6?5 Majoor Hans Edelhausen uit Soest acht vrede in ex-Joegoslavië mogelijk Gemeenteraad vergadert Rioolaansluitingen ook in buitengebieden van Soest Nieuws van de gemeente Nieuw Spullen 'Utrecht buiten, buitengewoon' Eiwitrijke 'Petrus-vis' ideaal in strijd Avondfietsvier tegen verborgen honger jaar van 13 tot Pioen rozen ACTUEEL] Maatjes toernooi bij L.T.C. Soestdijk "De haat uitspreken en samen verder leven Hulde voor oprichters 2 Dief slaat z'n slag Fotowedstrijd voor amateurs en profs: Geluidsapparatuur uit bestelauto's Tïlapia International Foundation: Start en finish bij Supei Open repetitieavond van Jeugd Harmonie Orkest op 13 juni Oproep aan jonge dierenvrienden Vrij Hi Bij assi nog Kom kijken en kiezen Vele exclusieve rozen rozen, en u weet het: BLCe WOENSDAG 8 JUNI 1994 SOESTER COURANT door Corine Rennen Majoor Hans Edelhausen is nog maar een paar weken terug uit Kroatië. Hij was daar de hoogste Nederlandse militair van Unpro for op de logistieke basis in Split. "Deze basis noemt men de 'port of entry' voor Bosnië-Hercegovina", vertelt Hans. Hij laat een kaart zien en wijst de route aan van de hulpkonvooien van de VN. "Als een soort 'van Gend en Loos' wer den goederen, personen en brand stof vanuit Split door heel Bosnië vervoerd", legt hij uit. Zijn hoofd tijd speelde zich af in Split. Maar in de zeven maanden die hij was in voormalig Joegoslavië zag hij nog veel meer van dit verscheurde land. Voor de 32-jarige beroeps militair genoeg stof tot nadenken. Genoeg om zich een heel eigen mening te vormen over deze waan zinnige oorlog. "In Split kreeg je een goede indruk van wat er zich afspeelde," vertelt Hans. Hij werd op de hoogte gehouden van de si tuatie van plaatsen door heel Bosnië. "Logistiek betekent namelijk in de toe komst kijken, zodat je kunt zorgen dat de konvooien veilig op hun bestemming komen. Onze grootste vijand in Split was dan ook de factor onzekerheid." Door zijn actuele kennis van de situatie in Bosnië was Edelhausen een aan spreekpunt van en voor Nederland. Vanuit Den Haag bijvoorbeeld werd er regelmatig contact met hem gezocht. Tijdens zijn periode in Split kreeg hij daarnaast grote belangstelling van de media. Hans vindt dat radio, TV en krant niet altijd een goed beeld geven van de situatie in voormalig Joegosla vië. "De media geven geen vertekend beeld, maar geven te weinig informatie, zodat mensen een vertekend beeld kun nen krijgen. Stukjes van de waarheid la ten de totale, veel complexere werke lijkheid niet goed zien". Oorlogsmoe "Mensen hebben de neiging om een 'goeie' en een 'slechte' partij te kiezen", legt Hans uit. Volgens hem zijn alle ver schillende groeperingen even goed ol even slecht, het is maar net hoe je het bekijkt. "Het is een kwestie van over en weer wraak nemen. Een vicieuze cirkel die al begonnen is in de Middeleeuwen. En die een haat voortbrengt in de men sen die steeds dieper is geworden". Edelhausen ging meerdere malen mee met een hulpkonvooi van Unprofor. Hij kwam in plaatsen als Sarajevo, Mos- tar en Tuzla. "In Split hoor je wel wat er allemaal gebeurt in Bosnië, maar als je er dan middenin zit is het toch heel an ders. De sfeer in steden zoals Mostar was erg drukkend. Alles is direct of in direct gekoppeld aan de oorlog". Het viel hem op dat mensen bij een plaatse lijke wapenstilstand toch weer probe- Hans voor de camera in gesprek met Paul Grijpma van het NOS-journaal. ren het gewone, dagelijkse leven op te pakken: "Mensen komen weer naar