[ntegratie toverwoord in discussie sport Onkruid verslaat gemeente op velden Eigen 'honk' voor Bentinck Fonds DYS/LL maakt geen bokkesprongen Duels van Nederland en Marokko in De Schoof Hees en SEC wederom samen Ook limiet voor 400 meter voor Marion van den Broek Golfkampioenschap Soest op vrijdag 16 september Ook RKJS 'goes America' op traditionele sportdag Vethouder Ries van Logtenstein: "We kunnen meer doen met minder" Onvoldoende effect milieuvriendelijke bestrijdingsmiddelen Clubhuis geopend door De Widt én grondlegger van Stichting ATLETIEK Verzamelwoede van Mart van Hal op diverse afstanden Sanitair Minst aanvallende ploeg wint toernooi met zestien teams ZAALVOETBAL SWS heeft groot beeldscherm staan Enkele derby's Soest; klassieker VVZ'49 VOETBAL Eva Janssen verdedigt nationale titel ATLETIEK TRIATHLON Record voor Westra op halve triathlon in Olderberkoop Inschrijven vóór 15 juli Polsstokverspringen op zondag 26 juni SOESTER COURANT PAGINA 15 Integratie. Dat is het toverwoord wanneer het gemeentebestuur het sportbeleid voor de komende jaren zal aansnijden. De nieuwe wethouder nn sportzaken, Ries van Logtenstein, gaf vrijdag alvast een voorzetje tij lens de opening van het clubhuis van het Bentinck Fonds. Het gebouw en Ijbehorend handboogschietterrein zijn geïntegreerd op de accommoda- tie van VVZ 49 aan de Eemweg. "En dat is toch waar we in Soest naar toe Joeten", aldus Van Logtenstein, De wethouder herhaalde maandag des- ^pvraagd, dat de beschikbare velden ef- kiënter kunnen worden benut. "Met hinder kunnen we meer doen. Twee bede voorbeelden zijn het Bentinck onds aan de Eemweg en de jeu de bou- fesbaan aan de Koningsweg." )at waren echter twee betrekkelijk fleine projecten. De integratie van aetbalclubs, om maar een 'dwars- raat' te noemen, zal ongetwijfeld meer [oeten in aarde hebben. Van Logten- ein's voorganger en partijgenoot Jan tlenne kwam er in de afgelopen jaren liet uit tijdens periodiek overleg, voor namelijk doordat de gemeente nog een duidelijk beleid heeft uitgestip- eld en omdat de standpunten van de foetbalclubs haaks op elkaar staan. Pas als het gemeentebestuur zich con creet uitspreekt over een notitie van de [Heidemaatschappij over het aantal vel en en het gebruik ervan, kan duidelijk heid ontstaan. In de notitie, die inmid dels alweer enkele jaren oud is en wel licht rijp is om vervangen te worden door een herziene versie, wordt gesteld dat de clubs één veld kunnen inleveren. Zonder zich te laten verleiden namen van verenigingen te noemen, laat Van Logtenstein doorschemeren dat hij het met die visie eens is en dat integratie van sportclubs een terugkerend 'item' zal worden. Wanneer Van Logtenstein met vertegenwoordigers van de betreffende clubs om de tafel gaat zitten, is nog niet bekend. Twee maanden na zijn benoe ming tot wethouder is hij nog niet tot in de details ingevoerd. Uitgangspunt "Ik wil me eerst oriënteren in hoeverre de verenigingen willen meewerken. Ik zit hier nu twee maanden en dat is nog te kort om volledig inzicht te hebben. Ik heb er nog geen agendapunt van ge maakt en laat me eerst inlichten door de Sportraad. Dat is, zeg maar, mijn eerste gesprekspartner. Maar integratie is in derdaad het uitgangspunt, ja." Al jaren wordt in Soest gesproken over het terugbrengen van het aantal sport velden. Zelfs eventuele fusies zijn daar bij over de tafel geopperd, maar feitelijk zijn de ontwikkelingen geen stap verder dan voor de eerste