Voorlichting over noordelijke hoofdwegenstructuur Drie alternatieven voor: - verkeersluwe Yan Weedestraat - ongedaan maken afsluitingen in de wijk Soestdijk WOENSDAG 22 JUNI 1994 OP 'T HOOGT PAGINA 3 ALTERNATIEF 1 X V Xv V\9l*^r-;-^r.-:'--»x\v V I"lh« LEGENDA project: NDOHDELIl^E HQORDWESQiSTHUCTUUR ALTERNATIEF 2 teK. 2 GEMEENTE SOEST project: NOORDELIJKE H00FWE6ENS7RUCTIAJR juni 194 teK. 1 Om de bevolking voldoende gelegenheid te geven zich voor te be reiden op de inspraakperiode die in september begint, heeft het gemeentebestuur een uitgebreide voorlichtingsnotitie opgesteld over de noordelijke hoofdwegenstructuur. Omdat de problema tiek in het noordelijk deel van Soest zich toespitst op de Van Wee- destraat en de wijk Soestdijk, zijn de belangrijkste uitgangspunten bij het ontwikkelen van de noordelijke hoofdwegenstructuur dan ook geweest het verkeersluw maken van de Van Weedestraat en liet hierdoor verbeteren van de leefbaarheid in dit winkelgebied, alsmede het ongedaan maken van de afsluitingen in de wijk Soest dijk. Om dit te bereiken, is gekozen voor de aanleg van een nieuwe route ten oosten van en evenwijdig aan de Van Weedestraat. Hier voor zijn drie alternatieven ontwikkeld. Elk ervan heeft z'n 'voors' en 'tegens'. Het belangrijkste verschil in de alternatieven betreft Het stuk waarin de mogelijkheden staan beschreven, is voor iedere belang stellende te verkrijgen bij de afdeling voorlichting aan de balie in de hal van het gemeentehuis. De notitie dient als basis voor de inspraak over de door het gemeentebestuur voorgestane aanpak van de verkeersproblemen in het noordelijk deel van de gemeente. De voorlichting wordt gecoördineerd door hoofd Staf Voorlichting Ben J. van Os, telefoon 93460 of 93459. Leefbaarheid, bereikbaarheid en veiligheid staan voorop bij het zoe ken naar een oplossing voor de ver keersproblemen in Soest. Het aan tal auto's groeit nog steeds en het aantal verplaatsingen daarvan leidt tot een toenemende drukte op de wegen. Daarnaast vraagt het gedrag van de weggebruikers, met name op het gebied van de snelheid waarmee zij rijden, steeds meer om maatrege len. In de afgelopen jaren is gepro beerd een groeiend aantal knelpun ten op te lossen. Een belangrijk on derdeel is ook geweest de invoering van het busplan voor een proefpe riode van drie jaar. Het oplossen van een (deel-)probleem aan de ene kant heeft echter soms geleid tot het ontstaan van een knelpunt op een andere plaats. Bij het opstellen van de verkeersmi- lieukaart voor Soest werd duidelijk dat wanneer het verkeer met dezelf de snelheid groeit als voorheen, de bestaande wegenstructuur onvol doende zal zijn. Er zullen dan situa ties ontstaan waarin als gevolg van geluidsoverlast de leefbaarheid ern stig wordt aangetast. Om de verkeersproblemen aan te pakken, zijn in het beleidsprogram ma 1994-1998 de volgende uit gangspunten vastgelegd: - bevordering van de doorstroming van het verkeer, zonder toename van het doorgaande verkeer door de kern van Soest; - het weren van niet-bestemmings- verkeer uit de wijken; - verbetering van de leefbaarheid in het winkelgebied Van Weedestraat; - voor het tracé Koningsweg/ Ossendamweg/Vondellaan moe ten zowel voor de korte als de lange re termijn eventuele maatregelen die .tot verbetering van de verkeers situatie kunnen leiden opnieuw in overweging genomen worden; - bij de uitwerking van de plannen moet het fiets- en voetgangersver keer een integraal onderdeel van de planvorming uitmaken. Zoals opgemerkt spitst de proble matiek in het noordelijk gedeelte van Soest zich toe op de Van Wee destraat en