1- a ss Oranje wordt onoverwinnelijk dankzij 'telepatische kaart' uit Soest Zwemfandag in Aqua Indoor Eerste bewoners Apollo: fam. V.d. Berg Tennisvereniging LTV bestaat 20 jaar Kleine en grote kunst in de Bundeling Laatste diploi Amerikaanse Of1 Gevraagd VASTE-, en INV AL- LOPERS 1 SPORT! 1 SPORT! SOESTERBERG! WOENSDAG 1 JUNI 1994 SOESTER COURANT 'Kijkkader'presenteert magisch hulpmiddel Soester Courant Actie voor kleuterdagverblijf Bethanië ZWEMMEN Duivenberichten Autokrakers kunnen niet stilzitten Vernielingen en diefstal bij Knickerbockers PAGINA 1Q BADMINTON Diplomaregen bij BC Badso Kwart miljoen schade bij brand in werkplaats Eer komt toch Soesterbergers toe Feestelijke receptie in eigen home Gezondheidscentrum bestaat tien jaar Ziek zijn, beter worden Apparatuur uit bedrijf gestolen Stoelen tekort in Caroluskerk The Class of Nineteen Soester Courant in Soesterberg Fietsvierdaagse van Leatitia Caroluskoor krijgt nieuwe dirigent NEDERLAND WOROT WERELDKAMPIOEN MET BEHULP VAN DEZE TELEPATISCHE KAART EN JOUW GEESTESKRACHT BEN J4J C»fc 12* MAN VROUW SN HET VRD HM IS ORANJE ONOVERWINNELIJK Cil JiRUlKSAANWIJZINC.: Lli VERDtDIGING; IN OF AANVAI JDfPE WIJSVINGER WRljf Jt OVER if DAAkMft GEBFUIK |E AFSLUITEN TER Wijl ff MC tl INTENS DENKT ONDOORDRINGBARE MUUR NtE' VERGETEN" JE VAN SPEflHCtFT IN ffcf DE RU T uw TEltPATlSCHE KR Ai i JT OM HET ORANJETEAM ft HfiKN GOALS TE MAKEN Als het Nederlands elftal straks in Amerika de wereldtitel in de wacht sleept - en weinigen twijfe len daaraan - zal dat mede te dan ken zijn aan de "telepatische kaart" waarmee de televisiekijker het verloop van de wedstrijden persoonlijk kan beïnvloeden. De kaart is vanaf vandaag in de handel in heel Nederland. De kaart is ontworpen door Ton Paauw, van de inmiddels gerenom meerde uitgeverij Kijkkader uit Soest, en werd gisteravond gepresenteerd in het televisieprogramma "Het Idee" op Nederland 1, van de NCRV en de Na tionale Ideeënlijn. Het idee voor de kaart is daar enige tijd geleden gelan ceerd, toen een kijker de suggestie deed om het Oranje-elftal telepatisch te steu- voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 nen. De NCRV heeft kaartenmaker Ton Paauw, wiens opmerkelijke prent briefkaarten intussen buitengewoon populair zijn, gevraagd dat idee op zijn manier uit te werken. Dat is hem gelukt. "Nederland wordt wereldkampioen", staat er in oranje let ters op de kaart (een royaal formaat briefkaart) te lezen. "Met behulp van deze telepatische kaart en jouw geest kracht ben jij de 12e man of vrouw in het veld en is Oranje onoverwinnelijk." Op de kaart staat het speelveld afge drukt, compleet met middenstip, belij ning en "groenzones". Bij de doelen is een perforatie aangebracht. De bedoe ling is dat de bezitters van de kaart voor een optimale verdediging dit gaatje met duim en wijsvinger stevig dichtknijpen (althans bij het Oranje-doel) en gelijk tijdig intens denken aan een ondoor dringbare muur. Met de andere wijsvin ger moeten ze wrijven over de groenzo nes, in de richting van het vijandelijke doel. Met de telepatische kracht die daarvan uitgaat wordt Oranje juist ge holpen om doelpunten te maken. Niet loslaten Een.niet onbelangrijk detail is de wisse ling van speelhelft; dan moet het dus precies andersom, zoals de tekst - wel licht niet geheel overbodig - waar schuwt. De kaart mag tijdens de wed strijd absoluut niet losgelaten worden, óók niet tijdens koffie inschenken/ drinken, een sigaret opsteken, het op springen van bank of stoel, vinger- kramp, echtelijke ruzies, telefoonge