En dit zijn de knallers van deze week: 1.99 1.99 3.98 CKXX) Leven in Soest wordt weer duurder Bewoners weigeren huurverhoging Fusie tussen De Regentuuter en De Schakel nog kwestie van tijd VERSE MOSSELEN !!ppen 9.98 1.19 Geen groot 'beestenspul' in het Openluchttheater VAKANTIE BEZORGERS Meeste lasten gaan 2,75% omhoog 3 Actueel 3 Actueel 9 Soesterberg 12 Sport 1 r^d 13 Cultuur 4 Actueel Haverakker en Akker dal zetten St. Joseph voor het blok Huurcontract met Cabrio rond Vandalen slopen vrachtwagen Inbrekers denken waarschijnlijk aan gezinsuitbreiding V oorbereidingen bevrijdingsfeest in volle gang Brandweer blust brand buntgras De aanhouder wint niet bij voorbaat bij gemeente Soest Datum samengaan niet bekend, ouderavond na zomervakantie 1 -èsés a.s. Vrijdag zijn ze er weer! RUUD SMIT visspecialiteiten Magere runder- Speklappen Galia meloen Zoete Griekse kersen se Ola Magnums Achterham C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Gevraagd Soester Courant Vrouwen spuiten gestolen brommer in andere kleur AFSLANKEN m van KREUKELEN bvm 5 HET VLEESCENTRUM De gemeentelijke belastingen en heffingen gaan - met uitzondering van de CAI - in de komende jaren met telkens 2,75% omhoog. De begraafrechten worden zelfs 5% duurder. Dat blijkt uit de meerja renbegroting 1995-1998, die in middels in concept gereed is. Het College van B. en W. wil de afval stoffenheffing volgend jaar met 60 gulden per huishouden verhogen. Het rioolrecht stijgt met 12 gulden naar f 77,88. De tariefsverhoging betekent voor het begrotingssaldo in de komende vier jaar een extra inkomst van 290.000 gulden. Voor 1995 ontstaat daardoor een be perkter nadeel (-f 364.000), in 1996 zelfs een voordeel f 573.000) en in de jaren 1997 en 1998 een nadeel van resp. -f 255.000 en -f910.000. Voor die twee laatste jaren zullen nog bezuini gingen gevonden moeten worden; dat moet gebeuren aan de hand van de ko mende kerntaken-discussie, aldus B. en W. in de toelichting op de eerste begro ting die tot stand is gekomen onder ver antwoordelijkheid van de nieuwe WD-wethouder van Financiën, Neks Blommers. In de toelichting wordt nog eens aan dacht besteed aan de financiële aderla ting die Soest te wachten staat op grond van de aangekondigde herverdeling van het gemeentefonds (het geld dat het Rijk ter beschikking stelt). Voor Soest is dat inmiddels - na het doorvoeren van de zgn. interim-maatregel - berekend op zo'n 4,5 miljoen. Dat bedrag wordt uitgesmeerd over vijfjaar, te beginnen in 1997. In de nieuwe meerjarenbegro ting betekent dat voor 1997 een verla ging van f 0,9 miljoen en voor 1998 van 1,8 miljoen. "Op basis van de huidige gegevens zijn deze bedragen aanneme lijk," aldus het College, "maar de mate rie is nog in beweging." Hangende de kabinetsformatie is er overigens nog veel onduidelijkheid. De toelichting signaleert op diverse ter reinen interessante ontwikkelingen. Zo blijkt Soest aan de salarissen van het ei gen personeel 860.000 gulden meer uit te moeten geven, o.a. door "periodieke verhogingen en bevorderingen", zon der dat dit gecompenseerd wordt door instroom van personeel op een lager sa larisniveau. Van het totaal wordt ca. 455.000 gulden niet opgevangen door de algemene uitkering van het Rijk, en daar moet Soest dus zelf de beurs voor trekken. Amerikaans voordeel Het vertrek van de Amerikanen levert voorde Soester begroting wél een voor deeltje op (f66.400), want de militairen betaalden bijvoorbeeld geen OZB of hondenbelasting en de nieuwe bewo ners van de huizen in Apollo en Mercu- ry komen daar ongetwijfeld niet onder uit. Op zichzelf levert méér inwoners in Soesterberg ook een verhoging op van de uitkering uit het gemeentefonds; Soest vangt daardoor jaarlijks f 150.000 meer. Een nadeel is overi gens dat het groen-onderhoud duurder wordt, want er komt 1,8 hectare ge meentelijk groen bij. De opbrengst van de nieuwe lichtma streclame