I 49 1 ACTUEEL t Avondvierdaagse: 2.490 deelnemers Soest reageert enthousiast op nieuw onderdak van Spullenhulp aan Schans Soest brengt muzikale groeten in Kozle Kunstuitleen Soest op de tocht Informatie over ontwikkelingen rond golfbaan pas eind juni Gemeentebestuur schuift voorstel vrouwenraad door naar Den Haag 5INA4 WOENSDAG 1 JUNI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 5 Gemeente wil subsidie afschaffen Eén bieb in C-drie? DE TROMSLAGER f CARTOON MEXX De Ster damesmode College antwoordt Visser Stijging van busgebruik neemt af Dertiende editie gekenmerkt door feilloze start li» Kringloopcentrum vrijdag dicht i.v.m. opening A.A. VAN BREUKELEN B.V. Tenzij de gemeenteraad tot andere gedachten komt staat het voortbe staan van de Kunstuitleen Soest op de tocht. In het Wel/Zorgplan, waarin alle subsidies aan welzijns- instellingen worden "gesaneerd", wordt rekening gehouden met de totale opheffing per 1 januari 1995. \anvankelijk wilde de gemeente alleen nog subsidie verstrekken om de Kunst uitleen ook toegankelijk te maken voor lagere inkomensgroepen, maar omdat niet duidelijk te maken is in hoeverre dat nodig is staat nu de complete voor ziening ter discussie. Dat zou de ge- neente ruim 32.000 gulden per jaar [schelen. pr zijn echter nogal wat complicaties, oals blijkt uit de reactie van de Open- Jbare Bibliotheek (waarvan de Kunstuit leen een activiteit is). De kunstwerken gorden aangeschaft door de provincia le bibliotheekcentrale PCBU; die leent ze uit aan de Kunstuitleen en krijgt de helft van de abonnementsgelden van de nmiddels 225 abonnees. De collectie ftestaat ook voor het grootste deel uit ^"provinciale" kunstwerken; zelf aan schaffen is een investering die niet op te prengen is. 3|/erder is het ondoenlijk om inzicht te Jtrijgen in de inkomenspositie van de jjabonnees, aldus de bibliotheek, en bo yendien is een inkomens-afhankelijk jarief in strijd met de afspraken en voor gaarden van de PCBU. Die heeft al ge dreigd met het terugtrekken van de kunstwerken uit Soest, zij het met veel J/erdriet "omdat de Soester kunstuit leen bijzonder actief en florerend is en pet verdient om te blijven bestaan". tra lading Het plan om de subsidie te verminderen leeft volgens WVC nu een "extra la ding" gekregen, die niet eerder ter spra ke is geweest. Als het niet de bedoeling s geweest de Kunstuitleen op te heffen noet het besluit van vorig jaar maar leroverwogen worden, aldus de afde- linp. De politiek moet het dus maar zeg gen. De gemeente heeft op zichzelf geen boodschap aan de PCBU en hoeft zich geen "dictaat" te laten opleggen, maar WVC vindt wel dat er vastgehou den moet worden aan het uitgangspunt - alleen subsidie voor lage inkomens - en verder niets. De Kunstuitleen is in de ogen van WVC wel een gewaardeerde voorziening, maar moet dan maar omzien naar ande re bronnen, bijvoorbeld sponsors, om te kunnen voortbestaan. De voor de Kunstuitleen gevraagde aanvullende subsidie (11.000 gulden) kan intussen worden afgewezen. In de laatste versie van het Wel/ Zorgplan wordt de vraag opgewor pen of het wel nodig is dat de open bare bibliotheek twéé vestigingen in Soest heeft. De gemeente wil nagaan of er mogelijkheden zijn om het bi bliotheekwerk te concentreren in een aangepast C-drie. Het pand aan de Albert Cuyplaan is bovendien aan een verbouwing toe. Eerst moet er echter duidelijkheid ontstaan over de toekomst van C-drie, ook in rela tie met de voorgenomen verhuizing van Radio Soest naar het centrum. In het Wel/Zorgplan wordt daar nog steeds van uitgegaan. De salade- en koud buffet specialist voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 Steenhoffstraat 58 Vari Weedestraat 7 B. en W. hebben enigszins ver baasd gereageerd op de brief van Jan Visser (GL-PS), waarin deze fulmineert tegen het "gezeur" van het College over de golfbaan. B. en W. hebben onlangs bezwaar ge maakt bij de provincie, die de aan leg van de golfbaan heeft afgewe zen. Dat het College zo'n bezwaarschift heeft ingediend moet voor Visser toch geen verrassing zijn, vinden B. en W. De gemeenteraad heeft immers in juli 