buiten, sommige fabrieken draaien weer, de economie komt er weer een beetje bovenop". Het creëren van plaatselijke wapenstilstanden zou vol gens hem hèt begin kunnen zijn van een volledige vrede. "Ik heb vertegenwoor digers van verschillende bevolkings groepen gesproken. Er is echt een diepe haat. Maar ondanks dat zijn de mensen nu bereid tot geven en nemen. Ze zijn oorlogsmoe". Plaatselijke wapenstil standen die zich als een olievlek gaan uitbreiden, bieden volgens Hans de op lossing. Helaas zijn er plaatselijk ook mensen die die vrede onmogelijk pro beren te maken. "Er zijn altijd mensen die baat hebben bij zo'n oorlog. Zij zijn Kroaat, Serviër of Moslim: net wat ze op dat moment het beste uitkomt". Complex "Het Balkanvolk is al eeuwen in oorlog. Voor de mensen zelf is dat niet nieuw. De conflicten zijn nu alleen weer naar boven gekomen", merkt Hans op. Toch zullen de verschillende bevolkingsgroe pen met hun verschillende talen, cultu ren en belangen wèl naast elkaar moe ten leven volgens hem. Geen opdeling dus in verschillende staatjes. "Er zijn té veel groepjes, dat is het probleem juist. Je komt er nooit uit door die allemaal op te delen. Bovendien zijn de groepen vaak gemengd door huwelijken." Een wapenstilstand waarbij men de haat naar elkaar uitspreekt is volgens Hans het beste voor iedereen. Er wordt veel gepraat over wat er nu moet gebeuren in voormalig Joegosla vië. "Het is moeilijk om over die oorlog een oordeel te geven, dat geldt ook voor mij. Maar ik heb van mijn tijd in ex-Joe- goslavië geleerd alletwee de kanten van de medaille te zien. Als je iets ziet moet je je ook nog altijd afvragen: wat is de aanleiding geweest?" Hans vindt datje in ieder geval iets van de achtergronden moet weten voor je je een mening vormt. "Mensen hier hebber, vaak een totaal verkeerde voorstellingswijze van de situatie daar. Ik merk dat mensen in Nederland van alles door elkaar gooi en". Als voorbeeld noemt hij het feit dat veel mensen denken dat de Moslims en de Kroaten tegen de Serviërs vechten. "Dat kan plaatselijk zo zijn, maar de si tuatie is niet overal zo. Plaatselijke be langen spelen hier een rol". Een klein groepje mensen, "Generaals met een eigen agenda" zoals Hans ze noemt, maken daar dan de dienst uit. "Het is een complexe situatie, de ellende ver andert plaatselijk met de minuut". Cement Actief ingrijpen in de oorlog door bui tenstaanders heeft volgens Edelhausen geen zin. "Daar zal men een erg hoge prijs voor moeten betalen. Tito trainde zijn soldaten namelijk voor een guerril- Minister Ter Beek op bezoek in Split, Hans is voor hem het aanspreekpunt. la-oorlog. Deze guerrilla's zullen zich in de bergen verzamelen en daar krijg je ze nooit meer uit. Zo'n oorlog zal veel slachtoffers maken". Geen dwang tot vrede dus. 'Tnstahdhouden van een vrede, dat is de oplossing", zegt Hans. Volgens hem kan Unprofor het cement vormen in een samenleving van ver schillende bevolkingsgroepen. "Meer eenheden om de plaatselijke wapenstil standen te ondersteunen. Een onafhan kelijke, onpartijdige soldaat in de vorm van een VN-soldaat op de hoek van de straat. Deze passieve aanwezigheid weerhoudt het oplaaien van nieuwe conflicten". Nu al merkt hij dat de VN-soldaten geaccepteerd en geres pecteerd worden door de bevolking, mede door de hulpkonvooien van de VN. De aanwezigheid van deze solda ten zal nog lang nodig zijn volgens Edelhausen. "Het is een kwestie van tijd. Incidenten zorgen ervoor dat je soms weer