cr Nieuws van de bibliotheek iS Grote opkomst bij Jazzfestival Artishock Openluchttheater Cabrio zaterdagavond decor voor groot opera-concert arttóhOCK Bejaarde p 1 CULTUUR WELZIJN t Fans Rob de Nijs komen vanavond aan hun trekken Benefietconcert SMG-orkesten voor Braziliaanse straatkinderen Hulpverleni WOENSDAG 8 JUNI 1994 SOESTER COURANT GROEI &BLÖÜI soest! KMTP-Soest 35 jaar Emilia Oprea is ster van de avond Natuur (O) Nabij IYN-fietstocht door de Eempolders Vrijwilligers Vakature Bank Gelijkwaardigheid en samenwerking Benefietconcert op kinderboerderij Vrijdag 10 juni in C-drie Schrijversgilde 'De Taaltuin' Jeugdtheater in Griftland College stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten jeugdbibliotheek 'Life According to Agfa' Jazzclub/expositie Birgitta van Drie PAGINA 18 WOENSDAG 8 JUNI Wederom grote bel Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Soester Courant NNereldH/inke Kalebassen uit Pei Het Soester Jazzweekend zit er weer op. In vier dagen vond een betrekkelijk groot aantal evene menten plaats, die alle zeer de moeite waard bleken. t De vrijdagavond stond in het teken van de bijzonder feestelijke muziek van de groep Moe Nie Warri Nie. Dit enthou siaste amateurorkest (voortgekomen uit een workshop o.l.v. Sean Bergin) heeft inmiddels een avondvullend re pertoire opgebouwd, goed voor een drietal sets. Op basis van tamelijk een voudige stukken (vaak met een Afri kaanse inslag) werd een groot aantal fraaie solo's gespeeld. Ook kon tot laat op de avond gedanst worden op de mu ziek van deze groep, die overigens veel spontaner klinkt dan bij zo'n grote groep (13 munzikanten) het geval is. Een heel ander programma werd de volgende avond voorgeschoteld door de band van pianist Michiel Borstlap. Het repertoire van deze groep beweegt zich tussen uitersten, van swingend en zeer uitbundig tot ingetogen en kamer muziekachtig, om maar eens wat te noemen. N u gebeurt dat, m.n. de laatste jaren, wel vaker, maar het bijzondere van het Michiel Borstlap Sextet is dat de samenhang niet verloren gaat. Verder was het eigenaardig dat de stukken die nogal veel aandacht van de luisteraar vergen vooral in de eerste set werden gespeeld; meteen na de pauze pakte men stevig uit met veel toegankelijker muziek. Leerzame ervaring Binnen het jazzfestival was veel plaats ingeruimd voor amateurmusici; In een workshop o.l.v. Tjitze Vogel werd ge durende het weekeinde hard gewerkt aan een aantal composities die zondag avond voor het publiek werden uitge voerd. Voor de deelnemers moet dit een leerzame ervaring geweest zijn en voor de overige bezoekers was het ook de moeite waard om zo'n workshopor kest aan 't werk te horen en te zien. Nadien trad bassist Tjitze Vogel nog eens op, maar dan met een pcofessione- le en veel kleinere groep, het Paul Wei- king Trio, met Clarence Becton op drums en de leider op sopraan- en te norsaxofoon. Soms deed hun muziek denken aan allerlei avonturen van saxo fonist Sonny Rollins met een dergelijke bezetting. Markante eigen composities werden afgewisseld met stukken van pianist Thelonious Monk, resulterend in spannende improvisaties waarin veel te beleven was voor de aandachtige luisteraar; hecht samenspel en fraaie k solistische bijdragen van alle drie muzi kanten. M.n. de aanwezige workshop- deelnemers moeten tijdens dit optreden veel herkend hebben van hetgeen zij tij dens dit weekend hebben opgestoken over improvisatie, samenspel en crea tief musiceren. Breed gebied Resumerend kan gezegd worden dat door de Jazzwerkgroep binnen Artis hock weer een aantal opmerkelijke eve nementen werd georganiseerd. Met twee films, een workshop en drie con certen werd een breed