N G Geen uitzinnige taferelen in Soest Ouderen ongerust mwmvm Herstel van 'De Springers' Hitte teistert triathleten Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Soester Courant Vrouwen ondervertegenwoordigd in externe adviesorganen Liliane Fonds actief tijdens Megafestatie in Utrecht Giro 145 f^GINAig WOENSDAG 6 JULI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 11 LTLETIEK •4/ °r> ber o O au André Meixner in Utrecht vijfde in zomeravondcup iTLETIEK Eva Janssen loopt record 800 meter ook aan flarden höub^nberichtei^J luchtballon moet roodlanding maken Portefeuille en telefoon gestolen Door Oranje-koorts gevelde burgers blijven binnen Pijnenburg zorgt zelf voor waterpartij Loodgieterswerk VISSEN Plezierjachten in vaarwater van wedstrijdvissers Het laatste nieuws staat in de Soester Courant De Schieter present in veel wedstrijden TRIATHLON Tas teruggevonden ^ï^sPecial/S/1 de zonnebloem Portefeuille uit auto geroofd Onderzoek PP/CP Utrecht wijst uit: Drietal zit uur lang vast in lift Kamperfoeliestraat 9 'Cf fo (O O In Utrecht werd vorige week de laatste wedstrijd van de zomeravondcup ge houden. André Meixner volbracht de 15 kilometer langs onder meer De Vecht in 56 minuten en 25 seconden. De Pijnenburger werd daarmee vijfde in het klassement. Clubgenoot Hans de Goede verbeterde voor de zoveelste keer zijn beste tijd op deze afstand, maar moest vier tellen prijsgeven op Meixner. Bij de dames veteranen werd Mart van Hal afgetekend eerste (63.43). Twee weken nadat ze haar record op de 1.500 nieter met acht seconden ver béterde en een week na haar gouden race op dezelfde afstand, heeft Eva Janssen haar persoonlijk record op de 800 meter aan flarden gelopen. Tijdens een atletiekwedstrijd dook ze vnf seconden onder haar eigen clubre córd: 2.15.27. Daarmee komt de atlete, dre momenteel in vorm is, hoog op de ranglijst aller tijden bij de B-meisjes. Christian Gijtenbeek finishte op de 3|000 meter voor de tweede keer bin- ^ren de negen minuten: 8.59.6. Het le- Trde hem de vijfde plaats op. Marloes fieerkens sprong vijf meter ver. lovvel vanuit Roye als Orleans [tond een wedvlucht op het pro- ramma. Over de hoofden van de deelnemers aan de Tour de trance vonden ze hun weg naar huis. *oye PV DE ZWALUW v.d. Brakcl Zonen: 12616 23 323341 46 49 68 84; J.W.E. Stam: 3 10 12 18 19 43 5 64 71 81 87 88 90; Comb. Jaron: 4 45; H. Ie Bree: 5 73 80; M. Kanters: 7 67 75 83; H. 'an Es: 8 17 28 30 47 62 86; Th. Wigtman: 9 M 60 61 77 82; H. Vonk: 11 14 22 25 35; V.d. Brakel-de Beer: 13 20 24 34; T. (lomp: 15 31 51 58 70; R. van Egdom: 21 12 63 65; A. van Ginkel: 26 50 56 66 76; W. 'an Dorrestein: 27 38 40 48 52; J. Duijst en In.: 29; J. v.d. Belten Klzn.: 36; G. Rijksen: 19; Gebr. De Bruin: 44 57 69 79 85; A. de 3es: 53 59; R. Voskuilen: 54; D. van Tol: 72; J. Benschop: 74; Weldink/van Heng- ;tum: 78; B. Roest: 89. PV DE VRIENDSCHAP IJ. Ruitenberg: 1 22; Vaessen/Veenendaal: 2 3 18 23 42; J. Buchner: 4 20 35; B. Schim mel: 5 8 9 24 27 29 38 40; J. Beijer: 6 32; Comb. Kamerbeek/Rauch: 7 17 25; B. Huizinga: 10 44; C. Kaats: 11 14 43; J. Vo gel: 12; C. Bokma: 13 19; J. van Groningen: 14 16; Comb. Westerveld: 21 3T; T. Kok: 26 33; J. Koster: 28 37; Altenaar/Reijerse: pO 34; H. v.d. Veen: 36; W. Cochius: 39; J. Vijnands: 41; R. Scheffers: 45. ■Orleans PV DE VRIENDSCHAP Wijnands: 1 6 9; J. Buchner: 2; Comb. Westerveld: 3 13; B. Schimmel; 4 16; W. pochius: 5 7 