Don't you dare! f! ©I Wildschut Optiek Strijd tegen inbrekers aangewakkerd Strengere regels leerlingenvervoer Slachtoffers van politieke moorden ;merang ACTUEEL f T ry "The Outpost" ilon y PAGINA 4 R - GEIGER SCHIESSER verf iw huis V\ O ters A 4 WOENSDAG 18 MEI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 5 De Tromslager pinkster-salade voor verwenners en kenners. "V 35,- DE TROMSLAGER Bromfiets rijdt onverzekerd rond Winkeldievegges nemen de benen Preventie-project van politie in Overhees van start Herenkapsalon JüaiteeH Ouders pleiten tevergeefs voor hulp van gemeente Model 'Maskerade' (voor karnaval of een avondje theater) °tOMa^ üire^^N FOTOSWAGER A.A. VAN BREUKELEN B.V. Petities ondertekenen bij Amnesty op 20 mei Waar is Rens Hooft opeens gebleven! Fiets uit kelderbox Inbreker kennelijk gestoord in bedrijf Binnen of buiten, mooi of slecht weer, Woningen bezocht door inbrekers BAARN Laanstraat 65 2154 - 15418 SOESTUUK irolhestraat 7 155 - 14488 St is werken is niet een ge- ar wel een bewuste keus identiteit en de eigen fi- kunnen waarborgen, mei houdt Boemerang informatieles. Aanvang st gebouw van de Mavo aleriaanstraat 167. Deze eles is bedoeld als eerste met Boemerang. Het emerang-team verstrekt informatie. Uiteraard :je van een les gepresen- alle bezoekers worden ;el te nemen. Tijdens de itieles kan ingeschreven zogenaamde mini-cur- 3lgend op de Open infor- innen kinderen een mini- Deze mini-cursus, die ivat, is bedoeld als uitge- naking met jeugdtheater- erkwijze van Boemerang, g werken uitsluitend be- achten. De lesinhoud en >ofie worden steeds ter oorgelegd aan de Inspek- ige Vorming. De jongste loemerang is vijf jaar, de ir. Tevens heeft Boeme- 'assenenklas. nformatiepakket thuisge- icrijgen, kan men bellen of 03410-30396. Of men briefje naar: Stille Steeg 1 ZK Amersfoort. f kleuren om de met de urencombinaties EN OM <i n 02155-12563 tje Zuid", heid. bezoekers een ritje maken oussel stappen of een kaar- de polyp, schietsalon. De 'okken natuurlijk voortdu- werden meestal bemand, bruikelijke grijpmachines, niet. Hetzelfde geldt voor 'aaronder de beroemde sui- Foto: Goos van der Wilt. Bestel tijdig: De pinkster huzarensalade 4 personen De pinkster zalmsalade 4 personen voor particulieren en bedrij* De saladeen koud buffetspecialist Steenhoffstr.58 Soest 02155 39,90 2 28 71 '♦«NS*-* Een 22-jarige Soester is vorige week aangehouden. Hij reed op zijn brom fiets op de Schaepmanstraat en moest stoppen omdat zijn voertuig niet was verzekerd. De man kreeg een proces verbaal. Een kentekenplaat van een autohande laar is van één van de wagens gestolen. Dat gebeurde vorige week op de Beetz- laan. Twee vrouwen die in een kledingzaak aan de Zuidpromenade een diefstal hadden gepleegd, namen vorige week een sprintje toen ze in de gaten hadden, dat ze waren betrapt. Een medewerk ster van de winkel zette de achtervol ging in, maar moest die poging staken, omdat ze het tweetal uit het oog had verloren. Niet bekend is, wat de winkel dievegges hebben meegenomen. DEALING: GAPSTAR BIG JOHN LEVI'S TRIPPER Hij is thuis nog nooit met een in braak geconfronteerd geweest, maar kreeg maandagmiddag een gratis beveiligingspakket van de politie met bijbehorend certificaat uitgereikt. Lang zullen F. Snippen en zijn vrouw er hun voordeel niet mee kunnen doen, want in het na jaar verhuizen ze naar een andere woning in Soest. Het echtpaar Snippen was één van de tot dusver 375 huishoudens in de wijk Overhees, die hadden gereageerd op de brief die de politie op dertienhonderd adressen in de wijk had laten bezorgen. Met het insturen van de antwoordkaart dongen ze mee naar het beveiligings pakket. "Mijn vrouw had de kaart inge stuurd om vast mee te denken met de toekomstige bewoners", aldus