de wijk Soestdijk. Soestdijk In het kader van de verkeersproble men in de wijk Soestdijk (veel ver keer uit het Soesterveen maakte van straten in Soestdijk gebruik om naar het winkelgebied Van Weedestraat of nog verder richting Baarn te ko men) zijn enkele maatregelen geno men. Die hebben vervolgens geleid tot problemen op andere plaatsen in het tracé voor de omleidingsroute Van Weedestraat. Daarbij moet bedacht worden dat deze omleidingsroute de verkeersfunctie van de Van Weedestraat overneemt. Niet alleen als onderdeel van de hoofdwegenstructuur, maar ook als toeleidende route naar het winkelgebied. Voor het laatste aspect is het duidelijk dat de nieu we route zo mogelijk in de buurt van het winkelcentrum moet blij ven. Voor het eerste aspect lijkt dat niet zo voor de hand liggend. Echter, het verkeer dat van de Van Weedestraat gebruikt maakt, is (behalve het winkelend verkeer) voor het overgrote deel Soester verkeer met een herkomst of bestemming noord of zuid van de Van Weedestraat. Verkeerskundig gezien dient dit verkeer in de buurt te blijven van de oude route aangezien daar de herkomst of bestemming ligt. de wijk. Een oplossing voor de wijk Soestdijk is dan ook alleen mogelijk indien zowel binnen als buiten de wijk maatregelen worden genomen. Van Weedestraat De verkeersproblematiek in Soest dijk wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door verkeer dat de Van Weedestraat mijdt. Door het oponthoud op deze straat, door al lerlei oorzaken, is het blijkbaar aan trekkelijker om door de woonbuur ten te rijden dan de Van Weede straat te benutten. Om de proble men in de wijk Soestdijk het hoofd te bieden, kan een oplossing voor het verkeer op de Van Weedestraat een belangrijke bijdrage leveren. Het ligt voor de hand dat het oplos sen van dit knelpunt gezocht moet worden in het uit elkaar halen van de twee functies van de Van Wee destraat: de zware verkeersfunctie en de winkelfunctie (lees: verblijfs- functie). In dit kader is dan ook ge keken naar het (eventueel gedeelte lijk) verplaatsen van de verkeers functie. Mogelijke oplossingen Bij het onderzoek naar mogelijke oplossingen voor de problematiek moet met de volgende randvoor waarden rekening worden gehou den: 1. er mag niet aantoonbaar méér doorgaand verkeer door de kern van Soest komen; 2. de doorstroming op de wegen die tot het hoofdwegenstelsel behoren moet gewaarborgd zijn; 3. er moet een goede ontsluiting van de verblijfsgebieden op het hoofdwegenstelsel zijn; 4. de verkeersveiligheid moet een prominente rol spelen; 5. bij verdere uitwerking zullen fiets- en voetgangersverkeer een integraal onderdeel van het plan uitmaken. Om ervoor te zorgen dat de open route door Soestdijk niet meer aan trekkelijk is, is het noodzakelijk dat 6. de parkeermogelijkheden in/ nabij het winkelgebied Van Weedestraat niet meer via de wijk bereikbaar zijn; 7. de verderop gelegen bestem mingen (Stadhouderslaari en verder) niet meer of althans zeer moeilijk bereikbaar zijn; 8. het gedeelte van de wijk Soest dijk dat aan het winkelgebied grenst tegen parkeervlucht be schermd wordt door het instel len van een parkeerregiem (bij voorbeeld parkeren voor ver gunninghouders). Alternatief 1 Tracé Dit loopt vanaf de aansluiting Dal- weg/Steenhoffstraat via de Korte Kerkstraat'over het terrein van de brandweer en achter de bebouwing van de Lange Brinkweg langs rich ting Stadhouderslaan. Deze laan wordt net ten zuiden van de be staande woningen gekruist. Het tra cé gaat verder richting Braamhage, ontsluit de nieuwe vestiging van Al- bert Heijn en de ook nog te bouwen