52 B /Ah 1 m\ 'Soest laat zich Kunstuitleen niet met één pennestreek afpakken...' ACTUEEL r Rechter ziet geen aanleiding tot stop uitbreiding AH-Smitshof 695,- 325,- Politie gaat sportvissers extra in de gaten houden Wildschut Optiek Soest krijgt alsnog drie hectare bedrijfsterrein aan Richelleweg Provincie halveert stijging van tarief zuiveringsheffing: 3% WOENSDAG 22 JUNI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 5 Foioe.er FOTO SWAGER Soest-zuid 'FOGUA' RAI-Uno weer van Soester kabel af Cai-aansluitingen appartementen door college uitgesteld Actie tegen dreigende opheffing gestart DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist 02155 - 22871 Steenhoffstraat 58 Vlag met tas weg Zes bewoners vast in lift Constructie Handtekeningen 'Soest kan de Kunstuitleen niet missen' ?fu gut Bril met eigen ogen (voor mensen die nergens een goede kijk op hebben) A.A. VAN BREUKELEN B.V. VVD-amendement aangenomen Vliesbasis VVD-voorstel krijg brede steun hetbii e<* re®9, of VAN WEEDESTRAAT 85 - SOEST - TELEFOON 02155-13917 haai De president van de rechtbank irt Utrecht heeft het verzoek om een oorlopige voorziening" tegen de |ou\vvergunning voor Albert eijn-Smitshof afgewezen. Het Verzoek daartoe was ingediend loor de supermarkten Van Doorn n Gemar te Soest. Zij vinden dat Ie nieuwbouw zal leiden tot zo'n tbreiding van de Soester food- ector, dat gevreesd moet worden oor overbewinkeling en duurza- ne ontwrichting van de distribu tieve sector. Volgens de president van de rechtbank, nr. D.A.C. Slump, die onlangs uit spraak deed, gaat het echter om "slechts" 150 vierkante meter uitbrei ding van de bestaande AH-supermarkt, plus een geringe opervlakte die in aan merking komt om te worden verhuurd en mogelijk benut zal worden voor de verkoop van artikelen van "meer spe ciale aard", zoals kaas. De vrees voor ontwrichting van het voorzieningsysteem in de kern van Soest wordt door de rechter niet ge deeld. Dat de uitbreiding nadeel kan opleveren voor andere winkels vormt onvoldoende grond voor het oordeel dat de gemeente Soest daaraan haar medewerking had behoren te onthou den, aldus de rechterlijke uitspraak. De Gemar-supermarkt heeft samen met de fa. Brandsma Behang en Verf bij het gemeentebestuur ook een bezwaar- schift ingediend tegen de uitbreiding van het winkelcentrum in Soest-zuid. De fa. Brandsma wordt deze week ge hoord tijdens een zitting van de be zwaarschriftencommissie van de ge meente, maar de Gemar niet. Het be zwaarschrift van de Gemar is volgens het gemeentebestuur niet ontvankelijk, omdat het te laat is ingediend. Het stuk had op 18 mei binnen moeten zijn, maar arriveerde pas op 24 mei ten gemeente huize. Volgens het College van B. en W. is dat een "ongeoorloofd verzuim". Villeroy Boeit Een van de toppers uit de collectie uit gevoerd in het sterke vitroporselein met een heel bijzonder reliëf in de vorm van blaadjes. Dit servies is vaat-wasmachine bestendig en geschikt voorde magnetron en naleverbaar tot minimaal2001. NU SPECIALE PRIJZEN 23-delig tafelservies, 945T 9-delig theeservies, 44&;5ö Van Weedestraat 54a - Soest met minimale schoonheidsfoutjes De politie van district Eemland Noord zal de komende tijd extra aandacht besteden op de naleving van de visserij-wet. Uit onderzoek is gebleken dat 40% van de sport vissers niet over de vereiste papie ren beschikt. Bij het niet kunnen tonen van deze papieren levert dit bij het vissen zonder akte een boe te van 50 gulden en bij het vissen zonder vergunning een boete van 40 gulden op. Om te mogen vissen heeft men mini maal een sportvisakte nodig. Deze akte is verkrijgbaar bij het postkantoor, de VWdieren- en hengelsportzaken en de hengelsportvereniging "De Snoek baars". Met dit dokument mag men vis sen met maximaal twee hengels of één peur. Er mag alleen gevist worden met de volgende aassoorten; brood, aard appel, deeg, kaas, granen, zaden, wor