17 18; W. van Drie: 8 19 20; J. Beijer: 10; Altenaar/Reijerse: 11;C. Kaats: h2 14; Comb. Kamerbeek/Rauch: 15. J.W.E. Stam: 1 5 10 17 25; J. v.d. Belt en Klzn.: 2 8; W. van Dorrestein: 3 4 15 20 21 PO; B. Roest: 6 28; V.d, Brakel-de Beer; 7 BI; G. Rijksen: 9 22 24: H. de Bree: 11 12 £29; J. Duijst en Zn.: 13 23 34; T. Klomp: 14; de Bes: 16; Comb. Jaron: 18; M. Kan- pers: 19; Gebr. De Bruin: 26; Th. Wigtman: j27 32; J. de Jong: 33. pp een weiland aan de Jachthuislaan lieeft een luchtballon woensdagavond [een noodlanding moeten maken. Het lyaartuig raakte om ongeveer tien voor lelf de grond. Niemand raakte gewond. Bij de politie is niet bekend waarom de jiioodlanding noodzakelijk was. De zaak is in handen gegeven van de politie van de Nederlandse luchtvaartdienst. Terwijl de bewoners afwezig waren, is in een woning aan de Patrijsgang inge broken. Via een raam kwam de dader binnen, waarna hij alle vertrekken doorzocht. Hij ging er vandoor met een telefoon, een portefeuille met bankpas- jes en cheques en een onbekend geldbe voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Eindelijk was er reden tot tevre denheid. Eindelijk was er aanlei ding voor een feestje. Eindelijk, na vier duels, had het Nederlandse elftal na een goed resultaat ook een goede indruk achter gelaten. Er werd weer gesproken over 'on ze jongens', niet óver 'die verwen de profs'. Maar het Oranje-feest op straat, zoals dat tijdens de EK in 1988 ook in Soest spontaan losbarstte, bleef nog achter wege. Geen massale samenkomsten op de belangrijkste verkeersaders van Soest, geen luid gejuich als het ver keerslicht op oranje sprong, geen me nigte, geen ontketende bevolking die als één grote familie de 2-0-overwin- ning op de Ieren vierde. Geen taferelen, zoals zondag in Boekarest, in Rio de Ja- neiro of een week eerder in Buenos Ai res. Soest ging niet uit haar dak, maar bleef het provincieplaatsje met zijn nuchtere Hollanders. Wellicht dat het 'maandagavond-ge voel' daar debet aan was, misschien voerde het besef, dat Brazilië de vol gende tegenstander zou zijn, de boven toon. Of de teleurstellende wedstrijden van Oranje in groep F zaten nog te vers in het geheugen van de Soesters voor een plotselinge ommezwaai. Misschien dat een zege op de 'oude mannen' van Jack Charlton te weinig tot de verbeel ding spreekt of dat alleen bij een zege op de oosterburen de geest uit de fles komt. Toch waren er hier en daar wel enthou siastelingen die de straat op gingen. Jongelui met vlaggen in auto's en op fietsen waarden hier een daar rond. Op de Laanstraat zat een scholier, gehuld in een oranje shirt. En elke keer als er ie mand passeerde, blies hij hard op een fluitje. Kinderen in groepjes van vier of vijf stonden op de hoek van een weg. Op enkel plaatsen hadden mensen bui ten plaatsgenomen in afwachting van een bonte stoet, maar het straatbeeld werd niet bepaald door een uitzinnige bevolking. Niettemin zullen de winkeletalages voorlopig nog oranje getint zijn, veel zakenlieden kunnen nog geld verdie nen aan de oranje-koorts die bij velen is toegeslagen. Zo lang die epidemie nog heerst, blijven de versierselen op huizen en winkelpanden onberoerd, is Dick Advocaat een prima peer en leeft ieder een toe naar de volgende 'match'. De gehuurde grootbeeldschermen blij ven staan, zoals in buurthuis De Eng, waar Nederlanders, Marokkanen en Turken gezamenlijk de wedstrijden van Marokko en Nederland