vergaderingen. Woordvoerders van Hees en SEC stap ten uit het gezamenlijke overleg tussen de voetbalclubs (waarbij soms ook MHC Soest was vertegenwoordigd) en de gemeente, maar zaten bij volgende gelegenheden toch weer aan tafel. De discussies laaiden op, toen de moge lijkheid werd geopperd om de brand weerkazerne te verplaatsen naar sport hal Beukendal. Een groot aantal clubs, waaronder handbalvereniging Smee- ing/BDC, korfbalvereniging Eemvo- gels, tafeltennisvereniging Shot en zelfs MHC Soest, zou nieuwe huisvesting aan de Bosstraat moeten krijgen. Dat politieke plan verdween van tafel, toen ambtenaren tot de slotsom kwamen dat uitvoering ervan te duur zou zijn. Shot is overigens al jarenlang op zoek naar een nieuwe accommodatie. Zo lang de gymzaal aan de Heideweg niet hoeft plaats te maken voor woningen kan de verhuizing van de tafeltennissers niet budgettair-neutraal worden uitge voerd. Een dergelijke financiële afwik keling is wel een vereiste van de ge meente. Bovendien is er nog steeds geen alternatieve locatie gevonden voor Shot. Zoys Ook de kynologenclub Zoys ontbeert een accommodatie. De hondenvereni ging heeft haar heil gezocht bij de Ver eniging Sportraad Soest (VSS), maar kan geen lid worden, omdat ze niet is aangesloten bij de Nederlandse Sport Federatie. Zoys is daarom afhankelijk van de gemeente die een geschikt ter rein moet vinden. In de wandelgangen is gesuggereerd dat Zoys mogelijk bij SEC onderdak kan krijgen. Van Log tenstein ontkent dat die optie tot nu toe- onderdeel van de discussie is geweest. Feit blijft wel dat de gemeente bestaan de ruimte op sportaccommodaties vrij wil maken. Dat levert financiële en ruimtelijke mogelijkheden op om er an dere clubs te vestigen, hetgeen eventu eel deels zou kunnen worden gefinan cierd door een koppeling met woning bouwprojecten. Maar voordat het zover is, zal eerst de discussie moeten worden gevoerd over integratie van de clubs. Integratie blijft daarom het toverwoord. Zonder het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen verliest de gemeente op de sportvelden de strijd tegen het onkruid. Dat blijkt na een periode van vier jaar, waar in conform het beleid van Soest al leen milieuvriendelijke methoden zijn toegepast. Bureau sport van de gemeente en de Vereniging Sportraad Soest (VSS) willen nu dat het college instemt met chemi sche onkruidbestrijding. Voordat burgemeester en wethouders hun goedkeuring geven, wordt nader advies ingewonnen bij Vegetatiebeheer en een agro-biologisch onderzoekscen trum. In 1990 zwoer het gemeentebe stuur alle middelen met een chemische lading af. Sindsdien worden de 27 gras sportvelden geverticuteerd. Naar het oordeel van Bureau sport en de VSS werkt die methode niet naar behoren. Met name de welige groei van de paar debloem veroorzaakt gaten in de vel den. Alternatieve milieuvriendelijke bestrijding voor verticuteren is wel mo gelijk, maar is bijzonder arbeidsinten sief, daardoor vaak te duur en het is de vraag of die wel het beoogde effect sor teert. Aan het college is nu voorgesteld om elk jaar negen velden te behandelen met chemische onkruidbestrijdings middelen. Daarmee zou nog dit jaar moeten worden begonnen, waarna over drie jaar de onvermijdelijke evaluatie zou kunnen plaatsvinden. Uiteraard zal de gemeente ernaar streven een on kruidbestrijding toe te passen, die zo min mogelijk chemische middelen be vat. Daarom is inmiddels de advies groep Vegetatiebeheer en een