Wijziging Ziekenfondswet kan gevolgen hebben voor ziektekostenverzekering AOW'ers Eigen bijdragen voor gezinsveizorging gewijzigd sRob de I Nu al hoogste punt project De Specht Moeders zijn erg tevreden over 'Opstap' WOENSDAG 15 JUNI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 20 WOENSDAG 15 Jl Van den Hengel: 'Oplevering 48 woningen nog dit jaar' DIT WAS TOT VOOR KORT EEN MENS IN NOOD Mensen in Nood Bijeenkomst Turkse groep in de Engh Vragen Publiek laat kh Vrijwilligers Vakature Ba Onkosten Als paddestoelen verrijzen ze uit de grond, de 48 woningen die bouwbedrijf E.A. van den Hengel in Klein Engendaa! in razendsnel tempo neerzet. Na nog geen 35 werkdagen op de bouwplaats ging vrijdagmiddag al de vlag in top, omdat van de eerste woningen het hoogste punt werd bereikt. Het betreft verschillende type wonin gen aan de Winterkoning en De Specht, waarvoor ruim zeshonderd mensen zich lieten inschrijven. Het behoeft dan ook geen betoog dat alle huizen inmid dels de deur uit zijn. Van den Hengel bouwt de woningen in opdracht van Be- mog, waarmee het Soester bedrijf al va ker zaken heeft gedaan. Bemog mocht de grond van de gemeente kopen, om dat het de prijsvraag won, die de ge meente had uitgeschreven voor pro jectontwikkelaars. Eén van de voorwaarden was dat er op de daken van alle woningen zonnecol lectoren zouden worden aangebracht. Dit in verband met energiebesparing. Bemog voldeed aan die eis, maar de va riatie in het project gaf de doorslag. Dezelfde verscheidenheid in de 48 wo ningen is voor het Soester bouwbedrijf een uitdaging. A.E. van den Hengel, de oprichter die vorige maand afscheid nam en de nieuwe directeuren Ries Langendorff en Bert Smeeing zijn dan ook zeer ingenomen met de opdracht op het terrein, waar tot voor twee jaar geleden onder meer dierenasiel 't Hart was gevestigd. "Het is een mooi project om te doen", meent Langendorff op recht. Het bouwplan bestaat uit twintig socia le koopwoningen, tien hoekwoningen met garage, vijf seniorenwoningen in de vrije sector en nog eens dertien vrije sectorwoningen, waarvan twaalf twee onder-één-kap. Volgens de planning moeten de wonin gen eind januari 1995 worden opgele verd, maar Langendorff verwacht dat reeds eind oktober of begin november de eerste sleutel kan worden overhan- Medewerkers van het Soester bouw bedrijf E.A. van den Hengel gingen vrij dagmiddag al 'uit hun dak' bij het pro ject van 48 woningen aan de Winterko ning en De Specht in Klein Engendaal. Foto: Goos van der Wilt. digd. De overige woningen worden waarschijnlijk ook nog voor het jaarlijk se vuurwerk opgeleverd. "We gaan super hard. We werken serie matig en als je dat goed uitkient, krijg je vanzelf een hoog tempo", verklaart Langendorff. Er worden verder veel prefabmaterialen gebruikt. Dank zij die vlotte aanpak konden de medewerkers van Van den Hengel vrijdagmiddag al aan het pannebier en de haring met ui. Hulp helpt. Help mensen in nood Giro 1111.222 Postbus 1041 5200 BA 's Hertogenbosch doet aan het 'Opstap'-project komt bij elkaar in Buurthuis de Engh. Het is de laatste keer voor de vakantie. Er heerst een gezelli ge sfeer en de schalen met over heerlijke, zelfgebakken Turkse koekjes dragen daar hun steentje aan bij. Eén jaar van het twee jaar durende Opstap-project zit er nu op. 'Opstap1 helpt moeders hun ei gen kinderen spelenderwijs voor te bereiden op groep drie van de ba sisschool. "Spelend leren met uw kleuter", dat is het doel van het project Opstap. Lenet- te Rietveld die de groep moeders in Soest coördineert licht toe: "Door mid del van eenvoudig lesmateriaal kunnen moeders kinderen helpen bepaalde ba sisbegrippen te leren, zodat ze zo met een beter mee kunnen in groep drie". Ze pakt het lesboek van deze week en laat zien wat de kinderen zoal te zien en te doen krijgen. Eén van de oefeningen gaat over basisvormen als driehoeken, cirkels en vierkanten. Weer een ander gaat over klankverschillen: 'Klinkt tor hetzelfde als ton'? 