volgden. Het onderwerp van gesprek is zeker nog drie dagen geagendeerd en café-uitba ters wrijven in hun handen. Mocht Ne- In De Eng aan de Albert Cuyplaan hadS WS een groot beeldscherm neerge zet voor de wedstrijden van Nederland en Marokko. Tijdens de onderlinge confrontatie in groep F waren er echter voornamelijk allochtone toeschouwers in het buurthuis. Foto: Goos van der Wilt. derland tot de laatste vier doordringen, dan mogen de horeca-bedrijven in Soest volgende week woensdag tot in de nachtelijke uren openblijven. De halve finale in Los Angeles wordt namelijk om half twee 's nachts Nederlandse tijd gespeeld. Leonardo, ongetwijfeld één van de bes te spelers van het toernooi tot dusver, zal er zaterdag vanwege zijn rode kaart die hij in het duel met de Verenigde Sta ten opliep, niet bij zijn. Het is één pro bleem minder voor Advocaat en Israël, hoewel de Zuidamerikanen natuurlijk evengoed voldoende uitzonderlijke klasse overhouden. Maar als Berg kamp, Van Vossen, Overmars en Jonk een gaatje vinden en als Valckx erin slaagt Romario het leven zuur te ma ken, als De Goey zijn goede vorm kan vasthouden, dan kan ook Soest zater dagavond wellicht uit z'n voegen bar sten. En danst dat provincieplaatsje rond middernacht misschien wel de samba. Aanvankelijk stond het in één van de vijvers van Overhees, maar om dat vandalen daar de vrije hand hadden, werd het verplaatst naar het terrein van atletiekvereniging Pijnenburg. Het kunstwerk 'De Springers' was evenwel ook daar niet veilig. Vorig jaar botvierden baldadige lui hun agressiviteit op de polsstokspringers die binnen kort worden hersteld. 'De Springers' is mateloos populair bij de atleten. Nagenoeg elk Pijnenburg lid dat op grond van zijn sportieve pres taties audiëntie houdt voor een persfo tograaf, werpt direct verliefde blikken op het kunstwerk dat echter meestal wordt gemeden door diezelfde foto graaf. Niet omdat het beschadigd is, overigens. Er is nog een probleem met 'De Sprin gers'. De relatie met water ontbreekt. En dat kan natuurlijk niet met een kunstwerk dat polsstokspringers uit beeldt. Over een 'gedempte sloot' springen is ondenkbaar en kunstzinnig gezien, onverantwoord. Bronsgieterij De Hazelaar zal het kunstwerk 'De Springers'herstellen. Foto: Goos van der Wilt. Dat kunstzinnige probleem wordt de wereld uitgeholpen. Omdat de ge meente de aanleg van een waterpartij bij het kunstwerk te duur vond, heeft AV Pijnenburg besloten de vijver zelf aan te leggen. De materiaalkosten, on geveer 400 gulden, worden wel door de gemeente vergoed. Daarnaast wil het college 4.230 gulden uit het Fonds Kunstaankopen halen om de reparatie van 'De Springers' te kunnen betalen. Het is de bedoeling dat Bronsgieterij De Hazelaar de herstelwerkzaamheden uitvoert. Het voorstel van het college moet nog in de commissie financiën worden goed gekeurd. Overigens wordt momenteel hard ge werkt aan de uitbreiding van de atle tiekbaan aan de Wieksloterweg. Op vrijdag 2 september wordt de accom modatie, die dan uit zes loopbanen be staat, officieel (her)opend. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14 Er werd wel vis boven water gehaald, maar voor een wedstrijd aan de Vecht vielen de vangsten zaterdag enigszins tegen voor de leden van De Snoek baars. De beschuldigende vinger wees in de richting van de pleziervaaijach- ten. Veel bootbezitters begaven zich in het vaarwater van de wedstrijdvissers, waardoor de vangsten in tegenstelling tót de omstandigheden niet optimaal waren. Het minst last van de recreanten had Jan Livestro. De winnaar van de winter competitie boekte zijn eerste winst in een zomerwedstrijd van dit seizoen. Met 7.86 meter vis werd hij afgetekend eerste voor Richard Horst (5.51) en Willem van Soeren (5.15). In de tweede divisie werd een overwin ning genoteerd voor Henk Prinsen (6.54) Ook Willem van de Kraats en Bert Giele deden goede zaken door met 4.92 en 3.29 meter tweede en derde te worden. In het weekeinde werd een aantal triathlonwedstrijden gehouden, die op de rand van het toelaatbare balanceerden. In Aalten debuteer de Kees Rietveld naar volle tevre denheid op de halve triathlon. Hij bedwong de 2500 meter zwemmen in 44 minuten en vervolgde met een sterke 80 kilometer fietsen in 2 uur 21 minuten, waarna het venijn in de staart bleek te zitten. De loodzware 20 kilo meter lopen waarvoor hij 1 uur en 52 minuten nodig had hielden hem dit maal nog net boven de 5-uursgrens. Gezien de omstandigheden was de eindtijd van 5.05.03 zeer verdienstelijk. Henk Schaak was gestart voor een kor tere versie, die bestond uit ca. 1200 me ter zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen. Zijn totaaltijd werd 2.21.11. In Driebruggen besloot Wiesje Jansen met goed gevolg een 1/16 triathlon. Michiel Jansen acteerde hier op de 1/8 triathlon. Hij eindigde in de sub-top. In het hoofdnummer, de wedstrijd uit het Super Prestige Circuit, kwam Ger- da van der Veen tot een tijd van 2.38.07. Nog twee Schieterdames kwa men in Driebruggen aan de start op de kwart triathlon. Vanwege de hitte werd het looponderdeel ingekort van 10 naar 5 kilometer. Mea Kriek bracht 2.18.0 op het scorebord en Alda van der Veen finishte in 2.32.0. Zes Schieterleden waren afgereisd naar één van Nederlands grootste evene menten 'De halve van Stein'. In het Zuidlimburgse had de temperatuur geen enkel mededogen voor de deelne mers. Het parkoers bestond uit 2500 meter zwemmen in het Julianakanaal, 80 kilometer fietsen met venijnige klim men en 20 kilometer lopen op een eveneens geaccidenteerd omloop. Het veld van 698 deelnemers was aan de finish gereduceerd tot 368. Het ex treem hoge uitvallersaantal werd ener zijds veroorzaakt door het bezwijken onder de moordende hitte en ander zijds door verstandig besluit om het niet zover te laten komen. Bart Damen en Joop van Leijenhorst zochten vroegtij dig de massagetenten op. Voor debu tant Frits van der Meijden was deze af stand een geheel nieuwe ervaring. Op karakter en in gezelschap van de meer ervaren Gtjs van Koriaar bereikten zij gezamenlijk in 5.50.47 de finish. Bert den Breejen sprong zoals gebruikelijk goed met zijn krachten om en overwon in 5.53.45 minuten. Bea Beijer bleef niet ver achter bij haar mannelijke club genoten en liet 6.11.40 afdrukken. Burgers kunnen op tal van manie ren invloed uitoefenen op de ge meentepolitiek. Bijvoorbeeld via het lidmaatschap van een externe gemeentelijke adviescommissie, die B W adviseert op een speci fiek beleidsterrein. Externe ge meentelijke adviescommissies opereren gewoonlijk op de achter grond van het politieke toneel. Toch kunnen ze een grote invloed hebben op de besluitvorming, zon der dat ze gebonden zijn aan een politieke partij. In het verkiezingsjaar 1994 besteedt Pres Emancipatiebureau veel aandacht aan de participatie van vrouwen in de Van zaterdag 9 tot en met 