ugvn /Ah 1 PROFILZ 'Huisartsen-dynastie' Rupert maakt een eeuw geneeskunde in Soest vol 1ACTUEELI Voor alle moeders die op vaderdag niet willen koken, is hier ons telefoonnummer: 1 38 07. Jan Timmer in de Beeldentuin >or 4ijk Bewonerscommissies krijgen voortaan niet zomaar geld OENSDAG 15 JUNI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 5 het restaurant Gratis föhn bij Syllie Hair! Kapsalon Zonnestudio Geen aparte Turkse begeleider voor Turkse activiteiten Te hard gereden op Vredehof straat Wie van Soest houdt leest de Soester Courant DE TROMSLAGER Dokter Paul Rupert viert zilveren jubileum A.A. VAN BREUKELEN B.V. /V PROFILE. De F ietsspecialist voor Aanrijding na geen voorrang verlenen 3e hoogst an de ge- oiiwense. 2), •ftelijk in- ^voorom 3 van het zitting ge. e'd wordt ken. in een be bouwen (Bij mooi weer ook dineren in de tuin mogelijk) Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Telefoon 02155 - 1 38 07 11: wijzi n van een iwen van iwen van van een i van een iden van van een n en ver bouwen s en ber weken bij itd. ROB /er de ge- negebied geldt van an plaat- rin opge- van het >p de na- p Albert en W. oger dan ït onder- belang- else taal iwoordig drukkin- televisie, ijzingen, en sssen als omgaan uiter ssen. ;ussen a. Voor ;chrijven :kengeld jerweek sen kin- bel dan g beter: Jan Timmer (58) uit Dordrecht toont ons in de Beeldentuin aan de bosstraat 2 zes beelden, voorna melijk gemaakt yan marmer en steen, terwijl er binnen ook nog ;ens zes te bewonderen zijn. in zijn werk spelen aan de natuur ont- eende vormen en een bijna abstract zormonderzoek een belangrijke rol. ~eeldhouwen is voor Timmer een ivontuur en dat proces is voor de be- :oeker moeilijk te duiden, n 1987 deed hij mee aan een sympo sium te Amersfoort (keistad) waar acht •eeldhouwers elk één beeld moesten aken. De internationaal georiënteer- !e Timmer exposeerde van 1984 tot 1986 in Kasteel Groeneveld en nam an 1970 tot 1975 deel aan de kunstgie- erij "a-cire-perdue". Hij is dus geen onbekende in de regio, ïeeldhouwers zijn een apart soort kun- tenaars. Steen en marmer verdragen jeen aarzelingen. Wat weggekapt is, is veg en wat fout gaat, is niet meer te her- itellen. Jan Timmer is een volmaakte Foto: Goos van der Wilt. vakman met grote kwaliteiten als steen houwer in de traditionele zin van het woord. Hij maakt zijn kunstwerk, dat verborgen ligt in de materie, daaruit los. Met deze klassieke zin heeft Socrates ooit dit handwerk onder woorden ge bracht. Gezien zijn contacten en sa menwerking met de Dordtse dichter Jan Eijkelboom heeft Timmer ook een poëtische kant. Dat verraden de titels van zijn creaties, zoals "Herkenning", "Lichtvanger" en "Vierkante Ring". Zijn kunst is moeilijk te duiden, schreef ik hierboven, maar met eigen fantasie, een scherp oog en veel gevoel (raak zijn beelden maar gerust aan!) kan men gra tis genieten bij de Hazelaar deze zomer. Jan Timmer exposeert er samen met Peter van de Locht, Henk Maassen, Guido Messer, Joop Wouters en Lied Zwagerman. Nog tot en met 11 septem ber. Openingstijden: «maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. J.V. Als u uw haar laat permanenten, speciaal met de Inter Phase, de derde generatie Amino-permanent, krijgt u een gratis föhn! Deze aktie is geldig tol 25 juni 1994. Wij zijn ook op maandag de gehele dag open! Ook kleuranalyse/haarkleuranalyse Soesterbergsestraat 39a - Tel. 02155-10706 Uit de gemeentekas wordt geen geld beschikbaar gesteld voor een Turkse activiteitenbegeleider. Een verzoek daartoe van de commissie minderhe den is door het college afgewezen. In de voorbije jaren werd al