'lief 'p.wk. KOLEUM Ambachtenmarkt: Geen nieuws onder de zon Gemeentebestuur wil nog niet aan eigen huisvestingsbeleid scholen 759° Jan en Helena Bosboom 60 jaar samen College schuift voorstel van koffiehuis ter zijde ACTUEEL! AVAM -OAi:i r: technische dienst scliociimltcf GasowderfioiAd SNELBRUINER i I IIVERE LIJNOLIE uw buifenhoutwerk J of transparant a. 20% lijnolie lemend verwerkbaar (stotend ok op andere en beitsen ndement Invasie in kerkebuurt op Hemelvaartsdag NU AFSLANKEN Schoolbesturen dringen aan op gezamenlijk overleg SCHOENAKER Fietsers botsen, hoofdletsel vrouw Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens Laanstraat 34a - Soest Telefoon 02155-12472 Gestolen auto snel gevonden Gemeente houdt in 1993 ruim 7 ton over Het laatste nieuws staat in de Soester Courant Waar is Lex Haage opeens gebleven! Diamanten bruidspaar aan de Nieuweweg Ritueel slachten op 20 en 21 mei KAPSALON MARIE-CLAIRE Snel bruin worden? Dat kan! AANBIEDING: B en w betalen ondernemer geen geld PAGINA 2 ce Installatie zond sociaal beleid oeidsvoorwaarden, stdelingsregeling. ?ze baan en als u e Kandidaat te zjjn, eken uw sollicitatie- r Nijhof B.V., ken, Minervaweg 3. Hls u wat meer wilt chrijft, kunt u 'ellen, afdelingsleider ie (telefoon 26428). Voonwensen over 3741 GR Baarn )2154-16 246 plines, waarbij een lunicatielijnen tus- ;angspunten zijn. op zoek naar een didaat (m/v) volle en en beschikt over spreekt voor zich. :tie en werkje graag tr dan je schriftelij- tn: Verhoeks, WOENSDAG 18 MEI 1994 SOESTER COURANT IEREEDSCHAPPEN OOR VAKWERK iestraat 4 - Te). 26900 PAGINA 3 Stralend weer, maar geen nieuws onder de zon. Die samenvatting slaat op de Oude Ambachten markt die op Hemelvaartsdag voor de negentiende keer garant stond voor een invasie in de kerkebuurt. Tienduizenden mensen uit alle windstreken vergaapten zich aan het interieur van de kramen, zo die nog bereikbaar waren. Al jaren is de Oude Ambachtenmarkt een trekpleister. Geen ander evene ment binnen de gemeentegrenzen van Soest heeft zo'n grote aantrekkings kracht op mensen, onder wie ditmaal ook de Amerikaanse ambassadeur Dornbush. Zelfs in tal van andere Ne derlandse gemeenten mogen ze, wat het bezoekersaantal, betreft jaloers zijn op de vrijwilligers van de Stichting Oude Ambachtenmarkt Soest. Dit keer, dank zij de verwijsbordjes naar de parkeerplaatsen, geen ellenlan ge files op het wegennet van Soest, maar wel een grote toestroom van dikke rijen mensen. De bezoekers zagen overigens weinig tot geen nieuwe zaken. De mees te deelnemers aan de markt hadden zelfs exact hetzelfde plaatsje ingeno men als vorig jaar en als 1992 en het jaar daarvoor. Zelfs aan de kleding van de medewerkers veranderde niets. Terwijl korte rokken en broeken, hemd-shirtjes en luchtige blouses op de zonovergoten dag het gezicht van de mode-trend vormden, paradeerden de vrijwilligers van de stichting in hun trui en body warmer en waren ze voortdurend bewa pend met hun walkie-talkie, waarmee ze (ook verstaanbaar voor hun omge ving) met elkaar communiceerden. Ogenschijnlijk veel Soesters hadden de Oude Ambachtenmarkt in de ochten d-uren op hun programma gezet. Voor het middaguur konden de bezoekers nog redelijk uit de voeten, daarna ver anderde het wandelen als vlot in ge schuifel. Niet iedereen kon overal zijn ogen de kost geven, maar dat is wat ve len zich schijnbaar niet aantrekken. Een markt, zoals die in de kerkebuurt, blijft leuk om te bezoeken, zo vinden de meeste mensen, en zo bleek ontegen zeggelijk