Een paard als dokter en maatje 'jACWÊÊLf scliocmsikcr Calvin Klein Muziek voert boventoon bij SKK-bezoek aan Kozle 'Vluchtelingenwerk doet het werk dat de gemeente laat liggen' Terugblik op 10 jaar Stichting Stimulans -Q°' WOENSDAG 15 JUNI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 3 SCHOEMAKER technische dienst Wildschut Optiek Beleidsplan gepresenteerd met feestelijk tintje o0\\\0 Kvan de ven Libris.De Complete Boekhandel. Westeneng Motorrijder gewond na slippartij Woning stoffering kcin niet zonder... 7\ Binnenkort viert de Stichting Sti mulans uit Soest haar 10-jarig ju bileum. Een goed moment voor een terug )blikje achter de scher men van deze bijzondere stichting. Een paardewei en een oude landbouw- schuur in Nijkerk vormden zo'n veer tien jaar geleden het decor waarin het idee voor de stichting werd geboren. "Ik had daar een aantal paarden lo pen", vertelt Peter Bisschop, oprichter van Stimulans. "Een kennis van me werkte bij het RIAGG en vroeg of twee patiëntjes van hem eens paard mochten rijden bij mij". Dat mocht. De kinderen kwamen en kregen paardrijles van Pe ter. Het werd een groot succes. "De kin deren vonden het heel leuk en zelf had ik er ook plezier in". Kinderen met een handicap, kinderen met psychische problemen, kinderen uit tehuizen: ze mochten allemaal bij Peter Bisschop komen rijden. In 1984 richtte hij de Stichting Stimulans op. Eén jaar later verhuisde de net opgerichte Stichting naar de boerderij aan de Birkstraat. "Er komen nu groepen uit het hele land", zegt Peter. "Het paardrijden is voor de kinderen niet alleen leuk en zelfs gezond, maar ook stimulerend. Kinderen die hier komen zijn vaak bui tenbeentjes, ze liggen er bijvoorbeeld uit op school. En hier bloeien ze op, ze blijken iets te kunnen: paardrijden!". Een aantal jaren geleden konden kin deren een paard 'adopteren' bij Stimu lans. "Dat vonden ze geweldig. Ze had den iets interessants, iets 'stoers' te ver tellen. Kinderen krijgen door zulke din gen het gevoel dat ze er weer bij horen". Paard als therapeut De Stichting Stimulans begon met het organiseren van paardekampen. Nu zijn er veel meer mogelijkheden bij Sti mulans. Verschillende groepen kinde ren komen bijvoorbeeld regelmatig langs om paardrijles te krijgen. "Men sen van het Van Arkelinstituut uit Soest komen hier paardrijden, maar er ko men ook groepen uit bijvoorbeeld Am sterdam, Huizen, Hilversum en Utrecht", vertelt Peter. 'Therapeutisch paardrijden' is ook mo gelijk bij de Stichting Stimulans. "Er zijn kinderen die hier op medisch advies komen rijden", legt Peter uit. Volgens hem zijn paarden prima fysiotherapeu ten. "Een paard doet praktisch alles wat een fysiotherapeut ook doet", vertelt hij. "Door de veelheid van bewegingen van het paard krijgt de persoon in het zadel een echte 'behandeling'". Paarden zijn niet alleen ideaal als fysio therapeuten: de kinderen worden vaak goede maatjes met de grote viervoeters. "Dieren stellen geen eisen. Een goed contact is na even wennen zo gelegd", vertelt Peter. "Mensen komen op gang in omgang met een paard. Een begelei der van een autistische jongen zag laatst hoe die jongen met een paard omging. Die man zei verbaasd tegen me: Hé, hij praat, hij zoekt contact!". Tijdens de lessen komen soms echte talenten bo vendrijven. Peter: "Ik ken een meisje dat zwaar lichamelijk gehandicapt is. Ze moet in en uit het zadel geholpen worden. Maar als ze daar eenmaal in zit... Dan is het een volleerd amazone; van haar handicap is niets meer te mer ken". Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* "Er zijn manege's die gehandicapten paardrijles geven of die mogelijkheden hebben tot therapeutisch rijden. De Stichting Stimulans voegt al die ver schillende onderdelen samen tot één geheel en probeert de mogelijkheden ook steeds meer uit te breiden" vertelt Peter. Paardrijden is dan ook niet het enige watje kunt leren bij Stimulans. De 'werkervaringsprojecten', bijvoorbeeld, vormen inmiddels een belangrijk on derdeel van de stichting. "Onder ande re mensen van het speciaal voortgezet onderwijs hebben soms een opstapje nodig voordat ze gaan werken. Ze ko men hier dan voor een jaar, in een be schermde omgeving, waar ze kunnen leren wennen aan werktijden en het omgaan met mensen". Volgens Peter zullen deze projecten een steeds be langrijkere rol gaan spelen binnen de stichting. "Toen we begonnen was ons voor naamste doel: geef een gehandicapt kind ook een kans om een sport te be drijven en zich daardoor meer geaccep teerd te voelen. Het integreren van ge handicapten en kansarme kinderen in de samenleving is daar nu bij geko men", vertelt Peter. "We kijken in wel ke mate we iemand kunnen betrekken in het arbeidsproces en op wat voor ma nier we daar met onze middelen een steentje aan kunnen bijdragen". Hoogtepunten De 'Stichting Stimulans-formule', zoals hij het zelf noemt, zou wijd verbreid moeten worden in Nederland, vindt Pe ter Bisschop. "Er is ontzettend veel vraag naar organisaties zoals de onze. Mensen moeten nu uit heel Nederland hier heen komen. Het zou natuurlijk veel mooier zijn als iemand in zijn eigen omgeving terecht kon." Peter vindt het daarom belangrijk dat de Stichting Sti mulans een voortrekkersfunctie in neemt. "We willen naar buiten toe uit dragen waar we mee bezig zijn. Ons ge zicht laten zien om de aandacht te vesti gen op het belang van dit werk". De Stichting riep daartoe een actiecomité in het leven die zich bezighoudt met verschillende activiteiten om en rond Stimulans. Verschillende hoogtepun ten uit de geschiedenis van de Stichting zorgden ook voor een stukje reclame. Zo was daar in 1990 Angela Groothui zen die in het bouwen van een nieuw ge bouw voor Stimulans een 'uitdaging' zag. In haar televisieprogramma was te zien hoe zij en haar team binnen een aantal dagen een gloednieuw 'kamp huis' uit de grond stampten. "Dat nieu we gebouw was hard nodig", vertelt Pe ter. Hij kan zich de jaren in het oude ge bouw nog goed herinneren: "De kinde ren sliepen in een oude melkstal die elk moment kon instorten. Veel te gevaar lijk natuurlijk, het kon echt niet meer". In het nieuwe, gezellig uitziende, ge bouw kunnen twintig kinderen met hun begeleiders bivakkeren en genieten van een echt paardekamp. Andere hoogtepunten waren onder an dere de benefietwedstrijd door de Draf- en Rensportvereniging, de Hartstich ting die kwam rijden met een groep mensen en niet te vergeten de Dansma- rathon voor Stimulans van een aantal weken geleden. De Stichting Beroeps opleiding Weg-en Waterbouw (SBW) asfalteerde en bestraatte een aantal ja ren geleden het complete erf voor Sti mulans. Stimulans moet het financieel voor een groot deel hebben van deze acties. Daarnaast brengen donateurs, fondsen en lesgelden ook het nodige geld in het laatje. Al het werk wordt door vrijwilli gers gedaan. "Toch blijf je tekorten houden, daar kom je als een stichting als deze niet onderuit", zegt Peter. Scala van mensen De familie Bisschop is en was altijd heel nauw betrokken bij de Stichting Stimu lans. Anderen, waaronder de mensen van het actiecomité, nemen nu veel or ganisatorische taken over. "En dat is een goede zaak", meent Peter Bis schop. "Nieuw bloed houdt de zaak le vendig. Jongelui met enthousiasme, dat is wat een stichting als Stimulans nodig heeft". Volgens Peter geeft het werken voor Stimulans veel voldoening, maar is het niet altijd even makkelijk. "Het is zwaar en onbaatzuchtig werk. Je neemt de vreugde èn de belasting op je als je bereid bent iets leuks voor een ander te doen". Het lijkt Peter ideaal als verschillende deelnemers en medewerkers die ooit betrokken zijn geweest bij Stimulans, zelf onderdelen van de stichting op zich zouden kunnen nemen. "Dat is eigen lijk een soort onvervulde droom van me", bekent Peter. "Er zijn hier van al- Een groep enthousiaste jongeren op paardekamp bij Stichting Stimulans. Foto: Goos van der Wilt. lerlei mensen geweest. Jongeren die' hier kwamen voor hun afstudeerop dracht bijvoorbeeld of stageprojecten van de Sociaal Pedagogische Dienst uit Amsterdam: overal kwamen ze van daan". In dit