'En teen hetzelfde als peen'? Het materiaal van dit tweejarige thuisprogramma wordt uitgegeven in verschillende talen: in het Nederlands, Arabisch, Turks, en Papiamento. De groep die bij elkaar komt in Buurt huis de Engh bestaat uit zeventien moe ders. Eén keer in de twee weken komen ze bij elkaar om het materiaal voor de komende week te bespreken. Maar dat niet alleen. De bijeenkomsten zijn ook goede gelegenheden om eens te praten over andere, niet minder belangrijke, dingen. "Na het bespreken van het ma teriaal behandelen we meestal een be paald thema. Het gaat bijvoorbeeld over opvoeding, school of goede voe ding. Soms nodig ik zelfs een spreker uit om over het thema te spreken", vertelt Lenette. Buurtmoeder Fatima Bayrakdar legt de moeders uit hoe het lesprogramma van de komende week in zijn werk gaat. Fatima is de 'buurtmoeder' van de groep. Ze lpopt met haar eigen kind één week voor op het lesprogramma. Fatima weet dus al precies hoe alle oefeningen en spelletjes gaan. Als buurtmoeder komt ze in de week dat er geen bijeenkomst is per soonlijk bij de 'Opstap'-moeders langs. Samen met de moeders neemt ze het materiaal door. Ze bespreekt met hen ook hoe het de afgelopen week is ge gaan en of er eventuele problemen zijn. De buurtmoeders van de verschillende groepen in Amersfoort en Soest komen elke week bij elkaar voor een speciale 'buurtmoedertraining' in Amersfoort. Tijdens de bijeenkomst in het buurthuis wordt er in het Turks met elkaar ge praat. "De meeste moeders kunïien niet of weinig Nederlands spreken. We pro beren ze wel te stimuleren öm dat te gaan leren", legt Lenette uit. "Voor de moeder is dit vaak ook een 'Opstap'", voegt Huriye er aan toe. Ze is buurt moeder van een groep die het project inmiddels al heeft afgesloten. "Je merkt dat ze aan het eind van het programma meer initiatieven durven te nemen. In het Nederlands aan de leerkracht vra gen hoe het gaat met hun kind op school bijvoorbeeld". De link met de school is duidelijk aanwezig in dit project. Via de school kunnen moeders ook in contact worden gebracht met 'Opstap'. Helaas kan een moeder maar één keer mee doen met haar kind. "Je ziet wel dat moeders dingen die ze hebben geleerd gaan toepassen op de andere kinde ren", merkt Huriye op. "Laatst zei een moeder tegen mij: 'Jammer dat dit er niet eerder was, dan wist ik al wat ik nu allemaal weet". Positief Het materiaal van de afgelopen en de komende week is besproken. Tijd voor koffie en thee. De schaaltjes met het Turkse gebak worden nog eens bijge vuld. Na de pauze wordt er geëvalueerd over het afgelopen jaar. Op een groot vel papier heeft Lenette vragen ge schreven als: 'wat vond je van het ge bruikte materiaal', 'wat hebben jij en je kind ervan geleerd' en 'wat vond je van de bijeenkomsten'. De vrouwen reage ren positief. Het op deze manier iets sa men doen met hun kind was voor de meesten nieuw, maar de moeders ver tellen dat het zowel hun kind als henzelf ontzettend goed is bevallen. "Het con tact met m'n kind is beter geworden" en "mijn kind vind het leuk om samen met mij iets te doen" zijn veel gehoorde op merkingen. "Mijn dochtertje vindt het geweldig als ik op haar niveau met haar mee speel. We zijn op dat moment in dezelfde positie, dat was nieuw voor mij en mijn kind, maar het heeft ons dichter bij elkaar gebracht", reageert moeder E§e Okan. "Soms laat ik haar een spel letje winnen en dat vindt ze helemaal leuk natuurlijk: winnen van haar eigen moeder!". Nurgül Erdogan doet samen met haar zoontje mee aan 'Opstap'. "Ik vind de lessen die we samen doen heel nuttig", vindt zij. "Het helpt mee