Soester Tuincentrum "1199,- GOUDEN SNAAR's KLEINSTE rroots jazzweekend in Artishock 25% korting op alle terracotta aardewerken. Kaartencollectie Jan van Steendelaar schitterende rondwandeling door Soest Circus Renz boeit Soester publiek De Nieuwe Lelie 25Wx2 Programma donderdag 2 juni t/m zondag 5 juni Ruime parkeergelegenheid. Wieksloterweg 37 (W.Z.) - Soest Telefoon 02155 -1 67 76 (StB&rSk- Inbrekers halen 4.500 gulden uit schoolgebouw Geld, passen en videorecorder uit woning gestolen 10 CD-wisselaar Telefoon 02155 -1 21 32 so <E Jan Visser opent expositie in raadhuis Steenhoffstraat 13a-15 - Soest Inbraak woning aan Gallenkamp Pelsweg Autoradio-cassettespeler met SOESTER COURANT PAGINA 9 Donderdag 21.00 uur, film: 'De Laatste Sessie' en diverse unieke filmfragmenten. Vrijdag 21.00 uur, concert: MoeNie-WanniNie o.l.v. Sean Bergin. Zaterdag 21.00 uur, concert: Michiel Borstlap Sextet. Zondag 21.00 uur, concert: Workshop-orkest en het Paul Weiling Trio. Zaterdag en zondag: Jazzworkshop o.l.v. Tjitze Vogel. Stadhouderslaan 15. Tel. 16913 ESTER TUINCENTRUM WIEKSLÜTERWEG SOESTER TUINCENTRI Uit een schoolgebouw aan de Vale riaanstraat is vrijdag 4.500 gulden ge stolen. Het geld zat in de kluis van de school. Ook werd een giropas meege nomen. In het pand werden geen braak sporen aangetroffen. Namens een bedrijf aan de Clemens- straat werd aangifte gedaan van diefstal van achterlichten. Die werden van een oplegger gedemonteerd. Inbrekers hebben vrijdagnacht huisge houden in een woning aan de Wolle gras. Ze namen twee portemonnees, paspoorten en een tas met een video recorder mee. Andere spullen lieten ze om onbekende reden achter op het ter ras van de woning. De inbrekers waren binnengekomen door het slot van de achterdeur met een schroevedraaier te forceren. Kenwood KDC-C602 KRC-255L Bij inlevering van deze advertentie 50% voordeel op inbouw! (Geldig tot 2 weken na deze advertentie.) werk te zien. Daarnaast is dit concert zonder meer de moeite waard voor een ieder die belangstelling heeft voor mo derne (jazz)muziek. Ondanks de ogen schijnlijk beperkte triobezetting gaat het hier om een kleurrijke formatie. Het ontbreken van een accoordinstrument (piano of gitaar) geeft de groepsleden meer speelruimte. Het is niet voor niets dat in de wat vrijere vormen van jazz het sax-bas-drums trio nogal veel voor komt. e Vereniging Artishock presenteert in het komende weekend een pro- anima met diverse activiteiten, georganiseerd door de jazz-werkgroep, in samenwerking met het Filmhuis van Artishock. Het begint donderdag 2 juni met de documentaire "De Laatste Sessie" van Hans Hylkema over de legendarische jazzmusicus Eric Dolphy. Verder is er een drietal zeer verschillende concerten op vrijdag-, zaterdag- en zondagavond. Daar tussendoor wordt een workshop gegeven door Tjitze Vogel en zijn er nog diverse filmfragmenten te zien. Behalve deelname aan de workshop, waarvoor een kleine vergoeding gevraagd moet worden, zijn alle activi- tèiten gratis toegankelijk. Bij het samenstellen van het programma is overlapping van activiteiten zorgvuldig vermeden. Het is dus - ook voor de deelnemers aan de workshop - mogelijk het gehele festivalaanbod tot Ich te nemen. zi Donderdag, 21.00 uur Filmhuis: 'De Laatste Sessie' Filmhuis Artishock bijt het spijts af van een uniek jazz-weekend. Vooruitlo- :nd op de presentatie van drie jazz- >ncerten, die op vrijdag-, zaterdag- en ►ndagavond plaatsvinden, wordt op [onderdag 2 juni geopend met de jazz- Dcumentaire. "De Laatste Sessie" van !ans Hylkema. 