valt ook mee: die kan oplo pen tot 100.000 gulden per jaar. Soest ondervindt ook de gevolgen van de zachte winters van de laatste jaren. Voor wegenzout stond er jaarlijks 51.400 gulden op de begroting, maar er zijn nauwelijks uitgaven gedaan. De ra ming wordt daarom gehalveerd, maar de consequentie kan zijn dat dat bedrag niet toereikend is bij een strenge winter, tekent het College aan. Het bedrag dat Soest betaalt voor de warme-maaltijdvoorziening voor ou deren (begroot werd 200.000 gulden per jaar) valt ook mee, omdat inmiddels een tarief naar draagkracht is inge voerd, waardoor de gemeente slechts 160.000 gulden hoeft uit te trekken. Steeds meer vuil Wat de tarieven voor de burgers betreft wordt uitvoerig stil gestaan bij de ont wikkeling van de afvalstoffenheffing. De werkelijke hoeveelheid vuil per in woner blijkt voortdurend te stijgen: van 521 kilo in 1991 via 547 kilo (1992) naar 581 kilo 1993). B. en W. houden voor 1995 rekening met 604 kilo afval per inwoner. "Deze gegevens geven het belang nog eens aan van een beperking van de afvalstroom. De protefeuille- houder zal zich beraden op mogelijke maatregelen om tot de beoogde beper king te komen," aldus het College. De gemeenteraad besloot vorig jaar het tarief te beperken tot f 330,- (wat eigen lijk f 362,60 had moeten zijn), maar dat was maar incidenteel, aldus B. en W. In 1995 moet de heffing naar ca. f 390,-. Het verschil van 60 gulden wordt beïn vloed door diverse factoren, o.a. het wegvallen van de verlaging die in 1994 was afgesproken. Bij de begrotingsbe handeling in oktober komt het College nog met een definitief voorstel. B. en W. laten verder weten dat ze "niet gelukkig" zijn met de ontwikkelingen rond de oud-papier-inzameling. "Het verschil met huishoudelijk afval wordt steeds kleiner." (De verwerkingskosten van oud-papier worden geschat op 15 cent, die van huishoudelijk afval op 15,2 cent per kilo). Het College houdt op dat punt dan ook nog een slag om de arm. Doodgaan duurder Niet alleen het léven in Soest wordt duurder, maar ook het doodgaan. De begraafrechten gaan omhoog, en met heel wat meer dan de voorgestelde 2,75 voor de andere tarieven. De totale kosten van begraven worden geschat op f 270.000 per jaar, waarvan 20% tot nu toe niet wordt gedekt. Het College stelt nu voor dat verschil gefaseerd in te ha len door de begraafrechten in de ko mende vier jaar telkens met 5 te ver hogen. Het tarief stijgt dan geleidelijk van f 950,- naar f 1190,-. Het tarief van het CAI-abonnement wil het College niet verhogen. Het exploi tatieresultaat van de CAI sluit voor 1995 met een batig saldo van f 76.000. De Remu wil in 1995 voor f664.000 in vesteringen doen, maar dat vindt het College nogal hoog. De portefeuille houder gaat daarom praten met de Re mu om de investeringen te beperken. Verwarring over verkoop huur huizen. Kaashandelaar Den Dekker blijft. Geen uitzinnige taferelen in Soest. Nieuw bouw St. Joseph bijna voltooid. Busgebruik stijgt ook in mei. Als een VIP met de VUT. Vliegbasis 84 jaar oud. Juf van Slooten stopt na veertig jaar lesgeven. Even op herhalings oefening. FNV en CNV samen op weg. Spectaculair theaterfestival op De Vrije Teugel. SOV treedt graag meer uit de schaduw. De bewonerscommissies Akker dal en Haverakker hebben onder de bewoners een collectieve actie tegen huurverhoging georgani seerd. Bij St. Joseph, de eigenaar van de flatwoningen aan de Dal- weg, de Akkeren en Haverweerd, is erop aangedrongen die verho ging van 4,25 procent niet door te voeren. In de acht-hoog flat aan de Haverweerd wordt de collectieve weigering gecoör dineerd door het 'Actiecomité tegen Huurverhoging 1994-1995'. "Bevrie zing van de huur is onder de huidige omstandigheden alleszins redelijk", stellen de bewonerscommissies. De actie is ontketend, omdat veel be woners van de zogenoemde HAD-flats ontevreden zijn over de resultaten van het