ieuwe generatie waarborgt vervolg an tweejaarlijkse sportuitwisseling t m Tweede gelijkspel past in sfeer iSPORT! Judoka Stefan breekt pols Resultaat Soest-Soest l/OENSDAG 8 JUNI 1994 SOESTER COURANT rganisatoren tevreden over jonge leeftijd van deelnemers PAGINA 15 n Gemeente geeft pechvogel cadeaubon Sporters scoren dikke voldoende op gebied van sportiviteit ,e discussie om een punt te zetten achter de sportuitwisseling lijkt te zijn jrslomd. Hoewel het aantal deelnemende clubs minder omvangrijk is an'n nla,r me L "a es,"Soesl n°s s'eeds te voldoen in een be- °ea !™rT |-' zaterdag en zondag toen meer dan driehon- erd, overwegend jeugdige sporters nieuwe vrienden maakten en veel lezier beleefden aan de internationale ontmoeting. Vele Nederlandse eelnemers hopen er over twee jaar bij te zijn als de uitwisseling in Duits and plaatsvindt. Zoveel werd wel duidelijk tijdens het verblijf van de )uitse gasten. 3 !en nieuwe generatie heèft zich aange- ondigd om de uit 1952 stammende ontacten met de Westfaalse Stadt in de Dekomst te waarborgen. Officieel was e uitwisseling jarenlang bestemd voor lorters van achttien tot pakweg 22 ;ar. De praktijk leerde evenwel dat ook e 'bijna-dertigers' deel uitmaakten an de diverse teams. )at was dit jaar anders. De gemiddelde :eftijd schommelde rond de zestien aar, al waren er ook kinderen van tien Dt vijftien jaar bij. Maar ook de tieners unnen schik maken. Dat werd mis- :hien nog wel het beste geuit tijdens de isco- en de karaokeshow in de garage an de gemeente aan de Lange Brink- ■eg, waar leden van de Vereniging 'rijwillige Brandweer overigens per- :ct zorgdroegen voor de catering en et toezicht. Hetzelfde was het geval op len steenworp afstand, waar de officië- e delegaties in de brandweerkazerne :en dansje waagden, herinneringen op laaiden en, zonder te concreet te wor- len, hun gedachten over de komende litwisselingen lieten gaan. Scholen Als het aan Reiner Brügger ligt, gaan de organisatoren verder op de nieuw inge slagen weg. Dat betekent dat de jeugd ook over twee jaar aan zijn trekken komt. De voorzitter van de Sportrat in het Duitse Soest is goed te spreken over het verloop van de uitwisseling. Ruud ten Kley van het Griftland Colle ge hoopt over twee jaar nog nadrukke lijker betrokken te kunnen worden bij de organisatie. Vanuit Nederland was aangegeven, dat er behalve vanuit de clubs ook vanuit de scholen initiatieven moesten worden genomen. De Duitsers bleken daarin slagvaardiger dan de Ne derlanders. Hoewel alle Duitse deelne mers ook lid zijn van een officiële sport vereniging, werden de spelers voor de ploegen op school geselecteerd. Ook de Big Band bestond uit leerlingen van een school, het Alder Grager Gymnasium in het pittoreske centrum van Soest. Ten Kley daarentegen kreeg van de schoolleiding nog niet de vrije hand, maar was al wel verantwoordelijk voor de onderdelen voetbal en zwemmen. Naar zijn mening kan de inbreng van het Griftland College, en wellicht ook die van andere middelbare scholen, over twee jaar beduidend groter zijn. Cultuur In het najaar zullen de organisatoren uit Nederland en Duitsland met elkaar om de tafel gaan zitten om de eerste bespre kingen te voeren over de uitwisseling van 1996. Ongetwijfeld zal dan ook het hoofdstuk 'cultuur' ter sprake komen. Dat hokje kon ditmaal nauwelijks wor den ingekleurd. Het jeugdmuziekkorps gaf de visite van de Duitsers weliswaar een nieuw trekje met optredens in Har tje-Zuid en 's avonds voor de officiële gasten, het voert vooralsnog te ver te spreken van een culturele uitwisseling. In de komende twee jaar kan daar ver andering in komen, al stelt Achim Kienbaum van de Soester Anzeiger, een dagblad in Soest Westfalen, dat er in het Duitse Soest nu ook weer niet zo veel jeugdclubs zijn op het