"Politie kan niet zonder oren en ogen van burger" Bauers I Bijzondere expositie van oude ansichtkaarten op posterformaat Van 'technodance' tot schietsalon Doi Stren iACTUEEL! BRANDSMA Stichting Velika in C-drie Prijzen voor Soester Gilde Bauers Kwintet Uitlaten van honden Informatielessen Boemerang WOENSDAG 18 MEI 1994 SOESTER COURANT CDA-raadslid Jan-Pieter Lokker wil werkproject voor 'meelopers' van criminelen PAGINA 4 WOENSDAG De LAAGSTE PREMIE en toch UITGEBREID VERZEKERD! SOESTER ONDERLINGE BRANDVERZEKERING U.A. t Informatieavond op 19 mei Op Kringgildedag in Vierlingsbeek r ooooooooooooooooo o 5gangen-menu f55r -o Restaurant HAMMERLE - BRAX - DRESSLER - GEIGER cc O co O CC O cc m Gratis bijeenkomst in Mavo Soest Inspraakavond over bouwplan voor 23 appartementen Met professionele verf van Sikkens glanst uw huis 2 jaar langer. /V Lf Kermis op de Eng geniet grote belangstelling van Soesters tk&Xlt V/7.VBV i De T voor LACOSTE - ROBERTOSARTO - SCHIESSER Bromfiets onverzekei DE Ouders f Een aangereden poes, een knokpartij, vandalisme in een trein, een au tomobilist onder invloed, een gevalletje van geluidsoverlast, een in braak en de dagelijkse 'briefing'. Jan-Pieter Lokker heeft het allemaal meegemaakt. Het CDA -raadslid wilde eens in de keuken van de politie kijken en draaide op Hemelvaartsdag de late dienst mee. "Om meer in zicht te krijgen in het politiewerk verklaart Lokker. Hij heeft er veel van opgestoken, vindt de CDA-er, in het dagelijkse leven docent op het Griftland College. Wat hem betreft zouden raadsleden vaker diensten in de maatschappij moeten meedraaien. "Dan kakel je in de raadszaal waarschijnlijk minder domme dingen. "Een verslag van de inkijk-sta- ge 'Van politici naarpölitie'. Nog deze maand zal het CDA voorstellen doen aan het college van burgemeester en wethouders om onderzoek te doen naar de mo gelijkheden van een project voor jongeren die tegen de criminaliteit 'aanhangen'. Lokker doelt op wat hij noemt 'meelopers'. Een groep van ongeveer veertig 'drop-outs' die onder invloed van ervaren cri minelen op het slechte pad zijn te rechtgekomen, maar voor wie nog hoop bestaat. In Soest wonen ongeveer twintig men sen die regelmatig in aanraking met de politie komen en van wie het strafblad meer dan twee A-viertjes beslaat. Het betreft de zogenoemde 'harde kern', waarvoor naar de mening van Lokker hulp eigenlijk al te laat is. Anders is het gesteld met een groep van circa veertig jongeren die om die harde kern zwermt. Lokker wil voor hen een werkproject starten, waarbij de gemeente, het ar beidsbureau, uitzendbureau Start en wellicht ook welzijnsinstellingen een belangrijke rol dienen te spelen. "Het zijn meelopers. Het zijn jongeren die op de uitkijk hebben gestaan, die (nog) niet crimineel zijn, maar die wel mede-plichtig zijn. Als wij die jongeren van de straat kunnen houden door ze werk te verschaffen, zou de politie min der frustraties hebben en je maakt Soest veiliger door die groep op te vangen. Dat kost natuurlijk geld, maar dat is al- tijd te vinden. Als je moet kiezen tussen de bestrijding van jeugdcriminaliteit en een -)cursus, lijkt de keuze me voorde hand liggen. Criminaliteit, daar heeft de gemeenschap last van. Stuur zo'n jongere direct door naar een func tionaris en probeer hem werk en ver antwoordelijkheid te geven." Oplossing Het idee is niet in het brein van Lokker