sprekken, plaspauzes en andere al dan niet natuurlijke "onderbrekingen", In het zwembad van Aqua Indoor kan zaterdag worden meegedaan aan de landelijke zwemfandag. De bezoekers kunnen daarbij geld verdienen voor medisch kleuter dagverblijf Bethanië. Voor iedere persoon die minimaal vier keer van de glijbaan afgaat, stelt Aqua Indoor twee gulden beschikbaar. Wedvlucht: Pont St. Maxence; Af stand: 373 kilometer; Wind: noord; Duiven in concours: 486 (De Zwa luw), 363 (De Vriendschap), 144 (Soest); Snelste duif: J. van de Brakel Zn (De Zwaluw), 1.026,03 meter per minuut. PV DE ZWALUW J.v.d. Brakel zonen 1 2 6 40 48 54 75 93 114 116; W. van Dorrestein3 18 60 103 112 117 120; V.d. Brakel - de Beer 4 12 17 20 42 91T. Klomp 5 36 73 81 108; J.W.E. Stam 7 34 39 47 63 65 90 107 118 121H. de Bree 8 41 51 66 82 83 86 100 113; R. Voskuilen 9; G. Rijksen 10 23 32 38 46 56 68 99; A. de Bes 11 24 37 67 71 79 89; A. van Ginkel 13 29 50 53 62 74 78 85 95 102; J. v.d. Belt en Klz. 14 15 16 44 57 70; M. Kanters 19 55 58 64 97; H. van Es 21 76 87 94 110; H. Vonk 22 69. DE VRIENDSCHAP C. Bokma 1 4 21 34 56 62; Vaessen/Vee- nendaal 2 43 48; J. v. Groningen 3 23; Al- ternaar/Reijerse 5 28 29 39 40 46 52 53 65 68; B. Huizinga 6 22 61; T. Kok 7 25 36 38; J. Rauch 8; R. Eimers 9 1117 19; B. Schim mel 10 12 16; J. Vogel 13; Comb. Kamer beek/Rauch 14 24 66. A. Rookhuizen 19 10; R. v. 't Net 2 19 20 24 25 28; L. Vogel 31113; H. Huisman 4 12 15 17 18 2126 29; A. Tennissen 5 6 8 16 23; D. Huisman 14; A.A. de Kruyf 22; C. Kamphorst 27. Wedvlucht: Ruffec; Afstand: 778 ki lometer; Duiven in concours: 15 (De Vriendschap); Snelste duif: Altenaar/ Reijerse (984 meter per minuut). DE VRIENDSCHAP Altenaar/Reijerse 1 2 4 5 7 12; Comb. Ka- merbeek/Rauch 3; C. Voerman 6 8 11 13 14 15; B. Schimmel 9 10. Aqua Indoor heeft daarmee gekozen voor een lokaal doel. Landelijk wordt in veel zwembaden gezwommen voor het Texelse Ecomare, waarbij voor tien baantjes zwemmen geld beschikbaar wordt gesteld. Aqua Indoor heeft voor een andere benadering gekozen: Glij den voor Bethanië. Het kleuterdagverblijf is voor kinderen van één tot en met zeven jaar die in ont wikkeling worden bedreigd door medi sche-, gedrags- of opvoedingsproble men. Hoe meer mensen zaterdag vier keer van de glijbaan afgaan, hoe meer geld Bethanië krijgt. In het bad zullen daarom meerdere glijbanen worden neergezet. Er komt een mini-glijbaan voor de kleinere bezoekers in het peu terbadje. Aqua Indoor is zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Een kaartje voor de landelijke zwemfandag kost 6,20 gul den. Van tien tot drie uur kunnen kin deren meedoen aan de teken- en knut- selwedstrijd. De prijsuitreiking daarvan vindt om 15.15 uur plaats. Opnieuw is in Soest een reeks van in braken in auto's gepleegd. In de nacht van donderdag op vrijdag werden au to's op de Korte Hartweg, de Wiardi Beckmanstraat en de Troelstrastraat opengebroken. In alle gevallen ver dween de radio. In de daaropvolgende nacht waren au tokrakers actief op de Merelweg, de Nieuwstraat en de Akkeren. Ook daar werd geluidsapparatuur buitgemaakt. Honkbalclub "De Knickerbockers" aan de Koningsweg is gisteren het slachtoffer geworden van vandalen. In de kantine werden vernielingen aange bracht die een schadepost van 7000 gulden opleverden. Daarnaast is een grote hoeveelheid snoep meegenomen. Een 36-jarige man deed aangifte. luidt een andere waarschuwing. En evenmin tijdens bier drinken, atmosfe rische storingen, stroomuitval, een doelpunt van de tegenpartij of het