aan een goede toekomst voor mijn zoon". De meeste moeders vinden dat het pro ject niet alleen nuttig is voor hun kind, maar ook voor henzelf. Vooral wat be treft de omgang met hun kinderen heb ben ze dingen geleerd. "Ik begrijp mijn kind nu beter", zegt een tevreden moe der. Verantwoordelijk Het is de bedoeling dat de moeders elke dag ongeveer een kwartier tot twintig minuten met hun kind werken aan 'Op stap'. Vrouwen die het druk hebben ne men meestal bepaalde dagen waarop zij en het kind voldoende tijd hebben. "Mijn kind vindt het leuk als ik tijd voor hem reserveer", reageert een moeder tijdens de evaluatie. Door het maken van huiswerk leert het kind ook een stukje discipline. De moeders ervaren dit als heel prettig. "Mijn zoontje is uit zichzelf gehoorzamer geworden. Hij Er is de laatste tijd veel geschreven over het zogeheten 'wetsvoor stel Van Otterloo'. Dit wetsvoorstel is op 10 mei door de Eerste Kamer aanvaard en wordt per 1 juli 1994 van kracht. Voor een aantal mensen kan dit gevolgen hebben voor de manier waarop ze verzekerd zijn tegen ziektekosten. Mensen met recht op AOW: zie kenfonds of particulier verze kerd? Tot nog toe bleef u bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd op dezelfde manier verzekerd als voor die tijd. Als u bijvoorbeeld particulier verzekerd was, bleef dit ook zo als u 65 jaar werd. Als u bij het ziekenfonds was verzekerd, bleef ook dit in het alge meen hetzelfde na uw 65e jaar. De nieuwe wijziging van de Ziekenfonds wet kan hier verandering in brengen. Zo kunnen AOW'ers die nu nog parti culier verzekerd zijn in sommige geval len bij het ziekenfonds worden inge schreven. En andersom. Wat verandert er per 1 juli 1994? Voor AOW-gerechtigden is er een in komensgrens van 30.500,- bruto per persoon per jaar vastgesteld om te bepalen of u in het ziekenfonds zit of niet. Per 1 juli 1994 wordt er dus niet meer gekeken naar de manier waarop u voor uw 65e jaar verzekerd was, maar naar de hoogte van uw inkomen. Dit inkomen kan bestaan uit AOW, loon en pensioen (ouderdoms- en na bestaandenpensioen). Inkomsten die u heeft van spaarrente, dividend, koopsompolissen, lijfrente en dergelijke, tellen niet mee bij de bere kening van het inkomen. Eventuele inkomsten uit rente over uw spaargeld of dividend van uw aandelen hoeft u dus niet mee te rekenen bij het vast stellen van uw inkomen. De inkomensgrens geldt altijd per persoon Als u (on)gehuwd samenwonend bent en u ontvangt allebei een AOW-pen- sioen, geldt zowel voor u als voor uw partner afzonderlijk de inkomensgrens van 30.500,-. Heeft één van u een hoger inkomen, dan kunt u beiden niet in het ziekenfonds worden ingeschre ven. Blijft u beiden afzonderlijk onder de inkomensgrens, dan bent u beiden wel ziekenfondsverzekerd. Als u (on)gehuwd samenwoont en één vai| u is jonger dan 65 jaar, dan geldt delinkomensgrens alleen voor de part- nen die al AOW heeft. Het inkomen van de jongere partner heeft in dat gevel geen invloed op de verzekering. Bijvoorbeeld: u bent 65 jaar of ouder en u krijgt alleen AOW (uw inkomen is dus onder de 30.500,-. De toeslag die u ontvangt omdat uw partner nog geen 65 jaar is, wordt niet meegeteld). Uw man, vrouw of partner is nog geen 65, heeft een eigen inkomen en is particulier verzekerd. In dit geval wordt of blijft u ziekenfondsverzekerd, terwijl uw partner particulier verzekerd blijft. Wat moet u nu doen? Als u op dit moment 65 jaar of ouder bent en u heeft recht op AOW, kunt u op diverse manieren verzekerd zijn tegen ziektekosten. Hierna worden de ze verschillende manieren opgesomd en wordt aangegeven wat er per 1 juli 1994 verandert. Het kan echter ook zijn dat er voor u niets verandert. Tevens is aangegeven wat u eventueel moet doen als er wel iets voor u verandert. 