ontsproten. De CDA-er heeft de sug gestie meegekregen van politiemensen die vorige week gedurende één dienst zijn collega's waren. "Dit soort projec ten werkt al in de grote steden. We gaan gegevens opvragen. Daar kun je kennis van nemen en vervolgens kun je kijken hoe je er hier invulling aan kunt geven. De politie komt zelf met zo'n oplossing. Dan vind ik dat je de politie niet in z'n sop kunt laten gaarkoken. Dan moet je als raadslid ondersteuning geven." Op het Griftland College wordt overi gens een soortgelijke methode toege past bij leerlingen die buiten de boot dreigen te vallen. "Sommigen stoppen voortijdig, omdat ze het niet meer zien zitten dat ze nog overgaan. Ze zijn niet voor niets 'drop-out' en daarom laten we ze niet zomaar op straat hangen. Het werk van ons houdt niet op bij het hek van de school. Wij brengen die kinde ren naar Start, waar ze een voorkeurs behandeling krijgen. Dan krijgen ze twee of drie maanden werk. We hopen dat ze daarna terugkeren naar school, want het zijn wel de minst leuke baan tjes. Maar het gebeurt ook dat ze blijven werken. Op die manier hou je ze van de straat. Als wij dat op school kunnen, waarom kan dat dan niet bij de gemeen te? Als bestuurder van de gemeente moetje daar verantwoordelijkheid voor nemen." Veiliger Op het gemeentehuis wordt momen teel, op initiatief van de PvdA, onder zoek gedaan naar een gemeentelijke bijdrage van zes ton aan de politie voor extra surveillanten. Lokker: "De men sen voelen zich dan misschien veiliger, maar daardoor is het niet veiliger. De surveillancedienst werkt al. Maar als een surveillance-auto langs een huis of bedrijfspand rijdt, kunnen de agenten niet zien of er aan de achterzijde wordt ingebroken." Hetgeen niet wegneemt dat Lokker een voorstander is van uitbreiding van het aantal surveillanten. "Ze ervaren het personeelstekort zelf als één van de grootste problemen. Ze zouden meer willen doen. Ze zouden een dag later bij de mensen langs willen gaan om te vra gen hoe het gaat, maar tijd voor na-zorg is er niet. Het rooster is al krap en als er iemand ziek is, moet iemand extra uren draaien, terwijl hij misschien al een af spraak heeft. Dan kom je al in de pro blemen. Mijn ervaring van donderdag is, dat politiemensen flexibel en gemoti veerd zijn. Als je meer mensen hebt, zou dat werk nog beter kunnen worden uitgeoefend. De werkdruk is namelijk erg hoog." Graag zou Lokker pleiten voor een effi ciëntere aanpak. Als voorbeeld neemt hij de Oude Ambachtenmarkt van af gelopen donderdag. "Waarom staan daar vijf dure agenten in plaats van be taalde parkeerwachten. Zet daar vrij willigers neer, geef ze wat geld en een walkie-talkie en ondersteuning van twee agenten met bevoegdheid. Dat zou bij al dat soort evenementen kun nen. Dan ben je goedkoper uit en hoe ven die vijf andere agenten geen extra uren te maken." Bijvoorbeeld: V Opstalverzekering steen/hard f 0,80 per o/oo Opstalverzekering steen/riet f 2,00 per o/oo Inboedelverzekering steen/hard f 1,40 per o/oo Inboedelverzekering steen/riet f 2,00 per o/oo natuurlijk bij: VOOR AL UW VERZEKERINGEN. Inlichtingen: tel. 02155 - 1 60 11. 