hele scala van mensen zijn volgens hem vast wel personen te vinden die iets zouden kunnen en willen doen. "Al is het alleen maar het verzorgen van de paarden". Helaas blijft dit ideaal een droombeeld. "De financiële basis hier voor is te klein. We zouden die mensen gewoon niet kunnen betalen". Het blijkt dat de Stichting Stimulans contacten heeft met diverse groepen en organisaties. "Diversiteit is er oök tus sen de kinderen die hier komen. Het zelfde geldt voor de ouders en de dona teurs. De enige overeenkomst tussen al die mensen is dat ze te maken hebben gehad met gehandicapten of gehandi captenbeleid. En dat gaat allemaal ont zettend leuk en goed met elkaar om". Peter vertelt dat de bestuursleden van de Stichting regelmatig langskomen om hun handen uit de mouwen steken. "Het is erg leuk om iemand die de hele dag achter zijn bureau nota's zit te schrijven, hier ineens naast een paard te zien lopen", lacht Peter. Ze zijn de eer ste keer heel onwennig. Maar op een gegeven moment zie je dat ze in contact met de paarden en de mensen helemaal ontspannen, alles valt van ze af. Proble men worden vergeten". 'Uniek-zijn' niet leuk Toekomstplannen heeft de Stichting Stimulans genoeg. "We willen bijvoor beeld meer gaan doen op het gebied van kunst en kunstuitingen". Het gaat Peter vooral om het samen maken en genie ten van kunst. "Muziek maken in een orkestje met gehandicapten en niet-ge- handicapten bijvoorbeeld of het samen exposeren van zelfgemaakte schilder kunst", legt hij uit. "Dit ligt weer in de lijn van het integreren van gehandicap ten in de samenleving. Bovendien is er een duidelijke behoefte aan dit soort projecten". Vrijdag 24 juni zal de Stich ting tijdens de feestelijkheden rond het 10-jarig bestaan, de deuren van de ge restaureerde 18de eeuwse schaapskooi op het terrein openen. In de schaaps kooi wordt een eerste tentoonstelling gehouden van onder andere schilderij en, aquarellen, droog-en zijdebloemen. "De vraag naar de werkervaringspro jecten wordt ook steeds groter", merkt Peter op als hij het heeft over de toe komst van Stimulans. Volgens hem is er steeds meer behoefte aan stichtingen als Stimulans. "Helaas past zoiets als onze stichting niet in de huidige wet- en re gelgeving. Ik hoor van alle kanten gelui den van sympathie en waardering, maar ik hoop dat er ruimte komt voor iets meer dan alleen sympathie". Voorlopig blijft het nog pionieren voor de Stichting Stimulans. De manier van werken in de vorm van de 'Stimulans formule' is in ieder geval uniek in Ne derland. Peter: "Het 'uniek-zijn' is he lemaal niet leuk. Eigenlijk zouden we dat niet meer moeten zijn..." e y e w e a r Zuidpromenade 14, Soest, Hartje Zuid Telefoon 02155 22212 Van 3 tot en met 7 juni bracht een delegatie van de vereniging SKK een bezoek aan Kedzierzyn/Koz- le, op uitnodiging van o.a. het ge meentebestuur daar. Houden de gemeenten in Nederland jaarlijks een speciale dag om de band met hun inwoners te verbeteren, in Po len is één dag niet genoeg. Foto: Goos van der Wilt. Soest kent op dit moment zo'n 180 asielzoekers en vluchtelingen. De meesten - ca. 150 - zijn afkomstig uit drie brandhaarden als Somalië, Iran en voormalig Joegoslavië. Ze worden in Soest opgevangen door de plaatselijke afdeling van de stichting Vluchtelingenwerk, die haar onderkomen heeft in het wijkcentrum Soesterveen aan de Smitsweg. Dat gebouw was afgelopen vrijdag ook het decor voor de officiële presentatie van het beleidsplan, waarin de stichting haar plannen voor de toekomst heeft neergelegd. Dat gebeurde niet alleen in aanwezigheid van de medewerkers van de stichting - voornamelijk vrijwilligers - maar ook van een flink aantal asiel zoekers en vluchtelingen zelf, plus een aantal genodigden van de diverse in stellingen waarmee de stichting relaties onderhoudt in Soest en daarbuiten. Van de 180 vluchtelingen hebben er ca. 100 inmiddels een officiële verblijfsver gunning (de zgn. statushouders); de an dere 80 nog niet, en die worden dan ook aangeduid als asielzoekers. Behalve uit Somalië, Iran en