ïOUTPOST hiL-TOn 'MTÜËËLt Raad tornt niet aan nieuwe regeling leerlingenvervoer buiten Soest Bewoners Zuid vallen over hoogbouw scliociimkcr I Wildschut Optiek G00D-L00KING BY BRENDEL Meeste adviescommissies mogen blijven, behalve 'emancipatie' en 'alcohol' 'Gemeenschapsgeld is niet voor feestmiddag ouderen' 'Cabrio' kan eindelijk aan de gang in Openluchttheater SCHOENAKER technische dienst WOENSDAG 1 JUNI 1994 Amendement BAM en GPV/SGP/RPF verworpen Sportraad krijgt nog even de tijd Inbraak slachthuis aan Lange Brinkweg College wijst subsidieverzoek af Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. SOESTER COURANT College bezint zich op alcohol tijdens kermis Nieuw dagverblijf "Olleke Bolleke" Brandstichter in de kraag gevat PAGINA 3 Fietsers beroven vrouw van handtas /Vf Comité: 'Misleid door brieven en voorlichting gemeente' Voorrem werkt niet, motorrijder valt Woning stoffering hein niet zonder... Commissie eens met verhuur voor één jaar Jc hoeft niet naar Italië om ervan te genieten. Bitdpak of bikini met beugelt), h. in R-, C- cn D-cup. natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 l II N E T I S Voor alle zekerheid 1 Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Zuidpromenada 14, 3768 EM SOEST I Tel. 02155-222 12 Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons STAINLESS STEEL De meeste adviescommissies die de gemeente Soest rijk is kunnen gewoon blijven voortbestaan. Hun "deskundige" inbreng kan niet worden gemist. Dat wil echter niet zeggen dat er hier en daar niet ge sneden wordt. De stuurgroep emancipatiebeleid en de werk groep alcoholmatigingsbeleid heb ben intussen wel duidelijk hun langste tijd gehad. De fracties schaarden zich zonder enig mis baar achter het voorstel van B. en W. om deze adviesorganen maar op te heffen. Hoewel het voorstel van het College de pers nog niet had bereikt, viel maan dagavond uit de discussie in de raads commissie ABZ op te maken dat de an dere adviescommissies niet hoeven te vrezen voor zo'n daadkrachtige in- Bij het slachthuis aan de Lange Brink- weg is vorige week ingebroken. Uit de kassa in het kantoorgedeelte werd 315 gulden gehaald. Daarnaast werd er nog een kastdeur geforceerd, maar uit de kast zelf is niets meegenomen. Men kwam binnen door de buitendeur van het pand te forceren. greep. De commissie Minderheden - politiek niet bepaald onomstreden - mag ook blijven, al zal nog duidelijk heid verschaft moeten worden over de samenstelling en de representativiteit. Jan Pieter Lokker (CDA) vond overi gens dat de politiek zich niet afzijdig kon houden van de discussie over de vraag in hoeverre de commissie Min derheden representatief is. "Dat is ook voor ons van belang, anders krijgen we misschien 'gekleurde' adviezen. De ge meente mag dakproces best begeleiden en beïnvloeden." Over de Sportraad doet de politiek pas in het najaar een uitspraak, als het con venant met de sport afloopt (in okto ber). Aan de orde komt dan o.m. de vraag of de forse bedragen die de ge meente hier betaalt aan ambtelijke on dersteuning nog wel te rechtvaardigen zijn. Sommige fracties - o.a. Prog. Soest en Gemeentebelangen - vinden dat de Sportraad een "gewone" adviescom missie moet worden, net als alle andere. In de commissievergadering stelde mevr. Van Halen van de Sportraad, die gebruik maakte van het spreekrecht, dat het onaanvaardbaar zou zijn als de politiek nu al uitspraken deed, terwijl er nog geen overleg is geweest met de wet houder sportzaken. Burgemeester De Widt weersprak overigens dat er sprake was van een "vertrouwelijke" notitie. Het gesprek met de wethouder zou vol gens hem dinsdag (gisteren) plaatsvin den. Verslavingspreventie Het College voelde aanvankelijk niets voor een opgetuigde commissie alco holmatigingsbeleid - of een geheel nieuwe commissie - die zich bezig zou moeten houden met "verslavingspre ventie" (o.a. voor gokken en drugs). Burgemeester De Widt meende dat de commissie Gezondheidszorg zich daar over wel zou kunnen buigen op ad-hoc- basis. Johan Baks (BAM) wees er echter op dat deze kwestie uitvoerig in de Col lege-onderhandelingen was