Aan grondaankopen zitten een heleboel kanten Gemeente wil voortaan meer 'sturend' geld uitgeven Sportraad staat open voor vragen uit de burgerij Uitbreidingsmogelijkheden in wijk Apollo vastgelegd i In september Open Monumentendagen w WOENSDAG 22 JUNI 1994 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Huisvuil alleen meegenomen bij correct aanbieden Gemeente kon nog behoorlijk deel van nieuwe wijk Boerenstreek aankopen Op gebied van welzijnszorg openbaar groen privé gebied bebouwing en erven gezamenlijke carports De afgelopen weken hebben mede werkers van de gemeentereiniging steeds vaker vastgesteld dat afval onjuist wordt aangeboden in mini- containers. Als het afval niet vol gens de regels wordt aangeboden, dan is het onherroepelijke gevolg dat de container niet wordt leegge maakt. Dit gebeurt dan pas twee weken later, op voorwaarde dat het vuil dan wel correct wordt aangebo den. Hiervoor gelden drie 'gouden re gels': - Het deksel van de groene en brui ne minicontainers moet altijd ge sloten zijn. Staat de container ook maar een beetje open, bijvoorbeeld omdat hij te vol is, dan kan hij niet geleegd worden. - In de bruine containers (voor groente-, fruit- en tuinafval, GFT) mag nooit huisvuil wor den gedaan. GFT-afval wordt dan onbruikbaar voor composte- ring. Plastic vuilniszakken en pa pier verontreinigen het GFT in die mate dat de container niet' wordt leeggemaakt als personeel van de reinigingsdienst consta teert dat er ander dan alleen GFT-afval in de minicontainer zit. Een uitzondeirng hierop vormt gedurende de zomermaan den alleen krantepapier, waarin vlees- of visresten zijn verpakt ter voorkoming van maden. - Er mag geen afval op het deksel worden aangeboden. Wanneer dit wel gebeurt, blijven zowel de container als het andere afval staan. Mocht u overigens meer afval heb ben dan in uw minicontainer past, dan kunt u dit natuurlijk aanbieden op het afvalstoffenpark aan de Schans. Grofvuil kunt u ook laten ophalen na telefonische afspraak. Hiervoor kunt u de informatielijn van de gemeentereiniging bellen, tel. 02155-93666, bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 16.00 uur. U kunt hier ook terecht voor antwoord op an dere vragen over het aanbieden van afval. •>v - Inde Boerenstreek is de gemeente erin geslaagd een groot deel van de grond in eigendom te krijgen die nodig is voor uitvoering van het woningbouwplan in dit gebied. De laatste tijd is veel werk gestoken in de grondverwerving voor het ge bied waar de nieuwste woonwijk van Soest zal worden gerealiseerd, de Boerenstreek. Dat is weliswaar in een paar woorden geschreven, maar hier blijkt absoluut niet uit dat aan deze grondaankopen heel veel kanten zitten. Om te beginnen is er de gemeente, die zichzelf tot taak stelt een woonwijk tot stand te brengen in het belang van haar inwoners (volks- huisvestingsbelang). De grondverwerving is een taak van het grondbe drijf, dat ook werkelijk als een bedrijf behoort te opereren. De gemeente investeert door aankoop van grond immers miljoenen guldens in zo'n wijk, en trouwens ook in het voorbereiden van plannen, de aanleg van wegen, groenvoorzieningen enzovoorts. lies lijdt op de grondexploitatie, moeten de kosten -dus onder meer de grondaankopen- in de hand wor den gehouden. De grondexploitatie zal verder over voldoende financiële middelen moeten beschikken om een aantrekkelijke woonwijk te kun nen realiseren. Bij de grondverwerving door de ge meente is de situatie heel anders dan Al deze kosten moeten uiteindelijk worden 'terugverdiend' door de ver koop van bouwgrond of door middel van het zogeheten kostenverhaal op basis van de gemeentelijke exploita tieverordening. Het grondbedrijf zorgt er daarna voor dat