Joegoslavië zijn ze af komstig uit nog eens tien andere lan den, variërend van Irak en Zaïre tot Rusland en China. Ongeveer de helft bestaat uit mannen en jongens; de an dere helft telt vooral alleenstaande Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 moeders met meestal kleine kinderen. Soest loopt aardig in de pas met de lan delijke afspraken, aldus Ammy Lan- genbach. Maandelijks komen er gemid deld vier nieuwe "cliënten" bij, en die hebben - net als hun voorgangers - meestal de nodige ervaringen achter de rug, niet alleen in het land van herkomst (politieke onderdrukking of dreiging met vervolging) maar ook in Neder land, waar ze voor hun komst naar Soest meestal al een jaar in opvang- en asielzoekerscentra zijn ondergebracht. Wie uiteindelijk in Soest terechtkomt behoort in principe tot de "kansrijken" als het gaat om een verblijfsvergunning. "Velen maken zich ernstig zorgen over hun familie en vrienden, die ze moesten achterlaten. Helaas worden ze in Ne derland soms geconfronteerd met dis criminatie of een gerserveerde hou ding," aldus Ammny Langenbach. Ze stelde vast dat er gelukkig geen racisten in het Soester gemeentebestuur geko zen zijn, maar de twee procent stemmen op de centrum-democraten vond ze wel zorgwekkend. "Ook onze cliënten ma ken zich daar ongerust over." Cultuurverschillen Ze schetste verder de cultuurverschil len en de problemen die daaruit kunnen voortvloeien. Vluchtelingenwerk pro beert de helpende hand te bieden en de tien vrijwilligers fungeren daarbij als "buurvrouw", "familielid" en hulpver lener. Vrijwel het hele jaar door wordt druk gebruik gemaakt van het spreek uur in het wijkcentrum. Vluchtelingenwerk Soest ziet als kern taken: rechtsbesëherming, maatschap pelijke ondersteuning en oriëntatie en taal/onderwijs/werk. Op de meeste gebieden wordt nauwe samenwerking gezocht met bestaande instellingen, zo als Trema, de kerken, het arbeidsbu reau en het sociaal-cultureel werk. Steeds meer behoefte is er aan "gewo ne" contact-gezinnen, waar de vluchte lingen thuis kunnen komen en op die manier nader kennis maken met de Ne derlandse samenleving. De ondersteuning is in principe tijde lijk. Vluchtelingenwerk functioneert vooral als eerste opvang en als "smee rolie" naar andere instanties. De be doeling is dat de vluchtelingen na ca. drie jaar zichzelf kunnen "redden". Positieve bijdrage Uit het beleidsplan blijkt dat de stich ting haar werkzaamheden voor de meeste kerntaken in de toekomst ver der wil uitbreiden. In de voorlichting zal nadruk worden gelegd op het feit dat de vluchtelingen een positieve bijdrage aan de Soester samenleving kunnen le veren. Bij de gemeente zal de stichting blijven pleiten voor voldoende huisves ting en opvangplaatsen en de nodige fi nanciële middelen om een goede op vang te kunnen bieden. De "perso- Mieke Klok overhandigde wethouder Ries van Logtenstein het beleidsplan van Vluchtelingen werk. neelsformatie" wil de stichting uitbrei den met een administratieve kracht en voor het aantal vrijwilligers streeft men naar 14 personen. Namens de stichting bood Mieke Klok het beleidsplan aan wethouder Ries van Logtenstein aan. Hij kreeg ook een mi niatuurfietsje, omdat hij destijds een briefje van de stichting had gevonden waarmee een vluchteling een fiets mocht gaan halen bij een van de plaat selijke rijwielzaken. De wethouder had op die manier zelf een fiets in de wacht kunnen slepen, maar zag daarvan af. Van Logtenstein toonde zich ingeno men met de activiteiten van Vluchtelin genwerk. "U doet het immateriële werk, dat wij als gemeente laten lig gen." Wat de huisvesting betreft stelde hij vast dat Soest zijn verplichtingen na komt en hij beloofde zijn uiterste best te zullen doen om dat minstens zo te hou den. Op dit moment is de situatie gun stig, want er staan opvangflats leeg om dat het "aanbod" niet snel naar Soest komt. Prijs Na de overhandiging van het beleids plan was er een korte onderbreking, waarin drie Soester vluchtelingen - een man uit Ethiopië en twee vrouwen uit Iran - een prijs kregen