groot onderhoud dat momenteel nog aan een aantal woningen wordt uit gevoerd. De werkzaamheden hebben, aldus de bewonerscommissies, alleen maar overlast veroorzaakt en zeker niet geleid tot verbeteringen. Het nieuw geïnstalleerde ventilatiesys teem heeft een regen van klachten te weeggebracht. Volgens de commissies is slechts een kleine meerderheid van de bewoners tevreden. Ongeveer één op de drie huishoudens laat zich negatief uit over het systeem en in twee op de vijf woningen wordt geklaagd over kook- luchtjes. Naar de mening van Akkerdal en Haverakker was bijna 75 procent van de bewoners in zijn sas met het oude systeem dat door de woningbouwver eniging echter als ondeugdelij k werd af gedaan. Door een stelsel van buizen van het nieuwe systeem zijn de toiletten kleiner geworden. Het plafond in de badkamer is om dezelfde reden verlaagd, waar door het niet meer mogelijk is de bad kamerkachels volgens de voorgeschre ven veiligheidseisen te monteren, aldus de commissies. Een ander punt van kritiek is dat de be woners de filters van het nieuwe venti latiesysteem regelmatig zelf moeten vervangen, hetgeen kosten met zich meebrengt. Daarnaast verwachten de besturen van de commissies dat het nieuwe systeem hogere elektriciteitsre keningen voor de bewoners tot gevolg zal hebben. Het groot onderhoud, de aanpassing van de woonomgeving en de nieuw bouw van zestien woningen aan de flat Haverweerd leiden tot overlast in de vorm van lawaai, stof en rondspattend grind en lekkages. Bovendien, zo stel len de bewonerscommissies, is er regel matig sprake van storing in de gereno veerde liften. Volgens de richtlijnen van het ministe rie van volksgezondheid, ruimtelijke ordening en milieu (vrom) moet er ie der jaar een huurverhoging plaatsvin den. Voor dit jaar is de marge bepaald tussen 4,25 en zes procent. Woning bouwvereniging St. Joseph heeft geko zen voor het laagste verhogingstarief. Maar Akkerdal en Haverakker stellen dat dat onredelijk is. Daarom proberen ze de bewoners van de flats te bewegen de huurverhoging collectief te weige ren. Alle fracties in de gemeenteraad zijn akkoord met de verhuur van het Openluchttheater aan de Soes- terbergsestraat aan de stichting Cabrio voor de prijs van 15.000 gulden per jaar. Het contract is af gesloten voor drie jaar, met een optie op nog eens drie jaar. In een eerdere sessie van de raadscom missie Financiën had de politiek infor meel haar zegen al aan de plannen gege ven. Vorige week kwam de uitwerking van de overeenkomst nog eens ter spra ke. Teke Glastra (BAM) vond bijvoor beeld dat in het contract moest worden vastgelegd dat Cabrio zelf voor klaar- overs moet zorgen, om op die manier de veiligheid van de bezoekers te waarbor gen als ze van de parkeerplaats bij het ziekenhuis oversteken naar het theater aan de andere kant van de weg. Wethouder Neks Blommers voelde daar weinig voor. "Het Openluchtthea ter wordt al jaren verhuurd, en we heb ben dat nog nooit gevraagd, dus nu gaat het een beetje te ver om dat formeel vast te leggen. Natuurlijk dringen we er wel op aan." Blommers maakte verder duidelijk dat in het contract is vastgelegd dat Cabrio geen paarden en andere dieren in het theater mag laten optreden. "We heb ben dat laten opnemen omdat we de in druk hadden dat Cabrio misschien aan grote circusvoorstellingen dacht. Daar willen we niet op voorhand aan mee werken," aldus de wethouder, "maar als 't kleinschalig is valt er best over te praten. In een breed cultureel program ma kan het misschien iets aardigs heb ben, en dan moeten we er ook niet ne gatief tegenover staan." Door tal van vernielingen aan te bren gen, hebben vandalen grote schade aangericht aan een vrachtwagen. In de nacht van zaterdag op zondag staken ze enkele banden lek, maakten ze lampen stuk, sneden ze leidingen door en moes ten ook andere onderdelen het ontgel den. De wagen stond geparkeerd op de Eemweg