mo? Keurmerk voor seniorenwoningen Naar de pen gegrepen WELZIJNr Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) Ouderen op bezoek bij de burgemeester Toen: een crisiskind Nu: een oudere in tel? (3) VOENSDAG 18 MEI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 25 Reacties van Lezers 5e JAARGANG NR. Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Weet U het nog? Controle inkomen en vermogen bejaarden in verzorgingstehuis Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten KBO-Soest Aktiviteiten PCOB-Soest /sH fffl idtrcéFowea van os makgiaar xueriee om<s>svm6'L Rusr/exe akz&Nhs Geen armoede, maar een recht Kantooruren Ouderenbus De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 22 juni 1994. Kopij graag vóór maandag 13 juni inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAOIHA ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 16 3766 CR Soest, tel. 18018. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13,3768 AV Soest, tel. 10845. ANBO-Soesterberg: D. de Jager, Dorpsplein 50, tel. 03463-52428. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 06-8344* Seniorenvoorlichting 27997 )pzet )e SWOS is ontstaan vanuit het welzijnsbeleid. Per gemeente is oor de uitvoeriiig van het ouderen werk een coördinerende organisatie het leven geroepen. Voor de ge- ïeente Soest is dat de SWOS, die egin dit jaar in een nieuwe opzet an start is gegaan, n het gecoördineerde ouderen werk staan zorg en welzijn centraal. Verkterrein )nder de SWOS vallen de volgende oorzieningen voor ouderen: het organiseren van cursussen en ctiviteiten; het beheer van accommodatie oor het ouderenwerk (diensten entra); het organiseren van de warme ïaaltijdvoorziening en de persone- alarmering; het organiseren van de voorzie ing ouderenvervoer; het organiseren van het project se- iorenvoorlichting; het verzorgen van de publiciteit; de intramurale en extramurale naatschappelijke en gezondheids- org; het toerusten van vrijwilligers, 'oor al deze taken kan het bestuur SOS Telefonische Hulpdienst Eemland, 't Gooi en Z.O. - Flevoland 'e SOS Telefonische Hulpdienst THD) is een instelling die telefo- isch hulp verleent, het gehele jaar oor elke dag en nacht van de week, :onder dat de beller zich bij naam •ekend hoeft te maken, ledereen kan de SOS THD bellen 'oor welke vraag of welk probleem lan ook, dag en nacht. 'e dienst verleent onder meer hulp ij moeilijkheden in de familie partner, kinderen en/of kleinkin- leren etc.), denkt mee over tijdsbe steding, geeft hulp bij verwerking an verlies, helpt bij het omgaan iet een verminderde gezondheid ;n ondersteunt de beller bij het na- lenken over verbetering van zijn of iaar leefsituatie. ehalve dat de medewerkers voort- lurend getraind worden in telefo- lisch hulpverlenen, staat hen ook :en up to date computerbestand ter >eschikking, waardoor zij in staat :ijn, waar nodig, te verwijzen naar le juiste instantie. Jet telefoonnummer van de SOS Telefonische Hulpdienst is: 035-24 >5 55. werkgroepen instellen. Organisatiestructuur Uitgegaan is van de volgende drie deling: deelnemers bestuur uitvoerende organen De deelnemers De deelnemers vormen de kern van de Stichting. Via de deelnemersver gadering oefenen zij toezicht uit op het bestuur. De deelnemers kunnen gegroepeerd worden in vier secties: 1. Extramurale zorg (huisartsen, kruiswerk, CMD, polikliniek) 2. Intramurale zorg (verzorgings huizen, verpleeghuizen, thuiszorg) 3. Wonen (woningbouwverenigin gen, sociale verhuurders) 4. Flankerend ouderenwerk (voor zieningen en sociaal-culturele acti viteiten). In deze sectie zijn de ou derenbonden en de vrij williger s- raad ondergebracht. Het