COMBI - OPRUIMING 1999,- 1849,- 2299,- COMBI VAN ESSEN JTlazr Nog sprankje hoop voor Kunstuitleen Nieuwbouw St. Joseph bijna voltooid Verwarring over verkoop huurhuizen 1 ACTUEEL) FANTASTISCH IN FOTO EN VIDEO StlHM'lll.'lkl'l Grondaankoop voor nieuwe AH is politiek niet onomstreden WOENSDAG 6 JULI 1994 SOESTER COURANT SONY SONY LINOMAT 35,- f 29,95 ACTIV SABA 799,- 695,- ZUIDPROMENADE 15 "HARTJE ZUID", SOEST TEL. 02155 -1 28 74 Aanbiedingen geldig zolang de voorraad strekt. U kunt met Volop gratis pin betalen. parkeren. 491 handtekeningen tegen subsidiestop SCHOEMAKER technische dienst Bedankbrief uit Kedzierzyn-Kozle Streekplan Utrecht is vastgesteld Gestolen auto in Soest gevonden Gratis föhn bij Syllie Hair! Kapsalon Zonnestudio Zestien woningen op hoek Koningsweg/Dalweg Fracties maken voorbehoud St. Joseph stuurt leden met kluitje in het riet Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Jongelui gappen tas uit fietsmand van bejaarde vrouw PAGINA 3 SONY CCD-TR 606 video-8 systeem AE program 10 x zoom datum en tijd HiFi-stereo Steady shot van 2799,- voor SONY video-8 tape HG-90 met gratis kosmos reisgids FUJI VHS-C videotape super HG-45 nu 2 st. aqüBu mrm wm 'vi'wa JVC GR-AX 70 VHS-C videosysteem 12 x zoom Program AE met o.a. twilight, sepia, mistfilter en autolock kleuren LCD zoeker van 1999,-, LINOMAT video-accu OP-X1803 6v/1800 mAh voor o.a. Sony, JVC en Panasonic van 99,- voor 79,- ACCULADER voor in de auto. Prima voor de vakantie, o.a. voor Sony, JVC, Panasonic en Hitachi. van: 1 voor 89,- HITACHI H 58 Hi-8 videosysteem HiFi-stereo 24 x digitale zoom groothoeklens EIS electronic Image Stabilizer ACTIV VSM 514 stereo videogeluidsmixer, 3 kanalen met hoofdtelefoonaansl. f/IQ van 169,- voor I SONY XV-T 33F Video titel generator voor het maken van teksten en/of illustraties, van 899,- voor SABA 2504 camping ktv, 27 cm met daglicht scherm multinorm (ook voor Frankrijk) Pal, Secam L, B/G, DKK 12, 24 en 220 volt aansluiting 40 voorkeuzezenders met afst.bed. van 795,- voor "Handen af van de Kunstuitleen." Met ongeveer die leus maakten enige tientallen aanhangers van de Kunstuitleen vorige week duide lijk dat de strijd om het voortbe staan nog niet gestreden is. Ze hadden er in elk geval tweeëneen half uur wachten voor over - op een van de mooiste zomeravonden van het jaar! - om de Soester poli tiek duidelijk te maken dat Soest het niet zonder deze unieke voor ziening kan stellen. Of de boodschap óverkwam valt moei lijk vast te stellen, want de meeste frac ties in de commissie RO/Welzijn hiel den zich op de vlakte. Het excuus daar voor was dat de politieke discussie over het Wel/Zorg-plan - waarin de intrek king van de subsidie is voorzien - later dit jaar nog gevoerd zal worden. "De commissie hóeft niet inhoudelijk te rea geren," had wethouder Pieter ten Hove aan het begin al laten weten en de mees te raadsleden hielden hun kiezen dan ook krampachtig op elkaar. Drie sprekers, die met eindeloos geduld hadden zitten wachten tot ze een keer aan de beurt waren, hielden een opval lend enthousiast verhaal over de Kunst uitleen. De eerste, Ine Vugts, overhan digde de wethouder een stapeltje met maar liefst 491 getekende protesten te gen de dreigende opheffing en het drin gende verzoek om nog eens naar het omstreden plan te kijken. Na haar hiel den ook de heren Lieshout en Fekkes een warm pleidooi voor de instandhou ding van de Kunstuitleen. "We rekenen op uw gezond cultureel verstand," al dus de sprekers. De politici - ditmaal kennelijk niet al te gretig om de communicatiekloof te overbruggen tussen