besproken en dat de verslavingspreventie juist van belang was voor het "geintegreerde vei ligheidsbeleid" waar alle partijen naar streven. Hij vond dat er in elk geval een soort werkplan gemaakt moest worden, nog afgezien van de vraag wie het dan moest uitvoeren. Baks kreeg steun van Visser (Prog. Soest) en ook andere frac ties reageerden niet afwijzend. Burge meester De Widt beloofde de kwestie nog eens met het College en de commis sie Gezondheidszorg te bespreken. De Cosbo (waarin de Soester ou derenbonden samenwerken) krijgt geen garantiesubsidie van B. en W. voor de organisatie van een con tactmiddag voor ouderen in augus tus. De Cosbo wil dat evenement combineren met de traditionele Gildemiddag voor de ouderen van Soest, omdat dat vorig jaar zo goed bevallen is, en verwacht zo'n 800 bezoekers. Ondanks de zuinige begroting komen de ouderenbonden echter nog zo'n 2.245 gulden te kort en voor dat bedrag is bij het gemeentebestuur dan ook een garantiesubsidie aangevraagd. De con tactmiddag is volgens de Cosbo immers vooral bedoeld voor ouderen die door hun geringe inkomen of hun handicap toch al zo weinig in contact komen met leeftijdgenoten, in een ontspannen en gezellige sfeer. Nee, zegt het College van B. en W., op aangeven van de ambtelijke afdeling WVC. Die wijst erop dat de politiek vo rig jaar ook pas na veel vijven en zessen akkoord ging met een garantiesubsidie - toen ging het om een evenement in het kader van het Jaar van de Ouderen - en dat het ook nu feitelijk alleen maar gaat om een uitbreiding van de feestmiddag die het Gilde sowieso al elk jaar organi seer!. Het tekort ontstaat bovendien, al dus WVC, omdat er maar een zeer ge ringe bijdrage wordt gevraagd van de ouderen zélf: een rijksdaalder. De rest betalen de bonden en het Gilde, samen een kleine 8000 gulden. "Bij ons rijst de vraag of zo'n feestmid dag ook betaald moet worden uit ge meenschapsgelden," aldus WVC. "In dien men de bijdrage bijvoorbeeld ver hoogt van f 2,50 naar f 5,- is de zaak al praktisch kostendekkend." Ook vanuit de nieuwe subsidie-indeling krachtens het Wel/Zorg-plan moet de contactmiddag als een "D-activiteit" worden beschouwd, aldus de ambtena ren. Dat maakt subsidie niet wenselijk. Het College heeft dat advies overgeno men. Het College van B. en W. gaat zich be zinnen op de vraag of er voor de ver koop van (verpakte) alcoholische dran ken tijdens de kermis nog wel vergun ning moet worden gegeven. Dat ant woordde burgemeester De Widt maan dagavond in de commissie ABZ, waar Bert Krijger (WD) de "ongeregeldhe den" tijdens de laatste editie van de ker mis op de Eng aansneed. Volgens De Widt waren er inderdaad wat problemen geweest, waarschijnlijk door het gebruik van alcohol, maar de politie had door verstandig optreden escalatie weten te voorkomen. De si tuatie was volgens de burgemeester nogal gecompliceerd, want de verkoper van de drank was niets te verwijten. Die had een vergunning. De gemeente kan het gebruik van alcohol ook niet zonder meer verbieden. De Widt beloofde de commissie dat hij alles zal doen wat mogelijk is om het ge bruik van alcohol tijdens de kermis te rug te dringen. Het onderkomen van kinderdagver blijf "Olleke Bolleke" aan de Duin weg is in zo'n slechte staat dat het over niet al te lange tijd gesloopt zal wor den. Maar gelukkig gaat "Olleke Bol leke" zelf niet weg. Waarschijnlijk krijgt het zelfs een eigen, 'nieuwge bouwd', onderdak. De hoogte van de kosten van eventuele nieuwbouw van een verblijf aan de Duinweg wordt op dit moment onder zocht. De afdeling WVC verwacht dat de Stimuleringsgelden die aan de Stich ting Kindercentra Soest zijn overge maakt voldoende zullen zijn om te gaan bouwen. Het college van B W heeft daar echter zijn twijfels over: men vindt het nieuwbouwplan in beginsel goed, maar stelt als "keiharde voorwaarde" dat de kosten binnen het budget moe ten blijven. De Stichting Kindercentra Soest (SKS) opende eind vorig jaar het kinderdag verblijf "Olleke Bolleke" in de voorma lige peuterspeelzaal "Ukkepuk". Dit tijdelijke onderkomen werd door de ge meente ter beschikking gesteld, in af wachting