vaker tever geefs een beroep gedaan op de financië le medewerking van de gemeente. Het college is evenwel van mening dat acti viteiten zoveel mogelijk door vrijwilli gers moeten worden georganiseerd. Daarop is ook het beleid van de ge meente gericht en volgens de gemeente blijkt in de praktijk ook dat het haalbaar is. De vrijwilligers kunnen altijd nog door bestaande beroepskrachten wor den ondersteund. Bij de Stichting Wel zijnswerk Soest (SWS) zal worden be keken of er wellicht een stagiaire be schikbaar is. Overigens is de gemeente er geen voor stander van om specifiek voor Turkse activiteiten een begeleider aan te stel len. Uitgangspunt is juist een algemeen beleid, waarbij de welzijnsinstellingen ook aandacht voor Turkse jongeren heeft. Aparte activiteiten voor Turken met een Turkse begeleider, ziet de ge meente niet zitten. De politie hield gisteren een controle op de Vredehofstraat. Hierbij werden vijf mensen bekeurd omdat ze geen gordel droegen. Daarnaast werden maar liefst 21 mensen aangehouden omdat ze de maximumsnelheid van vijftig km per uur hadden overtreden. De hoogste snelheid die werd gemeten bedroeg 92 km per uur. De salade- en koud buffet specialist voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 Steenhoffstraat 58 HSV Komende zaterdag, 18 juni, wordt in De Bundeling het zilveren jubi leum gevierd van dokter Paul Ru pert, een van de drie artsen die aan het gezondheidscentrum verbon den zijn. Dat gebeurt met een feestelijke receptie, van 14.30 tof 17.30 uur, waar hij ongetwijfeld heel wat handen te drukken krijgt. Het jubileum markeert immers ook een bijzondere mijlpaal: een volle eeuw eerstelijns-geneeskun- de in Soest, waaraan inmiddels drie generaties Rupert zich volle dig dienstbaar hebben gemaakt. De omschrijving "huisartsen-dynastie" mag misschien een beetje overdreven klinken, maar het tekent wel de bijzon dere plaats die de Ruperts al drie gene raties lang in Soest innemen. De ge schiedenis begon in 1910, toen groot vader J.H. A. (Joannes Hermannus An- tonius) Rupert zich in Soest vestigde. In 1935 werd hij opgevolgd door zijn zoon H.G. (Hendrik Gerardus) Rupert en in 1969 voegde ook P.J.H.M. (Paulus Joannes Henricus Maria) zich in de lijn van de familietraditie. De praktijkjaren van de onderscheidene Ruperts over lappen elkaar gedeeltelijk. De eerste ja ren was Paul Rupert bijvoorbeeld geas socieerd met zijn vader. Zijn grootva der was 33 jaar arts in Soest, zijn vader 42 jaar en met zijn 25 jaar maakt Rupert III precies de 100 jaar vol. Honderd jaar huisartsen-geneeskunde - dat is ook het onderwerp waaraan dokter Paul Rupert dezer dagen het "praatje" wijdt waarvoor hij (toevallig of niet) aan de beurt is in de regelmatige bijeenkomsten van de Soester artsen kring in Molendael. Hij kent immers de verhalen uit het verleden: rechtstreeks van zijn vader of van zijn tante, zijn va ders zuster, die jarenlang de apotheek "deed" (en later mede de grondslag leg de voor de bekende apotheek Van Za- delhoff). "De verschillen tussen de huisartsen praktijk van toen en die van nu zijn groot," aldus de jubilerende dokter. "Er is natuurlijk een enorme ontwikke ling geweest, maar het zit ook in de heel gewone dingen. M'n grootvader begon bijvoorbeeld met z'n spreekuur pas om half negen. Dat is geen tijd voor wer kende mensen. Daaruit kun je afleiden dat ziekte in die tijd meer beschouwd werd als een maatschappelijk randver schijnsel; veel aandacht was er niet Werkende stand Met onmiskenbaar plezier laat hij een van de paperassen uit de familiehistorie zien: het "Reglement van het Zieken fonds voor den Werkenden Stand