'Soest en Soesterberg, herinneringen in ansichten' is de titel van de expositie die op woensdag 25 mei, 's middags om vier uur, officieel wordt geopend in het gemeentehuis. Oud-wethouder Jan Visser is de inleider van deze ex positie van ansichtkaarten die voor deze gelegenheid op posterformaat zijn afgedrukt. De ansichtkaarten zijn afkomstig uit de pri vé-collectie van Jan van Steendelaar. Hij heeft in de loop der jaren, naast een groot aantal foto's, een verzameling van 850 originele ansichtkaarten van Soest en Soesterberg opgebouwd. Ze geven een beeld van de ontwikkeling van de gemeente van omstreeks 1890 tot 1965. Fotograaf Willem van Oosten re produceerde een selectie op posterfor maat. Het bijzondere hiervan is dat de tails herkenbaar worden, die op de klei ne ansichten niet of nauwelijks opval len. Vooral de oudere inwoners zullen veel plekjes nog wel kunnen thuisbrengen. Ze zullen er met weemoed aan terug denken en nu eens met verbazing, dan weer met verbijstering kijken naar de veranderingen die in de loop der jaren zich ook in de gemeente Soest hebben voltrokken. Omdat voorde jongere in- woners de afbeeldingen vaak plekjes weergeven die verdwenen zijn of on herkenbaar veranderd, is bij elke poster een foto van de bestaande situatie ge voegd. Daarbij valt vooral op dat er bij na geen foto meer gemaakt kan worden of er staat een auto, een verkeersbord of een reclame-uiting op. De historische Kerkebuurt, mooie doorkijkjes en an dere fotogenieke plekjes worden er door ontsierd. Aan de expositie is een wedstrijd ver bonden. De bezoekers wordt namelijk gevraagd zelf een plekje in de gemeente te fotograferen dat volgens hen in aan merking zou komen om als ansichtkaart op de markt gebracht te worden. Voor de winnende inzenders zijn enkele prij zen beschikbaar, waaronder fotocame ra's. Afhankelijk van het aantal inzen dingen is het de bedoeling dat te zijner tijd van het resultaat van de inzendin gen eveneens een expositie wordt inge richt. De bijzondere tentoonstelling 'Soest en Soesterberg, herinneringen in ansich ten' is de hele maand juni te bezichtigen tijdens de openingsuren van het ge meentehuis, maandag tot en met vrij dag van 8.30 tot 17.00 uur en op de we kelijkse koopavond van 19.00 tot 20.00 'Van politici naar politie' gold op Hemelvaartsdag voor Jan-Pieter Lokker. Het CD A-raadslid liep stage bij de orde bewaarders om beter inzicht te krijgen in het politiewerk. "De agenten zijn flexibel en gemotiveerd, maar de politie kan niet zonder de oren en de ogen van de burger", aldus Lokker, in het dagelijkse leven docent aan het Griftland College. Tijdens zijn stage heeft Lokker niet de indruk gekregen, dat politiemensen voornamelijk achter hun bureau pa pierwerk verrichten. "Dat idee, wat veel mens,en hebben, is verkeerd. Het administratieve werk wordt tot een mi nimum beperkt. Ingewikkelde zaken kosten natuurlijk wel meer tijd. De gro te frustratie van veel politiemensen is, dat ze ergens veel tijd insteken, maar dat die zaak door celtekort of overwerk door justitie wordt geseponeerd. Ik kan me goed voorstellen datje daar de balen van hebt. De politie wordt daar door de burger op aangesproken, terwijl de jus titie als verantwoordelijke buiten schot blijft. Rechercheurs zijn echt blij wan neer de officier van justitie verdachten laat voorgeleiden, als de zaak is opge lost. Het geeft veel spanning of dat lukt of niet. Als het lukt, dan is er opluch ting. Maar het lukt ook wel eens niet. Als er één foutje in het proces-ver baal staat, als er een handtekening is verge ten, gaat het niet door. De advocaat van de crimineel (die wordt betaald met ge