bestuurders en bur gers (waaronder zelfs een aantal jonge lui, wat een unicum is in de raadzaal) - bleken merendeels oostindisch doof. "Het moet allemaal nog meegewogen worden," aldus Bert Krijger (WD), die overigens wel liet doorschemeren dat er ambtelijk nog druk geschoven wordt om "bepaalde dingen in stand te kunnen houden". Hij maakte die uit spraak niet concreet, maar de conclusie ligt voor de hand dat er achter de scher men al wordt teruggekomen van allerlei wilde plannen en op die manier gloort er dus wellicht nog een sprankje hoop voor de Kunstuitleen. Dovemansoren Hoe gevoelig de politiek meestal ook is voor de "tribune", de meeste fracties bleken ditmaal weer over de vertrouw de dovemansoren te beschikken. Bij Jo- han Baks (BAM) was van een "andere mening" opnieuw weinig te bespeuren, waarmee weer eens duidelijk werd dat het onderscheid met de gevestigde par tijen binnen drie maanden al nagenoeg is verbleekt. Hij ging totaal aan de in sprekers voorbij, evenals Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF), Bart Krol (CDA), Loet Jansen (D66) en Wil Stekelenburg (PvdA). Zij beperkten zich tot globale opmerkingen, al deed Krol nog wel een Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* verrassende uitspraak. In weerwil van het feit dat het Wel/Zorgplan in de af gelopen jaren voortdurend is gepresen teerd als een "herschikking", en na drukkelijk niet als een bezuinigingsope ratie, onderstreepte hij dat Soest straks minder te verdelen heeft. Deze "nieu we" afwegingsfactor werd niet weer sproken door de wethouder. Baks drong overigens nog aan op al- bouwen van de budgetsubsidie voor C-drie. "Als ze het geld aan een tribune besteden hebben ze geen recht op een 'status aparte'," aldus Baks. De prijs voor de mistigste uitspraak ging overi gens naar Jansen, die niet geloofde dat de "opbrengst" van het Wel/Zorgplan nog in 1995 gehaald kon worden en constateerde dat de vrees voor sluiting van de Kunstuitleen voorbarig was, maar het tegendeel ook. Rampzalig Alleen Jan Visser (GroenLinks-Pro gressief Soest) en Harry Witte (Ge meentebelangen) betuigden onom wonden hun steun aan de Kunstuitleen. "Opheffing zou rampzalig zijn," aldus Visser, die zich van WD-wethouder Neks Blommers niet kon voorstellen dat ze de Kunstuitleen de nek wilde om draaien, omdat ze op haar kamer in het gemeentehuis inmiddels zelf enige wer ken uit de collectie heeft hangen. Hij vond het vreemd dat de Kunstuitleen 24.000 gulden huur moet opbrengen (op een totaal-subsidie van 37.000 gul den). "Daar moet toch een creatieve oplossing voor te bedenken zijn?" Witte wees erop dat de voornemens in het Wel/Zorg-plan voorlopig niet meer dan suggesties zijn. Hij zag in het feit dat de Kunstuitleen een "unieke" instelling is alle aanleiding om haar in stand te houden. "En van 37.000 gulden, waar in een forse portie huur zit, vallen wij ook niet onder de tafel," aldus Witte. Hij vond het onredelijk om de instellin gen te benaderen met het dogma "als- het-niet-goed-is-voor-de-zwakkere- dan-moet-het-maar-weg". Erbarmelijk Inspreker Lieshout was zwaar teleurge steld in de vrijblijvende opstelling van de meeste fracties, wat hij betitelde als erbarmelijk. "Hebben we hier meer dan twee uur voor niks gezeten, terwijl maar twee fracties iets durven zeggen?" Wet houder Ten Hove repliceerde dat de commissie tijdens de hoorzitting (en week eerder) al had gereageerd, maar ook toen was er van politieke zijde geen enkel geluid te vernemen geweest. In het tweede rondje preciseerde Jan sen het D66-standpunt met de opmer king dat er wat hem