op treden van een valse scheidsrechter. Ton Paauw zelf gelooft heilig in de ma gische kracht van zijn telepatische kaart. "Ik ben er absoluut van overtuigd dat het werkt. Er zijn al experimenten uitgevoerd met opmerkelijke resulta ten, en de spelersvrouwen hebben hem afgelopen vrijdag tijdens de wedstrijd tegen Schotland ook uitgeprobeerd. Het heeft geholpen, want Nederland won met 3-1." Garantie Paauw durft zelfs zo ver te gaan dat hij garandeert dat Oranje wereldkam pioen wordt, mits er voor het begin van het toernooi 100.000 kaarten zijn ver kocht. Het succes staat voor hem vast. "Het is in elk geval niet te hopen dat de kaart in het buitenland zo snel wordt nagemaakt dat de tegenstanders ook van die telepatische kracht gebruik kunnen maken, dus het is zaak er snel zoveel mogelijk aan te schaffen. En als het hele gezin meedoet heeft dat na tuurlijk een extra versterkend effect..." Mochten er 100.000 kaarten verkocht zijn en Oranje blijkt tóch te verliezen, dan kan Ton Paauw naar eigen zeggen in de komende tijd in een ander tv-pro- gramma gesignaleerd worden: "Op sporing verzocht"... De telepatische kaart is verkrijgbaar bij de kaartenzaken in Nederland. De ad viesprijs is f 2,50, inclusief een toepas selijke oranje envelop. Onder leiding van de trainers Henny Vernooy, Ben Schüssler, René Ruc- pert en Harry Klijn heeft de jeugd van Badso hard getraind en gewerkt aan hun techniek. Op de laatste trainings dag moesten zij het examen afleggen voor de deel diploma's 1 en 2 van de Nederlandse Badminton Bond en niet te vergeten het behendigheidsdiploma van Badso. Gespannen gezichten, zenuwen, zweet, het was zaterdag 28 mei allemaal te zien in de Banninghal. Namens de NBB was de heer Jansma aanwezig. Hij toonde zich zeer tevreden over de gang van za ken. De examens werden afgenomen door Wim Munnik en Mariëlle van der Woerdt. De volgende spelers zijn ge slaagd: Voor het behendigheidsdiploma: Chantal de Wit, Michelle Waddell, Sandra van Loveren, Matthieu van Schuppen, Daniëlle de Jong, Petra Creutzberg, Angela Ganseij en Jimmy Meijer. Voor het deeldiploma 1: Da niëlle Steenman, Annemijn Verhoe ven, Irene Lievaart, Harry Buter, Sylvia Hoffmann, Carla Evers, Denise van Oyen en Dust van Kranenburg. Voor' het deel diploma 1 en 2: Laura Korte, Brigitte Kalkhoven, Jeroen Bosman, King Shing Tan, Martijn Schouten, King Pong Tan, Sander van Lit, Chris- tiaan de Jong, Monique Visser, Rachel van Beern, Masthip Elbersen, Eric Creutzberg, Peter Annof, Margot Par- levliet, Inge Schultz, Ruud Stechwey, Marlies van der Bremen, Mandy van Deijl, Raymond van Deijl, Jeroen van Loveren en Romana van Marle. Op zaterdag 11 juni is er van 09.00 tot 13.00 uur het slottoernooi in de Ban ninghal. Het betreft een zogenoemd handicaptoernooi. Bij een brand in een werkplaats aan de Amersfoortsestraat is voor 250.000 gulden schade ontstaan. Het vuur ont stond doordat een vlam tijdens las- werkzaamheden oversloeg naar brand bare vloeistof. Niemand raakte ge wond. De brand werd maandag om 18.22 uur gemeld bij de brandweer. Die arriveer de vijf minuten later bij de werkplaats die achter een woning ligt en wordt ge bruikt door een bedrijf in hydrotech- niek. Na een half uur had de brandweer het vuur onder controle. Een deel van de Amersfoortsestraat werd tijdens de werkzaamheden afge zet. Dit in verband met ontploffingsge vaar van gasflessen die in de werkplaats stonden. Ontploffingen deden zich evenwel niet voor. SOES 'Ho wacht even, ik woonde als eer ste in Apollo.' Met deze woorden corrigeerde