ZOMEROPRUIMING 20 tot 50% korting the orLcntal t^vJan 'ACTUEEL I Nieuwe cursussen bij Volksuniversiteit Ouderen krijgen voorlichting over medicijn- en alcoholgebruik Gemeenteraad vergadert College kiest voor AA-Mix Wildschut Optiek Hil-ton herenmode De Ster damesmode De Ster kindermode PAGINA 4 WOENSDAG 29 JUNI 1994 SOESTER COURANT PAGINA Zeer gevarieerd en veelzijdig aanbod A.A. VAN BREUKELEN B.V Ideeën gevraagd voor viering 50 jaar bevrijding Straks twee cafés in d'Óude Enghe Autokraakj e Gratis föhn bij Syllie Hair! Kapsalon Zonnestudio Chemisch bestrijdingsmiddel tegen onkruid Pilotenbril (voor hoog-laag- en stuntvliegers) Van Weedestraat 8a - Soest Van Weedestraat 7-9 - Soest Van Weedestraat 8 - Soest iningen mgen Rademakerstraat 2, Soesterberg. Tel. 03463-52181/51423. Fax 03463-54750. HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Mvon KEUKELEN bv m adviseurs in. Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 hypotheken vastgoed assuiantién plaats Soest adres GOUDVINK woning 3-kamer - parterre-appartement met aangelegde ruime tuin, berging en cv i O indeling ruime woonkamer, moderne IïtttCW keuken, hal, toilet, 1 grote 1^1 p CO slaapkamer (ca. 5x4 m), 1 mËg. kleine slaapkamer (3x4 m), douchecel, inpandige 1 berging en aparte 'OMMnw buitenberging servicekosten bedragen f 70,- per maand. Dit appartement is in 1992 gebouwd en verkeert in uitstekende staat van onderhoud PARTERRE-APPARTEMENT MET RUIME TUIN Gevraagde koopsom f 229.000,- In het najaar zal de gemeente een 1 algemene voorlichtingscampagne houden met als thema medicijn- en alcoholgebruik. Deze campagne zal vooral betrekking hebben op de oudere bevolkingsgroep in Soest. Het college van B W neemt het advies van de afdeling WVC als uitgangspunt voor het hele project. Tijdens de campagne worden mensen door middel van een folder voorgelicht over de problemen rond medicijn- en alcoholgebruik. Er zal ook een affiche worden opgehangen in de wachtruim ten bij de huisarts en het ziekenhuis, maar ook bij de verzorgingshuizen en apotheken. Daarnaast zal er in de plaat selijke media aandacht worden besteed aan deze problematiek. Het probleem "ouderen, medicijnen- en alcoholge bruik" werd het eerst gesignaleerd door de voormalige Stuurgroep Alcoholma- tigingsbeleid (later omgedoopt tot Stuurgroep Verslavingspreventie.) Aanvankelijk zou het onderwerp "ou deren en alcoholgebruik" bij de kop ge pakt worden. Er waren signalen ont vangen van overmatig gebruik van al cohol onder deze bevolkingsgroep. Dit zou een verband hebben met onver werkte zaken uit het leven, het overlij den van een partner of eenzaamheid. Toegespitst Al snel bleek het vrijwel onmogelijk al coholproblemen onder ouderen te con cretiseren. Het 'Centrum voor Alcohol en Drugs' uit Utrecht adviseerde het thema toe te spitsen op de werking die ontstaat tussen het gelijktijdig gebruik van alcohol en medicijnen. De Stuur groep besloot toen deze suggestie over te nemen, met als resultaat een aan het eind van 1993 aan het college van B W aangeboden rapport met bijbeho rende adviezen. De adviezen hadden betrekking op het bevorderen van in formatieverstrekking door zorgverle ners zoals artsen, apothekers, maar ook verzorgenden en verplegenden en vrij willige medewerkers. Het was de be doeling dat deze zorgverstrekkers de informatie zouden doorgeven aan de ouderen. Op 8 december 1993 werd door het col lege van B W een vergadering belegd met de commissies Welzijn, Gezond heidszorg, Ouderenbeleid en de toema- lige Stuurgroep Alcoholmatigingsbe- leid. Na een uitgebreide gedachtenwis- seling werd afgesproken dat de com missies Gezondheidszorg en Ouderen beleid zich nader over het probleem zouden buigen en een advies zouden formuleren aan het college. De commissie Gezondheidszorg advi seert nu om na de zomervakantie (in een periode van 2 tot 4 weken) een al gemene voorlichtingscampagne te or ganiseren. Een en ander