betreft geen sprake van was dat de Kunstuitleen maar afge schaft moest worden. Krol verwierp de suggestie die hij bij inspreker Lieshout had bespeurd, dat de commissie te be roerd was om uitspraken te doen, om dat de insprekers dat vooraf hadden kunnen weten. Volgens de CDA-er was het uitgangspunt van de Wel/Zorg-dis- cussie nooit de vraag geweest: "Hoe brengen we de instellingen om zeep", maar hij wilde pas in oktober verder praten over de uitwerking van het plan. Ook Baks voelde zich geroepen de kri tiek te weerleggen. "We gaan hier niet in vijf minuten koehandel zitten bedrij ven, maar we wegen alles zorgvuldig af." De Soester kunstleners moesten het daarmee doen. Of het genoeg is zal in oktober, bij de begrotingsbehandeling, moeten blijken. De stichting jumelage Soest-Kedzier- zyn/Kozle ontving onlangs een offi cieel bedankbriefje van ziekenhuis nr. 3 in de Poolse zusterstad. Het is geschre ven door dr. Rozalia Wajewska, chef arts van ziekenhuis nr. 3, en door zuster Maria Filarska, hoofd van de afdeling langdurige zieken. Deze afdeling wordt regelmatig ondersteund door de jume- lagestichting. Ze verstuurden het briefje ter gelegen heid van het 110-jarig bestaan van het ziekenhuis. "Wij danken u hartelijk, evenals alle leden en helpers, voor de pampers, kleding, dekens, de revalida- tie-middelen en voor het feit dat u ons opzoekt en onze zieke mensen hoop, geloof en vreugde brengt." Het Streekplan Utrecht is door Provin ciale Staten met algemene stemmen aangenomen. Dit gebeurde nadat over de laatste twee amendementen op het ontwerp-streekplan vrijdag j.1. tijdens een extra vergadering van Provinciale Staten werd gestemd. De extra verga dering was nodig omdat tijdens de be handeling van het ontwerp-streekplan op 15 en 16 juni de stemmen staakten bij twee amendementen. Het reglement van orde van P.S. schrijft voor dat dan in een nieuwe vergadering opnieuw hierover gestemd moet worden. De twee amendementen hadden be trekking op het toestaan van woning bouw in Achterberg (gemeente Rhe- nen) en in Zeist. Op het Saenredamplantsoen trof de po litie vorige week een Opel Rekord van aanvankelijk onbekende herkomst aan. Na onderzoek bleek de wagen in de laatste week van juni in Amersfoort te zijn gestolen. De auto kon terug naar de wettige eigenaar. Als u uw haar laat permanenten, speciaal met de Inter Phase, de derde generatie Amino-permanent, krijgt u een gratis föhn! Wegens groot sukses loopt de aktie door t/m 9 juli 1994. Wij zijn ook op maandag de gehele dag open! Ook kleuranalyse/haarkleuranalyse Soesterbergsestraat 39a - Tel. 02155-10706 Enkele fracties in de geméente- raad sputteren nadrukkelijk tegen de aankoop van een perceel aan de Inspecteur Schreuderlaan, dat de gemeente nodig heeft om ruimte te maken voor de nieuwe AH-super- markt achter de Burgemeester Grothestraat. Zij zien er een onge wenste uitbreiding in van het bij de Structuurvisie afgesproken ruim tebeslag. Harry Witte (Gemeentebelangen) maakte vorige week in de commissie Fi nanciën duidelijk dat zijn fractie "on aangenaam verrast" was door het Col legevoorstel, dat B. en W. nog op de valreep aan de raadsagenda van mor genavond hebben toegevoegd. Hij vreesde dat het - buiten de voorgeno men bouw van 50 seniorenwoningen - weer een "salami-achtige move" van het College was om het knotwilgenge- bied ten westen van de Stadhouders laan te bebouwen. "Op die manier wordt de Structuurvisie wel heel erg diep in de ijskast weggestopt," aldus Witte. Volgens wethouder Neks Blommers was er niets aan de hand. "Als we daar een Albert Heijn en een