ophieuw moet beginnen. Om moedeloos van te worden, maar de mogelijkheid van vrede is er zeker wel". Volgens Hans zal de VN langdurig in voormalig Joegoslavië moeten blijven om te waken over de vrede. Eenmaal weer thuis in Soest is de perio de 'Joegoslavië' nog niet afgelopen. "Je wordt er steeds mee geconfronteerd", vertelt hij. "Ik moet bijvoorbeeld naar allerlei militaire bureaus om verslag te doen van mijn belevenissen. Zij kunnen daarover evalueren en verbeteringen aanbrengen voor mijn opvolger". Daarnaast werd Hans gevraagd om overal zijn ervaringen te vertellen. Bij eenkomsten, lezingen en diverse inter views op TV en radio: Hans was in heel Nederland te zien en te horen. Twintig juni gaat hij verplicht de schoolbanken weer in. Hij gaat een opleiding volgen aan de Krijgsschool in Den Haag. Het hoofdstuk Joegoslavië sluit hij dan defi nitief af. Alhoewel, Hans vertelt dat het Nederlandse beroepsleger zich steeds meer op de VN gaat richten en dus ook steeds internationaler te werk zal gaan. Dus, wie weet... De gemeenteraad vergadert op donderdag 16 juni om 19.30 uur in het ge meentehuis. De agenda luidt als volgt. 1. Spreekrecht. 2. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 28 april 1994. 3. Ingekomen stukken en mededelingen van de voorzitter. 4. Vragenhalfuurtje. 5. Voorstel 94-76: tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het perceel Dorresteinweg 72 b. 6. Voorstel 94-71: tot wijziging van de bouwverordening. 7. Voorstel 94-13: tot het vaststellen van een nieuwe Kampeerverordening. 8. Voorstel 94-69: tot voorlopige vaststelling van de jaarrekening 1993. 9. Voorstel 94-66: tot instemming met de financiële verantwoording 1992 van het Woonwagenschap Regio Amersfoort in liquida tie. 10. Voorstel 94-63: tot het beschikbaar stellen van een krediet voor diverse aansluitingen op de Centrale Antenne Inrichting: 11. Voorstel 94-74: tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van aanleg rioleringen buitengebieden. 12. Voorstel 94-68: tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het slui ten van een convenant met de Politie Regio Utrecht voor een periode van 2 jaar. 13. Voorstel 94-62: instemmen met de jumelage overeenkomst 1994-1999 tussen de gemeente Soest en Kedzierzyn/Kozle. 14. Voorstel 94-65: tot instemming met de voordracht tot benoeming van een lid in de Raad van Commissarissen van de N, V. Wa terleidingbedrijf Midden Nederland. 15. Voorstel 94-70: tot vaststelling meerjarenprogramma restauratie rijks monumenten 1995-2000 reservering van rijksmiddelen in 2000. 16. Voorstel 94-72: inzake het volkshuisvestingsbeleid en tot het vaststellen van eèn nieuwe Huisvestingsverordening 1 juli 1994. 17. Voorstel 94-64: tot het afgeven van een verklaring van geen bezwaar in verband met de wijziging van de regeling op de bestuurs commissie van de Regionale Muziek- en Dansschool voor Amersfoort, Soest en Hoevelaken (RMA). 18. Voorstel 94-67tot het afgeven van de verklaring dat de programmaraad representatief is voor de Soester bevolking. 19. Voorstel 94-73: tot verkoop van grond gelegen aan de Verlengde Kolo- nieweg 6 en 8 aan de heer en mevrouw C.J. de Gier-van Echtelt en de heer en mevrouw J.E.M. Hurenkamp-van Logtenstein. 