En dit zijn de knallers van deze week: 2.98 C1000 Groter beroep op Slachtofferhulp k He* volle p°"d E Programma Openluchttheater staat door bestuurlijke traagheid op de tocht Soest gaat 50 jaar bevrijding gecoördineerd herdenken Kerkzaal Open Hof in ontluisterde staat -WAIERWEEKEIMD 't Vaarderhoogt kio 9.98 kio 9.98 voor uw hu»s 26 27 Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Hulpvraag in Eemland met 14gestegen Grootste verwijzer Financiële steun 'Cabrionog niet rond met College 'Unieke mogelijkheid' Banden lek geprikt 3 Actueel 5 Actueel 9 Soesterberg 11 Sport Kort geding tegen vergunning voor uitbreiding AH Diefstalpoging aan Titus Brandsmastraat Autokrakers gepakt na tips omwonenden Comité o. I. v. Günther Plomp DOOR DE SOESTER AUTO-DEALERS OP DE SOESTER ENG V Collectie '94L GAZELLE &BATAVUS Wü nieuwe fiets tijdens de maakt u kans op Reischeque of Itoiimy Load. de Bruin Nieuw fietspad krijgt asfalt M van BREUKELEN bvm 5 HET VLEESCENTRUM Van gieter tot Computer GARDENA TUIN-ADVIESCENTRUM Kiwi's Santé aardappelen Sukadelappen Magere riblappen Proven?aalse achterham gg Runderrookvlees C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Hos of Rhodos /s/a Margarita v.a.999,- p.p. Soester Courant HOLLANDSE NIEUWE er 1 v/e?r- RUUD SMIT visspeciaMterten Slachtoffers van misdrijven en ver keersongevallen maken in toene mende mate gebruik van diensten van de Bureaus voor Slachtoffer hulp, zo blijkt uit het jaarverslag van Slachtofferhulp Eemland. Er is sprake van een stijging met bijna 14% ten opzichte van 1992. Maar liefst 1318 slachtoffers werden bijgestaan in hun acute noodsituatie en bij de begeleiding in de periode na de ingrijpende gebeurtenis. Bureau Slachtofferhulp Eemland biedt een eer ste opvang maar helpt ook om de mate riele en immateriële gevolgen van een misdrijf of een verkeersongeval zoveel mogelijk te boven te komen. Inmiddels is een netwerk van bureaus Slachtofferhulp opgezet en vanaf eind 1993 kan men in iedere gemeente in Nederland terecht voor een eerste op vang en voor hulp bij het zo goed moge lijk te boven komen van de gevolgen van het slachtofferschap. Bureau Slachtofferhulp Eemland omvat de ge meenten Amersfoort, Baarn, Bunscho ten, Eemnes, Hoevelaken, Leusden, Soest en Woudenberg. De medewerkers zijn - afgezien van de beide coördinatoren - allen vrijwilli gers. Deze hulpverleners ontvangen be halve de vergoeding van gemaakte on kosten geen betaling voor hun inzet. Gelukkig is er veel waardering van de cliënten. Daarbij komt nog dat, anders dan de meeste beroepshulpverlenings- bureaus, de medewerkers ook buiten kantooruren beschikbaar zijn voor acu te noodsituaties. In de nachtelijke uren kan hiervan al leen in zeer dringende gevallen gebruik gemaakt worden en wordt slachtoffer hulp ingeschakeld via de meldkamer van de politie. In totaal is buiten de kan tooruren een kleine 100 keer een be roep op één van de medewerkers ge daan om meteen naar een slachtoffer toe te gaan. Overigens is de politie verreweg de be langrijkste instantie bij de inschakeling van de diensten van Bureau Slachtof ferhulp: 84% van de hulpvragen kwam tot stand via bemiddelingen van de po litie. In 13% van de gevallen namen slachtoffers zelf rechtstreeks contact op. Circo 30% van alle cliënten waarmee het bureau Eemland contact had was slachtoffer van een geweldsmisdrijf, ongeveer eenzelfde groep werd gecon fronteerd met vermogensdelicten zoals woninginbraken of vernieling. In 26% van de gevallen werd hulp geboden aan slachtoffers van een verkeersongeval en bij 3% was sprake van een zedendelict. In 1993 waren 48 vrijwillige medewer kers werkzaam voor Slachtofferhulp Eemland. De medewerkers zijn de af gelopen jaren steeds vaker geconfron teerd met ernstige misdrijven, waar door het beroep op de medewerkers ook extra zwaar wordt. Een selectiege- sprek en een uitgebreide basistraining vooraf zijn voorwaarden om hulp te kunnen gaan verlenen aan slachtoffers. Begeleiding, bijscholing en deskundig heidsbevordering krijgen gedurende de uitvoering van het werk veel aandacht. De noodzaak van een ruimere financië le ondersteuning t.a.v. personeelslasten is door het Ministerie van Justitie er kend door in 1993 en 1994 een extra subsidie beschikbaar te stellen. Bureau Eemland kon hierdoor in 1993 16 coördinatie-uren per week extra finan cieren (van 40 uur naar 56 uur). Met het toenemen van de hulpvraag groeit ook de organisatie, waarbij he laas, ondanks de extra subsidie van het Ministerie van Justitie, de beschikbare middelen ver achter blijven. Het goed