Sterrenberg bezoekt vliegbasis v Roefeldag: van ene in andere uiterste Hoogvliegers 298 squadron afwezig 3ns 1 P. Creutzberg Kerkdiensten Meer berichten over So ester berg op pagina 14 Ons Rent I De mooiste rode beuk van het dorp Sterrenberg zoekt vrijwilligers voor 'zaterdag-opvang' Open Dag op Sterrenberg Hulpverlening Agenda Medische dienst Burgerlijke stand PAGINA 10 WOENSDAG 29 JUNI 1994 Lachende bewoners worden als VIP's behandeld PTT-vestiging Soesterberg Ruim tweehonderd kinderen komen handen tekort Vliegers vallen in de prijzen Tasjesroof op Moerbessenberg Getuige gevraagd HUISARTS van 2 juli t/m 24 juli De plaatselijke collega's nemen waar. Zondag 3 juli ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 dameskoor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. J. van Marion; H.A. GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn; H.A. STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.00 ds. H. Henstra Een team van het 298 helicopters- quadron van de vliegbasis Soester- berg heeft onlangs de Politie Luchtvaartdienst Prijs gewonnen. Enige weken eerder wist een ander team van dit squadron ook al in de prijzen te vallen tijdens internatio nale wedstrijden in Engeland. Op 11 juni vond de prijsuitreiking plaats van de Interservice and Civil Air Rally 1994. Een rally met militaire en burger vliegtuigen, onder wie tal van prominente vliegers. Het team van het 298 squadron, be staande uit de le luitenant A.C. van Het winnende team van het 298squa dron. Riet, R.M. Steen en de sergeant le klas E. Wijnsouw, werd de Politie Lucht vaartdienst Prijs toegekend voor de beste uitvoering van de speciale op drachten voor helicopters. Kort daar voor viel dit squadron eerder in de prij zen bij internatiofiale wedstrijden in Engeland. Ook toen was Wijnsouw aanwezig. Dit team bestond verder uit de luitenanten H. van Lier en C. van Vark. Aan deze wedstrijden werden deelgenomen door teams uit Engeland, Zweden, Denemarken, België, Cana da, Zwitserland, Nieuw-Zeeland en Frankrijk. De Soesterbergers waren alle teams de baas door hun perfecte uitvoe ring van navigatie-, observatie- en her kenningsopdrachten. Het 298 squadron, waar beide teams deel van uit maken, is onder meer be kend door het werken voor Artsen zon der Grenzen in Irak, EEG waarnemers in ex-Joegoslavië en de VN in Cambod ja- Een wekelijkse column van een min of meer bekende Soesterberger. Ik kan mij niet voorstellen dat een Soes terberger mij niet kent. Sinds 1921 sta ik op dit stukje grond aan de Fokker straat, ze noemen het ook wel Carolus- plein. Ruim zeventig jaren geleden werd ik als zo'n eenjarig struikje door Manus Burgsteden hier geplant. Manus was eigenaar van een boerenbe drijf dat 'Klein Moerbessenberg' heet te. Het was een mooi wit gebouw dat met de voorzijde naar de Rademaker straat keek. Het stond op het Dorps plein, waar nu de winkels staan. En schuin achter de boerderij, stond een grote hoge hooimijt, ongeveer op de hoek Fokkerstraat/Plesmanstraat. Ik stond schuin achter de boerderij en en kele meters van mij vandaan stond vlak naast de boerderij mijn vriend, een ou de eik. Ik was toen nog heel klein maar kon met mijn top goed om mij heen kij ken. Direct om mij heen was het vlakke land. Burgsteden verbouwde langs de Kamp weg koren en aardappels en hier en daar stonden enkele woningen. Ik deed mijn uiterste best om net zo groot te worden als mijn vriend, de oude eik. Jammer dat hij vanwege de nieuwbouw gekapt werd, hij zou nu zeker in aanmerking komen voor monumentenzorg. Er is sinds die tijd veel veranderd. Heel veel huizen werden gesloopt en met angst en beven zag ik hoe veel van mijn soortgenoten werden gekapt. Om de één of andere reden lieten ze mij staan en daar ben ik hen dankbaar voor. Om dat te tonen zet ik elk jaar een nog mooiere pruik op, men zegt dat ik heel mooi ben. Ja, ik heb in mijn ruim zeven tig jaren veel meegemaakt. De mooiste tijd was toen ik het speelplein van de Carolusschool mocht versieren. Heel veel kinderen stonden tegen mij aan te leunen en ik heb heel wat verhalen van hen