20. Voorstel 94-75: tot wijziging van artikel 17 van de koopovereenkomst met Ben Becker Internationaal Transportbedrijf B.V. te Soest. Agenda en stukken liggen ter inzage in het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum. Het publiek kan gebruik maken van het spreekrecht (aanmelden vóór woens- dag 15 juni, 14.00 uur, bij het kabinet van de burgemeester). De woningen die nog niet zijn aan gesloten op het riool krijgen al lemaal een aansluiting. In de raadsvergadering van 16 juni zal het gemeentebestuur daarvoor 3.948.500 gulden beschikbaar stellen. Soest krijgt van de provin cie 2,5 miljoen gulden terug. Het milieu is ermee gediend dat alle wo ningen zijn aangesloten op het riool. Dan wordt namelijk een einde gemaakt aan het lozen in het oppervlaktewater en de bodem. De aansluitingen worden nu nog gerealiseerd met overheidsgel den. Momenteel is een wetsvoorstel in voorbereiding, waarin een rioolaanslui ting voor alle percelen wordt verplicht. Burgers die daarna nog geen aanslui ting hebben, worden verplicht dat als nog te regelen. Ze draaien dan voor alle kosten op. Het betreft percelen in de buitengebieden. Volgens sectordirecteur J. van Gent van de gemeente zijn alle betrokken Soesters daarvan op de hoogte gesteld. Zij kunnen nu nog gebruik maken van de diensten van de gemeente, zonder dat ze hoeven te betalen voor de werk zaamheden. Uiteraard moeten ze wel rioolrecht betalen. (publikatie onder verantwoordelijkheid van de Soester Conrant) PAGINaXOENSDAG 8 JUNI 1994 Kapverguimingen Gevraagd: Amersfoortsestraat 78E: 3 acacia s, 3 berken, 2 pinus. Ereprijsstraat 133: 1 esdoorn, 1 pru nus. Bezwaren binnen 4 weken bij afd. Groenbe- heer. Inlichtingen: tel. 93709. Verleend: Beckeringhstraat 8: 2 naaldbomen. Apollo 80: 5 vliegdennen. Dolderseweg 11: 2 larixen en 2 den nen. Bezwaren binnen 6 weken bij B. en W. Vrijstelling art. 19 WRO B. en W. zijn van plan vrijstelling te ver lenen van de voorschriften van het be stemmingsplan 'Soestdijk Noord' voor: het gebruik van de begane grond van het pand Koninginnelaan 42 (v.m. dis cotheek) als kantoorruimte. Bezwaren voor 23 juni bij B. ,en W. Stukken zijn in te zien bij de afd. ROB. Bouwzaken B. en W. zijn van plan vergunning te verlenen voor: 1. het plaatsen van een kap op een woonhuis, Mercury 100: (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning); 2. het uitbreiden van een woonhuis met een praktijkruimte en een carport, Prunuslaan 8 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 5 van de Woningwet); 3. het plaatsen van een PTT-antenne met apparatuurhuisje, Van Lennep- laan 69; (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 5 van de Woningwet); 4. het uitbreiden van een woonhuis, Wieksloterweg O.Z. 95; (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 5 van de Woningwet). Bezwaren voor 23 juni bij B. en W. Stukken zijn in te zien bij de afd. ROB; ook in de dependance Soesterberg. Bouwvergunningen Gevraagd: Beckeringhstraat 29-31: bouwen van een bedrijfsgebouw; Dahveg: bouwen van een verzor gingstehuis; Hommel 1: uitbreiden van een woonhuis en het bouwen van een gara ge; Mieke Swinkels, oud-wethouder Kerkstraat 65: bouwen van een kei-van Milieu, heeft vrijdagmiddag de der; officiële opening verricht van het Molenstraat 132: uitbreiden en ver-njeuwe kringloopcentrum Spul- bouwen van een woonhuis; lenhulp aan de Schans. Ze deed Van Weerden Poelmanweg: bou d d v of mecr vo||eerde wen van een transformatorgebouwtje^J^,, £en aan(a| „allonnen ,e •pwijnand Toplaan 9: plaatsen va„ raken, waardoor het logo zicht- een dakkapel. baar werd gemaakt. Tevoren was Deze aanvragen zijn in te zien bij de afd de traditionele kringloopprijs uit- ROB. gereikt aan een vijftal "grote na- Verleend: men" uit de 20-jarige geschiedenis Beckeringhstraat 58: uitbreiden van van Spullenhulp. 