17 juli vindt in de Jaarbeurs in Utrecht de Jong Nederland Megafestatie '94 plaats. Tijdens dit% evenement wil het Liliane Fonds nieuwe leden werven voor de 'Liliane Pioneers', een club, die jonge mensen in con tact brengt met leeftijdgenoten met een handicap in ontwikke lingslanden. Het Liliane Fonds biedt op een per soonsgerichte, kleinschalige en directe manier hulp aan kinderen en jongeren met een handicap in ontwikkelingslan den. Hulp wordt geboden voor (para)- medische revalidatie, onderwijs, vak opleidingen en kleine aanzetten tot zelfstandigheid. Het Liliane Fonds werkt samen met 1120 contactperso nen in 70 ontwikkelingslanden. De hulp is gericht op een zo volledig en zelfstandig mogelijke deelname van de kinderen en jonge mensen aan het maatschappelijk leven. Jaap Jongbloed Jongeren kunnen, voor een tientje per jaar Liliane Pioneer worden. In 1994 worden met hun bijdrage kinderen en jongeren in Zimbabwe geholpen. Wie Liliane Pioneer wordt ontvangt twee maal per jaar het Pioneer Magazine en een Pioneer Card. Ook wordt elk jaar een speciale Liliane Pioneerbijeen- komst georganiseerd. Dit jaar wordt de Pioneerbijeenkomst gehouden tijdens de Megafestatie op woensdag 13 juli van 14.30 tot 15.30 uur op het Mediaterras. Jaap Jongbloed is namens het Liliane Fonds de gastheer van de Pioneers. Hij is als verslaggever van Tros Aktua in het verleden twee maal op reportage geweest voor het Li liane Fonds, eerst naar Burkina Faso en later naar Kenya. Hij kent het werk uit de praktijk en zal hierover van gedach ten wisselen met de Liliane Pioneers. Het Liliane Fonds zal tijdens de Mega festatie, behalve de Pioneeractiviteiten, ook de promotiematerialen van de lan delijke actie 'Kijk eens wat ik kan met uw hulp' presenteren Op de Klaarwaterweg is vorige week een tas gevonden die een paar dagen eerder aan de Smitsweg uit een auto was geroofd. Dat gebeurde terwijl de eige nares even een winkelwagentje wegzet te. Met uitzondering van wat geld, een pasje en een paar cheques zaten haar ei gendommen er nog in. GRATIS GEVULDE GEVULDt f PICKNICKMAND Bil AANKOOP VAN MEER OAN 250,-. DEZE AXTIE IS GEtDIG T/Ni ZATERDAG 16 1UU, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT, H E P K E RAS Nieuweweg 97, Soest. Telefoon 02155-13462 (gemeente)poïitiek. Onderdeel daar van is de zojuist verschenen inventari satie naar het aandeel van vrouwen in externe gemeentelijke adviescommis sies in de Utrechtse gemeenten. Uit 'Een kwestie van deskundig advies' blijkt dat vrouwen met een aandeel van 36 procent ondervertegenwoordigd zijn in deze externe adviescommissies. Niettemin is dit percentage hoger dan het aandeel van vrouwen in gemeente raden (ongeveer 25 procent). Opmerkelijk is dat veel vrouwelijke commissieleden zitting hebben in een emancipatiecommissie of een Vrou- wenAdviesCommissie (VAC). Ook de weinige migrantenvrouwen in advies commissies blijken voor het merendeel lid van een commissie op het gebied van minderheden. Worden deze 'vrouwencommissies' buiten beschouwing gelaten, dan zakt het percentage vrouwelijke commissie leden naar 22 procent. 'Een kwestie van deskundig advies' gaat in op de positie van adviescommis sie in de gemeentepolitiek en doet aan bevelingen om de participatie van vrou wen in deze commissies te vergroten. 