wordt opgezet in samenwerking met het CAD en de GGD. Het advies van de commissie Ouderenbeleid sluit er in die zin op aan, dat zij aangeeft dat de genoemde pro blematiek niet alleen iets is dat bij oude ren voorkomt. Medicijngebruikers van alle leeftijden krijgen hiermee te ma ken. Afwijkend advies Het uiteindelijke advies van de com missie Gezondheidszorg wijkt wel aan zienlijk af van het advies van de Stuur groep Verslavingspreventie. Het was de bedoeling dat de commissies zouden- aangeven hoe het advies van de Stuur groep Verslavingspreventie uitvoering zou kunnen krijgen. De Stuurgroep ging er indertijd vanuit dat de commis sies meer aanknopingspunten hadden bij de doelgroep en dus beter de kana len konden aangeven waarlangs de in formatievoorziening zou moeten verlo pen. Achteraf blijkt dat het advies van de commissie hier helemaal niet op in haakt, en minder ver gaat dan door de Stuurgroep was beoogd. Het advies van de Stuurgroep reikte veel verder en was ook gericht op een verandering in de houding van de zorgverstrekkers, zodat deze mensen informatieverstrekking in hun handelen zouden integreren. Dit plan heeft een structureel karakter. Het advies van de commissie Gezondheids zorg heeft een incidenteel karakter. De afdeling WVC kon zich toch vinden in de door de commissie voorgestelde voorlichtingscampagne. Ook het colle ge stemde nu dus in met de voorgestel de plannen. WVC stelde voor dat het college van B W een beslissing neemt of zij het bij deze campagne wil laten, of dat er toch nog gezocht wordt naar uit voeringsmogelijkheden van de door de Stuurgroep Verslavingspreventie ge formuleerde adviezen. Wat betreft dat laatste wil de gemeente nog niets onder nemen. plaats Soest adres VAN GOYENLAAN ligging De Engh woning 4-kamerappartement op de 2e etage met berging op de begane grond indeling woonkamer met open keuken (met inbouwapp.), 3 slaapkamers, hal, toilet, douchecel algemeen servicekosten bedragen ca. f 275,- per maand. Dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud. Inwoners van Soest en Soesterberg kunnen in het komende cursusjaar weer een heleboel nuttige en inte ressante kennis opdoen (of opha len) bij de Volksuniversiteit. Dat blijkt uit het nieuwe programma, waarin tal van bekende cursussen zijn opgenomen maar ook een aantal nieuwe hun intrede doen. Uit dat zeer gevarieerde en veelzij dige aanbod worden in dit artikel enkele bijzondere cursussen - en de docenten - extra belicht. V.l.n.r. de docenten J.M. Römer, Carla Kortebein, Hannie Bolweg en Katja Madrigal van de Volksuniversi teit. Foto: Goos van der Wilt. De cursus "Nouvelle Cuisine" telt vijf lessen van elk vier uur en begint op don derdag 29 september, 18.00-22.00 uur. Werken aan zelfvertrouwen De cursus "Werken aan zelfvertrou wen" is nieuw en wordt gegeven door docente Katja Madrigal, in samenwer king met Inez Baarspul. Examen doen, solliciteren, het woord voeren in een vergadering of een moeilijk gesprek voeren: iedereen kent situaties waarin het zelfvertrouwen als sneeuw voor de zon verdwijnt. Dat is niet nodig. In de cursus wordt veel tijd en aandacht be steed aan oefenen en geeft inzicht in de oorzaken en de mogelijkheden die ie dereen heeft om veranderingen aan te brengen. De nadruk ligt op de eigen ervaringen van de cursist: "Hoe gaat u ermee om, hoe voelt u zich in die bepaalde situa ties, en wat kunt u eraan doen om u prettiger te voelen". De docenten spre ken ook uit eigen ervaring, Na veel stu die over dit onderwerp geven ze daar over graag het een en ander aan de cur sisten door. De cursus "Werken aan zelfvertrou wen" telt tien lessen van elk 2,5 uur en begint op dinsdag 4 oktober, 19.30-22.00 uur. Engels De Snelcursus Engels en de cursus En gels conversatie II worden in het nieuwe cursusjaar gegeven door docente Han nie Bolweg. De eerste is bedoeld als een snelle opfriscursus, waarvoor enige kennis van de taal (2 a 3 jaar