sBauersi WWËËLt Soester Courant - Reclamekrant Stichting Velika houdt even zomerpauze om straks door te gaan met hulpactie Het monnikenwerk van Gerrit van Yembde: tien jaar bouwen aan een orgel Bauers Kwintet Nieuwe dienstregeling NS: 29 inei Nieuws van de gemeente Preventiecarav s Overhees in be1 Nieuwe Poëzi Centraal Nederland en VAD samen verder als Midnet Groep Vereniging SKK: 'Boter voor Polen' jÊ'[]TlU!UlS De Nieuwe Lelie Gasbuis moet onder biezenveld door worden omgelegd WOENSDAG 25 MEI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 4 WOENSDAG 25 MEI 1994 Opbrengst kaartenactie voor transportkosten Instrument ingewijd met huisconcert ooooooooooooooooo o 5gangen-menu f55,- Restaurant o Meningen van lezers Manegepony's (3) Wie vergelijkt leest de Soester Courant Zien we elkaar^ op het terras van Stadhouderslaan 15 Telefoon 16913 Commissie akkoord met krediet De tralies van het leve Enkele tientallen belangstellende Soesters hebben vorige week don derdag de informatieavond be zocht, die de Stichting Velika in C-drie had georganiseerd. De stichting houdt zich bezig met hulp aan Bosnische vluchtelingen, die in Kroatië worden opgevangen. De hulpactie startte destijds onder het motto "Laat Mustafa eenmaal Sin terklaas zijn" en is inmiddels vervolgd met speciale acties voor een bejaarde man en het 9-jarige zieke vluchtelin- getje Sabine, die door een aantal vaste bijdragers zijn "geadopteerd". Soest heeft in de afgelopen maanden grote hoeveelheden voedsel, kleding en an dere zaken bij elkaar gebracht, die in twee transporten (met Kerst en Pasen) naar voormalig Jogeslavië werden overgebracht. De bijeenkomst in C-drie was eigenlijk de eerste gelegenheid waarbij Martin en i Ivonne Wierink de inmiddels fors ge groeide "achterban" van de stichting rechtstreeks op de hoogte konden stel len van hun ervaringen. Centraal stond de veertig minuten durende videofilm, die ze op hun reizen hadden gemaakt en die op aangrijpende wijze de situatie onder de vluchtelingen in beeld bracht. De bezoekers konden vervolgens alle vragen stelden die ze wilden, waarop Martin en Ivonne zo goed mogelijk ant woord gaven. Vooral de manier waarop de vluchtelingen zich zo goed en zo kwaad als het gaat, onder vaak erbar melijke omstandigheden, door het le ven slaan had de belangstelling. Duide lijk werd dat de hulp vanuit Soest (en andere plaatsen) weliswaar beschouwd kan worden als de bekende druppel op de gloeiende plaat, maar voor de be trokkenen zelf van levensbelang is. Ivonne Wierink vertelde dat de hulpac ties voorlopig - tijdens de zomerperiode - op een laag pitje worden gezet. De on dersteuning van de "geadopteerden" gaat overigens gewoon door. Na de vakantie wordt de draad voor de inza meling van hulpgoederen etc. weer energiek opgenomen en wordt de hulpactie voortgezet. Kaarten In de tussentijd hoeft men overigens niet met de handen over elkaar te gaan zitten, want de stichting vraagt graag aandacht voor de prentbriefkaartenac tie. Er zijn - met welwillende medewer king van een drukkerij - in toaal 50.000 prentbriefkaarten gedrukt, met afbeel dingen van tien verschillende kinderte keningen, gemaakt door de kinderen van het vluchtelingenkamp in Velika. De tekenineen maken nn indrukwek- Een van de tien kindertekeningen die op de kaarten zijn afgebeeld. kende wijze duidelijk wat de kinderen hebben moeten doorstaan en waren vo rige week ook in C-drie te zien. De briefkaarten zijn verkrijgbaar in twee setjes van vijf tekeningen, die vijf gulden (per