'e Laatste Sessie" is opgebouwd uit :s delen, waarvan de titels overeenko- len met die van "Last Date", de pos- uum verschenen LP met opnamen jie Dolphy kort voor zijn plotselinge lood maakte - overigens met Neder- indse jazzmusici die in de film nog uit- [ebreid aan het woord komen, ric Dolphy (1928-1964) werd gebo- •n in Los Angeles, begon al heel vroeg uziek te maken en zou later uitgroeien >t een virtuoos op altsax, basclarinet en luit. Vanaf 1960 werkte hij mee-aan :n groot aantal opnamen met illustere dgenoten als John Coltraine, Charles lingus en Ornette Coleman. Daar- laast leidde hij zijn eigen groepen, maar laas nooit lang achtereen; wellicht staat een deel van zijn tragiek hieruit lat hij te lang sideman gebleven is. 'och lag ook daar een deel van zijn ta rnt; hij kwam, in welke muzikale om- leving dan ook, altijd goed uit de verf n drukte met zijn bijdragen een stem- jel op de muziek. Deels door zijn zeer arakteristieke toon, deels door de op- jouw van z'n solo's (uiterst grillige me- pdieën, grote intervallen) herken je lem als je hem eenmaal gehoord hebt "t duizenden. e film bevat veel origineel materiaal in je vorm van concertregistraties zodat Ie toeschouwer al een aardige indruk ïjgt van zijn muziek. Ook komen er, Öfoiddels interviews, allerlei mensen aan liet woord die Eric Dolphy van nabij ge- Wend hebben. Onder meer zijn vrien din, de danseres Joyce Mordecai, die nu een dansschool heeft in New York, als ook diverse musici. Zo vertellen Misha ^Mengelberg, Han Bennink en Jacques Sïchols over hun korte samenwerking met Dolphy. /Onherroepelijk nadert de film z'n tragi sche einde. Eric Dolphy lijdt aan een niet onderkende suikerziekte en dat wordt hem fataal. Tijdens een sessie in Berlijn stort hij in, wordt naar een zie kenhuis gebracht, krijgt niet de juiste I behandeling en sterft. Ook oyer deze laatste uren krijgen we gesprekken met ooggetuigen te zien. Met name in dit soort passages toont Hylkema zijn ta lent: hoe gemakkelijk immers had hij hier kunnen verzanden in sentimentali teit, maar dat gebeurt niet, trouwens nergens in de hele film. ."De Laatste Sessie" is een prachtige do cumentaire; vaak ontroerend maar nooit sentimenteel, informatief zonder één ogenblik saai te worden, eigenzin nig qua vorm zonder dat de inhoud daardoor wazig wordt. Eric Dolphy was een groot musicus en Hans Hylkema gaf hem met "De Laatste Sessie" een waardig eerbetoon. Aanvang: 21.00 uur. Entree f 7,50; qp/65+ f 5,-. Meerjazzfilms Hoewel de jazzgeschiedenis hoofdza kelijk is vastgelegd op geluidsdragers, zijn er van veel musici ook prachtige filmfragmenten bewaard gebleven. He laas wordt hiervan slechts sporadisch iets vertoond. Het past dan ook in de opzet van het Jazzweekend om enige gevarieerde fragmenten te vertonen. Dit wordt mogelijk gemaakt door de welwillende medewerking van Theo Bovenkerk die enig filmmateriaal uit zijn indrukwekkende archief ter be schikking wilde stellen voor vertoning tijdens het Soester Jazzweekend. Na afloop van "De Laatste Sessie" zul len een aantal, over 't algemeen tame lijk korte, maar ook nogal uiteenlopen de opnamen vertoond worden van il lustere jazzgrootheden als Miles Davis, lester Young, Duke Ellington en Teddy Edwards. Aanvang: kort na afloop van "De Laat ste Sessie". Vrijdag 3 juni, 21.00 uur: Jazzconcert: MoeNie- WanniNie o.l.v. Sean Bergin Een merkwaardig Amsterdams orkest gaat schuil achter deze al even ongewo