1. U bent nu particulier verzekerd Ais u AOW-pensioen ontvangt en par ticulier verzekerd bent tegen ziekte kosten en uw inkomen is meer dan 30.500,- per jaar, verandert er niets. U blijft dan gewoon particulier verze kerd. Anders wordt het als u nu parti culier verzekerd bent en uw inkomen is lager dan 30.500,- per jaar. Met ingang van 1 juli 1994 wordt u dan namelijk ziekenfondsverzekerd. U kunt zich hiervoor aanmelden bij een zie kenfonds van uw keuze. U kunt u aanmelden bij het zieken fonds met behulp van een formulier (met toelichting) dat u in het blad Veel ouderen kunnen door de wet Van Otterloo in het ziekenfonds komen. Initiatiefnemer van de wijzigingen in de Ziekenfondswet, oud-Tweede- Kamerlid voor de PvdA, G. J. van Otterloo. 'Inzicht' van de Sociale Verzekerings bank (SVB) aantreft. Als u AOW* krijgt, ontvangt u dit blad in juli automatisch in uw brievenbus. Maar u kunt ook het ziekenfonds van uw keuze bellen zo dat u een formulier krijgt toegestuurd. Als u het formulier heeft ingevuld en opgestuurd naar het ziekenfonds, wordt op basis van uw gegevens be keken of u aan de voorwaarden vol doet. Hierover krijgt u dan weer be richt van het ziekenfonds. Als u aan de voorwaarden voldoet, wordt u als ziekenfondsverzekerde ingeschreven. Ook de Sociale Verzekeringsbank (SVB) of uw pensioenfonds krijgt be richt van het ziekenfonds. Voorlopig moet dan de gehele ziekenfohdspre- mie rechtstreeks aan het ziekenfonds betalen. Vanaf een later moment wordt het procentuele deel van de zieken fondspremie ingehouden op uw pen sioen. U krijgt hierover te zijner tijd bericht. Belangrijk is dat u wacht met het opzeggen van uw particuliere ziekte kostenverzekering tot u het bewijs van inschrijving van het ziekenfonds hebt ontvangen. Tot dat moment kunt u uw kosten op de gebruikelijke manier de clareren bij uw particuliere ziektekos tenverzekeraar. Als u pas na 1 juli bij het ziekenfonds wordt ingeschreven zou dat voor u financieel nadelig kun nen zijn, omdat de ziekenfondsverze kering doorgaans voordeliger is dan uw particuliere ziektekostenverzeke ring. Maar er is een regeling waardoor u de betaalde premie voor de particu liere verzekering, via het ziekenfonds terugkrijgt en u dus geen financieel nadeel ondervindt. Als uw partner (nog) geen AOW ont vangt, niet zelfstandig ziekenfondsver zekerd is en geen of een lager inko men heeft dan u, dan kan hij of zij eventueel meeverzekerd worden bij het ziekenfonds. 2. U bent niet verzekerd tegen ziektekosten Als u om welke reden dan ook niet particulier of ziekenfondsverzekerd bent en u heeft een inkomen onder de ƒ30.500,- kunt u per 1 juli 1994 ook ziekenfondsverzekerde worden. U kunt u nu aanmelden bij het ziekenfonds, zoals hierboven is beschreven. 3. U bent nu ziekenfondsverze kerd Als u nu ziekenfondsverzekerd bent en> uw inkomen ligt onder de ƒ30.500,- verandert er voor u niets. Dit zal waar schijnlijk voor de meeste mensen met een AOW-pensioen het geval zijn. Als u nu ziekenfondsverzekerd bent en uw inkomen ligt boven de 30.500,- verandert er wel iets voor u. U hoeft zelf geen actie te ondernemen als u op dit moment ziekenfondsverzekerd bent. Uw ziekenfonds neemt in de loop van dit jaar contact met u op en bekijkt of u aan de nieuwe voorwaar den voldoet. U kunt dus rustig af wachten. Samen met u wordt bekeken of uw inkomen voldoet aan de nieuwe re gels. Als u niet aan de nieuwe voor waarden voldoet, wordt -tenzij u om eerdere uitschrijving verzoekt- per 1 januari 1995 de inschrijving bij het ziekenfonds beëindigd. Dit gebeurt niet zomaar. U krijgt ruimschoots de tijd om u particulier te verzekeren. Alle particuliere ziektekostenverzekeraars moeten u accepteren voor de 'stan daardpakketpolis'. Deze polis biedt u in grote lijnen het zelfde als het pakket van het zieken fonds. De