Engels) vereist is. Op het programma staan de belangrijkste grammatica en spreek vaardigheid en luisteren. Minimaal 5 uur per week moet aan huiswerk wor den besteed. Hannie Bolweg is naast docente Engels ook docentenbegeleider in het bestuur. Ze geeft graag les aan volwassenen, omdat dat veel voldoening geeft. "Ze zijn geïnteresseerd, brengen veel disci pline op (al hebben ze soms ook gewel dige smoezen) en je merkt dat ze waar dering hebben." Vooral bij de talencur sussen ontstaan vaak hechte kontakten tussen de deelnemers. Zowel de cursis ten als de docenten - die regelmatig bij een komen om ideeën uit te wisselen - zijn volgens haar opvallend gemoti veerd. "Het leuke van een volwassen groep is dat je mensen van allerlei be roepen, achtergronden en levenserva ring bij elkaar hebt." De snelcursus Engels telt 15 lessen van 2,5 uur en begint op maandag 26 sep tember, 19.30-22.00 uur. De cursus Engels conversatie II telt 25 lessen van 1,5 uur en begint op dinsdag 27 septem ber ('s middags!) 13.30-15.00 uur. Praktische psychologie en conflicthantering Tot slot aandacht voor de cursussen "Praktische psychologie" en "Conflic thantering", die bij de Volksuniversiteit worden gegeven door klinisch psycho loog en natuurgeneeskundige/homeo- paat drs. J.M. Römer. Waarom is de een succesvol en de ander niet? Heeft succes te maken met je lot of kun je dat zelf bepalen? Praktische psychologie 4-KAMERAPPARTEMENT Gevraagde koopsom f 129.000,- helpt wensen te verwezenlijken. Psy chologie staat met twee benen op de grond en is richtinggevend voor de menselijke toekomst. Via eenvoudige technieken worden nieuwe vaardighe den aangeleerd die het leven van alle dag gemakkelijker zullen maken: geestelijke weerbaarheid, effectiever communiceren, angsten overwinnen, gedragingen onderkennen en begrij pen, het geheugen verbeteren etc. "Conflicthantering" - als twee wensen of doelen elkaar lijken uit te sluiten - is een alledaagse bezigheid. We kennen interne conflicten (besteden we tijd aan iets wat móet of aan iets wat leuk is) en externe conflicten (van iemand die voordringt in een winkel tot een oor log). Veel conflicten worden "op de au tomatische piloot" gehanteerd: zonder veel nadenken geven we een stereotie pe reactie, ingeslepen tijdens het op groeien. Dat kan leiden tot onnodig verlies of schade. De cursus biedt alter natieven en behandelt o.a. zaken als on derhandelen en samenwerken, wat veel mensen niet van huis uit hebben aange leerd. De cursus "Pfaktische psychologie" telt 6 lessen van 1,5 uur en begint op woens dag 29 september, 19.00-20.30 uur. De cursus "Conflicthantering" bestaat uit 6 lessen van 1,5 uur en begint op woens dag 28 september, 20.35-21.05 uur. Inschrijving Over alle cursussen is informatie opge nomen in het nieuwe cursusboekje van de Volksuniversiteit, dat begin augus tus huis-aan-huis in Soest en Soester berg wordt verspreid. Men kan van 4 t/m 22 augustus ook op maandag (13.00-16.00 uur) en op donderdag (10.00-13.00 uur) terecht op het kan toor aan de Steenhoffstraat 9A, tel. 22195, en vanaf 25 augustus op de nor male kantooruren. Gedurende de maand juli is het kantoor van de Volks universiteit gsloten. Courant) plaats Soest adres DR. RUPERTLAAN woning 4-kamerappartement op de ||^|f indeling eet-/zitkamer (32 m2), hal, moderne keuken, badkamer met ligbad en toilet, slaapkamer (u x 2,5 m) '3rn zolder grote zolder met vaste trap, mef ruime slaapkamer (4 x 3,5 m| en veel vaste kasten. Grote overloop met bergruimte algemeen dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud ouwen van een iruimte; lanbouw van een Nouvelle Cuisine Zo is daar de cursus "Nouvelle Cuisi ne" van de Amersfoortse kooklerares Carla Kortebein, die in haar woon plaats een kookstudio heeft en daar o.a. een kookworkshop en kookles-op maat aanbiedt. In de cursus bij de Volksuniversiteit gaat Carla ervoor zorgen dat haar cursisten het volgende onder