bestuur Het bestuur bestaat uit negen leden: -1 lid op voordracht van de deelne mers extramurale zorg -1 lid op voordracht van de deelne mers intramurale zorg -1 lid op voordracht van de deelne mers woningvoorzieningen -1 lid op voordracht van de vrijwil- ligersraad - 4 leden op voordracht van de ou derenbonden - een onafhankelijke voorzitter, be noemd door B W. Daarnaast functioneert een dage lijks bestuur, bestaande uit de voor zitter, een secretaris en een pen ningmeester, waarbij de twee laatst genoemden uit het bestuur worden gekozen. De vrijwilligers De vrijwilligersraad, samengesteld uit twee praktiserende vrijwilligers per werkgroep, vormt het inspraak orgaan van de vrijwilligers. De werkorganisatie De toekomstige werkorganisatie zal in het Zorgcentrum aan de Dalweg gehuisvest worden. Deze organisa tie zal geleid worden door een coör dinator, die rapporteert aan het be stuur. Voor de uitvoerende werk zaamheden beschikt hij/zij over en kele bureaumedewerkers. De coördinator draagt tevens zorg voor de afstemming tussen de werk groepen en begeleidt deze werk groepen ook. Financiën De activiteiten van de SWOS wor den bekostigd uit gemeenteljke sub sidies, eventuele vergoedingen voor verleende diensten, schenkingen en legaten. Wat doet het huidige nieuwe SWOS bestuur? Het op de rail zetten van de afspra ken die in de SWOS nieuwe stijl zijn overeengekomen, in de breedste zin des woords. O.a. nieuwe statuten, een huish. reglement en reglemen ten van de werkgroepen. Nieuwe overeenkomsten met dienstencen tra, alle financiële zaken betr. SWOS nieuwe stijl opzetten en doen uitvoeren etc. Heel veel tijd wordt de laatste maanden gespendeerd aan deze za ken en veel wordt met allerlei in stanties overlegd. En daar wegens financiën de coördinator nog ont breekt, moet dit bestuur ook nog diens taken behartigen. Misschien geeft het bovenstaande u een kleine indruk over het reilen en zeilen van de SWOS. Voor opmer kingen of vragen kunt u altijd te recht bij het secretariaat van de SWOS: Albert Cuyplaan 101,3764 TM Soest, tel. 23681. De landelijke Informatie Telefoon voor Ouderen (LITO), georgani seerd door de drie Ouderenbonden, is bestemd voor 50-plussers en is op werkdagen bereikbaar van 09.30- 12.30 uur onder nummer 06-8.21.21.83 (20 cent per mi nuut). Informatie wordt verstrekt over Gezondheid en Gezondheidszorg (verzorgd door de Unie KBO), Wo nen en Huisvesting (verzorgd door de PCOB) en Leeftijdsdiscrimina tie (verzorgd door de ANBO). )e ruim 130.000 bewoners van >ejaardenoorden betalen ieder en eigen bijdrage. De hoogte van leze bijdrage is afhankelijk van lun inkomen en vermogen, dat nen zelf moet opgeven. Deze ei- ;en bijdragen leveren het Rijk per aar zo ongeveer 250 miljoen gul- en op. det ingang van 1995 worden de ge- leenten verplicht de verstrekte ge gevens over inkomen en vermogen bij de belastingdienst te verifiëren. Deze contro le is er niet op gericht de eigen bijdrage te verhogen, maar uitsluitend bedoeld om te komen tot een eerlijke toepassing van de ei gen bijdragen en misbruik en onei genlijk gebruik van overheidsgeld te voorkomen. Bron: Gewestbrief PCOB. )p 3 maart j.1. is een tweede groep ;den van de Prot.Chr. Ouderen lond op bezoek geweest bij de •urgemeester. De bezoekers heb- en gebruik gemaakt van de mo- elijkheid in groepsverband ken- lis te maken met de burgemeester in mee te praten over allerlei ac- ele zaken. j)e groep werd ontvangen in een lamer in de kelder van het gemeen tehuis. Wie ontvangt er nu eigenlijk pezoek in de kelder, heeft men geen betere ontvangstruimte? Maar ach teraf gezien heeft dit toch een be- poeling. 