setje) kosten. De opbrengst is geheel bestemd voor de financiering van het eerstvolgende transport naar Joegoslavië. Wie belangstelling voor de kaarten heeft kan kontakt opnemen met de familie Wierink, Turfstreek 249, tel. 14963 ('s avonds). Ivonne Wierink vindt de kaarten - voorlopig zijn er genoeg - ook bijzonder geschikt voor afzet in grotere hoeveel heden, bijvoorbeeld door scholen, in stellingen of bedrijven, die op die ma nier een steentje willen bijdragen aan de actie. "Nee, ik heb nooit de aanvechting gehad oin het werk maar te laten liggen. Ik ben altijd vast van plan geweest om het af te maken, wat er ook gebeuren zou, al heeft het me wel een keer m'n baard gekost. Ik had gewed dat ik 'm zou afscheren als ik het orgel niet in 1988 klaar zou hebben, en dat lukte me niet." De Soester musicus Gerrit van Vemb- de, in het dagelijks leven onderwijzer aan de Da Costaschool maar in zijn vrije tijd vrijwel voortdurend bezig met mu ziek - o.a. als dirigent van de koorgroep van het Oecumenisch Avondgebed - kan eindelijk vaststellen dat de "klus" geklaard is. Ruim tien jaar heeft hij zijn vrije uurtjes en vakanties grotendeels opgeofferd aan de verwezenlijking van een vurige wensdroom: de bouw van zijn eigen (huis)orgel. Zijn baard is in middels allang weer op de gewenste lengte. I n de studeerkamer van de dri ve-in-wo ning aan de Valeriaanstraat prijkt sinds enkele weken een buitengewoon fraai orgel, uitgevoerd in grenehout en ge schilderd in een fluweelzacht Engels rood, met in sierlijke letters op beide deuren een toepasselijke Latijnse tekst, rechts "Amor Docet Musicam" (De liefde onderwijst de muziek), links "Acta Virum Probant" (De mens be wijst zich door zijn daden). Vooral die laatste tekst mag opgevat worden als een onderstreping van het monnikenwerk dat Van Vembde - "Ik heb geen technische achtergrond, dus ik moest altijd twee keer nadenken voordat ik begon" - in ruim tien jaar heeft verricht, met enorme discipline en grote nauwgezetheid, volgehouden tot in de kleinste details, óók in de inwendi ge onderdelen. 'Positief Hij kon daarbij gelukkig te rade gaan bij de ontwerper van het instrument, de Soester orgel-expert Jean Telder, die tien jaar geleden voor zichzelf een orgel besloot te bouwen. Het werd een zgn. "positief', een één-klaviersorgel met aangehangen pedaal, dat geen "eigen" stemmen heeft maar gebruik maakt van het pijpwerk van het klavier. Telder: "De registratie gaat terug op oude orgelprincipes uit de Renaissance, waarbij de registers zó in elkaar grijpen dat de boventonen elkaar vasthouden." Het instrument beschikt over uitgebrei de speelmogelijkheden en kan in begin sel - ondanks de beperkte registratie - wedijveren met elk groot orgel. Het aantal "stemmen" wordt vergroot door de Zuideuropese indeling van het kla vier in een bas- en een diskant-deel. De maten zijn ontleend aan een ontwerp van de 18e-eeuwse Amsterdamse or gelbouwer Vool. "Het is geen piepkast, maar een orgel met een volwaardige toon." Het instrument is overigens wel geïntoneerd op de ruimte van de stu deerkamer. Lof Telder, niet alleen cantor-organist van de Hilversumse Goede Herderkerk (waar Van Vembde hem regelmatig vervangt) maar ook landelijk orgel-ad viseur van de gereformeerde kerken, krijgt van de kersverse orgelbezitter alle lof toegezwaaid. "Hij had de kennis in huis, hij maakte de tekeningen, hij ken de de literatuur en had de ervaring, hij heeft me in de loop van al die jaren steeds met raad en daad terzijde ge staan." Telder en Van Vembde bouwden - op basis van hetzelfde ontwerp - vanaf 1983 aanvankelijk gelijk op, maar toen Telders orgel (in 1986) klaar was be vond het instrument van Van Vembde zich nog nauwelijks in "statu nascendi". De bouw kwam zelfs enkele jaren nage noeg stil te liggen door ziekte en allerlei andere perikelen en bovendien bleek het huis aan de Klarinet te klein om het orgel te herbergen. De onderdelen die intussen af waren vonden een plekje op de zolder, in afwachting van betere tij den en een ruimere behuizing. Die werd vier jaar geleden gevonden aan de Va leriaanstraat en dat bood voldoende in spiratie om de bouw voort te zetten. Tweelingzusjes De twee orgels zijn overigens geen ko pieën, al is het ontwerp volkomen iden tiek. Telder en Van Vembde spreken in dit verband van "tweelingzusjes", al is er twijfel over het juiste geslacht van een orgel. Van een bouwpakket willen de orgelbouwers overigens helemaal niet spreken. Het zijn dan ook beide unieke instrumenten, al staan ze in een traditie. Een "positief" wordt ook in grote ker ken wel gebruikt, omdat het met z'n be perkte omvang makkelijk te verplaat sen is. Het instrument werd vroeger - in de katholieke traditie - wel gebruikt bij processies, omdat het zich zo handig op een kar liet meenemen. Dat zal met dit instrument niet snel gebeuren. Voor Gerrit van Vembde is het bezit van het "met eigen handen gebouwde" orgel de vervulling van een oud ideaal. "Ik wilde altijd een écht instrument, geen elektronisch apparaat. Daarom heb ik destijds een piano aangeschaft, maar van huis uit ben ik toch meer een organist dan een pianist, al zijn het alle bei prachtige instrumenten." Nagenoeg alle orgelwerken zijn op het orgel speel baar, "dus ik kan hier m'n hele leven mee door..." Het grote voordeel van een orgel-aan-huis is dat hij op ieder ge wenst moment kan spelen. "Je pakt 'm makkelijk als je thuiskomt uit je werk, anders moet je naar de kerk. De toegan- gelijkheid is groter." 'Nu begint het pas' Er is een grote druk van hem afgevallen nu het instrument eindelijk klaar is. "In het eindstadium verlangde ik er steeds heviger naar om te gaan spelen, het duurde me nog veel te lang." Hij beseft nu pas goed dat het geheel ook in dit ge val méér is dan de som-der-delen. "Als je speelt realiseer je je niet meer hoeveel moeite en tijd het heeft gekost om al die onderdelen te zagen, te schuren en te lijmen. Dan denk je alleen aan de mu ziek. En dat is ook precies wat ik nu - eindelijk - kan gaan doen: spelen, puur spelen. Nu begint het pas..." Het orgel werd vrijdagavond op gepas te wijze officieel "ingespeeld" met een feestelijk huisconcert, waarin behalve De Soester orgelbouwers Gerrit van Vembde (r.) en Jean Telder. Gerrit van Vembde zelf ook een aantal van zijn muzikale vrienden - naast de cantor-organisten Jean Telder en Tjal- ling Roosjen ook Liesbeth v.d. Bosch (zang en fluit) en Kees Kuiper (fluit) - een werkzaam aandeel hadden. O O O O O O Eendepaté met cumberlandsaus Kervelbouillon met prei Neustongfilet gevuld met zalm Asperges flamande (ham, ei en boter) Butterscotchparfait met Tia Mariasaus Kortingsbonnen zijn bij dit menu niet van toepassing. Wijn-arrangement mogelijk. BURG. GROTHESTRAAT 55 TEL/FAX 02155- 1 25 16 OOOOOOOOOOOOOOOOO Het is gelukt! Ook voor Nanda (de tweede oude manegepony) is een huis gevonden, waar ze (hopelijk nog héél lang) kan blijven. In Soest, wat ik zo ge hoopt had, zodat de kinderen die op haar rug de eerste beginselen van het ponyrijden bijgebracht kregen, haar al tijd nog kunnen