:n vy Nieuws van de bibliotheek Rob de Nijs: "Volgend jaar weer K\ amóHocK 7CUL TUUR WELZIJN T AA stichting openbare bibliotheek Houtpastels van Julie Fichter te zien in 'De Bereklauw' Expositie in raadhuisvitrines WOENSDAG 15 JUNI 1994 Publiek laat kinderboerderij massaal in de steek SOESTER COURANT PAGINA 21 ,5? Vrijwilligers Vakature Bank Onkosten Zomerconcert van RMA-orkesten in Amersfoort Mayindra Weer keuze uit cursussen bij Centrum Mayindra Kinderinstuif in De Schoof Van den Berg: "Die draaimolen komt er wel" Kinderboerderij De Vrije Teugel Lezing transcedente meditatie in C-drie \NereldH/inkel Madraskruiden Bronsplastieken van Loes Verbeek V olksuniversiteit Soest/ Soesterberg Filmhuis: 'Naked' Bluesnight met Free Easy Nieuwe aanwinsten cd's Of ze in verband met de voorspelde regen of door de toegangsprijs van slechts vijftien gulden thuisbleven, laat zich moeilijk raden. Vast staat wel dat het publiek De Vrije Teugel massaal in de steek liet tijdens het optre den van Rob de Nijs en de Nederlandse Michael Jackson. Amper 150 be talende bezoekers passeerden woensdagavond het hek van de kinder boerderij die daardoor geen cent aan het benefietconcert overhield. Rob de Nijs deed echter een symbolische duit in het zakje: "Ik kom volgend jaar weer." "Dat is de winst van deze avond", slikt Leo van den Berg zijn teleurstelling weg. Hoewel de directeur van De Vrije Teugel, om tegenvallers tegen te gaan, niet heeft gerekend op overdreven veel bezoekers, valt de geringe belangstel ling hem zwaar tegen. De verliezers zijn evenwel de thuisblijvers. Want vanaf het eerste moment dat hij het podium betreedt, gooit De Nijs al zijn energie in zijn show die niet de ge plande 45 minuten in beslag neemt, maar waarmee hij zijn aanhangers lan ger dan een uur in de ban houdt. De zanger, gewend aan volle zalen en plei nen, laat zich niet van de wijs brengen door het nagenoeg verlaten ogende grasveld. Van zijn eerste hit 'Ritme van de regen' 1963) tot tracks van zijn laat ste cd 'Tussen jou en mij' en in de swin gende finale met toppers als 'Zondag', 'Ursula' en het onvermijdelijke 'Malle Babbe' boeit hij het publiek. "Moedig dat jullie toch zijn gekomen", roept de artiest vanaf de bühne. Zijn gehoor krijgt er geen spijt van. Minder onder de indruk zijn de dieren op de De Vrije Teugel. Een haan pro beert een graantje mee te pikken in de shoarma-tent, maar zorgt dat hij niet zelf op de grill terecht komt. De pauwen kunnen de activiteiten van de artiest volstrekt niet waarderen. Al snel wen den ze hun verwaande hoofden af en niet veel later zoeken de fraaie schreeuwlelijkerds hun toevlucht op de daken van de nabijgelegen gebouwen. Niemand ziet het. De meeste, overwe gend vrouwelijke, toeschouwers kijken gefixeerd naar de vaderlandse ster. Tij dens 'Bo' komt Leo van den Berg in ac tie. Hij troont Bo Damsma, vrouw van een bestuurlid van de Stichting Kinder boerderij De Vrije Teugel, naar het to neel. De Nijs aait haar over de bol en maakt enkele danspasjes met haar. "Hoe voelt hij aan", vraagt een vriendin als Bo zich weer onder het publiek voegt. Ze zegt niets, maar een triomfan telijk gebaar vormt het veelzeggende antwoord. Je houdt van hem of je houdt niet van hem, gaat niet op bij Rob de Nijs. Met zijn veelzijdige repertoire weet hij altijd wel iemand te raken. Een oudere vrouw verlaat haar plek op een meter afstand van het podium geen moment en laat evenmin haar blik afwijken. Iets daar achter kijken twee vrouwen van, pak weg veertig jaar, als een zestien-jarig meisje dat voor het eerst verliefd is. De meeste vrouwen wiegen als de muziek daarom vraagt, anderen 'housen' in een iets lagere versnelling, ongeacht het rit me van de nummers. Het manvolk