alle kosten en opbrengsten worden bijgehouden in een grondexploitatie. Om ervoor te zorgen dat de gemeente geen ver- "Nu de financiële positie van de gemeente steeds moeilijker wordt, onder meer door de aangekondig de korting van vijf miljoen gulden uit het gemeentefonds per 1997, heeft het gemeentebestuur ook op het gebied van welzijnszorg voor taan een extra reden 'sturend' geld uit te geven. Sturend in in de zin van:hebben we daar nog geld voor over? Het kan niet meer zo zijn dat de gemeente, zoals in het verleden nog wel eens het geval was, aan de hand loopt van de instellingen die zeggen: We hebben dit en dat en zus en zo nodig, en dat de gemeen te dan zegt: Hebben we het geld ervoor? Ja? Nou dan kun je dat krijgen. Dat was de tijd dat het al of niet toevallig beschikbaar zijn van geld doorslaggevend was of er iets gegeven werd. Nu is het de be doeling, en dat gaat stapje voor stapje, om te zeggen: Dit jaar is er geen ruimte meer voor subsidie. Hierdoor vervalt met ingang van 1 januari 1995 opnieuw een aantal subsidiestromen. Daarnaast zal ook steeds vaker tegen instellingen worden gezegd dat ze moeten om buigen. Ze mogen dan natuurlijk nog van alles blijven doen, maar niet langer op rekening van de ge meenschap". Dit zegt Ad van de Haar, hoofd van de gemeentelijke afdeling welzijn, volksgezondheid en cultuur, naar aanleiding van het vorige maand verschenen werkplan 1995-1998 WELzijn zal ons een ZORG zijn en het daarbij behorende jaarpro gramma 1995. Het werkplan is de voortzetting van de 'rode draad' in de vorig jaar april vastgestelde nota WELzijn zal ons een ZORG zijn. Daarin werden de uitgangspunten nog eens vastgelegd, met de rede nen waarom een onderwerp op nieuw werd beoordeeld. In oktober 1993 werd de eerste uitwerking vastgesteld in het werkplan 1994-1997. Het werkplan dat nu aan de orde is, 1995-1998, is de vol gende stap, want het is een jaarlijks opschuivend vieijaarlijks werkplan. In het nieuwe werkplan krijgt vol gens Van de Haar "het rode-draad- verhaal stap voor stap handen en voeten. Je kunt natuurlijk wel een mooi verhaal houden, maar de wer kelijkheid is vaak anders en die kun je niet van vandaag op morgen om gooien. Wat er uiteindelijk allemaal gaat veranderen, is een gevolg van politieke besluiten. De praktische vertaling daarvan leidt elke dag op nieuw tot discussies". Omdat de gevolgen van de 'rode draad' niet voldoende kunnen wor den overzien, is er waarschijnlijk jaarlijks een bijstelling. Dat heeft er dit jaar toe geleid dat van het grote aantal binnengekomen verzoeken om een financiële bijdrage van de gemeente er slechts tien direct wor den gehonoreerd. Bij een aantal verzoeken geldt 'mits', wat erop neerkomt dat hieraan alleen vol daan kan worden als er geld voor vrijgemaakt kan worden. Dan is er een categorie verzoeken voor initia tieven die inhoudelijk gezien welis waar onderschreven kunnen wor den, maar die zo'n lage prioriteit hebben dat ze financieel niet geho noreerd kunnen worden. Tenslotte zijn 62 verzoeken (gemotiveerd) di rect afgewezen. "Verder zijn er nog een paar verzoeken die misschien en een paar die zeker worden afge wezen, maar die eventueel in de toekomst nog een kans hebben om te worden ondersteund. Maar straks krijg je de vijf-miljoendicus- sie er nog even overheen, dus het is maar de vraag of het voor die mis schien- en zeker afgewezenen straks beter wordt", aldus Van de Haar. Dit tweede werkplan is dus een ver volg op en aanpassing van het eerste werkplan, als resultaat van de nota WELzijn zal ons een ZORG zijn. Het opstellen hiervan werd destijds raadbreed gesteund op grond van de behoefte om de uitgangspunten van wat belangrijk wordt gevonden binnen het brede welzijnsterrein vast