meenschapsgelden-red.) ziet dat met een." n Burger De overheden kunnen nog zoveel mid delen en mankracht aan de politie be schikbaar stellen, de waarde van de me dewerking van de burgers mag niet worden uitgevlakt. "De politie kan niet zonder de oren en de ogen van de bur ger", zegt Lokker die daar tijdens zijn negen uur durende stage een praktijk voorbeeld van kreeg voorgeschoteld. Een oplettende Soester belde vorige week de politie op, dat er in een nabijge legen woning werd ingebroken. Hoe wel de dader er (onder meer via een vij ver in Overhees) vandoor ging, kon de politie dank zij het duidelijke spoor dat de natte inbreker achterliet, hem later in zijn woning aanhouden. Het bleek een goede bekende van de politie te zijn, die op het bureau nog eens zes dief stallen en één inbraak opbiechtte. "De politie is niets, als de burgers niets doorgeven. Als die buurtbewoner niet had gebeld, was die poging tot inbraak een geslaagde inbraak geweest", aldus Lokker. Hij stelt het op prijs dat de poli tie dergelijke 'tipgevers' achteraf be dankt in de vorm van een bloemetje of een andere attentie. Menigeen drukt zijn neus bij het zien van ongeoorloofde praktijken, maar op die momenten is hét juist van belang dat de burger de po litie zo snel mogelijk inlicht. "Ik heb niet het gevoel gehad, dat ze mij als een pottekijker zouden zien", vertelt Lokker verder. "Ze waren juist blij dat er iemand in hun keuken kwam kijken. Zij lezen in de kranten ook wat raadsle den over de politie zeggen. Ze werken zich de schompes en lezen dan dat een raadslid even zegt hoe het moet. Ze hebben het ook gehoord, toen Jan Vis ser zei 'O, zijn ze bij de politie ook wel eens ziek?' Onbekend maakt onbemind en dan krijg je ook meer kritiek. Daar om heb ik de stage bij de politie gedaan. Visser heeft zelf een jaar of zeven gele den een diénst in een bejaardentehuis meegedraaid. Raadsleden zouden va ker hier of daar diensten moeten mee draaien. Dan kakel je waarschijnlijk minder domme dingen." Stichting Velika nodigt alle be langstellenden uit de informatie avond bij te wonen, die zal worden gehouden in cultureel centrum C-drie aan de Willaertstraat. Er zal die avond een boeiende video film te zien zijn van de laatste reis van de Stichting Velika naar het gelijknamige dorpje in Kroatië. De film geeft een goed beeld van de reis en het verblijf van de chauffeurs van dit laatste kon vooi. Daarnaast zijn er beelden te zien van de beiden door Nederlanders gesponsorde mensen, het 9-jarige meisje Sabine en de 82-jarige meneer Dragutin. Ook de tekeningen van de kinderen in Velika, van hun huis in Bosnië, zullen te zien zijn. De kinderen hebben hiermee aan willen geven hoe zij terug denken aan hun eigen woonomgeving. De avond is bedoeld voor iedereen die be langstelling heeft voor het werk dat Stichting Velika doet en heeft uitslui tend een informatief karakter. Iedereen is welkom. De toegang is vrij, alleen de koffie is voor eigen rekening. De avond begint om 20.00 uur. Voor eventuele inlichtingen, tel. 14963. Een jeugdige vluchteling. ;T, m Op zondag 15 mei hield het St. Anthonius en St. Nicolaasgilde van Groeningen de Kringgildedag van de kring Land van Cuijk. De organisatie van deze Kringgilde dag was aan hen toegewezen bij gelegenheid van het 500-jarig be staan van dit gilde. Aan deze gildedag namen 29 gilden mee. Na een feestelijke eucharistievie ring, een