'e bezoekers werden welkom ge- leten door gemeente-voorlichter hr. Van Os, die een inleiding hield iver de structuur van het gemeente- ieleid, samenstelling van de bevol ing e.d. Na de inleiding werd een ;tukje film vertoond over enkele af delingen van het gemeentehuis, waarin enkele ambtenaren zich voorstelden en iets over hun werk vertelden. Dit laatste kan echter al leen in de kelder, omdat daar de filmapparatuur staat opgesteld. De ontvangstruimte blijkt bij nader in zien de opname-studio te zijn van Radio Soest. Dhr. Van Os gaf nog enkele tips mee. Zo is er een meldpunt woon omgeving, tel. 23346, waar men klachten kan melden over o.a. straatverlichting, losliggende trot toirtegels e.d. Tevens is er een meld punt sociale veiligheid op het poli tiebureau. Intussen was de burgemeester gear riveerd en werden - onder het genot van een tweede kopje koffie, diver se vragen gesteld over o.a. fietspa denplan, containers, de folly aan de Dalweg e.d. De burgemeester en dhr. Van Os beantwoordden de vragen en deel den mede, dat op het fietspaden plan weinig reactie gekomen was. De vragen die niet direkt afdoende konden worden beantwoord, wor den later schriftelijk afgehandeld. Na het gesprek werd o.l.v. dhr. Van Os een rondgang gemaakt op de be gane grond, waaronder de prachti ge Raadszaal, waar ook huwelijken gesloten worden. Rond 12 uur was het bezoek afgelo pen. Onze indruk: het is de moeite waard om dit mee te maken en de tijd vliegt om. Hiervan zou veel meer gebruik gemaakt moeten wor den. T.D. Soos: elke donderdagmiddag in Honsbergen vanaf 13.30 uur, voor alle Soester 554-ers. Entree één gulden, waarvoor twee consump ties worden verstrekt. Geen soos: donderdag 26 mei en 9 juni en gehele maand juli. Zondag 29 mei: Praatmiddag in de Vijverhof voor alle Soester 55+-ers. Aanvang 14.30 uur. Ie dere bezoeker ontvangt twee bon nen voor gratis consumpties. Voor gratis busvervoer vóór 21 mei aan melden, tel. 19519 öf tel. 19587. Busreis 7 juni: Voor ANBO-leden busreis door Noord Brabant met lunch in Oisterwijk. 's Middags een boottocht door de Biesbos. Aan melden vóór 20 mei, tel. 24677 öf tel.16317. Woensdag 18 mei: Soos in de Vij verhof. Aanvang 14.00 uur. Toegang vrij. Woensdag 25 mei: Soos in de Vij verhof. Aanvangl4.00 uur. Toegang vrij. Tevens sluiting van het seizoen 1993/1994. 6t/m 10 juni: 5-daagse busreis naar Moezel. Vrijdag 17 juni: Bustocht Friesland. Info Soos: Mevr. R. Groen, tel. 17580. Info Reizen: Mevr. R. Korte-Tie- land, tel. 13960. Info Evenementen: Mevr A. Ja cobs, tel. 15350. Dinsdag 24 mei 1994: 10.00-12.00 uur - bowlen in cultureel centrum C-drie, Willaertstraat 49 (Over- hees), laatste bowling-ochtend van het seizoen. Woensdag 18 mei 1994:09.30 uur- fietsen in de omgeving. Op 27 april j.1. zijn wij weer gestart met de fietstochten in de omgeving. Deze tochten worden om de 14 da gen gehouden op woensdagoch tend en wel op 18 mei, ljuni, 15 juni en 29 juni enz. Vanzelfsprekend al leen bij redelijk weer. Vertrek vanaf Station Soest-Zuid precies om 09.30 uur. Onderweg wordt een koffiestop gemaakt. De duur van de tocht is afhankelijk van het weer en de route, maar uiterlijk tot 11.30 a 12.00 uur. Voor informatie kunt u bellen naar mevr. A. v.d. Wal, tel. 15846. Ook in Soesterberg was zulks het geval. Bekend is dat net als vóór de oorlog ouders bij de kinderen in trokken. Bejaardentehuizen waren er nog niet. Niet alleen ouders, doch als Ome Kobus, Ome Piet of Tante Annie verzorgd moesten worden, werd hij/zij in het familieverband opgenomen. Het zal duidelijk zijn dat mede op grond van de Armen wet 1912 hulpverlening noodzake lijk was. De Algemene Ouderdomswet treedt per 1 janiiari 1957 in werking en