Snip pen. Zijn woning wordt in de herfst be trokken door Robert de Brauwer uit Soest. De prijsuitreiking vormde maandag middag het startsein voor het preven tie-project dat tot en met volgende week vrijdag door de politie in Over hees wordt aangehouden. Preventie- coördinator H. Roelofs van het district 32155-16450 Nu ook aftershaves van de bekende merken. Tenminste veertig basisseholieren (en hun ouders) dreigen de dupe te worden van strengere normen voor vergoedingen van leerlingen vervoer. Zij vallen net buiten de richtlijnen van de nieuwe verorde ning uit Den Haag. Consequenties zijn dat ze zelf meer moeten beta len en veel meer tijd kwijt zijn aan reizen. Dat werd maandagavond in de com missie onderwijs aan de orde gesteld door woordvoerders van twee groepen scholieren. Het gaat om 32 leerlingen van een gereformeerde basisschool in Amersfoort en zeven, acht kinderen die op de Rozekruis zitten, een school in Hilversum voor mensen met een be paalde levensbeschouwing. De kinderen worden nu in een, deels door gemeente gesubsidieerd busje, naar school en weer naar huis gebracht. Een enkele reis duurt ongeveer vijf kwartier, omdat het busje op verschil lende huisadressen kinderen oppikt en afzet. In de nieuwe verordening moet de reistijd minimaal anderhalf uur (was één uur) bedragen om in aanmerking te komen voor een dergelijke subsidie. Daardoor vallen de kinderen uit de boot en zijn ze aangewezen op eigen of het openbaar vervoer. 1 Met name dat laatste levert grote (tijds-) problemen op. Mevrouw De Roon, die namens de ouders van de kinderen van de gereformeerde basisschool sprak, rekende de commissieleden voor dat ze dan twee keer per dag 2,5 uur moet rei zen om de kinderen te brengen en te ha len. Dat zou de ouders belemmeren in hun sociale en maatschappelijke leven. Bovendien vindt De Roon het niet ver antwoord dat jonge kinderen zo lang per openbaar vervoer moeten reizen. Dezelfde argumenten werden aange kaart door de heer Van Vliet die na mens de ouders van kinderen van de Rozekruis sprak. Volgens beiden zijn de ouders best bereid hun eigen bijdra ge te verhogen als hun kinderen gebruik kunnen blijven maken van de huidige vervoersregeling. Maar volgens wet houder Neks Blommers valt er juridisch niet te tornen aan de door de rijksover heid opgestelde, nieuwe verordening. Verantwoordelijkheid De ouders kregen evenmin steun van de commissie onderwijs. De politici heb ben wel begrip voor de situatie, maar schuiven de verantwoordelijkheid deels af naar de ouders. "De verantwoorde lijkheid voor de schoolkeuze ligt bij de ouders, dus de kosten ook. De overheid draagt al bij en onze gemeente kan het niet opbrengen om meer kosten te dra gen", zei Jan-Pieter Lokker (CDA), waarmee hij ongeveer de mening van de commissie verwoordde. Alleen Johan Baks van B AM probeerde nog een lans te breken, maar Blommers wees ander maal op het feit dat de gemeente de ver ordening niet kan aanpassen. Om als gemeente toch financieel bij te springen, zien de fracties niet zitten. Mede gelet op de noodzakelijke bezui nigingen, zien zij de nieuwe verorde ning eigenlijk als een welkome wijzi ging. Voor de ouders is niet alle hoop verlo ren. Zij kunnen in elk geval aanspraak maken op een onkostenvergoeding die wordt bepaald op basis van de kosten van het openbaar vervoer. Dat bedrag kunnen de ouders sowieso krijgen. Het maakt dan niet uit of de kinderen met de bus of trein reizen of dat ze door ou ders in een auto of een busje worden vervoerd. Kijken uit de kunst Wildschut heeft een bril voor alles en nog wat Zuidpromenade 14, Soest, Hartje Zuid Telefoon 02155 - 22212 Eemland-Noord is nauw betrokken bij het project. "Het beveiligingspakket is samengesteld na onderzoeken en in sa