dhr. R. v.d.Berg het artikel van woensdag 18 mei in de ze krant, waarin een uiteenzetting werd gegeven over Apollo en de eerste Nederlandse bewoners. Het scheelde niet veel tussen hen en de fam. Wayenberg uit Soest, maar ere wie ere toekomt. Ongeveer dertien jaren geleden, direct na hun huwelijk, vestigden zij zich aan de Simon Stevinlaan. Ongeveer per driejaar verhuisden ze, 'net als er weer nieuw behang op de muren moest', zegt dhr. V.d. Berg. Zo woonden ze aan de Plesmanstraat, Prof. Lorentzlaan en Bloemheuvel en nu in Apollo in een ei gen huis. In december 1993 bezochten zij de informatiedag over de Apollo- woningen in het Zwaantje. Ze vulden de formulieren in en begin maart 1994 volgde het eerste gesprek met de make laar Hol Molenbeek in de modelwo ning van wijk Apollo. Medio maart volgde het tekenen van het voorlopig koopkontrakt en waren zij één van de eerste kopers. Op 2 mei werd het koop kontrakt bij de notaris ondertekend en kreeg hij de sleutel van woning Apollo 117. Beiden zijn werkzaam op Sterrenberg en hebben naar hun mening hun stekkie hier goed gevonden. Ze wonen nu nog tussen twee Amerikaanse gezinnen waar ze best mee kunnen opschieten. Op de dag van hun verhuizing kregen ze van deze nieuwe buren een bos bloe men met een kaartje: 'Welcome to Apollo'. Dagelijks zien ze dat de wonin gen in Apollo ontruimd worden door vertrekkende Amerikanen. Hun beide buren vertrekken respectievelijk in juli en september van dit jaar. Opvallend vinden ze de vele stopkontakten, per kamer ongeveer tien, met zelfs vier bui ten. In totaal telde V.d. Berg zeker 60 kontaktdozen. Dat komt goed uit van wege de vele apparaten die een woning vaak heeft, aldus mw. V.d. Berg. Ook de tuin met een diepte van ongeveer 15 meter zien ze best wel zitten. Wel heb ben ze een kapvergunning bij de ge meente Soest aangevraagd om een dik ke eik weg te halen die veel licht in de kamers tegenhoudt. Over drie jaar zal de fam. v.d. Berg niet meer verhuizen, dat staat nu wel vast. De Lawn Tennis Vereniging Soes- ferberg (LTV) viert dit jaar haar 20-jarig bestaan. Dit werd op meerdere dagen en op verschillen de wijzen herdacht en dinsdag 24 mei afgesloten met een receptie. In de kantine heerste een gezellige drukte terwijl verenigingen en particu lieren LTV feliciteerden met deze mijl paal. Uit de gesprekken bleek dat diver se afspraken werden gemaakt waar door de ene vereniging de andere kon bijstaan. Een teken van een goede on derlinge verstandhouding en bijna een begrip in Soesterberg. Het bestuur - Max Vetkamp voorzitter, Jan van Sta veren penningmeester en Helga ten Bruggencate secretaris - moest heel wat handen schudden. De jubileumcom missie onder leiding van Romer van Ba- vel kon terugkijken op een geslaagde viering van het 20-jarig bestaan. Helga ten Bruggencate is sinds 1986 woonachtig te Soesterberg en vanaf 1987 secretaris van LTV. Ze kwam vanuit het Brabantse land en dan moet je wel wat in huis hebben om die sfeer ook boven de grote rivieren te krijgen. Toch vindt ze het wonen in Soesterberg en als vrijwilligster bezig zijn bij LTV een prettige zaak. 