men, steurkrab, insekten, insektenlar- ven en nabootsingen tot 2,5 cm. hoog. Voor het vissen in de Eem (een open baar vaarwater) is alleen een sportvi sakte nodig indien men met één hengel en de aangewezen aassoorten vist. Alle andere viswateren (gemeentelijke vij vers) zijn verpacht aan hengelsport ver eniging "De Snoekbaars". Voor het vis sen in deze gemeentelijke vijvers is naast een sportvisakte ook een visver gunning vereist. Als uitzondering op de regel mogen jongeren, niet ouder dan 15 jaar, in de Eem zonder sportvisakte vissen. Voor het vissen in de gemeentelijke vijvers dient de jeugd wel een visvergunning te kunnen overleggen. In de wateren van het district Eemland Noord mag op alle vissoorten gevist worden, met uitzondering van de snoek. Het snoek-seizoen is van 31 mei tot 14 september gesloten. Nu de raadscommissie onlangs beslo- ten heeft zowel de Turkse televisiezen der TRT als de Arabische MBC voor taan een "heel" kanaal te geven moet een van de andere stations op het Soes ter kabelnet wijken. Het College van B. en W. heeft daarvoor de keus laten val len op de Italiaanse zender RAI-Uno. Het baseert zich daarbij op de uitslag van een schriftelijke enquête. De nieuwe zender-indeling treedt ove rigens pas op 1 januari 1995 in werking. Directe invoering zou een investering vergen van ca. f 10.000,- en volgens het ambtelijk advies is het de moeite waard om zo'n besluit even uit te stellen, om dat er inmiddels een nieuw mediaplan onderweg is. Dat zou kunnen beteke nen dat er weer wijzigingen gaan optre den op het punt van het zgn. "minder- hedenkanaal". Over een paar maanden zal daarover meer duidelijkheid be staan. Het College houdt het geld dan ook liever in z'n zak en zal de doorgifte van RAI-Uno op 1 januari 1995 stop pen. Het voorstel om cai-kabels aan te leg gen voor de nog te bouwen 96 appar tementen op het terrein van het afge broken Soester Natuurbad is terugge nomen door het college. Binnenkort kan een nieuw voorstel worden ver wacht. Burgemeester en wethouders hebben dat na nader onderzoek besloten. Aan leiding om het voorstel terug te nemen, is onder meer de mogelijk verkoop van het cai-bedrijf. Omdat ook de cai-aansluitingen voor het hotel van projectontwikkelaar M. A. Taphoorn, alsmede die voor drie perce len op het Heeserspoor Westzijde, hier op betrekking hebben, zijn de Voorstel len daarvoor eveneens teruggenomen. In de commissie milieu was begin deze maand gebleken dat een mogelijke meerderheid van de raad het niet ziet zitten om de kosten te betalen voor de cai-aansluitingen voor de 96 apparte menten. Met name de WD, GGS en BAM stelden dat Taphoorn als eige naar moet ophoesten voor de kosten. "Welnee, het is helemaal geen ver loren strijd. Dat blijkt wel uit de reacties die we tot nu toe gekregen hebben. Al die mensen zijn echt niet van plan zich de Kunstuitleen zomaar, met één pennestreek, te laten afpakken..." Aldus Marja Kuipers, de vaste medewerkster van de Kunstuitleen in het biblio theekfiliaal in Overhees, en ze krijgt bijval van Guus Kruis, direc- teur van de openbare bibliotheek, waaronder de Kunstuitleen ressor teert. De vrouwen zijn allerminst van plan het hoofd bij voorbaat in de schoot te leg gen. Daarvoor is de Kunstuitleen bei den te zeer aan het hart gebakken. "Het is de enige plek met een lage drempel waar alle bevolkingsgroepen van Soest, jong en oud, arm en rijk, terecht kunnen voor echte kunst. Dat mag niet zomaar verloren gaan." Er zijn ook andere overwegingen. De Kunstuitleen is bijvoorbeeld een van de weinige manieren waarmee jonge kun stenaars een stukje inkomen kunnen verdienen. Voor de meesten dreigt im mers na drie jaar de bijstand. Boven dien is de Kunstuitleen onmisbaar voor het algemeen cultuurbesef, maar vooral ook in het onderwijs. In Soest zijn tien basisscholen zelfs abonnee van de Kunstuitleen. "Waar anders krijgen scholieren de kans om in Soest kunst te bekijken?" aldus