te Soest", waarvan grootvader Rupert een van de initiatiefnemers was en waaraan ieder die tot "den werkenden stand be hoort en niet op eenen te grooten af stand woont" kon deelnemen. ("Op zich zelf staande personen: dienst knecht, dienstmaagd, alleen wonende personen, weduwnaar of weduwe beta len wekelijks 15 cents; gehuwden zon der kinderen wekelijks 30 cents samen. Inwonende kinderen boven 15 jaar en inwonende ouders betalen 10 cents per persoon per week.") In artikel 9 van het reglement staat te le zen dat de arts J.H.A. (later H.G.) Ru pert "zich belast met de genees- en heelkundige hulp (voor zoover deze kan verstrekt worden) en het verschaf fen der noodige geneesmiddelen." Ar tikel 11: "De leden zijn verplicht de voorgeschreven geneesmiddelen te doen afhalen en de ledige flesschen en potten ten spoedigste terug te bezor gen." Artikel 12: "Voor het leveren van breukbanden, brillen, buikbanden en alle andere instrumenten geschiedt een afzonderlijke betaling." Levertraan en andere voedingspraeparaten" vallen ook niet onder de normale verstrekkin gen en volgens artikel 7 lid b vervalt het lidmaatschap "bij onbehoorlijk of be- leedigend gedrag tegenover den ge neeskundige". Gemeente-arts Grootvader Rupert nam een bijzonde re plaats in, omdat hij naast zijn gewone praktijk - die zich uitstrekte tot Hoog land, Eemnes, Soesterberg en de Lage Vuursche! - ook nog officieel gemeen te-arts was. Dat hield o.m. in dat hij geacht werd zich bezig te houden met "krankzinnigenzorg, armenzorg, hulp aan vroedvrouwen, doodschouw, inen ting tegen pokken," maar ook nog op trad als politie-arts, met o.m. als taak de keuring van ambtenaren, het school toezicht en de uitvoering van de wet op de besmettelijke ziekten. "Hij deed het in die jaren allemaal op de fiets, later had hij een motor, een Norton, en ten slotte een Harley Davidson. Maar in het begin, als het beestenweer was of erg koud, liet hij zich rijden met een koets, van Haks' stalhouderij aan de Heuvel- weg." Grootvader vond ondanks alles de tijd voor zeker 30 a 35 visites per dag. "Ik doe er tegenwoordig hooguit een stuk of vijf, maar je moet bedenken dat ie mand die toen ziek was zelf nooit naar de dokter kon komen. Wie had er een auto of telefoon in die tijd...?" De huisarts van vroeger ging geen ziek te uit de weg. Ziekenhuizen waren er nauwelijks en van specialisten had nog niemand gehoord. "Opa deed alles zelf. Aan een longontsteking kon hij ook weinig anders doen dan maar afwach ten of de patiënt doodging of overleef de. Van een boer die uit de hooiberg ge vallen was zette hij het gebroken been weer recht door het vast te binden tus sen twee kistjes. Na zes weken was de man wanhopig omdat de vlooien aan alle kanten over hem heen sprongen." Drugs Ook op het gebied van de medicijnen was er weinig te krijgen. Wie het op de zenuwen had werd gekalmeerd met een broomdrankje of druppels en pillen met opium. "Van een drugsprobleem haa niemand gehoord, maar er moet in die tijd een flinke hoeveelheid opiaten zijn verbruikt. Dat is altijd maar een beetje doodgezwegen, maar het zet de huidige discussie over drugs toch wel in een heel ander licht..." Grootvader Rupert was overigens niet al te selectief bij de verstrekking van medicijnen, want ook de "beer" en de "bok" - die voor de oorlog m boest een bekende verschijning waren en een on misbare rol speelden bij het voortplan tingsproces van de talloze koeien en geiten die gehouden werden - kregen van tijd tot tijd met levertraandruppels, "om weer op krachten te komen". Grootvader Rupert was een statige man, herinnert zijn kleinzoon zich. "Hij was