'Anders blijf je im mers niet zo lang in het bestuur', rea geert ze. Soesterberg bestaat bijna in zijn geheel uit import en dan een sfeer ontmoeten als bijvoorbeeld bij LTV is volgens haar een goed teken. LTV wordt gedragen door een groep van ongeveer honderd vrijwilligers. Ie der draagt op haar of zijn wijze een steentje bij en dat maakt volgens Max Vetkamp een vereniging waarop je "Ziek zijn, beter worden." Dil toepasselijke motto had het ge zondheidscentrum de Bundeling in Soest-zuid verbonden aan de te ken- en opstelwedstrijd voor de jeugd, een van de activiteiten waarmee dit jaar het tienjarig jubi leum wordt gevierd. De prijsuitrei king vond afgelopen donderdag plaats. De prijzen werden zonder aanzien des persoons verdeeld, want alle kinderen - zowel de "schrijvers" als de "schilders" - kregen hetzelfde boek: de Unicef-uit- gave "Dromen over vrede", waarin te- keneningen en verhalen van kinderen uit voormalig Joegoslavië zijn opgeno men. Voorzitter Antoinette van den Brink van de Bundeling reikte de op stel-prijzen uit aan Jan Joost v.d. Hoef (1) - wiens verhaal hierbij wordt afge drukt - Sebastiaan Brongers (2) en Na- dine de Goede (3), toevallig allemaal leerlingen van de Werveling. De andere school uit Soest-zuid - De Ludgerusschool - bleek vooral over be kwame schilders en tekenaars te be schikken. Hier gingen Tessa Steenman (1), Joost Grasso (2) en'Josje Loohui- zen (3) strijken met de prijzen in de leef tijdsgroep 4-8 jaar, en Jeske Kapitein (1), Folkert Sluiter (2) en Jesse Verwer (3) met de prijzen voor de 9-12-jarigen. Bovendien was er een voorleesboek voor groep 2 van de Ludgerusschool, die een prachtige collage had gemaakt. Daarnaast waren er prijzen (boeken- bonnen) voor de winnaars van de jubi leumpuzzel, die onlangs in het "huisor gaan" van de Bundeling was opgeno men. De eerste prijs was voor de 88-ja- rige heer J. W. Kragt, die van de oplos sing nog een rijmpje had gemaakt: "Voor aandacht en zorg, staat de Bun deling borg". De andere prijzen waren voor mvr. V.d. Flier en dhr. C. v.d. Hucht. Expositie De prijsuitreiking vormde tevens de opening van een bijzondere expositie. Sinds de opening van de Bundeling wordt in de publieksruimten regelmatig Bundeling-voorzitter mevr. Van den Brink en de winnaars van de teken- en opstelwedstrijd. kunst (al dan niet met een grote K) geëxposeerd. De kunstwerken zijn doorgaans vervaardigd door mensen uit het patiëntenbestand van het ge zondheidscentrum en in de loop der ja ren zijn er zo'n 23 exposities geweest. Alle exposanten zijn ook nu weer verte genwoordigd met één kunstwerk, zodat de collectie die momenteel in de Bun deling te bezichtigen is een zeer grote variatie biedt. Mevrouw Van den Brink bedankte alle exposanten - 19 van hen waren persoonlijk present - voor de mooie dingen die ze in de loop der jaren in het gezondheidscentrum hadden la ten zien en overhandigde elk van hen een ïoos. Op de wereld worden veel mensen ziek. In de rijke landen hebben ze te gen de meeste ziektes medicijnen, maar in de ontwikkelingslanden niet. Daar gaan al mensen dood door een griepje, of een andere ziekte waar wij allang niet bang meer voor zijn. Organisaties (zoals artsen zon- der grenzen) sturen dokters en me- dicijnen, maar dat helpt eigenlijk ook maar een klein beetje. De men sen worden meestal ziek door te wei nig eten (je hebt dan niet genoeg weerstand om de ziektes tegen te houden). Ziek zijn is in de ontwikke lingslanden dus heel gewoon, beter worden niet. Jan Joost v.d. Hoef kunt bouwen. In het bijzonder noemt hij de trainer, de Amersfoorter Hans van Weelden. Iemand die voor jong en oud binnen de vereniging klaarstaat en daarom ook een man die op handen wordt gedragen. Jan van Staveren is ondanks zijn 69 ja ren nog steeds actief. Hoe lang hij al lid is van LTV? 'Wacht even', zegt Van Staveren en roept naar zijn vrouw. 'Jan- nie, hoe lang zit ik al bij LTV?' 'Van 1978is haar antwoord zoals dat in vele gezinnen gaat, moeder heeft alles ge programmeerd. 