gaan knuffelen. Trou wens, het gezin waar ze zo liefdevol is opgenomen, heeft ook dochters die op Nanda les gekregen hebben. Er is alleen nog één probleem, en als zo vaak draait het deze keer ook weer om geld. Nanda moet, ook al is ze oud, toch nog geld opbrengen, om een nieuwe pony voor de manege te kunnen terug kopen. En nu kom ik nog f 500,- tekort. Nu hoop ik dat mensen die Nanda ken nen, en weliswaar geen plaatsje voor haar hadden, wél bereid zijn om een kleinigheid te geven. En dan heeft ook deze geschiedenis, op de valreep - ik had de moed bijna opgegeven - een happy end voor Nanda. Giften graag onder vermelding van "Nanda" op rek.nr. 54 93 22 973 v.d. ABN/AMRO (giro rek.nr. v.d. bank 184056.) Hellen Huisnian-Miiller, (tel. 02152-60170). Op 29 mei zullen de vervoerbedrij ven Centraal Nederland en VAD fuseren en onder de naam Midnet Groep verder gaan. Tijdens de ope ning van de nieuwe vestiging in Al- mere Buiten op 27 mei zal de nieu we vervoersonderneming zich pre senteren, onder andere met een vlootshow van voertuigen voor openbaar vervoer, groeps, toer- en taxivervoer. De bekende gele streekbussen van CN en VAD zullen vanaf 29 mei voorzien zijn van het nieuwe Midnet-vignet. Dat geldt ook voor de bussen en sneltrams van de Westnederland-vestiging Nieu- wegein, die opgenomen wordt in de Midnet Groep. De CN-vestigingen in de Haarlemmermeer, Leimuiden, Uit hoorn en Amsterdam gaan deel uit ma ken van de NZH. De nieuwe vestiging in Almere Buiten kenmerkt zich door een zogenaamde carportconstructie. Busboekjes per regio Voor de nieuwe dienstregeling, die ook op 29 mei ingaat, geeft Midnet zes regio nale busboekjes uit. Hierdoor kan de reiziger een boekje kopen dat goed over eenkomt met de regio waarbinnen het vervoer plaatsvindt. In deze boekjes zijn ook de vertrektijden van de trein en aan sluitingen opgenomen. Voor de volgende regio's zal voortaan een eigen openbaar vervoer gids ver krijgbaar zijn: regio Zwolle, Salland; Veluwe; Flevoland Noord-Oost; Amersfoort, Wageningen, Zeist; regio Almere, 't Gooi; regio Utrecht. De boekjes zijn vanaf medio mei ver krijgbaar bij de buschauffeur, de ver koopkantoren van het openbaar vervoer en de postkantoren. Boekje 3 verschijnt op 4 september. Nieuwe dienstregeling De nieuwe dienstregeling van Midnet zal in 't Gooi en de provincie Utrecht geen grote wijzigingen ondergaan. De belangrijkste wijzigingen per 29 mei voor Soest en Soesterberg gelden de buslijnen 72, 79 en 92. 72 Eemnes - Baarn - Soest (Soestdijk-Noord) Dé ontwikkeling van het vervoer in en naar Baarn valt tegen. De omweg die de bus door het Eemdal maakt op zijn weg tussen Soest en het centrum van Baarn staat een goede ontwikkeling van het vervoer tussen Soest en Baarn in de weg, terwijl de vervoersopbrengst van het Eemdal zelf ver beneden de ver wachtingen blijft. Ook de belangstelling voor het bedrijventerrein De Drie Ei ken in Baarn is teleurstellend. Daarom is besloten de route tussen de overweg in de Torenlaan te Baarn en het station zo veel mogelijk recht te trekken: vanaf Soest via de Toren- en Javalaan, vanaf station Baarn via de Vondellaan. De eerste twee ritten vanuit Eemnes zullen ongeveer een kwartier vroeger vertrekken om in Baarn een goede aan sluiting op de trein naar Amersfoort te kunnen geven (aankomst in Baarn om 7.43, resp. 8.47 uur). 79 Soesterberg - Utrecht Dit is een nieuw lijnnummer voor de route van de huidige lijn 92. Lijn 79 rijdt 's morgens (4 ritten) en 's middags (3 ritten) van Soesterberg via de Amers- foortsestraatweg naar Utrecht. 