f OPRUIMING iispei' En dit zijn de knallers van deze week: 299 C1000 CDA: tracé voor nieuwe rondweg moet veel verder de polder in Radio Soest heeft stevig draagvlak onder inwoners Soest/Soesterberg KORTINGEN w 60% Perziken Kuikenbout Spontin vruchtensiroop 'Licht' gewest Eemland blijkt almaar zwaarder te worden tüSf MODE VAKANTIE BEZORGERS WOENSDAG 29 JUNI 1994 72e JAARGANG NO. 44 Eerdere varianten te kleinschalig Geparkeerde auto's 'sta-in-de-weg' op markt Smitsweg Politici kijken eerst naar Oranje-Marokko 3 Actueel 11 Soesterberg 13 Sport 15 Op Soest Jan Visser onsterfelijk in 'Visserstaete' Toch (1) wegwijzer naar De Engenhof Vrouw beroofd Luisteronderzoek gepresenteerd met NU GROTE MERKEN VOOR KLEINE PRIJZEN! ZUID PROMENADE 12 SOEST - TEL. 02155 - 2 35 30 2, 3 of 4 vruchten bus 0,75 Itr. C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Gevraagd Soester Courant Geen muziek meer in café 't Hartje Vast goed vanttREUKtltNbv HET VLEESCENTRUM Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 11.650 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG VV/ I GEM AMERSFOORT De Dalweg doortrekken tot aan de voet van de spoorlijn Amsterda- m-Amersfoort (dwars over het terrein van de brandweer) en daar aansluiten op een toekomstige "noord-oostelijke ring", die aan gelegd moet worden tussen het pa leis, over de verlengde Praam gracht, door de polder naar Amersfoort. Dat is kortweg het tracé voor de noordelijke rondweg dat het CDA voor ogen staat. "Als we wat gaan doen, laten we het dan ook gelijk góed aanpakken," lijkt min of meer het leitmotiv voor deze vierde variant op het nieuwe rondweg tracé, die niet alleen door de fractie maar ook door het afdelingsbestuur van het CDA-Soest wordt gesteund. Dat blijkt in elk geval uit de handtekeningen van zowel fractievoorzitter Bart Krol als afdelingsvoorzitter Henk Strietman onder de reactie van het CDA op de Nota Noordelijke Hoofdwegenstruc tuur. Het CDA vindt de drie eerder door B. en W. gepresenteerde opties wel inte ressant, maar wat te kleinschalig. De varianten zijn afgestemd op de proble men die zich in dit gebied aandienen. De oplossingsgerichte en praktische be nadering is waardevol, maar er is ook een belangrijk nadeel. Volgens Krol en Strietman wordt er te veel "vanuit de problemen" gerede neerd. Dat biedt misschien wel een doeltreffende oplossing voor de Van Weedestraat, maar een vérder strek kende betekenis voor een "samenhan gende, dus geïntegreerde en vooral ook toekomstgerichte hoofdwegenstruc tuur" van Soest is niet in beeld. Groots aanpakken Toch gaat het om een situatie die waar schijnlijk voor een lange reeks van jaren onomkeerbaar zal zijn, aldus het CDA, en dan ontkomt Soest niet aan zo'n af weging. Het zit er immers niet in dat er in de komende jaren nog omvangrijke extra maatregelen genomen kunnen worden, en dat is ook niet aantrekke lijk, ténzij er nu direct al wordt gekozen voor een "gefaseerde uitvoering van een integrale benadering". Met andere woorden: je kunt de zaak beter nu groots aanpakken, want later komt daar waarschijnlijk niks meer van terecht. Het CDA wil dat het College van B. en W. de vierde variant voor een grotere rondweg op korte termijn (voor 5 sep tember) gaat uitwerken. De "ring" zou vanzelfsprekend in fases moeten wor den aangelegd, maar het deel van de rondweg tussen de doorgetrokken Dal- weg (bij de spoorlijn) en het paleis kan nu alvast nader worden uitgewerkt. Daarbij moet uiteraard gekeken wor- Het tracé van de rondweg zoals het CDA hem het liefst aangelegd wil zien. den naar de effecten op de situatie in Soestdijk, naar de kosten en naar de maatregelen die in combinatie met de rondweg verder nog nodig zijn. Bredere inbedding "Wij achten een bredere inbedding van de plannen noodzakelijk, omdat de toe name van het verkeer in de toekomst zeker zal leiden tot de noodzaak van meer ingrijpende maatregelen ter ver sterking en ontlasting van de hoofdwe genstructuur," aldus het CDA. "Be langrijke ingrepen, zoals voorgesteld voor dit deel van Soest, dienen daarop afgestemd te zijn." Vorige week woensdag stonden er weer geparkeerde auto's in de weg bij het op en afbreken van de markt op de par keerplaats bij de Smitsweg. De