de knie krijgen: leren om alles goed voor te bereiden, een duidelijke werklijst maken en goed kunnen plan nen. Vooral bij het koken van een meergangenmenu is een goede organi satie heel erg belangrijk, aldus Carla Kortebein. "Vrijwel iedereen die aan een feestelijk diner aanzit zal zich wel eens hebben af gevraagd hoe die fraaie composities op het bord tot stand komen. De smakelij ke maar vooral ook artistieke ontmoe ting met wat er geboden wordt is voor wie niet te veel affiniteit heeft met de kookkunst soms zeer verbazingwek kend, maar in korte tijd en verbluffend eenvoudig kun je vaardigheden verwer ven om een meergangenmenu op tafel te brengen dat zich nauwelijks onder scheidt van wat in de beter restaurants geboden wordt. 'breiden van een j •ouwen van een (ong.): bouwen 4-KAMERAPPARTEMENT Gevraagde koopsom f 189.000, plaats adres woning Soest J.H. ISINGSERF luxe uitgebouwde mi laatsen van een rtlg met dubbele berging an een blokhut, n 6 weken bij B. :n ter inzage bij Gevraagde koopsom f 265.000,- ilnotenboom; ren; rstboom; l berk, 1 den, 1 Het "Comité 50 jaar Bevrijding" heeft de Soest(erbergse) verenigin gen en groeperingen een brief ge schreven waarin hun gevraagd wordt mee te denken over de viering van bevrijdingsdag, volgend jaar 5 mei. Die dag moet een grootse en feeste lijke dag worden voor heel de ge meente. Het comité wil dat jubi leumjaar dan ook niet ongemerkt voor de gemeente voorbij laten gaan. Leven in vrijheid en democra tie is tot op de dag van vandaag een groot en kostbaar goed. Daarbij hoort gedenken, bezinning en (feestelijk) vieren. Ideeën op sportief, cultureel, histo risch en andere gebieden zijn van harte welkom. Reacties kunnen ge stuurd worden aan het secretariaat, mevrouw S. van Doorn, gemeente huis. Het "Comité 50 jaar Bevrijding" bestaat uit de dames S. van Doorn en Y. Graffner en de heren G.A.W.G.A. Plomp, F.J. van Dus- schoten, J.F.A. v.d. Pol, B.J. van Os, P. Taai en A.L.F. Trippaers. /21: 1 den; >eklaan 13: 1 eik; conifeer, en schriftelijk Het College van B. en W. zal een ver gunning krachtens de Drank- en Hore- cawet verlenen aan dhr. A. Ploeg, eige naar van d'Oude Enghe aan de Middel wijkstraat. Hij wil het bedrijf (nu een ca fé en een restaurant) splitsen in twee ca fés met elk een eigen ingang en voldoet aan de eisen. Wel wijst het College erop dat voor de exploitatie ook nog een bouwvergunning nodig is in verband met de gevelwijziging, alsmede een wij ziging van de beschikking Hinderwet en een wijziging van de brandweervergun ning. Op de Acacialaan werd vorige week de auto van een 29-jarige Soester openge broken. De buit bestond uit een dicta- foon. Hoe de dief de wagen heeft open gekregen is onduidelijk. 12: 1 acacia; parren; feer; den, 1 boom; De gemeenteraad vergadert donderdag 7 juli om 19.30 uur in het gemeente huis. De agenda luidt als volgt. 1. Spreekrecht. 2. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 26 mei 1944. 3. Ingekomen stukken en mededelingen van de voorzitter. 4. Vragenhalfuurtje. 5 Voorstel 94-79: tot het vaststellen van tussentijds bericht 1994-1. 6. Voorstel 94-81: tot het aangaan van een vaste geldlening van f 10.000.000,--. 7. Voorstel 94-80: tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor diver se gebieden. 8. Voorstel 94-83: tot het vaststellen van het bestemmingsplan 'Nieuwe Gracht 2'. 9. Voorstel 94-77: tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aan schaf van een veeg/borstelmachine en een borstelma chine ten behoeve van de niet-chemische onkruidbe- strijding. 10. Voorstel 94-85: tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van de 'Rationalisering stedelijk grondwater Soest' (an- ti-verdroging Soesterveen). 11. Voorstel 94-82: tot aankoop van 10 aandelen in de N.V. Waterleiding bedrijf Midden Nederland. 12. Voorstel 94-84: tot ruiling vna grond bij Hartweg56metdeheerR.A.W. Voskuilen en mevrouw S.C. v.d. Wolfshaar. 13.