menspraak met de verzekeraars. De zwakke punten van een woning worden op basis van onze ervaringen aange pakt. Het blijkt dat de meeste inbrekers door deze maatregelen worden afge schrikt." Met behulp van het pakket worden met name deuren en ramen beveiligd. Tach tig procent van de inbrekers komt via een deur of een raam binnen, maar sta ken hun poging ais ze worden gecon fronteerd met de beveiligings-maatre- gelen, waaronder betere hang- en sluit werken. Een pakket kost, aldus voor lichtster Clementine Sprangers, onge veer vijfhonderd gulden. Volgens Roe lofs kunnen de mensen die een pakket aanschaffen, echter korting krijgen op hun inboedelverzekering bij een aan tal verzekeringsmaatschappijen. Voor waarde is, dat de materialen worden ge kocht, die in het pakket staan vermeld. Die zijn verkrijgbaar bij vakhandelaren die precies weten waar het bij het pro ject om gaat en wat de normen zijn. In Soest zijn dat Provak Hooijer en DAVO. Elk huishouden, dat het voor geschreven beveiligingspakket heeft aangeschaft en aangebracht, krijgt een certificaat van de politie. Met dat certi ficaat kan bij de verzekeringsmaat schappijen de korting worden verkre gen. Sprangers: "Je kan de onderdelen van het pakket laten aanbrengen, maar je kunt het ook zelf doen." Preventie-coördinator H. Roelofs draait de laatste schroef in bij de woning van F. Snippen (midden). De toekom stige bewoner Robert de Brauwer is ge tuige. Foto: Goos van der Wilt. Gratis advies Sinds maandag bezoeken medewerkers van het politie-preventieteam alle Soester huishoudens die hebben gerea geerd. Dat zijn er bijna vierhonderd, maar Clementine Sprangers verwacht dat dat aantal zal oplopen. De politie geeft de mensen gratis advies over de mogelijkheden van beveiliging van hun woning. Iedereen wordt na telefonische afspraak bezocht. Het is één van de projecten die de poli tie nog dit jaar wil voeren om de sterk stijgende criminaliteit te bestrijden.. Onlangs bleek nog uit het jaarverslag van de politie dat vorig jaar in Soest per dag 6,5 inbraken en diefstallen worden gepleegd. De politie 'opereert' vanuit een caravan die staat opgesteld nabij de Joanneskerk en C-drie aan de Willaert- straaf. Het preventieteam was eerder al in Wijk bij Duurstede en Amersfoort en zal ook nog in Soest aan de slag gaan. Daarna vindt een evaluatie plaats. Wethouder Neks Blommers was maan dagmiddag overigens ook aanwezig bij het startsein voor het project in Over hees. "Het is belangrijk dat veel mensen dit pakket aanvragen. De woningen worden daardoor veiliger en krijgen ook voor de toekomst meer waarde." VAN WEEDESTRAAT 85 - SOEST - TELEFOON 02155-13917 von NtUultN b* adviseurs in hypotheken vastgoed assurantiën HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Kortinginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 T"~' plaats Soest adres HANNIE SCHAFTHOF woning middenwoning met cv, tuin en berging indeling hal, toilet, woonkamer met open haard, luxe keuken met Iinbouwapparatuur (o.a. afwasmachine, kookplaat, afzuigkap, koelkast, vrieskast en oven) verdieping 3 ruime slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet zolder met vaste trap en grote slaapkamer algemeen deze woning verkeert in perfekte staat van onderhoud en is o.a. voorzien van nieuwe cv-ketel, thermopane beglazing en rolluiken WOONERF Gevraagde koopsom f 247.000,- plaats Soest adres KONINGINNELAAN ligging Soestdijk woning vrijstaand gemoderniseerd woonhuis met c,v., berging en blokhut indeling ruime woonkamer voorzien van marmer vloer en vloerverwarming, luxe open i keuken met inbouwapp. (o.a. keramische kookplaat, koelkast, vrieskast, afzuigkap, electrische oven), hol, toilet, luxe badkamer met ligbad en aparte douche en wasruimte verdieping 3 