te leggen. De nota bedoelt een handvat te zijn voor de beslissing welke activiteiten wel en welke acti viteiten in de toekomst niet langer voor gemeentelijke subsidie in aan merking komen. In het werkplan 1995-1998 geeft de gemeente aan de ene kant een verantwoording van de ontwikke lingen zoals zich die tot nu toe heb ben voorgedaan of waaraan ge werkt wordt als uitvloeisel van de besluitvorming van vorig jaar. Ver der wordt aangegeven welke andere ontwikkelingen toen nog niet voor zien waren of niet zo nadrukkelijk aan de orde waren, terwijl ze nu wel in beeld komen. Op grond hiervan worden nieuwe beleidsvoornemens aan de gemeenteraad ter vaststel ling voorgelegd. Uiteindelijk is het de bedoeling om stapsgewijs het doel te bereiken dat in de nota WELzijn zal ons een ZORG zijn is vastgelegd. Het werkplan, waarover gister avond een hoorzitting is gehouden, is toegestuurd aan alle verenigingen en instellingen die zich bewegen op het brede terrein van 'welzorg': so ciaal en cultureel werk, maatschap pelijk werk, gezondheidszorg; op het terrein vah sport, werkgelegen heid en volwasseneneducatie. Ver der is het gestuurd aan de adviesor ganen. Nog tot 1 juli kunnen de be trokkenen er schriftelijk op reage ren. Naar aanleiding van alle reac ties wordt bekeken of deze aanlei ding geven tot aanpassen van het werkplan. Uiteindelijk stellen bur gemeester en wethouders de versie van het werkplan vast die ter goed keuring aan de gemeenteraad zal worden aangeboden. Daarvóór, op dinsdag 28 juni, zul len de procedurele aspecten in de raadscommissie ruimtelijke orde ning, verkeer en welzijn worden be sproken. Iedereen kan dan eventu eel nog gebruik maken van het spreekrecht. Op het moment dat de gemeenteraad het werkplan defini tief vaststelt, in de vergadering van oktober, wordt het werkplan 1994-1997 vervangen door het werkplan 1995-1998. bij een normale koop tussen particu lieren van bijvoorbeeld een huis. In dien particulieren het niet eens kun nen worden over de prijs, dan kan de ene partij gewoon een ander huis ko pen. Partijen kunnen elkaar niet dwingen en de koper heeft keuzemo gelijkheden. Geen alternatief Indien de gemeente een stuk grond wil kopen, is er vaak geen alternatief beschikbaar, want juist op dat ene stuk grond wil de gemeente een weg, een woonwijk of iets anders aanleg gen. In het algemeen belang kan de gemeente onder bepaalde voorwaar den via onteigening de eigenaar zelfs dwingen de grond aan de gemeente te verkopen. Uiteraard zal de ge meente eerst proberen om in overleg tot overeenstemming te komen met de eigenaar zonder dat het nodig is om dwang toe te passen. De eigenaren en gebruikers van de gronden in de nieuwe wijk worden vaak verrast door de plannen van de gemeente voor een forse ingreep in hun bestaan. Dat geldt met name wanneer de grond gebruikt wordt voor een eigen bedrijf of al lange tijd familiebezit is. Dan is afstand doen van die grond ook een emotionele zaak. Het is voor een grondaankoper altijd boeiend om een nieuwe onder handeling te beginnen, omdat de si tuatie en ook de mens daarachter steeds wisselt. Al deze kosten moeten uiteindelijk worden 'terugverdiend' door de verkoop van bouwgrond of door middel van het zogeheten kosten verhaal op basis van de gemeentelij ke exploitatieverordening. Het grondbedrijf zorgt er daarna voor dat alle kosten en opbrengsten wor den bijgehouden in een grondex ploitatie. Om ervoor te zorgen dat de gemeente geen verlies lijdt op de grondexploitatie, moeten de kosten -dus onder meer de grondaanko pen- in de hand worden gehouden. De grondexploitatie zal verder vol doende financiële middelen moeten opleveren om een aantrekkelijke woonwijk te kunnen realiseren. Een aantal stukken