gebied bestre ken, breder dan bij veel grootschalige festivals! Dit is op zichzelf geen nieuws; al jaren is in Artishock goede jazz te ho ren. Verheugend is het dat er over pu blieke belangstelling niets te klagen is. Men hoopte met dit festival meer aan dacht te verwerven voor de jazzmuziek en men is daarin geslaagd. Meer jazz in Artishock aanstaande za terdag, zie de aankondiging elders op deze pagina. Het Michiel Borstlap Sextet, zater dagavond in Artishock. KONINKLIJKE 1 PLANTKUNOE Ter gelegenheid van het 35-jarig jubi leum van de afdeling Soest van de KMTP nodigt het bestuur belangstel lenden uit deel te nemen aan de volgen de activiteiten: 1. Op vrijdagavond 10 juni wordt deju- bileumbloemschikwedstrijd gehouden in de Kwekerij (Molenstraat). De bloemstukken zullen vanaf 11 juni ten toongesteld worden in 't Vaarderhoogt. Het feestelijk hoogtepunt zal zijn op zondag 12 juni. Het programma zal die dag bestaan uit: 2. Een tuin-bomenroute die vanaf 13.30 uur gefietst kan worden door Soest (ook per auto mogelijk, dan is de vertrektijd vanaf 15.00 uur). Start- en eindpunt: 't Vaarderhoogt. Deelne mers aan deze route zullen een extra at tentie ontvangen. 3. Een receptie van 16.00-17.30 uur in het tuincentrum 't Vaarderhoogt (Dor- resteinweg 72a). Tijdens de receptie zullen de prijzen worden uitgereikt van de bloemschikwedstrijd en er zal een verloting plaatsvinden (gratis lot voor leden en niet-leden). Kosten route en receptie: leden gratis, niet-leden f 2,50. De KMTP-Soest hoopt veel leden en niet-leden op deze dag te ontmoeten! Het Soester openluchttheater Ca brio aan de Soesterbergsestraat is komende zaterdag 11 juni het de cor voor een groot opera-concert. Daaraan wordt meegewerkt door de Philharmonische kapel "Mo- zart" uit Amsterdam en het Nieuw Amsterdams Koor, alsmede enke le solisten onder wie de Roemeen se Emilia Oprea. Emilia Oprea, een coloratuursopraan met een zeer hoge stem, is zonder twij fel de ster van de avond. Zij treedt sa men met de tenor Calin Folea en de bas- bariton Gert-Jan-Alders op. Kapel en koor staan onder leiding van dirigent Kian Pin Hiu. Het programma ver meldt o.a. aria's en koren uit opera's van Mozart, Puccini, Mascagni, Doni- zetti, Wagner, Rossini en Verdi. Emilia Oprea voltooide in 1984 haar opleiding bij Arta Florescu aan het con servatorium in Boekarest en zette haar studie voort in masterclasses bij Gaziel- la Sciutti, Franco Corelli en Torna Po- pescu. Ze won prijzen in Praag, Barce- lona en Moskou en in 1991 haalde ze de eerste prijs op het Concours Brazil in Rio de Janeiro. Ze bereidt zich momen teel voor op een optreden in Wenen, met Placido Domingo. In Roemenië is ze verbonden aan de opera van Constanta, in Duitsland aan de opera Unter den Linden in Berlijn. Op haar repertoire staan o.a. Die Zau- berflöte, Don Giovanni, Le nozze di Fi garo, en Entführung aus dem Serail, de Barbier van Sevilla, Lucia di Lammer- moor, Don Pasquale, Rigoletto en La Traviata. In de afgelopen week logeerde ze in Soest bij Berna Kousemaker, initiatief nemer van de Cabrio-concertserie. Voor Emilia was de revolutie van 1989 (de val van het Ceaucescu-bewind) een belangrijke ontwikkeling, omdat daar door haar mogelijkheden om buiten Roemenië op te treden aanzienlijk toe namen. "Voor die tijd mochten we ook eigenlijk alleen Roemeens repertoire zingen, maar nu is het beter." Wereldformaat Ze houdt overigens veel van de muziek van haar eigen land, o.a. van Enescu en Constantinescu, maar ook van de grote componisten van het Italiaanse belcan to. Ook eigentijdse muziek gaat ze niet uit de weg. Emilia is in korte tijd uitge groeid tot een sopraan van wereldfor maat, die nog maar