op Hemelvaartsdag. Zoals het een goede markt betaamt, was er voor elk wat wils, voor jong en De bezoekers verzamelden zich rond vrijwel iedere kraam op de Oude Am bachtenmarkt. Foto: Goos van der Wilt. oud. Het schapenscheren, het draaior gel, de houtbewerkers, de mandema- kers, de moderne kunstenaars, de han delaren, de patat-venters, de stroofwa- fel-verkopers, de Volksdansers ("Wie hebt honderd-en-zeuven-kilometer in de woagen gerieën") uit de Achter hoek, ze waren er allemaal weer, net als vorig jaar. En ze zijn er volgend jaar weer. De tienduizenden bezoekers on getwijfeld ook. De smid voorziet een paard van een hoefijzer. Dat gebeurde onder grote be langstelling. Foto: Goos van der Wilt. *De effectieve methode voor: Opheffing van Cellulite Gladstrijken van vetweefsel Doelgericht AFSLANKEN Bel voor een proefbehandeling: Jan de Rooystraat 36, 3762 HM Soest Tel. 02155-26914 Tevens schoonheidsbehandeling en pedicure. *0p vertoon van deze advertentie 10 behandelingen voor slechts 279,- Tenzij tijdens de kerntakendiscus- sie in juni anders wordt beslist, zal de gemeente geen eigen huisves tingsbeleid voor basisscholen voe ren. Dat standpunt van het college wordt gedeeld door achttien van de 24 overige raadsleden. Er is op dit moment geen geld voor, is de voornaamste onderbouwing van het gemeentebestuur. De gemeente blijft voorlopig alleen in het spoor van het rijksoverheidsbeleid lopen en zal geen extra middelen te be schikking stellen. Die zijn wel nodig, want vijf basisscholen kampen met Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344' dringend ruimtegebrek. Voorbeelden zijn de Insingerschool, de Professor Waterinkschool (protestants-christe lijk), de Ludgerusschool (roomskatho- liek) en de Prins Willem Alexander- school (openbaar). Klaslokalen van een aantal andere scholen staan daarente gen leeg. Deze problematiek dient te worden op gelost. Daarom heeft pco-bestuurslid Lergner namens het protestants- christelijk, het roomskatholiek en het bijzonder basisonderwijs (Van der Huchtschool) aangedrongen op geza menlijk overleg, waarbij alle gegevens moeten worden uitgewisseld. Ook het bestuur van het openbare basisonder wijs (het gemeentebestuur) moet daar aan deelnemen. Daarnaast dient het ge meentebestuur, aldus Lergner, als vijf de, onafhankelijke gesprekspartner aan te schuiven. Volgens het college is er al regelmatig overleg geweest met de schoolbesturen, maar die bijeenkomsten hebben in de ogen van Lergner tot nu toe teveel een ad hoc-karakter gehad. Hij wil een uit voerigere discussie met volledige open heid van zaken. In samenwerking met d£ besturen moet de gemeente de pro blemen in kaart brengen en mede aan de hand van prognoses een plan opstel len in plaats van eerst een plan maken en dan met de besturen overleggen, al dus Lergner. Eigenlijk zijn alle acht fracties in de ge meenteraad het daarmee eens. Maar de meeste zijn nog niet bereid een eigen huisvestingsbeleid te voeren. Alleen de fracties van CDA, GL/PS en GPV/ SGP/RPF pleitten maandagavond voor een beleid gericht op Soest. Geen geld Dat de gemeente geen eigen beleid wil voeren, heeft een financiële achter grond. Wethouder Neks Blommers: "Het is vreemd dat het rijk de normen en de eisen stelt en dat wij de eindjes aan elkaar moeten knopen. Op dit moment is er geen geld voor. Dislocaties en grote klassen zijn niet goed voor het onder wijs, maar op dit moment kan het niet anders." Volgens Jan-Pieter Lokker van het CDA kan er, los van een huisvestings