standaardpakketpolis kost in 1994 132,12 per persoon per maand. Daarbij komen nog de wettelij ke bedragen. Vanaf de datum waarop de inschrijving van het ziekenfonds eindigt, hebt u maximaal vier maanden de tijd om u aan te melden voor de standaardpakketpolis. Zolang u niet bent uitgeschreven uit het zieken fonds, blijft uw ziekenfonds uw ziekte kosten op de oude manier vergoeden. Nog even in het kort: u hoeft dus zelf niets te ondernemen. U kunt rustig afwachten tot uw ziekenfonds contact met u opneemt. Mocht het toch zo zijn dat u voor 1 januari 1995 nog niets van uw ziekenfonds gehoord hebt en u denkt dat u niet langer ziekenfonds verzekerd bent, neem dan alsnog con tact op met uw ziekenfonds. 4. U bent nu verzekerd bij een publiekrechtelijke ziektekosten verzekering (IZA, IZR of DGVPj Er verandert voor u niets. U blijft verzekerd zoals u tot nu toe verzekerd was. U hoeft dus niets te ondernemen en u zult ook geen bericht krijgen. Als u na het lezen van het artikel sing is kunt u bellen met dit nummer, over het wetsvoorstel Van Otterloo Eventueel kunt u hiervoor ook uw nog vragen hebt, dan kunt u tot 11 ziektekostenverzekeraar of zieken- september op werkdagen van 10 fonds bellen met vragen. Ook in het uur tot 16 uur bellen met de Zie- blad "Kern", dat kortgeleden huis kenfondsraad Stichting De Om budsman: 06-8365 (20 cent per mi nuut). Ook voor vragen of de wijziging van de Ziekenfondswet op u van toepas- aan huis is verspreid, is aandacht besteed aan dit onderwerp. Zoals eerder gezegd besteedt ook het blad "Inzicht" van de Sociale Verzeke ringsbank, dat in juli verschijnt, hier uitvoerig aandacht aan. Ook voor ouderen veranderen de eigen bijdragen voor gezinsverzorging. Als gevolg van een kabinetsbesluit wijzigen per 20 juni 1994 de eigen bijdragen voor gezinsverzorging. Deze inganqsdatum hangt samen met de vierwekelijkse afrekening van de eigen bijdragen door de instellingen voor gezinsverzorging- 20 juni is het begin van zo'n vierweekse periode. zijn verhoogd. Daarbij worden voor de berekening van de eigen bijdra gen per 20 juni de volgende 3 tabellen gehanteerd: Eigen bijdrage - tabellen gezinsverzorging De wijziging houdt in, dat het ver schuldigde uurtarief wordt ver hoogd van 8,25 naar 10,- per uur. De eigen bijdrage is per week gemaximeerd en gekoppeld aan het netto maandinkomen van de leefeenheid die hulp ontvangt. Een leefeenheid is een zelfstandig huis houden van één of meer personen. De maximum tarieven per week Netto inkomen per maand in guldens Tabel A Tabel B Tabel C Maximum eigen bijdrage per week voor leefeenheid van meer dan één persoon Maximum eigen bijdrage per week voor leefeenheid van één persoon Maximum eigen bijdrage per week centrum voor gezinsverzorging en dagopvang voor ouderen 0-1300 2000 - 2500 80,00 2500 - 3000 120,00 55,00 3000 - 4500 200 00 Mocht u nog meer informatie wensen over deze nieuwe eigen bijdragen, neem dan contact op met de instelling voor gezinsver zorging in uw woonplaats. 4500- 230,00 250,00 100,00 Maximum uurprijs Max. uurprijs stagiairs De 'Opstap '-moeders outgen zien I over het lesmateriaal. Foto: Goos van der Wilt. voelt zich verantwoordelijk voor het werk wat we samen moeten doen". Een andere vrouw merkt op dat haar kind leerde luisteren en ook beter leerde pra- i ten door nieuw geleerde woorden te ge- 1 bruiken. Weer een ander vertelt dat ze hoorde van een leerkracht dat haar kind op school ten positieve was veranderd. Uit de evaluatie blijkt ook dat de bijeen komsten erg worden gewaardeerd door 1 de groep vrouwen. "Je kunt niet altijd en overal over je kind praten. Hier kan dat wel, bovendien kun je veel van el- kaar leren", zegt een moeder. Lenette vertelt dat ze hebben afgesproken dat alles wat hier gezegd wordt binnen de j groep blijft. "Op