'We hebben momen teel ongeveer 530 leden', vervolgt Van Staveren. 'Het is voor mij bijna een dag taak geworden om dat allemaal bij te Een fax, een kopieerapparaat en twee computers zijn uit een bedrijfsgebouw aan de Postweg gestolen. De inbrekers kwamen binnen door het toegangshek en een rolluik te vernielen. Uit het ma gazijn werden diverse gereedschappen ontvreemd. In de RK Caroluskerk kwam men zon dag stoelen tekort voor de vele bezoe kers. Eerste Heilige Communie, stond op de liturgie van zondagmorgen 29 mei in de Caroluskerk. Een feestelijke kerkdienst en dat was te zien. Grote gele bloemen en papieren slin gers, een rij kinderen met versierde ere- bogen, het was er allemaal. Op elke pi laar stonden in grote letters de namen van de communicantjes vermeld. De vrij grote kerk was niet alleen tot de laatste plaats bezet, de kosters hadden op het laatst stoelen tekort om een ieder een zitplaats te kunnen geven. Het werd een fijne, ontspannen dienst waarin kleine kinderen ongestoord heen en weer liepen en mannen achter in de kerk bij elkaar stonden te praten. Het centrum was bij het altaar waar de veer tien jonge kinderen zaten in hun beste kleding. Twee meisjes waren door hun ouders in bijna prachtige bruidskleding gestoken. Tim Tammer was niet alleen één van de communicantjes, hij was zelfs nog jarig ook en daarvoor kreeg hij een daverend applaus. Onder leiding van pastor Ypma en zuster Marie-Anne werd het voor de ouders maar vooral voor de kinderen een fijne en onverge telijke zondag. Casino aan de Kampweg was ondag 22 mei tot de laatste plaats ezet. Het was de dag van de di- •loma-uitreiking aan de geslaag- len van de Amerikaanse High ichool. De 32 geslaagden stonden, ekleed in de traditionele zwarte [oga's met het bijbehorende oofddeksel, in de grote hal van et Casino zenuwachtig te lachen. un grote dag was gekomen dat ze in et bijzijn van ouders, familie en vrien- het diploma mochten ontvangen, e start voor de toekomst. De Ameri- aan noemt dit dan ook treffend The Jommencement Exercises. Opvallend Jvas dat er, ondanks de aanwezigheid an The Honorable Ferry Dornbusch, JS Ambassador to The Netherlands, 'ïergens enige bewaking was. Voor in de :aal zat de Soesterberg High School Concert Band. Na een trompetsignaal )egon de band te spelen en gingen alle lanwezigen staan, het begin van de Pro- ;essional. Twee aan twee, met een eerbiedwaardi ge tussenruimte, schreden de in toga ge ilede jongelui naar voren. Nadat alle 32 >p deze wijze en met applaus waren binnengehaald en op het podium had den plaatsgenomen, klonk het Ameri- caanse volkslied. Nederlanders zingen lun volkslied niet meer zoals vroeger, le Amerikaan zegt helemaal niets. Al- een de bekkenist van de band had er zin n, want hij liet zijn instrument duidelijk :ot in alle hoeken horen. Daarna de Pledge of Allegiance, de be- ,ofte van trouw aan Amerika, die door lallen met de hand op het hart werd afge legd. Na een welkomstwoord openden Itwee der geslaagden de rij sprekers met hun Salutatory en Valedictory Adress, waarin ze een terugblik gaven op de af gelopen studieperiode. Ondanks dat de 'leerkrachten uit de zestiger jaren waren, Ikon men hen toch nog redelijk volgen, aldus één van hen. Op een niet mis te verstane wijze gaf een meisje haar ziens wijze weer op diverse zaken. Haar col- 'lega gaf een staaltje van loftuitingen houden. Maar ondanks zijn leeftijd weg, een gegeven waarin de Amerikaan weet hij goed om te gaan met zijn com- uitermate goed is. puter en hij wordt daarbij gesteund