's-Middags vertrekt lijn 79 om 16.55, 17.55 en 18.25 uur uit Utrecht naar Soesterberg. 92 Soesterberg - Utrecht Deze lijn wordt omgenummerd naar 79. Op 29 mei gaat de nieuwe dienst regeling van NS in. Zoals bekend zal NS in de komende jaren veran deren in een zelfstandige en renda bele onderneming. Tegen deze achtergrond is de nieuwe dienstre geling nauwkeuriger afgestemd op Al enkele jaren probeert de Ver eniging Soest-Kedzierzyn/Kozle hulp te bieden aan alle mensen die die hulp nodig hebben in Kedzier zyn/Kozle, de zustergemeente van Soest. Veel steun krijgt de Vereni ging SKK daarbij van allerlei par ticulieren, organisaties en bedrij ven. SKK zorgt daarbij dan zelf voor transport, zodat de kosten van vervoer laag blijven. Woensdag 11 mei j.1. ontving de Ver eniging Soest-Kedzierzyn/Kozle in Den Dolder een flinke steun in de rug. Remia-Den Dolder stelde een grote voorraad margarine en dieet-margari- ne ter beschikking van het goede doel, een partij van maar liefst ruim 2000 ki logram!! Het is inmiddels de vierde keer dat de Vereniging SKjC een derge lijke gift van Remia ontving. Deze partij margarine werd al met eigen transport naar Kedzierzyn/Kozle gebracht en be zorgd bij het Caritas-kinderhuis, bij het kinderhuis Dom Dziecka, bij de Cari- tas-hulporganisatie en bij het poolse Rode Kruis. Het beleid van de Vereniging SKK is er op gericht om in de toekomst méér be drijven te betrekken bij de kontakten tussen Nederland en Polen, tussen Soest en Kedzierzyn/Kozle. Dat is voor dit 'boter-transport' ook gelukt. Het Kontakt der Kontinenten in Soester berg gaat renoveren en stelde een grote partij matrassen en bedden ter beschik king. In ziekenhuis II in Kedzierzyn vonden zij een goede plaats, evenals de door de fa. Ton Uyland ter beschikking gestelde kleuren-televisie voor de zus- ters-ruimte. De zusters zijn altijd pa raat, maar kunnen tussendoor ook eens even ontspannen. Door Soest kunnen zij kleurig kijken. vraag en aanbod. Treinen met een gemiddelde bezetting van minder dan tien reizigers zijn daarom niet meer in het nieuwe spoorboekje opgenomen. Het gaat daarbij vooral om treinen in de vroege ochtend en late avond. De stoptrein tussen Arnhem - Utrecht v.v. rijdt op maandag, dinsdag, woens dag en zaterdag na 20.00 uur, op don derdag en vrijdag na 21.00 uur en op zon- en feestdagen na 16.00 uur slechts éénmaal per uur. In de intercitydienst Den Haag - En schede v.v. kunnen reizigers niet altijd meer rekenen op een reis zonder over stappen. Op vele uren van de dag zal men onderweg moeten overstappen in het aangekoppelde treindeel Rotter dam - Enschede v.v., omdat het 'Haag se* gedeelte van de trein niet verder rijdt dan Amersfoort. In het internationale verkeer zal de Deutsche Bundesbahn zeer modern materieel inzetten in de dienst Amster dam - Berlin, terwijl de oude Duitse rij tuigen op de lijn Den Haag - Köln ver vangen worden door comfortabeler NS-intercityntaterieel. Door bezuinigingen bij de Belgische spoorwegen zullen de intercitytreinen van Roosendaal via Antwerpen, Gent en Brugge naar Oostende voortaan al leen nog op maandag tot en met vrijdag rijden. Op zaterdag en zondag is men aangewezen op de uurdienst Amster dam - Brussel, met een overstap in Ant werpen voor reizigers richting Gent en Oostende. Bovenstaand de belangrijkste wijzigin gen voor treinreizigers in het Westen van Nederland. Ook elders in het land zijn er aanpassingen van de dienstrege ling. Van de dagelijkse 900.000 NS-klanten zal