uitgereikt voor hun inzet tijdens de cursus maatschap pij-oriëntatie. De genodigden - eerder al begroet met muziek van de Soester jazzformatie Perron 5B - kregen vervol gens een programma van hoog cultu reel gehalte voorgeschoteld. De uit Iran afkomstige dichter Nasim Khakser las enkele indrukwekkende gedichten, die werden vertaald door Anja de Beer, en de Somalische popgroep Kaah verzorg de na de pauze nog een muzikale bijdra- De kinderen in Dom Pomocy werden onthaald op een privé-optreden. Acht dagen lang vonden er festiviteiten plaats in de hele gemeente, de Dni Miasta, de gemeente-dagen. Sportma nifestaties, muziekoptredens, tentoon stellingen en kindermanifestaties. Ge keken werd o.a. naar de 'Pampers- Show'. Maar de vereniging brengt de waardering voor de Poolse gastvrijheid ook met tastbare zaken tot uitdrukking. Speciale stoelen om gehandicapte kin deren in bad te doen werden bezorgd bij Dom Pomocy, het kinderhuis waar ge handicapte kinderen worden verzorgd, naast een aantal rolstoelen en looprek ken. Ook het ziekenhuis (Hospitaal II) in Kedzierzyn kreeg een waardevolle uitbreiding van medische hulpmidde len, verbandmiddelen, operatie-ge reedschap en bloeddrukmeters. Voor de Jeugdraad, een junior-gemeente raad bestaande uit scholieren, was er een complete offset-pers om een eigen mededelingenblad uit te kunnen geven. Een bijzonder moment was het bezoek aan de muziekschool in Kedzierzyn. Een kleine muziekschool met zeer ge motiveerde leerlingen. De vereniging SKK bood deze school een nagenoeg nieuw elektronisch orgel aan, waaraan grote behoefte was. Het muziekonder wijs kan hiermee meer aansluiten op de aktuele instrumenten die voor muziek maken worden gebruikt. Ook het mu ziekonderwijs zelf werd niet vergeten. Omdat cd-apparatuur nog slechts spo radisch voorkomt, werd een pick-up overhandigd met circa vijftig nieuwe grammofoonplaten met geselecteerde klassieke muziek. Het bleef niet bij het overhandigen, de leerlingen van de mu ziekschool presenteerden een heel op treden voor de gasten uit Soest. La Chapelle Het optreden van het trottoir-orkest La Chapelle, dat door de vereniging SKK was uitgenodigd om bij te dragen aan de manifestaties ter gelegenheid van de ge- meentedagen, was een verrassing voor de Polen. Niet een muziekkapel op een podium, heel formeel, maar een orkest dat pas lekker speelt tussen de mensen in. Zaterdag volgde een avondvullend programma op de Rynek (het markt plein in Kedzierzyn/Kozle) met meer dan duizend toehoorders. En daar tus senin de muzikanten van La Chapelle. Niet iedereen kon de manifestaties be zoeken. Voor de gehandicapte kinde ren in Dom Pomocy werd dan ook een 'privé'-optreden verzorgd. In de tuin en op de binnenplaats van het tehuis werd een uur lang opgetreden. Het was een hele gewaarwording om een polonnaise te zien met kinderen op krukken en in rolstoelen, of aan de hand van hun ver pleegsters. Alleen dat was de reis al waard, vond de delegatie uit Soest. Het hart spreekt internationaal. Dat blijft gelukkig zo. j UURWERKMAKERIJ voor reparaties met y11 A ambachtelijke precisie. Den Blieklaan 48 - Soest - 02155-11766 Een 24-jarige motorrijder raakte vorige week gewond toen hij in botsing kwam met een geparkeerde auto. De man reed op de Van der Weij denstraat toen hij plotseling schrok van een tegemoet komende auto. Hij week uit en kwam daardoor terecht in een plas water. Als gevolg daarvan raakte de motorfiets in de slip. De motorrijder verloor de macht over het stuur en kon een gepar keerde auto niet meer ontwijken. Hij kwam tenslotte tot stilstand tegen een tuinhek. De man werd met een open botbreuk in ziekenhuis De Lichtenberg opgenomen. ■iel zonder ruime keuze, niet zonder optimaal advies en niet zonder de ambachtelijke kwaliteit van de echte vakman stoffeerder, Woninystoffering kan dus niet zonder Middelman. Voor tapijt, vinyl, gordijnen, vitrayes en zonweriny. Middelman ligt direkt aan de grote weg van Soest naar Amersfoort. Birkstraat 99 te Soest. Tel. 02155-11004

Soester Courant | 1994 | | pagina 3