gebied van cultuur. Kosten Wat ook op de agenda dient te worden gezet, zijn de kosten van de officiële gasten. Hoewel nog niet alle rekeningen binnen zijn, worden de kosten van de laatste sportuitwisseling geschat op 20.000 gulden. Dat bedrag was dit jaar begroot voor de contacten met de Duit sers. Piet Hoogendoorn van bureau sport kon maandagmorgen niet vertel len welk percentage daarvan is aange wend voor de officiële delegaties. "Daar maken wij geen onderscheid in." Vast staat dat de officiële deelnemers meer geld souperen dan de sporters. De laatste groep kreeg na aankomst bij sporthal Beukendal een broodje en een appel. Enkele uren later deden de 'bo bo's zich tijdens de officiële ontvangst te goed aan culinaire hoogstandjes, waarvan het meest storende was, dat er gezien de overvloed veel hapjes onbe roerd bleven. De aversie jegens de sportuitwisseling onder een aantal Soesters, onder wie de bestuursleden van de Vereniging Sportraad Soest, lijkt meer geboren te zijn uit dat feit dan dat ze daadwerkelijk tegen de sportontmoetingen met de oosterburen zijn. Als ook alle officiële gasten in gastge zinnen worden ondergebracht en één of twee keer buitenshuis eten overslaan, dalen de kosten vanzelf. En is er ook meer geld om nieuwe activiteiten in het programma op te nemen. Want hoe zeer de deelnemers ook weer hebben genoten, is de sportuitwisseling onder hand wel weer eens aan een nieuwe in valshoek toe. Wellicht dat dan ook de op de achtergrond morrende tegen standers weer enthousiast worden en de bereidheid kunnen opbrengen op eni gerlei wijze hun medewerking te verle nen. Nieuw element in de uitwisseling waren de optredens van de Duitse Big Band. Het muziekkorps blies er zaterdagmorgen op los in winkelcentrum Hartje-Zuid. De scholieren lieten 's avonds nogmaals van zich horen. Voor Stefan Schoonderbeek duur de de sportuitwisseling op de mat niet langer dan tweeëneenhalve minuut. De judoka van Budo Ryu kwam zaterdag tijdens zijn partij pijnlijk ten val en brak zijn linker pols. Het toeval wil dat hij ook nog eens linkshandig is. De vijftien-jarige leerling van het Grift land College was zaterdag de pechvogel van de bijna vierhonderd deelnemers aan Soest-Soest en de enige die niet on gedeerd uit de sportieve strijd kwam. "Ik werd geworpen, wilde het tegen houden, maar denk dat mijn pols is dubbelgeklapt", draait hij de film terug. In het ziekenhuis werd zijn pols in het gips gezet, maar na de behandeling voegde hij zich zo snel mogelijk bij de andere judoka's. Het was de eerste keer dat hij aan de in ternationale sportuitwisseling mee deed. Schoonderbeek, in het bezit van de bruine band, woonde overigens za terdag de feestavond in de garage aan de Lange Brinkweg weer bij. "Het deed wel pijn, maar ik wilde het toch niet mis sen." Op doktersadvies zal hij het de komen de tijd rustig aan moeten doen. Over twee of drie weken mag het gips eraf en daarna zal hij zich nog enkele weken kalm moeten houden. Dat valt uiter aard niet mee voor iemand die gewend is om minimaal twee keer per week aan judo te doen. Na tweeëneenhalve minuut op de mat belandde Stefan Schoonderbeek met een gebroken pols in het ziekenhus. De gemeente zorgde maandag voor een beetje troost. Namens burgemeester Hans de Widt kwam een ambtenaar een cadeaubon brengen en die geste werd door de ongelukkige judoka op prijs ge steld. Maar over twee jaar hoopt hij niet meer in aanmerking te komen voor een cadeaubon of ander geschenk. Onder de toerrijders bevonden zich geen tieners, maar louter geoefende fietsers. Dat was ook wel nodig om de 207kilometer lange IJsselmeer tocht af te kunnen leg gen. Ze werden geteisterd door zwaar weer, maar volbrachten de tocht zonder noe menswaardige problemen. NL-DLD NL-DLD Badminton 12-12 1-1 Basketbal (dames)39-33 2-0 Basketbal (heren) 65-32 2-0 Dansen302,5-298,0 2-0 Judo 5-17 0-2 Handbal (dames)6-17 0-2 Handbal (heren) 13-16 0-2 0-2 2-0 0-2 2-0 2-0 Zwemmen 998-1.070 0-2 13-13 Tafeltennis7-13 Voetbal (dames) 2-0 Voetbal (heren) 1-6 Volleybal (dames) 3-0 Volleybal (heren) 3-0 De enige buitensport van het jeugdprogramma was voetbal. Kley van het Griftland College op het laatste moment twee Omdat anderen afspraken niet na kwamen, moest Ruud ten schoolteams op de been brengen. Dat lukte. Voor een Nederlandse overwinning bij basketbal moesten de geschiedenisboeken er bij worden gehaald. De meisjes en jongens kadetten van The Red Stars toonden zich echter wel sterker dan hun leeftijdgenoten van BC'70. De judoka's van sportschool Budo Ryu werden 'mat gezet' de Duitsers acht en één partij eindigde onbeslist. Stefan door hun Duitse collega 's. De Hollanders boekten twee zeges, Schoonderbeek brak zijn linker pols. Mvt.tr Men H*wcie4Wfis Bij badminton staat de uitslag al jarenlang van te voren vast. Ongeacht de resultaten van de partijen, wordt op het denk beeldige wedstrijdformulier een gelijkspel genoteerd. Het toe val wil dat tijdens de laatste twee uitwisselingen ook het totale aantal punten werd verdeeld. De dansers openden traditiegetrouw het sportieve programma. In de dansschool van Slingerland nam Nederland vrijdagavond een 2-0-voorsprong op de Duitsers die uiteindelijk langszij zouden komen. Shot hoopt dat sportwethouder Ries van Logtenstein en burgemeester Hans de Widt er na hun bezoek aan de gymzaal aan de H eideweg van doordrongen zijn dat de tafeltennisvereniging hard toe is aan een nieuwe accommodatie. De wedstrijd ein digde in een overwinning voor de gasten. Peter Briiseke (rechts) heeft een fijn gevoel voor richting. De Duitse ambtsgenoot van burgemeester Hans de Widt bewees dat tijdens het handboogschieten voor de of ficiële gasten. Ze werden begeleid door leden van het Bentinck Fonds en een bonds coach. Voor de tweede keer in de geschie denis heeft de sportieve krachtme ting tussen Soest NL en Soest D geen winnaar opgeleverd. Evenals in 1992, toen de Duitsers als gast heer optraden, was het eindresul taat een gelijkspel. Toen was het 16-16, nu werd het 13-13. In 1988 won Duitsland op eigen bodem (22-16) en in '86 was Nederland in ver trouwde omgeving sterker (26-12). Ook in de edities daarvoor pakte het thuisland de eindzege. Duitsland won in 1984 met 18-12, twee jaar daarvoor was Nederland over het geheel gezien beter (14-11). Van veel meer waarde is elke keer weer de sportieve wijze waar op de Soesters en de Soesters het tegen elkaar opnemen. Ook vanuit dat oog punt scoorden alle deelnemers een dik ke voldoende. De dansers van Slingerland hadden vrijdagavond Nederland op voor sprong gezet. Na de nipte nederlaag van 1992 werd nu met vrijwel miniem ver schil gewonnen (302,5-298). Veel gemakkelijker trokken de volley- balsters van Stam/SoVoCo de winst naar zich toe. Het meisjes A-team be leefde in Aqua Indoor een ontspannen generale repetitie voor de Nederlandse kampioenschappen, waarvoor ze zich hebben geplaatst en die komende zater dag worden gehouden. Binnen een mum van tijd werden de Duitsers weg geslagen (15-1, 15-2, 15-5), zodat be sloten werd een vierde set te spelen: 15-10. Ook de jongens van Stam/So- VoCo wonnen in drie sets, maar zij on dervonden meer tegenstand: 15-10, 17-16,15-11. De voordelige marge voor Nederland werd tegelijkertijd door The Red Stars vergroot. Eveneens in Aqua Indoor klopten de meisjes kadetten hun Duitse gasten met 39-33. De jongens haalden forser uit: 65-39. Het waren de eerste zeges in acht jaar op BC'70 dat volgend jaar met in ieder geval een damesteam zal deelnemen aan het traditionele paastoernooi van The Red Stars dat dan het dertig-jarig bestaan