gehoord. Sommigen zie ik nog wel eens voorbij komen, ze zijn ook «al oud en grijs geworden. Dan wil ik hen wel eens toeroepen van: 'Hé, weet je nog wel van...' In de zomer heb ik een enorm blader dak, dat is mijn pruik. En als ik vol doende water krijg hangen mijn takken vol met die mooie donkerrode blade ren. Vele zomeravonden werd ik be zocht door verliefde paren. In mijn duisternis en onder mijn grote hoed vertelden ze elkaar prachtige dingen. Nee, ik vertel daar niets van, dat is mijn geheim. Nu ik midden tussen de huizen sta, gebeurt dat niet meer. Dat is wel jammer want dan mis je wel iets. Op een gegeven moment kwamen er van die grote auto's en begonnen de Ca rolusschool te slopen. Ze maakten een rotzooi om me heen en hadden geen en kel respect voor mijn leeftijd. Dat was voor mij weer een angstige periode. Ik hoorde namelijk duidelijk: 'Die boom moet weg, dat ding staat ons in de weg'. Het vooijaar brak net aan en ik dacht dat mijn laatste pruik was geslagen. Ineens waren er andere stemmen: 'Die boom moet blijven, het zou verschrik kelijk zijn als ze die kapten'. Ze hebben het gelukkig gewonnen en als dank heb ik ook deze zomer weer één van mijn mooiste pruiken opgezet. Ik voel mij wel vereerd, want rondom kijken elke dag heel veel mensen naar mij. Als een beuk van zeventig mag ik toch ook wel ijdel zijn. Verder voel ik mij uitstekend en aan mijn inwendige stam verneem ik dat ik nog zeker vijftig tot zestig jaren mee kan. Ik hoop die leeftijd van 130 ja ren te mogen bereiken, het zal niet aan mij liggen. Met de hartelijke groeten van de rode beuk Binnenkort start Sterrenberg met 'zt terdag-opvang voor kinderen en vo wassenen met een verstandelijke hand cap'. Onder begeleiding van ervare beroepskrachten wordt voor hen ee gezellige dag georganiseerd. De deelnemers kunnen meedoen aa knutselen, wandelen, de boerderij be zoeken, in de speeltuin spelen, spe letjes doen, koken en bakken. Voorlc pig wordt deze zaterdag-opvang om d week georganiseerd. Het kan de oudei of het gezin tijdelijk ontlasten. De ou ders krijgen op deze manier de gelegen heid om de andere kinderen wat extr aandacht te geven, boodschappen t doen of even op adem te komen. Assistentie van vrijwilligers is hierb meer dan welkom. Zij geven aan dez opvang juist wat meer kleur door de ex tra aandacht die zij kunnen geven aa de deelnemers.' Wil men deze zaterda g-opvang versterken en verzekerd zij van een leuke dag, dan kan men contac opnemen met Anneke Ritzen of Die Scheper (coördinator vrijwilligers werk), tel. 59911. Artotheek Sterrenberg bezit een eollee tie kunstwerken, die gemaakt zijn doo kunstenaars die wonen en/of werke, op Sterrenberg. Deze werken wordei aan particulieren, bedrijven/instellin gen voor f 10,- per kunstwerk per hal jaar uitgeleend, tegen een eenmalig in schrijfgeld van f 5,-. Op donderdag 3( juni, van 10.00 tot 17.00 uur, heeft Ar totheek Sterrenberg open huis, waa men dit alles kan bezichtigen. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Centrum voor Maatschap pelijke Dienstverlening Soest-Baarn- Eemnes Generaal Winkelmanstraat 103 (ge- ref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkda gen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00-21.00 uur; overige tijden: tel. 02155-19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. Woensdag 29 juni 18.30 Clubkamp. LTV, Sportpark 19.30 Sjoelen, Drie Eiken 20.00 Funky Robics, Dorpshuis 20.30 Ledenverg. St. Joseph, Soest Donderdag 30 juni 10.00 Open Dag, Sterrenberg 18.30 Clubkamp. LTV, Sportpark 19.30 Volksdansen, Drie Eiken Vrijdag 1 juli 11.00 Luchtmacht herdenkingsdag 18.30 Clubkamp. LTV, Sportpark Zaterdag 2 juli Oud papier, Buys Ballotlaan 09.00 Judo Laetita, Dorpshuis 10.00 Clubkamp. LTV, Sportpark Zondag 3 juli 13.00 LTV, Sportpark Maandag 4 juli 19.30 Harmonie Odeon 19.30 Klaverjassen, Drie Eiken 19.30 Esbergkoor, Dorpshuis Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: R.M.P. v.d. Wijgerd (Den Dolder), Paltzerweg 227, tel. 030-280626. Dokter P. Creutzberg is met vakantie t/m 24 juli. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan.hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467 (na afspraak). GEBOREN Niels Peter Kok, Vliegtuiglaan 5. GEHUWD 24 juni: Marcel van Ewijk en Annette Boll, Gen. Winkelmanstraat 94. OVERLEDEN Geen. Opgaven: Van Maarenplein 1. T— - - ---- SOESTERBERGSE «COURANT Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1. 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 n zwart betreft d. Bij- Li vanaf rich- i ver hei den, m nu Door een misverstand is er bij dt verwerking van de inspraakreactiet m.b.t. de herinrichting van hei Dorpsplein in Soesterberg een sto rende fout geslopen. Insprekers verzochten duidelijkheid om de stand van zaken over het al dan niet handhaven van de PTT ves tiging op het plein. Hierop werd (on der aandachtspunt 6.j) van gemeen telijke zijde geantwoord dat de PTT haar activiteiten op het Dorpsplein op korte termijn zou eindigen of wel licht al beëindigd zou hebben. Het pand zou daarna verhuurd gaan worden aan een fysiotherapeut. Dal is fout. B. en W. hebben besloten de huidige huurovereenkomst met de PTT te verlengen en wel tot 1 april 1995. PTT heeft laten weten dat zij op dat tijdstip elders in Soesterberg een onderkomen zullen hebben. In dien het pand op deze datum zal vrij komen zal het bij inschrijving te koop worden aangeboden. Voor de bewoners van Sterren berg brak vorige week woensdag een grote dag aan. Op het pro gramma stond een bezoek aan de vliegbasis. De ongeveer tweehon derd bewoners stapten 's morgens om tien uur in vijf groene bussen van de Koninklijke Luchtmacht, aangevuld met zeven kleine perso- nenbusjes en een witte lucht machtvrachtauto. Als echte VIP's werden ze door de Ko ninklijke Marechaussee Soesterberg geëscorteerd en met gillende sirenes re den ze de vliegbasis op. De grote ruimte voor hangar I stond ineens vol met bus sen en mensen. Als uit het niet kwamen zo'n vijftien dienstplichtige militairen van de C-Delta Instructie Compagnie van het Zeisterspoor om vooral de rol- stoelgangers een handje te helpen. On der leiding van sergeant le klas Krale hadden ze gehoor gegeven aan de uit nodiging de luchtmacht hierin een handje te helpen en met plezier. Krale: "Normaal sta ik voor de klas, maar dit is een mooie afwisseling wat de jongens ook graag doen." Het was een vertederend gezicht hoe groffe jonge mannen in hun camouflage-groene pakken bewoners van Sterrenberg de helpende hand boden. "Kan ik even plassen", en gearmd werd hen de weg gewezen. In Hangar I stonden vele ta fels en stoelen gereed en uit de luidspre kers klonk, hoe kon het ook anders, marsmuziek van de Luchtmachtkapel. Koffie, gebak en andere versnaperin gen gingen er in als koek. Ineens wer den de grote hangardeuren openge schoven en kwam een gillende en spui tende brandweerauto recht op de be zoekers aangereden. En met deze bin nenkomer begon de dag voor de bewo ners goed. De lachende gezichten en hun opmer kingen over dat spuitgeweld was niet van de lucht. Zover het kon mocht ie dereen even die waterslang vasthou den. Intussen werden hier en daar stic kers uitgereikt. Van helicopterpiloot tot crazy crosser; van grimeren tot jezelf mooi opmaken. De Soesterbergse jeugd roefelde er op los. "De weersverwachting voor van daag zaterdag 25 juni, zeer warm en broeierig weer." Op de agenda van Soesterberg stond die dag: Roefeldag. Ruim tweehondefd kinderen en hun vaders en moeders hadden zich opval lend zomers gekleed. Spierwitte benen assisteerden hun kinderen in het grote geheim van het roefelen. Het Casino was op deze morgen even de draad kwijt, de grote deuren bleken gesloten te zijn. Soms een feestje gehad gister avond? Juist! Maar snel werd dit opge lost en kon de stroom vol verwachting naar binnen. De coördinator van deze Roefeldag, Hans van Epen, liet de kinderen met mondjesmaat naar binnen, waar het voltallig bestuur van de Stichting Vrien den van het Vliegdorp, de organiseren de eenheid van deze feestdag, de vereis te formulieren verstrekte. Snel werden vergelijkingen getroffen, afgespraken gemaakt, maar eerst werden vele ge kleurde ballonnen