een deel zijn vertrouw de reisschema moeten veranderen. Daar waar er sprake is van ingrijpende wijzigingen worden de treinreizigers extra geïnformeerd met affiches en fol ders in de treinen en op de stations. Alle vertrek- en aankomsttijden zijn natuurlijk te vinden in het nieuwe spoorboekje. Dit is vanaf 21 mei 1994 voor f 9,75 te koop op de NS-stations, de postkantoren en in de boekhandel. Er is ook een versie op diskette. Deze 'NS-Reisplanner' kost f 12,75. (publikatie onder verantwoordelijkheid van de Soester Courant) Reglementen water en zuiveringsschappen De provincie Gelderland gaat de regle menten op basis waarvan de water- en zuiveringsschappen werken verande ren. Als gevolg daarvan krijgen de meeste inwoners van Gelderland en enige Utrechtse gemeenten te maken met de schappen. Zo gaan zij bijvoor beeld waterschapslasten betalen. De ontwerp-reglementen liggen ter vi sie van 26 mei t/m 22 juni 1994 bij de water- en zuiveringsschappen, de ge meentehuizen die liggen binnen het ge bied van de schappen en de provincie huizen van Utrecht, Overijssel, Zuid- Holland en Gelderland. Binnen deze termijn kunnen schriftelijke bedenkin gen naar voren worden gebracht bij Ge deputeerde Staten van Gelderland, Postbus 9090, 6800 GX Arnhem. Informatie over de reglementen en de bedenkingenprocedure staat in een bulletin dat op te vragen is bij de provin cie Gelderland, Antwoordnummer 411, 6800 WC Arnhem (een postzegel is niet nodig). Gemeenterekening 1993 B. en W. maken bekend dat de gemeen terekening 1993 aan de gemeenteraad is aangeboden en voor iedereen ter in zage is gelegd. Tegen betaling zijn de stukken algemeen verkrijgbaar. Sloopvergunning B. en W. hebben een sloopvergunning verleend voor: het slopen van de woningen Kostver- lorenweg 3c, 5 en 5a, met bijgebouwen en bergingen. Bezwaarschriften AWB: binnen 6 weken bij B. en W. Wet Milieubeheer Aanvragen en ontwerp-beschikkingen: B. en W. willen vergunning verlenen aan: Deege Moffelindustrie BV, voor het uitbreiden en wijzigen van de werking van een inrichting bestemd voor het voorbehandelen, poedercoaten en zeefdrukken van metalen; De uitbrei ding betreft de chemische voorbehan deling van metalen en de chemicalién- opslag, Postweg 43 te Soesterberg. De stukken liggen ter inzage tot 25 juni in het gemeentehuis, de bibliotheek Albert Cuyplaan en de dependance publiekszaken Soesterberg. Bezwaren schriftelijk tot 25 juni bij het ge meentebestuur, of mondeling tijdens een openbare zitting (afspraak maken voor 15 juni). Inlichtingen: afd. Milieubeheer, tel. 93593.. Beschikkingen: B. en W. hebben bij besluit van 4 mei vergunning verleend aan: 1. Gideon Was en Beitsen, Indus trieterrein Nieuwe Gracht 2 (opslag van was en beitsen voor de grenen meu belsector en restauratie-artikelen voor de antiekhandel) 2. Ben Becker Int. Transportbedrijf BV, Industrieterrein Nieuwe Gracht 2 (voor het oprichten en in werking heb ben van een transportbedrijf). De stukken liggen ter inzage tot 6 juli in het gemeentehuis en in de bibliotheek Albert Cuyplaan. Eventuele beroepschriften rich ten aan de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019,2500 E A 's Gravenhage. De vergunning wordt na af loop van de beroepstermijn van kracht, ten zij voor die datum een verzoek is gedaan tot het treffen van een voorlopige voorziening. De beschikking wordt dan niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Inlichtin gen: afd. Milieubeheer, tel. 93593. Bouwzaken B. en W. zijn van plan vergunning te verlenen voor: 