laten werken van een organisatie van 48 vrijwillige medewerkers, met alle daar bij komende activiteiten, blijkt voor beide coördinatoren in toenemende mate een taak die alleen goed uitge voerd kan worden door het leveren van veel meer uren dan waarvoor zij wor den betaald. Alle gemeenten in het werkgebied leve ren inmiddels jaarlijks een bijdrage in de organisatie- en hulpverleningskos- ten. Per 1 januari 1994 dragen alle ge meenten f 0,25 per inwoner bij. Wil het Bureau Slachtofferhulp in de toekomst echter kunnen blijven voldoen aan het stijgende aantal hulpvragen dan is het noodzakelijk dat dit (geringe) bedrag iets verhoogd wordt tot f 0,30 per in woner. De Stichting Cabrio doet er alles aan om op 4 juni in het Openlucht theater aan de Soesterbergsestraat te starten met het eerste van een serie nieuwe programma's (een uitvoering van The Sound of Mu- sic), maar stuit daarbij op de traag heid van het gemeentebestuur. Het College heeft nog twijfels over de te venvachten verkeersdrukte en het parkeren. Het bestuur van de stichting is door B. en W. nog maar eens uitgenodigd om te komen praten met de wethouders Blommers en Van Logtenstein, een ge sprek dat voor komende donderdag op de agenda stond. Volgens Berna Kou semaker, de grote motor achter de her ingebruikneming van het Openlucht theater, is dat echter te laat om nog ze kerheid te kunnen scheppen over het doorgaan van de eerste voorstelling. Ze liet vorige week weten alles op alles te zullen zetten om het gesprek met de wethouders te vervroegen. Kousemaker is teleurgesteld over de houding van het gemeentebestuur. Volgens haar zijn de problemen simpel op te lossen door de bezoekers die de Soesterbergsestraat willen oversteken met "klaar-overs" of politie te begelei den. Het parkeerprobleem is overigens voorlopig opgelost, want de directie van Molendael heeft al toestemming gegeven voor het gebruik van het par keerterrein, dat tegpnover het Open- luchtheater ligt. Dpt geldt uiteraard maar zolang de Molendael-directie het nog voor het zeggen' heeft. De stichting heeft al kontakt gezocht met Sinaï, dat het ziekenhuiscomplex wil aankopen maar daarvoor nog wacht op het "groe ne licht" van Den Haag. De Sinaï-direc- tie. wil daarna pas verder praten met de stichting. De stichting voorziet grote problemen als het College niet op zeer korte ter mijn - na de langdurige onderhandelin gen die eraan vooraf zijn gegaan - toe stemming geeft voor het gebruik van het theater. "Het hele proces heeft meer tijd gevergd dan verwacht," aldus het ambtelijk advies, "en de zomerpro grammering dreigt daardoor in gevaar te komen. Nu alle stukken gereed zijn heeft mevrouw Kousemaker gevraagd om een spoedige beslissing." Cabrio wil het theater huren voor een periode van tien jaar, tegen de symboli sche huur van een gulden per jaar. Be heer en onderhoud zouden dan voor re kening van Cabrio komen, en de ge meente zou een jaarlijkse bijdrage van f4300 moeten verstrekken voor de kosten van de financiering, de opknap beurt en de exploitatie van het theater. Volgens de afdeling WVC van de ge meente is de verhuur van het theater op de manier zoals Cabrio heeft voorge steld "een unieke mogelijkheid om budgettair-neutraal een extra cul tuur-aanbod aan de ingezetenen aan te bieden". Een 39-bewoner van de Ereprijsstraat ontdekte vorige week dat van zijn auto twee banden waren lek gestoken. Wie de dader is geweest en wat zijn motief was is een raadsel. Soest is wel dol op het Soesterveen, als het maar geen geld gaat kosten. Visser begrijpt 'gezeur' niet van B. en W. over afgewezen golfbaan. Nog heel wat vraagtekens bij bouwplannen voor Bosstraat-gebied. Circus Herman Renz maandag en dinsdag met nieuw groots programma in Soest. Nieuwe poëziebundel van Bernard Daniels. Theaterbureau Soest presenteert openbaar solistenconcours. i, 4 1 Helicopterbemanning valt in de prijzen. 