gras- landdeskundige van het Centrum voor Agro-biologisch Onderzoek om advies gevraagd. De commissie milieubeheer heeft de voorkeur voor mechanische bestrij ding, maar kan ermee leven als er een chemisch middel wordt gebruikt, waar tegen geen bezwaren zijn. Zelfs Staats bosbeheer slaagt er niet in om het on kruid honderd procent milieuvriende lijk te verwijderen. Beperkt gebruik van een zogenoemde rugspuit op momen ten dat de planten nog klein zijn, is vol gens Bureau sport de beste oplossing. Op verhardingen in Soest zal sowieso op milieuvriendelijke wijze het onkruid verwijderd blijven worden. Dat gebeurt met behulp van machines met staalbor- stels. Het weren van chemische bestrij dingsmiddelen is een indirect gevolg van de Round Up-affaire in de jaren tachtig. Toen kwam aan het licht dat de gemeente nogal eens morste als de Amerikaanse vogelkers of prunus met Round Up werd bestreden. In de Soes- ter bossen werden zeven overtredingen geconstateerd. Soest verscheen voor de rechtbank en werd voor twee overtre dingen veroordeeld tot een boete van duizend gulden. I Het was al enige tijd gereed en er Iwas zelfs al een keer ingebroken, maar vrijdagavond werd het club- I huis van de Stichting Bentinck I Fonds officieel geopend. Het is Ivoor het eerst dat de sportvereni- Iging voor minder-validen een dak I boven haar hoofd heeft. 'Bentinck Honk' heet het onderkomen laan de Eemweg. De naam werd ont- Ihuld door burgemeester Hans de Widt ■en zijn voorganger mr. S.P. baron Ben- ftinck, de grondlegger van het fonds. Bij ■zijn afscheid als burgemeester van Soest vroeg hij de bevolking om geld. Met de giften gaf hij het startsein voor de sport club voor gehandicapten. Het gebouw kwam er niet zomaar. Op het gemeentehuis werd er menig woord aan vuil gemaakt, voordat de gemeen teraad geld beschikbaar stelde. Een deel van de kosten moest het Bentinck Fonds zelf ophoesten. Dat lukte dank zij sponsoring van verschillende bedrij- Het 'Bentinck Honk' is gerealiseerd bij de accommodatie voor de handboog schieters op het terrein van WZ'49. Voordat de naam werd onthuld, scho- Met precisie werd vrijdag het clubhuis van het Bentinck Fonds geopend. Foto: Goos van der Wilt. ten enkele leden een aantal ballonnen aan flarden. De openingshandelingen werden voorafgegaan door een stroom van bedankjes aan het adres van de ge meente, de Vereniging' Sportraad Soest, sponsors, leden en andere vrij willigers. Door iedereen wordt het 'Bentinck Honk' ervaren als een schot in de roos, zo bleek vrijdag. Mart van Hal sloot met een derde plaats bij de veteranen in de Zeister Kersenloop over 10 kilometer, die ze in 41.23 aflegde een in sportief opzicht gezien goede week af. Op de kop af een week geleden ver overde zij in Utrecht de Domstadtrofee door zich de sterkste te tonen over de drie afstanden 10, 5 en 3 kilometer. De laatste afstand, die vorige week de af sluiting van de Domstadwedstrijden vormde, was de 3 kilometer, die de Pij nenburgatlete aflegde in 11.14.59. Weliswaar geen persoonlijk record, maar wel haar beste seizoenprestatie op deze afstand tot nu toe. De heren senioren lieten zich tijdens de Kersenloop ook niet onbetuigd. Eef van de Brink liet zien, dat hij een van de betere lange afstandlopers is, die AV Pijnenburg rijk is en noteerde een goe de tijd van 34.45 op de 10 kilometer. Clubgenoot Bert van Velzen liep in diens kielzog eveneens naar een goede tijd van 34.57, terwijl Hans de Goede en Henk Wallet tot het eind toe in el- kaars nabijheid bleven: 36.20 en 36.22. Gerard Roest en Gerrie den Oude kwa men tot 40.40 en 43.41. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155)-1 3014 Vier keer eerder hadden ze in de finale gestaan, maar nog nooit wa ren de spelers van DVZ/Lazy Louis erin geslaagd het eigen toer nooi te winnen. Burger, De Ger maan en twee keer Springboks sta ken daar een stokje voor. De spor tieve revanche kwam zaterdag, toen titelverdediger Springboks in de finale werd geveld door een doelpunt van Gerard van Soeren. Met 1-0 won DVS/Lazy Louis ook de zesde wedstrijd en daarmee schreef de ploeg geschiedenis. De ploeg van Henk van Asch speelde het minst aanvallende voetbal, maar hanteerde kennelijk wel de slimste taktiek. Af en toe een uitval letje of een spelhervatting stonden aan de basis van het Soester succes. In de poule wees DVS/Lazy Louis de teams van PTT Nederland, St. Louis en Hees terug. In de achtste kwartfinale volgde de ontmoeting met het all-star team van de Soester Courant met onder anderen Daniël Hilhorst, Patrick Dor- restein en de broers Saban en Mustafa Aksit, van wie de laatste topscorer van het toernooi werd met acht doelpunten. Het team van de Soester Courant viel aan en kreeg kansen, maar vlak voor tijd drukte Luits Houkes de gelegen heidsformatie met de neus op.de feiten toen hij de bal uit een vrije trap snoei hard binnen schoot. Dat het op de val reep nog 2-0 werd, mocht geen naam meer hebben. De halve finale overleefde DVS/Lazy Louis op dezelfde wijze. De 'sterren' van S.O. Soest gaven het duel een of fensief tintje en creëerden mogelijkhe den, maar er werd alleen gescoord uit een vrije trap van DVS/Lazy Louis dat daarmee voor de vijfde maal in acht jaar de finale bereikte. Dat Springboks de andere finalist werd, was minder verrassend. De naar de tweede divisie gepromoveerde zaal voetbalvereniging etaleerde in alle wedstrijden goed voetbal en had in de De licht geblesseerde Ronald de Rooij links) van D VS vecht een duel uit in de finale tegen Springboks, die de organi serende club met 1-0 won. Foto: Goos van der Wilt persoon van Martin Mulder de beste speler van het toernooi. Maar voor de derde achtereenvolgende maal hield Jan-Willem van de Wint dank zij zijn gedisciplineerde defensie zijn doel in sporthal Beukendal schoon. Aan de an dere kant scoorde Van Soeren het enige doelpunt van de eindstrijd. In het gevecht om de derde plaats toon de S.O. Soest zich beter dan PTT Ne derland. De Soester Courant werd vijf de, voor DVS/Lazy Louis 2, hoofd klasse-kampioen NVC en Palm Ade laars. De wedstrijden voor de negende tot en met de zestiende plaats werden in Aqua Indoor gespeeld. Het was de eerste keer dat DVS een hoofdtoernooi met zestien ploegen hield. Na afloop viel één conclusie te trekken: volgend jaar weer. De meeste wedstrijden van Ne derland en Marokko tijdens de wereldkampioenschappen in de Verenigde Staten kunnen via een groot beeldscherm worden gevolgd in De Schoof. Jong en oud zijn dan welkom in het buurthuis aan de Albert Cuyp- laan. Op zondag 19 juni werd België-Ma- rokko al uitgezonden. De eerste groepswedstrijd van Nederland te gen Saoudi-Arabië werd niet in De Schoof vertoond in verband met het tijdstip (dinsdag 21 juni om 01.30 Nederlandse tijd). De Schoof kreeg geen vergunning om dan open te zijn. Maar op zaterdag 25 juni gaat het grote beeldscherm weer aan. Om 18.30 staan dan Nederland-België en Marokko-Saoudi-Arabië op het