grond is echter om financiële redenen door de eige naren verkocht aan bouwbedrijven. Als door deze dure aankopen de kostprijs sterk wordt opgedreven, zal uiteindelijk de consument -dus de bewoner van de wijk- het gelag betalen. Indien de prijsopdrijving niet tijdig gestopt wordt, kunnen er allerlei problemen gaan ontstaan. De bouw van goedkope woningen kan financieel onmogelijk worden en in het uiterste geval geldt dit zelfs voor de uitvoering van de plannen op zich. Om die reden heeft ook het ge meentebestuur van Soest in 'Den Haag' gepleit voor het nemen van wettelijke maatregelen in het alge meen belang. Het is nu afwachten wat het nieuwe kabinet daarmee gaat doen. in Op 't Hoogt wil het bestuur van de Vereniging Sport- Met verenigingen, Door artikelen in Op 't Hoogt wil het bestuur van de Vereniging Sport raad Soest (VSS) de inwoners regelmatig informeren over actuele sport zaken die binnen de gemeente Soest aan de orde zijn. Dit eerste artikel in deze reeks is gewijd aan de doelstelling van de VSS. Het geeft een kort overzicht van de onderwerpen die tot nu toe aan de orde zijn geweest. De Vereniging Sportraad Soest is in mei 1991 opgericht. Ze heeft tot doel het bevorderen van de sport beoefening in de gemeente Soest, in de ruimste zin van het woord. Zij tracht dit doel te bereiken door - het adviseren van het gemeentebe stuur, hetzij uit eigen beweging, het zij op verzoek, over aangelegenhe den die binnen de doelstelling van de VSS vallen; - het bevorderen van de communi catie en de samenwerking tussen de sportverenigingen onderling en het vervullen van een brugfunctie tus sen de sportverenigingen en het ge meentebestuur. Bij de oprichting van de VSS is met het college van burgemeester en wethouders een akkoord bereikt over een overeenkomst. Daarin zijn onder meer de volgende punten vastgelegd: - de adviesbevoegdheid van de VSS; - over welke onderwerpen de ge meente advies moet vragen aan de VSS; - de ambtelijke ondersteuning aan de VSS; - de verplichting van de gemeente om voor de duur van de overeen komst financiële middelen ter be schikking te stellen tot op z'n minst het niveau van de uitgaven over de jaren 1984 tot en met 1988. De belangrijkste onderwerpen die in de afgelopen periode aan de orde zijn geweest, zijn: - investeringen. De VSS heeft zeer veel tijd en ener gie moeten steken in discussies over volgens de Sportraad noodzakelijke investeringen in de sport. Eén van de belangrijkste wensen, een vol waardige atletiekaccommodatie, zal dit jaar worden gerealiseerd; - Aqua ïndoor. Regelmatig zijn discussies gevoerd naar aanleiding van klachten van gebruikers over de sporthal en het wedstrijdbassin van het overdekte sportcomplex Aqua ïndoor aan de Dalweg; - doelmatigheid sportaccommo daties. Met verenigingen, sportambtena ren en de wethouder van sportza ken is een aantal gesprekken ge voerd over een mogelijk efficiënter gebruik van diverse (veld)sportac- commodaties; - golfbaan in Soest. De VSS heeft positief geadviseerd op het initiatief van de Stichting Wolfduin Soest om de realisatie van een golfbaan in Soest na te streven. In de komende periode zal de VSS zich blijven inzetten om de belan gen van de sport zo goed mogelijk te behartigen. Binnenkort zal het overleg met de nieuwe wethouder sportzaken starten. Dit moet onder meer leiden tot een nieuwe over eenkomst met het college van bur gemeester en wethouders. Bestuur Het bestuur van de VSS is als volgt samengesteld: voorzitter: René van Zee; secretaris: Cees Verkerk; pen ningmeester: Marian van Halen; le den: Henriëtte Topper; Dick Stro band; Jan Paauw en Ger Lamers. Indien u vragen hebt met betrek king tot het functioneren van de VSS en/of over actuele sportzaken, aarzelt