1993 al een motie aangenomen, waarin het College wordt opgedragen om te onderzoeken of de Meilof-variant (of variaties daarop) op redelijke korte ter mijn realiseerbaar is. Het bezwaar schrift past helemaal binnen de strek king van die motie. In de maand april lag het busgebruik van en naar Amersfoort vijftien pro cent hoger dan in april 1993. Dit is wat lager dan in de maanden februari en maart toen het busgebruik ruim twin tig procent hoger lag dan dezelfde maanden een jaar eerder. In april lag het busgebruik van en naar Hilversum twaalf procent hoger dan in april 1993. Tot april was het busvervoer tussen Soest en Hilversum maar met enkele procenten toegenomen. Kenne lijk hebben de busgebruikers ontdekt dat met Hilversum ook een uitstekende verbinding bestaat. Voor de meeste Soesters is het centrum van Hilversum even snel te bereiken als het centrum van Amersfoort. In Hilversum bereikt de bus vanuit Soest (lijn 70) eerst het centrum en vervolgens station Hilver sum CS. In Amersfoort rijdt buslijn 70 eerst langs het station Amersfoort CS en daarna verder naar het centrum. In juni zal het eerste jaar van de uitvoe ring van het busplan worden geëva lueerd. Over de briefwisseling met de stichting. Wolfduin blijft het College nog vaag. Er is inmiddels overleg geweest, zoals wet houder Ten Hove de raadscommissie R.O. ook heeft meegedeeld, maar pas na het vervolg-overleg op 23 juni wordt de commissie nader geïnformeerd. Grondprijs Vissers opmerkingen over de grond prijs hebben intussen ten gemeentehui ze toch iets losgemaakt. In het concept van de antwoordbrief, opgesteld door een ambtenaar van de afdeling Sportza ken, werd nog glashard gezegd dat het College helemaal geen grondprijs had vastgesteld, omdat dat ter beoordeling is aan de gementeraad. Uit de aantekeningen van gemeentese cretaris De Kam blijkt echter dat het College op 26 april wel degelijk een standpunt heeft bepaald. "Nu niet doen alsof er niets is vastgesteld," aldus De Tijdens de inschrijvingen voor de Avondvierdaagse is net niet de grens van 2.500 bereikt. Bij het af sluiten van de deelnemerslijst ble ven de organisatoren steken op 2.490 namen. In 1993 gingen 2.502 mensen van start. De eerste wandelsessie van de dertien de editie verliep probleemloos. Het weer was maandagavond goed en de deelnemers stelden het nieuwe stukje van de route op prijs. "Het loopt ge smeerd", aldus Henk Krops van het Soester comité. Voor het eerst werden de lopers over het Breemeentje in Baarn geloodst. Dat was mogelijk, omdat de Avondvier daagse van Baarn gisteravond pas be gon. Door de wandelaars op maandag door Baarn te laten lopen, voorkwam het Soester comité dat de Baarnse en Soester wandelaars elkaar voor de voe ten liepen. Het deelnemersveld in Soest wordt voor ongeveer 75 procent gevormd door groepen van scholen, sportvereni gingen en andere organisaties. Morgen avond zullen twee deelnemers worden gehuldigd, omdat ze voor de 25ste keer Het was een drukte van belang bij het inschrijven voor de Avondvierdaagse. De deelnemerslijst stopte bij 2.490. Foto: Goos van der Wilt. aan de Avondvierdaagse meedoen. Voor alle deelnemers geldt op de laatste dag 18.30 uur als vertrektijd. Iedereen loopt dezelfde route om te voorkomen, dat sommigen te lang moeten wachten voordat het défilé begint. Dat défilé start om ongeveer 19.45 uur bij de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. Vandaar trekt de stoet naar het gemeentehuis. Het klinkt als een grapje: Spullen- hulp is komende vrijdag de hele dag dicht in verband met de ope ning, maar het klopt wel. Op 3 juni vindt de officiële opening plaats van het nieuwe Spullenhulp, dat onlangs verhuisde van de Parallel weg naar de Schans, naast het ge meentelijke afvalstoffenpark. Het kringloopcentrum houdt de deur die dag daarom - voor één keer - stijf op slot voor "kopers" en "brengers". Kam in zijn "bijschrift", "hetgeen on verlet laat dat de raad het uiteindelijk vaststelt". De brief is vervolgens enigszins gewij zigd en bevat nu de slotzin dat het Col lege "op basis van en in overeenstem ming met het advies van