programma. Omdat beide wedstrij den tegelijkertijd worden gespeeld, zal in De Schoof ook een televisie worden neergezet, zodat zowel de verrichtingen van Oranje als het Ma rokkaanse elftal kunnen worden ge volgd. Op woensdag 29 juni volgt het klap stuk tussen Nederland en Marokko. De teams ontmoeten elkaar om 18.30 uur in het snikhete Orlando, Florida. Het beeldscherm blijft staan zolang Nederland en/of Marokko nog in de strijd om de wereldtitel zijn. Elke avond wordt de meest leu ke, originele en voorbeeldige sup porter uitgekozen. De toegang is gratis. Alleen voor de 'After Orange Party' moet vier gulden entree worden be taald. Dat feest wordt gehouden op zaterdag 25 juni, van 21.00 tot 01.00 uur en is bestemd voor jongeren in de leeftijd van 16 tot en met 23 jaar. Zowel de KNVB als de afdeling Utrecht hebben vorige week de in delingen voor de nieuwe voetbal competitie gepresenteerd. Evenals in het afgelopen seizoen staat de plaatselijke derby tussen Hees en SEC-zaterdag op het programma. Beide teams zijn ingedeeld in de derde klasse van de afdeling. Kampioen Soest kan zich in de tweede klasse KNVB ver heugen op enkele regionale krakers met Hilversum, Quick 1890 en HVC. In de vierde klasse KNVB zal SEC voor de uitwedstrijden voornamelijk naar Utrecht moeten afreizen. Als kampioen en promovendus ontmoet WZ'49 in de hoofdklasse van de afdeling nieuwe gezichten en een aantal oude bekenden. De 'klassieker' tegen Loosdrecht is dank zij het kampioenschap van de Soesters weer in ere hersteld. Zondag KNVB: Tweede klasse B: Hilversum, HVC, JSV Nieuwegein, Neerlandia/SLTO, Nijenrodes, Quick 1890, SDO, S.O. Soest, Vriendenschaar, Xanthos, ZPC. Vierde klasse H: Brederodes, Celeriti- do, Fortitudo, HMS, Rivierwij kers, SCH'44, SEC, Stichtse Boys, Utrecht, Velox/SWU, WOM, WIJ. Zaterdag afdeling: Hoofdklasse: Altius, Argon, CJW, CSV Vitesse, SV Loosdrecht, Muske tiers, SVM Boys, TOP, Vianen, VOP, VVZ'49, Zeewolde. Derde klasse A: Cobu Boys, EMM, Hees, OSO, De Posthoorn, Radiostad, SEC, SOVA, UW. Marion van den Broek kampt met een luxe-probleem. Ze mag zowel op de 100, de 200 als de 400 meter meedoen aan de Nederlandse baankampioenschappen. In Am sterdam haalde ze de limiet voor de 400 meter. Haar tijd van 56.09 betekende tevens een nieuw per soonlijk en clubrecord. Op de 100 en 200 meter had ze zich al eerder gekwalificeerd voor de nationale eindstrijd die van 15 tot en met 17 juli in Assen plaatsvindt. Volgens trainer Re- né van Zee valt de keuze waarschijnlijk op de 200 en de 400 meter. De Nederlandse kampioenschappen jeugd staan komend weekeinde op het programma. In Den Haag verdedigt Eva Janssen haar titel op de 1.500 me- ter bij de B-meisjes. De vaderlandse kampioene beleefde vrijdag een goede 'generale' in Gorinchem. Daar knab belde ze acht seconden van haar beste tijd af: 4.42.50. Of die prestatie garant staat voor een derde gouden plak, valt nog te bezien. De frele Soestse krijgt concurrentie van onder anderen Patri- cia Raat, Nederlands kampioen cnoss. Namens AV Pijnenburg zijn ook drie A-junioren op de NK te zien. Sabine van Rossenberg doet mee aan het hoog springen, Christiaan Gijtenbeek start op de 3.000 meter en Sanne van Keken staat op de deelnemerslijst van de speerwerpers. i Op de halve triathlon heeft Gertjan Westra zijn persoonlijk record verbe terd. Nooit was hij sneller dan in Ol derberkoop: vier uur, 56 minuten en 43 seconden. Het zwemonderdeel over 2.500 meter was voor de