beleid, best geld opzij worden gelegd voor een noodlokaal. Lokker stelde in dat verband dat scholen bereid zijn een eigen bijdrage te leveren. Blommers be streed dat. Volgens haar hebben de be sturen over die bijdragen geen concrete toezeggingen gedaan. "Het was meer een sigaar uit eigen doos." Een noodlo kaal kost overigens nog 100.000 gul den. In juni buigt de gemeenteraad zich over de bezuiniging van vijf miljoen gulden, die Soest door het rijk is opgelegd. Tij dens die discussie zullen de kerntaken worden bepaald en moet duidelijk wor den op welke uitgaven wordt geknib beld. Dat onderwijs een kerntaak is, daar is iedereen het over eens. Of dat in juni alsnog zal leiden tot een gemeente lijk huisvestingsbeleid valt te betwijfe len. In ieder geval zal het college tot die tijd nadrukkelijk overleg plegen met de diverse schoolbesturen en moeten er oplossingen worden gevonden voor een aantal nijpende huisvestingsproble men, waarmee sommige scholen in au* gustus al mee te maken krijgen. Fusie In uitgelekte, vertrouwelijke informatie van de gemeente staat dat er door de fu sie tussen de Schakel en de Regentuuter ruimten zullen vrijkomen. Het college hult zich echter in een gordijn van ge heimzinnigheid als het gaat om die fu sie, terwijl twee jaar geleden al in de openbaarheid kwam dat burgemeester en wethouders beide openbare scholen willen laten samengaan. Naar verluidt kunnen het college en de directies van de twee scholen het evenwel niet eens worden. Met name de aard van het on derwijs, die de nieuwe, gefuseerde school zal krijgen, is een groot struikel blok. Bij een botsing tussen twee fietsers is za terdag een 47-jarige vrouw uit Huizen gewond geraakt. Ze werd met hoofdlet sel ter observatie opgenomen in het zie kenhuis. Het ongeval gebeurde, toen de vrouw op de Van Weerden Poelmanweg een andere fietser inhaalde. Op dat moment naderde een tegenligger, een 28-jarige fietser uit Soest. Een botsing was het ge volg en de vrouw kwam pijnlijk ten val. Vanaf een parkeerplaats aan de Veen besstraat is vrijdag een auto gestolen. Daarvan deed een 54-jarige Soester aangifte. De man had geluk, want zijn voertuig werd korte tijd later aangetrof fen in Birkhoven. Zover bekend was de wagen niet beschadigd. De gemeente heeft in 1993 een be drag van 704.711 gulden overge houden. Dat batig saldo vloeit in de algemene reserve, al is 40.000 gul den daarvan bestemd voor het Pro ject Opvang Nieuwkomers. Ook het eventuele tekort van 1995 zal moeten worden gedekt met fi nanciële middelen uit de algemene reserve. De zogenoemde gewone dienst van de gemeente Soest heeft een batig saldo van 3,3 miljoen gulden. Ruim 2,5 miljoen gulden daarvan heeft be trekking op de bouwgrondexploita tie en wordt toegevoegd aan de alge mene reserve van de bouwgrondex ploitatie. Een bedrag van 106.000 gulden heeft betrekking op de cen trale antenne-inrichting en zal wor den toegevoegd aan de egalisatiere serve cai. Het restant (704.711 gul den) vloeit dus, met aftrek van de 40.000 gulden, in de algemene re serve van de gemeente. Dat blijkt uit de jaarrekening 1993 van de ge meente. ZIE PAGINA 23. Tijdens de zomermaanden zijn wij ook op de vrijdagavond geopend Koninginnelaan 22, 3762 DE Soestdijk Telefoon: 02155-25996 - Fax: -2155-12740 Jan en Helena Bosboom hebben maandag hun zestig-jarig huwelijksfeest gevierd. Dat gebeurde in hun woning aan de Nieuweweg, waar ook wethouder Neks Blommers op bezoek kwam om de felicitaties van het gemeentebestuur over te bren gen. Het