seniorenwoningen. Vervolgens sluit het ter hoogte van de Anna Paulownalaan aan op de Burg. Grothestraat. De intensiteit op de nieuwe rond weg zal ongeveer 16.000 motor voertuigen per dag (mtv/dag) be dragen. Vormgeving Er moet zo min mogelijk sprake zijn van verstoring van de doorstro ming. Dit betekent dus: het aantal aansluitingen op dit tracé zo be perkt mogelijk houden. Overige kenmerken: - De Van Weedestraat wordt afge sloten voor motorvoertuigen, uit gezonderd het openbaar vervoer. Aan de zuid-oostzijde vanaf het kruispunt met de Prins Bernhard- laan en aan de noord-westzijde vanaf de Stadhouderslaan of van af de aansluiting van de nieuwe rondweg op de Burg. Grothe straat. Dit is afhankelijk van de keuze met betrekking tot de ont sluiting van de wijk Soestdijk aan deze zijde. - In het nieuwe verblijfsgebied Van Weedestraat worden alleen toe gelaten voetgangers, (brom)fiets- verkeer, bevoorradingsverkeer (eventueel binnen een beperkte tijdslimiet), invalidenvoertuigen en het openbaar vervoer. De in tensiteit zal enkele honderden mtv/dag bedragen. - De verbinding van de Stadhou derslaan met de Van Weedestraat wordt opgeheven voor autover keer. - Het Nieuwerhoekplein moet een andere vormgeving krijgen om de wijk Soestdijk aan die zijde beter te ontsluiten. - Het kruispunt Dal weg/'Beuken laan moet in z'n oude vorm wor den hersteld, al behoort ook om bouw tot een rotonde tot de mo gelijkheden. Parkeren - Parkeergelegenheid voor het winkelend publiek bevindt zich aan de zuid-oostzijde nabij het postkantoor en station Soestdijk en aan de noord-westzij de nabij de nieuwe vestiging van Albert Heijn. Ook langs de nieuwe rond weg kan parkeerruimte gescha pen worden, bijvoorbeeld in de buurt van de Stadhouderslaan. Milieu Uitvoering van dit alternatief kan V een subsidie opleveren van maxi maal 1.160.000 gulden. Hiervoor geldt als voorwaarde dat - de Van Weedestraat wordt afge sloten voor autoverkeer - de verbinding Stadhouderslaan- Van Weedestraat wordt verbro ken - op de rondweg een maximum snelheid gaat gelden van 50 km. per uur - de rondweg een intensiteit krijgt van 16.000 motorvoertuigen per etmaal - de afstand van de nieuw te bou wen woningen ten opzichte van de weghelft minimaal 35 meter bedraagt, en - de Korte Kerkstraat eventueel van 'stil' asfalt wordt voorzien. Voor de woningen aan de Van Weedestraat, de Lange en Korte Brinkweg en een gedeelte van de Stadhouderslaan heeft het voldoen aan deze voorwaarden een vermin dering van het verkeerslawaai tot gevolg. Effecten - Van Weedestraat De Van Weedestraat kan in princi pe ingericht worden als een ver blijfsgebied. Naast winkelend pu bliek treft men hier alleen nog aan bevoorradingsverkeer (eventueel gedurende slechts enkele uren van de dag), langzaam verkeer en open baar vervoer. Ook minder validen kunnen hun voertuig in de Van Weedestraat parkeren. Voor het overige is de Van Weedestraat het domein van de voetganger. - Soestdijk Binnen de wijk Soestdijk zullen de volgende veranderingen merkbaar zijn: Alle straten binnen de wijk zijn ontdaan van afsluitingen. Een aan tal straten dat de verbinding vormt met het omliggende wegennet, heeft een éénrichtingsregiem gekre gen. De Hellingweg en Korte Berg straat hebben iets minder verkeer te verwerken gekregen, terwijl het aan de Waldeck Pyrmontlaan drukker geworden is. Dit laatste geldt ook voor de Verlengde Talmalaan en de Julianalaan. De ontsluiting naar het Nieuwerhoekplein is hier aantoon baar verbeterd. Alternatief 2 Tracé Dit tracé loopt vanaf de Van Wee destraat via de Korte Melmweg naar het open gebied achter de be bouwing