opgelaten die als een raket omhoog schoten. Brandje Daarna stoven de kinderen uit elkaar naar de diverse roefelpunten. Met de brandweer mochten ze uitrukken naar een aangestoken brandje. Op verzoek van vele omwonenden deze keer geen gillende sirenes bij politie, marechaus see en brandweer. Maar wel de volle sensatie om op een politiemotor te zit ten of achter het stuur van zo'n rood witte auto. En dan de vliegbasis waar ze met namaak-munitie mochten schie ten. Dat een loop van een machinege weer door het vuren heet kan worden, ondervond één van hen. Gelukkig was de medische dienst van de basis snel ter plaatse. Nadat ze een stempel van goed roefelen hadden ontvangen, ging het naar garage Plekkepoel. Banden wisse len met zo'n ratelend geval in je handen die de schroeven er snel op en afdraait, fn een echte crazy-cross auto zitten, het was een belevenis. En als klap op de vuurpijl mochten ze een personenauto op een vrachtauto lieren. Gespannen zaten de kopjes door het stuur naar de blauwe lucht te kijken en volgden ze alle instructies op. Restaurant de Tuin was nieuw voor ve len dus was het daar volle bak. Anneke Vestering gaf hen instructie hoe een ta fel gedekt moest worden. "En nu moe ten jullie het zelf maar eens doen.Dat was wel even schrikken. Met veel ge goochel kwam het bestek ergens bij het bord, maar ze zullen het altijd onthou den: 'vorken links en de rest rechts'. Van de tuin van De Tuin ging het naar de keuken, waarna de. bezoekers ker sen, verguld in chocola meekregen. Met z 'n allen in een helikopter. Ook dat was mogelijk tijdens de Roefeldag in Soes terberg. Vooral de meisjes toonden belangstelling voor de verschillende manieren van schminken. Schminken Bij drogisterij Sukking zaten de kleine dames aan een tafel voorzien van alle dingen die een dame zo mooi kunnen maken. Ze mochten aan heel wat lucht jes snuiven en hun gezichten insmeren met al dat moois. De lippen en ogen werden geaccentueerd en plechtig schreden ze daarna verder naar de Hoeksteen waar Ultice Dulci hen de kneepjes van het toneel bijbracht. Het mooiste was grimeren en even later lie pen er zeer ernstige gevallen door het dorp. Een jongen had een blauw oog met een zware bloedneus en diepe rode kerven in z'n wang. Een oudere vrouw sloeg de handen voor de mond bij het zien van dit geweld. Uiteraard voelde de knaap er niets van en vrolijk liep hij verder, de dame hoofdschuddend ach terlatend. Via de heer Schroote met de stenen, fossielen en mineralen, kwamen ze bij Schepershof. "Is dit Schepershof of heet die man zo," luidde een opmer king. Hij kreeg er geen antwoord en de vele dieren hadden direct zijn aandacht getrokken. Kort daarop keek hij als een ridder, gezeten op zijn paard, neer op al dat klein gewriemel om hem heen. Tot slot konden ze de krachten nog vinden om over de brug naar het Kamp van z.eist te gaan. De Transportgroep van de Luchtmacht had een paar dingen neergezet. Een grote kraanauto tilde een vrachtauto even omhoog en tegelijk had hij nog tijd om een waterwagen om hoog te lieren. Daarnaast stond een trekker met oplegger met een straalja ger als lading en een andere had een he- licopter als vracht. Een F-16 vrachtauto had een kleinere trekker op z'n rug en een tank op een zware FTF maakte alles compleet. De roefelende jeugd had handen tekort om alles aan te pakken. Tegen vier uur liepen twee met luchtmachttassen bela den knapen over de brug naar het dorp. Zij hadden geen enkele aandacht voor de onder hen door razende 'TT-moto- ren'. Beiden waren in druk gesprek, in het voorbijgaan hoorde je de opmer king: "Wedden dat Nederland van avond wint." Zo gaat dat op een roefeldag, altijd weer klaar voor de nieuwe uitdaging. De plotselinge regen was geen spelbre ker, maar diende puur ter afkoeling. Dank zij Hans van Epen, de vele vrijwil ligers en vooral het bedrijfsleven en an dere instellingen heeft Soesterberg het Roefelen overleeft en weten meer dan 200 kinderen mee te praten over heel wat grote mensen zaken. Dinsdag 5 juli 13.00 Piep noch Stok, Carolushuis 18.00 Majorettes, Odeon 20.00 Bridge, Drie