politie probeerde door middel van registratie van de kentekens de eigenaars van de in totaal tien 'sta-in-de-wegs' te achterha len. Negen auto's bleken niet uit Soest te komen. Dat maakte het de politie niet makkelijk: de eigenaars konden niet worden opgespoord. Slechts één auto was eigendom van een inwoner uit Soest. Deze man was snel ter plekke na dat hij door de politie op de hoogte ge steld was van de situatie. De auto werd door hem aan de kant gezet. De politie roept automobilisten met klem op om hun auto 's woensdags niet meer te parkeren bij de Smitsweg. De marktkooplui ondervinden hiervan on nodige hinder. Bovendien is op borden aangegeven dat men op die dag de auto daar niet neer mag zetten: Politiek Soest is niet bepaald te vreden over de ontwikkeling van het gewest Eemland. Dat bleek maandagavond tijdens een kort debatje in de raadscommissie ABZ, waar gesprokeri werd over de nieuwe begroting van het ge meentelijk samenwerkingsver band. Soest maakt zich met name zorgen over het feit dat het aantal ambtelijke mede werkers van het gewest voortdurend blijft groeien. "Het is nadrukkelijk be doeld als een 'licht' gewest," aldus Kees Boerkoel (PvdA), "maar als ik het zo bekijk wordt het steeds zwaarder," Hij vond dat het College maar 's goed moest kijken naar eventuele doublures, zodat Soest wat meer werk naar het ge west zou kunnen afstoten. "De vraag is natuurlijk of er wel van alles overgehe veld moet worden. Zet 't maar 's op een rijtje," aldus de PvdA-fractievoorzitter. Bert Krijger (WD) was het met hem eens. Volgens hem mag het gewest niet meer zijn dan een "verlengd lokaal be stuur". Hij waarschuwde tegen autono me ontwikkelingen waarop de aange sloten gemeentebesturen geen greep meer zouden hebben. Ook Mieke Swinkels (D66) bespeurde een tendens naar uitbreiding van de gewestelijke "mankracht". "Dat is raar, omdat wij juist bezig zijn om in te krimpen..." Ze vond dat Soest de vinger aan de pols moest houden, omdat in het gewest "ie der clubje voor zichzelf praat" en de de mocratische controle-mogelijkheden beperkt zijn. 'Stiekem' Jan Pieter Lokker (CDA) had de in druk dat het gewest "stiekem" werkt aan uitbreiding van zijn taken. Hij pleit te voor terughoudendheid bij het uit breiden van de gewestelijke personeels formatie. "Het moet geen trein zijn die we straks niet meer kunnen stoppen." Burgemeester De Widt onderschreef de algemene bedenkingen, maar wees erop dat het gewest ook steeds zwaar der wordt doordat de rijksoverheid steeds meer taken naar de regionale sa menwerkingsverbanden afschuift (mi lieu, vervoer, volkshuivesting), evenals trouwens de subsidiestromen. "Dan staan we soms voor de keus: óf de subsi dies aan onze neus voorbij laten gaan, óf ze binnenhalen voor de regio. Daar heb je natuurlijk ook mensen voor no dig," aldus De Widt. "Dan kan wel zo zijn," repliceerde Boerkoel, "maar ik heb nog nooit een voorstel gezien om in Soest een taak af te stoten omdat die voortaan bij het ge west wordt uitgevoerd." Hij waar schuwde tegen het ontstaan van "ko ninkrijkjes" en maakte duidelijk dat de PvdA-fractie de gewestelijke zaken ze ker ook ter sprake zal brengen bij de ko mende kerntaken-discussie. Niet alleen het 'gewone volk' is aan gestoken door de Oranje-koorts. Ook Soester politici volgen de ver richtingen van het Nederlands elftal in de Verenigde Staten op de voet en willen niets missen van onze jongens. Vandaar dat de vergadering van de commissie milieu voor vanavond een uur is verzet. Die zou aanvanke lijk om half acht beginnen, maar in verband met de WK-wedstrijd Ne- derland-Marokko komen de com missieleden om 20.30 uur bijeen. Daardoor kunnen ze thuis voor de buis tot het laatste fluitsignaal getui ge zijn van het laatste groepsduel dat in Orlando wordt gespeeld. Banencentrum schakel tussen vraag en aanbod. W.G. Hiihorst (Rabobank) geridderd. Financiële gevolgen Wel/ Zorgplan stuiten op forse weerstand. Sterrenberg bezoekt vlieg basis. Roefeldag: van ene in andere uiterste. PTT-vestiging Soesterberg. Herdenkingsdag Lucht macht op 1 juli 7? .jJ. Derde gouden plak Eva Janssen. Kuyer komt het verst met polsstok. Het is een zeldzaamheid dat inwo ners van Soest, al dan niet vooraan