in de eerste plaats katholiek. Toen hij zich hier vestigde schreefzo'n beetje de complete katholieke gemeenschap van Soest zich en bloc als patiënt bij hem in. Ook zijn vader vervulde die rol in katholiek Soest nog, weet hij, maar stelde de praktijk ook open voor pa tiënten van andere signaturen. Inmid dels zijn de banden van de derde gene ratie Rupert met katholiek Soest aan zienlijk losser geworden, maar voor de foto bij het krantevèrhaal vindt Paul Rupert de toren van de Petrus en Pau- luskerk toch w^1 een passende achter grond. "Ik sta in die traditie, en ik vind dat hartverwarmend, want het geeft je toch een gevoel-van-thuis... Gezins-arts Grootvader Rupert was vooral een ge zins-arts, vader Rupert ook, maar al veel meer een vertegenwoordiger van de artsengeneratie die zich vooral toe legde op de kennis-aspecten van de ge neeskunde, die in de jaren voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog een enorme ontwikkeling doormaakte. "Ik wist het aanvankelijk niet, maar zowel m'n grootvader als m'n vader waren ook nog verbonden aan een verpleeg huis in de Lage Vuursche, waar nonnen uit de hele wereld werden opgevangen. De missiezusters waren dikwijls be smet. M'n vader was daardoor ook heel goed thuis op het gebied van de tbc en had daarvoor een compleet instrumen tarium op zolder staan. Hij was ook min of meer een halve internist." Een gezins-arts, zoals zijn vader en grootvader, voelt Paul Rupert zich niet. "Die grote gezinnen van vroeger be staan immers niet meer. Toen had je nog families met 17 of 24 kinderen, en als dat minder was kwam de! pastoor écht langs. Je hebt vandaag de dag vooral een relatie met individuele pa tiënten." Ook in de presentatie is er veel veranderd. Grootvader droeg altijd laarzen en een hoed, vader Rupert was altijd gekleed in een witte jas, maar Paul Rupert heeft zelfs wel eens op zijn klompen een bevalling gedaan. Huisarts, dat heeft hij altijd graag willen worden. Terugkijkend op 25 jaar prak tijk kan hij nauwelijks tevreden zijn over zijn opleiding. "Die was slecht, vind ik, met uitzondering van de verlos kunde. Voor de rest stond je de eerste jaren gewoon met twee linkerhanden." Uitstekende herinneringen bewaart hij wel aan de samenwerking met zijn va der, die eerste jaren. "Hij behandelde me niet als zijn zoon, maar als een vak genoot." Samenwerking Met overtuiging koos Paul Rupert voor samenwerking met andere artsen. Na zijn vader werden dat zijn collega's Krijger en Klop (de laatste inmiddels opgevolgd door Mout). "In m'n eentje hou ik het nooit vol, dacht ik, en algauw ontstond het idee om samen iets te gaan doen in de vorm van een gezondheids centrum." Dat staat er inmiddels tien jaar en Rupert heeft er nooit één mo ment spijt van gehad. "Het is hier gezel- lig-" Over de toekomst van de huisartsen praktijk in Soest maakt hij zich geen zorgen, wél over die in het algemeen. "De persoonsgebondenheid zal minder worden, vrees ik. Zestig procent van de artsen in opleiding zijn vrouwen, en die willen doorgaans in deeltijd'werken..." Foto: Goos van der Wilt. Hij is ook niet bijster gelukkig met de ontwikkeling naar gezondheidscentra met zeven artsen die zich specialiseren en volgens rooster diensten gaan draai en. "Mijn opa draaide geen diensten. Hij had ook nooit vakantie en deed zijn werk als de Chinese wacht: een keer op en nooit meer af... De verloskunde heeft altijd zijn speciale belangstelling gehad. Hij vindt het nóg jammer dat hij daarmee moest stoppen. "Ik mis het nog altijd. In dit vak komt het niet alleen op kennis, maar vooral op de manier waarop je met mensen omgaat. Geboorte- en