'Een kwestie van deskundig advies' is te bestellen door f 7,80 over te maken op giro 5504296, tnv. Pres Emancipatie bureau Utrecht, onder vermelding van 'deskundig advies'. De Zonnebloem bestaat 45 jaar Geef/25,— Postbus 2100 4800 CC Breda Telefoon (076) 602060 Uit een auto die vorige week aan de Sparrenlaan geparkeerd stond is een portefeuille weggenomen. De eigenaar, een 21-jarige Zeister, had zijn wagen met open ramen achtergelaten. Bij te rugkomst was de portefeuille verdwe nen. Het Provinciaal Patiënten/Consu- menten Platform Utrecht (PP/CP Utrecht) en het COSBO-Stad-U- trecht hebben onderzocht welke wensen en behoeften ouderen hebben ten aanzien van wonen en zorg. Uit het onderzoek komt een aantal duidelijke signalen naar vo ren: ouderen willen zo lang moge lijk zelfstandig blijven wonen, maar zijn ongerust over zorgmoge- lijkheden in de toekomst. Ouderen willen zelf kiezen hoe woning en zorg er nu én in de toekomst uitzien. Daarnaast zijn veel ouderen eenzaam. Met het rapport Ouderen over oude renzorg in de toekomst leveren PP/CP Utrecht en COSBO-Stad-Utrecht een belangrijke bijdrage aan regiovisie ou derenzorg in de stad Utrecht. Het onderzoek is uitgevoerd middels een enquête en interviews onder oude ren, die lid zijn van een van de ouderen bonden ANBO, KBO of PCOB. Ruim 1350 ouderen hebben een vragenlijst ingevuld en teruggestuurd. Het onder zoek is uniek, omdat een dergelijk on derzoek voor de eerste maal is uitge voerd door patiënten/consumentenor ganisaties. Óp deze wijze kunnen wen sen en behoeften van ouderen ten aan zien van wonen en zorg goed in beeld worden gebracht. Tegelijk komen knel punten in het huidige aanbod aan het licht. Er komt een aantal belangrijke signalen naar voren uit de enquête. Een aanzien lijk aantal ouderen lijkt te lijden onder eenzaamheid. Ondanks de aandacht van welzijns- en vrijwilligersorganisa ties is dit een groeiend probleem. Veel ouderen blijken informatie over wel-, zijnsactiviteiten niet te ontvangen of te lezen. Veel ouderen blijken zich zorgen te ma ken over de toekomst. Zij weten niet op wie zij kunnen terugvallen als zij plotse ling hulp nodig zouden hebben. Het merendeel van de ouderen woont nog zelfstandig en heeft geen aanpas singen in huis nodig om zelfstandig te kunnen blijven wonen. Als het aan hen ligt blijven ze ook zelfstandig wonen. Wanneer de gezondheid in de toekomst achteruit gaat, willen zij in een woning waarin verzorging mogelijk is. Het is belangrijk dat de ouderen keuze vrijheid en zelfstandigheid behouden bij het kiezen van toekomstige woon- en zorgvormen. Goede informatie over de mogelijkheden is daarbij van groot belang. Ouderen nemen zichzelf se rieus en verwachten dit ook van ande ren. Dit betekent dat ouderen zelf wil len blijven beslissen. De resultaten van het onderzoek zullen worden gebruikt voor het ontwikkelen van ouderenbeleid dat goed aansluit op de behoeften en wensen van ouderen. Het PP/CP Utrecht is een samenwer kingsverband van 45 patiënten/consu menten organisaties in de provincie Utrecht. Het COSBO-Stad-Utrecht is een samenwerkingsverband van de ou derenbonden ANBO, KBO en PCOB in de stad Utrecht. Drie Soesters hebben in elk geval de af trap moeten missen van Nederland-Ier- land. Ze stapten maandagmiddag rond vijf uur in de lift van een flat aan de Kamperfoeliestraat en kwamen ter hoogte van de derde etage vast te zitten. Ze moesten ongeveer een uur wachten, voordat de brandweer erin slaagde hen uit de kleine, warme ruimte te bevrij den.

Soester Courant | 1994 | | pagina 11