'beetzïaarT 141: plaatsen van een?eêin ™ei was.he.t. ^gl°°P£prar!a' Hakka 1- dat eerder aan de Veldweg en de Paral- - "i, lel weg gevestigd is geweest, al openge- gaan voor het publiek, dat inmiddels de weg naar de Schans uitstekend blijkt te "kunnen vinden. Ze treffen daar een so- K. Burgemeester Grothestraat •'loomstelmveg^lh "verbouwen van^e® naar de Schans uitstekend blijkt te een garage tot garage/duivenhok; Draailier 111: plaatsen van een dak kapel; Heideweg 34: uitbreiden van een woonhuis; Heuvelweg 34: uitbreiden van een woonhuis; Hildebrandlaan 34: uitbreiden van een woonhuis; Kampweg 70: plaatsen van een dak kapel; Kerkpad N.Z. 65: plaatsen van een dakkapel; Kerkpad Z.Z. 23: vernieuwen en veranderen van een garage; Kornet 58: plaatsen van een dakka pel; Molenstraat 138: verbouwen van een kantoorgebouw; Oranjelaan 29: bouwen van een bij keuken; Pijperpad 22: plaatsen van een tuin- schuurtje; Postweg 40: plaatsen van een dakka pel; Prins Hendriklaan 54: plaatsen van een blokhut; Schoutenkampweg 15: plaatsen van een dakkapel; Smitsweg 8-30: wijzigen van de noord-gevel van de AH-vestiging (wijz.verl.verg.); Soesterbergsestraat 26: verbouwen van een winkel tot kantoor; Turfstreek 217: plaatsen van een blokhut; Yersteeghlaan 13: onderkelderen van een woonhuis; Vosseveldlaan 12: aanbrengen van een kap op de bestaande garage; Walraven van Hallhof 14; plaatsen van een dakkapel; Winterkoning 84: plaatsen van een schutting met carport. Bezwaarschriften AWB: binnen 6 weken bij B. en W. De stukken zijn in te zien bij de afd. ROB. Een onbekende dadèr heeft in het weekeinde zijn gang kunnen gaan in de kleedkamer van een sporthal aan de Beukenlaan. Hij nam een horloge weg van een 11-jarig meisje uit Soest en een sporttas van een 44-jarige man uit Rot terdam. Beiden stelden de politie op de hoogte. De maanden juni tot en met okto ber staan in het teken van een groots opgezette fotowedstrijd voor amateurs en professionals. Het thema van de wedstrijd is 'Utrecht buiten, buitengewoon'. De fotowedstrijd is een initiatief in het kader van het project 'Provin cie Utrecht, Historisch Hart van Nederland' en wordt georgani seerd door de Provinciale WV Utrecht en een groot aantal in Utrecht gevestigde bedrijven. Het traditionele maatjes toernooi van de tennisvereniging heeft zijn naam te danken aan de nieuwe Hollandse haring. Onder het toeziende oog van de sponsors Brilcen- trum Nota en Ruud Smit visspecialiteiten, werden de winnaars gehuldigd. Beker-win naar Robert Meulenbrug, estafette-winnaar Peter Schneider op de foto met de ove rige winnaars uit poule 1 en 2. Aan de wedstrijd is een actie voor een goed doel verbonden. Sponsor- en deelnemersgelden komen ten goede aan Vogelbescherming Nederland voor de herinrichting van de educatieve vo- geltuin in Zeist. Bij de deelnemers is een onderscheid gemaakt tussen professionals en ama teurs. Het specifieke onderwerp voor amateurs is 'cultuur en natuur in de pro vincie Utrecht', waarbij men kan den ken aan onderwerpen als kastelen, for ten, kerken, landschappen en natuur schoon. Het onderwerp voor professio nals is 'bedrijvigheid in de provincie Utrecht', waarbij de 'cultuurhistorie van de toekomst' in beeld moet worden gebracht. Ook bij de prijzen is onderscheid ge maakt tussen professionals en ama teurs. Per categorie zijn er 15 aantrek kelijke prijzen te verdienen, waaronder