stoombad behoort tot de mogelijkheden. KSiïïra VRAAG VRIJBLIJVEND EEN VOORSTEL BIJ EEN VAN ONZE SANITAIR-SPECIALISTEN AAN. ekplein 8 - Tel. 11365 NU OOK RAY-BAN OP STERKTE MET HET UNIEKE RAY-BAN GLAS gesprek en zelfs voor het bekijken van leegstaande panden. De woningen wor den geleverd conform de kijkwoning die men heeft gezien, behoudens slijta ge- "Vanaf heden zullen de opleveringen per dag toenemen", zegt Ter Beek en wijst op een kaart waarop de stand van zaken duidelijk staat vermeld. Het is moeilijk na te gaan wie de nieuwe eige naars zijn en vanwaar ze komen. "Elke nieuwe koper kan hier bij ons alle zaken verrichten, het enige wat hij moet doen is het plaatsen van een handtekening en de rest wordt in dit perceel voor hem ge regeld", zegt een stralende medewer ker. Daarom is het van 08.30 tot 17.00 uur behoorlijk druk, maar het is mooi werk als je een ander blij kunt maken", reageert hij. Jeroen Wayenberg, de zoon van een nieuwe eigenaar, is druk bezig met breekwerk. Ze wonen nog in een flat in Soest en waren dolblij hier een woning te kunnen kopen. Jeroen ziet het als een vooruitgang om van Soest naar Soester berg te gaan. Eind mei staat de verhui zing gepland en er moet nog heel wat gebeuren. Lang zal Jeroen geen inwo ner van Soesterberg zijn, want hij heeft gesolliciteerd bij de Luchtmobielebri- gade en met ingang van 13 juni wordt hij bij dit onderdeel geplaatst. "Inder daad zijn wij de eerste Apollo-bewo- ners", zegt hij lachend en neemt de bei tel ter hand om het hakwerk voort te zetten. Even later komen we in een leegstaande woning. "Hier hebben wij nog niets aan gedaan", zegt Ter Beek. De woning is schoon en nagenoeg on beschadigd achter gelaten. "Het is dus niet waar dat Amerikanen er maar een zooitje van maken." Alle kamers tonen een schoon en heldere aanblik. Opval lend zijn de vier royale slaapkamers met een aparte doucheruimte, badruimte en toilet. Een vlizotrap geeft toegang tot een redelijke bergzolder. Het zijn in derdaad mooie woningen met redelijke tot soms grote tuinen. De nieuwe bewo ners van Apollo zijn welkom in een mooie woning, in een mooie omgeving en om met Jeroen Wayenberg te zeg gen, ook in een mooi dorp. Alle werkzaamheden in één hand, vanaf ontwerp tot eindgebruik Complete montage door één vaste monteur Vakkundige installatie door waarborg-installateur 2 jaar all-in garantie Mogelijkheid om bij meerdere showrooms het sanitair uit te zoeken. Iln 1953 kregen Jan van Daal, de I toenmalige voorzitter van de Soes- Iterbergse Sport Federatie (SSF) en ■secretaris Frits Hagmeijer het idee lom in Soesterberg een Avondvier- Idaagse te beginnen. Dit idee werd ■omgezet in een definitieve voorbe- reiding voor het jaar 1954.

Soester Courant | 1994 | | pagina 19