aan het begin van de roem staat. "Topniveau," aldus Berna Kousemaker. "Geen toon is haar te hoog en geen pasage te snel." De tenor Calin Folea, eveneens van Roemeense afkomst, woont sinds 1991 in Nederland. Hij studeerde aan het conservatorium van Cluj Napoca en was daar enige jaren als solist verbon den aan het Filharmonica. Daarnaast zong hij gastrollen in Italië, Rusland en Luxemburg. Hij beheerst een groot deel van het operarepertoire en was ook ac tief in het lied- en oratoriumgenre. Fo lea is momenteel verbonden aan het Groot Omroepkoor. De bas-bariton Gert-Jan Alders stu deerde aan de conservatoria in Alk maar en Amsterdam en nam deel aan masterclasses van het Internationaal Opera Centrum Nederland. Naast zijn werk bij het Groot Omroepkoor bouwt hij een omvangrijk en breed georiën teerd operarepertoire op. Hij zingt za terdagavond o.a. fragmenten uit Mo- zarts "Don Giovanni" en "Die Zauber- flöte". Koor en orkest Het piepjonge Nieuw Amsterdams Koor is in twee jaar tijd uitgegroeid tot Emilia Oprea. een volwaardig oratoriumkoor met 60 leden, onder leiding van Kian Pin Hiu. Het koor zong in januari 1993 op de ko rendag in Paradiso en leverde een bij drage aan de Aids Memorial Day in het Tropenmuseum. De dirigent is een veelzijdig muzikaal talent, die inmid dels een carrière als violist bij het Con certgebouworkest heeft verwisseld met een veelbelovende dirigentenloop baan. Hij trad als gastdirigent o.a. op in Peking en Hong Kong en maakte in 1993 zijn debuut als dirigent van het Concertgebouworkest met Jaap van Zweden. De Philharmonische Kapel "Mozart" bestaat al sinds 1878, is de oudste van Amsterdam en telt onder haar leden tal van getalenteerde ama teur-musici. Het gebeurt maar zelden dat in Soest muziek van een dergelijk hoog gehalte te horen is. Cabrio verwacht komende zaterdagavond dan ook heel wat be langstelling voor het concert in het Openluchttheater, dat begint om 20.30 uur. Entree: f 25,-. IVN-Eemland organiseert op 12 juni een fietstocht door de Eempolders. Start: 14.00-14.30 uur bij VW Soest. Op diverse punten langs de route staan IVN-gidsen. Een goede kijker is in dit weidse landschap bijzonder aan te be velen. De wordingsgeschiedenis van de Eem polders gaat duizenden jaren terug. Ooit werd door een gletscher de grond opgeschoven tot wat nu de Utrechtse Heuvelrug is, een bedding van keileem achterlatend. In een periode dat de Noordzee droogviel kwam hier stuif zand overheen, dat op zijn beurt in een periode met hoge waterstanden werd afgedekt met zeeklei. Een drassig land schap ontstond, waar de boer pas laat in het jaar een vracht hooi af kon halen, maar dat juist daardoor ideaal was voor vogels omdat de broedperiode nooit verstoord werd. Het is nog goed te zien dat de boerderijen ooit werden geves tigd langs de hogere randen van de pol der, een 'leeg' midden overlatend. Tegenwoordig is echter, door betere bedijking en bemaling, ook dit midden vrijwel altijd begaanbaar. Hooien kan al vroeg plaatsvinden en het welhaast on aantastbare voordeel voor de vogels is verdwenen, resp. teruggedrongen naar enkele reservaten. Enkele vogelsoorten zijn hierdoor in middels geheel of vrijwel geheel uit de polders verdwenen en anderen zijn fors in aantal achteruit gegaan. Luidkeels aanwezig zijn meestal de kievit, grutto, tureluur en scholekster. Kemphaan en gele kwikstaart zal men echter nauwe lijks meer aantreffen. De kleine zwaan en de wilde zwaan, die hier in grote aan tallen overwinteren, zijn inmiddels weer naar hun noordelijke broedgebie den vertrokken. Diverse eendesoorten kan men nog tegenkomen. Wel goed zien, maar niet dichtbij komen is daar om het parool, vandaar de kijker. Informatie (tussen 18.00 en 20.00 uur) tel. 22386 in Soest. Smitsweg 311, tel. 12630 Eén van de knelpunten van vrijwilligers in de thuiszorg is de samenwerking met professionals. In het project 'Vrijwilli gerswerk in de terminale thuiszorg' is de ervaring opgedaan met samenwer kingsverbanden, waar anderen hun voordeel mee kunnen doen. Mits gron dig aangepakt, blijkt er opeens veel mo gelijk. De thuiszorg kan niet zonder vrijwilligers. Ze verdienen een eigen plaats, naast de professionele thuiszorg. Voor de mensen thuis zijn ze een wel kome aanvulling en ondersteuning. Zonder de hulp van vrijwilligers was het voor een grote groep mensen onmoge lijk om thuis te wonen. Zonder samenwerking bestaat de thuis zorg uit losse, onsamenhangende stuk jes. Gelukkig zijn er vaak spontaan vor men van samenwerking ontstaan. Op de werkvloer merken vrijwilligers en professionals dat het ze in feite allemaal om hetzelfde gaat: het welzijn van de hulpvrager. Dat kan helpen de bestaan de vooroordelen overboord te zetten en samen te gaan werken. Zo verloopt de zorg voor stervenden vaak heel goed, omdat iedereen heel betrokken is. Vakatures 3-110: Centrum voor geestelijk ge handicapten Baarn vraagt iemand voor de film/disco-avond op woensdag, 1 x per 14 dagen. Assisteren bij het opbou wen van de zaal, koffieschenken, mee doen met de bewoners. 4-115: Ontmoetingsclub voor film liefhebbers zoekt medewerk(st)ers voor de publiciteit en recensies in het maandelijkse filmblaadje. 6-122: Koningin Wilhelmina Fonds vraagt iemand om samen met een ande re vrijwillig(st)er de jaarlijkse collecte Kankerbestrijding te organiseren. 8-133: Centrum voor geestelijk ge handicaptenzorg zoekt vrijwillig(st)ers voor 'bezoek-ouder-relaties', d.w.z. dat een bewoner regelmatig wordt bezocht en dat er met hem/haar gezellige din gen worden ondernomen. 8-197: Centrum voor mensen met een verstandelijke handicap zoekt me dewerker voor klusjes t.b.v. leef- en ac- tiviteitengroepen: bijvoorbeeld het op hangen van een schilderijtje, het ver plaatsen van een prikbord, het repare ren van een hekje e.d. 9-104: Vereniging voor verstandelijk gehandicapten zoekt liefhebbers om leiding te geven aan vakantie-activitei ten voor moeilijk lerende kinderen. Van de leiding wordt verwacht dat zij een positieve houding heeft t.o.v. het prot. christelijk geloof. 12-115: St. Stichts Landschapsbe heer zoekt vrijwillig(st)ers die groepen studenten praktisch willen begeleiden in het landschapsbeheerswerk op mooie plekjes ip Utrecht. Nieuwe vrij willigers wordt door Stichts Land schapsbeheer een voorbereidingsdag aangeboden op vrijdag 10 juni a.s. 14-103: Pleegzorgprojekt zoekt par ticulieren die kunnen inspringen voor familie of buren van mensen die op op name in een verpleeghuis wachten. 14-104: Rode Kruis Korps Soester- berg zoekt thuiszorg-medewerkers. 18-124: Internationaal Vrouwencen trum Soest vraagt een penningmeester voor de financiële administratie, het jaarverslag (fin.) en het bijwonen van bestuursvergaderingen 18-126Bureau voor langdurige kin deropvang Soest zoekt iemand voor het bestuur, die na verloop van tijd het voorzittersschap wil overnemen. Inlichtingen: Vrijwilligers Vakature Bank, Smitsweg 311, dinsdag t/m don derdag 9.00-12.00 uur, tel. 12630. Liefhebbers van Rob de Nijs kunnen vandaag nog een kaar tje bemachtigen voor het bene fietconcert dat de artiest van avond geeft op kinderboerderij De Vrije Teugel aan het Vede- laarpad. De fans kunnen tussen 20.45 en 21.30 uur luisteren naar een greep uit zijn repertoire. In het voorpro gramma treedt de Nederlandse Mi- chael Jackson op. Hij staat van 19.45 tot 20.20 uur op het podium. Op de voorverkoopadressen, zoals