staand, hun naam vereeuwigd zien in een straatnaam of de naam van een gebouw. Vrijwel altijd gebeurt dat ook postuum, met het motief om hun naam niet tegelijk met hun stof felijke resten verloren te laten gaan. Sommigen hoeven echter zo lang niet te wachten en smaken reeds bij hun leven het genoegen op die ma nier "onsterfelijk" te zijn. Straten en scholen zijn bijvoorbeeld genoemd naar nog zeer levende leden van het koningshuis. Het is de vraag of de plaatselijke po liticus Jan Visser, oud-wethouder en tegenwoordig weer fractievoorzitter van GroenLinks-Progressief Soest, in dat rijtje thuishoort. Wel staat in middels vast dat Soest nog genera ties lang aan hem herinnerd zal wor den: Het nieuwe appartementen complex annex medisch centrum aan de Steenhoffstraat, dat zal verrij zen op de plek waar tot nu toe de ruï ne van het oude Sint Joseph-gebouw de aandacht trekt, zal zijn naam gaan dragen. "Visserstaete", zoals het apparte mentengebouw volgens de brochure van Bouwmaatschappij Uyland zal gaan heten, "is vernoemd naar de voormalige wethouder Ruimtelijke Ordening. In zijn ambtsperiode is het gebouw ontworpen." Of "Visserstaete" de eeuwen zal trotseren is overigens mede afhan kelijk van Vissers collega-raadslid Kees Boerkoel (PvdA), want de constructie van het gebouw is in han den van Konstruktieburo Krabben- dam-Boerkoel, waarvan hij direc teur is. Het uitvaartcentrum De Engenhof aan de Albert Cuyplaan is voor niet-Soes- ters niet zo makkelijk te vinden. Van daar dat bij het gemeentebestuur ge vraagd was om vier wegwijzers, op de kruispunten 'Dalweg/Steenhoffstraat, Dalweg/Nieuweweg, Dalweg/Ko- ningsweg en Dalweg/Albert Cuyplaan. De ambtelijke werkgroep Verkeer ad viseerde positief, want daar meent men dat de bezoekers vaak van buiten Soest komen en dan geen tijd hebben om uit gebreid op de plattegronden te gaan kij ken. De ambtenaren van de afdeling Wegen, Rioleringen en Verkeer von den dat maar niks, want het uitvaart centrum is een commerciële instelling en bovendien niet de enige lokatie voor condoléancebezoek. Laat de bezoekers maar op de plattegronden kijken, advi seerden ze. De gele verwijzingsbordjes zijn immers alleen bedoeld voor niet- commerciële instellingen met algemeen nut en méér verwijzingsbordjes geven maar aanleiding tot onoverzichtelijke en verkeersonveilige situaties. Dat vond eigenlijk ook loco-gemeente secretaris J. van Gent, die overigens aantekende dat hij, gelet op de sociaal maatschappelijke betekenis van het uit vaartcentrum, een uitzondering op de regel wel zou kunnen billijken. Het College van B. en W. haalde daar op de hand over het hart en staat De Engenhof nu één wegwijzer toe: op de kruising Dalweg/Albert Cuyplaan. Op de Julianalaan is vorige week dins dagavond een 69-jarige Soesterse be roofd van haar tas. Die werd uit haar hand gerukt door twee jongens, die er samen op de fiets vandoor gingen. In de tas zat o.a. ongeveer 200 gulden. De vrouw deed aangifte op het politiebu reau. De rovers zijn vermoedelijk kna pen van rond de 15 jaar. Een grote naamsbekendheid, een zeer bevredigend luisterbereik, een positieve waardering van de programma's en een stevig draag vlak onder de inwoners van Soest en Soesterberg. Dat zijn de voor naamste conclusies van het luister onderzoek dat de Wetenschaps winkel van de Utrechtse universi teit dit voorjaar heeft uitgevoerd naar het bereik van en de waarde ring voor de lokale omroep. Een samenvatting van het verslag van het onderzoek is maandagavond door Radio Soest-voorzitter Jan Udo en on derzoekster Carla Jonker in de raads commissie ABZ aangeboden aan bur gemeester De Widt. In de loop van de volgende maand verschijnt het defini tieve rapport, maar de lokale omroep wilde de gemeenteraad voor de zomer vakantie alvast op de hoogte stellen van de globale uitkomsten. Op basis van het onderzoek kan wor den vastgesteld dat Radio Soest een prominente plaats inneemt en niet meer weg te denken valt, aldus Udo. Volgens het bestuur van de lokale omroep is dan ook een gunstig antwoord te verwach ten op de vraag of het gemeentebestuur Radio Soest moet blijven steunen. "Nu blijkt dat zo'n 80 procent van de inwo ners achter de lokale omroep staat kan die