hinkt op twee gedachten en is daardoor toch nog enigszins in beweging. De Nijs verliest zijn enthousiasme niet, ook niet na zijn laatste actie. Hij kwalifi ceert zijn publiek als leuk en inspire rend. Van den Berg vertrouwt hij toe dat dit voor hem één van zijn beste con certen is. Ongetwijfeld zal die conclusie ook door beleefdheid zijn ingegeven, maar De Nijs bewijst zijn goede bedoe lingen met de belofte dat hij in 1995 nog een keer een benefietconcert op de kin derboerderij zal geven. "Als ik het dan Smits weg 311, tel. 12630 Vraag: Mijn vrouw doet vrijwilligers werk bij een Scoutinggroep en maakt in een jaar daar aardig wat kosten voor. De kosten zitten vooral in het vervoer met onze auto. Op basis van 40 cent per kilometer kwamen we voor het afgelo pen jaar op ruim f 950,-. De Scouting groep heeft geen regeling voor vergoe ding van dit soort kosten. Kunnen we deze kosten nu als gift opgeven voor de inkomstenbelasting? Antwoord: Ja, dat kan. Hoewel de be lastinginspecteurs wel betogen dat dit alleen zou kunnen als u vrijwillig afziet van een bestaande regeling voor ver goeding van de gemaakt kosten, blijkt in uitspraken van de Hoge Raad dat zon regeling er niet hoeft te zijn. In het verleden hebben wij eerder aan dacht besteed aan deze kwestie. We volgden dan altijd de interpretatie van de belastinginspecteurs. Die stellen dat, om van de giftenregeling gebruik te kunnen maken, er aan een aantal voor waarden moet zijn voldaan. Ten eerste moet de betreffende instelling aange merkt zijn als een "algemeen nut beo gende instelling". (Een vrijwilligersor ganisatie kan daartoe een verzoek in dienen bij de belastinginspectie. Voor de meeste organisaties zal dat geen pro bleem opleveren). De tweede voorwaarde is, dat er bij de betreffende organisatie een regeling voor de onkostenvergoeding van vrij willigers moet zijn. Met andere woor den: de vrijwilliger moet uit eigen be weging afzien van de vergoedingsrege ling. Een doortastende vrijwilliger heeft de ze zaak tot aan de Hoge Raad uitge vochten. En de Hoge Raad gaf hem ge lijk. Het "vrijwillig afzien van vergoe ding" hoeft nu niet meer. Ook indien de organisatie geen geld heeft voor de on kostenvergoeding, of bijvoorbeeld niet alle kosten declarabel stelt, kan de vrij williger via de giftenregeling een deel van de kosten terug krijgen. Wel is het aan te raden dat een vrijwilliger de ge maakte kosten duidelijk specificeert en het overzicht laat ondertekenen door de penningmeester van de organisatie waar hij of zij werkt. Daarmee erkent de organisatie dat het werkelijke kosten betreft die voor het vrijwilligerswerk zijn gemaakt. U kunt er nog een verkla ring bij doen waarom de gemaakte kos ten niet gewoon vergoed zijn. Omdat er geen geld voor was, of omdat de vrijwil liger zelf geen vergoeding wenste. Kern van de interpretatie van de Hoge Raad is, dat de vrijwilliger uit vrijgevigheid heeft gehandeld. Er is geen sprake van uitgaven voor eigen behoeftebevredi ging. Het maakt dusniet uit of er bij de organisatie een regeling voor vergoe ding bestaat. Besef wel1, dat de giftenregeling niet tot een volledige vergoeding van de ge maakte kosten leidt. Het is een aftrek post, waar altijd nog een procent van het onzuiver inkomen van moet worden afgetrokken. Andere giften voor aller hande fondsen en inzamelingsacties kunt u uiteraard als gift meenemen. Uit het gegeven voorbeeld blijkt dat een al leenverdiener ook de niet vergoede kosten van zijn of haar partner kan op voeren. Dit soort algemene informatie is terug te vinden in de belastingalma nak. Deze week vraagt de Vrijwilliger Vaka ture Bank Soest/Baarn e.o. uw aan dacht voor de volgende vakatures: 2-101. De Speel-o-theek in Baarn zoekt geïnteresseerden voor haar uit leen-organisatie, voor het uitvoeren van kleine reparaties en het doen van licht-administratief werk. 5-121. Stichting voor Sociaal Cultu reel werk te Soest zoekt 1 a 2 vrijwillig (st)ers om kinderen schaak- en damles- sen te geven. 