de afdeling Grondzaken en vastgoed een voorlopig standpunt heeft bepaald, gebaseerd op een zakelijke benadering. Zoals u be kend is zal de definitieve beslissing over de grondprijs worden genomen door de gemeenteraad". De vrouwenraad stuurde kort ge leden een brief naar de gemeente raad namens de deelnemers aan de 'Internationale Vrouwendag' van 8 maart, waar werd gesproken over het thema "Mantelzorg, een vrouwenzorg?". In de brief wordt gevraagd of de gemeente een dis cussie in gang wil zetten over een wettelijk geregeld zorgverlof voor zowel mannen als vrouwen. B W hebben besloten via een brief het zorgverlof bij het ministerie onder de aandacht te brengen. "De wens van de plaatselijke vrouwen raad is een wèttelijk zorgverlof. Een dergelijk verlof behoort tot het domein van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid", zo staat vermeld in een adviesnota aan het college van B W. In de nota wordt gewezen op de in stelling van de commissie Toekomst scenario's Herverdeling Onbetaalde Arbeid van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SoZa- We). Deze commissie werkt een aantal scenario's zoals zorgverlof verder uit. Het college besloot, conform de advies nota, een brief te sturen naar het minis terie. Als werkgever is de gemeente zelf tégen een in de CAO geregeld zorgverlof. Het belang van zorg aan hulpbehoevenden in de omgeving wordt wel ingezien, maar "de vraag is of een wettelijk gere geld zorgverlof soelaas biedt", zo staat in de adviesnota. In dit kader worden een aantal tegenargumenten van werk geverszijde vermeld. Zo is men bijvoor beeld bang dat werknemers onterecht 'zorgverlofdagen' gaan opnemen. Bo vendien vindt men de huidige regelin gen voor bijzonder verlof eigenlijk wel voldoende. Begin mei opende Spullenhulp zijn deuren al voor het Soester publiek, dat zich sindsdien steeds enthousiaster heeft getoond voor het nieuwe onder komen. "De mensen moesten even wennen aan de nieuwe plek en de nieu we behuizing, maar er wordt inmiddels veel meer gebracht en verkocht dan aan de Parallelweg," aldus Joke Beers, een van de medewerksters. "We hebben in tussen ook een heleboel nieuwe gezich ten gezien." Het nieuwe gebouw is aanzienlijk gro ter en ruimer en biedt dus veel meer mogelijkheden voor de doelstellingen die de medewerkers en het bestuur van de stichting nastreven: de afvalstroom indammen, verspilling tegengaan. Dat is in de afgelopen twintig jaar altijd het "leitmotiv" van Spullenhulp ge weest, en dat zal het ook in de toekomst blijven. De nieuwe opzet betekent im mers wél dat het kringloopcentrum professioneler draait, maar niet dat het tussen-neus-en-lippen-door ook "commercieel" zou zijn geworden. Bij Spullenhulp kun je nog altijd voor een prikje terecht voor meubels, huisraad en nog veel meer, óók en vooral de mensen met de "smalle beurs", waar voor het kringloopcentrum destijds in opgericht. Heel, schoon, bruikbaar én verkoopbaar Het is wellicht nuttig nog eens te onder strepen dat Soullenhulp alleen artike len aanneemt die heel, schoon, bruik baar en nog verkoopbaar zijn. Het voordeel van de vestiging aan de Schans is dat het Soester publiek in één rit zijn overtollige spullen kwijt kan: de bruik bare artikelen bij Spullenhulp, de rest - het échte afval - bij het gemeentelijk af valstoffenpark, een stukje verderop, even "door de bocht" van de Schans. Spullenhulp ontfermt zich graag over de (goeie) spullen die de mensen weg gooien. Een ander kan daarmee im mers nog heel goed geholpen worden. Met de eigen bestelwagen halen de opullenhulp-medewerkers de spullen eventueel ook thuis op, als het om gro tere hoeveelheden gaat. Dat gebeurt overigens kosteloos, maar wel graag na een telefonische afspraak (tel. 18730). De medewerkers van de ophaaldienst beoordelen dan ter plekke of de goede ren nog bruikbaar zijn. Spullenhulp heeft ook aan de Schans een enorme collectie tweedehands arti kelen. In het gemeentelijk informatiecentrum ligt een nieuwe brochure die gratis is mee te nemen. Het is de brochure 'Vakantie en de sociale verzekering'. Voordat men op vakantie gaat, worden