en behoort toe aan de Melku nie. Een 43-jarige Soester deed aangif te. Een grote partij kleding is buitge maakt bij een inbraak in Minichic aan de Zuidpromenade. De winkel waarde van de gestolen goederen wordt geschat op 6.500 gulden. De kraak werd woensdag rond mid dernacht gezet. De daders forceer den de toegangsdeur van de winkel. Hoewel het alarm af ging, namen ze onder meer sweaters, shirts, polo shirts, hemdjes, ondergoed, romper- tjes, vesten en joggingpakken mee. Het betreft allemaal kleren voor ba by's, peuters en kleuters. Of de da ders aan gezinsuitbreiding denken, is niet bekend. Ze zijn nog voort vluchtig. De eerste ideeën voor de viering van 50 jaar bevrijding druppelen binnen. Uit verschillende hoeken van de Soester sa menleving is reeds medewerking toege zegd. Zo zal kinderboerderij De Vrije Teugel volgend jaar op zaterdag 5 mei een groot festijn met tal van activiteiten or ganiseren. Dat vervangt de gebruikelij ke festiviteiten op 30 april. Het Museum Oud Soest en de Histori sche Vereniging bereiden een 'Bevrij dingstentoonstelling' voor. Verder werken de Raad van Kerken, De Haze laar en het Griftland College ideeën uit. Ter gelegenheid van de viering is enkele maanden geleden een speciaal 'Comité 50 jaar bevrijding' samengesteld. Het comité heeft een rekeningnummer ge opend, waarop Soesters een bijdrage kunnen storten. Giften kunnen worden overgemaakt op bankrekeningnummer 95.78.27.830 van de SNS bank Soest t.n.v. 'Comité 50 jaar Bevrijding'. Nabij de Lange Duinen is zaterdagmid dag omstreeks half drie brand uitgebro ken in buntgras. Dat gebeurde op het pad dat in het verlengde van de Wieks- loterweg ligt. De brandweer bluste het 'De aanhouder wint, zo denkt de heer Pieper.' Dat staat in een ambtelijke ad viesnota aan het college. De Soester trekt echter wederom aan het kortste eind. Hij wil zo graag een woning bouwen op een perceel aan de Birkstraat. Het be treft het terrein naast de toegangsweg naar 't Eekhoornnest. Burgemeester en wethouders lieten hem eerder al weten geen medewerking te zullen verlenen. In het geldende bestemmingsplan heeft het perceel namelijk een agrarische be stemming zonder bebouwing. In het bestemmingsplan Landelijk Ge bied 1994 (dat door de gemeenteraad is vastgesteld, maar nog door de provincie moet worden goedgekeurd) heeft het perceel de bestemming agrarisch ge bied met landschappelijke en/of na tuurwetenschappelijke waarden. Pie per heeft daartegen tijdens de procedu re geen bezwaar gemaakt. Kortom, wo ningbouw is op het terrein onmogelijk. Het college heeft Pieper daarom een briefje gestuurd, waarin wordt vermeld dat hij niet kan rekenen op de mede werking van het college. Pieper wordt verzocht niet meer op de zaak terug te komen, omdat de gemeente hem in de toekomst evenmin een vergunning zal geven voor de bouw van een woning op het betreffende perceel. De ouders van kinderen die op De Schakel of De Regentuuter zitten, zijn door de gemeente schriftelijk op de hoogte gesteld van de voorbereidin gen voor een fusie tussen de twee openbare basisscholen. De brief is an derhalve week geleden verstuurd. Behoud en, waar mogelijk, verbetering van het openbaar onderwijs, is het uitgangspunt van het gemeentebe stuur dat in dit geval ook het bestuur van de scholen aan de Klaarwater- weg en de Weegbreestraat vormt. Wanneer De Schakel en De Regentuu ter daadwerkelijk samengaan, is nog niet bekend. Feit is wel, dat het bestuur, de leer krachten en ouders uit de medezeggen schapsraden reeds geruime tijd over leggen over de versterking van het openbaar onderwijs in de wijken Smits veen en Klaarwater. Volgens de ge meente is het op beide scholen goed ge steld met de zorg voor de leerlingen, maar het aantal kinderen dat de lessen volgt, is onder de rijksnorm van 134 ge komen. Dat betekent dat sluiting onaf wendbaar wordt, indien er geen stap pen worden ondernomen. Een