Eiken Woensdag 6 juli Wereldruiterspelen, Vlasakkers 14.00 Ballet Laetitia, Dorpshuis 19.30 Drumband, Odeon 20.00 Funky Robics, Dorpshuis Opgaven voor de agenda: I 'an Maarenplein zijn aans rits n een ur houdt, ze uit tal 3uren leder, rits bank Wentelwiek Na de lunch ging iedereen naar buiten om een show van het 298 helicopters- quadron te bekijken. De wentelwiek ging nog net niet op z'n rug liggen, maar dat was dan ook enige wat hij niet deed. Met volle verbazing en onder oorver dovend lawaai werd dit stuk techniek gadegeslagen. Een luchtmacht-militair werd door een bewoner even terzijde genomen. "Ik wil dat pak ook wel aan hebben, maar dan wil ik wel 250 gulden per dag verdienen", was zijn vriendelijk aanbod. Doodnuchter kreeg hij als ant woord: "Niet meer? Ik zal het onthou den." De bewaking diende zich aan met hun goed afgerichte honden. Toen een cri mineel in het logge hondenpak eens goed door een hond te pakken werd ge nomen, deed dat de handen bij de be woners op elkaar gaan. Niets was de edele viervoeter te moeilijk. De crimi neel kon slaan, schieten, hard weglopen of nog sneller op de fiets wegrijden, de hond had hem heel snel te pakken. Te gen twee uur liep het gezelschap weer terug naar hangar I. Ineens werden ze stil. De oren werden gespitst en heel wat wijsvingers gingen de lucht in, daar klonk het geluid van een muziekkorps en inderdaad verscheen even later de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Een mooier en feestelijker iets kan men de bewoners van Sterrenberg niet ge ven. Op een stoel in de zon voor hangar I en dan het puikje van de Nederlandse militaire muziekkorpsen vlak voor je zien optreden, menigeen had dit be geerd. En of ze voor de Koningin speel den, zo schetterde de kapel de vrolijke klanken voor de heel goed luisterende Sterrenberg bewoners. Zij onderken nen heel goed de muzikale mogelijkhe den van een korps en dit was in hun ogen en oren puur gaaf. De diversiteit niet alleen in klank maar ook in de show exercitie was letterlijk en figuurlijk mu ziek in hun oren. Sommigen liepen met de muzikanten mee en deze lieten zich door niets uit hun rol brengen. Toen de dirigent een swingnummer begon, gin gen hier en daar zelfs de beentjes van de vloer. Het werd een groots festijn. De kapelmeester kreeg behoorlijke con currentie en dat vernam hij ook. Om die reden mochten enkele bewoners het or kest dirigeren. Alternatief Begeleiders, gasten en overige aanwezi gen, ze genoten met de bewoners mee. Onder hen stond Jan Dekkers, de PR-man van Sterrenberg: "Dit is een goed alternatief voor de truckersdag en zeker voor herhaling vatbaar. De bewo ners en de begeleiders zijn zeer tevre den, wat willen we nog meer. Ik ben ui termate content over deze dag die de Vliegbasis Soesterberg ons heeft gebo den. Alles was perfect." Majoor Jan Rijnders, Hoofd Voorlichting Vliegba sis Soesterberg, was ook ingenomen met deze dag. "We kennen Sterrenberg al iets langer dan vandaag, maar dit was wel iets bijzonders. We hebben hen dit kunnen geven dank zij de enorme steun van eigen en externe eenheden, zoals de militairen van het OCTD in Soester berg. We hebben enorm moet sjouwen om dit voor elkaar te krijgen. De hono rering kregen we in die lachende ge zichten van deze mensen en wat wil je dan nog meer." Op de Moerbessenberg vond zaterdag middag een brutale en ordinaire tasjesr roof plaats. Het slachtoffer was een 71 - jarige vrouw uit Soesterberg. Ze liep in de richting van de Plesmanstraat, toen ze door een fietser werd benaderd. Die pakte haar tas beet, maar de vrouw liet aanvankelijk niet los. Ze werd enke le meters meegetrokken door de fietser, waarna de tas van haar pols schoot. De vrouw raakte daardoor ongeveer 225 gulden kwijt, alsmede een sjaaltje. De dader is ongeveer vijftien jaar. Welke automobilist werd maandag 13 juni te ca 18.00 uur op de Kamerlingh Onneslaan gepasseerd door een motor rijder, vlak voor er een aanrijding plaatsvond tussen deze motorrijder en een automobilist? Gaarne kontakt op nemen met laatstgenoemde, tel. 53472.

Soester Courant | 1994 | | pagina 11