Daarna zongen acht jongeren van de door dhr. Ten Bruggencate, die hem de shS Choral Ensemble op een wijze die fijne kneepjes en steeds nieuwe dingen voor Nederlandse begrippen op een leert ontdekken. fluitconcert zouden worden beloond. Dat is LTV, een vereniging waarin men elkaar niet alleen kent maar ook weet te r i j vinden als er hulp geboden moet wor- SpCLKCïlUlir^SC CIQ.171CS O den. De slotvraag aan dhr. Jan van Sta- veren - 'Hoe lang blijf je nog actief lid I fXfl 1*Q Phf 11 van LTV? - zal door alle leden waar- AVICUVI UI Clvlil schijnlijk op dezelfde wijze worden beantwoord: 'Nog heel lang!' Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155)21841. Leatitia houdt opnieuw de avondfiets- vierdaagse. Die wordt gehouden van maandag 13 tot en met donderdag 16 juni. Elke avond moet een afstand van 25 tot dertig kilometer worden over brugd. Voor informatie en opgave kan men van maandag 6 tot en met vrijdag 10 ju ni contact opnemen met mevrouw D.G. Hagmeijer, Koppenlaan 22 (tussen 18.00 en 20.00 uur). Sinds het overlijden van dhr. Van As is dhr. Co Haring dirigent van het r.k. Ca roluskoor. Er waren echter meer zaken die de aandacht van dhr. Haring vroe gen en dan moet men keuzes maken. Om die reden heeft hij besloten zijn funktie als dirigent van het koor per 1 januari 1995 neer te leggen. Het voltal lig bestuur van het koor heeft als op volgster voor dit dirigentschap aan het parochiebestuur voorgedragen mw. J. E. Nijs-van Daal. Het parochiebestuur heeft deze kandidatuur gesteund en de koorleden van dit goede nieuws in ken nis gesteld. Mw. Nijs is geen vreemde op het gebied van de zangdirectie en ge zien haar kunnen zal zij op haar wijze de juiste toon weten te geven. Co Haring blijft wel dirigent van het dameskoor, waardoor zijn muziekkennis nog vol doende ruimte heeft om zich te profile* Vrijdagmiddag 27 mei zalen vijf dames in de klederdracht uit Bun schoten/Spakenburg in de grote zaal van De drie Eiken. Op ver zoek van ANBO, PCOB en het Dienstencentrum waren ze geko men om hun vissersdorp te promo ten. En dat was hen op het lijf geschreven. Terwijl vier dames zich achter de tafel concentreerden op diverse soorten handwerk, vertelde één van hen de diepe roerselen van de klederdracht. Na de oorlog veranderde er veel in Ne derland en ook bij hen. Velen trokken hun traditionele klederdracht uit voor de burgerkleding. Want zo worden alle niet-Spakenburgers genoemd, burgers. Door middel van poppen werd de kledij vanaf baby getoond. Zelfs die kregen bij sterfgevallen in de onmiddellijke na bijheid andere kleding aan. Tot de schooltijd droegen alle meisjes en jon gens jurken. Het verschil was dan te zien aan de klapmuts voor de jongen en het zwarte mutsje -ook wel flaaier genoemd- voor de meisjes. Die flaaier was vaak voor zien van een pluim, hoe groter de pluim des te rijker waren de ouders. Gingen de jongens op zes-jarige leeftijd naar school, dan werd de jurk ingewisseld voor een broek en boezeroen. En aan die boezeroen kon je zien of zijn vader visser of visventer was. Een Spaken- burgse boer kon je herkennen aan de brede klep in zijn broek. Zo droeg een visventer een burgerpet en de visser een zwart Spakenburgs hoofddeksel. Ook werd de rouw duidelijk herkenbaar in de kleding gedragen. Een plooirok voor uiteraard de dames werd op de plooi opgerold en in touwen gebonden en lag als een pakje in de kast. Er was een groot verschil in de kleder dracht van toen en vele jaren geleden. Zo droegen de hele rijke dames wel ze-

Soester Courant | 1994 | | pagina 11