Maija Kuipers. De gemeente draagt verantwoordelijk heid voor de kwaliteit van het kunst aanbod, vinden Maija en Guus. De Kunstuitleen heeft bewézen dat op deze manier veel inwoners geïnteresseerd kunnen worden. In de meest recente versie van het inmiddels geruchtma kende plan "Welzijn zal ons een zorg zijn" is echter voorgesteld de subsidie voor de Kunstuitleen per 1 januari vol gend jaar helemaal te schrappen en daarmee f 32.000 te besparen. Hoog stens zou er nog wat overheidsgeld be steed mogen worden om de Kunstuit leen toegankelijk te maken of te houden voor de lagere inkomensgroepen (C-categorie), maar omdat de biblio theek daarover geen duidelijkheid kan verschaffen moet - althans volgens het ambtelijk advies van de afdeling WVC - de Kunstuitleen maar gewoon worden opgeheven. Marja en Guus hebben in middels duidelijk gemaakt dat van hen niet verwacht kan worden dat ze de in komenspositie van de klanten gaan toetsen. "Wij kunnen toch niet gaan controleren hoeveel de mensen verdie nen? Denk je dat ze ons hun loon- strookje laten zien?" Ook overigens kan de gemeente de sub sidie niet zomaar even stoppen, want de kunstwerken zijn voor het overgrote deel afkomstig uit het bezit van de pro vinciale bibliotheekcentrale Utrecht (PCBU) en die vindt een inkomens-af hankelijk tarief niet alleen "zeer onpra- kisch' maar ook "weinig fraudebesten dig", en ook overigens in strijd met de afspraken. De PCBU heeft al gedreigd met het terugtrekken van de kunstwer- voor particulieren en bedrijven! V Een onbekende zette vorige week een flinke domper op de feeststemming van een geslaagde examenkandidate uit Soest. Zij werd de dag na de uitslag wakker en ontdekte dat de vlag, met daaraan haar schooltas, uit de tuin was verdwenen. De brandweer moest zondagavond in actie komen aan de Akkeren, waar de lift enige tijd bleef steken. In de liftkooi bevonden zich op dat moment zes men sen, die na afloop opgelucht konden he rademen. ken uit Soest, terwijl de Kunstuitleen Soest een van de meest florerende van de hele provincie is. De ambtelijke afdeling heeft nogal ge pikeerd gereageerd op de brief waarin deze "koppeling" nog eens wordt uitge legd. "Nu verwijten ze óns dat die con structie eigenlijk niet kan," aldus Guus, "maar de hele regeling is destijds juist met steun van de gemeente tot stand ge komen. Bij WVC waren ze daarvan echt wel op de hoogte." Marja en Guus willen, als direct-be- trokkenen, de strijd om het voortbe staan van de Kunstuitleen wel aan. Ze rekenen daarbij in de eerste plaats op de steun van de klanten - de inmiddels meer dan 225 abonnees en hun aan hang - maar ook van de gemeenteraad. Ze gaan ervan uit dat de politiek het on aanvaardbaar zal vinden dat de Kunst uitleen de nek wordt omgedraaid. "Wij willen alles in het werk stellen om de Kunstuitleen voor de inwoners van Soest te behouden," schrijft Guus Kruis onder de aanhef "Ik heb slecht nieuws voor u" in een rondzendbrief aan alle abonnees en de instellingen waarmee wordt samengewerkt. "Wij willen voor komen dat een instelling, die in de drie jaar van haar bestaan is uitgegroeid tot een bloeiende en zeer gewaardeerde in stelling, wordt wegbezuinigd." De leden worden opgeroepen hun handtekening te zetten onder de op roep aan de gemeenteraad. De eerste geschrokken reacties komen intussen binnen en Guus en Maija putten daar uit de hoop dat het allemaal nog niet te laat is om de gemeenteraad op andere gedachten te brengen. Een argument is dat de klanten hun abonnementsgeld over 1995 voor een groot deel al heb ben betaald. Dat geld zou dus allemaal teruggegeven moeten gaan worden en dat brengt een boel rompslomp mei zich mee. Een sterk argument is dat in het bedrag van ca. 37.000 gulden dat de Kunstuit leen jaarlijks kost al een post van 24.000 gulden aan huur is opgenomen. "Dat bedrag vloeit nu terug in de ge meentekas en als de ruimte leeg komt te Staan heeft