Soester na 37 minuten ten einde. Vervolgens stapte de triathleet van De Schieter op de fiets om de tach tig kilometer in twee uur en 36 minuten af te leggen. Te voet was Westra op de 20 kilometer een uur en 29 minuten on derweg. Ook Gerda van der Veen noteerde een goede tijd in Olderberkoop. Vijf uur, 21 minuten en 37 seconden na de start mocht ze gaan uitlopen en uitrusten. Op vrijdag 16 september wordt voor de tweede keer gespeeld om het Soester golfkampioen schap. Evenals in 1993 gebeurt dat op de baan van golfclub De Batouwe in Tiel. Inschrijven voo*" het titeltoernooi kan tot 15 juli. JilleS Verspoor en Maria van Berkel zijn de twee titelverdedigers, maar dit jaar zal in vier klassen worden ge speeld. Zowel bij de dames als de he ren staan er titels op het spel voor spelers met een handicap van 24 en lager én een handicap van 25 en ho ger. De bekers voor de dames wor den beschikbaar gesteld door de Soester Courant, terwijl Reisbureau Gerth zorgdraagt voor de trofeeën die de heren kunnen winnen. Deelname staat open voor amateur- golfers uit Soest, die in het bezit zijn van een geldige GVB-pas. Het in schrijfgeld bedraagt 100 gulden (in clusief lunch en diner). Op de kanto ren van Reisbureau Gerth aan de Van Weedestraat en de Zuidprome nade zijn de inschrijfformulieren verkrijgbaar. Daar moeten ze ook (vóór 15 juli) worden ingeleverd. De inschrijving is definitief, zodra de formulieren zijn ingeleverd en de 100 gulden is betaald. Ook ditmaal geldt: Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Er is plaats voor 65 per sonen. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Frits Gerth, tel. 22144. Het weiland op de Petersbaan aan de Eemweg is eigenlijk bedoeld om enthousiaste schaatsrijders hun baantjes te laten trekken in de wintermaanden. De Petersbaan is de laatste jaren wel het traditionele decor voor de sportdag van de RKJS uit Soest. De Jongerenvereni ging, die dit jaar z'n koperen jubileum mocht vieren, zal aanstaande zondag weer polsstokverspringen, ringgooien, spijkerbroekhangen en uiteraard ple zier maken. "Gezelligheid met al onze leden en hun familieleden, dat is eigenlijk het belang rijkste!" Het zijn de woorden van RKJS-bestuurslid Bart Hagen die met Martijn van Dijk de sportcommissie be mant. Vanaf 12.00 uur zullen weiland en de parkeerplaats van de Petersbaan omgedoopt zijn tot 'Klein Amerika'. "We wilden dit jaar de sportdag als the ma: 'RKJS goes America!' meegeven. Uiteraard heeft dit te maken met de sportieve hoogtepunten die op dit mo ment in de States worden vertoond. Ty pisch Amerikaanse sporten zoals honk bal en American Football zullen in de sportdag verweven worden," verklaart een enthousiaste Hagen. Tijdens de sportdag met de Ameri kaanse, maar ook oer-Hollandse on derdelen, zullen de deelnemers kwalifi- catiesprongen kunnen maken voor de finale polsstokverspringen. De winnaar van vorig jaar, Jaqcues Jan sen, is nu wederom getipt als winnaar. Maar hij zal toch concurrentie onder vinden van ervaren polsstokversprin gers als Marco Spijker, Pieter Kuyer en veteraan Piet Zonneveld. Het polsstok verspringen en de zeskamp beginnen zondag 26 juni om 12.00 uur. Informa tie kan men krijgen bij Martijn van Dijk, tel. 10980. Teams van minimaal vijf personen kunnen zich hier ook al vast opgeven voor de RKJS goes America- zeskamp. De kosten bedragen f5,- per team; men kan zich zondagochtend ook ter plaatse opgeven.

Soester Courant | 1994 | | pagina 15