de financiële positie van de ou deren wordt belangrijk verbeterd. Het duurt tot 1 januari 1965 alvo rens de Algemene Bijstandswet in werking treedt. Het doel van de wet is bijstand te verlenen aan iedere Nederlander, die hier te lande in zo danige omstandigheden verkeert ol dreigt te geraken, dat hij/zij niet over de middelen beschikt om in de noodzakelijkste kosten van het be staan te voorzien. In de na-oorlogse jaren kwamen bij de gemeenten ook de plannen tot het bouwen van bejaardenoorden tot stand. De huisvesting in die bejaarden oorden was mede gelet op de huidi ge maatstaven slecht te noemen. Een kleine kamer waarin het bed, een tafel met drie a vier stoelen en een kastje geplaatst konden wor den. Naast de voordeur een door geefluikje, waardoor de brood- en warme maaltijd geschoven werd. Overal in den lande hoorde men de opmerking dat vele bejaardenoor den gelijkgesteld werden met "ko nijnenhokken" voor bejaarden. In 1963 kwam de Wet op de Bejaar denoorden (WBO genoemd) tot stand. Deze wet stelde regels om trent de kwaliteit van de huisvesting en verzorging in bejaardenoorden, het toezicht daarop, de planning en spreiding van de capaciteit, de fi nanciering, de bijdrage van de be woners, de indicatiestelling en de democratisering. De wet van 1963 is daarna in 1974 en 1984 ingrij pend gewijzigd. Vele bejaardenoorden zijn in de af gelopen jaren uitvoerig gereno veerd, waarbij in het algemeen van twee wooneenheden één grotere wooneenheid tot stand kwam. Naast de bejaardenoorden kwamen ook de complexen Woon- en Dien stencentra in den lande tot stand, Er zijn voor o.a. de ouderen ver schillende financiële regelingen, zo als de huursubsidie, de bijzondere bijstand en kwijtschelding van ge meentelijke belastingen. Zij zijn be doeld voor huishoudens met een in komen op of net boven het sociaal minimum. v Als men een inkomen heeft geba seerd op de AOW en eventueel een klein aanvullend pensioen heeft, kan men voor regelingen in aan merking komen. Het is echter ge bleken dat veel ouderen geen ge bruik maken van de regelingen. Er zijn diverse redenen waarom ou deren er geen gebruik van maken. De belangrijkste reden is dat veel ouderen niet op de hoogte zijn van het bestaan van deze regelingen. Veel ouderen denken dat zij niet in aanmerking komen voor onder steuning en nog veel meer willen geen gebruik maken van deze rege lingen omdat zij menen dat het een "aalmoes" is. Komt men in aanraking met oude ren, die wel in aanmerking zouden komen, dan ontstaat dikswijls het volgende gesprek. "Als kind ben ik opgevoed in de cri sisjaren van voor de Tweede We reldoorlog. Mijn vader was vaak werkloos en dan was er ook geen in komen. De sociale voorzieningen moesten nog worden uitgevonden. Wel was er een werklozenuitkering, die zo laag was dat je er bijna niet van kon rondkomen. Verdiende ik een klein inkomen, dan werd er direct gekort op de uit kering aan het gezin. Het was dan ook bijna niet mogelijk om eens een extraatje, zoals een koekje bij de thee of wat "lekkers" op de boter ham, te kopen. Nu waren er natuurlijk ook wel eens onvoorziene uitgaven, zoals bij voorbeeld "een nieuwe broek" voor vader. Je moest dan een aanvraag doen bij de "bedeling" en dan kon je na verloop van tijd een "armenbe zoeker" verwachten. Deze man kwam binnen en begon dan direct de kasten te openen en de laden te doorzoeken of er toch niet iets bruikbaars was. Als kind vond ik dit een vernederende toestand, en het is mij tot op de dag van vandaag bij gebleven. Nu ik zelf- na een arbeidzaam leven - wederom in dezelfde situatie zit, nl. niet in staat enige luxe te kopen, waan ik me weer in die tijd van vóór de