stervensbegelei ding, dat zijn momenten in het leven van je patiënten waarop je extreem op de proef wordt gesteld. M'n grootvader heeft zo'n 7000 bevallingen gedaan, ik zelf ongeveer 1000. Ik kwam er graag m'n bed voor uit." Zorgen Grote zorgen maakt hij zich over de ontwikkelingen in de gezondheidszorg waarbij de financiën een steeds grotere rol gaan spelen. "Het vak wordt opge splitst in onderdelen-met-een-prijs- kaartje en als de financiers gaan bepa len welke patiënten behandeld worden, waar, wanneer en door wie dat gebeurt en ook nog op welke manier, dan gaat dat ten koste van de patiënt. Als arts raak je je vrijheid van handelen kwijt. Als het straks zo is dat grote bedrijven een voorkeursbehandeling kunnen af dwingen voor een werknemer die weer snel op de been geholpen moet worden, omdat ze de hoogste premies betalen, dan weet ik niet wat er gaat gebeuren. De gezondheidszorg moet voor ieder een toegankelijk blijven." Hij kan zich kwaad maken over wacht lijst-toestanden die zich bijvoorbeeld in Engeland al voordoen. "De sier moet eraf en het is best zinnig om onder scheid te maken tussen zinvol en zin loos medisch handelen. Een verstokte roker die willens en wetens z'n been heeft opgerookt hoeft geen hoge eisen te stellen en als er iemand komt vragen om IVF ('reageerbuisbevruchting', red.), het rechtzetten van z'n neus of het ophalen van z'n onderkinnen begin ik gelijk een preek over de bejaarden die niet eens meer een sinaasappeltje kun nen krijgen. Maar als het gaat om acute noodsituaties mag er geen sprake zijn van voorkeursbehandeling. We moeten een pakket houden dat ieder de zorg voor z'n gezondheid garandeert. Als al les om het grote geld draait is de solida riteit weg." Bewondering Wapenfeiten uit de honderdjarige art sengeschiedenis van het geslacht Ru pert zeggen hem niet zo veel. "Wat er wezenlijk toe doet is de gewone, dage lijkse gang van zaken. Voor wie ik ach teraf heel veel bewondering heb is m'n moeder. Ze had geen koelkast en geen wasmachine, maar ze stond naast m'n vader, runde een gezin met tien kinde ren plus de complete administratie en hield ook nog het reilen en zeilen in de praktijk in de hand. En dat allemaal door één vrouw! Wat zeuren ze dan te genwoordig over deeltijd als ze in hun verwarmde auto's stappen..." adviseurs in... HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN hypotheken vastgoed ossuionttèn Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155- 17962/23789 plaats Soest adres DR. RUPERTLAAN woning 4-kamerappartement op de 2e etage met berging op de begane grond indeling eet-/zitkamer (32 m2), hal, moderne keuken, badkamer met ligbad en toilet, slaapkamer (3 x 2,5 m) zolder grote zolder met vaste trap, .in.'.i. met ruime slaapkamer (4 x 3,5 m) en veel vaste kasten. Grote overloop met bergruimte algemeen dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud Gevraagde koopsom f 189.000,- 4-KAMERAPPARTEMENT Soest KONINGINNELAAN Soestdijk vrijstaand gemoderniseerd woonhuis met c.v., berging en blokhut ruime woonkamer voorzien van marmeren vloer en vloerverwarming, luxe open keuken met inbouwapp. (o.a. keramische kookplaat, koelkast, vrieskast, afzuigkap, elektrische oven), hal, toilet, luxe badkamer met ligbad en aparte douche en wasruimte verdieping 3 slaapkamers en toilet algemeen deze woning verkeert in zeer goede staat van onderhoud en heeft een karakteristieke uitstraling woning indeling VRIJSTAAND GEMODERNISEERD WOONHUIS Gevraagde koopsom f 398.000,- indeling Soest J.H. ISINGSERF luxe uitgebouwde middenwoning met dubbele berging hal, toilet, moderne keuken en woonkamer met