paar fatsoenlij ke seniorenwoningen willen hebben moeten we percelen kopen. Daar gaat het om en verder valt er weinig over te zegen." Loet Jansen (D66) en Jan Visser (GroenLinks-Progressief Soest) na men daar zomaar geen genoegen mee en wilden van Blommers expliciet ho ren dat het hier niet ging om een extra uitbreiding in de richting van de Noor- derweg. "We kopen een heel perceel," antwoordde Blommers, "waarvan we een deel nodig hebben voor de plannen. We kopen heus niet meer dan strikt noodzakelijk is, want dit College gooit geen goed geld naar kwaad geld." Vol gens de wethouder is er nog geen gede tailleerd plan. 'Gezeur' Besseline Gerritse (CDA) deed het ver zet van Witte, Visser en Jansen af als "gezeur". Ze wees erop dat de eigenaar nu toestemming krijgt voor het bouwen van één woning, waardoor de gemeente zich de kosten van een onteigenings procedure bespaart. "Je moet wel eens wat toegeven. Een half jaar geleden wil de hij er nog twee huizen neerzetten, dus er is alle aanleiding om dit positief te benaderen." Blommers herhaalde dat de perceel grenzen niet afweken van de Structuur schetsen en dat de gemeente nu een maal geen half stukje grond kon kopen. "Dat kan best," hield Visser vol. Vol gens de wethouder is het echter beslist niet raar om het hele perceel aan te ko pen, "ook al kunnen we op dit moment nog niet precies zeggen hoe het plan zich zal ontwikkelen." Witte en Visser gaven zich niet voet stoots gewonnen en maakten duidelijk dat ze morgenavond bij de behandeling in de gemeenteraad hun stem zullen voorbehouden. Jansen wilde de zaak eerst nog in zijn fractie bespreken en dat gold ook voor Glastra (BAM). De an dere fracties gingen zonder problemen akkoord met het voorstel. De nieuwbouw van zestien wonin gen in acht bouwlagen op de hoek Dalweg/Koningsweg nadert de voltooiing. De verwachting is dat de woningen in oktober kunnen worden verhuurd. De nieuwbouw op de hoek Koningsweg is een be langrijk onderdeel van een inte grale verbetering van de flatwo ningen aan de Haverweerd, Akke ren en Dalweg, die ook eigendom zijn van woningbouwvereniging St. Joseph. Door de nieuwbouw in de oksel van de twee bestaande flatgebouwen, in een moderne ronde vorm (ontwerp van ar chitectenbureau van Straalen uit Zeist), krijgen de gebouwen een markant ac cent waardoor het totale complex aan zien wint. De nieuwbouw heeft het ook mogelijk gemaakt dat er een lift is bijge bouwd en de grote flat in twee compar timenten wordt verdeeld. In plaats van een entree voor 127 huishoudens, krijgt het flatgebouw dat evenwijdig aan de Dalweg staat, tezamen met de nieuw bouwwoningen een eigen entree en lift (voor 52 woningen). De entree is gelegen aan de Haver weerd in de hoek tussen de beide vleu gels. Deze is niet vrij toegankelijk, maar voorzien van een bellenpaneel met in tercom, waarmee bezoekers door de bewoner toegang tot het gebouw kan worden verleend. Er is een aparte ruim te voor de brievenbussen, die overdag vrij toegankelijk is, maar 's nachts op slot gaat. De bergingen in de onderbouw zijn to taal gewijzigd. Voorheen was er sprake van een lange gang met meerdere toe gangsdeuren. Nu zijn de bergingen on derverdeeld in groepen van gemiddeld twaalf huisnummers, waarbij uitslui tend de betreffende bewoners met hun sleutel toegang hebben. Bovendien zijn de bergingen zodanig geclusterd, dat men de ruimte deelt met huisnummers van dezelfde galerij. De verlichting van de onderbouw is sterk verbeterd, en omgezet in 24 volt, waarmee energie wordt bezuinigd en electriciteitsgebruik voor vrieskisten en dergelijke is