van de Korte Brinkweg. Hier vandaan buigt de weg af naar de Stadhouderslaan en sluit daarop aan op dezelfde plek als in alterna tief 1. Het tracé is verder gelijk aan alternatief 1. De intensiteit op de nieuwe rond weg wordt geschat op 8.000 tot 10.000 mvt/dag. Vormgeving - Omdat deze variant uitgaat van een éénrichtingssituatie hoeft de weg niet zo breed te zijn dan een tweerichtingsweg. Als verkeer over de gehele rondweg in één richting geleid wordt, betekent dit dat verkeer uit het noorden rich ting nieuwe Albert Heijn eerst door de Van Weedestraat moet om de nieuwe rondweg te kunnen volgen. Alleen op die manier kan het dan op het parkeerterrein van Albert Heijn komen. Ook op de Van Weedestraat wordt éénrichtingsverkeer inge steld. Dit heeft tot gevolg dat de ruimtelijke mogelijkheden ter verbetering van het verblijfskli- maat minder zijn dan in alterna tief 1. Verder is verkeer in zuide lijke richting verplicht van de Van Weedestraat gebruik te maken en kan ten opzichte van deze straat als doorgaand verkeer worden bestempeld. Het mag er immers niet parkeren. De intensiteit op de Van Weedestraat wordt geschat op 8.000 tot 10.000 mvt/dag. - De verbinding met de Stadhou- derslaan blijft behouden. - Voor het Nieuwerhoekplein en het kruispunt Dalweg/Beuken- laan geldt hetzelfde als in alterna tief 1. Parkeren Parkeergelegenheid voor het win kelend publiek bevindt zich aan de zuid-oostzijde nabij het postkan toor en station Soestdijk, en aan de noord-westzij de nabij de nieuwe vestiging van Albert Heijn. Ook langs de nieuwe rondweg kan par keerruimte geschapen worden. Hierbij moet wel worden aangete kend, dat de parkeergelegenheid als gevolg van het éénrichtingsverkeer moeilijker te bereiken is. Milieu Op subsidie op grond van mi lieu-aspecten kan pas gerekend worden als het geluidsniveau van de bestaande weg met minstens 3 deci bel daalt. Hiervoor is het noodzake lijk dat het verkeer daar op z'n minst met de helft afneemt. In een één- richtingsvariant is dat niet bereik baar. Slechts in het geval deze kleine omleiding verkeer in twee richtin gen toelaat en dus ook de Van Wee destraat geheel verkeersluw wordt gemaakt (zoals in alternatief 1), kan gedacht worden aan een subsidie van maximaal 680.000 gulden. Daarvoor gelden dezelfde voor waarden als in alternatief 1. Effecten - Van Weedestraat Uitgaande van een éénrichtingssi tuatie zal de Van Weedestraat ge deeltelijk kunnen worden heringe richt. Omdat slechts verkeer in één richting wordt toegestaan en het parkeren is verdwenen, is er meer ruimte ontstaan voor het verblijfs- gedeelte. Voor de .beeldvorming kan gedacht worden aan de Slotlaan in Zeist. De verkeersintensiteit is daar van dezelfde orde van grootte als de verwachte 8.000 tot 10.000 mvt/dag in de Van Weedestraat. ■v Soestdijk Als de Van Weedestraat een ver keersfunctie blijft behouden en het Nassauplantsoen daarop aansluit, zijn de ingebouwde belemmeringen van de route naar Baarn minder. Binnen de wijk Soestdijk zullen alle straten zijn ontdaan van afsluitin gen. Een aantal straten dat de ver binding vormt met het omringende wegennet, heeft een éénrichtings- vregiem gekregen. De Hellingweg en Korte Bergstraat hebben iets minder verkeer te verwerken gekre gen, terwijl het op de Waldeck Pyr montlaan drukker is geworden. Dit laatste geldt ook voor de Verlengde Talmalaan en de Julianalaan. De ontsluiting naar het Nieuwerhoek plein is hier aantoonbaar verbeterd. Alternatief 3 Tracé Net als bij alternatief 1 begint de rondweg bij het kruispunt van de Dalweg met de Steenhoffstraat. Hiervandaan wordt de Korte