vergrote uitbouw van 3 m en voorzien van glazen pui met roedenverdeling 3 ruime slaapkamers voorzien van parket en vaste vloerbedekking, badkamer met bad, douchecabine en 2e toilet met vaste trap en 4e slaapkamer de 18 m diepe tuin is gelegen op het zuiden. Deze woning heeft veel extra's, o.a. ingebouwde allesbrander, vloerverwarming en een ideale ligging met aan de vóór- en achterzijde een natuurgebied, en verkeert in uitstekende staat van onderhoud. woning zolder algemeen MIDDENWONING Gevraagde koopsom f 265.000,- plaats Soest adres KONINGINNELAAN woning 3-kamerappartement op de le etage algemeen dit appartement is voorzien van eigen c.v,-installatie en is gedeeltelijk gestoffeerd. Aanvaarding: 1 juli. TE HUUR Huurprijs per maand f 1.200,- plaats Soest adres WILLEM DE ZWIJG ERLA woning ruime hoekwoning^^^ /éevraagde koopsom errain, garage en vrije tuin f 375.000,- plaats Soest adres HANNIE SCHAFTHOI woning middenwoning én berging Gevraagde koopsom f 247.000,- Als bewoners- en huurdersvereni gingen in 1995 nog in aanmerking willen komen voor subsidie, zullen ze die aanvragen met concrete plannen moeten onderbouwen. Zonder dergelijke projecten ma ken ze geen kans meer op een bij drage in het kader van de sociale vernieuwing. Dat hebben burgemeester en wethou ders vorige week besloten. Tot en met 1993 kreeg de gemeente geld van de overheid in Den Haag om de inspraak van bewonerscommissies en huurders verenigingen te ondersteunen. Die re geling is komen te vervallen bij de in voering van de tijdelijke wet sociale ver nieuwing. Alleen als de zogenoemde woonconsu menten activiteiten ontwikkelen, die betrekking hebben op de sociale ver nieuwing kunnen ze bij de gemeente aankloppen, al is daar niet mee gezegd dat het gevraagde bedrag wordt uitge keerd. Voor dit jaar krijgen diverse bewoners- BC 301 Fietscomputer Voor pa breken er spannende TIJDEN AAN. Ais JIJ HEM DEZE FIETS COMPUTER CADEAU GEEFT. DUS SNEL NAAR Profile, want op is OP. H E P K E RAS Nieuweweg 97. Soest. Telefoon 02155-13462 en huurdersverenigingen nog wel subsi die. Het gaat om de volgende bedragen (met tussen haakjes het bedrag waarom was gevraagd): Vrouwen Advies Co mité 2.000 gulden (8.590), bewoners commissie Haverakker 2.000 (11.101), bewonerscommissie Akkerdal 1.000 (2.634), bewonersvereniging 't Hart 1.000 (1.400), bewonerscommissie •Soesterberg 1.000 (1.102). Initiatieven Vreemd genoeg zijn uitgerekend de be woners in het Smitsveen niet vooruit te branden, meent de gemeente, als het gaat om het nemen van initiatieven. Dit jaar is door de provincie Utrecht 40.000 gulden beschikbaar gesteld voor verbetering van de wijk. Herhaal delijk heeft de gemeente geprobeerd om de bewoners met ideeën te laten ko men, maar dat is niet gelukt. Uiteindelijk is twintig mille door de ge meente aangewend om de omgeving van wijkcentrum Smitsveen aan de Smitsweg te verbeteren. Daarnaast zijn initiatieven ontplooid om een buurtkrant op te zetten. Die zijn inmiddels gestagneerd, omdat de be woners niet meedenken en -werken. Slechts een buurtwerker, een medewer ker van de woningstichting Soest en en kele ambtenaren zijn nog actief om de buurtkrant te verwezenlijken. De vraag is of dat nog lukt en of dat sowieso zin heeft zonder de medewerking van de bewoners. Op de kruising van de Burg. Grothe- straat en de Insp. Schreuderlaan vond maandag een verkeersongeval plaats. Een 18-jarige fietser stak de weg over en verleende geen voorrang aan een aankomende auto. Een aanrijding was het gevolg. De jonge Soester liep hierbij een snij wond op boven zijn linkeroog.

Soester Courant | 1994 | | pagina 5