1. het uitbreiden en verbouwen van bedrijfsgebouwen op tuincentrum 't Vaarderhoogt en het vergroten van een nabij gelegen parkeerterrein, Dorre- steinweg 72b (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 2. het uitbreiden van een woonhuis, Hartweg'56 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 5 van de Woningwet). Bezwaren: schriftelijk vóór 9 juni bij B. en W. Stukken liggen ter inzage bij afd. ROB, ge meentehuis. De raadscommissie voor Milieu is vorige week akkoord gegaan met de besteding van een bedrag van 110.000 gulden voor de omlegging van een aardgasleiding in het pol dergebied bij de Peter van den Breemerweg, waar binnen afzien bare tijd het biezenveld wordt aan gelegd. De gasbuis moet onder het biezenveld door komen te liggen. Volgens het College is dat niet alleen de goedkoopste, maar ook de veiligste ma nier om de gasbuis te verleggen. De WD-fractie zette bij monde van Ellen Huberts wat vraagtekens bij het voor stel, dat haar teveel deed denken aan het "geschuif' met de kredieten voor de Schans, waarvoor oud-wethouder Mie- ke Swinkels (D66) vorig jaar zo op haar politieke kop had gekregen. Wethouder Ries van Logtenstein maakte de commissie duidelijk dat er nog niets wordt uitgegeven, maar dat het Gasbedrijf Centraal Nederland wel op korte termijn de opdracht moet krij gen om de gasleiding om te bouwen. "Anders lukt het niet meer voor de win ter." Volgens Swinkels mocht de nieuwe wethouder best een beetje schuiven binnen het krediet - zoals dat ook bij de Schans was gebeurd - en bovendien was er altijd nog een post onvoorzien. Arie van den Breemer begreep de WD-zorg wel en stelde vast dat het ge schuif bij de Schans tenslotte ook ten koste was gegaan van de "landschappe lijke inpassing". Van Logtenstein betoogde dat het be drag zonder problemen uit het al vast gestelde biezenveld-krediet kon wor den vrijgemaakt. Oorspronkelijk ging het volgens directeur van Gent om een veel hoger bedrag, maar in overleg met het GCN was het College tot deze op lossing gekomen. "We moeten nu de opdracht geven, de betaling komt la ter," aldus Van Gent. Bouwvergunningen Aangevraagd: Beckeringstraat 29-31: bouwen van een bedrijfsgebouw; Beckeringstraat 58: uitbreiden van een woonhuis; Braaniweg 17: uitbreiden van een woonhuis; Draailier 111: plaatsen van een dak kapel; Eemstraat 1-la: renoveren van een woning (wijziging); Hildebrandlaan 34: uitbreiden van een woonhuis; Minstreelpad 1: plaatsen van een erf- afscheiding; Nieuwe Gracht (naast nr. 10): bou wen van een bedrijfshal met kantoor; Parallelweg 13: uitbreiden van een kantoorruimte; Sinitsweg 8-30: wijzigen van de noord-gevel van de AH-vestiging (wijz. verl. verg.); Spad 1: aanbouwen van een serre; Turfstreek 217: plaatsen van een blokhut; Van Mecklenburglaan 28: aanbou wen van een serre; Walraven van Hallhof 14: plaatsen van een dakkapel; Wilhelminalaan 8: vergroten van een woonhuis. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, afd. ROB. Verleend: Boekweitland 62: plaatsen van een dakkapel; Burgemeester Grothestraat 43: ver nieuwen van een keuken en een badka mer; Clemensstraat 54: aanbouwen van een berging; Ferdinand Huycklaan 20-20a: bou wen van een dubbel woonhuis met ga rage en berging; Ferdinand Huycklaan (nabij nr. 2üa): bouwen van een bedrijfshal, kan toor en werkplaats;® Nieuwstraat 67: verbouwen en uitbreiden van een woonhuis; Tromslagerpad 3: plaatsen van een tuinschuurtje. Bezwaarschriften AWB: binnen 6 weken bij B. en W. De stukken kunt u inzien in het