u dan niet contact op te ne men met het Secretariaat VSS, Sop- hialaan 25,3761 DJ Soest, telefoon 19332. Mede naar aanleiding van talrijke vragen van gegadigden voor een woning in de voormalige Ameri kaanse wijk Apollo in Soesterberg, zijn nieuwe regels vastgesteld die het mogelijk maken uitbreiding te realiseren. Op de eerste aanvraag hiervoor heeft de gemeentelijke afdeling ruimtelijke órdening en bouwzaken (ROB) al positief ge adviseerd aan burgemeester en wethouders. Toekomstige bewo ners kunnen aan de hand van deze regels hun verzoeken tot uitbrei ding indienen. Gedurende de jaren dat Apollo een Amerikaanse wijk was, bewoond door gezinnen van Amerikaanse militairen die op de vliegbasis Soes terberg gelegerd waren, waren er geen uitbreidingsmogelijkheden. De Amerikanen hadden hieraan kennelijk ook geen behoefte. Nu zij vertrokken zijn en een deel van de huizen wordt en is verkocht, willen de nieuwe (Nederlandse) bewoners de woningen aanpassen en soms ook uitbreiden. Ze zijn immers qua architectuur en indeling volledig af gestemd op de Amerikaanse woon- cultuur. Omdat de bestemming van de grond rond de woningen 'tuin' is, ontbreekt de mogelijkheid om hier te bouwen. Om toch die mogelijk heid te scheppen, heeft de afdeling ROB het initiatief genomen om de onbebouwde terreinen te inventari seren en tevens aan de hand van de verzoeken die tot dan toe waren binnengekomen te bekijken waar nog uitbreidingsmogelijkheden zijn. Deze zijn aan het college van burge meester en wethouders voorgelegd, evenals aan de commissie ruimtelij ke ordening. Beide hebben er hun fiat aan gegeven. De regels gelden nu als beleidslijn bij het beoordelen van principeverzoeken met betrek king tot bouwen in de wijk Apollo. Het is de bedoeling dat deze opzet voor Apollo straks ook gaat gelden voor de wijken Mercury en Gemini, waarin eveneens 'Amerikaanse' woningen (naar schatting een ne gentigtal) vrijkomen voor Neder landse gegadigden. kp°^° *':"V Tj vVÏfci -v <c In het tweede weekend van septem ber staan de Nationale Open Monu mentendagen op het programma. Dan worden in de meeste Europese landen activiteiten ontplooid met het doel het nationale monumenten- bezit onder de aandacht van een breed publiek te brengen. Waar dat mogelijk is, stellen de eigenaren van de monumenten hun 'deuren' open om ook de bevolking in de gelegen heid te stellen een deel van het cultu rele erfgoed te bezichtigen. In Soest is dit jaar een wandeling uitgezet in de bosrijke omgeving van het waterleidingmuseum aan de Van Weerden Poelmanweg 2 in Soestduinen. Hier is tevens het ver trekpunt van de route. Bovendien kan men hier auto of fiets stallen. Na een bezoek aan het waterleidingmu seum zelf kan men in de bosrijke De Soester kunstenaar Juan Sala Santonja, die een bijdrage levert aan de Open Monumentendag. omgeving wandelen in het landgoed De Paltz. Het is speciaal voor deze gelegenheid opengesteld. Het koets huis De Paltz 2 is in 1989 gerestau reerd. De restauratie van het monu mentale pand Huize De Paltz is de komende jaren aan de orde. Tussen 10 en 17 uur op zaterdag kan men verder terecht in de Oude Kerk aan de Torenstraat. Daar is een tentoonstelling ingericht van de in Soest wonende Catalaanse schil der Juan Sala Santonja. De opening van deze expositie, vrijdagavond 9 september om 19.00 uur is tevens het startsein van de activiteiten in Soest ter gelegenheid van de Open Monumentendag. Het staat nog niet vast of de toren van de kerk kan worden beklom men. Tenslotte is in het Museum Oud- Soest aan de Steenhoffstraat 40 de thema-tentoonstelling 125 jaar rooms-katholiek onderwijs in Soest te zien, uiteraard naast de perma nente expositie.

Soester Courant | 1994 | | pagina 28