koffietafel voor genodigden en het drinken van de erewijn, aangebo den door het Gemeentebestuur, trok ken de gilden door dit kleine dorp dat deel uitmaakt van de gemeente Vier lingsbeek. Het dorp zelf telt ongeveer 400 inwoners, waardoor tijdens de op tocht bijna het gehele dorp aanschouwd kon worden. Na de optocht was er de Massale Op mars op het feestterrein, de zilversten toonstelling en de verschillende wed strijden als trommen, bazuinblazen, schieten en vendelen. Het Groot Gaes- beeker Gilde of Sint Aechten Schut tersgilde was één van de deelnemende gilden aan deze Kringgildedag en wist zich weer goed te presenteren. Het Soester gilde is één van de grotere gil den van de Kring Land van Cuijk en heeft in zijn gildekorps tamboers, ba- zuinblazers, schutters en vendeliers, terwijl ook het Koningspaar en de over heid van het gilde in het korps mee loopt. Dat betekent een gildekorps met meer dan 60 geüniformeerde deelne mers. In het Algemeen Klassement behaalde het Soester gilde één van de eerste prij zen voor zijn algemene presentatie tij dens deze dag. In de individuele wed strijden werden de volgende prijzen ge haald: Vendelen Klasse B: 1ste prijs Paul van Breukelen; Vendelen Klasse C: 3e prijs Martin van Dorresteijn; Vendelen Klasse C: 4e prijs Wim Kok; Tamboer jeugdklasse: 2e prijs Edwin Kortekaas. De presentatie van met name de vende liers vond onder moeilijke omstandig heden plaats: er joeg een forse wind over het terrein. Ondanks de misschien wat tegenvallende publieke belangstel ling was het een zeer geslaagde gilde- dag. Binnen de Kring Land van Cuijk wordt op zondag 21 augustus een Vrije Gildedag gehouden, waaraan het Groot Gaesbeeker Gilde weer zal deel nemen, Deze Vrije Gildedag wordt ge organiseerd door het Gilde Salvator Mundi te Oeffelt. Eendepaté met cumberlandsaus Kervelbouillon met prei Neustongfilet gevuld met zalm Asperges flamande (ham, ei en boter) Butterscotchparfait met Tia Mariasaus Kortingsbonnen zijn bij dit menu niet van toepassing. Wijn-arrangement mogelijk. BURG. GROTHESTRAAT 55 TEL/FAX 02155 - 1' 25 16 OOOOOOOOOOOOOOOOO In de editie van Op 't Hoogt is op pagina 3 en 4 het nieuwe in formatiebulletin over het uitla ten van honden opgenomen. Voor hen die hiervoor belang stelling hebben en de gemeente lijke voorlichtingskrant in tact willen laten, is een overdruk op steviger papier verkrijgbaar. Deze is gratis af te halen bij: - het gemeentelijk informatie centrum in de hal van het ge meentehuis aan het Raadhuis plein 1 in Soest, en - de dependance Burgerzaken, Dorpsplein 17, Soesterberg. N CQ BAARN Laanstraat 65 02154 - 15418 SOESTDLFK Burg. Grothestraal 7 1)2155 - 14488 r O D 3 O C/5 H C/5 H 3 De jeugdtheaterschool Boeme rang, met onder meer een vesti ging in Soest, groeit nog steeds door. Met 400 leerlingen is Boe merang de grootste jeugdtheater- school van Midden-Nederland. De school werkt zonder enige vorm van subsidie. Waar is Geert Wij ma opeens gebleven! ZIE PAGINA 23. Bij de gemeente is een bouwaanvraag binnengekomen voor de bouw van 23 appartementen op het perceel hoek Koningsweg/Eigendomweg. Over dit bouwplan wordt speciaal voor omwo nenden op woensdagavond 25 mei om 20.00 uur in het gemeentehuis een in formatie-/inspraakavond gehouden. Aan de hand van tekeningen wordt het bouwplan die avond toegelicht. Vanaf 16 mei tot en met 3 juni ligt het bouw plan ter inzage