-Voorstel 94-48: van de Commissie voor de beroepschriften tot het ge grond verklaren van het beroepschrift van de Stichting Welzijn Ouderen Soest tegen de vaststelling van het (voorlopig) subsidie 1994 ten behoeve van het diensten centrum 'Honsbergen' alsmede het dienstencentrum 'De Drie Eiken'. 14. Voorstel 94-86: tot het sluiten van een huurovereenkomst met de Stich ting Soester Openluchttheater 'Cabrio' ter zake van de verhuur van het openluchttheater. Agenda en stukken liggen ter inzage in het gemeentelijk Informatiecentrum. Spreekrecht publiek a. De totale inspreektijd per openbare raadsvergadering bedraagt 30 minuten. Het inspreken vindt voorafgaande aan de behandeling van het betreffende agenda^ punt plaats en bedraagt maximaal drie minuten per persoon of groepering. b. Het spreekrecht (één termijn) geldt niet bij de agendapunten: opening, vaststel ling van notulen, mededelingen, vragenhalfuurtje en bij voorstel tot benoeming van personen. c. Het spreekrecht geldt niet bij een agendapunt waarvoor reeds eerder in de raads commissie^) de mogelijkheid heeft opengestaan van het spreekrecht aldaar ge bruik te maken. d. Van het gestelde onder c. is uitgezonderd het agendapunt waarbij ons college een gewijzigd voorstel heeft verzonden, danwel schriftelijk een reactie heeft verzon den op de ontvangen commissie-adviezen. Het spreekrecht heeft dan alleen be trekking op de wijzigingen. e. De wens om gebruik te maken van het spreekrecht moet uiterlijk om 14.00 uur op de dag voorafgaande aan de vergaderdatum van de raad bij het kabinet van de bur gemeester schriftelijk of telefonisch gemeld worden. n bij afdeling 00, 3760 CA Als u uw haar laat permanenten, speciaal g met de Inter Phase, de derde generatie f Amino-permanent, krijgt u een gratis föhn! Wegens groot sukses loopt de aktie door t/m 9 juli 1994. Wij zijn ook op maandag de gehele dag open! 'erlinde Ne- drijf Weste- motorvoer- (J. Visser Ook kleuranalyse/haarkleuranalyse Soesterbergsestraat 39a - Tel. 02155-10706 drijven: ans Brand- ouw). bouwen: l Soest, se- Kijken uit de kunst im Molen- Het college kan ermee instemmen, dat een chemisch middel wordt in gezet voor de bestrijding van on kruid op sportvelden. Het gaat om het zogenoemde AA-Mix, niet te venvarren met het populaire ener giedrankje dat veel sporters na een inspanning tot zich nemen. Voordat het mag worden ingezet in de strijd tegen onkruid, moet eerst de com missie milieu vanavond haar goedkeu ring geven. Gebruik van chemische Die kwamen met AA-Mix op de prop- middelen druist namelijk tegen het lo- pen. Dit herbicide bestaat uit drie werk- kale beleid in. Maar omdat de milieu- zame stoffen. Daarvoor geldt dat het vriendelijke middelen niet afdoende oplosmiddel gevaarlijker en schadelij- werken tegen onder meer de weegbree, ker is voor de volksgezondheid dan de varkensgras, madelief, paardebloem en werkzame stoffen zelf. AA-Mix i$ een klaver, was het college door zowel bu- middel met een brede werking, dat wil reau sport als de Vereniging Sportraad zeggen dat het effectief is in de strijd te- Soest geadviseerd een chemisch middel gen verschillende soorten onkruid. En in de strijd te gooien. op de sportvelden tieren verschillende Burgemeester en wethouders hebben soorten onkruid. i ter inzage r 2.31. In- heer, tel. dat advies overgenomen, nadat ze ook een aantal andere instanties om advies had gevraagd. De adviesgroep Vegeta- tiebeheer kon geen advies geven; het College Toelating bestrijdingsmidde len adviseert niet over dit soort zaken en het Centrum Agro Biologisch On derzoek was telefonisch niet bereik baar. Uiteindelijk wendde de gemeente zich tot de Stichting Natuur en Milieu in Utrecht en de Milieutelefoon. :rij Practi- ng op ver- geplande ter inzage 2.31. In- veer, tel. Wildschut heeft een bril voor alles en nog wat Zuidpromenade 14, Soest, Hartje Zuid Telefoon 02155 - 22212

Soester Courant | 1994 | | pagina 5