'Verloren zoon' Ronald de Roov keert terug naar SEC. Dertiende editie Avond vierdaagse Soest: 30 mei t/m 2 juni. 1 Bart Kareisen straks onder topbespanners op 'Roland Garros'. De Soester supermarkten Gemar (Parallelweg) en Van Doorn (Wiar- di Beckmanstraat) hebben vorige week bij de rechter in kort geding geëist dat de uitbreidingswerkzaam heden van de AH-supermarkt aan de Smitshof worden stilgelegd. De beide ondernemers vrezen "overbe- winkeling" door de bouwvergun ning die het gemeentebestuur heeft verleenden die volgens hen in strijd is met een behoorlijke belangenaf weging (concurrentie) en goede ruimtelijke ordening. Soest biedt geen ruimte voor zo'n uitbreiding (200 vierkante meter extra vloerop pervlak) van het levensmidde len-aanbod, is de redenering. De uitspraak van de rechter wordt vandaag verwacht. Aan de Titus Brandsmastraat bleken zowel de achterdeur als een raam van een woning geforceerd te zijn. Toch kwam de dief niet binnen. Aangifte deed de 46-jarige bewoonster. De politie is zeer te spreken over bewo ners van de Johannes Poststraat, op wier aanwijzing vorige week twee kna pen werden gepakt op vermoeden van het inbreken in auto's. Dat gebeurde om half een 's nachts. De jonge man nen, resp. 20 en 17 jaar en wonend in Soest, werden vastgezet op het bureau. Ze hadden drie auto's opengebroken. Op verzoek van het College van Burgemeester en Wethouders is een comité "Herdenking 50 jaar Bevrijding" geïnstalleerd. Doel van dit comité is het coördineren van de activiteiten die in verband met de bevrijdingsfeesten in de gemeente Soest gerealiseerd zullen worden. Het comité bestaat uit G.A.W.G.A. Plomp, voorzitter; mevr. S. van Doorn, secretaris,; A.L.F. Trip- paers, penningmeester; en de leden J.F.A. van den Pol, F.J. van Dus- schoten, B.J. van Ós en mevrouw Y.F. Graffner. Iedereen die ideeën heeft over de in vulling van de herdenking en de fes tiviteiten, zowel individuele burgers als verenigingen en instellingen, wordt verzocht kontakt op te nemen met het comité. Het correspondentieadres is: Raad huisplein 1, 3762 AV Soest, tel. (02155) 93443, fax (02155) 93734. ZIE ONZE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT! vaneen showdagen op de Soester Engh Natuurlijk bij uw rijwielspecialist (t.o. Winkelcentrum Soest-Zuid) GALLENKAMPPELSWEG1 SOEST-TEL 02155-12857 Vorige week is een begin gemaakt met de verbouwings werkzaamheden aan het gezamenlijke hervormde/gerefor meerde kerkcentrum de Open Hof, op de hoek van de Dalweg en de Veenbesstraat. De kerkzaal wordt uitgebreid en ver hoogd, om plaats (en licht en lucht) te bieden aan meer kerk gangers. In de tussentijd-tot oktober- wordt uitgeweken naar de katholieke Joanneskerk aan de Willaertstraat. In het na jaar moet hetgebou w klaar zijn. Vooralsnog biedt de kerk een enigszins ontluisterde aanblik. Soest gaat bij wijze van proef het nieu we fietspad tussen de Pimpelmees en de Eigendomweg verharden met asfalt. Dat is wel anderhalf keer zo duur als de gebruikelijke tegelbestrating, maar de dichte verharding maakt de veeg- en borstelmachine overbodig die het on kruid moet weghalen en de paden daar bij beschadigt. Wethouder Ries van Logtenstein zei vorige week in de raadscommissie Mi lieu dat hij het experiment graag aan gaat. "Bovendien krijg je daardoor een mooi glad fietspad." Wat hem betreft komen er meer van zulke paden in Soest. Volgens zijn voorganger, oud-wethou der Mieke Swinkels, zijn het juist (vracht)auto's die veel schade aan de fietspaden toebrengen omdat ze luk raak geparkeerd worden. Ze dacht niet dat de nieuwe veegmachines veel kwaad zouden aanrichten. Het borstelen werkt volgens het Colle ge prima, en dat is dan ook de reden dat het heeft voorgesteld om twee nieuwe machines aan te schaffen. De appara tuur wordt momenteel nog gehuurd. Sommige fracties lieten zich niet zo maar overtuigen. Jan Zwaanenburg, partijgenoot van de wethouder, drong aan op verder onderzoek naar andere, aanvaardbare" onkruidbestrij dings- middelen. De wethouder beloofde de commissie op de hoogte te houden. ^^^Apagina Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 BIEFSTUK Stroganoff 0050 per kiloZU. SUKADELAPJES per kilo1 c.~ SCHNITZELS (gepaneerd) -I O 50 per kiloI fc. Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. Dit weekend bij tuincentrum 't Vaarderhoogt extra aandacht voor het besproeien van uw dierbare tuin. Wij tonen u alle mogelijke systemen, van waterstopcontacten tot en met geavanceerde computersystemen, i Hoe u het zich ook wenst, ondergronds, bovengronds, handbediend, semi- of volautomatisch wij hebben het werkend en wel voor u klaar staar. Komt u maar met uw vragen en problemen, onze specialisten bieden u een pasklare oplossing. Dorresteinweg 72b Soest, tel. 02155 - 12883 100 gram 100 gram Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 b.v. tbizO vanaf550,-p.p. vanaf695,- p.p. Soesterbergsestraat 22 [Star* 3768 EJ Soest Telefoon: 02155-22803 STERREN IN REIZEN voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Op zee gekaakt en licht gezouten Bij ons vakkundig schoongemaakt en altijd vers van het mes Uiteraard 1e kwaliteit van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88

Soester Courant | 1994 | | pagina 1