die manier durven de moeders veel meer te zeggen wat ze vin den". Het is elf uur en de bijeenkomst is offi cieel ten einde. Lenette wenst iedereen een prettige vakantie. De resterende gebakjes worden verdeeld en er wordt nog wat nagepraat. In het najaar zullen ze samen weer verder gaan met 'Op stap'. Rond die tijd zal voor moeders in de wijk de Engh/Smitsveen ook weer een nieuwe groep starten met het 'Op- stap-programma' Wilt u meer weten over dit project, dan kunt u bellen of schrijven naar 'Opstap', Noorderwierweg 167, 3812 DE j Amersfoort, tel: 033-611486. Of ze in verband met de v< slechts vijftien gulden thuisl dat het publiek De Vrije Te den van Rob de Nijs en de P talende bezoekers passeert boerderij die daardoor geei de Nijs deed echter een syi jaar weer." "Dat is de winst van deze avor Leo van den Berg zijn telen i weg. Hoewel de directeur van Teugel, om tegenvallers tegen niet heeft gerekend op overdre bezoekers, valt de geringe be ling hem zwaar tegen. De verlic i evenwel de thuisblijvers. Want vanaf het eerste momen het podium betreedt, gooit Dt zijn energie in zijn show die ni< plande 45 minuten in beslag maar waarmee hij zijn aanhan; ger dan een uur in de ban hc zanger, gewend aan volle zalen nen, laat zich niet van de wijs door het nagenoeg verlaten grasveld. Van zijn eerste hit 'R de regen' 1963) tot tracks van ste cd 'Tussen jou en mij' en in gende finale met toppers als '2 'Ursula' en het onvermijdelijk Babbe' boeit hij het publiek. dat jullie toch zijn gekomen", I artiest vanaf de bühne. Zijn krijgt er geen spijt van. Minder onder de indruk zijn d op de De Vrije Teugel. Een h; beert een graantje mee te pikk 1 shoarma-tent, maar zorgt dat zelf op de grill terecht komt. De kunnen de activiteiten van d I volstrekt niet waarderen. Al si den ze hun verwaande hoofd niet veel later zoeken dt schreeuwlelijkerds hun toevlue daken van de nabijgelegen gel Niemand ziet het. De meeste, gend vrouwelijke, toeschouwe Smitsweg 311, Vraag: Mijn vrouw doet vrij' werk bij een Scoutinggroep en een jaar daar aardig wat kost De kosten zitten vooral in hei met onze auto. Op basis van 4C kilometer kwamen we voor ht pen jaar op ruim f 950,-. De 5 groep heeft geen regeling voo ding van dit soort kosten. Ku deze kosten nu als gift opgevei inkomstenbelasting? Antwoord: Ja, dat kan. Hoew lastinginspecteurs wel betoge alleen zou kunnen als u vrijwi 5 van een bestaande regeling a i goeding van de gemaakt kost in uitspraken van de Hoge 1 i zo'n regeling er niet hoeft te In het verleden hebben wij ee dacht besteed aan deze kwt r volgden dan altijd de interpre de belastinginspecteurs. Die st om van de giftenregeling g< kunnen maken, er aan een aat waarden moet zijn voldaan. T moet de betreffende instellin merkt zijn als een "algemeen gende instelling". (Een vrijwi ganisatie kan daartoe een ve dienen bij de belastinginspec de meeste organisaties zal dat j bleem opleveren). De tweede voorwaarde is, dat betreffende organisatie een voor de onkostenvergoeding willigers moet zijn. Met ande den: de vrijwilliger moet uit weging afzien van de vergoed ling. Een doortastende vrijwilliger ze zaak tot aan de Hoge Ra; vochten. En de Hoge Raad ga lijk. Het "vrijwillig afzien var ding" hoeft nu niet meer. Ook organisatie geen geld heeft vo> kostenvergoeding, of bijvoort alle kosten declarabel stelt, ka williger via de giftenregeling van de kosten terug krijgen. aan te raden dat een vrijwillig maakte kosten duidelijk speci het overzicht laat ondertekei de penningmeester van de oi waar hij of zij werkt. Daarmee organisatie dat het werkelijk betreft die voor het vrijwilli zijn gemaakt. U kunt er nog ee ring bij doen waarom de gema ten niet gewoon vergoed zijn. geen geld voor was, of omdat c

Soester Courant | 1994 | | pagina 20