huis aan de Nieuweweg dateert van eindjaren twintig, be gin jaren dertig. Toen begon Jan Bosboom, kort na de eerste ontmoeting met Helena, eigenhandig met de bouw. Dat was wel toevertrouwd aan de vakkundige timmerman. Hard wer ken was altijd zijn hobby. In zijn vrije tijd hield de inmiddels 87-jarige Soester zich graag bezig met kluskarweitjes, terwijl hij later ook konijnen hield en fokte. In het huis was ook Helena Bosboom altijd druk. Daarnaast mocht ze graag de breipennen ter hand nemen. Het echtpaar kreeg één zoon en twee dochters en een aantal kleinkinderen. Hoewel ze weinig vrije tijd hadden, genoten ze altijd extra van hun vakanties. Die brachten ze onder meer in Luxenburg, Limburg, Oostenrijk en Zwitserland door. Het ritueel slachten van de Moslims vindt dit jaar plaats op vrijdag 20 en zaterdag 21 mei. Ze kunnen daarvoor terecht in het Slachthuis aan de Lange Brinkweg. Evenals vorig jaar is, dank zij bemidde ling van de afdeling bijzondere wetten van de politie, aan het Slachthuis een ontheffing afgegeven voor het ritueel slachten. Enkele jaren geleden mocht het Slachthuis de slachtingen niet meer uitvoeren. De Moslims die in Soest wo nen, slachtten hun offers destijds thuis of reden ermee naar een abatoir in Driebergen. De Marokkaanse inwoners van Soest kunnen vrijdag terecht in het Slacht huis, een dag later volgen de Turkse Soesters. Het offerfeest van de Moslims wordt elk jaar gehouden na de Pelgrims tocht naar Mekka. ZONNESTUDIO - NAGELSTYLISTE per keer 8?° kaart voor 10x Geldig t/m.1-7-'94. Dealer Algasun-Ulïra Dillenburglaan 2a - Soest - Telefoon 02155 - 19991 De beroepsprocedure over de slui ting van een koffiehuis aan de Ko ninginnelaan wordt voortgezet. Eigenaar A. El Mariaour had de gemeente voorgesteld de procedu re te beëindigen. Hij moest dan wel 7.500 gulden van de gemeente krijgen. Dat voorstel is ter zijde ge schoven door het college. Het koffiehuis werd in juli vorig jaar op last van burgemeester Hans de Widt ge sloten in verband met de handel in en gebruik van drugs. El Mariaoui mocht zijn zaak pas op 1 januari van dit jaar weer openen. Een schorsingsverzoek van de horeca-ondernemer werd afge- Daarop startte hij een beroepsprocedu re die nu nog in behandeling is. El Ma riaoui stelde de gemeente onlangs voor de beroepsprocedure te staken. Hij zou daartoe bereid zijn als de gemeente hem 7.500 gulden zou geven. Daarmee zou hij de huur van de zes maanden, waarin zijn zaak was gesloten, kunnen betalen. Het college van burgemeester en wet houders wil de uitspraak in de beroeps procedure echter afwachten, waaruit mag worden geconcludeerd dat het zich sterk voelt staan in deze kwestie. Overigens had de ondernemer be weerd, dat burgemeester De Widt hem een vergunning voor een gokkast zou hebben beloofd, als hij jongeren onder de achttien jaar uit zijn zaak zou weren. El Mariaoui stelt dat bij aan dat verzoek gehoor heeft gegeven, maar dat het col lege jongeren naar het koffiehuis heeft 'gelokt', zodat de vergunning niet hoef de te worden afgegeven. Het college ontkent dat met klem. De Widt heeft de ondernemer destijds al laten weten, dat hij geen vergunning voor een gokkast zou afgeven. Als re den had De Widt opgegeven, dat veel jongeren van onder de achttien jaar het koffiehuis bezoeken. Om die reden staat de zaak aan de Koninginnelaan te boek als een zogenoemde 'laagdrempe lige' inrichting. En aan dergelijke zaken worden geen vergunningen voor gok kasten meer afgegeven.

Soester Courant | 1994 | | pagina 3