oorlog. Het is toch vreemd dat onze genera tie, die na de oorlog heel veel werk heeft verricht om nu in een "wel vaartsstaat" te geraken, daarvan niet voldoende kan meeprofiteren. De nu regerende generatie moest zich schamen dat vele werkers die hebben gezorgd dat zij nu zo prettig kunnen leven op de een of andere manier buiten gesloten zijn. Als ik, door omstandigheden gedwongen, een aanvraag zou moeten doen bij, wat ik nog steeds noem "de bede ling", dan pas ik daarvoor." Aldus de gedachten van een oude dame, die heus wel in aanmerking komt voor een "kwijtschelding". Toch is het vandaag gelukkig niet meer de tijd van vóór de oorlog. Wat zij noemde "de bedeling" is nu een recht. Het is dus zeker onze taak om al die mensen die nog steeds enige huive ring aan de dag leggen om een aan vraag te doen over de streep te trek ken en ze te wijzen op hun recht. P. de Roos De centrale post van de Ouderen bus, waar ritten met de Ouderenbus aangemeld moeten worden, is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 09.30 uur tot 13.00 uur. Telefoon 02155-19190. Wat is het verschil tussen een bejaardenwoning, een seniorenwoning en een gewone huurwoning. Aan welke wooneisen moet elke categorie vol doen. De huurwoning, waarin u jarenlang heeft gewoond, is eigenlijk te groot voor 2 personen, het tuinonderhoud vergt teveel inspanning. Kortom, u overweegt om wat kleiner te gaan wonen. Minder werk en als het kan wat meer gemak. De drie ouderenbonden ANBO, KBO en PCOB hebben samen met de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting het Seniorenlabel ontwikkeld. Het Seniorenlabel is het consumentenkenmerk voor le vensloop-bestendige woningen. Voor woningen, waarin men kan blijven wonen, ook als men wat ou der wordt en eventueel wat gaan mankeren. Momenteel worden ter voorberei ding diverse experimenten uitge voerd met het Seniorenlabel. Na evaluatie van de experimenten (eind 1994) ligt het in de bedoeling het Seniorenlabel zo spoedig moge lijk in te voeren. Voor het verkrijgen van het label moeten woningen aan wel 16 basi seisen voldoen op het gebied van woonomgeving, toegankelijkheid, veiligheid en geriefelijkheid. Nieuw te bouwen woningen moeten tevens voldoen aan de eis van aanpasbaar heid, zodat de woning ook geschikt te maken is voor rolstoelgebruikers. Bron: PCOB-Kaderblad. zoals in Soesterberg het complex "De Drie Eiken". Maar de bejaar den worden ouder en ouder. Vastgesteld moet worden dat vele bejaarden wonende in een bejaar denoord en/of woon- en diensten centra in een dusdanige geestelijke of lichamelijke toestand verkeren, dat opname in een verpleegtehuis noodzakelijk is. Maar die verpleeg tehuizen zitten ook al vol. Bejaardenoorden groeien in hun bezetting nu uit tot bejaardenoord verpleegtehuis. In sommige gemeenten komen zo genaamde Drie in één-complexen tot stand. 1. aanleunwoning, zorg- afdeling en verpleegafdeling alles onder één dak. Mijn persoonlijke ervaring is dat ook bij deze structuur weer vele problemen, vooral t.a.v. de financiering kunnen ontstaan. Ook binnen één pand kunnen vele zorgen komen bij de overgang van aanleunwoning, naar zorgafdeling en verpleegafdeling. Maar ook in de Woon- en Dienstencentra, waar de ouderen geheel zelfstandig wonen, wordt vastgesteld, dat het gewenst is, dat ouderen moeten worden op genomen op een zorgafdeling, dan wel in een verpleegtehuis. Gelet op het grote gebrek aan ruimte wordt men als zorg-behoeftigen in een an dere plaats opgenomen. Wegge sleurd van je vertrouwde omgeving. Destijds werd bij de toenmalige Wijkraad-Soesterberg een brief be handeld, ondertekend door 117 personen, waarvan de meeste be woners van de Drie