in het gemeentelijk in formatiecentrum. Tot 3 juni kan men schriftelijke reakties bij burgemeester en wethouders indienen. Het subsidieloos werken is niet een ge makkelijke, maar wel een bewuste keus geweest, om de identiteit en de eigen fi losofie altijd te kunnen waarborgen. Op dinsdag 24 mei houdt Boemerang een gratis open informatieles. Aanvang 17.00 uur in het gebouw van de Mavo Soest aan de Valeriaanstraat 167. Deze open informatieles is bedoeld als eerste kennismaking met Boemerang. Het aanwezige Boemerang-team verstrekt alle gewenste informatie. Uiteraard wordt een stukje van een les gepresen teerd, waarbij alle bezoekers worden uitgenodigd deel te nemen. Tijdens de Open informatieles kan ingeschreven worden op de zogenaamde mini-cur sus. In de maand volgend op de Open infor matielessen kunnen kinderen een mini cursus volgen. Deze mini-cursus, die vier lessen omvat, is bedoeld als uitge breide kennismaking met jeugdtheater- lessen en de werkwijze van Boemerang. Bij Boemerang werken uitsluitend be voegde vakkrachten. De lesinhoud en de schoolfilosofie worden steeds ter beoordeling voorgelegd aan de Inspek- tie Kunstzinnige Vorming. De jongste leerling van Boemerang is vijf jaar, de oudste 20 jaar. Tevens heeft Boeme rang een volwassenenklas. Als men het informatiepakket thuisge stuurd wilt krijgen, kan men bellen 033-562169 of 03410-30396. Of men schrijft een briefje naar: Stille Steeg Oost 9, 3823 ZK Amersfoort. K M NIEUW: Authentieke kleuren Vraag bij ons om de kleurenkaart met de originele kleurencombinaties van Sikkens N S E N S I K K GEN OM f -A a* i O* jS*»- Brandsma Behang en Verf, Soesterbergsestraat 52, Soest Telefoon 02155-12563 U vindt ons in het winkelcentrum "Hartje Zuid". Wij hebben volop parkeergelegenheid. Mede dank zij de goede weersomstandigheden is de kermis in Soest goed bezocht. Opvallend was een aantal nieuwe attracties op het evenemententerrein op de Eng. Voor de liefhebbers waren er onder meer een driedimen sionale bioscoop en als klapstuk de 'technodance'. De genen die niet wisten wat deze moderne attractie in houdt, konden via een andere ingang naar boven omeen kijkje te nemen. De toeschouwers moesten daar overi gens wel een kaartje voor kopen. Verder konden de kermis-bezoekers een ritje maken door het spookhuis, in de carroussel stappen of een kaar tje kopen voor de cake-walk, de polyp, schietsalon. De onvermijdelijke botsauto's trokken natuurlijk voortdu rend de belangstelling en werden meestal bemand. Evenmin ontbraken de gebruikelijke grijpmachines, gok- en behendigheidsspelen niet. Hetzelfde geldt voor de traditionele etenswaren, waaronder de beroemde sui kerspin. Foto: Goos van der Wilt. Bestel tijdig: De pinksti huzarens; 4 personen De pinks zalmsala 4 personen Een 22-jarige Soe aangehouden. Hij fiets op de Schaep stoppen omdat ziji verzekerd. De mar verbaal. Een kentekenplaat laar is van één van Dat gebeurde vorig laan. Van Weed, Tenminste ve (en hun oudei worden van voor vergoed vervoer. Zij richtlijnen va ning uit Den zijn dat ze ze len en veel m reizen. Dat werd maa missie onderw door woordvoc scholieren. He van een gereft Amersfoort en op de Rozekr Hilversum vo< paalde levens! De kinderen i door gemeen naar school en Een enkele r kwartier, omd lende huisadn afzet. In de n de reistijd min één uur) bedn komen voor Daardoor val

Soester Courant | 1994 | | pagina 4