6-117. Hulpverleningsorganisatie aan vluchtelingen te Baarn zoekt vrij willigsters voor opvang en begelei ding van asielzoekers, ondersteuning, in asielprocedure en maatschappelijke begeleiding. 6-119. Een verpleeginstelling te Soest vraagt vrijwillig(st)ers om de krant voor te lezen en het nieuws te be spreken. 7-106. Kinderboerderij vraagt vrij- willig(st)ers voor het voorbereiden en het uitvoeren van kinderactiviteiten in samenwerking met anderen, 1 tot 5 middagen per week. 15-112. Welzijnsinstelling voor ou deren zoekt vrijwillig(st)ers voor het rondbrengen van maaltijden. Werktij den vanaf ca. 11.30 tot 13.00 uur. Één maal per week en eventueel een week end. Men dient over een rijbewijs te be schikken. 18-124. Internationaal Vrouwencen trum te Soest vraagt voor het bestuur een penningmeester voor het voeren van de financiële administratie, het ma ken van het jaarverslag (fin.) en het bij wonen van bestuursvergaderingen. Inlichtingen over de genoemde vakatu res en over vrijwilligerswerk in het alge meen, kunt u te allen tijde bij de Vrijwil ligers Vakature Bank verkrijgen aan de Smitsweg 311 te Soest. Kantoortijden: dinsdag tot en met donderdagochtend van 9.00 tot 12.00 uur, tel. 12630. Foto: Goos van der Wilt. ruim van te voren weet, zal ik het ook in radioprogramma's aankondigen", ver hoogt hij de stemming van Van den Berg. De directeur had na het benefietconcert graag enkele duizenden guldens op de bankrekening van de kinderboerderij willen storten, maar hij speelt 'quite'. "Het gaat niet om de poen, maar om de gezelligheid. En dit was gezellig." 22 juni Een dag na het concert wordt al een da tum vastgesteld, waarop de zanger te rugkomt: donderdag 22 juni 1995. Van den Berg zal daarom vast en zeker op zoek gaan naar een artiest voor het voorprogramma van De Nijs, waarin ditmaal de Nederlandse versie van Mi chael Jackson. Manuel Silva lijkt inder daad als twee druppels water op de Amerikaanse mega-ster. Na zijn laatste 'performance' kust hij een meisje op haar wang. Zij is er tien minuten later nog onder de indruk van. 'Unbeschrei- blich weiblich', zong Nina Hagen ooit. Of was het 'Unbegreiblich weiblich'? Het zomerconèert van de Regionale Muziekschool Amersfoort vindt dit jaar plaats op zaterdag 18 juni. Alle or kesten van de RMA-school werken mee aan de uitvoering. Onder leiding van dirigent Peter Vinken worden wer ken van onder anderen Gluck, Tele- mann, Fauré, Haydn, Moussorgsky en Gershwin ten gehore gebracht. De aanvang van het jaarlijkse zomer concert is 20.30 uur. De toegang kost 5 gulden. Het concert vindt plaats in de Xaveriuskerk aan 't Zand in Amers foort. Kerkstraat 3-5 Soest - Tel. 25599 In Centrum Mayindra aan de Kerk straat beginnen binnenkort weer enkele cursussen. Ze worden gegeven door Roos Vilé. Op vrijdag 1 juli start de op leiding polariteit-, helende en intuïtieve massage. Deze beginnerscursus bestaat uit lessen op drie vrijdagen en drie za terdagen van 10.00 tot 17.00 uur. De bachbloesem Remediecursus vindt plaats op vrijdag 8 en zaterdag 9 juli. De kennismakingscursus wordt gegeven van 10.00 tot 17.00 uur. Op vrijdag 15 juli start de Integra/Vega reflex test. Die wordt gedurende drie keer twee dagen gehouden van 10.00 tot 17.00 uur. Brian Challenger komt op woensdag 29 juni naar Mayindra voor een lezing en een Mantra's concert. Hij zal zingen en uitleg geven over de Mantra's. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Voor informatie over de activiteiten bij Mayindra, tel. 25599. De Schoof, De Engh, De Praatpaal, tel. 12527 tel. 21987 tel. 19546 De instuif is bedoeld voor alle kinderen van de basisschool. Het programma is heel gevarieerd waarbij veel wordt ge daan op het gebied van creativiteit. Af en toe is er een wedstrijd, een bingo of een filmmiddag. Woensdag 15 juni: Vaderdag-kadootjes maken door alle kinderen van 4 t/m 11 jaar. Entree per kind f 1,25. Woensdag 22 juni: Groots instuif-sluitingsfeest met heel veel feestelijke activiteiten, zoals blik ken gooien, doelschieten, sjoelen, touwtrekken en natuurlijk voor alle maal een versnapering. De entree voor deze middag is f 1,- per kind. De instuifmiddagen beginnen om 14.00 uur. De Schoof, Molenstraat 142, Soest. Hoewel de kinderboerderij geen cent verdiende aan het benefietcon cert van Rob de Nijs, verwacht direc teur Leo van den Berg dat de draai molen nog dit jaar op De Vrije Teu gel staat. Maak je maar geen zorgen, die draaimolen komt er wel." De 25-jarige welzijnsinstelling heeft dit jaar nog een aantal grote activi teiten op het programma staan. Op vrijdag 15 juli komen drie grote theatergroepen uit Nederland en Frankrijk, waaronder Picto Facto en Gebakken Eieren naar het Vede- laarpad. Op 6 september, een dag na de opening van de verbouwde zol der, doet de kinderboerderij een po ging het Guiness Book of Records te halen met een 'dierenoptocht' van drieduizend kinderen en in het na jaar wordt in de gemeente Soest een huis-aan-huis collecte gehouden. De opbrengst komt uiteraard ten goede aan de activiteiten van De Vrije Teu gel die de draaimolen bovenaan op het verlanglijstje heeft staan. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 16 juni Van 9.30-11.30 uur: Activiteiten voor volwassenen. Gezellig en leerzaam, on der het genot van koffie maakt u de mooiste dingen. Vandaag komt de Amersfoortse schoolvereniging voor hun schoolreis. Emuline, Anke en Irene zijn de jarige kinderen die met vriendin nen allerlei leuke activiteiten komen doen. Vrijdag 17 juni Een hele grote schoolreis van De Zee- tuin uit Almere vandaag. Als we dan uitgeput zijn, laden we de accu weer op voor Roxane, Arthur en Verdi die hun verjaardagsfeest komen vieren. Zaterdag 18 juni Vanaf 13.30 uur zijn Jorin, Karin en Ingmar aan de beurt voor zo'n originele verjaardagspartij. Reken maar dat ze leuke activiteiten gaan doen! Maandag 20 juni Om 9.30 uur komt groep 5 van de Van der Huchtschool voor het natuurpro ject over de prehistorie. Omstreeks de zelfde tijd arriveert de Groenvliet- school uit IJsselstein voor hun school reis. Om 13.15 uur komen groep 1 en 2 van De Schakel voor het natuurproject over jonge dieren. Dinsdag 21 juni Op deze dag een schoolreis van de Wil lem van Boeyenschool uit Amsterdam. Woensdag 22 juni De Salvatorschool uit Amersfoort komt op schoolreis. Om 14.00 uur is de laatste toneelvoorstelling van dit voor jaarsseizoen en dat wordt een spette rende voorstelling. Na de voorstelling nog diverse activiteiten voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. 's Avonds ook de laatste bestuursvergadering voor de vakantie. In cultureel centrum C-drie aan de Wil- laertstraat wordt vrijdag 24 juni een in troductielezing gehouden over transce dente meditatie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en kan gratis worden bij gewoond. Voor meer informatie, tel. 033-806798. N^^tichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Over kerrie bestaan verschillende mis verstanden. Zo is kerrie niet, wat veel mensen denken, een specerij. Kerrie is een mengsel van minstens zes specerij en. Sommige kerriemengsels bestaan zelfs uit meer dan dertig verschillende specerijen. De smaak is vanzelfspre