Soest dus al een gat van 24 mille. Nieuwe huurders staan heus niet te dringen voor deze ruimte, die slecht te verwarmen is, geen stromend water heeft, geen toilet, en alleen toegankelijk is via de bibliotheek..." Volgens Marja is het in dat licht trouwens nogal vreemd dat de gemeente voor de huur van het Anna Paulownahuis maar 19.000 gulden huur per jaar vraagt. "Daar krijg je dan ook nog een woning en een tuin bij..." Guus Kruis (l.) en Marja Kuipers: "Geen verloren strijd. Guus en Maija hebben ook met verba zing kennis genomen van de ambtelijke suggesties over "sponsors". "Dat lukt alleen voor incidentele activiteiten, een manifestatie of iets dergelijks. Van het bedrijfsleven kun je onmogelijk ver wachten dat ze de Kunstuitleen structu reel in stand willen houden." Het Wel/ Zorg-plan is ook nooit aangekondigd als bezuinigingsoperatie, maar als een "herschikking" waarvan de "op brengst" gebruikt zou worden voor nieuwe projecten en om knelpunten op te lossen. "Hoe kun je als gemeente dan iets wat intussen drie jaar uitstekend blijkt te lopen de nek willen omdraai en...?" Als de opheffingsplannen doorgaan is dat volgens Marja en Guus het begin van de culturele kaalslag die Soest be dreigt. "De reacties liegen er niet om. Van de week zei iemand: wat hebben we toch een rot-gemeente; nu hébben we eindelijk wat leuks in Soest, er ge beurt eens wat, en dan nemen ze dat weer weg." Als het aan Maija, Guus en de honderden fans van de Kunstuitleen ligt zal het zo ver niet komen... "Cultuurbesef is een basis voor een gezonde samenleving. Daarom is het belangrijk onze culturele verwor venheden over te dragen aan de jeugd. Omdat bij de Kunstuitleen de nadruk, naast kunstspreiding, ook en vooral ligt op informatie-over dracht en educatie levert deze instel ling een waardevolle bijdrage aan het culturele leven in Soest en kan hier zeker niet gemist worden." Dat schrijft voorzitter Werner Paans van de adviescommissie Beeldende Kunst aan het College van B.enW., naar aanleiding van de berichten over de dreigende subsidiestop. Zij verzoekt het plan daarvoor in her overweging te nemen. Ook cultureel centrum C-drie - "naaste buur" van de Kunstuitleen - heeft zijn grote bezorgdheid over de plannen aan het gemeentebestuur doorgegeven. Gewezen wordt o.a. op de huurderving en de cultureel en maatschappelijke waarde voor het centrum zelf en de hele gemeente. Sluiting van de Kunstuitleen is een "duidelijke verarming," aldus C-drie-directeur Pim Jonker. Kijken uit de kunst Wildschut heeft een bril voor alles en nog wat Zuidpromenade 14, Soest, Hartje Zuid Telefoon 02155 - 22212 f Mvan BBEUKELEN b* m HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN adviseursin... t hypotheken vastgoed assuiantién Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155- 17962/23789 plaats Soest adres KONINGINNELAAN ligging Soestdijk woning vrijstaand gemoderniseerd woonhuis met c.v., berging en blokhut indeling ruime woonkamer voorzien van marmeren vloer en vloerverwarming, luxe open keuken met inbouwopp. (o.o. keramische kookplaat, koelkast, vrieskast, afzuigkap, elektrische oven), hal, toilet, luxe badkamer met ligbad en aparte douche en wasruimte verdieping 3 slaapkamers en toilet algemeen deze woning verkeert in zeer goede staat van onderhoud en heeft een karakteristieke uitstraling VRIJSTAAND GEMODERNISEERD WOONHUIS Gevraagde koopsom f 398.000,- plaats Soest adres DR. RU PERUAAN woning 4-kamerappartement op de 2e etage met berging op de begane grond indeling eet-/zitkamer (32 m2), hal, moderne keuken, badkamer met ligbad en toilet, slaapkamer (3 x 2,5 m) zolder grote zolder met vaste trap, met ruime slaapkamer (4 x 3,5 m) en veel vaste kasten. Grote overloop met bergruimte dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud 4-KAMERAPPARTEMENT Gevraagde koopsom f 189.000,- indeling Soest J.H. ISINGSERF luxe uitgebouwde middenwoning met dubbele