ne naam. Een aantal amateurmuzikan ten die nog niet zo lang geleden deel uit maakten van een workshop o.l.v. saxo fonist Sean Bergin besloot het niet daarbij te laten en ging verder als groep. Daarbij bleef Bergin nauw verbonden met zijn voormalige leerlingen; hij is nu hun artistiek leider, arrangeur en nog zo 't één en ander en hij verzon de naam van de groep: een uit het Afrikaans af komstige uitdrukking die de mensen oproept tot een zekere mate van zorge loosheid - niet zo vreemd voor wie de muziek van MoeNie-WanniNie ge hoord heeft. Ondanks hun korte bestaan heeft deze groep al heel wat optredens achter de rug, deels in het reguliere jazzcircuit, maar ook daarbuiten (op feesten e.d.). Ook vond een gezamenlijk optreden plaats met het Trio San Fransisco (S. Bergin, Danielle d'Agaro en Tobias Delius). Het repertoire van MoeNie- WanniNie is eigenaardig: een mengsel van Afrikaanse dansmuziek, niet al te voor de hand liggende jazz (stukken van o.a. Rahsaan Roland Kirk en Dudu JM o MoeNie- WanniNie vrijdag). Pukwana), reggae en blues. Duidelijk is de invloed van Sean Bergin aanwezig; hij schreef een paar stukken voor de groep, maar ook los daarvan klinkt de Zuidafrikaanse muziek door. MoeNieWanniNie is een enthousiast amateurorkest en presenteert zich ook als zodanig, hetgeen de nodige misver standen op kan roepen. Het gaat hier beslist niet om mensen die in een te vroeg stadium al het podium op willen ten einde aldaar hun matige kunstjes te vertonen. Deze musici zijn wel degelijk in staat om een behoorlijk stuk werk af te leveren: de thema's worden op een zelfverzekerde wijze neergezet, er is sprake van fraai samenspel en goede so lo's tegen de achtergrond van een stevi ge begeleiding. Samenstelling: Sean Bergin - tenorsax, Marianne Aaldering - sopraansax, Ta mara Boersma - sopraansax, Sacha van Hoorn - sopraansax, Ellen de Ligt - alt sax, Elvira Nieuwerf - altsax, Jan Pieter Wouda - tenorsax, Atten van der VTugt - baritonsax, Guus Stegeman - trompet, Guido Peters - clarinet, Ime Broer - gi taar, Hans Bijleveld - bas, Rob Koning - drums. IflinUlNaONIfli U31S30S □9Mld3101S>l3IM IAIflHiN3DNin.L U31S30S Michiel Borstlap (zaterdag). Zaterdag 4 juni, 21.00 uur: Jazzconcert: Michiel Borstlap Sextet Deze groep debuteerde verrassend met CD "Day Off', maar dat is alweer een tijdje geleden. De bezetting is inmiddels iets gewijzigd, en de groepsleden heb ben tussentijds in allerlei andere forma ties ruime ervaring opgedaan. Wat de samenstelling betreft is hier sprake van een veelbelovende band: tenorsaxofo nist Yuri Honing is al tamelijk bekend (hij gaf begin '93 met zijn trio nog een zeer goed concert in Artishock), trom pettist Eric Vloeimans deed gedurende de laatste jaren veel van zich spreken in een groot aantal Nederlandse bands en Benjamin Herman (bekend van o.a. Fi- ve Up High) is een van de meest verras sende alt-saxofonisten van de laatste tijd. Met achter zich de ritmesectie be staande uit piano, bas en drums, vor men zij de frontlijn van dit sextet. Wat is er allemaal veranderd sinds de verschijning van de debuut-CD van het Michiel Borstlap Sextet? Zoals gezegd de bezetting: inmiddels zijn de Belgi sche bassist Nicolas Thijs en de Berlijn- se drummer John Schröder tot de groep toegetreden. Van laatstgenoemde kan naar verluid zelfs een heuse rap ver wacht worden, iets wat op de CD (zo'n lV: jaar geleden opgenomen) niet aan de orde is. Ook bespeelt Michiel Borst lap, behalve de piano, nu ook de syn- theziser