van een betere, definitieve lo- katie. Verschillende mogelijkheden vooreen onderkomen zijn inmiddels de revue gepasseerd, maar "Olleke Bolle ke" wil liever aan de Duinweg blijven. Een 23-jarige Soester is door de politie aangehouden. Hij wordt verdacht van brandstichting. De man zou zaterdag een container in winkelcentrum Over- hees hebben aangestoken. De brand weer bluste het vuur, zodat twee direc tieketen in de omgeving behouden kon den worden. Terwijl ze op de Plasweg liep, is een vrouw beroofd van haar handtas. Twee jongens naderden haar van achteren op een fiets en gristen de tas weg. De 49-ja- rige vrouw uit Soest raakte daardoor een geldbedrag en persoonlijke be scheiden kwijt. De beroving vond vori ge week dinsdagmiddag plaats. De ouders van de ca. 40 leerlingen die - om principiële redenen - bui ten Soest naar school gaan zullen het komende schooljaar meer moeten betalen voor het vervoer van hun spruiten. De gemeente raad houdt vast aan de nieuwe ver ordening, waarin alleen subsidie wordt verstrekt als de reistijd naar school meer dan anderhalf uur vergt. Tot dusver gold het crite rium van een uur, en daarmee wor den de ouders gedupeerd. De kwestie was eerder in commissiever band al aan de orde geweest, maar kwam vorige week in de gemeente raadsvergadering nog eens uitvoerig op tafel door een amendement van BAM en GPV/SGP/RPF, die pleitten voor uitstel van de nieuwe verordening. Vol gens Wiebe Meilof (GPV) waren de ou ders veel te laat op de hoogte gesteld, werden ze nu plotsklaps met onvoorzie ne financiële consequenties geconfron teerd (van f 220,- naar f 1500 per jaar) en zou het van zorgvuldig bestuur getui gen als Soest de ouders eerst een pas sende oplossing liet vinden. Samen met Johan Baks (BAM) pleitte hij daarom voor uitstel met een jaar. Bovendien wees hij erop dat de gemeenteraad zes jaar geleden een "omgekeerd" besluit had genomen en hij vond het uitermate vreemd dat de ouders - ook als ze dat zouden willen - op basis van de nieuwe regeling niet meer dan de eigen bijdrage f 220,- móchten betalen. "Wat is dat voor een alles-of-niets-democratie, dat we dit de mensen aandoen?" aldus Mei lof. Bij de andere fracties vonden Meilof en Baks - toevallig beiden vrijgemaakt- gereformeerd, zoals ook de ouders van het merendeel van de betrokken leer lingen - geen gehoor voor hun wijzi gingsvoorstel. In de commissie was ove rigens al duidelijk geworden dat er juri disch niets aan de verordening zelf te veranderen valt. Zwaar geschut Meilof plaatste het voorstel overigens nadrukkelijk in het kader van de "vrij heid van (levensbeschouwelijk) onder wijs", die volgens hem door de overheid in alle opzichten gewaarborgd moet worden. Volgens hem had de commis sie de bezwaren van de betrokken ou ders wat al te gemakkelijk "wegge wuifd" en begreep dé gemeenteraad niet veel van de onderwijsvrijheid. Dat zware geschut werd hem door de ande re fracties niet in dank afgenomen. Van Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebe langen) kreeg hij zelfs het verwijt dat hij op die manier de discussie doodmaakte en de andere partijen allerlei onterechte for MEN and WOMEN Van Weedestraat 8a 3761 CE Soest Telefoon 02155-23324 /c^ jy Cue. Gy SUMMER COLLECTION 1994 HERENMODE Van Weedestraat 8b - 3761 CE Soest Telefoon 02155 - 23324 Cottonfield' Een 32-jarige man is tnaandag ten val gekomen op de Insingerstraat. Hij reed daar met zijn motorfiets eh verlbof de macht over het stuur, toen de voorrem van de motor niet functioneerde. Hij werd met een pijnlijke knie naar zieken huis De Lichtenberg gebracht. zaken aanwreef. "Dat pik ik niet," aldus Van Wuijckhuijse. Eerder had Jan Visser (GL-PS) de plei dooien van Meilof en Baks ("de ouders staan met de rug tegen de muur") al af gedaan als zielige verhalen. 