verschillende tabaksspeciaalzaken en de vestigingen van de Rabobank in Soest, kost een kaartje vijftien gul den. Aan het hek van De Vrije Teu gel moet vanavond twintig gulden worden neergelegd om het concert te kunnen bijwonen. Het terrein van de welzijnsinstelling is vanaf 18.45 uur toegankelijk. De opbrengst komt ten goede van de kinderboerderij die daarvan een draaimolen wil aanschaffen. Door dat de Rabobank zich garant heeft gesteld voor de technische kosten van de optredens, kan De Vrije Teu gel een maximaal rendement uit het benefietconcert halen. Prentkaarten Een andere actie in het kader van het 25-jarig bestaan van De Vrije Teugel is de verkoop van prentkaarten. Die heeft, zo is bekend geworden, 11.300 gulden opgeleverd. Dat geld wordt gebruikt voor de verbouwing van de zolder tot lokaal voor de na- tuureducatielessen. Uit ruim tweeduizend tekeningen van basisscholieren kozen de mede werkers van De Vrije Teugel zes in zendingen. Daarvan werden kaarten gemaakt, die in setjes van zes voor vijf gulden werden verkocht. Van daag wordt een aantal kinderen in het zonnetje gezet, omdat ze zich op bijzondere wijze hebben ingezet voor de verkoopactie. Nadat het Soester Muziek Gezel schap (SMG) een jaar geleden zijn eerste benefietconcert voor de stichting Madat Nepal heeft gege ven is dit jaar de keus gevallen op een ander projekt in een heel an der werelddeel, n.1. het CAMM in Brazilië,(Centro de Atendimento a Meninos e Meninas). Door middel van een expositie en een inleidend gesprek wordt er informatie gegeven over het CAMM en over de Schrijversgilde De Taaltuin houdt sinds kort maandelijks bijeenkomsten in Ho tel Restaurant De Prom te Baarn. De Taaltuin brengt amateur-schrijvers uit Gooi en Eemland bij elkaar en onder houdt het contact door gezamenlijke activiteiten. Tijdens de maandelijkse bijeenkomsten wisselen leden ervarin gen uit, worden er schrijfwedstrijden georganiseerd, leest men voor uit eigen werk, enzovoort. Belangstellenden kunnen zich schrifte lijk wenden tot het secretariaat van De Taaltuin, postbus 3308, 3760 DH Soest. 'Yvonne van Bourgondië' heet de co- medie die de Stichting Jeugdtheater Marmelijn uit Baarn vrijdag opvoèrt in het Griftland College. Het betreft een toneelstuk van de Pool se auteur Witold Combrowicz, dat be werkt is door regisseur Marion Visser. De voorstelling begint om 20.00 uur en duurt ongeveer anderhalf uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal van het schoolgebouw aan de Noorderweg. Een plaatsbewijs kost tien gulden. moeilijke positie van de talloze straat kinderen in Brazilië. Niet alleen het bij een brengen van geld is belangrijk; mo rele steun voor de mensen die zich in zetten voor verbetering van de misera bele positie van deze straatkinderen is minstens even waardevol. Bevordering van het financiële aspect vindt plaats in de vorm van een loterij met een aantal prijzen van Braziliaanse en Peruaanse herkomst. Straatkinderen Over de hele wereld leven er naar schat ting 100 miljoen kinderen op straat; 40 miljoen in Latijns Amerika, 30 miljoen in Azië en 10 miljoen in Afrika. De straat is hun thuis, werk en hun leer school. Een harde wereld waarin alleen de sterksten overleven. Het leerlingenorkest en het Groot Or kest van het SMG verzorgen het muzi kale deel van de avond. Zij spelen zowel apart als gezamenlijk. De leerlingen spelen blues, promenade en happy tune van Kees Schoonenbeek. Het Groot Orkest brengt o.a. ten gehore Aqua rium van Johan de Meij, Nightbeat van Harold Waters, Western Pictures van Kees Vlak en Pavane in Blue/Fascina- ting Drums van Ted Huggens. Het benefietconcert van het SMG in cultureel centrum C-drie is