fraaie fotoapparatuur. Een extra prijs in de categorie amateurs is de speciale Willibrordprijs voor de mooiste inge zonden foto van een onderwerp dat de religieuze historie in Utrecht betreft. De Willibrordprijs wordt uitgereikt in het kader van de Willibrordherdenking in 1995. Het is dan precies 1300jaar ge leden dat Willibrord in Nederland het christendom introduceerde. Wedstrijdformulieren zijn verkrijgbaar bij WV-kantoren, bij VSB Bank-filia- len in de provincie Utrecht en bij foto zaken. De sluitingsdatum van de wed strijd is 15 oktober 1994. Van de prijs winnende foto's wordt een tentoonstel ling samengesteld, die na afloop van de wedstrijd op een aantal plaatsen in de provincie te zien zal zijn. De fotowedstrijd wordt georganiseerd in het kader van het cultuurhistorische project 'Provincie Utrecht, Historisch hart van Nederland'. Dit project heeft als doel de belangstelling voor het cul tuurhistorisch erfgoed in de provincie Utrecht te vergroten. Twee bestelauto's van een bedrijf zijn vorige week opengebroken. Dat ge beurde op de Koninginnelaan in de nacht van dinsdag op woensdag. Uit de ene wagen werd een cd-wisselaar ont vreemd, terwijl de radio werd vernield. In de andere wagen ontfermde de dader zich over de radiocassetterecorder. Middelman ligt dïrekt aan de grote weg van Soe "Je dois faire": ik moet het doen. Onder dit motto richtte pater Jan Heine zo'n 30 jaar geleden de Tila- pia International Foundation (TIF) op, om de strijd aan te gaan tegen het hongerprobleem in de ontwikkelingslanden. De TIF is onder zijn bezielende leiding uit gegroeid tot een organisatie die succesvol te werk gaat over de hele wereld. De tilapia, een karperach tige vissoort, speelt in dit werk de hoofdrol. In de vijftiger jaren stelde de wereld voedselorganisatie, de F.A.O, een overzicht op van de problemen die zich op het terrein van de voedselvoorzie ning zouden voordoen. Er werd toen gesproken over de zogenaamde "ver borgen honger". Gedoeld werd op het groeiende tekort aan volwaardige ei witten, vitaminen en mineralen in de voeding. Een slechte gezondheid en een gebrekkige geestelijke ontwikke ling zijn daarvan het gevolg. Voor pater Jan Heine gaven deze gege vens destijds de aanleiding tot het op richten van de TIF. Want de tilapia was en is een ideale oplossing bij het bestrij den van de verborgen honger. Succesvol De tilapia-vis, waar de stichting naar is vernoemd, is ook wel bekend als de "Petrus-vis" uit het Bijbelverhaal over de wonderbaarlijke visvangst. Het is een zoetwatervis, inheems in tropische- en subtropische landen. Het streven van de TIF is om in de ontwikkelings landen de teelt van deze vis te bevorde ren. De "Petrus-vis" heeft een hoge voe dingswaarde en zit boordevol eiwitten. Het blijkt de goedkoopste producent van dierlijke eiwitten te zijn; de eiwitten Voor de dertiende maal wordt dit jaar de Avondfietsvierdaagse van Soest gehouden. Het meerdaagse evenement begint op maandag 13 juni en wordt donderdag 16 juni afgesloten. Start en finish zijn elke dag bij Super Van Doorn aan de Wiardi Beekman- straat, die met Tempo Toer de organi satie in handen heeft. Er kan dagelijks tussen 18.15 en 19.00 uur worden ge start. De routes zijn ongeveer 25 kilo meter lang en voeren de deelnemers door de bosrijke omgeving van Soest. Tijdens alle avonden rijdt een repara tiewagen langs de uitgestippelde trajec ten om bij pech en ongemak hulp te bie den. De deelnemers krijgen tijdens de fietstochten leuke attenties