'Tk zou in snikken uitbarsten als het niet zo ernstig was." Hij wees erop dat Soest jaarlijks 700.000 gulden besteedt aan het leer lingenvervoer, wat volgens hem ten goede moet komen aan de kinderen die - door hun handicaps - noodzakelijk aangewezen zijn op scholen buiten Soest. "En dat is al te weinig." De be zwaren van de "principiële" ouders noemde hij een luxe probleem, want Soest heeft een goed en veelzijdig scho- len-aanbod. Financiële offers Jan Pieter Lokker (CDA) bestreed dat er in commissieverband achteloos over de kwestie was heengelopen. "De ver ordening is ook niet op een achterna middag gemaakt. De onderwijsvrijheid moet inderdaad gewaarborgd worden, maar we moeten óók zorgvuldig met het geld omgaan en dit is geen kerntaak van de gemeente." Hij vond dat ouders die om principiële redenen voor onder wijs buiten Soest kiezen ook bereid moesten zijn financiële offers te bren- |en- "Het principe van de ouders is hün zaak," vond ook Wil Stekelenburg (PvdA); "Het gaat allemaal uit hetzelf de budget." Hans van Wuijckhuijse verweet Meilof dat hij de nuances uit het oog verloor en Mieke Swinkels (D66) had weliswaar respect voor Mei- lofs principiële betoog, maar was het niet met hem eens. Günther Plomp (WD) vond dat de kwestie zorgvuldig was behandeld en meende dat ouders met financiële problemen dat maar met de directie of het bestuur van de school moesten opnemen. Burgemeester De Widt - in het nieuwe college belast met de onderwijsporte- feuille - hield zich ver van de principiële aspecten van de discussie. Dat de raad zes jaar eerder een omgekeerd besluit genomen had vond hij geen argument. "Ik was er niet bij, maar de raad zal zijn redenen wel hebben gehad. De tijden zijn veranderd, ook financieel." Hij was bereid om - "in extreme situaties" - als de ouders financieel zouden vastlopen nog eens te zien wat er eventueel ge daan zou kunnen worden, maar wilde zich nergens op vastleggen. 'Extremen' Enigszins bitter conStateerde Meilof dat er niet op zijn vragen was ingegaan. "Men begrijpt in deze raad niet veel van de onderwijsvrijheid." Hij vond het ni veau van de discussie "ook niet opval lend hoog", wat hem de verbale oorvijg van Van Wuijckhuijse opleverde. Ook van Kees Boerkoel (PvdA) kreeg Mei lof de wind van voren: "Als men voor extremen kiest hoeft de gemeenschap daar niet voor op te draaien." Meilof trachtte de zaak te redden door te zeggen dat het hem niet zozeer om het geld ging, maar om de "verrassing" voor de ouders. "O?" aldus Stekelen burg, "dus als het eerder was meege deeld zou u wel akkoord zijn ge gaan...?" Visser geloofde niets van eni ge "paniek" bij de ouders. "Als ik in pa niek zou raken door duurdere leerboe ken of gympies zou ik als de duvel m'n kind om de hoek op school doen." Burgemeester De Widt kon vaststellen dat een ruime meerderheid (21 tegen 3) het amendement verwierp. De nieuwe verordening werd vervolgens aangeno men. Zicht vanaf de Schoutenkampweg op winkelcentrum Hartje-Zuid. Foto: Goos van der Wilt. meente zich niet aan de afspraken. De bewoners hadden hun bezwaren tegen de uitbreiding van het winkelcentrum vorig jaar laten varen naar aanleiding van een brief van het college. Daarin stond onder meer de volgende passage: "Wij streven naar een invulling van het centrumgebied Soest-Zuid dat is afge stemd op de bestaande structuur en omgeving. Het is niet onze bedoeling te streven naar grootschaligheid en hoog bouw." Inmiddels hebben de bewoners het ge voel dat ze van een koude kermis zijn thuisgekomen. Terwijl voor het be drijfsterrein aan het Driftje eengezins woningen werden voorgesteld, moet daar nu een massaal flatgebouw van vier verdiepingen verrijzen op de par keergarage die grotendeels boven de grond uitkomt. Aan de noord- en oost zijde van het winkelcentrum moeten flatblokken van drie en deels vier hoog de verdere verstedelijking vorm geven. Kortom, de bewoners voelen zich in het ootje genomen, ook al door wat ze noe men de 'misleidende koppen' in Op 't Hoogt, als 'Bestemmingsplan Soest- Zuid beoogt geen verandering van de bestaande situatie'. Volgens de bewo ners zal de situatie juist drastisch veran deren als de huidige plannen worden doorgevoerd. Verkeer Dan zal ook de verkeersproblematiek nog ernstigere vormen aannemen, meent het buurtcomité. Het schat dat in Soest-Zuid mogelijk tweehonderd nieuwe woningen worden gerealiseerd. Voeg daarbij de uitbreiding van het winkelcentrum en het is ook voor leken