uitge sloten. De sociale veiligheid is daarmee optimaal geregeld. Huismeester In de flat Haverweerd is ook een huis meester aanwezig, die toezicht houdt op de gemeenschappelijke ruimtes en het buitengebied. Zij heeft een kantoor bij de entree van de flat evenwijdig aan de Koningsweg en kan vanuit dat kan toor het totale parkeerterrein overzien. Zij is namens de woningbouwvereni ging aanspreekpunt voor de bewoners van de flats. In de herfst wordt gestart met een com plete renovatie van de directe woonom geving volgens een ontwerp van Land schapsarchitectenbureau Haver Droe- ze. Ook in het plan voor de woonomge ving staat kwaliteitsverbetering voorop. Zo zal de inrichting van het parkeren, de situering en uitvoering van de vuil containers, alsmede de toegangswegen op een goede wijze worden vormgege ven. Er zal meer sierbestrating komen in plaats van de grijze tegels en samen met de collonade's en de lichtglazen en- Ondanks een drukkende hitte en de voetbalwedstrijd Marokko-Ne- derland hadden zeker honderd le den de moeite genomen om de ledenvergadering van de woning bouwvereniging St. Joseph te be zoeken. In de recreatiezaal van het bejaardencentrum Groot Engen- daal moesten woensdag veel stoe len worden aangesleept om de stroom op te vangen. De reden van deze volksoploop was het procedure voorstel verkoop woningen. In een tijd van steeds hoger wordende huur is het aantrekkelijk om de woning waarin men soms vele jaren heeft ge woond en diverse dure wijzigingen op eigen kosten heeft aangebracht, als ei gen woning te kunnen beschouwen. Achter de tafel zaten zes van de negen bestuursleden. Velen bezochten voor het eerst een ver gadering van St. Joseph en waren alleen voor dat ene belangrijke punt gekomen. Toen echter iemand ogenschijnlijk minder belangrijke vragen stelde en daarna maar bleef doorgaan in een soort zuigen en trekken, werd hij hard handig door een medebezoeker terecht gewezen dat met applaus werd onder steund. Kennelijk was dit niet genoeg, want hij bleef maar doorgaan. Als lid van de Centrale Overleg Commissie, lid bewonerscommissie en lid van de ver eniging moet je uit dien hoofde kenne lijk moeilijke vragen stellen. De voor zitter was soms helemaal niet bij de les en moest door het bestuur gewezen worden op wat en hoe hij het moest doen. Toen het opstandige lid zijn zin niet kreeg, klonk zijn dreiging: "Ik maak hier werk van, al kost het mij ook een ton." Een hoongelach uit de zaal was de reactie die hij uit de zaal ontlok te. Op een gegeven moment dreigde dit lid bijna letterlijk de mond te snoeren en kennelijk hielp dit. Hij had de zaak door deze wijze van optreden zeker een uur opgehouden. Eindelijk kwam dan punt 4, de mogelij ke koop van woningen met punt 5, het initiatiefvoorstel tot koop opgesteld door een groep leden. Dit initiatief voorstel gaf bewoners de mogelijkheid hun woning in eigendom te verwerven met daaraan enkele bepalingen waar van de belangrijkste dat men binnen drie weken hiermede een begin moest hebben gemaakt. Men zou dan medio 1995 eigenaar van de gehuurde woning kunnen zijn. Tot ieders verbazing stelde de voorzitter dat dit wel zo op papier stond, maar niet zó was bedoeld. Het bestuur moest daar eerst goed over na denken en in de ledenvergadering van september 1994 zou men hierop terug komen. Maar daar waren de vele be zoekers niet voor gekomen. Het werd nog erger toen voorzitter meedeelde dat de vereniging het recht heeft hier van af te zien op grond van het be staansrecht van de vereniging. "Maar de leden maken uit wat er beslo ten wordt en het bestuur moet