en na het volbrengen van vier tochten, ontvangen de deelnemers een herinnering. Op de slotavond zal een blaaskapel voor de vrolijke noot zorgen op de parkeer plaats aan de Wiardi Beckmanstraat. Op maandag 13 juni houdt het Jeugd Harmonie Orkest een open repetitie avond in het gebouw aan de Parallelweg I. Bij die gelegenheid kan kennis wor den gemaakt met dirigent W. Vos, de jeugdleden, de muziekstijl en de instru menten. Het orkest kan nieuwe leden gebruiken, omdat het elk jaar wel enkele leden ver liest in verband met verhuizingen en studies. Lid worden is mogelijk voor hout- of koperblazers. Na een jaar les is het al mogelijk om mee te spelen. In dien er voldoende aanmeldingen bin nenkomen, start het Jeugd Harmonie Orkest met een beginnersgroep. De open repetitieavond aan de Paral lelweg begint om 18.45 uur en duurt een uur. Voor informatie kan contact worden opgenomen met W. Vos, tel. 25939 of Elly Merkus, tel. 12421. die men zo broodnodig heeft. De enige voorwaarde voor de teelt van de tilapia is de watertemperatuur: die moet liggen tussen de 18 en de 30 graden. Verder stelt de "Petrus-vis" weinig eisen. Hij vermenigvuldigt zich snel, leeft o.a. van keukenafval, gras, mest en rioolwater, is goed bestand tegen ziekten en is bo vendien ook nog eens zeer smakelijk. Alle ingrediënten voor een succesvolle teelt in Derde Wereld-landen. In een kleine vijver kan men voor de behoefte van een school, een dorpsgemeenschap of een familie de tilapia telen. Ter plek ke wordt de mensen geleerd hoe ze de vissen en de vijvers moeten onderhou den. De TIF promoot en ondersteunt het graven van tilapiavijvers in meer dan 40 landen in Azië, Afrika en het Midden-Oosten. EEN VIS ALS WAPEN TEGEN DE HONGER je d°'s fa/re Pater Jan Heine toont het onderwerp van zijn levenswerk: de tilapia. selijke coöperatie in de "Derde We reld" een eigen tilapiavijver aan te bie den. TIF staat met haar jarenlange erva ring garant voor de uitvoering van de familievijvers. Deze partnership bete kent dus een directe vorm van eigen ontwikkelingshulp: een goede kans om concreet iets te doen voor de ontwikke lingslanden! Wilt u meer weten over de TIF en/of over het Partnership Programma, dan kunt u contact opnemen met Buro Cen traal TIF, postbus 2375, 3500 GJ in Utrecht, telefoonnummer: 030- 948700. Het contactadres van TIF voor Soest en omgeving is: familie Den Ot ter, Huize 't Honk, Gentiaanlaan 5, 3768 BL in Soest, telefoonnummer: 16036. Tilapia International Foundation Giro 472.39.30 'UTRECHT* Bank 9347.01.520 Familievijver Met de kreet "Iedere familie zijn eigen vijver" wil de TIF mensen in Nederland meer bij haar werk betrekken. Elke fa milie of groep hier kan een partnership met TIF aangaan waarmee zij TIF in de gelegeheid stelt een familie of een plaat- Alle kinderen tussen 10 en 12 jaar wor den opgeroepen om mee te doen aan acties voor dieren en het verzamelen van handtekeningen in Soest. De jeugdactiegroep SDZ (Stichting Zieke Dieren) is al een jaar bezig en heeft in tussen al 4000 handtekeningen opge haald tegen dierproeven en 2000 hand tekeningen tegen de legbatterijen. Wie mee wil doen is welkom. Er worden nog meer handtekeningen verzameld tegen de legbatterij. Ook wordt er geld opge haald voor de Stichting Aap, die op komt voor de bijna uitgestorven La- pong-aap. Wie lid wil worden (het kost niets) kan bellen met Chaim Bekkers, tel. 18921. per bos Aanbiedingen alleen geld Zuidpromenai Soest

Soester Courant | 1994 | | pagina 4