berging hal, toilet, moderne keuken en woonkamer met vergrote uitbouw van 3 m en voorzien van glazen pui met roedenverdeling 3 ruime slaapkamers voorzien van parket en vaste vloerbedekking, badkamer met bad, douchecabine en 2e toilet met vaste trap en 4e slaapkamer de 18 m diepe tuin is gelegen op het zuiden. Deze woning heeft veel extra's, o.a. ingebouwde allesbrander, vloerverwarming en een ideale ligging met aan de vóór- en achterzijde een natuurgebied, en verkeert in uitstekende staat van onderhoud. adres zolder algemeen MIDDENWONING Gevraagde koopsom f 265.000,- 4-KAMERAPPARTEMENT plaats Soest adres VAN GOYENLAAN ligging De Engh woning 4-kamerappartement op de 2e etage met berging op de begane grond indeling woonkamer met open keuken (met inbouwapp.), 3 slaapkamers, hal, toilet, douchecel algemeen servicekosten bedragen ca. f 275,- per maand. Dit appartement verkeert in goede staat van onderhoUd. Gevraagde koopsom f 129.000,- Goed nieuws voor Soest: Provin ciale Staten hebben vorige week een wijziging opgenomen in het Streekplan, waardoor Soest alsnog (een deel van) het fel-begeerde be drijfsterrein aan de Richelleweg krijgt. WD-statenfractievoorzitter Eveline Korthuis-Elion diende vorige week tij dens de behandeling van het (ontwerp-)- Streekplan een amendement in, waar door de aanleg van vijf hectare in prin cipe mogelijk wordt. Drie hectare daar van mogen worden aangelegd "indien en voor zo ver de behoefte is aange toond"; de resterende twee hectare sluiten volgens het amendement niet aan op de geconstateerde behoefte. Soest wil op het terrein bedrijven vesti gen die nu nog in de bebouwde kom ge vestigd zijn. De gedachten gaan vooral uit naar tranportbedrijven. Voor hen is de vestiging aan de Richelleweg extra aantrekkelijk wegens de nabijheid van de rijksweg A-28. Ook de WD-motie over de vliegbasis Soesterberg werd aanvaard. Daarin spreken de Staten uit dat in de tekst van het ontwerp-Streekplan weliswaar wordt gesteld "dat het de intentie van de provincie is zich te richten op het verdwijnen van de vliegbasis", maar dat de vliegbasis toch een belangrijke eco nomische en werkgelegenheidsfunctie heeft, met een groot uitstralend effect. Het College van Gedeputeerde Staten wordt daarom uitgenodigd om bij een eventuele toekomstige bestemmings wijziging ook de mogelijkheden van be houd, of zelfs versterking van de econo mie en werkgelegenheid nadrukkelijk te betrekken. Provinciale Staten van Utrecht hebben in hun vergadering van 15 juni met algemene stemmen een amendement van de VVD-fractie aangenomen, waardoor de stijging van het tarief zuiveringsheffing wordt gehalveerd. In plaats van 6%, zoals Gedeputeerde Staten aanvankelijk hadden voorgesteld, stijgt het tarief slechts 3%. De tariefstijging van 3% is overigens exclusief eventuele loon- en prijsstijgin gen. Het WD-amendement werd ge steund door de fracties van D66, PvdA, GroenLinks, GPV/RPF en SGP. Bur gers en bedrijven in de provincie beta len door deze wijzigingen een bedrag van f 99,36 per "vervuilingseenheid" (V.E.) waarmee de grens van 100 gul den dus nog net niet wordt overschre den. Het gemiddelde gezin betaalt drie V.E.'s, dus zo'n kleine 300 gulden. De WD-fractie liet bij monde van drs. A. Boone weten dat dat in deze tijd van las tenstijgingen wel een heel fors bedrag is. De VVD zet zich al jaren in om de omvangrijke prijsstijgingen van het ta rief zuiveringsheffing binnen de perken te houden. In de afgelopen jaren waren stijgingen van 6,5 tot 8,5% geen uitzon dering. Ditmaal is het met de brede steun van andere partijen gelukt om de stijging te beperken tot 3%, zonder het zuive ringsprogramma aan te tasten. Het Col lege van Gedeputeerde Staten had voor de vergadering nog voorgesteld het ta rief met 4% te verhogen, exclusief loon- en prijsstijgingen. Het aangeno men amendement brengt het tarief dus nog verder omlaag.

Soester Courant | 1994 | | pagina 5