zaken als paspoort, geld en reisverzeke ring goed geregeld, maar sociale verze keringen worden nogal gauw vergeten. von KEUKELEN bv adviseurs in hypotheken vastgoed assurantiën HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155- 17962/23789 plaats adres woning indeling Soest HANNIE SCHAFTHOF middenwoning met cv, tuin en berging hal, toilet, woonkamer met open haard, luxe keuken met inbouwapparatuur (o.a. afwasmachine, kookplaat, afzuigkap, koelkast, vrieskast en oven) verdieping 3 ruime slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet zolder met vaste trap en grote slaapkamer algemeen deze woning verkeert in perfekte staat van onderhoud en is o.a. voorzien van nieuwe cv-ketel, thermopane beglazing en rolluiken WOONERF Gevraagde koopsom f 247.000,- zolder algemeen Soest J.H. ISINGSERF luxe uitgebouwde middenwoning met dubbele berging hal, toilet, moderne keuken en woonkamer met vergrote uitbouw van 3 m en voorzien van glazen pui met roedenverdeling 3 ruime slaapkamers voorzien van parket en vaste vloerbedekking, badkamer met bad, douchecabine en 2e toilet met vaste trap en 4e slaapkamer de 18 m diepe tuin is gelegen op het zuiden. Deze woning heeft veel extra's, o.a. ingebouwde allesbrander, vloerverwarming en een ideale ligging met aan de vóór- en achterzijde een natuurgebied, en verkeert in uitstekende staat van onderhoud. plaats adres woning indeling etage MIDDENWONING Gevraagde koopsom f 265.000,- plaats adres ligging woning indeling 3-KAMERAPPARTEMENT Soest VAN GO YEN LAAN De Engh 3-kamerappartement (voorheen 4-kamerapp.) op de 2e etage met berging op de begane grond hal, toilet, douchecel, woonkamer, keuken en 2 slaapkamers algemeen servicekosten bedragen ca. f 275,- per maand. Het appartement verkeert in zeer goede staat van onderhoud Gevraagde koopsom f 125.000,- Soest VAN GOYENLAAN De Engh 3-kamerappartement (voorheen 4-kamerapp.) op de 2e etage met berging op de begane grond, woonkamer met parketvloer, hal, douchecel, toilet, 2 slaapkamers, moderne keuken en bijkeuken algemeen servicekosten bedragen ca. f 275,- per maand Het appartement verkeert in perfekte staat van onderhoud adres ligging woning indeling 3-KAMERAPPARTEMENT Gevraagde koopsom f 129.000,- 3-KAMER HOEKAPPARTEMENT plaats Soest adres RUBENSLAAN ligging De Engh woning 3-kamerhoekappartement op de 2e verdieping met berging op de begane grond indeling hal, toilet, douchecel, woonkamer, keuken, bijkeuken en 2 slaapkamers algemeen servicekosten bedragen ca. f 340,- per maand Gevraagde koopsom f 118.000,- f V y Wat in Nederland jaarlijks wordt gepresenteerd als bijvoorbeeld de 'dag van de gemeente' is in Polen een ingeburgerd gebruik. Maar wel iets langer dan één dag. In K^dzierzyn/Kozle is het meer dan een hele week feest. Geen carna val, maar in de stadsparken elke avond optreden van muziekgroe pen en overal een gezellige sfeer. De vereniging SKK is uitgenodigd om bij de gemeentedagen aanwezig te zijn, natuurlijk ook met muziek uit Neder land. Het komende weekeinde is het bestuur van de vereniging Soest - K<jd- zierzyn/Kozle (SKK) in K^dzierzyn/ Kozle vergezeld door het Amersfoortse trottoir-orkest La Chapelle. Deze for matie staat onder leiding van Andre Rave, ook bekend als de dirigent van het koor van de Mariakerk in Soest. La Chapelle bestaat uit bijzonder geoe fende muzikanten van verschillende or kesten, die met La Chapelle een 'huis- kamer-orkest' wilden formeren. Men zegt wel eens "Als je La Chapelle uitno digt vooreen feestje thuis, hoeft je visite de kamer niet uit". Zij spelen gezellig tussen je gasten in. La Chapelle. In K§dzierzyn Kozle zullen zij drie keer optreden. Zaterdagavond voor een groot publiek op de Rynek (het marktplein in Kozle), zondagmiddag op het grote terras van het cultuurhuis in R^dzierzyn en zondagavond bij het openluchtzwembad in Renska Wies tij dens een barbecue-feest voor de gasten uit Soest, de Poolse gastgezinnen en vertegenwoordigers van vele instellin gen en verenigingen in K^dzierzyn/ Kozle. Dinsdag gaat het gezelschap weer terug naar Soest.

Soester Courant | 1994 | | pagina 5