slaapkamers en toilet algemeen deze woning verkeert in zeer goede staat van onderhoud en heeft een karakteristieke uitstraling VRIJSTAAND GEMODERNISEERD WOONHUIS Gevraagde koopsom f 398.000,- plaats adres ligging woning 3-KAMER HOEKAPPARTEMENT Soest RUBENSLAAN De Engh 3-kamerhoekappartement op de 2e verdieping met berging op de begane grond hal, toilet, douchecel, woonkamer, keuken, bijkeuken en 2 slaapkamers algemeen servicekosten bedragen ca. f 340,- per maand Gevraagde koopsom f 118.000,- indeling plaats Soest adres VAN GOYENLAAN ligging De Engh woning 3-kamerappartement (voorheen 4-kamerapp.) op de 2e etage met berging op de begane grond, indeling woonkamer met parketvloer, hal, douchecel, toilet, 2 slaapkamers, moderne keuken en bijkeuken algemeen servicekosten bedragen ca. f 275,- per maand. Het appartement verkeert in perfekte staat van onderhoud 3-KAMERAPPARTEMENT Gevraagde koopsom f 129.000,- plaats adres Soest KORTE HARTWEG woning hoekwoning en tuin bevraagde koopsom f 255.000,- Geur en geurende planten In deze lezing op donderdag 19 mei ver telt dhr. Peterse voor de pauze o.a. over geuren in het algemeen, welke rol geu ren spelen in ons leven, het maken van parfum, en geeft hij enkele voorbeelden van chemische en natuurlijke geuren. Peterse heeft ook een aantal boeken meegenomen, die u in de pauze kunt bekijken. Na de pauze vertoont Peterse vele dia's van geurende planten. Zoals altijd is er in de pauze een gratis kopje koffie en na de lezing een verloting met leuke prijzen. De lezing begint weer om 20.00 uur in het EHBO-gebouw op de Parallelweg. Bloemschikwedstrijd Ter ere van het zevende lustrum houdt Groei en Bloei de traditioneel gewor den bloemschikwedstrijd op vrijdag 10 juni in plaats van in september. Er zijn weer twee categorieën: één voor begin ners en één voor gevorderden. (Het be grip 'beginner' hebben we dit jaar enigs zins verruimd t.w. degene, die ten hoogste twee bloemschikcursussen ge volgd heeft.) In beide categorieën moet een 'ver plicht' en een 'vrij' stuk .gemaakt wor den. Het materiaal voor het verplichte stuk wordt door ons verstrekt, al het materiaal voor het vrije stuk (naar een motto) moet u zelf meenemen. Beoor deling vindt plaats door een deskundige' jury bestaande uit: mevr. M. Post, mevr. L. Hofman en dhr. J. Amesz. De stukken zullen tentoongesteld worden in de kas van tuincentrum 't Vaarder- hoogt op zaterdag 11 juni vanaf 10.00 uur en op 12 juni tijdens de jubileumre ceptie van 16.00-17.30 uur. De prijs uitreiking zal plaatsvinden op 12 juni. Na aanmelding voor de wedstrijd krijgt u nadere informatie. Plaats van de wedstrijd: Kwekerij, Mo lenstraat 157, Soest. Tijd: 19.00 - 22.00 uur. Inschrijfgeld: f 7,50. Aanmelden bij Corrie Kuiper, tel. J4206, liefst tussen 18.30-19.30 uur. U kunt zich ook overdag opgeven, maar dan via het antwoordapparaat. De slui tingsdatum van de aanmeldingen is za terdag 4 juni. Resul Sakar woonde in Cizre, in Zuid-Oost Turkije. Hij had een vrouw en tien kinderen, de oudste achttien jaar, de jongste nog een baby. Resul ging regelmatig naar de moskee en stond bekend als een vroom moslim. Hij was als arbei der in dienst van het plaatselijk be stuur en werd algemeen gerespec teerd in Cizre. Een gewoon mens, geen crimineel. In de nacht van 2 november 1992 werd hij door politiefunctionarissen van zijn ziekbed gelicht en meegenomen voor verhoor. Dezelfde nacht werd hij ver moord. Met vijftien kogels. En waar om? Zijn 'misdaad' was zijn geweldloze verzet tegen terreur. Zijn vastberaden en geweldloze ondersteuning van poli tieke emancipatie van de Koerden. Uit verklaringen van de buren en ande re getuigen kan zonder meer worden geconcludeerd dat Resul Sakar is ver moord door leden van de Turkse veilig