duidelijk dat de Soesterbergsestraat en de Vondellaan/Ossendamweg regel matig verstopt zullen zitten, waardoor het verkeer de woonwijken wordt inge perst, aldus het comité. Het vindt tevens dat het college afwijkt van hetgeen in het ontwerp-bestem- mingsplan staat over de groenvoorzie ningen. Volgens het comité moeten er straks onder meer beeldbepalende lin debomen worden gekapt en dat terwijl de gemeente de bestaande groenvoor zieningen wilde behouden, omdat er in de wijk al weinig groen is. In het be stemmingsplan staat ook dat er in het noordwestelijke deel specifieke voor zieningen voor de oudere jeugd (6-18 jaar) moeten komen. "Het enige speel veldje aan de Schoutenkampweg is de kinderen reeds jaren terug ontvallen. Desondanks worden er geen voorstel len gedaan voor een speelvoorziening", aldus het comité. Vertegenwoordigers van de bewoners zullen dinsdag 7 juni hun beklag doen tijdens de voorlichtingsavond over de centrumplannen. De bijeenkomst in het gemeentehuis begint om 20.00 uur. Buurtcomité Buntweg e.o. heeft forse kritiek op het uitbreidings plan voor Soest-Zuid. Vooral de geplande hoogbouw bij winkel centrum Zuid oogst veel weer stand onder de buurtbewoners. Verder baren de verwachte ver keersproblemen en het dreigende verlies van groen hun zorgen. Dat is duidelijk geworden tijdens de le denvergadering die het buurtcomité donderdag hield. Het bestuur heeft op die bijeenkomst opdracht gekregen de centrumplannen van de gemeente te bestrijden. Op de voorlichtingsavond, op dinsdag 7 juni in het gemeentehuis, zal een aantal buurtbewoners de bezwa ren naar voren brengen. Volgens het buurtcomité houdt de ge- Middelman ligt direkt aan de grote weg van Soest naar Amersfoort. Birkstraat 99 te Soest. Tel. 02155-11004. iet zonder ruime keuze, niet zonder optimaal advies en niet zonder (le ambachtelijke kwaliteit van de echte vakman stoffeerder. Woningsto/fering kan dus niet zonder Middelman. Voor tapijt, vinyl, gordijnen, vitrages en zonwering. Het heeft heel wat moeite gekost, maar uiteindelijk ziet Hlbt ernaar uit dat alleen de weërgoden de stichting "Cabrio" ilöfe kunnen af houden van de gë^Thnde reeks voorstellingen in het Soester Openluchttheater. In een inder haast belegde vergadering gaf de raadscommissie Financiën vorige week - na afloop van de gemeente raad - haar zegen aan een (tijdelij ke) pachtovereenkomst. Die geldt voorlopig voor een jaar, irt af wachting van een vast contract voor drie jaar, dat pas rondgemaakt wordt als de milieuvergunning en de parkeer voorzieningen geen problemen meer kunnen opleveren. Cabrio huurt het theater dit jaar "per keer" voor de nor male prijs (1500 gulden), levert zelf mankracht voor het onderhoud en de gemeente maakt op het normale onder houdsbudget een eenmalig bedrag van 12.000 gulden vrij, uitgesmeerd over tien jaar. De kosten worden terugver diend via de huur. "Wij vinden het redelijk, maar als u zegt: daar beginnen we niet aan, geen cultuur in onze bossen, dan doen we het niet," aldus wethouder Neks Blom- mers, maar ze kreeg de commissie na genoeg unaniem aan haar zijde voor de ze "creatieve" oplossing. Blommers maakte duidelijk dat het de gemeente op die manier al met al niet méér geld gaat kosten. "Het blijft óns openluchttheater, wij knappen het op en Cabrio verft het toegangshuisje." Als Cabrio zou mislukken zijn ze hun verf en hun tegels kwijt, en de gemeente krijgt geen huur meer, aldus Blommers. Volgens haar collega Ries van Logten- stein zou Soest er dan in elk geval een beter onderhouden openluchttheater aan overhouden. Volgens Blommers kan de gemeente op dit moment niet verder gaan, omdat voor de milieuvergunning nu eenmaal de wettelijke procedure gevolgd moet worden. "Bezwaren zijn weliswaar niet te verwachten, maar dat moet je toch even checken volgens de richtlijnen." De gebruikelijke activiteiten in het theater kunnen overigens ook gewoon doorgaan. De stichting mocht van de commissie vooruitlopend op het af te sluiten con tract ook alvast beginnen met de aanleg van het podium, waarmee geen tijd meer te verliezen was.

Soester Courant | 1994 | | pagina 3