op vrijdag 10 juni, aanvang 19.30 uur. De toegang is f 10,- pas 65/'cjp f 7,50. Kaarten re serveren bij de administratie van C-drie ma. t/m vr. 9.00-16.30 uur, Willaert- straat 49, tel. 22188. REDAKT1E SOESTER COURANT Kantooradres: Van Weedestraat 227 Telefoon 14152 Telefax 24904 es Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Tijdens de zomermaanden (juni, juli, augustus) is de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan op zaterdagochtend gesloten. Prentenboeken Kattelied, Andrew Matthews. In dit schitterend uitgevoerde pren tenboek staat het verhaal hoe Ónze- Lieve-Heer de dieren niet gescha pen, maar gezongen heeft. Tot zijn verrassing komen bij een lied katten uit de lucht vallen en blijkt na enig zoekwerk dat hij de katten bij de boer (muizen) en bij vissers kan plaatsen. Heerlijk katten - en schep pingsverhaal. Dino ABC, Jan Pienkowski. Alfabetboek in pop-up techniek van dinosaurus en andere prehistorische dieren. Bij elke bladzijde die je opendoet komen er dieren naar vo ren; van Allosaurus tot de Zephyro- saurus: in dit boek komen ze alle maal tot leven. A-boeken: Familie Mol-(le Mol staat er goed op, Hans de Beer Burny Bos. Moeder Mol de Mol verdient het geld en gaat 's morgens vroeg aan het werk. Vader, die vroeger in de mij nen heeft gewerkt, doet het huishou den. Dan is er de tweeling Stoffer en Streep en oma! Ze is heel oud en rijdt in een rolstoel. Heel hard. Een ge wone familie of niet?... B-boeken: Kromme tenen, Robbert Leeuw. Dit verhaal speelt in een tijd toen nog bijna niemand tv of centrale verwar ming had, en al helemaal geen Nin tendo of walkman. Was het toen maar een saaie boel of viel er genoeg te beleven? Lees en huiver over een jeugd in de Almelose Pieter Post- straat. C-boeken: Schimmen uit het verleden, Thea Engelen. In hun nieuwe huis ontdekt Sander op zolder een geheime kamer waar tijdens de Tweede Wereldoorlog twee joodse jongens waren onderge doken, als hij in een bureaula brie ven vindt van de moeder van een van de jongens, gaat het verleden echt voor hem leven. Spannend boek met een verrassende ontknoping. Jongens! Een "hoe pak je ze aan/ in"-gids voor meisjes (en jon gens?), Morag Prunty. In 10 stappen worden de eerste "angstaanjagende" contacten met de andere sekse vergemakkelijkt. Hoe krijg je ze zover dat ze op je val len? Hoe weetje dat ze op je vallen? Wat moet je zeggen op je eerste af spraakje? Wat moetje doen als je ge noeg van hem hebt? of als hij jou aan de kant zet? In deze eerste handlei ding doet Morag Prunty op soms ernstige, maar voor humoristische wijze uit de doeken hoe meisjes ze moeten aan- en/of inpakken, jon gens! Informatief Het beroepenboek voor kinderen. Toon Kramer. Hoe vaak wordt je niet gevraagd: wat wil je worden? Als je het nog niet weet vind je in dit boek veertig leuke beroepen beschreven, van acteur tot computer-programmeur en van vis ser tot verpleegkundige. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Steenhoffstraat 46. tel. 19577 Donderdag 9 juni: "Vandaag over een jaar": met die tekst wordt de film 'Life According to Agfa' geopend. Hij voert ons mee naar de bar 'Barbie' in Tel Aviv (niet genoemd naar de oorlogsmisdadiger en ook niet naar het slanke popje, maar naar een nabij gelegen gekkenhuis). De bezoekers en personeelsleden, die we 12 uur lang gaan volgen, staan stuk voor stuk model voor bevolkingsgroepen in het heden daagse Israël. Het is een prestatie van schrijver/regisseur'Assi Dayan dat hij er geen karikaturen van heeft gemaakt, maar mensen van vlees en bloed. De bar is eigendom van twee vrouwen. De ene, Dalia, probeert zichzelf te be wijzen dat ze nog jong is door zo nu en dan een