en heeft Nicolas Thijs een akoestische én een elektrische bas bij zich. Wellicht draagt dit alles bij aan een nog kleurrijker groepsgeluid. Samenstelling: Eric Vloeimans - trom pet, Yuri Honing - tenor- en sopraan sax, Benjamin Herman - altsax, Michiel Borstlap - piano/syntheziser, Nicolas Thijs - bas, John Schröder - drums en stem. Zondag 5 juni, 21.00 uur: Slotconcert: Paul Weiling Trio Met een optreden van deze opmerkelij ke groep wordt het Soester Jazzweek end afgeloten. Voor de workshopdeel nemers is dit een mooie gelegenheid om, nadat zij zelf hebben gespeeld, hun leraar, de bassist Tjitze Vogel aan 't Drummer Clarence Becton kan inmid dels terugblikken op een indrukwek kende carrière (hij werkte o.a. met Earl Hines, Thelonious Monk en Mal Wal- dron) maar blijkt zich nog steeds met nieuwe muzikale ontwikkelingen bezig houden, zoals blijft uit zijn deelname aan dit trio. Paul Weiling en Tjitze Vo gel zijn actief binnen een aantal opmer kelijke Nederlandse groepen. Zo ma ken beiden deel uit van het quintet Vo- gelVijf, waarmee in februari j.1. nog een voortreffelijk concert werd gegeven in Artishock. Het trio o.l.v. saxofonist Paul Weiling speelt een geheel eigen en enigszins Europese vorm van geïmpro viseerde muziek. De fraaie en door hecht samenspel gekenmerkte improvi saties spelen zich deels af binnen de ei gen composities, deels op basis van ou dere jazzcomposities. In het laatstge noemde geval zijn dat opmerkelijk ge noeg vrijwel allemaal stukken van pia nist Thelonious Monk. Nu zijn er wel meer groepen die zich (soms zelfs exclusief) met de tegen draadse en na al die jaren nog steeds verrassende muziek van Monk bezig houden, maar het Paul Weiling Trio doet dat op een zeer originele wijze. Hoewel het hier gaat om een jazztrio in de moderne zin van het woord, dus om een drietal gelijkberechtigde musici, lijkt het er toch op dat de leider met zijn zowel krachtige alsook lyrische spel op de beide saxen nog het meest z'n stem pel drukt op het totale groepsgeluid. Samenstelling: Paul Weiling - tenor- en sopraansaxofoon, Tjitze Vogel - bas, Clarence Becton - drums. KENWOOD De nieuwe CD-wisselaar van Kenwood is de kleinste CD-wisselaar op de markt en kan 10 CD's razendsnel wisselen. Zo heeft deze speler een uitgebalanceerd zwevend ophangmechanisme met leeskopsturing bestand tegen schokken, trillingen en hitte. De CD-wisselaar kan zonder problemen horizontaal, verticaal of in een hoek van 45° worden geïnstalleerd zonder kwaliteitsverlies. De nieuwe radio-cassettespeler met CD-wisselaar sturing en afneembaar front heeft 2 x 25 Watt vermogen en 24 voorkeurstations, een losse eindversterker aansluiten is ook mogelijk. voor televisie, video, camcorders, hifi-stereo, cd's voor persoonlijk advies en een stipte service voor betaalgemak bijv. Pincode binnen 8 dagen omruilgarantie voor installatie en instructie voor extra garantieverzekering tot 5 jaar V.l.n.r. Willem van Oosten, Jan Vis ser en Jan van Steendelaar. laten voorlichten." Het was hem verder opgevallen dat de mensen op oude an sichten altijd recht in de lens kijken en bewust poseren. "Inzoomend" op Van Steendelaar zelf noemde hij hem "jarenlang de beste journalist van Soest" en koppelde daar aan vervolgens een beschouwing over de identiteitsschaamte waaronder de regionale kranten van vandaag gebukt zouden gaan. De meeste historische prenten gaan op de expositie vergezeld van foto's van overeenkomstige plekjes, die zeer re cent genomen zijn. Het