Eiken, om te komen tot een zorg/verpleegafde- ling bij de Drie Eiken. Dankbaar mogen wij zijn, dat dank zij het Be stuur van het Woon- en Diensten- Centrum dit zorgcomplex nu gerea liseerd gaat worden. Maar zijn wij er dan nu met onze be jaardenzorg?. Mijn inziens niet. Men wordt ook nu steeds ouder en ouder. Vooral de groep hoog-bejaarden zullen een intensieve verzorging en verpleging nodig hebben. Dit aantal is stijgende, dus er zullen in de na bije toekomst ook plannen ontwik keld moeten worden voor mogelijk plaatselijke en ook meer regionale verpleegtehuizen. Allerwege beluistert men dat oude ren ze lang mogelijk op zich zelf moeten blijven wonen. Er zullen dan wel middelen ter beschikking moeten komen om dit te kunnen blijven doen. Een goede thuiszorg met zorgverlening op maat zal noodzakelijk zijn. Maar ik denk ook dat vele ouderen van 75 jaar en ouder niet meer op zichzelf willen blijven wonen, maar meer "beschermd" willen wonen. Hun gevoel van onveiligheid door de criminaliteit, eenzaamheid etc. is daartoe de aanleiding. Mij bekruipt de vrees dat juist de groep van 75 jaar en ouder in de ko mende jaren in de verdrukking zal komen. Gelet op de komende vergrijzing zal ouderenzorg een steeds aanhou dende zorg voor de overheid 'moe ten zijn en blijven. Dat geldt tevens en vooral ook ten aanzien van het inkomensbeleid. Sinds de begin jaren '80 hebben er een aantal bezuinigingsmaatregelen plaatsgevonden, die alle burgers aangingen. Maar vooral diegenen hebben getroffen die met hun inko men afhankelijk zijn van de over heid en/of andere uitkeringsinstan ties. De koopkracht van de sociaal minima is nadien met ±17% voor deze groep gedaald. De vaste woonlasten alsmede ande re vaste lasten zijn gestegen tot 50% van het maandelijks inkomen. Er zijn helaas groepen ouderen aan te wijzen, zoals bijv. alleenstaanden alsmede gehandicapten, die door persoonlijke omstandigheden etc. en zonder aanvullend pensioen in grote problemen komen te verke ren. Zij kunnen eventueel een be roep doen op de bijzondere bijstand van de Gemeente. Om nog te kun nen deelnemen aan sport, recreatie, cultuur en de samenleving kan men mogelijk in aanmerking komen voor een vergoeding van f 100,- per jaar per persoon uit het zogenaam de Declaratiefonds. Er wordt wel eens gedacht dat iedereen naast de AOW altijd een aanvullend pen sioen heeft. Niets is minder waar. Vele bedrijfspensioenfondsen zijn eerst in de loop van de zeventigerja ren tot stand gekomen. Vele be drijfstakken kennen nog geen pen sioenfonds. Dan is er ook nog het grote vraag stuk van de pensioenbreuk, hetgeen betekent, dat vele ouderen alleen nog maar van een AOW-pensioen moeten leven. Een Algemene Pen sioenwet gebaseerd op dienstver band en arbeidsinkomen is in Ne derland nog niet tot stand gekomen. In de laatste maanden wordt steeds weer de gedachte naar voren ge bracht om te komen tot afschaffing van het minimum-loon. Maar de AOW en andere regelin gen zijn gekoppeld aan het netto- minimum-loon en dat zal dus bete kenen dat ook de AOW omlaag moet. Tevens beluisteren en lezen wij uit publicaties dat de AOW in de nabije toekomst en in de huidige vorm on betaalbaar wordt. Al deze gedachten brengen mij tot de overtuiging dat de ouderen van nu en in de toekomst op hun tellen moeten passen. De "oude generatie ouderen" wa ren nog niet zo mondig, mede op grond van de opgedrongen nederig heid in het verleden, maar de gene ratie van hu en in de toekomst zal zich meer assertief en actief opstel len teneinde verworven rechten te houden. Terug naar de "bedeling" zoals in de dertiger jaren zal niet meer mo gelijk zijn.

Soester Courant | 1994 | | pagina 25