legerrecruut mee te nemen naar bed. Ze heeft ook een relatie van een getrouwde filmproducent. Hij heeft verteld dat hij zijn vrouw heeft wijsge maakt dat hij kanker heeft, wat hem een excuus geeft om vaak weg te gaan. Dat hij echt kanker heeft, heeft hij echter aan Dalia verzwegen. De andere eigenaresse is Leora, die vanachter de tapkast foto's maakt van de clientèle (inderdaad, op Agfarol- letjes). Ze doet pogingen Benny, een politieman, aan zich te binden. Maar die heeft daarvoor nog veel te veel jach tinstinct. Als hij zijn avances in de rich ting van een labiele barbezoekster richt, zal hem dat die nacht nog duur komen te staan. In de bar treffen we verder nog soldaten, drugsdealers en -gebruikers, een barpianist die de soldaten irriteert met zijn linkse liedjes, een paar sefardi sche joden en, in de keuken, een paar arabieren. We volgen al de kleine en grote dingen die deze personages in de ze heilloze nacht meemaken. Filmma ker Assi Dayan (zoon van de bekende generaal en politicus Moshe Dayan) heeft met deze film een beeld willen schetsen van de dolgedraaide Israëli sche samenleving. (De film werd ge maakt voor de huidige vredesinitiatie ven begonnen.) Hij steekt niet onder stoelen of banken dat hij zeer somber is over de toekomst van deze maatschap pij, waarin haat het cement lijkt te zijn dat de verschillende bevolkingsgroepen bij elkaar houdt. Hij laat dan ook niet het zonnige, kleurrijke Israël uit de reis- folders zien, maar alleen de nachtelijke stad, gefilmd in contrastrijk zwart-wit. Hoe genadeloos en pessimistisch de spiegel ook is die Dayan zijn landgeno ten voorhield, toch was de film een groot succes in eigen land. Aanvang 20.30 uur. Entree: f 7,50, leden f 5,-. Zaterdag 11 juni: Er vond dit jaar nog een initiatief plaats vanuit de Jazzhoek van Artishock: het houden van exposities en voordrach ten, voorafgaand aan de jazzclub. Na Oscar Prinsen, Inge Bos, Anne Boree en StormVogel staat nu Birgitta van Drie op het programma. Ze is studente aan de kunstacademie van Maastricht. Wie de expositie bijwoont, treft het werk aan van een kunstenares die naar eigen zeggen nog volop in ontplooiing is. Geen geringe opgave dus om haar werk, dat onder meer bestaat uit etsen, schilderingen en zowel manuele als ge computeriseerde tekeningen, te defi niëren. Meteen opvallend is echter wel de 2D vormgeving die zij hanteert. Geïnspireerd door grootmeesters als Anselm Kiefer, Donald Judd en Carl Andre, ontstond een zekere stijl, waar in geen plaats is voor symboliek of diep erliggende, verhulde betekenis ("Dat leidt maar af." aldus Van Drie), maar waarin slechts essentie telt, vorm om de vorm, beeld dat voor zich spreekt, zon der te verwijzen naar iets anders. Met twee optredens wordt op deze za terdagavond het eerste deel van het jazzjaar 1994 afgesloten. Het spits wordt afgebeten door een groep rond Jan Ament, docent aan de RMA, met een aantal van z'n leerlingen aan de af deling 'lichte muziek'. Jan Ament is thuis in ongelooflijk veel muzikale stijlen en bespeelt, naast pia no, nog diverse andere instrumenten. Ook is hij al geruime tijd actief als le raar. In Artishock zal hij verschijnen met een groep waarbinnen amateurs le ren hoe men op jazzstandards kan im proviseren. Zelf bespeelt hij bij deze ge legenheid de basgitaar. Na afloop zal Perron 5B optreden. De ze merkwaardige groep is gedurende de afgelopen maanden te horen geweest in steeds wisselende samenstelling, maar op 11 juni is er weer sprake van het ou de vertrouwde Perron 5B, de formatie die al vele optredens in Artishock ver zorgde en onlangs nog schitterde op de Jazzdriedaagse in Amersfoort. Programma 20.00 uur: COMBO o.l.v. Jan Ament: Anneke - altsax, Bïbiana - altsax, Ri- chard - tenorsax, Marijke - zang, Maria - piano, Stefan - keyboards, Martijn - gitaar, Jan - basgitaar, Frank - drums. 