Kerk straat gevolgd tot aan de Lange Brinkweg. Het tracé volgt verder de Lange Brinkweg naar de onder doorgang van de spoorlijn Soest- dijk-Baarn. Of die nieuwe onder doorgang ter plaatse van de be staande tunnel komt of dat deze er net naas wordt gelegd, moet onder werp zijn van nadere studie. Vanuit dit punt is het tracé gelijk aan dat in alternatief 1. De intensiteit van de nieuwe rondweg wordt geschat op circa 16.000 mvt/dag. Vormgeving Hier gelden dezelfde randvoor waarden als in alternatief 1. Wil echter dezelfde doorstroming ge waarborgd worden, dan zijn ook hier forse ingrepen noodzakelijk. Overige kenmerken - De Van Weedestraat wordt afge sloten voor motorvoertuigen, uit gezonderd het openbaar vervoer. Aan de zuid-oostzijde vanaf het kruispunt met de Prins Bernhard- laan en aan de noord-westzij de vanaf de Stadhouderslaan of van af de aansluiting met de nieuwe rondweg op de Burg. Grothe straat. Dit is afhankelijk van de keuze met betrekking tot de ont sluiting van de wijk Soestdijk aan deze zijde. - In het nieuwe verblijfsgebied Van Weedestraat worden alleen toe gelaten voetgangers, (brom)fiets- verkeer, bevoorradingsverkeer (eventueel binnen een beperkte tijdslimiet), invalidenvoertuigen en het openbaar vervoer. De in tensiteit zal enkele honderden vtg/dag bedragen. - De verbinding van de Stadhou derslaan met de Van Weedestraat wordt opgeheven. - Het Nieuwerhoekplein moet een andere vormgeving krijgen om de wijk Soestdijk aan die zijde beter te ontsluiten. - Het kruispunt Dalweg/Beuken- laan moet in z'n oude vorm wor den hersteld, al behoort ook om bouw tot een rotonde tot de mo gelijkheden. Parkeren Parkeergelegenheid voor het win kelend publiek bevindt zich aan de zuid-oostzijde nabij het postkan toor en station Soestdijk en aan de noord-westzijde nabij de nieuwe vestiging van Albert Heijn. Ook langs de rondweg kan parkeerruim te geschapen worden, bijvoorbeeld in de buurt van de Stadhouderslaan. Gelijk aan alternatief 1. Milieu Uitvoering van dit alternatief levert een subsidie op van maximaal 980.000 gulden. Hiervoor geldt als voorwaarde dat - de Van Weedestraat wordt afge sloten - de verbinding Stadhouderslaan/ Van Weedestraat wordt afgeslo ten - op de rondweg een maximum snelheid gaat gelden van 50 km. per uur - de rondweg een intensiteit krijgt van 16.000 motorvoertuigen per etmaal - de afstand van de nieuw te bou wen woningen ten opzichte van de weghelft minimaal 35 meter bedraagt, en - de Korte Kerkstraat eventueel van 'stil' asfalt wordt voorzien. Effecten - Van Weedestraat De Van Weedestraat kan in princi pe ingericht worden als verblijfsge bied. Naast winkelend publiek treft men hier alleen nog aan bevoorra dingsverkeer (eventueel gedurende slechts enkele uren per dag), lang zaam verkeer en openbaar vervoer. Ook minder validen kunnen hun voertuig in de Van Weedestraat parkeren. Voor het overige is de Van Weedestraat het domein van de voetganger. - Soestdijk Binnen de wijk Soestdijk zullen de volgende veranderingen merkbaar zijn. Alle straten binnen de wijk zijn ontdaan van afsluitingen. Een aan tal straten dat de verbinding vormt met het omringende wegennet, heeft een éénrichtingsregiem gekre gen. De Hellingweg en de Korte Bergstraat hebben iets minder ver keer te verwerken gekregen, terwijl het op de Waldeck Pyrmontlaan drukker is geworden. Dit laatste geldt ook voor de Verlengde Tal malaan en de Julianalaan. De ont sluiting naar het Nieuwerhoekplein is hier aantoonbaar verbeterd. *i GEMEENTE SOEST WflOELIJKE HDOR)*eOSTRICTlA»l ALTERNATIEF 3 Juni '94 tek. 3

Soester Courant | 1994 | | pagina 27