heidstroepen. Maar een onderzoek ZIÉ PAGINA 23. Door het slot van de deur te forceren met een schroevedraaier is een inbreker erin geslaagd een kelderbox aan de Smitsweg te openen. De dader nam een damesfiets mee en stal tevens een schroevedraaier met een lengte van veertig centimeter. Vermoedelijk is een inbreker gestoord, toen hij zijn functie uitoefende in een bedrijfspand aan de Parallelweg. Hij had al een aantal deuren geforceerd, maar ging er alleen vandoor met twee staaflantaarns. De inbraak werd vrij dagnacht gepleegd. naar zijn dood is niet ingesteld, de da ders zijn niet berecht. Resul Sakar is slechts één triest voorbeeld. Amnesty International schat dat de laatste tien jaar meer dan een miljoen mensen slachtoffer zijn geworden van politieke moord of verdwijning. Dagelijks dus honderden slachtoffers. De schuldigen zijn overheden en gewapende opposi tiegroepen. In oktober 1993 is Amnesty Internatio nal een wereldwijde campagne gestart om aan alle politieke moorden en ver dwijningen een einde te maken. Dat is niet zo moeilijk als het lijkt. De moord op Resul Rakar is mensenwerk. Als mensen opdracht geven te moorden, kunnen ze ook opdracht geven het moorden te stoppen. Dat lukt, ais de druk maar groot genoeg is, als alle men sen die genoeg hebben van het geweld de rijen sluiten en er op staan dat de schenders van mensenrechten worden aangepakt. Doorbreek de apathie! Amnesty Soest heeft een petitie opge steld, waarin de president van Turkije wordt gevraagd een onpartijdig onder zoek in te stellen naar de moord op Re sul Sakar en de daders te berechten. Deze petitie zullen wij aan het eind van de campagne (medio juni) aanbieden aan de president van Turkije en de am bassadeur van Turkije in Nederland. Geweldspiraal "Op zaterdag 23 oktober om ongeveer tien uur 's morgens arriveerden acht soldaten bij ons huis. Zij riepen mijn man, Etienne Ntahondereye. Toen hij naar buiten kwam, pakten ze hem vast en namen hem mee naar het huis van de buren. Daar riepen ze mijn buurman, Leon Philbert. Ook hij kwam naar bui ten. Toen mijn buurman naar buiten kwam richtten de soldaten hun geweer en schoten ze op hen. Na de schoten sta ken zij hen met de bayonet dood. Ik heb het allemaal gezien. Ik stond voor mijn huis." Dit is het trieste verhaal van Vénérende Bucumi uit Burundi. Talloze onschul dige vrouwen, mannen en kinderen uii Burundi kunnen een soortgelijk verhaal vertellen. Zij zitten gevangen in een haast uitzichtloze geweldspiraal. Am nesty International roept regeringen in de hele wereld op onmiddellijk actie te ondernemen om een einde te maken aan de golf van geweld die Burundi sinds oktober 1993 in haar greep houdt. Amnesty Soest steunt deze oproep en zal een soortgelijke oproep sturen aan de Nederlandse regering. Op vrijdag 20 mei kan men tussen 14.30 en 16.30 uur in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan de petitielij st voor de Turkse president en die voor de Nederlandse regering ondertekenen. Voor meer informatie: tel. 20697 (na 19.00 uur) of 26250. TRA! TEUR^CA TERING PARTY SPECIA L/ST met eeri party van Le Saladier slaag je altijd Cum Laude! Openingstijden dagelijks van 10.00-20 00 ui zondag van 15.00-20.00 uu 's woensdags gesloten F.C. Kuyperstraal 3 Soest Tel. 24664 Op de Titus Brandsmastraat zijn een te levisietoestel en een keyboard uit een woning gestolen. Dat moet in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn gebeurd. Een 42-jarige bewoner ontdekte 's morgens dat de inbrekers een raam aan de straatzijde hadden vernield om bin nen te komen. Een videorecorder werd weggenomen uit een woning aan de Steenhoffstraat. Dat meldde een 39-jarige Soester. Ook hier werd een ruit geforceerd door de dader.

Soester Courant | 1994 | | pagina 5