beslissing alleen maar positief uit vallen." Radio Soest is nagenoeg geheel afhan kelijk van gemeentelijke subsidies. Op verzoek van de gemeenteraad, die meer inzicht wilde hebben in het draagvlak van de lokale zender, werd het luister onderzoek uitgevoerd door Carla Jon ker, in samenwerking met de Weten schapswinkel. De (telefonische) enquê te werd gehouden onder 318 inwoners van Soest/Soesterberg van 15 jaar en ouder, wat ruim voldoende is voor de "representativiteit". Ze werden gedu rende vijf avonden in mei, tussen 17.00 en 22.00 uur, door Carla Jonker en een aantal collega's opgebeld. De telefoon nummers waren willekeurig geprikt. N aamsbekendheid Wat de naamsbekendheid betreft bleek 88% van de ondervraagden de naam van het radiostation te (her)kennen, wat neerkomt op ruim 30.000 Soesters. (In andere gemeenten met een verge lijkbaar inwonertal wordt gemiddeld 83% gemeten.) Van de ondervraagden - ook de niet-luisteraars - is 80% van mening dat het goed is dat Soest een lo kaal radiostation heeft. Het onderzoek wijst uit dat het totaal- bereik neerkomt op 38%. Daarvan luistert 23% minstens eenmaal per dag (dagbereik) en 46% minstens eenmaal per week (weekbereik). Zo'n 13.000 luisteraars stemmen dus "wel eens" af op Radio Soest; 3000 doen dat min stens eenmaal per dag, 6000 minstens eenmaal per week. Het totaalbereik ligt iets onder het landelijk gemiddelde (42%), maar is aanzienlijk beter dan bij andere omroepen. Waardering Uit het onderzoek naar de waardering voor de programma's blijkt dat Radio Soest iets meer vrouwen (53%) dan mannen (47%) trekt. Het zijn met na me mensen die niet buitenshuis werken. Gemiddeld luistert men 2,5 uur per week, in het weekeinde een uur en vijf minuten. De muziekprogramma's trek ken 73%, de lokale programma's 41% en de actualiteiten- en informatieve programma's 53%. Van de luisteraars is 80% tevreden over het aanbod; 73% vindt dat Radio Soest een goede "mix" uitzendt. Een grote meerderheid beoordeelt de verschillende program- Radio Soest-voorzitter Jan Udo biedt het verslag aan burgemeester De Widt aan. Links onderzoekster Carla Jonker. ma-categorieën als "goed" of "zeer goed". "Het aantal trouwe luisteraars loont de moeite," is een van de conclusies in het verslag. Radio Soest is pas sinds 1990 in de lucht en komt, in vergelijking met even lang bestaande omroepen in ge meenten van vergelijkbare grootte, ze ker niet slecht uit de bus. De uitkomsten kunnen dienen als handvat voor de ver dere verbetering van de lokale omroep, omdat het hier gaat om een zgn. "nul meting". Volgens het bestuur van Ra dio Soest zou het goed zijn om na ver loop van tijd een vervolg-onderzoek te houden, om te bekijken in hoeverre de situatie gewijzigd is. De raadscommissie nam de uitkomsten van het onderzoek vooralsnog voor kennisgeving aan. Pas na het verschij nen van het definitieve rapport - vol gende maand - zal er inhoudelijk over worden gediscussieerd, beloofde bur gemeester De Widt de delegatie van Radio Soest. Dat wordt dan na de zo mervakantie. •f voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 1 41 52 In café 't Hartje aan de Koninginnelaan klinken geen muziekklanken meer. Op last van de gemeente heeft eigenaar Groeneveld de geluidsapparatuur ver wijderd. Dit na herhaalde klachten van omwonenden over lawaaioverlast. Groeneveld was al een aantal keren ge waarschuwd door de gemeente en moest al een keer eerder de muziekin stallatie de deur uit doen. Korte tijd la ter mocht hij de stereo-installatie terug zetten. De gemeente zegt evenwel de laatste tijd herhaaldelijk overtredingen te heb ben geconstateerd en legde Groeneveld een dwangsom op. Hij moest een boete betalen voor elke overtreding, maar on danks dat werd het de gemeente te gor tig. Nadat buurtbewoners ook deze maand bleven klagen, besloot de ge meente hem bestuursdwang op te leg gen met het risico dat het café gesloten zou worden. Groeneveld heeft weder om de hulp van de Raad van State inge roepen. pagina Birkstraat49 - Soest - Tel. 12477 ROSBIEF -f"750 per kiloI /?u BIEFLAPPEN -,C5Q per kiloIO?u SPEENVARKENKOTELET iCc0 licht gerookt13* Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar.

Soester Courant | 1994 | | pagina 1