fusie lijkt de enige oplossing en de gemeente ziet daarin ook grote voordelen. De kennis en vakmanschap van het schoolteam kunnen worden gebundeld, hetgeen moet leiden tot nog beter on derwijs en er ontstaat een nieuwe kans moderne leermethoden aan te schaffen. Verder blijven de groepen klein, zodat de kinderen veel aandacht kunnen krij gen. Dat de leerlingen opgroeien in een multi-culturele samenleving in de wijk en op school, ziet de gemeente even eens als pluspunt. Toch houdt de gemeente de vinger aan de pols en wil ze niet over één nacht ijs gaan. Voor de voorbereidingen voor de fusie wordt dan ook alle tijd genomen. Tot dusver hebben de leerkrachten van De Schakel en De Regentuuter elkaar verteld wat ze onder goed onderwijs verstaan en wat zij vanuit hun eigen school willen behouden. Op De Regen tuuter wordt onderricht gegeven vol gens het Jenaplan en dus zijn er nogal wat verschillen met de leermethoden op De Schakel. Volgens de gemeente is er wederzijds begrip en hebben de leer krachten de wens uitgesproken, dat ze ten gunste van de kinderen willen wer ken aan een school met goed onderwijs. Het bestuur en de medezeggenschaps raden waarderen de inzet en steunen de leerkrachten waar mogelijk, aldus de gemeente in de brief aan de ouders. In de wandelgangen is wel eens opge merkt dat het nog niet zo wil boteren in de besprekingen. Na de zomervakantie wordt een specia le ouderavond gehouden. Bij die gele genheid zullen het schoolbestuur en de directeuren van de scholen tekst en uit leg geven over de op handen zijnde fu sie. Een datum is nog niet vastgesteld, maar zodra die bekend is, krijgen de ou ders een uitnodiging. Mochten er voor die tijd vragen zijn bij de ouders, dan kunnen ze altijd terecht bij de directeur van de betreffende school, schrijft het college. Verder zijn naar buiten geen mededelingen over de fusie gedaan. Overigens moest de gemeente, drie da gen na de eerste brief, een tweede 'mai ling' doen onder de ouders. In de brief was namelijk gesteld dat wordt ge- Het gebouw van De Regentuuter aan de Weegbreestraat. Achter de schermen wordt een fusie voorbereid tussen de school en De Schakel. Foto: Goos van der Wilt. streefd naar het versterken van het openbaar onderwijs in de wijken Klaar water en Overhees. Uiteraard bedoelde de gemeente de wijken Klaarwater en Smitsveen. De Regentuuter ligt name lijk aan de Weegbreestraat in het Smits veen en niet in Overhees. Slippertje, kan gebeuren, al mag ervan worden uit gegaan dat dergelijke misverstanden tijdens de besprekingen over de fusie achterwege blijven. Superkwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155- 1 52 88 zonder zwoerd Q QQ 2 kilo ï/«ï/0 per stuk 500 gram pak a 3 stuks (zuurstofarm verpakt) 100 gram voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 1 41 52 Een bromfiets, die vrijdagnacht op de Burgemeester Grothestraat was gesto len, is zondag in een kelderbox aan de Dalweg gevonden. De politie spoorde het voertuig op aan de hand van een tip. De bewoonster van de flatwoning die bij de kelderbox hoort, werd later aan gehouden, evenals een vriendin. Het betreft vrouwen van negentien en 21 jaar. Ze hebben bekend de bromfiets, die eigendom is van een zestien-jarig meisje uit Soest, te hebben gestolen. Omdat het hun niet was gelukt het slot te forceren, tilden ze één van de wielen van de bromfiets op de bagagedrager van een fiets. Op die manier namen ze de brommer mee naar huis, waar ze het slot met een slijptol vernielden en het voertuig in de kelderbox van een ande re kleur voorzagen. tot 35 cm. per behandeling. Afslank- en Nagelstudio Stance Andeweg Vosseveldlaan 47 Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 KALKOENFILET 4 j cn per kiloI I ?u HAMLAPPEN Qcn (de echtje) y?u PROCUREURSTEAKS Q50 (gemarineerd) ÏJ. Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. I I

Soester Courant | 1994 | | pagina 1