gemeente huis, afd. ROB. Kapvergunningen Aangevraagd: Valeriaanstraat 139: 1 berk, 1 den, 1 conifeer; Chr. Huygenslaan 19/21: 1 den; Ant. van Leeuwenhoeklaan 13: 1 den, 1 conifeer; Plesmanstraat 185: 1 eik; Genestetlaan 1: 1 conifeer. Bezwaren binnen 4 weken bij afd. Groenbe- heer, tel. 93709. Verleend: Mariastraat 12: 2 coniferen; Schaepmanstraat 61: 1 fïjnspar, 1 conifeer; Van Straelenlaan 23: 1 berk; Nieuwstraat 4: 1 berk; Varenstraat 39: 1 berk; Pijperpad 11: 1 prunus serotina; Freprijsstraat 51: 4 coniferen; Kerkstraat 10: 3 coniferen; Krommeweg 1 t/m 7: 1 berk, 1 beuk, 2 grove dennen. Gemotiveerde bezwaren binnen zes weken bij B. en W.. Vergaderingen raadscommissies Maandag 30 mei: Algemene Bestuurszaken. Dinsdag 31 mei: RO/Verkeer/Welzijn. Woensdag 1 juni: Milieu/ etc. Donderdag 2 juni: Financien c.a. Alle vergaderingen worden gehouden in het gemeentehuis en beginnen om 19.30 uur. Agenda en stukken liggen ter inzage in het Informatiecentrum. Het publiek kan gebruik maken van het spreekrecht (inlichtingen: tel. 93777). 19 f**" SLA UW tromSLAG BL Uw salade- en kout DE TROM Voor paricufiere vercorgi naar koude buffenen receptie) Champagne ontbijten belegde broodje relatiegeschenken complet DETROV Steenhoff 3764 BM 02155 - Tromslager FAXSERV] Preventie-medewerkers van de politie in district Eemland-Noord hebben de eerste preventie-advie zen in de wijk Overhees uitge bracht. In één week zijn al zo'n 300 adviezen gegeven. Naar verwach ting zal dit nog voor het einde van deze week uitgroeien tot circa 450 adviezen. De prcvenliccaravkn staat opgesteld in de omgeving van winkelcentrum de Tamboerijn. Door deze standplaats te kiezen worden ook veel inwoners van Overhees die buiten het proefgebied wonen in de gelegenheid gesteld om preventie-advies te vragen. Daar wordt dan ook veelvuldig gebruik van ge maakt. De firma's Hooijer en DAVO merken heel nadrukkelijk dat de preventiecara- .van operationeel is. De firma DAVO, de schenker van het gratis preventie- pakket aan de familie Snippen, geeft aan dat irj 90% van de gevallen waar er Poëzie is een bloedernstige zaal vindt hij. Een gedicht is geen mid del om een boodschap over t< brengen, maar een signaal van d( chaos waarin je zelf verstrikt ben geraakt. Gedichten schrijven i: een taalstrijd op het slagveld vai het denken over de machteloos heid van ons leven. Het gevoel t< hebben dat je het punt bereik waarop de taal je in bezit neemt ei je naar de rand van de afgrom duwt. De nieuwe bundel "Openingen" beva gedichten ter gelegenheid van de ope ningen van de vele exposities die in "D Bereklauw" de afgelopen 12'/: jaar z gehouden. "Openingen zijn voor m gelegenheden waarbij een ieder die ee openingswoordje doet, in milde be woordingen iets zegt over het werk va een ander", zegt Bernard Daniëls. A je daaraan een gedicht wilt toevoege ontstaat bij mij het conflict dat de bee den die een schilderij oproept dikwij niet aansluiten bij de wereld waarop i op dat moment zit. Ik gebruik het heel van een schilderij als een metafoor vo( de alledaagsheid van mijn bewustzijn Openingen zijn daarom ook gedichte over het dagelijks gevecht met het bi wustzijn. Iedere dag is een opening o deze grens te doorbreken: "We zitte gevangen in ons eigen leven. We zittc gevangen voor de televisie bij het zit van de complete chaos in de werel Gevangen voor het raam als ik de ona zienbare stroom auto's voorbij zie k men vol heb- en vetzucht van de We terse wereld, het koopkrachtplaatje v;

Soester Courant | 1994 | | pagina 4