verschil ontlok te de beschouwers soms diverse uitroe pen van verbazing. Wedstrijd Ter gelegenheid van de expositie wordt er ook een wedstrijd gehouden. De deelnemers moeten daarvoor zelf plek jes in Soest fotograferen, waarvan ze menen dat er een ansichtkaart uitge bracht zou moeten worden. Voor de winnaars zijn o.a. fotocamera's be schikbaar en t.z.t. komt er ook een ex positie, zo is de bedoeling. Visser opende de tentoonstelling (on der het motto: het bloed kruipt waar het niet gaan kan) met een ietwat nostal gisch gedicht van eigen hand over de verloren schoonheid van Soest: Het land van Soest Te dien dage was de kom van Soest vol goegemeent, eenvoud tussen de stenen, hagen van vertrouwen, ont spannen deuren naast vensters van bekrompenheid, een kom vol licht en ruimte, speelstraten, kinderstem men, trage wielen van korte duur. Hedentendage is de kom van Soest leeg van droefenis, trottoirs vol lariekoek, gevels van cliché en plastic herrie, afgrond, stenen des aanstoots, asfaltperken, een volle kom met mensen, zelfs vindt de musch er geen huis o heer. Een TV, een draagbare telefoon, een telefoonbeantwoorder en 15 cd's; dat nam een inbreker vorige week mee uit een woning aan de Gallenkamp Pels- weg. De dief kwam binnen door een schroevedraaier tussen de deur te zet ten waarop de deur vrij gemakkelijk opensprong. Het slot van de deur is dan ook niet beschadigd geraakt. De hele maand juni is tijdens de openingsuren in het gemeentehuis de al bijna legendarische prent briefkaarten-expositie te bezichti gen van Jan van Steendelaar. De 50 foto's - door Willem van Oos ten "opgeblazen" tot posterfor maat - vormen een selectie uit de verzameling van de bekende Soes ter journalist en geven een fraai beeld van Soest en Soesterberg sinds omstreeks 1890. De expositie werd vorige week op feestelijke wijze geopend door oud wethouder Jan Visser, die vaststelde dat Van Steendelaars foto's een univer sele waarde hebben gekregen, omdat ze iets registreren van het verleden en de werkelijkheid, betrouwbaarder dan een tekening of een schilderij. Volgens Vis ser zijn sommige foto's intussen ook fi nancieel waardevol. Visser omschreef Van Steendelaar als "onze Soester kaartenhuisman", die de ansichten op beurzen ruilt en koop, in de wetenschap dat ze steeds meer waar de krijgen. De bron van de collectie lag bij Van Steendelaars grootmoeder, die een verzameling bewaarde in insteekal- bums. "Het is allemaal voltooid verle den tijd," aldus Visser. Volgens hem is de hele collectie foto's een schitterende rondwandeling door Soest in de jaren 1895-1965. "Iedereen die in Soest woont moet ze zien om te beseffen waar we heden planologisch en esthetisch mee bezig zijn in onze ge meente, als je je door het verleden wilt Op de Eng hebben honderden mensen genoten van de kun sten van acrobaten, jongleurs, leeuwentemmers en natuurlijk de clowns van Circus Renz. De artiesten van de piste gaven voorstellingen op maandagmiddag, -avond en dinsdagmid dag. Op maandagavond konden meer dan honderd mensen naar binnen met een gratis toegangsbewijs. Dat was mogelijk gemaakt door de actie die Circus Renz in sa menwerking met de Soester Courant hield. Tegen inlevering van de advertentie van Circus Renz, die vorige week in deze krant stond afgedrukt, konden de mensen op het kantoor van de Soester Courant een kaartje in ontvangst nemen. De Soes- ters die daarvan hebben geprofiteerd, zullen er geen spijt van hebben gehad.

Soester Courant | 1994 | | pagina 10