viert. Een ander verhaal ging op voor de handballers. Daar werd Smeeing/BDC tweemaal geklopt. De meisjes kwamen er in de tweede helft niet meer aan te pas. Na een ruststand van 5-9 werd het 6-17. De jongens leken na dertig minu ten verslagen (3-9), maar zetten nog een knappe inhaalrace in, die overigens niet het beoogde succes opleverde: 13-16. Een 'Deutsche Sieg' viel er ook te mel den bij de tafeltennissers. In Duitsland trok Shot twee jaar geleden nog aan het langste eind, nu gingen de twee punten met een 7-13-overwinning naar de gas ten. Dat was tevens het geval bij zwemmen, het onderdeel dat in 1992 op het pro gramma ontbrak omdat er in Duitsland geen zwembad beschikbaar was. Het openluchtbad (Freibad) is nog wel ge opend, maar verkeert in een erbarmelij ke staat. Het binnenbad is al enkele ja ren gesloten. Niettemin toonden de Duitsers zich over het geheel gezien sneller in het water: 998-1.070. Na de vrij makkelijke winst van twee jaar geleden beten de judoka's van Bu do Ryu in het stof. De Duitsers boekten acht zeges tegen Nederland twee. Eén partij eindigde onbeslist. Ook de badmintonners kwamen remise overeen. Dat is, aldus Paul van Ginkel van BC Badso, overigens een traditie geworden. In De Bunt staakten de bad mintonners de strijd op 12-12. De punten werden ook al verdeeld bij voetbal dat op het terrein van Hees plaatsvond. De meisjes van het Grift land College boekten een 2-0-zege op hun nieuwe vriendinnen, maar de jon gens werden vooral in de eerste helft (0-4) weggespeeld. Het werd uiteinde lijk 1-6 voor de Duitsers. Ook de toerrijders van Tempo Toer en Hansa stapten tijdens de sportuitwisse ling op de fiets. Nu werd eens niet geko zen voor de traditionele rit tussen Soest en Soest, maar voor een IJsselmeer- tocht. De wielrijders legden zaterdag 207 kilometer af, ongeveer vijftig kilo meter minder dan ze in de benen had den na de gebruikelijke Soest-Soest. Net als de voetballers trotseerden de toerrijders lange tijd de regen, voordat ze bij De Bunt arriveerden. Op de tennisbaan werd nog tegen een balletje geslagen. Burgemeester Hans de Widt en Joop van Tol, voorzitter van het Soester organisatiecomité, namen het daarin op tegen Ulrich Dellbrüger en sportleraar Mentz. De Duitsers for ceerden meer service-doorbraken en wonnen met twee keer 2-6. Niet lang daarna spoedden de officiële gasten zich naar het terrein van het Ben tinck Fonds aan de Eemweg. Daar kre gen ze tekst en uitleg over het hand boogschieten. Onder aanvoering van Bürgemeister Peter Brüseke, die een uitstekend gevoel voor richting aan de dag blootlegde, wonnen de Duitsers ook dit onderdeel. Zoals gebruikelijk werden de verrichtingen van de officië le deelnemers echter niet in de stand verwerkt. Gelukkig voor de Nederlan ders, al is er nog steeds niemand die enig belang aan de uitslag hecht. Ook wat dat betreft hebben de jonge sporters de draad uitstekend opgepakt. Huisvesting Wat wellicht wel enige zorgen baart, is de huisvesting van de gasten. Waar ie dereen staat te popelen om mee te mo gen naar Duitsland, daar kost het aan zienlijk meer moeite om voldoende gastgezinnen te vinden. Tientallen Duitsers brachten de nacht dit keer ge zamenlijk door, al was dit in een aantal gevallen op verzoek. De voetbalsters, de muzikanten van de Big Band en de zwemmers waren ondergebracht bij Stichting Stimulans aan de Birkstraat, de jongens van voetbal sliepen in De Bunt. Zij kregen de tweede nacht gezel schap van de handbaljongens die voor de eerste nacht hun tenten hadden op geslagen, maar vanwege de aanhou dende regen naar de sportzaal verhuis den. De handbalmeisjes logeerden, evenals de overige sporters, bij jeugdle- den van de deelnemende clubs. Foto's: Goos van der Wilt en Johan van Beek.

Soester Courant | 1994 | | pagina 15