kend afhankelijk van de samenstelling. Oorspronkelijk is kerrie ook niet de naam van het mengsel, maar van een gerecht. Tamils noemen het gerecht ka- ri (wat saus betekent) en gebruiken het om hun beperkte menu telkens een an dere bijzondere smaak te geven. Iedere familie heeft van oudsher zijn eigen ty pe kari voor vlees, vis, vruchteq, enz. Kerrie heeft niet altijd een gele kleur. In Azië is een goed kerriemengsel niet geel, maar bruin. De kerrie die wij ken nen is zo geel doordat er een grote hoe veelheid geel wortel aan is toegevoegd. Dat is misschien mooi voor het oog, maar geeft de kerrie een wat matte smaak. De verschillende kerriemengsels van de Wereldwinkel zijn, net als de Aziatische kerries, bruin van kleur. Voor de Ne derlandse warenwet bevatten ze te wei nig geelwortel om als kerrie door het le ven te mogen gaan; vandaar dat ze de naam 'Madraskruiden' meekregen. De kruidencoöperatie Podie in Sri Lanka selecteerde haar smakelijkste mengsels voor de Wereldwinkel. EKO-keurmerk De specerijen in het assortiment van de Wereldwinkel worden op milieuvrien delijke manier geteeld. Podie, de Sri- lankaanse handelspartner van S.O.S.- Wereldhandel, betaalt haar leden meer dan de basisprijs als ze bereid zijn de specerijen biologisch te verbouwen. De bereidheid om het milieuvriendelijke initiatief te ondersteunen is zo groot, dat alle specerijen nu al biologisch wor den verbouwd. Momenteel werkt Podie eraan om het EKO-keurmerk te ver werven voor haar specerijen. Vanaf 13 juni tot en met de maand augustus is in 'De Bereklauw', Steenhoffstraat 63, een expositie te zien van een keuze uit het werk van Julie Fichter. Zij woont sinds jaren met haar man in het Drentse Uffelte op een idyllisch gelegen boerderij die als galerie is inge richt. Deze galerie 'Uelenspiegel' is het doel van menig toerist die deze prachtige streek bezoekt. Een uitstapje naar 'Uelenspiegel' is een bezoek aan de sprookjeswereld van Ju lie Fichter, ver afgelegen van de drukke, materialistische wereld. Daar in het Drentse land, verbouwt zij haar groen ten en fruit en hoedt zij haar geiten. Met de opbrengst hiervan leven zij en haar man. Wat de galerie opbrengt is voor extra dingen voor het levensonder houd. In de wintermaanden als er bui ten niets te doen is, schildert zij. Won derlijke taferelen die een heel aparte sfeer oproepen inmiddels uitgegroeid tot een collectie van meer dan tweehon derd schilderijen. Julie Fichter (inmiddels 87 jaar) werd geboren in Stuttgart, waar zij al in haar meisjesjaren de kans kreeg haar talen ten in de schilderkunst te ontplooien. Later ontwikkelde zij een geheel eigen techniek op het gebied van houtpastels. Op panelen van hout brengt zij in volle dige harmonie met de struktuur van het hout vormen en afbeeldingen aan waar- 'De Engel', houtpastel van Julie Fich ter. bij gebruik gemaakt wordt van de teke ning die in de houtsoort aanwezig is. De vlammen van het hout zijn de door gangspoorten naar de sprookjes- en geesteswereld waardoor zij geïnspi reerd wordt. De zonderlinge variaties van de houtsoorten zoals berk, eik en populier versterken dit effekt. Het werk van Julie Fichter wordt ge kenmerkt door haar innige liefde voor sagen en legenden en in samenhang i daarmee de overgang naar de geheimen van de oude mysteriëen en de helpende engelen die buiten deze wereld staan. De tentoonstelling in 'De Bereklauw' is te zien van dinsdag t/m zaterdag, 10.00-18.00 uur. In de vitrines in het gemeentehuis exposeert vanaf 6 juni de kunste nares Loes Verbeek. Na privéles- sen van Fien Volders, volgde Loes van 1986 tot 1990 beeldhouwles sen aan de Rietveld Akademie te Amsterdam. Studiereizen onder nam zij naar Carrera (Italië), Por tugal en