handelen voor het welzijn van de leden", was de reactie daarop. Het was nu haring of kuit en toen volgde een soms hopeloze discussie. De initiatiefnemers trokken bij monde van een vertegenwoordiger het voorstel weer in, omdat het volgens hen meer als een voorstel moest worden gezien. De leden bleven bij het stand punt dat punt 4 en 5 ter stemming moest worden gebracht en dat gebeurde. Bei de voorstellen werden met ruime meer derheid aangenomen. Daarna volgde een pauze, waarin meer dan de helft van de leden vertrok. Het was immers dui delijk, hun voorstel tot de start van koop van de door hun gehuurde woning was een feit geworden. Na de pauze had het opstandige lid van het begin weer moed gekregen om toch nog iets onzin nigs te mogen zeggen. De voorzitter, kennelijk voor de pauze iets geleerd, snoerde hem snel de mond. Enkele le den hadden vernomen dat over de ge nomen besluitvorming onenigheid be stond. Het was toch duidelijk dat zowel punt 4 als punt 5 was aangenomen. Zonder te blikken of te blozen deelde de voorzitter mede dat alleen punt 4 was aangenomen en punt 5 was doorge schoven naar de volgende ledenverga dering. De verwarring was nu geheel compleet. "U hoeft niet bang te zijn, dat er geen besluit is genomen,'in de na jaarsvergadering komt dit weer ter ta fel," aldus de voorzitter. Dit laatste op treden was ook voldoende om nog een groep leden te laten vertrekken. Of er woningen binnen de woning bouwvereniging St. Joseph worden ver kocht is nog steeds een open vraag. De huurprijs van de nieuwe woningen is ongeveer 700 gulden per maand, al dus woningbouwvereniging St. Joseph. Foto: Goos van der Wilt. treepartijen worden mooie woonerven gecreëerd. Een belangrijk uitgangspunt is om de directe woonomgeving aan trekkelijk te maken zodat de bewoners er meer gebruik van gaan maken, voor bijvoorbeeld een wandeling. Zo zal langs de Dalweg een natuurlijk glooi end en kronkelend voetpad worden aangelegd dat langs de sloten en water partijen gaat, die zijn bedoeld voor het opvangen van het regenwater. Daar zal zich een natuurlijke vochtige vegetatie kunnen gaan ontwikkelen.De veertien driekamerwoningen hebben een bij zondere architectuur door de ronde vorm en schuine wanden. Het ontbre ken van een balkon wordt ruimschoots gecompenseerd door een serre waarvan de ramen geheel geopend kunnen wor den en welke te gebruiken is als kleine wintertuin. Vanuit de woonkamer heeft men een fraai uitzicht over de wijk O verhees en op de bossen van de Utrechtse Heuvelrug. Voor de toekom stige bewoners is het wel raadzaam goed na te denken over de inrichting, omdat de schuine wanden en de ronde vorm van de woonkamer beperkingen kan opleveren voor de plaatsing van vooral grote meubels. Anderzijds kan deze aparte woningindeling juist een groot pluspunt zijn voor mensen die iets anders dan het traditionele wensen. De woningen zijn voorzien van een ei gen verwarmingsketel met warmwater voorziening. De huurprijs ligt rond de f 700,-. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie kontakt opnemen met woningbouwvereniging St. Joseph, tel. 22989. Ze had het zelf niet eens in de gaten ge had, maar was erop attent gemaakt door een voorbijganger. Een 77-jarige vrouw uit Soest fietste maandag op de Colenso, toen een jongen haar tas uit de fietsmand gapte. Dat gebeurde op een moment dat de vrouw net linksaf wilde slaan. De dader ging er met een hand langer op de fiets vandoor. In de tas za ten verschillende spullen. Dergelijke diefstallen komen de laatste tijd steeds vaker voor in Soest.

Soester Courant | 1994 | | pagina 3