20.30 uur: Opening expositie van Bir gitta van Drie. 21.00 uur: Perron 5B: Semmy Prinsen - tenorsax, Peter van Marle - piano, Ger- co Aerts - bas, Laurens Miedema - drums. Toegang vrij. voor de EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 1 41 52 Groot is altijd de belangstelling Paardenkamp. Ook zaterdag k wai nemen in het nationale rusthuis v straat. Traditiegetrouw ver weikon werkersvrijwilligersdonateurs et Aanstichting Wereldwinkel Soe: Steenhoffstraat 9\ tel. 281. Kalebassen zijn pompoenen die c grond groeien. Om ze te kunnen bc ken moet het sap eruit en moeten droogd worden. De temperatuur streek waar ze groeien is prima c keihard te laten opdrogen. Als di beurd is, worden ze met een fijn netje van oranjeboomhout dat 1 wordt betekend. De voorstelling erin gebrand. Oorspronkelijk werden er alleen i pels en nappen van gemaakt. Late den tradities vastgelegd in de kalei keningen. De vorm van sommige bassen heeft geïnspireerd tot het n van vogels. Ze worden in Peru als huisvlijt vei digd, in familieverband. De laats worden ze steeds meer met authei voorstellingen versierd. De produkten worden rechtstreel de producenten betrokken tegen zins redelijke prijzen. Openingstijden: dagelijks van 9. 17.00 uur, maandags gesloten. Weekend-opvangdienst Maatschappelijke Dienstverlening Hulp in dringende moeilijkheden op dag, zondag en algemeen erkende fe gen, tel. (035) 245555. Samenwerking Psychologen in de lijn Praktijk voor diagnostiek, psycholc begeleiding, opvoedingsadviezen ei chotherapie. Volgens afspraak, tel. a Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen dagelijks tussen 9 10.00 uur, tel. (03463) 51789 of 52 Nazorg borstkankerpatiënlen Informatie: Borstkanker informa trum Utrecht (BIC), tel. 030 - 3199 t/m. vrij. 10.00 - 13.00 uur. Werkgroep Kind en Ziekenhuis Behartigt de belangen van kind en vóór, tijdens en na de ziekenhuiso] Informatie: mevr. M. Vrieling, tel. Vrouw enspreekuur Iedere donderdag 20.00-21.00 uur. ring 31A (Vrouwenhuis), Amersfo (033) 16612. Als je anoniem wilt blij' dat. Meidentelefoon Voor specifieke meisjesproblemen, dag 19.00-21.00 uur: woensdag 18.00 uur; donderdag 19.00-21.00 (030) 322020. Vrouwen in de Bijstand Vrouwen die problemen hebben op rein van de bijstand kunnen daarmee bij de werkgroep Vrouwen in de E telefonisch dagelijks 12.00-13.00 18.00 uur. Soest: tel. 17431 ot Spreekuur: elke 2e vrijdag van de 10.00-11.30 uur, in het Intern Vrouwencentrum. Smitsweg 313. Buro Vrije Tijd Bemiddelt in vrijetijdsbesteding et mensen bij elkaar die samen iets will op het gebied van hobby en interes: bus 3074, 3760 DB Soest. tel. 1 14650. VTO-samenwerkiiigsverband Vroegtijdige Onderkenning Ontwil stoornissen bij kinderen, postbus AE Amersfoort, tel. (033) 637-8. Slachtofferhulp Soest Praatpaal en vraagbaak voor sla van misdrijven en verkeersongeva 27719. Slachtofferhulp Eemland 24 uur per dag telefonisch bereikt Soest, Soestdijk Soesterberg; tu: en 23.00 uur: tel. 02155-277 U 23.00 en 7.00 uur: via de meldkam Amersfoortse politie, tel. 033-66c Al Anon-grocp Soest Steun aan familie van degene die c veel drinkt of dronk, tel. 12331 c 15474 Baarn. Ouders van een overleden kin Landelijke zelfhulp-organisatie, adres: Evelinc Mossel, Weegbrees 3765 XR Soest, tel. 14310. Thuishulpcentrale Eemland De THC biedt partners en farnih menterenden, van chronisch ziek ders van verstandelijk of lichamel dicapte kinderen hulp door actief oppassen door vrijwilligers. Infor 033-631334.

Soester Courant | 1994 | | pagina 18