Spanje. Daar bezocht zij voornamelijk de steengroeves. Ze werkte op abstracte wijze, met name in natuursteen (marmer e.a), vaak ge combineerd met glas, tot ze zich reali seerde dat ze de figuratie toch niet kon missen. Vooral de menselijke figuur is voor haar inspiratiebron. Toen ze be gon met het modelleren van haar fragie le, ijle bronsfiguurtjes lag als materiaal keuze brons voor de hand. Bij bronsgieterijen te Amsterdam en Zwanenburg liep ze tijdens haar oplei ding stage en leerde er de fijne kneepjes van het vak. Met de daar opgedane ken nis en ervaring is zij nu in staat zelf de vuurvaste vormen te maken voor haar in was gemodelleerde beeldjes, waarna deze bij een professionele bronsgieterij in brons gegoten worden. Ook de af werking van de beeldjes neemt ze zelf ter hand, waarbij het zgn. patineren (op kleur brengen) een belangrijke fase is. Haar mannen- en vrouwenfiguurtjes zijn momentopnamen van mensen die door de tijd wandelen, zoals zij dat zelf uitdrukt. Een moment van verbazing, gelatenheid, uitbundigheid of stilte ge vangen in het 'eeuwige' brons. Informatie: De Hazelaar Sculptures, Bosstraat 2, tel. 12825 (Ali van den Berg). Steenhoffstraat 9% tel. 22195 Nederlandse literatuur Deze cursus is al vele jaren zeer succes vol en staat daarom opnieuw op het na- jaarsprogramma van de Volksuniversi teit. De cursus biedt informatie over de roman, de novelle, bepaalde literaire stromingen en is een aansporing tot be wust en kritisch lezen. Tevens wordt na der kennis gemaakt met auteurs uit de hedendaagse tijd. Het is wenselijk voor aanvang van de cursus het boek "Qua rantaine" (verhalen) van G.L. Durla- cher te lezen. Aanvang cursus: maandag 26 septem ber, 20.35-22.05 uur (lx per 3 weken). Docente: mevr. G. Hulsbergen-van Arkel. Cursusadres: Mavo Soest, Vale riaanstraat 167a. Aantal lessen: 4. Cur susprijs: f 55,- Nederlandse Grammatica en spelling Heeft u moeite met het schrijven van een brief? In deze cursus wordt de spelling en tevens de elementaire ken nis van de grammatica behandeld. Aanvang cursus: maandag 26 septem ber, 19.00-20.30 uur. Docente: mevr. G. Hulsbergen-van Arkel. Cursusa dres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Aantal lessen: 12. Cursusprijs: f75,-. Zomercursus Portugees Als u deze zomer thuisblijft en plannen hebt later dit jaar met vakantie naar Portugal te gaan dan is deze cursus een prachtige gelegenheid enige basisken nis van het Portugees te leren. De na druk wordt gelegd op de spreek- en luistervaardigheid. U leert de meest voorkomende woorden en zinnetjes, die u van pas kunnen komen op uw camping, in uw hotel, op het postkan toor, bij het winkelen, in een garage, enz. Aanvang cursus: woensdag 22 juni van 9.30-11.30 uur. Docente: mevr. C. van Hall-Fiuza Caetano de Figueiredo. Aantal lessen: 8. Cursusprijs: f 130,-. Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195, maan dag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur. rÉÈÊs'' Een van de bronsplastieken van Loes Verbeek. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 16 juni: Een veel gehoorde klacht over Neder landse speelfilms is dat ze zelden sociaal of politiek relevant zijn. Het ontbreekt hier aan films die de straat op gaan. Wie in de toekomst wil weten hoe Nederlan ders in het begin van de jaren negentig leefden, werkten en dachten, zal daar om van onze speelfilms niet veel wijzer worden. In Engeland is dat anders: dit land heeft een rijke traditie in filmdrama dat zijn stof put uit de samenleving. Regisseurs als Ken Loach 'Raining Stones' en Mike Leigh ('Naked' en 'Life is Sweet') staan bekend om hun zeer realistische films. Zij zetten hun schijnwerpers op zaken als verpaupering, racisme, seksisme en corruptie. De films van Mike Leigh werden vaak met een bescheiden televisiebudget ge maakt. Zijn laatste film 'Naked', is een ambitieuze film. De hoofdpersoon heeft een onsympa thiek karakter, hij schopt voortdurend tegen de burgerlijke orde en moraal en in plaats van praten, scheldt en schreeuwt hij. In een donker steegje wordt een vrouw verkracht, waarna de dader, Johnny, een auto steelt en naar Londen rijdt. Johnny is bewust werk loos, want hij wenst geen deel uit te ma ken van de burgerlijke samenleving. Hij is buitengewoon taalvaardig en citeert graag uit de bijbel, maar emotioneel is hij afgestompt. In Londen zoekt hij zijn ex-vriendin, Louise, op. Het is Johnny wel toever trouwd om het leven van Louise en haar vriendin, Sophie, flink overhoop te ha len. Dat Louise zich laat kwetsen en haar kwelgeest niet het huis uitgooit, komt omdat Johnny weliswaar cynisch is, maar niet immoreel. Zijn cynisme en verbale geweld, zijn uiteindelijk zijn verdedigingsmechanismen tegen de naakte waarheid. Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50 -; leden/cjp/65+ f 5,-. Zaterdag 18 juni: In augustus 1993 hebben zanger Jos Veldhuizen, pianist Frank Pistorius, drummer Arno Willemsen en gitarist Jan-Willem Berkhout besloten Flavium te verlaten om een nieuwe formatie te vormen: Free Easy. Na een succesvolle en plezierige tijd bij Flavium was het moment gekomen een nieuwe uitdaging aan te gaan. Om de band te completeren is bassist Andre de Boer aangetrokken. Het repertoire van de formatie bestaat voornamelijk uit op Amerikaanse leest geschoeide blues, rhythm blues en soul, waaronder veel eigen werk en een enkele terugblik op de Flavium-periode. Jarenlange studio- en podiumervaring en een flinke dosis enthousiasme staan garant voor een kwaliteits-optreden. Nederland is een topformatie rijker! Aanvang: 22.00 uur. Entree: leden f 7,50; niet leden f 10,-. Voorverkoop tussen 13.00 en 14.00 uur. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Klassiek 20 Mendelssohn-Bartholdy, Felix - Lieder ohne Worte. De Japanse pianiste Kyoto Tabe speelt deze voorbeelden van 19e eeuwse "Charakterstücke". 00 Women's Philharmonic. Het orkest Women's Philharmonic speelt uitsluitend werken van vrouwelijke componisten, zoals bijvoorbeeld Lily Boulanger en Fanny Mendelssohn. Niet-klassiek 78 Bruel, Patrick - Bruel. Deze cd is in Frankrijk zeer succesvol en bevat naast stevige rocknummers ook rustige ballads. 78 Dancing on sunshine. Buitengewoon zonnige cd met reggae van o.a. UB40, Eddy Grant, 10 CC. 78 Dulfer, Hans - Big boy. De saxofonist Hans Dulfer speelt merendeels jazzdancenummers, waarvan enkele samen met zijn dochter Candy. 76 Gill, Vince - When love finds you. In Amerika is deze country-zanger al jaren een superster. Deze cd bevat voornamelijk zelfgeschreven rustige country songs. 60 Jacott, Ruth - Hou me vast. De titelsong uit de Nederlandse soapserie "Onderweg naar morgen" is op deze cd te vinden. 78 MacLaren, Malcolm - Paris. Het leven in Parijs en de muziek van Satie dienden als inspiratiebron voor deze cd. 78 Rhythm country and blues. Elf nummers waarbij steeds een blanke country-artiest samen zingt met een zwarte rhythm blues-artiest. 73 Rosenberg Trio - Caravan. Het Rosenberg Trio speelt nummers die sterk beïnvloed zijn door de Hot Club de France. 60 Sonneveld, Wim - Haal het doek maar op. Het is dit jaar 20 jaar geleden dat Wim Sonneveld overleed. Op deze dubbel-cd zijn alle hoogtepunten uit zijn theatershows te horen. De bibliotheek is in de maanden juni, juli en augustus op zaterdag gesloten. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uut. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur.

Soester Courant | 1994 | | pagina 21